PDA

View Full Version : PC έχει κάψει 3 μητρικές κάρτες



zannisvel
31/10/2014, 16:49
Καλησπέρα,

Ενα καινουριο PC στη δουλεια ειναι στην 4η μητρικη (Gigabyte H81M).
Η πρωτη ok λες ηταν προβληματικη
στη 2ή λες ok αλλαζουμε και το τροφοδοτικό.
στη τριτη ερχεται και ο τεχνικος και το αποδιδει στη τυχη.
Την ξαναεκαψε.

στον υπολογιστη ειναι συνδεδεμενο μονο το ποντικι, το πληκτρολογιο, και το ethernet.
Εχω φτιαξει και γω δε ξερω ποσα PC και αυτο δε το εχω ξαναζησει.
Ευτυχως ειναι στην εγγυηση και δεν ειναι δικη μου ευθυνη, αλλα και εγω τα ιδια θα εκανα, με τη μονη διαφορα οτι θα αλλαζα και τα υπολοιπα σε περιπτωση που συνεχιζοταν το προβλημα (μεσω εγγυησης).

Το PC οπως και ολα τα αλλα παιρνει ρευμα απο κεντρικο UPS και δεν ειναι θεμα υπερτασης.

Η mobo δεν εχει κανενα εμφανη σημαδι πανω της, αλλα οπως ειπα λογω εγγυησης δεν μπορω να πειραξω τιποτα.

Dbnn
31/10/2014, 17:03
Το ups ειναι ενταξει; ποιος σου ειπε οτι δεν κανει υπερταση ή βυθισμα; παλμοτροφοδοτικα με μπαταριες ειναι τα ups, τιποτα περισσοτερο. Απο σκονες πως παμε; υγρασιες; επισης βαλτε ενα τροφοδοτικο της προκοπης πιο δυνατο απο το μαμα.

zannisvel
31/10/2014, 17:18
Τα UPS ειναι A-ok
Σκονες το ιδιο.
ΤΟ τροφοδοτικο αλλαχτηκε οπως ειπα και ειναι 500watt, περισσοτερο απο οσο χρειαζεται ενα workstation.
:beer:

SHOOTER045
31/10/2014, 17:21
Καλησπέρα,

Ενα καινουριο PC στη δουλεια ειναι στην 4η μητρικη (Gigabyte H81M).
Η πρωτη ok λες ηταν προβληματικη
στη 2ή λες ok αλλαζουμε και το τροφοδοτικό.
στη τριτη ερχεται και ο τεχνικος και το αποδιδει στη τυχη.
Την ξαναεκαψε.

στον υπολογιστη ειναι συνδεδεμενο μονο το ποντικι, το πληκτρολογιο, και το ethernet.
Εχω φτιαξει και γω δε ξερω ποσα PC και αυτο δε το εχω ξαναζησει.
Ευτυχως ειναι στην εγγυηση και δεν ειναι δικη μου ευθυνη, αλλα και εγω τα ιδια θα εκανα, με τη μονη διαφορα οτι θα αλλαζα και τα υπολοιπα σε περιπτωση που συνεχιζοταν το προβλημα (μεσω εγγυησης).

Το PC οπως και ολα τα αλλα παιρνει ρευμα απο κεντρικο UPS και δεν ειναι θεμα υπερτασης.

Η mobo δεν εχει κανενα εμφανη σημαδι πανω της, αλλα οπως ειπα λογω εγγυησης δεν μπορω να πειραξω τιποτα.

Μπινιαααααα........

7Tolis
31/10/2014, 17:27
μηπως ακουμπά στο κουτί του πυργου και κάνει 'σώμα' που λένε και βραχυκυκλώνει;

Dbnn
31/10/2014, 18:31
Τα UPS ειναι A-ok
Σκονες το ιδιο.
ΤΟ τροφοδοτικο αλλαχτηκε οπως ειπα και ειναι 500watt, περισσοτερο απο οσο χρειαζεται ενα workstation.
:beer:

Άρα ή το UPS είναι προβληματικό και την ακούει ο υπολογιστής, ή αλλιώς σου χει παίξει μπινιά η εταιρία που τον αγόρασες και το service που σου κάνανε!

teogtp
31/10/2014, 18:46
Άρα ή το UPS είναι προβληματικό και την ακούει ο υπολογιστής, ή αλλιώς σου χει παίξει μπινιά η εταιρία που τον αγόρασες και το service που σου κάνανε!

Δηλαδή παίζει να του γ@μησ@νε την μανα......
:tooth:

SHOOTER045
31/10/2014, 18:50
Δηλαδή παίζει να του γ@μησ@νε την μανα......
:tooth:

Αυτό θα πει cyber sex

Dbnn
31/10/2014, 19:03
326090

fotakos
31/10/2014, 20:05
1) Βραχυκύκλωμα από επαφή με το κουτί όπως αναφέρθηκε και παραπάνω
2) Καμμένη κάρτα γραφικών (αν δεν έχεις οnboard)
3) Βραχυκύκλωμα σε άλλη κάρτα που καίει/κολλάει την μητρική στο ΟΝ

Vstrommer71
31/10/2014, 20:09
Kαπου παιζει προβλημα με ρευμα.Ξαναελεγξε με μετρητικο τι ρευμα φερνει το τροφοδοτικο.Ελεγξε επισης τις USB θυρες στο κουτι.Αν ειναι ελαττωματικες αποσυνδεσε τες.Παντως σιγουρα καπου παιζει θεμα ρευματος

paramedic
31/10/2014, 20:30
Σίγουρα θέμα κουτιού. Συνήθως δίνουμε χρήμα για τα εσωτερικά του πύργου και δίνουμε τα λιγότερα για εναν πύργο ενώ το σωστό είναι να δίνουμε καλά λεφτά για εναν πύργο ώστε να είμαστε σίγουροι οτι έχει γίνει μια μελέτη για σωστή απαγωγή της θερμότητας, της μόνωσης και έχουν χρησιμοποιηθεί τα σωστά υλικά. Αν το κουτί είναι φτηνιάρικο άλλαξέ το χθες κιόλας με ένα καλό επώνυμο(υπάρχουν αρκετά οικονομικά). Επίσης εγώ πιο πολύ εμπιστέυομαι το πολύπριζο απο ένα UPS γι΄αυτό θα σου πρότεινα ενα καλό πολύπριζο όπου να μπούν όλα εκεί πάνω, ακόμα και η τηλεφωνική γραμμή, ώστε να έχεις προστασία extra ακόμα και για κεραυνό πέρα απο τις γνωστές τάσεις της ΔΕΗ. Η αν θες εναν σταθεροποιητή γιατί αν το UPS δεν έχει ενσωματομένο πάνω δεν σου κάνει δουλειά.

andreaspetr
31/10/2014, 22:56
πολυ πιθανο να ακουμπαει το πισω μερος της Motherboard στο μεταλλικο πλαισιο που εχει το κουτι.
εχει ποδαρακια για να εχει κενο?

http://www.pctraders.co.uk/eBay/Images/EBAY2644.JPG

http://cdn.instructables.com/FNV/MF5G/H5EDU1YR/FNVMF5GH5EDU1YR.LARGE.jpg

Bowleno
01/11/2014, 16:36
πολυ πιθανο να ακουμπαει το πισω μερος της Motherboard στο μεταλλικο πλαισιο που εχει το κουτι.
εχει ποδαρακια για να εχει κενο?

http://www.pctraders.co.uk/eBay/Images/EBAY2644.JPG

http://cdn.instructables.com/FNV/MF5G/H5EDU1YR/FNVMF5GH5EDU1YR.LARGE.jpg


Πόσο μ@λάκ@ς μπορεί να είναι ο τεχνικος ( ; ) που τον συναρμολόγησε; :confused: τέτοιο παιδαριώδες λάθος.....

Αφού λέει πως είναι στην εγγύηση, σημαίνει έχει αγοραστεί από εταιρία ου έχει γραμμή συναρμολόγησης....

andreaspetr
01/11/2014, 19:21
επειδη το εχω συναντησει σε pc φιλου δεν εφταιγε η συναρμολογηση πιο πολυ.
το κουτι εκανε ενα νευρο απο κατω και καποιες κολλησεις την πλακετας ακουμπαγαν μεταλλο.

Dbnn
01/11/2014, 20:26
επειδη το εχω συναντησει σε pc φιλου δεν εφταιγε η συναρμολογηση πιο πολυ.
το κουτι εκανε ενα νευρο απο κατω και καποιες κολλησεις την πλακετας ακουμπαγαν μεταλλο.

για αυτό ένα κομμάτι φλατζόχαρτο (βελανιδόχαρτο) ή ψιλό χαρτονάκι, ή χαρτοταινία στο πλαίσιο του κουτιού πίσω απο την μητρική λύνει πολλά προβλήματα με τα κουτιά.

daz
01/11/2014, 20:40
για αυτό ένα κομμάτι φλατζόχαρτο (βελανιδόχαρτο) ή ψιλό χαρτονάκι, ή χαρτοταινία στο πλαίσιο του κουτιού πίσω απο την μητρική λύνει πολλά προβλήματα με τα κουτιά.

Μόνο μη του βάλουμε καμιά φωτιά.

daz
01/11/2014, 20:49
Μου έχει τύχει το τροφοδοτικό να δείχνει οκ, να δουλεύει απροβλημάτιστα αλλά που και που να καίει τους κοντρολερς των Usb με ότι συσκευή ήταν συνδεδεμένη επάνω. Τελικά έφταιγε το κουμπάκι on-off του τροφοδοτικου.
Μπορεί να είναι οτιδήποτε, από το κουτί μέχρι το Ups.

Μηχανήματα του διαόλου! Τι το ψάχνετε? :smokin:

teogtp
01/11/2014, 21:35
Μου έχει τύχει το τροφοδοτικό να δείχνει οκ, να δουλεύει απροβλημάτιστα αλλά που και που να καίει τους κοντρολερς των Usb με ότι συσκευή ήταν συνδεδεμένη επάνω. Τελικά έφταιγε το κουμπάκι on-off του τροφοδοτικου.
Μπορεί να είναι οτιδήποτε, από το κουτί μέχρι το Ups.

Μηχανήματα του διαόλου! Τι το ψάχνετε? :smokin:
Και αυτος που τα φτιαχνει τι ειναι;;)
Εδω σε θελω.........
(να δω τι θα απαντησεις......)
:D

vaska
01/11/2014, 21:36
Τώρα πραγματικά θέλετε να μιλήσουμε για το τι μπορεί να φταίει??
Πάμε
1. GigaByte μία από τις εταιρίες που έχουν δώσει πολλά έως και πάρα πολλά προβλήματα και ειδικότερα την τελευταία 3ετία. Ισχύει το κάθε πέρσι και καλύτερα! Οπότε μην αποκλείσεις το γεγονός βλαμμένης παρτίδας ή τουλάχιστον παρτίδας με ευπάθεια.

2. Κλασμένος πυκνωτής στην γραμμή τροφοδοσίας είτε πάνω στο τροφοδοτικό είτε πάνω στην Mobo ιδιαίτερα αυτοί που είναι υπεύθυνοι για την τροφοδοσία της CPU

3. Κακής ποιότητας κολλήσεις στα καλώδια του τροφοδοτικού

4. Χαλαρές συνδέσεις στις φύσες που συνεπάγονται σπινθηρισμούς

5. "Κακή" γείωση ή πολύμπριζο κινεζιά με ανύπαρκτη γείωση

6. Ψυχρές κολλήσεις πάνω στην MoBo (αρκετά συνηθισμένο πια)

7. Μη ποιοτικό case που σημαίνει οι αποστάσεις είναι κουκουρούκου, οι τρύπες έχουν γρέζια και μπορεί κάπου να ακουμάει η πλάτη της μητρικής

8. Ο Παπακαλιάτης

Μπορώ να γράψω άλλα τόσα χωρίς να ιδρώσω κα αν κάτσω να απαριθμήσω το τι έχω συναντήσει, γράφω χαλαρά όλο το βράδυ. Να φανταστείς πρόσφατα ταλαιπωρηθήκαμε με γ@μημένο DVD που για κάποιο λόγο όποτε ήθελε δούλευε κανονικά και όποτε του κ@υλωνε τα βραχυκύκλωνε όλα και γ@μούσε το πισι στις επανεκκινήσεις.

Η λύση μία και αποδεδειγμένα μακράν η πιο σωστή που θα σε γλυτώσει και από κόπο και από χρήμα. Επιλέγεις όσο γίνεται ποιοτικότερα περιφερειακά πέραν της επιλογής της Μητρικής και του επεξεργαστή. Ποιοτική ράμ, τροφοδοτικό ακόμα και καλώδια τροφοδοσίας και δεν κοιτάς μόνο ονομαστικές τιμές αλλά και κατασκευαστή. Πχ δε μου λέει τπτ το τροφοδοτικό 700W κατασκευαστή γνωστή αλυσίδα Τούρμπο σκατούλες 200 γραμμάρια, αλλά σίγουρα μου λέει τροφοδοτικό enermax 500W βάρους 1 κιλού. Φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι ακριβώς θέλω να πω!

vaska
01/11/2014, 21:37
Και αυτος που τα φτιαχνει τι ειναι;;)
Εδω σε θελω.........
(να δω τι θα απαντησεις......)
:D

Μάστορας είναι ρε φίλε, μάστορας. Και ειδικά αν έχει και μεγάλο σωληνοκάβουρα, είναι πολύ μεγάλος μάστορας με τεράστιο εργαλείο.

Νταξ??

Bowleno
02/11/2014, 10:22
Μάστορας είναι ρε φίλε, μάστορας. Και ειδικά αν έχει και μεγάλο σωληνοκάβουρα, είναι πολύ μεγάλος μάστορας με τεράστιο εργαλείο.

Νταξ??


και άμα λάχει του τραβάει μια.....:bawl::bawl: πάει ο καφές πρωί πρωί :moutza:

zannisvel
03/11/2014, 09:53
Ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια σας, και sorry που δεν απαντησα νωριτερα αλλα ο αγαπημενος μας ΟΤΕ αποφασισε να μας κοψει το τηλ και το internet για να επιδιορθωσει μια βλαβη....

Το PC το επεξεργαστηκα τωρα στο γραφειο και δεν δειχνει να ακουμπαει καπου αλλα γενικα απο ποιοτητα κατασκευης δεν σκιζει. Σημερα θα ερθουν να το παρουν και να το κοιταξουν και στο χωρο τους. Και γω παντως υποπτευομαι ή το κουτι ή τις εξωτερικές θυρες USB που εχει. Θα σας ενημερωσω αν εχουμε τιποτα καινουριο!!

:beer: σε ολους!!!