PDA

View Full Version : Νομιμοποίηση αλλαγής κινητήρα.



gefr
01/11/2014, 02:45
Γειά χαρά,
Μήπως γνωρίζει κανείς πώς νομιμοποιείται η αντικατάσταση κινητήρα;
Έκανα αντικατάσταση σε ΚΤΜ 950Adv και το έκανα 990Adv. Συμμαθητής με παρέπεμψε εδώ:
http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=340&id&tid=340#down
Τελικά φαίνεται οτι χρειάζεται:
Αίτηση δικιά μου,
Τιμολόγιο συνεργείου παροχής υπηρεσιών,
Παραστατικό ισχύοντος τέλους άδειας οχήματος από τράπεζα
Δήλωση μηχανολόγου μηχανικού, όπως την δείχνει η ανακοίνωση
Αυτά είναι αρκετά;
Άν κάποιος γνωρίζει τη διαδικασία, ας με προειδεάσει
Γειά χαρά

SHOOTER045
01/11/2014, 09:28
Απόδειξη αγοράς τού νέου κινητήρα με τα νούμερα τού
Το έκανα στο παπί μου από 90-110 δεν είναι ΚΤΜ
Αλλά η διαδικασία είναι ίδια

Dbnn
01/11/2014, 19:44
Νομιζω με +/- 25% αυξηση η μειωση κυβισμου δεν θελεις αλλαγες στην αδεια μιας και το προβλεπει ο νομος και το κτεο.

cityfly
01/11/2014, 19:55
Νομιζω με +/- 25% αυξηση η μειωση κυβισμου δεν θελεις αλλαγες στην αδεια μιας και το προβλεπει ο νομος και το κτεο.

αυτό (αν ισχύει) αφορά επέμβαση στον υπάρχον κινητήρα, εδώ μιλάμε για αλλαγή του, άρα αλλάζει αναγκαστικά και μέρος του αριθμού στην άδεια

SHOOTER045
01/11/2014, 20:32
Νομιζω με +/- 25% αυξηση η μειωση κυβισμου δεν θελεις αλλαγες στην αδεια μιας και το προβλεπει ο νομος και το κτεο.

Ακριβώς

+ - 25 %
Τόσο λέει ο νόμος

Dbnn
01/11/2014, 20:37
αυτό (αν ισχύει) αφορά επέμβαση στον υπάρχον κινητήρα, εδώ μιλάμε για αλλαγή του, άρα αλλάζει αναγκαστικά και μέρος του αριθμού στην άδεια

Εγώ αναφέρομαι στο αν είναι ίδιος ο κινητήρας και απλά μεγαλώνει ο κυβισμός.
Δηλαδή Honda astrea 110cc σε πχ Honda astrea 125cc (μην πείτε οτι δεν υπάρχει 125, το ξέρω, σαν παράδειγμα το λεω :lol: )

virus
02/11/2014, 20:38
τιποτα δεν κανεις. περνα κι απο το κτεο οπως εισαι και τελειωσες.

gefr
02/11/2014, 21:12
Απόδειξη αγοράς τού νέου κινητήρα με τα νούμερα τού
Το έκανα στο παπί μου από 90-110 δεν είναι ΚΤΜ
Αλλά η διαδικασία είναι ίδια
Για πές, απόδειξη αγοράς ή δελτίο παροχής υπηρεσιών του συνεργείου για την εργασία;
Το παραστατικό πόσο κοστίζει;
Βεβαίωση μηχανικού ΚΑΙ αίτηση ιδιοκτήτη;

stefanos
02/11/2014, 21:14
Νομιζω με +/- 25% αυξηση η μειωση κυβισμου δεν θελεις αλλαγες στην αδεια μιας και το προβλεπει ο νομος και το κτεο.

+-25 βγάζεις απλά καινούργια άδεια.
Πάνω η κάτω από αυτό απαγορεύεται εντελώς.
Δεν κάνεις τίποτα εάν αλλάξεις τον κινητήρα σου με ίδιο καινούργιο.

gefr
02/11/2014, 21:19
Νομιζω με +/- 25% αυξηση η μειωση κυβισμου δεν θελεις αλλαγες στην αδεια μιας και το προβλεπει ο νομος και το κτεο.
+1
Ο νόμος προβλέπει να αναγράφεται ο αριθμός κινητήρα στην άδεια. Εφόσον άλλαξε ο κινητήρας, μέσα στο όριο του 25%, τότε ακολουθείται η διαδικασία που συζητάμε για να διορθωθεί ο αριθμός κινητήρα στην άδεια.
Για να είμαστε πιό ακριβείς, στην άδεια αναγράφεται ένα αρχικό τμήμα του αριθμού κινητήρα. Στο ΚΤΜ 950 γραφόταν αριθμός κινητήρα μόνο το *600* και στο 990 μόνο το *601*. Άν έβαζα πάλι κινητήρα 950 δεν θα υπήρχε ανάγκη διόρθωσης στην άδεια.

SHOOTER045
02/11/2014, 21:39
Για πές, απόδειξη αγοράς ή δελτίο παροχής υπηρεσιών του συνεργείου για την εργασία;
Το παραστατικό πόσο κοστίζει;
Βεβαίωση μηχανικού ΚΑΙ αίτηση ιδιοκτήτη;

Και τα δύο
Απόδειξη αγοράς
Και δελτίο παροχής υπηρεσιών
Όλο αυτό το χαρτομανι το πας συγκοινωνιών
Και σου βγάζουν νέα άδεια,εφ όσον περάσεις και κτεδ
Το έχω δει και σε μένα και σε έναν φίλο
Παπιά και τα δύο, αλλά το ένα 90/110 και το άλλο 100/125

GiannisBlessed
03/11/2014, 03:23
Και τα δύο
Απόδειξη αγοράς
Και δελτίο παροχής υπηρεσιών
Όλο αυτό το χαρτομανι το πας συγκοινωνιών
Και σου βγάζουν νέα άδεια,εφ όσον περάσεις και κτεδ
Το έχω δει και σε μένα και σε έναν φίλο
Παπιά και τα δύο, αλλά το ένα 90/110 και το άλλο 100/125


αυτα που λες μιλαμε για αλλαγη μοτερ η για μετατροπη στο υπαρχων?
μετατροπη και να μεινουν τα ιδια νουμερα παιζει?
πχ να αλλαξεις πιστονι με ρεκτιφιε και να δηλωθει.

gefr
03/11/2014, 04:11
Και τα δύο
Απόδειξη αγοράς
Και δελτίο παροχής υπηρεσιών
και κτεδ


1) Το ΚΤΕΔ τί είναι;
2) Το site του Υπουργείου λέει τιμολόγιο αγοράς ή παροχής υπηρεσιών του συνεργείου. Εσένα λές σου ζήτησαν και τα δύο.

gefr
03/11/2014, 04:13
αυτα που λες μιλαμε για αλλαγη μοτερ η για μετατροπη στο υπαρχων?
μετατροπη και να μεινουν τα ιδια νουμερα παιζει?
πχ να αλλαξεις πιστονι με ρεκτιφιε και να δηλωθει.

Γιατί να δηλώσεις μετατροπή στον κινητήρα; Μόνο ότι μπορεί να διαπιστωθεί από το ΚΤΕΟ σε ενδιαφέρει.

Dbnn
03/11/2014, 05:14
Γιατί να δηλώσεις μετατροπή στον κινητήρα; Μόνο ότι μπορεί να διαπιστωθεί από το ΚΤΕΟ σε ενδιαφέρει.

Ουτε καν. Δεν σου κανει ογκομετρηση στο ΚΤΕΟ. Οποτε το αφηνεις ως εχει.

SHOOTER045
03/11/2014, 07:44
1) Το ΚΤΕΔ τί είναι;
2) Το site του Υπουργείου λέει τιμολόγιο αγοράς ή παροχής υπηρεσιών του συνεργείου. Εσένα λές σου ζήτησαν και τα δύο.

Το κτεδ είναι κτεο δικύκλων
Απόδειξη αγοράς τού μοτέρ
Και παροχής υπηρεσιών από συνεργείο ότι έκανε - και καλά - την αντικατασταση





Γιάννη δήλωση σε μετατροπή δεν παίζει από όσο ξέρω, σαν να λένε ενα παπί 50αριπου το έκαναν 72 αρι
Όχι
Δεν παίζει κάτι τέτοιο

rethemnianos
03/11/2014, 08:40
http://www.yme.gr/index.php?tid=340#down
Αυτα ειναι τα δικαιολογητικα αλλα αν μπερδευεσαι ρώτα στο μηχανολογικο.
Εγω ειχα κανει στο αυτοκινητο και σίγουρα ισχυει το 25% στον κυβισμο και επισης πρεπει να υπαρχει αντιστοιχη μετατροπή πιο πριν για να ξεμπερδέψεις γρηγορα.Αλλιως πας κτεο ελληνικού και το εξεταζουν αν βγαινει με τετοιο μοτερ η αν τηρει τις προϋποθέσεις πραγμα που δεν θα εχεις προβλημα αλλα θα ταλαιπωρηθεις λιγο.Βεβαια πιστευω οτι ολο και καποιος θα το εχει ξανακανει.
Καλη δυναμη με τη γραφειοκρατια και καλοριζικο.
Πάντως και αν αργησεις να το δηλωσεις μην αγχωνεσαι δε νομιζω να σκυβει κανεις να κοιτάει νουμερα αλλα κρατα για καλο και κακο το τιμολογιο μαζι.

SHOOTER045
03/11/2014, 08:45
Αυτό με το κτεο ελληνικού ισχύει.
Αν δεν το κάνει άλλος παρόμοια αλλαγή κινητήρα.
Πριν χρόνια είχα κατεβεί εκεί για να δηλώσω μοτέρ 1.6 σε Peugeot rallye 1.3

notakos600
03/11/2014, 08:49
Αν πάω στο ΚΤΕΟ μόνο με το τιμολόγιο αγοράς του νέου κινητήρα, που είναι πανομοιότυπος με τον παλιό, με περνάνε ή με κόβουν;

SHOOTER045
03/11/2014, 08:56
Αν είναι πανομοιότυπος,δηλαδη τύπος,κυβικα κλπ
Το δηλώνεις στο αρμόδιο συγκοινωνιών μόνο με την απόδειξη αγοράς - τιμολόγιο, σου αλλάζουν την άδεια και κτεο περνάς κανονικά.
Και αυτό το έκανα στο επόμενο rallye 1.6 πού είχα, έσπασα δυο μοτέρ, την πρώτη άλλαξα ολόκληρο κινητήρα και την δεύτερη μόνο κορμό

gefr
03/11/2014, 09:58
Αν είναι πανομοιότυπος,δηλαδη τύπος,κυβικα κλπ
Το δηλώνεις στο αρμόδιο συγκοινωνιών μόνο με την απόδειξη αγοράς - τιμολόγιο, σου αλλάζουν την άδεια και κτεο περνάς κανονικά.
Και αυτό το έκανα στο επόμενο rallye 1.6 πού είχα, έσπασα δυο μοτέρ, την πρώτη άλλαξα ολόκληρο κινητήρα και την δεύτερη μόνο κορμό
Ευχαριστώ πολύ. Διαφωτιστικότατος.
Γειά χαρά.

SHOOTER045
03/11/2014, 10:29
Δεν κάνει τίποτα,βοηθησαν και άλλα παιδιά όμως.
Καλές βόλτες με το 990 πλέον

Bowleno
03/11/2014, 13:32
Από όσο ξέρω (λόγω και δουλειάς) οι κινητήρες πλέον δεν φέρουν αύξοντα αριθμό παρα μόνο αναγράφεται πάνω τους ο τύπος τους.

Αν λοιπόν είναι ο ίδιος τύπος απλά δεν χρειάζεται να κάνεις καμία ενέργεια.....( το έχουμε κάνει)

Εννοείται όμως ότι διατηρείς τα τιμολόγια κ.λ.π χαρτιά νόμιμης προέλευσής τους

notakos600
04/11/2014, 09:24
Από όσο ξέρω (λόγω και δουλειάς) οι κινητήρες πλέον δεν φέρουν αύξοντα αριθμό παρα μόνο αναγράφεται πάνω τους ο τύπος τους.

Αν λοιπόν είναι ο ίδιος τύπος απλά δεν χρειάζεται να κάνεις καμία ενέργεια.....( το έχουμε κάνει)

Εννοείται όμως ότι διατηρείς τα τιμολόγια κ.λ.π χαρτιά νόμιμης προέλευσής τους

Αυτό ξέρω κι εγώ, όσον αφορά ένα αυτοκίνητο παλιάς τεχνολογίας.

Bowleno
04/11/2014, 12:49
Αυτό ξέρω κι εγώ, όσον αφορά ένα αυτοκίνητο παλιάς τεχνολογίας.

Ανάποδα είναι.... τα παλιά είχαν αύξοντα αριθμό παραγωγής, τα καινούργια όχι....

notakos600
04/11/2014, 12:51
Ανάποδα είναι.... τα παλιά είχαν αύξοντα αριθμό παραγωγής, τα καινούργια όχι....

ωωωωχ.

SoR
14/06/2017, 15:59
δεν βρήκα "πιο σχετικό" νήμα οπότε γράφω εδώ.

ΟΚ η διαδικασία που χρειάζονται τα οχήματα.

Τα μοτοποδήλατα (50cc) τι χρειάζονται;
Τα 50αρια είναι δηλωμένα σε εκάστοτε τροχαία και όχι σε υποργείο. Αλλαγή χρώματος που έκανα πήγα με υπευθυνη δήλωση και το διορθωσαν. Λογικά με υπευθυνη δήλωση παλι; (λογικά και απόδειξη αγοράς/τοποθέτησης/υπευθυνη δήλωση πωλητή-ιδιώτη;)

αύριο που θα καταφέρω να επικοινωνήσω με την τροχαία θα μάθω σίγουρα. Αν θέλετε γράψτε απόψεις.

SoR
16/06/2017, 10:41
επανέρχομαι μιας και ρώτησα την τροχαία.

χρειάζεται:
-Αποδειξη/τιμολόγιο αγοράς του κινητήρα.
με απλή υπευθυνη δήλωση οτι ιδιώτης το πούλησε σε ιδιώτη δεν τους κάνει. Έστω και εικονικό τιμολόγιο. Δηλαδή (συνοπτική περιγραφή) ο Γιώργος αγοράζει απο τον Κώστα με Υπ.Δηλ. το μοτέρ ταδε για ανταλλακτικά. Ο Γιώργος πουλάει με υπ.δηλ. στο ταδε μαγαζί/συνεργείο. το ταδε μαγαζί/συνεργείο αγοράζει με τιμολόγιο το μοτερ. Το μαγαζι/συνεργειο πουλαει με τιμολόγιο το ταδε μοτερ στον Γιώργο. Πλέον ο Γιώργος εχει το μοτερ με τιμολόγιο. Προφανώς θα επιβαρυνθεί τουλάχιστον το ΦΠΑ που θα χρεωθεί.
-Υπευθυνη δήλωση "Μηχανολόγου". Δηλαδή του συνεργείου (με άδεια κλπ κλπ) οτι τοποθετηθηκε το ταδε μοτερ στο ταδε οχημα. Προφανως ο μηχανολόγος θα πρέπει να είναι με αδεια ασκήσεως κλπ κλπ , οχι ο φιλος που πιάνουν τα χέρια του.
Αυτά ισχύουν για το μοτοποδήλατο και για περίπτωση οτι το μοτερ ειναι ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΥΠΟΥ.