PDA

View Full Version : Tire watch: Διαρκής απεικόνιση της πίεσης των ελαστικών



Palios-neos
22/10/2005, 21:06
Απο το motoτρίτη
http://www.mototriti.gr/_NEA/preview_news.asp?category_id=41&NEWS_DATA_ID=40774

Απο ξένο site:
www.triptek.net

McGyver
22/10/2005, 22:00
Εξαιρετικό προϊόν, μακάρι να το δούμε και σύντομα στην Ελλάδα...

Μπράβο Κωνσταντίνε!

:beer:

Website κατασκευάστριας εταιρείας... (http://ldl.technology.free.fr/site/?page=tire-watch)

Μου κάνει λίγο άσχημη εντύπωση το free domain...

Θάνος
22/10/2005, 22:30
Υπάρχει στην Ελλάδα. Το είδα στο μαγαζί που αλλάζω λάστιχα. Πολύ ακριβό για τη δουλειά που κάνει. Αν έκανε τα ίδια ή λίγο παραπάνω από ένα φορητό πιεσόμετρο μπορεί να το σκεφτόμουνα. Αλλά 300€;

ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! :nono:

Daemon
22/10/2005, 22:33
Εγω βλεπω κατι τετοιο μπροστα μου εδω και ενα χρονω (μπορει και παραπανω) :rolleyes:

McGyver
22/10/2005, 22:52
Ελάτε, ελάτε, μην ντρέπεστε...

Πώς, πού, πότε, πόσο;

Daemon
22/10/2005, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Ελάτε, ελάτε, μην ντρέπεστε...

Πώς, πού, πότε, πόσο;

Πρεπει να μου εχουν μενει 2-3 κομματια στο μαγαζι, γυρο στα 300? οπως ειπε και ο Θανος.

McGyver
22/10/2005, 23:57
Δε θα μ' αφήσετε να κάνω προκοπή μου φαίνεται...

Palios-neos
24/10/2005, 06:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Δε θα μ' αφήσετε να κάνω προκοπή μου φαίνεται...

AXAXA

Γιατί ρε συ???
Να μή σε ενημερώνουμε δηλαδή??:a13: :a13:

Όσον αφορά το φορητό πιεσόμετορο......

Και το R&D ποιός θα το πληρώσει???ε?

Σηνήθως όταν είναι καινούργιο ένα προιόν στην αγορά τότε βάζουν τιμή στο θεό.
Όταν περάσει λίγο ο καιρός θα πέσει, εκτός και αν το έχουν πατεντάρει.....:bawl:
Διαφορετικά θα υπάρξουν και ανταγωνιστικά προιόντα

The Animal
24/10/2005, 13:10
ενα παρόμοιο σύστημα το΄είχε βγάλει πριν 1-2 χρόνια η pirelli και το ονόμαζε x-pressure αν δεν κάνω λάθος. Αν θυμάμαι καλά τότε που το είχα κοιτάξει είχε γύρω στα €500+...!!!


edit:
να και το σχετικό link http://www.pirellimoto.com/pzone/news/page_0001/x_pressure.htm

Daemon
24/10/2005, 13:36
Σωστος, Χ-Pressure της Pirelli και για την ακριβεια ειναι στα 298.50 :)

afrotwin
24/10/2005, 13:51
lipon an exis sampreles den mporis na valis tetio marafeti
epita 300 euro gia na kitas ton kopanisto aera?:look:
exis dosi tosa lefta ke den mporis na poulisis mouri..:lol:
den vganis gkomena leme..:lol:
eno me 300 euro ke na min vgalis gkomena plironis dio gkomenes pas se ksenodoxio kirile vgazis ta matia sou ke sou perisevoun ke lefta...

i pas kana 5 imero me tin gkomena ke se erotevete perisotero ke olo leei ti orea perasate sto tade meros 5 meres... ke lipa tin eksasfalizis gia kana xrono :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

meta alo pou mporis na kanis pola aksesouar after market
apo podostiria mexri ftera karbon ke.....

diladi ama ftasi 50 euro to sizitame

ala 300 me tipota variounte na perimenoun na ploutisoun i tipoi ta 8eloun grigora

i exi to fovero kostos afto to kineziko kataskevasma.....
ke stin elvetia na kataskevazete ti kostos exi enas pompos mias sixnotitas ke enas dektis...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

na to parete min ka8este...:lol: :lol: :lol:

sniper
24/10/2005, 14:18
χαχαχαχαχα


ρε σεις..... 300 ευρώ να βλέπεις on-line την πίεση;;;;

ΧΑΧΑΧΑ ΑΧ ΑΧΑ Χ ΑΧΑΧ ΑΧΑΧ Α ΧΑ ΧΑΧ

και γιατί αφού δεν την κοιτάς στο βενζινάδικο θα την κοιτάς με το μαραφέτι; Επειδή έσκασες 300Ε; Αν θες χωροφύλακα ΟΚ - καλός τρόπος :a28: :a46:

sniper
24/10/2005, 14:21
Το ζευγαρι να υποθέσουμε τα 300? ή για κάθε λάστιχο θες 300 δλδ 600;

κι αν χαλάσει το ένα; τι κάνεις; στο φτιάχνουν ή σκάς άλλα τόσα;

Ακριβός κι ο αέρας πλεόν..... Τρομοκράτης κι αυτός..... ας του ρίξει κάποιος ένα πύραυλο :D

ironbum2
26/10/2005, 13:30
Καλό είναι...αλλά 300 € για να βλέπεις την πίεση, και να μην το κάνεις μόνος σου (2 λεπτά δουλειά) είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.
Ουσιαστική χρησιμότητα zero!!!! Άντε να δούμε τι άλλο θα σκεφτούν για να πάρουν λεφτά από τον κοσμάκη.

Palios-neos
27/10/2005, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ironbum2
Καλό είναι...αλλά 300 € για να βλέπεις την πίεση, και να μην το κάνεις μόνος σου (2 λεπτά δουλειά) είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.
Ουσιαστική χρησιμότητα zero!!!! Άντε να δούμε τι άλλο θα σκεφτούν για να πάρουν λεφτά από τον κοσμάκη.

Κοίταξε να δείς...
Τα λεφτά είναι πολλά όντως.....αλλά θα πέσει η τιμή στο μέλλον.

Υπάρχει θέμα πρακτικότητας αλλά και ασφάλειας!!

Πρακτικότητας, γιατί δεν την ελένχεις κάθε λίγο και λιγάκι γιατι την βλέπεις μπροστά σου συνέχεια. Πόσοι ελέγχουν την πίεση καθημερινά??:rolleyes:
Αφετέρου η τιμή της πίεσης που σου λέει είναι ακριβής γιατί το όργανο που την μετράει είναι πιστοποιημένο!!!Δέν είναι δηλαδή το όποιο πιεσόμετρο κάποιου τυχαίου βενζινάδικου το οποίο μπορεί να μετράει σωστά αλλά μπόρεί και όχι.

Το δεύτερο σκέλος αφορά την ασφάλεια που σου παρέχει.
Όλοι ξέρουμε ότι η πίεση των ελαστικών μας επηρεάζουν την συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας στον δρόμο. Μισό bar να έχεις χάσει ή να έβαλες παραπάνω παίζει ρόλο.
Επιπλέον σε μία ενδεχόμενη απώλεια πίεσης ενημερώνει έγκαιρα τον αναβάτη έτσι ώστε να κάνει τις απαραίτητες ενέργειες, δηλαδή να μειώσει ταχύτητα, να ελέγξει κλπ...

Όσον αφορά το κόστος το θέμα είναι σχετικό για το πόσο ο κάθε ένας κοστολογεί την ασφάλεια του, σε σχέση με την τσέπη του!! 300 ευρώ τι είναι όμως σε σχέση με μιά έγκαιρη ειδοποίηση ,πιθανόν με μπίπερ, όταν πηγαίνεις με 200????:eyepop: Άμα πέσουν οι τιμές ακόμα καλύτερα για να το βάλει περισσότερος κόσμος.


Εγώ πάντως το βλέπω ώς ένα add on στην ασφάλεια.

Και να εξηγούμε

Αυτό δεν το πουλάω, ούτε το εισάγω... απλώς είδα το άρθρο. Άσχετος με το χώρο των ειδών μοτοκίνησης είμαι επαγγελματικά.
Απλές σκέψης ενός λάτρη της μηχανής και της ασφάλειας είναι.....

Άντε γειά μας:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: