PDA

View Full Version : Daytona Sprinter 50cc.



theosphilip
30/10/2014, 22:16
Γεια σας, λεγομαι Φίλιππος και μόλις έγινα 16. Τώρα όπου να'ναι βγάζω το διπλωματάκι και έχω σκεφτεί να πάρω το 50ρακι sprinter. Μαζεύω λεφτά εδώ και καιρό και έχω μαζέψει γύρω στο 500ρικο γιά ζιγκλέρωμα. Το πρώτο πράγμα που έχω σκεφτεί να αλλάξω είναι κινητήρας και θα πάρω Lifan 110 γιατί έχω ακούσει οτι είναι σκυλί και οικονομικός οπότε δέν υπάρχει περίπτωση να πάρω κάτι άλλο, δεν ζητάω την άποψή σας γι' αυτό.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι άν γίνεται, και άν αξίζει να βάλω Race tech ή Race guns.
Και άς πούμε πώς μου μένει μετά κανα 200ρι, τί άλλο πιστεύετε οτί θα πρέπει να αλλάξω γιά να γίνει ένα σωστό, όμορφο και καγκούρικο παπι;
Ευχαριστώ πολύ για όσους ασχοληθούν να μου απαντήσουν.

SHOOTER045
30/10/2014, 22:40
Μέχρι εδώ καλά,αν σε τσακωσουν με το 110 μοτέρ,με την racetech,απινακιδωτο, ακρανωτο
Τι θα κάνεις;τι θα πεις?

paramedic
30/10/2014, 22:54
Μια ζωή στην Ελλάδα δεν αλλάζει τίποτα ρε σείς.
Θα σου πώ εγώ τι χρειάζεται φιλαράκο μου. Κράνος, μπουφάν, μπότες και γάντια. Αν τα έχεις όλα αυτά θα είσαι ο πιο μάγκας της παρέας για μια ζωή και όχι για 1 χρόνο. Τα "δήθεν" φιλαράκια σου θα σε κοροιδεύουν αλλά οταν αυτοί θα περνάνε στην καλύτερη των περιπτώσεων τις ώρες τους δίπλα στον παπού που κλάνει και χέζει στο δωμάτιο του νοσοκομείου που θα έχουν καταλήξει με το καγκούρικο μηχανάκι τους ΕΣΥ θα χτυπάς τα γκομενάκια και θα ζείς την ζωή και θα αποκτάς οδηγδική εμπειρία ώστε να ανέβεις κατηγορία και να πας στις πραγματικές μηχανές. Οι πραγματικοί και παντοτινοί σου φίλοι θα τα παίξουν με το κράνος σου και το μπουφανάκι σου και θα σου πούν "μπράβο ρε μαλάκα έτσι πρέπει να είναι ο ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΣ". Γιατί ο σκοπός είναι να γίνεις ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΣ και όχι άλλος ένας πιτσιρικάς που πήρε ενα 50άρι, το κωλοέφτιαξε πετώντας χρήμα για άσκοπα πράγματα, έπεσε και τσακίστηκε και έγινε ενα ακόμα εκκλησάκι με τα εξαρτήματα του παπιού που είχε βάλει και με τους φίλους του να έρχονται κάθε μέρα(για καμμία εβδομάδα μην φανταστείς παραπάνω)να λένε "κρίμα ρε συ ήταν μικρός, είναι άδικη η ζωή".
Και αν τώρα με λές "υπερβολικό και κωλόγερο" έλα να σε πάω στο εκκλησάκι εδω πιο κάτω με τα fairing του κωλοφτιαγμένου παπιού του πιτσιρικά που σκοτώθηκε το καλοκαίρι. Απλά τα "φιλαράκια" του δεν είναι πια εκεί μιας και πέρασε η εβδομάδα που σου είπα μιας και το καλοκαίρι έγινε αυτό.
Α και ότι άλλο θές εδώ είμαστε ρώτα ότι θές συνάδελφε ΜΗΧΑΝΟΒΙΕ.

toyar
31/10/2014, 06:47
τι να πεις...........
σε αυτες τις ηλικιες το μηχανακι ειναι οπλο για ρωσικη ρουλετα
επειδη πρωτοκαβαλησα στα 21 ενα σκοτωμενο Τ50 και εχοντας οδηγησει πρωτα αυτοκινητο πιστευω οτι μαλλον δεν θα επρεπε να καβαλανε πριν τα 20
οταν καβαλας στα 16 δεν ξερεις τιποτα και μετα στα 18 νομιζεις οτι τα ξερεις ολα;)

McGyver
31/10/2014, 07:20
τί άλλο πιστεύετε οτί θα πρέπει να αλλάξω γιά να γίνει ένα σωστό, όμορφο και καγκούρικο παπι;

Μυαλά...

Καλώς ήλθες.

notakos600
31/10/2014, 08:13
Μυαλά...

Καλώς ήλθες.

:a10:

theosphilip
01/11/2014, 01:33
Όλα αυτά τα έχω γιατί κάνω motocross εδώ και καιρό... Κρανός θα φοράω παντά καί τα γνώριζω όλα αυτά, και μπουφάν όταν ειναι χειμώνας. Επίσης ευχαριστώ γιά τις προειδοποιήσεις και τις απαντήσεις σας. Επιπρόσθετα, ξέρω για τις συνέπεις με το να με πιάσουν με 110 κινητηρα αλλά παίρνω το ρίσκο, τώρα, για την εξάτμιση μικρό το κακό και το πολύ πολύ να μου βάλουν κανα πρόστιμο (να προσθέσω οτι πιστεύω οτι όσοι εχουν πολύ αθόρυβα παπιά π.χ Sprinter πρέπει να αλλάξουν εξάτμιση γιατί δέν θα ακούγονται καθόλου στα αυτοκίνητα, πράγμα επικίνδυνο). Από εκεί και πέρα εγώ σας ρώτησα γιά το τί εξάτμιση να βάλω. Βρήκα μία yoshimura carbon 55 ευρώ και ψήνομαι να την πάρω, τι πιστεύετε;

Ευχαριστώ πολύ και καληνύχτα σας. :)


Υ.Γ @paramedic Οχι δέν θα σε πώ γέρο, είσαι ένας έμπειρος ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΣ που συμβουλέυει έναν αρχάριο. Μπράβο σου καί σε ευχαριστώ πολύ, εσένα και όσους άλλους ασχολήθηκαν.

AristidisZ
01/11/2014, 09:38
500 ευρώ το ζιγκλερωμα στο 50αρι ?
ρε που πάμε...

SHOOTER045
01/11/2014, 09:47
Τι να πω οκ το έχει η ηλικία, και εμείς περάσαμε από εκεί, αλλά δεν είχαμε κανένα να μας τα πει.
Το θέμα εξατμισης θορύβου και ενημέρωσης μέσω αυτού στους άλλους οδηγούς είναι αμφισβητουμενο, περισσότερο τα @@ θα σπας παρά θα προειδοποιείς ότι έρχεσαι.
Για τις συνέπειες τού νόμου τώρα επίτρεψέ μού να διαφωνήσω, γιατί ξεφευγεις από τα πλαίσια του μοτοποδήλατου και πηγαίνεις στην κατηγορία μοτοσυκλέτας, πού παρανομείς λόγω αύξησης κυβικών, δασμων, κτεο και πλαστογραφιας γιατί μπορεί να βγάλεις ασφάλεια δηλωνοντας τον μαμά μοτέρ αλλά αν πιαστείς, θα χρεωθεις όλα τα παραπάνω, πού συνεπάγεται και κατάσχεση, αν δεν με πιστεύεις θύμισε μού να σου βγάλω φώτο από το υπόγειο όπου έχουμε ένα κοπαδακι από τέτοιες αγριοπαπιες πού η εξυπνάδα η η κουτοπονηριά των ιδιοκτητών τα κατέληξαν εκεί.
Αν νομίζεις ότι μπορείς να ανταπεξελθεις και να τα γράφεις όλα καντο, δεν θα χάσω εγώ ούτε κανείς άλλος.
Και αν όπως λες εχεις και ΜΧ μηχανάκι, ασχολήσου ΜΟΝΟ με αυτό και αλωνισε πίστες και βουνά, και κράτα το παπί μαμά να κανεις την δουλειά σου.
Φιλικά πάντα και ελπίζω να εισακουστω