PDA

View Full Version : Takakia



cineman
23/10/2005, 08:34
KAΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ KLE500 ΜΕΤΑΧ.ΤΟ ΕΜΠΡΟΣ ΣΦΥΡΙΖΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΑΞΑ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΑΚΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

OldMan
24/10/2005, 11:11
:wave2: :wave2: :wave2:

Το σφύριγμα από τακάκια, συνήθως προέρχεται από το υλικό της πάστας (αν ο δίσκος είναι Ο.Κ.) !!!

Τα μεταλλικά σφυρίζουν περισσότερο από τα ημι-μεταλλικά, τα οποία σφυρίζουν περισσότερο από τα οργανικά !!!

Αν σφυρίζουν τα φρένα με καινούρια τακάκια (και δεν είναι μεταλλικά...) τότε έχει κάνει ψιλά αυλάκια ο δίσκος (δεν φαίνονται με το μάτι ...) μέσα στα οποία "συντονίζεται" ο αέρας και ακούγεται το σφύριγμα.

Πιθανώς να χρειάζεται "τρίψιμο" ο δίσκος (όχι τόρνο !!!).

:wave2: :beer: :wave2:

Υ.Γ.
Ο mail-server μου έχει πρόβλημα, γι'αυτό σου απαντάω εδώ...

Cpt. Haddock
24/10/2005, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από cineman
KAΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ KLE500 ΜΕΤΑΧ.ΤΟ ΕΜΠΡΟΣ ΣΦΥΡΙΖΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΑΞΑ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΑΚΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Καλημέρα.

Δες και εδώ

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=13250

Εμένα δεν έτριζαν ακριβώς απλά έκαναν ένα απίστευτο θόρυβο. Το Σάββατο πήγα στο Brake Shop και τα άλλαξα και ησύχασα (κυριολεκτικά)



:wave2:

Smith
30/10/2005, 01:12
Ε...sorry για την χαζή ερώτηση αλλά τα brembo, από Πήγασο injection, είναι μεταλλικά ή όχι..?
Σφυρίζουν και εμένα, αν και καινούρργια σε αντίθεση με όλες τις παλαιότερες μάρκες που είχα (Feroddo, EBC, AFAM...κ.α.)
ΚΑΙ ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ..ΣΚΛΗΡΗ ''ΠΑΣΤΑ΄΄ ΑΛΛΑ ΠΙΑΝΟΥΝ ΣΑ ΔΙΑΟΛΟΙ....!!!:smilea:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Nikoskazer2000
30/10/2005, 02:14
Εγώ πάντα έβαζα στο Kaze-R μου τα γνήσια τακάκια της μαμάς Kawasaki (Nissin) χωρίς κανένα πρόβλημα εκτός απο τις 3-4 μέρες της ενοχλητικής προσαρμογής του τακακιού ώσπου να φύγει η σαπουνώδης αίσθηση. Ακόμα και με την αλλαγή της εργοστασιακής δισκόπλακας σε μαργαρίτα "Braking" δεν αντιμετώπισα το παραμικρό.

Πρίν λίγες μέρες που είχα προγραμματίσει αλλαγή τακακιών μπροστά με έτρωγε ο κώλος μου να μην βάλω τα Nissin αλλα να ψάξω για τίποτα καλύτερο, καθώς τα Nissin αποδείχτηκαν πολύ μαλακά (μάλλον) για την περυσινή άστρωτη δισκόπλακα που τα κατανάλωσε πρίν την ώρα τους.

Έβαλα εν τέλει EBC της σειράς Fusion for MX & ATV (τα κόκκινα αλα Brebo) τα οποία έχουν πρόσμιξη απο Carbon Grafite σύμφωνα με την εταιρία για να μη ζεσταίνονται. Έχει περάσει 1 βδομάδα και το φρένο ακόμα σαπούνι :mad:

Θα περιμένω ακόμα 1 βδομάδα και αν δεν βελτιωθεί η αίσθηση ή αν δε φάω τα μούτρα μου (χτύπα ξύλο) θα αγοράσω ξανά τα Nissin (+27 ευρώ) :bigcry:

Γαμώ τα EBC μου γαμώ... :a11: :a02: :a017: :a018: :a023: :a52:

Smith
30/10/2005, 23:21
Kαι εγώ αυτά είχα...:confused:

Nikoskazer2000
31/10/2005, 01:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Smith
Kαι εγώ αυτά είχα...:confused:

Δηλαδή να φανταστώ πως είχες και 'συ την ίδια μόνιμη σαπουνώδη αίσθηση με τα EBC και τα άλλαξες :confused: .

Smith
31/10/2005, 02:13
Σαπουνώδη και τελικά ''μελανιάσαν'' και η πάστα είχε ξεκολλήσει από τη μια πλευρά...
Δεν ήταν φαγωμένα, αλλά όπως στα είπα...

Τώρα ο καθένας βλέπει και πράττει....