PDA

View Full Version : Beta new enduro models 2015!!



-ΣΦΑΧΤΗΣ-
31/10/2014, 23:17
Βλέπω κανείς δε το έχει δημοσιεύσει(πάρει πρέφα) και περιμένω τόσες μέρες μήπως δω τίποτα όσον αφορά τα betάκια...

http://www.enduro21.com/index.php/component/k2/item/2245-beta-launch-2015-rr-race-editions

Τι λετε;; :D

Allst@rf
01/11/2014, 00:11
Σκεφτεσαι να παρεις beta;

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
01/11/2014, 01:18
Άμα κερνάς :rolleyes:

potWur
01/11/2014, 23:59
Γενικα τι λενε τα Beta? Γνωριζει κανεις?
Για service ανταλλακτικα κτλ παιζει αντιπροσωπεια και συνεργεια σωστα?

notakos600
02/11/2014, 09:45
Γενικα τι λενε τα Beta? Γνωριζει κανεις?
Για service ανταλλακτικα κτλ παιζει αντιπροσωπεια και συνεργεια σωστα?

https://www.facebook.com/pages/Beta-Motorcycles-in-Greece-The-Fuoristrada-Co/141466945938916

Εξυπηρετικότατοι και καλά παιδιά.

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
02/11/2014, 11:39
https://www.facebook.com/pages/Beta-Motorcycles-in-Greece-The-Fuoristrada-Co/141466945938916

Εξυπηρετικότατοι και καλά παιδιά.


Αυτή είναι η επίσημη αντιπροσωπία ή όχι? Επίσης επειδή είμαι στη φάση της αποταμίευσης χρημάτων για ένα 2t αλλά δε θέλω να σας πρήζω από τώρα κάνω μια έρευνα αγοράς..Αυτό που με έχει απομακρύνει από τα beta παρά τις πολύ καλές κριτικές είναι ο,τι δε βρίσκω πουθενά δίχρονα μεταχειρισμένα beta και επιπλέον έχω το φόβο των ανταλλακτικών..

Allst@rf
02/11/2014, 15:33
Η fuoristrada ειναι η επισημη αντιπροσωπεια των beta στην ελλαδα,με πληρης υποστηριξη για τα μηχανακια της.
Λαμβανει μερος στο Πανελληνιο πρωταθλημα εντουρο εδω και αρκετα χρονια με τον ηλια κυρριλη σαν υποστηριζομενο αναβατη και εχει κερδισει πανελληνια πρωταθληματα με αυτον.

Τα beta πλεον ειναι καθιερωμενα στο χωρο του εντουρο,και δεν υπολοιπονται πουθενα σε σχεση με τα αλλα γνωστων εταιρειων του χωρου.

Θεωρουνται σκληροτραχιλα μηχανακια αλλα συναμα και πολυ φιλικα για καθε επιπεδο.

Αν ο φιλος ψαχνει για διχρονο εντουρο πραγματικα σκαρφαλωτηρι και εχει τα χρηματα,ας επενδυσει την χωματινη διασκεδαση σε ενα beta και σιγουρα δε θα χασει.










...και ΟΧΙ δεν κερναω! :moutza: :tooth:

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
02/11/2014, 16:46
Η fuoristrada ειναι η επισημη αντιπροσωπεια των beta στην ελλαδα,με πληρης υποστηριξη για τα μηχανακια της.
Λαμβανει μερος στο Πανελληνιο πρωταθλημα εντουρο εδω και αρκετα χρονια με τον ηλια κυρριλη σαν υποστηριζομενο αναβατη και εχει κερδισει πανελληνια πρωταθληματα με αυτον.


Δε θέλω να σε στεναχωρήσω..

http://www.enduro.gr/ilias-kirilis-beta-fuoristrada/

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
02/11/2014, 16:50
Αν ο φιλος ψαχνει για διχρονο εντουρο πραγματικα σκαρφαλωτηρι και εχει τα χρηματα,ας επενδυσει την χωματινη διασκεδαση σε ενα beta και σιγουρα δε θα χασει.

Μιλάμε για μεταχειρισμένο δυστυχώς γιατι 8 χιλιαρικάκια δεν παίζουν με τίποτα..
Αλήθεια,έχω ακούσει ότι τα gas gas είναι πιο φιλικά..Για τα beta δε το γνώριζα

Allst@rf
02/11/2014, 17:47
Δε θέλω να σε στεναχωρήσω..

http://www.enduro.gr/ilias-kirilis-beta-fuoristrada/

Τo γνωριζω εδω και αρκετο καιρο αλλα αυτο δεν αναιρει το γεγονος οτι ο κυρριλης εχει διακριθει με beta και την υποστηριξη της fuoristrada.

:wave2:

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
03/11/2014, 01:15
Μηχανικά τουλάχιστον δε βρίσκω και πολλές αλλαγές εκτός των υλικών στα δίχρονα...

Αυτό εδώ που οι περισσότεροι το έχετε δει μάλλον παίζει όντως? δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως δουλεύει

https://www.youtube.com/watch?v=5gVeqix2Yc4

SHOOTER045
03/11/2014, 06:50
Υπάρχουν μάρκες όπως π.χ η beta η sherco, κλπ
Έχω συναντήσει κατά καιρούς στα βουνά
Αλλά είναι δυσεύρετα με ποσοστό πολύ μικρό, αν προχωρήσεις σε τέτοιο έρευνα ότι υπάρχει αντιπροσωπεία και πλήρη κάλυψη σε ανταλλακτικά
Αλλιώς πάνε στην πεπατημένη
ΚΤΜ/HUSQWARNA/ HUSABERG

Allst@rf
03/11/2014, 09:45
Η sherco δεν αντιπροσωπευεται ακομα στην ελλαδα.
ΥΥπαρχει παντα και η σιγουρη λυση των gas gas και του κ. Τασουλη που τα αντπροσωπευει.

SHOOTER045
03/11/2014, 13:09
Και φίλος είχε ΤΜ και ακινητοποιηθηκε ενάμιση μήνα από ανταλλακτικό που δεν υπήρχε εδώ

Allst@rf
03/11/2014, 13:12
Σωστος... υπαρχουν και τα ΤΜ... φοβερα εργαλεια αλλα θελουν εμπειρία και χερια...

Φιλος δικος μου παντως με 144 ΕΝ δεν ειχε ποτε προβλημα με ανταλλακτικα.

SHOOTER045
03/11/2014, 15:01
Γενικά αυτά τα< βιοτεχνικα > μηχανάκια τα ζηλεύεις,ειδικα αν τα πάρεις καινούργια στα σεταρουν στα μέτρα σου, σου βάζουν ότι θέλεις και αντέχεις από αναρτήσεις και περιφερειακά.
Αλλά μην σου βγάλουν ζημιά.
Άλλος γνωστός έχει το vor 503 και του έχει κόψει άξονα μανιβελας, και εδώ και κανένα εξάμηνο είναι στο ψάξιμο και ακινητοποιημένο

STOYBI
03/11/2014, 15:25
Γενικά αυτά τα< βιοτεχνικα > μηχανάκια τα ζηλεύεις,ειδικα αν τα πάρεις καινούργια στα σεταρουν στα μέτρα σου, σου βάζουν ότι θέλεις και αντέχεις από αναρτήσεις και περιφερειακά.
Αλλά μην σου βγάλουν ζημιά.
Άλλος γνωστός έχει το vor 503 και του έχει κόψει άξονα μανιβελας, και εδώ και κανένα εξάμηνο είναι στο ψάξιμο και ακινητοποιημένο


SHOOT.... Εχεις μπερδεψει μαρκες που εχουν ικανοτατη αντιπροσωπευση στην ελλαδα ( βετα , κτμ γκας...)

Με μαρκες που δεν ειχαν ποτε και απο κανεναν αντιπροσοπευση στην ελλαδα ( σερκο, βορ κλπ )


Οταν του γνωστου σου...... τον ρωτησαν " που θα βρισκεις ρε ανταλακτικα για το vor.." Ηξερε να απαντησει...??

Οχι...!! Τι του κανει εντυπωση σημερα με τον αξονα της μανιβελας...???

STOYBI
03/11/2014, 15:29
Αυτή είναι η επίσημη αντιπροσωπία ή όχι? Επίσης επειδή είμαι στη φάση της αποταμίευσης χρημάτων για ένα 2t αλλά δε θέλω να σας πρήζω από τώρα κάνω μια έρευνα αγοράς..Αυτό που με έχει απομακρύνει από τα beta παρά τις πολύ καλές κριτικές είναι ο,τι δε βρίσκω πουθενά δίχρονα μεταχειρισμένα beta και επιπλέον έχω το φόβο των ανταλλακτικών..


Το οτι δεν βρισκεις διχρονα μεταχειρισμενα βετα πουθενα......

Δεν ειναι απαραιτητα κακο....

( Ειδικα οταν συναντας πολλα απο αυτα στα βουνα... Και τα βουνα τουλαχιστον της αττικης ειναι γεματα απο δαυτα... ;) )

SHOOTER045
03/11/2014, 15:47
Δεν μίλησα για ΚΤΜ gas gas αλλά για τα λοιπά
Κρίνω απ ότι βλέπω στα βουνά και στις παρέες με την πλειοψηφία να είναι πορτοκαλί

STOYBI
03/11/2014, 16:41
Δεν μίλησα για ΚΤΜ gas gas αλλά για τα λοιπά
Κρίνω απ ότι βλέπω στα βουνά και στις παρέες με την πλειοψηφία να είναι πορτοκαλί

Sorry Αλλα ποια ειναι τα λοιπα.....


Οι πρωταθλητες .....( σε κατηγοριες και γενικες..??? )

Βετα...?

Υamaha..??

Honda..??

ΤΜ...?


Σορρυ αλλα τα vor kai serko οχι στα λοιπα δεν πανε...... Με το ζορι ακουμπουν τα σχεδον ανυπαρκτα....!!!


Τα παραγγειλαν καποιοι απεξω .... Ρε ανταλακτικα...???

e bay σου ελεγαν....

Ε...κατσε και ψαχνε αξονα στο ebay τωρα ( και ριξτο στο τζοκερ εαν θα σου ερθει σε καλλυτερη κατασταση απο τον ηδη υπαρχον.....!!!)


:wave2:

alex14
03/11/2014, 17:05
Ερωτησις. Ο διχρονος 250 και 300 του Beta ειναι ΚΤΜ ?

SHOOTER045
03/11/2014, 17:14
Πάντως δεν εννοούσα την ΚΤΜ,η οποία και αυτή κάνει <θαύματα >σε παροχή ανταλλακτικών ενίοτε.
Δεν ξέρω τι λες εσύ αλλά οι ερασιτέχνες στα βουνά δεν έχουν εργοστασιακή υποστήριξη, και είναι κρίμα ένα μηχανάκι τόσων ευρώ να μένει από τσιμουχακι τρόμπας φρενου, και ο εδώ αντιπρόσωπος να θέλει να πουλήσει ολόκληρη καινούρια τρόμπα.
Το vor ήταν ρίσκο και αποδείχτηκε εφιάλτης,και ήταν να πάρω κάποτε ένα τέτοιο με ίδιο πρόβλημα που το έδινε τζάμπα, μια αναζήτηση τού ανταλλακτικού με συνεφερε( ευτυχώς )
Τα ευρωπαϊκά σε σχέση με τα τζαπαν υποφέρουν ακόμα σε αξιοπιστία και παροχή ανταλλακτικών

notakos600
03/11/2014, 19:07
Ερωτησις. Ο διχρονος 250 και 300 του Beta ειναι ΚΤΜ ?

Και του Gas Gas...
Πολύ πανομοιότυποι για να μην είναι ΚΤΜ.

Allst@rf
03/11/2014, 19:58
Πάντως δεν εννοούσα την ΚΤΜ,η οποία και αυτή κάνει <θαύματα >σε παροχή ανταλλακτικών ενίοτε.
Δεν ξέρω τι λες εσύ αλλά οι ερασιτέχνες στα βουνά δεν έχουν εργοστασιακή υποστήριξη, και είναι κρίμα ένα μηχανάκι τόσων ευρώ να μένει από τσιμουχακι τρόμπας φρενου, και ο εδώ αντιπρόσωπος να θέλει να πουλήσει ολόκληρη καινούρια τρόμπα.
Το vor ήταν ρίσκο και αποδείχτηκε εφιάλτης,και ήταν να πάρω κάποτε ένα τέτοιο με ίδιο πρόβλημα που το έδινε τζάμπα, μια αναζήτηση τού ανταλλακτικού με συνεφερε( ευτυχώς )
Τα ευρωπαϊκά σε σχέση με τα τζαπαν υποφέρουν ακόμα σε αξιοπιστία και παροχή ανταλλακτικών



Κανεις λαθος...

Να σου θυμισω τα προβληματα που ειχαν τα crf με τις βαλβίδες... για να μην μιλησω για honda και ανταλλακτικα...ανεκδοτο...

Allst@rf
03/11/2014, 20:00
Μεχρι καποια χρονια φορουσαν τα beta κινητηρες ktm ..πλεον ολοι οι κινητηρες ειναι της beta.

notakos600
03/11/2014, 20:01
Κανεις λαθος...

Να σου θυμισω τα προβληματα που ειχαν τα crf με τις βαλβίδες... για να μην μιλησω για honda και ανταλλακτικα...ανεκδοτο...

Τι πρόβλημα είχαν τα CRF????
Πέταγες τις βαλβίδες τιτανίου, έβαζες σιδερένιες και καθάριζες για πάντα.
Είπαμε να είσαστε κολλημένοι με τα ΚΤΜ αλλά όχι κι έτσι. :lol: :beer:

Allst@rf
03/11/2014, 20:07
Τι πρόβλημα είχαν τα CRF????
Πέταγες τις βαλβίδες τιτανίου, έβαζες σιδερένιες και καθάριζες για πάντα.
Είπαμε να είσαστε κολλημένοι με τα ΚΤΜ αλλά όχι κι έτσι. :lol: :beer:

Δεν τις πεταγες εσυ ,στις πεταγε το μηχανακι απο μονο του...:bawl:

Ειναι τουλαχιστον φάιδρο εν ετη 2014 και με τα μισα και παραπάνω μηχανακια στα βουνα να ειναι ευρωπαϊκά να μιλατε ακομα για αξιοπιστία.. .

notakos600
03/11/2014, 20:10
Δεν τις πεταγες εσυ ,στις πεταγε το μηχανακι απο μονο του...:bawl:

Ειναι τουλαχιστον φάιδρο εν ετη 2014 και με τα μισα και παραπάνω μηχανακια στα βουνα να ειναι ευρωπαϊκά να μιλατε ακομα για αξιοπιστία.. .

Φαιδρό είναι να ξεφραγκιάζεστε με τα Ready to Race ευρωπαικά σας. :bawl:

Allst@rf
03/11/2014, 20:12
Φαιδρό είναι να ξεφραγκιάζεστε με τα Ready to Race ευρωπαικά σας. :bawl:

Αφου επιμενεις μαλλον θα ξερεις καλύτερα.. .:wave2:

notakos600
03/11/2014, 20:15
Αφου επιμενεις μαλλον θα ξερεις καλύτερα.. .:wave2:

Μη μου πεις πως τα πήρες τώρα;
Τσόπα-τσόπα, θα πας στο βουνό με το ΚαΤέΜι και θα τα ξεχάσεις όλα. :wave2:

Allst@rf
03/11/2014, 20:18
Μη μου πεις πως τα πήρες τώρα;
Τσόπα-τσόπα, θα πας στο βουνό με το ΚαΤέΜι και θα τα ξεχάσεις όλα. :wave2:

Δεν εχω ktm πλεον...απεταξαμην την εταιρεια που σκοτωσε τα husqvarna ...:evil:



Edit και τα husaberg.. .


:(

SHOOTER045
03/11/2014, 20:18
Δεν αντιλέγω ότι ειδικά στα εντουρο οι Ευρωπαίοι είναι πολύ μπροστά ,τα. Μόνα τζαπαν είναι τα φακτορυ άρα δεν μιλάμε για κοινούς θνητούς.
Το να στήσεις ένα τζαπαν εντουρο θέλει χρήμα, ενώ τα ευρωπαϊκά είναι ready to race για κάθε χέρι,επαγγελματια η χομπιστα. Μην το κάνουμε και εδώ αντιπαράθεση,τα γουστάρω και υποκλίνομαι στα ευρωπαϊκά,αλλα υπάρχει ένας φόβος μην πάθουν,καποτε εξάλλου είχα και ΚΤΜ πριν τα πορτοκαλί σε εκείνο το μπεζακι - λευκό

notakos600
03/11/2014, 20:22
Δεν εχω ktm πλεον...απεταξαμην την εταιρεια που σκοτωσε τα husqvarna ...:evil:



Edit και τα husaberg.. .


:(

Σίγουρα είστε οδηγός ταξί κύριε; :lol:

notakos600
03/11/2014, 20:23
Δεν αντιλέγω ότι ειδικά στα εντουρο οι Ευρωπαίοι είναι πολύ μπροστά ,τα. Μόνα τζαπαν είναι τα φακτορυ άρα δεν μιλάμε για κοινούς θνητούς.
Το να στήσεις ένα τζαπαν εντουρο θέλει χρήμα, ενώ τα ευρωπαϊκά είναι ready to race για κάθε χέρι,επαγγελματια η χομπιστα. Μην το κάνουμε και εδώ αντιπαράθεση,τα γουστάρω και υποκλίνομαι στα ευρωπαϊκά,αλλα υπάρχει ένας φόβος μην πάθουν,καποτε εξάλλου είχα και ΚΤΜ πριν τα πορτοκαλί σε εκείνο το μπεζακι - λευκό

Πόσα χρόνια κρύβεις στα γενέθλιά σου Δημήτρη; :lol:

STOYBI
03/11/2014, 21:32
Και του Gas Gas...
Πολύ πανομοιότυποι για να μην είναι ΚΤΜ.

Καμμια σχεση με ΚΤΜ.....

Ουτε η ΒΕΤΑ..... ουτε η gas......

STOYBI
03/11/2014, 21:40
Δεν αντιλέγω ότι ειδικά στα εντουρο οι Ευρωπαίοι είναι πολύ μπροστά ,τα. Μόνα τζαπαν είναι τα φακτορυ άρα δεν μιλάμε για κοινούς θνητούς.
Το να στήσεις ένα τζαπαν εντουρο θέλει χρήμα, ενώ τα ευρωπαϊκά είναι ready to race για κάθε χέρι,επαγγελματια η χομπιστα. Μην το κάνουμε και εδώ αντιπαράθεση,τα γουστάρω και υποκλίνομαι στα ευρωπαϊκά,αλλα υπάρχει ένας φόβος μην πάθουν,καποτε εξάλλου είχα και ΚΤΜ πριν τα πορτοκαλί σε εκείνο το μπεζακι - λευκό

Σημερα... Και τα honda kai ta yamaha ειναι ready to race......

Πανε οι παλιες διαμαχες ........

Προσωπικα πιστευω οτι οποιος μπορει να τελειωσει τα περιφερειακα ενος σημερινου τζαπαν εντουρο η πολυ χερας ειναι η :wave2:


Υγ... Σκιζω το καλσον μου εαν καταφερω να αποκτησω ενα wr 450 απο 12 και πανω......

Παρεμπιπτωντος .... Το ποιο ακριβο εντουρο μηχανακι που βρισκεις σε μεταχειρω..... Αναθεμα...... πρπει να ειναι το μονο 4μιση απο ολες της εταιρειες που δεν το επιασε η κριση...! :mad:

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
03/11/2014, 21:49
Γιατί μιλάτε για προβλήματα? Μιλάμε για δίχρονα ως επί το πλείστον.. Και enduro δίχρονο πιστεύω πως είναι μονόδρομος ευρωπαϊκό μηχανάκι μιας και η Ιαπωνία δε βγάζει μοντέλα..
Όσο για τα ανταλλακτικά θα συμφωνήσω γιατί είμαι από επαρχία και οι ανεξάρτητοι "ψευτομάστορες-μηχανικοί" δεν προμηθεύονται συχνά ευρωπαϊκά. Γι'αυτό έχει γεμίσει ο τόπος καθαρά.
Τώρα παρ'όλα αυτά η ktm βρίσκει σιγά σιγά το δρόμο της στην Ελλάδα. Οι υπόλοιπες είναι μπέρδεμα ειδικά για περιοχές εκτός Αθήνας

kordix
03/11/2014, 21:57
Για beta θα βρεις πολλές πληροφορίες στο παρακάτω φόρουμ. Το λινκ είναι τυχαίο, ψάξε εχει πολλά θέματα για Beta.

http://forum.dirt-bike.gr/forum/viewtopic.php?f=67&t=14663

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
03/11/2014, 22:06
Θα το κοιτάξω.. Αν και κάτι άλλο που έχει βοηθήσει πολλούς αναβάτες και την ktm είναι τα μεσαία κυβικά που δεν έχουν οι άλλες εταιρίες (200 και 300) οκ όχι και τόσο τα 300 αλλά το 200 σίγουρα..
Πριν 2 εβδομάδες ένας γνωστός μου γύρω στα 50 έδωσε το ccm που είχε και πήρε ένα ktm 200 exc που είναι πιο ελαφρύ,έχει την ίδια απόδοση σχεδόν και μπορεί να βρει ανταλλακτικά σχετικά εύκολα

Allst@rf
03/11/2014, 22:26
Για beta θα βρεις πολλές πληροφορίες στο παρακάτω φόρουμ. Το λινκ είναι τυχαίο, ψάξε εχει πολλά θέματα για Beta.

http://forum.dirt-bike.gr/forum/viewtopic.php?f=67&t=14663


κωστα ημαρτον γιατι με κανεις να θελω να ανοιξω το παλιοστομα μου;
Υπαρχει περιπτωση να πω κατι σε αυτο το φορουμ και να φαω ban σε αλλο;

:tooth:

SHOOTER045
03/11/2014, 23:26
Πόσα χρόνια κρύβεις στα γενέθλιά σου Δημήτρη; :lol:

Το είχα το 95 αλλά το είχα πάρει μεταχειρισμένο

alex14
04/11/2014, 08:48
Καμμια σχεση με ΚΤΜ.....

Ουτε η ΒΕΤΑ..... ουτε η gas......

το ονειρο μου ... 250 rr

326287

amyroukai
04/11/2014, 08:51
μιας και η Ιαπωνία δε βγάζει μοντέλα..Λάθος, Yamaha έχει στη γκάμα της 2Τ πλέον, νομίζω 250άρι.

notakos600
04/11/2014, 14:28
Λάθος, Yamaha έχει στη γκάμα της 2Τ πλέον, νομίζω 250άρι.


YZ 250, αλλά είναι MX.
Δεν θα με χάλαγε καθόλου βέβαια...

Allst@rf
04/11/2014, 15:40
Γιατι η χοντα δεν εβγαζε το cr 250 μεχρι το '07 το επερνε η hm και το μεταμορφωνε στο cre 250, ενα καταπληκτικο εντουρο διχρονο με σχεδον 50 ιππους, ετοιμο για βαθρα...

Allst@rf
04/11/2014, 15:43
Οριστε το πιστολι...


326309

Julius
04/11/2014, 16:20
Γιατι η χοντα δεν εβγαζε το cr 250 μεχρι το '07 το επερνε η hm και το μεταμορφωνε στο cre 250, ενα καταπληκτικο εντουρο διχρονο με σχεδον 50 ιππους, ετοιμο για βαθρα...

Όντος αλλά είχε ένα σκασμό λεφτά. (περίπου 12κ εάν θυμάμαι καλά)

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
04/11/2014, 16:21
Λάθος, Yamaha έχει στη γκάμα της 2Τ πλέον, νομίζω 250άρι.

μιλαω για enduro

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
04/11/2014, 16:23
Γιατι η χοντα δεν εβγαζε το cr 250 μεχρι το '07 το επερνε η hm και το μεταμορφωνε στο cre 250, ενα καταπληκτικο εντουρο διχρονο με σχεδον 50 ιππους, ετοιμο για βαθρα...

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5689794/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3382979/

δε με ενθουσιάζει..δεν ξέρω και το λόγο όμως..Αλήθεια cre δίχρονο δεν έχω δει ποτέ μου..αντιθέτως έχω 4Τ 250 και 450

Allst@rf
04/11/2014, 16:26
Όντος αλλά είχε ένα σκασμό λεφτά. (περίπου 12κ εάν θυμάμαι καλά)

υπηρχε και το απλο ρε μαν, οχι το factory...

Julius
04/11/2014, 16:29
υπηρχε και το απλο ρε μαν, οχι το factory...


ΑΑΑΑ! πάντως αυτό που έβαλε ο σφάχτης παραπάνω του 2003, με 2800, νομίζω οτι είναι τίμια τιμή. :a05:

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
04/11/2014, 16:39
και ανταλλακτικά ως επί το πλείστον έχει ίδια με του cr?

Allst@rf
04/11/2014, 16:39
ΑΑΑΑ! πάντως αυτό που έβαλε ο σφάχτης παραπάνω του 2003, με 2800, νομίζω οτι είναι τίμια τιμή. :a05:


Εμενα μου φαινετε πολυ για μηχανακι δεκαετιας...

Allst@rf
04/11/2014, 16:40
και ανταλλακτικά ως επί το πλείστον έχει ίδια με του cr?


Oh yes!

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
04/11/2014, 16:41
Κάτι για beta δε λέγαμε?? :p

εσύ gas gas έχεις φίλε?

Allst@rf
04/11/2014, 16:42
Οχι husky 4t...

Θες οπωσδηποτε beta δλδ;

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
04/11/2014, 16:44
Όχι..θα προσπαθήσω να τα αποφύγω :look:

Allst@rf
04/11/2014, 16:46
Όχι..θα προσπαθήσω να τα αποφύγω :look:

Γιατι;

faraway
04/11/2014, 16:49
Καλές κριτικές ακούγονται για τα beta ,
ή μάλλον το πιο σωστό είναι πως δεν θα βρεις κάτι κακό να γράφεται για αυτά .

Υπερδιαφημισμένα το τελευταίο χρονικό διάστημα και με τάση να γίνουν μόδα . ;)

Ανταλλακτικά ?

Εεεε δεν είναι και ktm ή yamaha να βρίσκεις μια αντιπροσωπεία σε κάθε γωνιά ( που λέει ο λόγος ) ,
αλλά από σο λένε βρίσκεις εύκολα και γρήγορα . ;)

STOYBI
04/11/2014, 17:06
Κάτι για beta δε λέγαμε?? :p

εσύ gas gas έχεις φίλε?


E... Eιπαμε..... Μια παρα πολυ καλη επιλογη και γενικα μεχρι τωρα αθραυστα μηχανακια........

Η αποφαση δικη σου...... ( και οχι δεν κερναω ουτε εγω....) :)

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
04/11/2014, 21:10
Πάντως δεν εννοούσα την ΚΤΜ,η οποία και αυτή κάνει <θαύματα >σε παροχή ανταλλακτικών ενίοτε.
Δεν ξέρω τι λες εσύ αλλά οι ερασιτέχνες στα βουνά δεν έχουν εργοστασιακή υποστήριξη, και είναι κρίμα ένα μηχανάκι τόσων ευρώ να μένει από τσιμουχακι τρόμπας φρενου, και ο εδώ αντιπρόσωπος να θέλει να πουλήσει ολόκληρη καινούρια τρόμπα.



Δεν είναι ακόμα η ώρα για να σας πρήξω με το τι θα διαλέξω τελικά :(
Αλλά όταν θα έρθει θα το κάνω και με το παραπάνω :evil: ..Δεν έχω θέμα με τα beta είπα και πιο πάνω απλώς φοβάμαι τα ανταλλακτικά όπως αυτό που είπε ο φίλος με ολόκληρη την τρόμπα

STOYBI
05/11/2014, 07:14
..Δεν έχω θέμα με τα beta είπα και πιο πάνω απλώς φοβάμαι τα ανταλλακτικά όπως αυτό που είπε ο φίλος με ολόκληρη την τρόμπα


Γιατι για ΒΕΤΑ μιλησε ο φιλος παραπανω...????: confused:

Οχι να κανω τον "δικηγορο" του διαβολου ....

Αλλα εαν θελετε να σας αναλυσω προβληματα και λυσεις σε ανταλακτικα ( απο οχι μονο απαριατητα απο εντουρο μηχανακια ) σε τσαπαν και ευρωπαικα ...

Να μου πληρωσετε δακτυλογραφο......

KaTaNaS
05/11/2014, 08:35
Καλές κριτικές ακούγονται για τα beta ,
ή μάλλον το πιο σωστό είναι πως δεν θα βρεις κάτι κακό να γράφεται για αυτά .

Υπερδιαφημισμένα το τελευταίο χρονικό διάστημα και με τάση να γίνουν μόδα . ;)

Ανταλλακτικά ?

Εεεε δεν είναι και ktm ή yamaha να βρίσκεις μια αντιπροσωπεία σε κάθε γωνιά ( που λέει ο λόγος ) ,
αλλά από σο λένε βρίσκεις εύκολα και γρήγορα . ;)

Σε οποιαδήποτε αντιπροσωπεία κι αν πάτε, εκτός απο βασικά "αναλώσιμα" ανταλλακτικά θα κάνετε παραγγελία.

Στην ΒΕΤΑ , απλά επικοινωνείτε κατευθείαν με τον αντιπρόσωπο. Διατηρούν μεγάλη γκάμα στόκ, αλλιώς παραγγελία απο Ιταλία. Έχει τύχει ανταλλακτικό υπερεπείγον να έρθει σε μία ημέρα. Η συγκεκριμένη εταιρεία έχει τέσσερα πολύ καλά χαρακτηριστικά.

1. Τα προϊόντα της είναι άριστα ποιοτικά, με RD που δουλεύει συνεχώς!
2. Οι αντιπρόσωποι είναι εντουράδες και εραστές της μοτοσυκλέτας με ότι συνεπάγεται αυτό. Νοιώθεις πως μιλάς με φίλο , εντουρά στο βουνό και όχι με επιχειρηματια.
3. Η ΒΕΤΑ είναι μια μεσαίου μεγέθους βιομηχανία μοτοσυκλέτας που συνδιάζει την σχεδόν χειροποίητη μοτοσυκλέτα , με το άριστο τεχνικά αποτέλεσμα, με την "οικογενειακή" κουλτούρα της εταιρείας, και με τις καλές τιμές. Και ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα έχει πολύ καλές σχέσεις με την διεύθυνση του εργοστασίου. Είναι πολύ σημαντικο να μπορείς να μιλάς στο τηλέφωνο κατευθείαν με το εργοστάσιο.
4. Τα ανταλλακτικά είναι πολύ οικονομικά.

notakos600
05/11/2014, 08:41
1. Τα προϊόντα της είναι άριστα ποιοτικά, με RD που δουλεύει συνεχώς!
2. Οι αντιπρόσωποι είναι εντουράδες και εραστές της μοτοσυκλέτας με ότι συνεπάγεται αυτό. Νοιώθεις πως μιλάς με φίλο , εντουρά στο βουνό και όχι με επιχειρηματια.
3. Η ΒΕΤΑ είναι μια μεσαίου μεγέθους βιομηχανία μοτοσυκλέτας που συνδιάζει την σχεδόν χειροποίητη μοτοσυκλέτα , με το άριστο τεχνικά αποτέλεσμα, με την "οικογενειακή" κουλτούρα της εταιρείας, και με τις καλές τιμές. Και ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα έχει πολύ καλές σχέσεις με την διεύθυνση του εργοστασίου. Είναι πολύ σημαντικο να μπορείς να μιλάς στο τηλέφωνο κατευθείαν με το εργοστάσιο.
4. Τα ανταλλακτικά είναι πολύ οικονομικά.

:beer:

Julius
05/11/2014, 09:09
Σε οποιαδήποτε αντιπροσωπεία κι αν πάτε, εκτός απο βασικά "αναλώσιμα" ανταλλακτικά θα κάνετε παραγγελία.

Στην ΒΕΤΑ , απλά επικοινωνείτε κατευθείαν με τον αντιπρόσωπο. Διατηρούν μεγάλη γκάμα στόκ, αλλιώς παραγγελία απο Ιταλία. Έχει τύχει ανταλλακτικό υπερεπείγον να έρθει σε μία ημέρα. Η συγκεκριμένη εταιρεία έχει τέσσερα πολύ καλά χαρακτηριστικά.

1. Τα προϊόντα της είναι άριστα ποιοτικά, με RD που δουλεύει συνεχώς!
2. Οι αντιπρόσωποι είναι εντουράδες και εραστές της μοτοσυκλέτας με ότι συνεπάγεται αυτό. Νοιώθεις πως μιλάς με φίλο , εντουρά στο βουνό και όχι με επιχειρηματια.
3. Η ΒΕΤΑ είναι μια μεσαίου μεγέθους βιομηχανία μοτοσυκλέτας που συνδιάζει την σχεδόν χειροποίητη μοτοσυκλέτα , με το άριστο τεχνικά αποτέλεσμα, με την "οικογενειακή" κουλτούρα της εταιρείας, και με τις καλές τιμές. Και ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα έχει πολύ καλές σχέσεις με την διεύθυνση του εργοστασίου. Είναι πολύ σημαντικο να μπορείς να μιλάς στο τηλέφωνο κατευθείαν με το εργοστάσιο.
4. Τα ανταλλακτικά είναι πολύ οικονομικά.


+1000%
Εάν ψαχνόμουν για endurο, ΑΑΑΑΑΑνετα γινόμουν Betaτζης για τα μάτια μιας Τρακοσάρας Δίχρονης κοκκινομάλλας. :a2:

KaTaNaS
05/11/2014, 09:18
Kαι για να μην θεωρηθώ διαφημιστής της ΒΕΤΑ, θα γράψω για όλες τις εταιρείες που έχουν μηχανάκια εντούρο, προκειμένου να δώσω εικόνα σε όσους απέχουν κάμποσο καιρό.

ΚΤΜ : Έχει πλέον φθάσει το επίπεδο μιας πολυεθνικής εταιρείας. Τα μηχανάκια είναι άριστα, οι τιμές τσιμπημένες. Ανταλλακτικά υπάρχουν εννοείται, κάποιοι ντήλερ όπως ο Οικονόμου μπορούν να παραγγείλουν κατευθείαν απο Αυστρία.
Υποστηρίζουν τους αναβάτες με ΚΤΜ στους αγώνες και κρατάνε τιμή μεταπώλησης.

Husqvarna: Εξαγοράστηκε πρόσφατα απο την ΚΤΜ, καταργήθηκαν τα παλαία μοντέλα, και στην ουσία είναι πλέον λευκά-μπλε βαμμένα ΚΤΜ με μοχλικό και λίγο πιο ακριβά (για να προσδώσουν ενα πρεστίζ). Υποστηρίζονται στους ελληνκούς αγώνες απο τον Ζουρνατζή απο Καστοριά. Τα παλιά μοντέλα εξυπηρετούνται για ανταλλακτικά απο : (ας απαντήσει ο Allstarf που είναι γνώστης)

Husaberg: Εξαγοράστηκε απο ΚΤΜ και καταργήθηκε εντελώς η παραγωγη μοτοσυκλετών. Ανταλλακτικά δε γνωρίζω απο πού...

ΤΜ: Εταιρεία καθαρά αγωνιστικών αρχών, απο την γείτονα Ιταλία και σχετικά κοντά (Pesaro) μεταξύ ανκόνα και Ριμινι. Αντιπρόσωπος ο Πολύχρονος εδώ και χρόνια, ανταλλακτικά υπάρχουν, γίνεται παραγγελεία σε ότι ζητηθεί αλλά είναι ακριβά απ'όσα ξέρω.
Οι μοτοσυκλέτες εδω είναι πρταγματικά χειροποίητες και μπορούν αν γίνουν παραγγελίες με διάφορα καλούδια όπως καλύτερες αναρτησεις απο την κούτα κιόλας! Σκληρά μηχανάκια με αλουμινένιο πλαίσιο, για δυνατούς αναβάτες. Οι δίχρονοι κινητηρες τους σκίζουν απο ήχο! Υποστηρίζονται στους αγώνες της Β. Ελλάδας.

ΥAMAHA: Ακριβά ανταλλακτικά, καλά αλλά ακριβά μηχανάκια, βαριά ΕΝΤΟΥΡΟ. Δεν υποστηρίζονται στους αγώνες.

GAS GAS: Αντιπρόσωπος ο Τασούλης στην καλλιρόης, απο τους πιό σοβαρους επαγγελματίες του χώρου. καλά μηχανακια, αναρριχητικά (κουλτούρα Trial), με κακής ποιότητας περιφερειακά (πλαστικά και λοιπά). Κάνουν προσπάθεια τελευταία για R&D και αλλαγή πλαισίου. Υποστηρίζεται στους αγωνες και ανταλλακτικά υπάρχουν.

HONDA : Εντουροποιημένα ΜΧ εκτός απο το CRFX που είναι ψώφιο. Ο σαρακάκης δεν ασχολείται με το χώμα, κι έτσι υπάρχει ο Moster-shop και ο red-riders απο γρεβενά που εξυπηρετούν σε ανταλλακτικά και after market. Όπως κάθε HONDA κρατάνε τιμή.
Μηχανάκια επιδόσεων και όχι για χαλάρωμα. Αλλα για τις επιδόσεις χρειάζονται αρκετό στήσιμο απο αναρτήσεις.


SHERCO δεν αντιπροσωπεύεται

KaTaNaS
05/11/2014, 09:23
Kαι για να ολοκληρώσω

όλα τα μηχανάκια είναι καλά, σε όλα θα βρείς σχετικά εύκολα ανταλλακτικά. Καλύτερα βέβαια να υπάρχει ενεργή αντιπροσωπεία. Και όλα είναι πολύ πιο ψηλά απο το επίπεδο της κουλομαρίας που βροσκόμαστε όσοι γράφουμε σε φόρα.

Για αγωνιστικές επιδόσεις στο top 10 του ελληνικού πρωταθλήματος όλα χρείάζονται βελτίωση σε αναρτήσεις.

STOYBI
05/11/2014, 09:29
Και όλα είναι πολύ πιο ψηλά απο το επίπεδο της κουλομαρίας που βροσκόμαστε όσοι γράφουμε σε φόρα.


ΤΣΟΥΛΙΕ......

ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΛΕΕΙ..... :p

Julius
05/11/2014, 09:46
ΤΣΟΥΛΙΕ......

ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΛΕΕΙ..... :p


και όχι για εσένα??? γιατί μου φαίνετε εσένα κοιτάζε όταν τα έγραφε ο Αρκούδος (που για ακόμα μια φορά με βρίσκει σύμφωνο με τα γραφόμενα του).

Allst@rf
05/11/2014, 10:12
Τα ιταλικα husqvarna προς το παρον και σε βαθος τουλαχιστον επτα χρονων οπως προβλεπει ο νομος και οπως το διαβασαμε στην ανακοινωση της Pierer Inc. μολις εξαγορασε την εταιρεια, θαεεξυπηρετουνται σε ανταλλακτικα απο το ΑΡΙΣΤΟ δικτυο της ΚΤΜ.

Εχθες ενας φιλος ειδε στο, facebook φωτογραφια απο επερχομενο gas gas (2015? -2016? ) τετραχρονο με τον τελευταιο 4τ κινητηρα των ιταλικων Husky, τον λεγομενο και xlite, κατι που ειναι λογικο μιας και η αγορα της husqvarna απο την ktm δεν περιελαμβανε το

R&d, το οποιο αγορασε η gas gas.

αυτο μπορει να σημαινει θεωρητικα οτι η κινητηρες της ιταλικης husqvarna θα υποστηριζονται για παντα.

KaTaNaS
05/11/2014, 10:56
και όχι για εσένα??? γιατί μου φαίνετε εσένα κοιτάζε όταν τα έγραφε ο Αρκούδος (που για ακόμα μια φορά με βρίσκει σύμφωνο με τα γραφόμενα του).

Κούκλες, τις διαφορές σας στο βετεράνων! :p

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
05/11/2014, 17:53
http://images.motorcycle-usa.com/13_2S_enduro_scorecard.gif

Allst@rf
05/11/2014, 23:31
Κοιτα να δεις φιλε μου, που φτασαμε η husaberg να βγαζει τα καλυτερα διχρονα εντουρο...

Φιλε μου σφαχτη μη γελιεσαι, τα 2τ husaberg του 2013 δεν ειναι τιποτε αλλο παρα ktm με αλλα χρωματα και καλυτερα περιφερειακα.

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
06/11/2014, 01:07
Κοιτα να δεις φιλε μου, που φτασαμε η husaberg να βγαζει τα καλυτερα διχρονα εντουρο...

Φιλε μου σφαχτη μη γελιεσαι, τα 2τ husaberg του 2013 δεν ειναι τιποτε αλλο παρα ktm με αλλα χρωματα και καλυτερα περιφερειακα.


Μην αγχώνεσαι,δε γελιέμαι...ακόμα

ας ελπίσω να μαζέψω γρήγορα τα $$ γιατί με δανεικά MX και serow δεν πάω πουθενά

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
11/11/2014, 21:40
Να 'τα και τα ΤΜ

http://www.enduro21.com/index.php/component/k2/item/2279-first-look-%E2%80%93-2015-tm-racing-enduro

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
21/11/2014, 23:46
Γνώμες?? Αναμένονται!!

327385

Allst@rf
22/11/2014, 07:08
Τι γνωμη να σου πουμε για ενα απο τα καλυτερα 125 mx;

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
22/11/2014, 14:14
Δεν ξερω αν το λες ειρωνικα..Αλλα σε περιπτωση που δεν το ειδες ερχεται εντουροποιημενο οπως το cre hm

Allst@rf
22/11/2014, 16:34
Καθολου ειρωνικα .Ειναι αν οχι το καλύτερο, μεσα στα καλυτερα 125 mx .το εχει φιλος και μου εχει πει τα καλυτερα.απλα η κλιμακωση του κουραζει στο εντουρο,κατι που το οποιο διορθωνεται γιατι μπορει να παρει το κιβωτιο απο τα wrf .τουλάχιστον στο 08 του φιλου γινεται.

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
22/11/2014, 19:28
Καθολου ειρωνικα .Ειναι αν οχι το καλύτερο, μεσα στα καλυτερα 125 mx .το εχει φιλος και μου εχει πει τα καλυτερα.απλα η κλιμακωση του κουραζει στο εντουρο,κατι που το οποιο διορθωνεται γιατι μπορει να παρει το κιβωτιο απο τα wrf .τουλάχιστον στο 08 του φιλου γινεται.

Για το new enduro ούτε λόγος? χαχαχαχ

Το ξέρω ότι είναι καλό mx όμως για το enduro το ανέβασα! εμένα προσωπικά τα 125 mx μου τι δίνουν αφάνταστα στα χαμηλά..Είχα και ένα cr για μερικούς μήνες μαζί με ένα ξάδερφο

Allst@rf
22/11/2014, 20:08
...επειδη ημουν και γω στη φαση να παρω 125 mx και να το κανω εντουρο ,πηρα πολλες συμβουλές απο ανθρωπους που το εχουν κανει,με τελικο συμπέρασμα οτι γενικα τα 125 mx σε εντουρο ειναι κουραστικα και θελουν ψαξιμο και χρημαl,το yamaha ομως ειναι αυτο που ας πουμε πιο ευκολο να γινει εντουρο...

Allst@rf
22/11/2014, 20:15
forum.dirt-bike.gr/forum/viewtopic.php?f=81&t=16708


Διαβασε και δω να παρεις μια ιδεα

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
22/11/2014, 20:19
Έχω διαβάσει αρκετά τέτοια..θα το διαβάσω και αυτό αν και δεν τίθεται θέμα για μετατροπή

Allst@rf
22/11/2014, 20:21
Γιατι αυτο το παραπανω που εδειξες μετατροπή δεν ειναι; :confused:

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
22/11/2014, 20:23
Είναι από τη yamaha μετατροπή όπως για τη honda το cre hm..όχι από ιδιώτη κάτοχο... Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
22/11/2014, 20:27
Αν έχει facebook τσέκαρε το λινκ

https://www.facebook.com/Worksbike/photos/pcb.396324870543787/396323480543926/?type=1&theater

Allst@rf
22/11/2014, 22:45
Φακτορυ η σελιδα στο φεισμπουκ...

:lol:

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
22/11/2014, 23:37
Καλό είναι να μην δίνουμε ειρωνικό χαρακτήρα εκεί που δε χρειάζεται..Δεν ξέρω αν γίνεται συνεργασία ή αν θα γίνει κάποιου είδους αντιπροσωπεία..Αναμένουμε λέμε!

Allst@rf
25/11/2014, 17:41
Δεν ειρωνευτικα...τον Χελιωτη θυμηθηκα που κανει πλακα με τα μηχανακια μας και τα λεει ολα factory...

:beer:

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
25/11/2014, 21:49
Δεν θυμήθηκες..Είναι ο Χελιώτης..Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο προσωπικά,μόνο τη σελίδα του στο facebook απο όπου και τα βρήκα..
Εγώ μαζί σου είμαι..Δεν αμφέβαλα σε τίποτα..Απλά περιμένω και είμαι περίεργος για την πραγματικότητα ;)