PDA

View Full Version : Honda Innova



kapetan amerika
31/10/2014, 11:16
Καλημέρα,
Αγόρασα ένα innova 2003 και επειδή δεν είχε εγχειρίδιο, ήθελα να ρωτήσω κάθε πότε πρέπει να αλλάζω λάδι και μπουζί. Επίσης τι λάδι να χρησιμοποιώ; Ευχαριστώ in advance. :)

manhunter
31/10/2014, 11:47
Τσέκαρε το κάθε 1000 χλμ για λάδια αυστηρά. Αν δεν θες να σου κολλήσει, κοίταζε συχνά και συμπλήρωνα. Σου μιλώ εκ πείρας.
Για μπουζί όποτε πρέπει (δεν θυμάμαι)

OldMan
31/10/2014, 16:00
In advance ρωτανε και In hindsight αγοραζουν..

kapetan amerika
02/11/2014, 08:50
Ευχαριστώ Manhunter.

In advance ρωτανε και In hindsight αγοραζουν..
Είχε τόσο χαμηλή τιμή, τόσο λίγα χιλιόμετρα και ήταν σε τόσο καλή κατάσταση που και κάθε 50 χιλιόμετρα να έπρεπε να αλλάζω μπουζί, θα το έπαιρνα. Τώρα αν δε θες να πεις, δεν ξέρω γιατί ένιωσες την ανάγκη να ρίξεις την comme il faut καταναλωτική σου χολή. Κάθε πόσα χιλιόμετρα αλλάζω το μπουζί ρώτησα, όχι πως να λύσω το καρμπυρατέρ. Αν πρέπει να μυηθώ με κάποιο τρόπο σε κάποιου είδους αίρεση και να σφάξω κανέναν κόκκορα για να το μάθω, να το κάνω, ακόμα δεν αποφασίσαμε τι θα φάμε. Μάλλον πάλι στο yahoo answers με κόβω να στρέφομαι.

theofilos888
02/11/2014, 08:52
Κάθε 12000 χλμ το πολύ καλό θα ήταν να αλλάζεις το μπουζί. Τα λάδια κάθε 2000 χλμ αλλαγή. Άν σφάξεις τον κόκκορα, ρίξε μην. Μην πάει χαμένος!!!!! ;)

kapetan amerika
02/11/2014, 09:03
Κάθε 12000 χλμ το πολύ καλό θα ήταν να αλλάζεις το μπουζί. Τα λάδια κάθε 2000 χλμ αλλαγή. Άν σφάξεις τον κόκκορα, ρίξε μην. Μην πάει χαμένος!!!!! ;)
Ευχαριστώ φίλος. Στήθος ή μπούτι; ;)

theofilos888
02/11/2014, 09:15
Ευχαριστώ φίλος. Στήθος ή μπούτι; ;)

Μα φυσικά στήθος. Το μπούτι παραπέμπει αλλού...... https://www.youtube.com/watch?v=R084TvMl7Aw

psycocossie
02/11/2014, 11:14
Καλημέρα,
Αγόρασα ένα innova 2003 και επειδή δεν είχε εγχειρίδιο, ήθελα να ρωτήσω κάθε πότε πρέπει να αλλάζω λάδι και μπουζί. Επίσης τι λάδι να χρησιμοποιώ; Ευχαριστώ in advance. :)
καλημερα!
αν θες στειλε μ με πμ το μειλ σ να σ στειλω σε ψηφιακη μορφη το εγχειριδιο να το χεις!

OldMan
03/11/2014, 14:24
δεν ξέρω γιατί ένιωσες την ανάγκη να ρίξεις την comme il faut καταναλωτική σου χολή.
Κάνω εγω τετοια πραγματα..??:confused:

kapetan amerika
03/11/2014, 21:24
Δε σε ξέρω φίλε.

LKOSTAS
04/11/2014, 08:38
Καλημέρα και από εμένα.
Έχοντας περάσει από τα χέρια μου αρκετά παπιά honda εκ των οποίων τo 1 innova καρμπ. και άλλα 2 innova inj. έχω να σου προτείνω τα εξής.
Τα λάδια που προτείνει ο κατασκευαστής είναι 10-40 αλλά επειδή τσιμπάει λαδάκια το innova από τη μάνα του εγώ όπως και οι περισσότεροι με innova χρησιμοποιούσα 20-50 ή 15-50. Με το 20-50 δε θα χρειαστείς να συμπληρώνεις λάδι ενδιάμεσα στις αλλαγές λαδιών. Τώρα όσον αφορά το διάστημα που μεσολαβεί στις αλλαγές εγώ τα άλλαζα κάθε 1500χλμ αν και αντέχουν παραπάνω. Αλλά ήθελα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Έτσι κι αλλιώς δεν παίρνει ούτε 1 λίτρο και καλόν είναι να μην περιμένεις να πάει 2000 ή 3000χλμ. Επίσης είμαι της γνώμης φθηνό αλλά καλό λάδι με συχνές αλλαγές παρά πανάκριβο λάδι παραμένοντας στο μοτέρ για πολλά χιλιόμετρα. Τα full συνθετικά είναι ακριβά και δεν τα χρειάζεται ένα παπί. Ορυκτέλαιο ή ημισυνθετικό κατά τη γνώμη μου. Τα full συνθετικά είναι για κινητήρες με υψηλές επιδόσεις και άλλη χρήση.
Το μπουζί το άλλαζα κάθε 2η αλλαγή λαδιών (3000χλμ). Έτσι κι αλλιώς δεν είναι ακριβό.
Καλορίζικο και καλοτάξιδο.

OldMan
04/11/2014, 16:34
Δε σε ξέρω φίλε.
Ο Θεός μας φυλαξε ρε φιλε...

kapetan amerika
05/11/2014, 14:30
Ευχαριστώ πολύ LKΟSΤΑS :) Με βοηθάς πολύ!

notakos600
05/11/2014, 15:22
Ο Θεός μας φυλαξε ρε φιλε...

Εσένα ή αυτόν γέροντα;

Antwnis
07/11/2014, 21:25
Ο Θεός μας φυλαξε ρε φιλε...

Allahu akbar!

Neftis
08/11/2014, 01:29
Ρε παλουκαρια και παλουκωμενες, ολοι λενε να βαζουμε ημισυνθετικα στα παπακια γιατι δεν εχουν κινητηρες υψηλων επιδοσεων.

Αλλα τα φουστικα στροφαρουν στις 10.000 στρ/λεπτο.

Define "κινητηρες υψηλων επιδοσεων".

notakos600
08/11/2014, 03:54
Ρε παλουκαρια και παλουκωμενες, ολοι λενε να βαζουμε ημισυνθετικα στα παπακια γιατι δεν εχουν κινητηρες υψηλων επιδοσεων.

Αλλα τα φουστικα στροφαρουν στις 10.000 στρ/λεπτο.

Define "κινητηρες υψηλων επιδοσεων".

Και πριν 40 χρόνια στις ίδιες στροφές δούλευαν...

kostaskk
08/11/2014, 06:31
Ρε παλουκαρια και παλουκωμενες, ολοι λενε να βαζουμε ημισυνθετικα στα παπακια γιατι δεν εχουν κινητηρες υψηλων επιδοσεων.

Αλλα τα φουστικα στροφαρουν στις 10.000 στρ/λεπτο.

Define "κινητηρες υψηλων επιδοσεων".

αν το innova εβγαζε 20 αλογα τροχο τοτε θα ηταν υψηλών επιδόσεων. (αυτα τα 20 αλογα μπορει να τα βγαλει ειτε στις 5.000 ειτε στις 15.000 στροφες δεν εχει σημασια)

τωρα με τα 7-10 αλογα (δεν ξερω ποσα βγαζει) ειναι χαμηλών επιδόσεων για οικονομια εχει φτιαχτει και αρα δεν χρειαζεται το 'τοπ' των λαδιων

το στροφαρισμα δεν παιζει ρολο και ειναι υγιες και φυσιολογικό σε μικρα μοτερ, θα ελεγα και απαραίτητο
εχουν φτιαχτεί 50αρια το 1960-70 που πηγαιναν 20.000 στροφες. οι 8.000 και αν (πραγματικες) του παπιου δεν ειναι τιποτα για την σημερινή τεχνολογια-λαδια και μέταλλα
(βεβαια ειναι αλλο θεμα ποια τεχνολογια και υλικά επιλεγουν να βαλουν οι εταιριες σημερα,γιατι στα innova κατι κακο ακουγεται για τις μπιελες τους)

πρόβλημα υπαρχει οταν τα κυβικα ειναι πολλα και στροφαρουν και πολύ.
εκει οι πιεσεις,τα μέταλλα,οι αντοχές των υλικων φτάνουν στα ορια

γενικα την ποιο μεγαλη πιθανοτητα για ζημια την εχει ενα μονοκυλινδρο υψηλων επιδόσεων που θα στροφαρει στον θεο.
οσο ποιο πολλα τα κυβικα και το στροφαρισμα τοσο ποιο πολλα τα ζόρια στα μέταλλα

για να λυσουν αυτο το προβλημα δημιούργησαν τα τετρακυλινδρα σε σειρα. χωρισμός του κυλινδρισμου δια 4= μικροτερο ζορι στα μεταλλα
και οι στροφες στον θεο, πολλα αλογα αλλα οχι καλή ροπή
ολα καλα αλλα το 'πλατος' του μοτερ και τις μοτοσυκλετας αυξάνει πολυ. πραγμα κακο αυξάνει και το βάρος πολυ

μετα ηρθαν τα v4, τρικυλινδρα, δικυλινδρα κτλ που βελτιωσαν το πραμα
βελτιωθηκαν και τα i4 απο αποψη ροπης αυξάνοντας τα κυβικα αλλα και το στροφαρισμα λογο ποιο καλων υλικων και τεχνολογιας


το προβλημα καταφεραν να το λυσουν σχετικα προσφατα απο ιταλια μερια με 1200αρια δικύλινδρα που στροφαρουν πολυ και βγαζουν πολλα αλογα
αρα και εχουν πλεονεκτιματα παντου (ροπη,μικρο βαρος,μικρο πλατος μοτερ,αλλα και αλογα οσο και τα τετρακυλινδρα)

απο την αλλη και οι τετρακυλινδροι βλεποντας οτι τα κυβικα δεν αυξανουν αλλο είπανε και δοκιμασουν αλλους τροπους για ροπη και αλογα. δηλαδη 'turbo' (ή μαλλον κομπρεσορα) που δινει +100 αλογα αλλα αυξάνει το γενικο βαρος και μενει το φαρδύ μοτερ

και συνεχίζεται...

οπως καταλαβες θελω να πιστευω οι 10,000 rpm για ενα μοτερ 125 δεν ειναι κατι τραγικο και αρα δεν θελει καλα λαδια
το παπι ουτε πολλα κυβικα εχει να ζοριζει τα μεταλλα, ουτε πολλες στροφες παει,ουτε πολλα αλογα βγαζει, ουτε καν μεγαλη συμπιεση δεν εχει
τα διαστηματα σερβις ειναι μεγαλα κατι που σημαινει πως το μοτερ δεν ζοριζεται και εχει σχεδιαστει για να βγαζει πολλα απροβληματιστα οικονομικα χιλιομετρα
αρα ημισυνδετικα και εισαι οκ

με ενα σημερινο καινουριο παπι μπορεις να πας αθηνα-θεσσαλονικη τερμα γκαζι και να μην παθει τιποτα (εχει γινει με zx130)

notakos600
08/11/2014, 07:52
με ενα σημερινο καινουριο παπι μπορεις να πας αθηνα-θεσσαλονικη τερμα γκαζι και να μην παθει τιποτα (εχει γινει με zx130)

Πρέπει να ήταν πολύ πρώτο το μωρό για να τραβήξεις όλο αυτό για πάρτη της.

toyar
08/11/2014, 07:54
το θεμα καλα λαδια ειναι σχετικο
στον παπιοκινητηρα που εχει σχεδιαστει για οικονομια στην κατασκευη και αξιοπιστια οι ανοχες ειναι μεγαλες και ζηταει ορυκτελαιο απο 15W και πανω
σε κινητηρες ss τα δεδομενα ειναι αλλα οι ανοχες μικρες και ζητουν ημισυνθετικα πιο λεπτα
στα αυτοκινητα που μετραει η οικονομια καταναλωσης οι συγxρονοι κινητηρες ζητουν 0W20
καλο λαδι ειναι αυτο που ακολουθει τις προδιαγραφες του κατασκευαστη και η επιλογη μαρκας ειναι θεμα γουστου

kapetan amerika
08/11/2014, 16:19
Με μπερδέψατε. Αν βάλω καλά, είναι κακό;

SHOOTER045
08/11/2014, 17:13
Οχι
Δεν είναι τεράστια η διαφορά σε τιμή.
Στο Glx μού βαζω ημισυνθετικο και το αλλάζω κάθε 1000 ,όσο βάζω τόσο βγάζω,ουτε απώλεια ούτε συμπληρωμα

kapetan amerika
08/11/2014, 17:24
Οχι
Δεν είναι τεράστια η διαφορά σε τιμή.
Στο Glx μού βαζω ημισυνθετικο και το αλλάζω κάθε 1000 ,όσο βάζω τόσο βγάζω,ουτε απώλεια ούτε συμπληρωμα
Danke schön :beer:

Neftis
16/11/2014, 17:19
Οχι
Δεν είναι τεράστια η διαφορά σε τιμή.
Στο Glx μού βαζω ημισυνθετικο και το αλλάζω κάθε 1000 ,όσο βάζω τόσο βγάζω,ουτε απώλεια ούτε συμπληρωμα
Για ονομα... ειπαμε να αλλαζουμε λαδια. Αλλα εσει το παραχεσες! Δε προλαβαινει το λαδι να κατσει στο καρτερ, πας και το αλλαζεις.
Θελει και το λαδι το στρωσιμο του.

Κατσε να κανω τους υπολογισμους μου... Με 12 ευρω το λιτρο το επωνυμο... ανα 1000 χλμ... Μπα, δε συμφερει. Παρε Hayabusa, τα ιδια χαλαει σε λαδια, αν κανεις τις αλλαγες κανονικα, ανα 4000χλμ.

teogtp
16/11/2014, 17:52
Για ονομα... ειπαμε να αλλαζουμε λαδια. Αλλα εσει το παραχεσες! Δε προλαβαινει το λαδι να κατσει στο καρτερ, πας και το αλλαζεις.
Θελει και το λαδι το στρωσιμο του.

Κατσε να κανω τους υπολογισμους μου... Με 12 ευρω το λιτρο το επωνυμο... ανα 1000 χλμ... Μπα, δε συμφερει. Παρε Hayabusa, τα ιδια χαλαει σε λαδια, αν κανεις τις αλλαγες κανονικα, ανα 4000χλμ.
Ακομα ενα θεμα για να μας απασχολησει........

SHOOTER045
16/11/2014, 19:18
Για ονομα... ειπαμε να αλλαζουμε λαδια. Αλλα εσει το παραχεσες! Δε προλαβαινει το λαδι να κατσει στο καρτερ, πας και το αλλαζεις.
Θελει και το λαδι το στρωσιμο του.

Κατσε να κανω τους υπολογισμους μου... Με 12 ευρω το λιτρο το επωνυμο... ανα 1000 χλμ... Μπα, δε συμφερει. Παρε Hayabusa, τα ιδια χαλαει σε λαδια, αν κανεις τις αλλαγες κανονικα, ανα 4000χλμ.
Το λάδι Θέλει στρώσιμο?
Τι είναι λάστιχα?
Κοίτα δεν κάνω και 100 την μέρα με το παπί, μπορεί να μην το αφήνω στην ακρη εκτός αν έχει χιόνια ή παγο, αλλα στην καλύτερη κάνω 20 χλμ την εβδομάδα το χειμώνα. Και το καλοκαίρι δεν κατεβαίνω κάθε εβδομάδα στον Βόλο με αυτό, μιλάμε για δύο αλλαγές τον χρόνο σιγά.
Αν θες να τα κρατάω και να στα στέλνω στρωμένα.

Dbnn
16/11/2014, 23:04
Μην τρελενεστε. Στο kazer που ειχα, λαδια για ντιζελ εριχνα (για φορτηγα!!). Κιχ δεν εκανε και πηγα 2 φορες αθηνα ορεστιαδα με τερμα γκαζι!
Πολυ κακο για το τιποτα. Τα παπια ειναι εργατες. Δεν θελουν τρελα και ακριβα προιοντα.

Υ.Γ. ακομα κυκλοφορει το παπι, 4 χρονια τωρα που το εδωσα σχεδον καθημερινα το βλεπω να κυκλοφορει.

andreaspetr
17/11/2014, 01:54
εγω μια φορα στο καζε εβαλα λαδια απο τα lidl για δοκιμη πιο πολυ και μεσα σε λιγο καιρο κουδουνισε η μπιελα...

SHOOTER045
17/11/2014, 07:53
εγω μια φορα στο καζε εβαλα λαδια απο τα lidl για δοκιμη πιο πολυ και μεσα σε λιγο καιρο κουδουνισε η μπιελα...

Πού να έβαζες και λάμπα από τα lidl...

Dbnn
17/11/2014, 09:36
Πού να έβαζες και λάμπα από τα lidl...
Γιατι μου καηκε η ηλεκτρονικη νομιζεις; Δεν αντεξε την συγκινησις.... χαχαχα

Bob_o_mastoras
17/11/2014, 15:04
Bαλτε ενα επωνυμο ημισυνθετικο 15-50 απο τις φθηνες σειρες των εταιριων και τερμα! Και πολυ του ειναι του πάπιου.
Παπι ειναι-δεν σπαει, δεν χαλαει. (τουλαχιστον τα παλια). Και αμα χαλασει το κοστος επισκευης+βελτιωσης ειναι μηδαμινο.

notakos600
17/11/2014, 19:40
εγω μια φορα στο καζε εβαλα λαδια απο τα lidl για δοκιμη πιο πολυ και μεσα σε λιγο καιρο κουδουνισε η μπιελα...

Νταξ ρε συ τα παραλές, φθηνό μοτορόλαδο πουλάνε, όχι μαρμελάδα.

andreaspetr
18/11/2014, 00:00
Νταξ ρε συ τα παραλές, φθηνό μοτορόλαδο πουλάνε, όχι μαρμελάδα.

ελα να σου δειξω τον στροφαλο να μου πεις και εσυ απο τι μαρμελαδα εγινε :p

notakos600
18/11/2014, 19:11
ελα να σου δειξω τον στροφαλο να μου πεις και εσυ απο τι μαρμελαδα εγινε :p

Το γεγονός ότι τα ινόβα έχουν ένα θεματάκι με μπιέλα το έλαβες στα υπόψιν;

andreaspetr
18/11/2014, 23:56
Ναι γιατι εγω μιλαω για kaze

alex14
19/11/2014, 11:27
Μην τρελενεστε. Στο kazer που ειχα, λαδια για ντιζελ εριχνα (για φορτηγα!!). Κιχ δεν εκανε και πηγα 2 φορες αθηνα ορεστιαδα με τερμα γκαζι!


Αθηνα-Ορεστιαδα με το παπι ? Πεσμου οτι κανεις πλακα :eek:

Dbnn
19/11/2014, 13:44
Αθηνα-Ορεστιαδα με το παπι ? Πεσμου οτι κανεις πλακα :eek:

Καθόλου. 5 λεπτες στάσεις για τσιγάρο και γέμισμα σε όποιο πρατήριο έβρησκα στην εθνική, είχα και στην μπαγκαζιέρα μπετονάκι με βενζίνη....
Μια χαρά με πήγε το κακόμοιρο, αλλά την άκουσε η μέση μου....

alex14
19/11/2014, 13:54
Καθόλου. 5 λεπτες στάσεις για τσιγάρο και γέμισμα σε όποιο πρατήριο έβρησκα στην εθνική, είχα και στην μπαγκαζιέρα μπετονάκι με βενζίνη....
Μια χαρά με πήγε το κακόμοιρο, αλλά την άκουσε η μέση μου....

:a013:

:beer:

Road Pirat
26/05/2019, 18:18
Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα θα ρωτήσω εδώ.

Ενώ έχω αλλάξει διάφορα ρουλεμάν, πότε δεν είχα αλλάξει ρουλεμάν τροχών.
Αγόρασα λιπών τα κατάλληλα ρουλεμάν για το innova για τον πίσω τροχό και ξεκίνησα να τα αλλάξω. Βγήκαν αρκετά εύκολα με ένα κατσαβίδι και τα τρία.
Τοποθέτησα το ρουλεμάν της γραναζιέρας που μπήκε αρκετά εύκολα, και μετά το ρουλεμάν από την μεριά του ταμπούρο, έβαλα τον αποστάτη και μετά το άλλο ρουλεμάν.
Τοποθετώντας το σταμάτησα να τσεκάρω και το ρουλεμάν γύριζε ελεύθερα και δεν είχε ακουμπούσε στον αποστάτη και έτσι συνέχισα λίγο ακόμα μέχρι να κάτσει στον αποστάτη.
Η ερώτηση μου είναι αν το ρουλεμάν πρέπει να πατάει πάνω στον αποστάτη σφιχτά, καθώς τώρα που πατάει με το χέρι είναι δύσκολο να γυρίσει το ρουλεμάν?
Σήμερα που το έβγαλα μια βόλτα σε κατηφόρες ακουγόταν ένα σφύριγμα, σταματημένο στον αέρα όχι.

Στην φοτο είναι τα νούμερα για innova καρμπιρατέρ πίσω τροχού αν τα χρειαστεί κάποιος.

406977

OldMan
28/05/2019, 15:49
Αγόρασα λιπών τα κατάλληλα ρουλεμάν για το innova για τον πίσω τροχό και ξεκίνησα να τα αλλάξω. Βγήκαν αρκετά εύκολα με ένα κατσαβίδι και τα τρία.
Δεν πιστευω να τα πεταξες...!!!!

(θα σε φαει ζωντανό ο Dalton..)

Road Pirat
28/05/2019, 21:52
Όχι δεν τα πέταξα, τελικά ο θόρυβος είναι από ένα κάλυμμα που έχει η εξάτμιση όλα καλά λοιπόν.

Υ.Γ. γιατί να με φάει ζωντανό, τι να τα κάνεις τα παλιά?

OldMan
29/05/2019, 12:17
γιατί να με φάει ζωντανό, τι να τα κάνεις τα παλιά?
Πλακα μΕ καΜνεις τωρα, για..??? :mad:

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=156928

Road Pirat
29/05/2019, 14:23
Αυτό το είδα αλλά δεν φαντάστηκα ότι το κάνει με όλα τα ανταλλακτικά