PDA

View Full Version : Ξαναζεί η SWM



Σελίδες : [1] 2

MG-KTiNoS
01/11/2014, 10:32
Από τον Ampelio Macchi (ingegnere ex Cagiva, Husqvarna e Aprilia) και με λεφτά των Κινέζων...

326121

http://www.motociclismo.it/swm-a-eicma-2014-torna-un-marchio-mitico-moto-60172

sapila racing
01/11/2014, 14:46
Από τον Ampelio Macchi (ingegnere ex Cagiva, Husqvarna e Aprilia) και με λεφτά των Κινέζων...

326121

http://www.motociclismo.it/swm-a-eicma-2014-torna-un-marchio-mitico-moto-60172

Ομορφο, θυμίζει πολύ SRX βέβαια, αλλά είναι πανάλαφρο απ οτι είδα!
Τα τρακτερωτα ειναι λίγο ακυρα, αλλά φαίνεται ειναι νέα μόδα. :rolleyes:

filipp0s
01/11/2014, 14:48
Ομορφο, θυμίζει πολύ SRX βέβαια.
Τα τρακτερωτα ειναι ακυρα, αλλά φαίνεται ειναι νέα μόδα. :rolleyes:

+1 και στα δυο

spyrakos35
01/11/2014, 19:05
όμορφο...... έως πολύ όμορφο

pipe_smoker
01/11/2014, 19:24
Αυτό μου αρέσει πολύ, σε αντίθεση με το άλλο το κόκκινο.

taisteal
01/11/2014, 21:30
Και ναι εχω swm του 1979 στο παρκινγκ..

:a08:

Ζεύκας
01/11/2014, 22:43
κουκλί είναι! και σε καλή τιμή λένε. 5-6 χιλιάρικα

notakos600
02/11/2014, 09:43
Μου αρέσει πολύ.
Τι μοτέρ φοράει;

Λευκάδιος
11/11/2014, 23:52
Πολύ ωραιο είναι,η εταιρεια εχει(ή σκοπευει να εχει) στην γκαμα της και μερικα παλαιοτερα μοντελα της Husqvarna.Τα οποια στην αντιστοιχη εκθεση του 2013 ειχαν πανω τους το λογοτυπο της Shineray.Προφανως οι Κινέζοι αναβιωσαν την SWM για να εχουν καλυτερο μελλον στην Ευρω[η(ή όπου αλλού).
Super Dual(TE630)326868

RS300 με μοτερ προ του 2010
326870

Silvercase
326871

Λευκάδιος
11/11/2014, 23:53
Το Shineray(2013)
326872

DAYMAN
12/11/2014, 12:50
ομορφα μηχανακια και τωρα και τοτε.....

sapila racing
12/11/2014, 21:15
Εντάξει αυτό το μυτερό απο πανω δείχνει λίγο China, αλλά τουλάχιστον δεν γραφει SWM στο τεπόζιτο.
Εγώ προσωπικά χαίρομαι που αυτή η μάρκα επανήλθε στην ζωή, αλλά πιστεύω οτι θα το κρατήσουν και με την αίγλη που του πρέπει.

MG-KTiNoS
12/11/2014, 22:27
Η φάμπρικα είναι η παλιά της Χουσκβρανα...

Allst@rf
13/11/2014, 10:01
Και η ιταλικη husqvarna ζει με τα κοστουμια των χωματινων SWM...

buckley
13/11/2014, 10:18
+1 και στα δυο

+ κι από δω ,SRX στο πιο άσχημο !
Μερικά πράγματα πρέπει να μείνουν ως είχαν...

http://www.lifo.gr/now/culture/55241

buckley
13/11/2014, 11:21
440 (που είσαι ρε Βάγγο ??? )

http://www.dailymotion.com/video/xnd6o2_swm-440-tf4-redemarrage_auto

Δεινόσαυρος
09/03/2015, 17:44
Να σας πώ την αμαρτία μου, και γω πάντα θεωρούσα το SRX σαν ένα από τα πιο ομόρφα μηχανάκια (δεν λέω και ποιά άλλα, μη φρικάρει κανεις) Αλλα μ' αρέσει κι αυτό το καινουργιο SWM, όσο και να συμφωνώ με τον Robert Plant! :p

ΑΝ πάντως βγάλουνε την ΤΕ630 σε αντβεντουράδικο σωστό, τους αξίζει βραβείο. Άσε που θα ξεσκιστούν στις πωλήσεις.

Παρακολουθούμε εναγωνίως...

bulmont
09/03/2015, 18:10
440 (που είσαι ρε Βάγγο ??? )

http://www.dailymotion.com/video/xnd6o2_swm-440-tf4-redemarrage_auto




Τώρα το είδα ρε Πάνο και γύρισα 36 χρόνια πίσω....................................



332187

buckley
10/03/2015, 12:27
Τώρα το είδα ρε Πάνο και γύρισα 36 χρόνια πίσω....................................



332187

Tι να λέμε ρε Βαγγέλη στα 24 μηχανάκια τα 19 ευρωπαικά...

Δεινόσαυρος
22/03/2015, 11:25
Μερικά λινκς ακόμα:

ultimatemotorcycling.com: The SWM Motorcycle Resurrection by Shineray - Q&A (https://ultimatemotorcycling.com/2014/12/01/swm-motorcycle-resurrection-shineray-qa/)
visordown.com: new bikes: SWM revives old Huskys (http://www.visordown.com/motorcycle-news-new-bikes/swm-revives-old-huskys/25928.html)
Νεα (ας τα λέμε) απο το Κινέζικο μαμα σιτε (http://www.shineray.com/news-neirong.asp?id=368&fid=6)
Το «SWM Superdual 650» (πρώην Husky TE630) στο Ιταλικό SWM (http://www.swm-motorcycles.it/eng/Superdual650.html)

paramedic
01/07/2015, 21:03
Πέτυχα ενα άρθρο στο mototriti για την εταιρία που επιστρέφει το 2016 μετά πο 30 χρόνια με κάποια μοντέλα.
Μάλιστα διαπίστωσα οτι έχουν και την ΕΛΛΗΝΜΟΤΟ σαν εισαγωγέα.

http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/H-SWM-epistrefei-meta-apo-30-xronia_105850.asp

http://www.swm-motorcycles.it/en/

MG-KTiNoS
02/07/2015, 17:56
Ελληνιμοτο, λογικό...

lleonidas
23/03/2017, 00:30
8.280€ η τιμή (http://www.bikeit.gr/shop-news/for-the-bike/various/11290-nea-agoras-moto-nees-times-swm.html) για το Superdual και 8.980€ για το Superdual GT.
https://www.youtube.com/watch?v=7SoaTkbx6QA

Δεινόσαυρος
26/03/2017, 01:56
Πολλά, τουλάχιστον σε αυτη τη φάση, που είναι ακόμα «άγνωστοι», ιδίως αν συγκρίνεις, πχ, με τιμες ΚΤΜ 690 / Χασκυ 701 που ΔΕΝ είναι άγνωστοι. Επρεπε να μπουν στην αγορά με πολύ χαμηλότερη τιμή. Δικη τους απόφαση, αλλά μάλλον δεν θα τους βγει σε καλό.

Ωραίο το μηχανάκι, δεν λέω, καλός κινητήρας αλλά κοντεύει τα 20, στα ίδια λεφτά εγώ θα έπαιρνα 701 (που του ρίγνει στα αυτιά από ιπποδύναμη), για ποιον λόγο να προτιμίσω ετούτο;

===

Α, ναι, και για διάφορους λόγους αναρωτιέμαι αν θα πιανει Γιουροτέσσερα. Νομίζω πως όχι, αλλα δεν είμαι σίγουρος.

Λευκάδιος
15/04/2017, 14:51
Πολλά, τουλάχιστον σε αυτη τη φάση, που είναι ακόμα «άγνωστοι», ιδίως αν συγκρίνεις, πχ, με τιμες ΚΤΜ 690 / Χασκυ 701 που ΔΕΝ είναι άγνωστοι. Επρεπε να μπουν στην αγορά με πολύ χαμηλότερη τιμή. Δικη τους απόφαση, αλλά μάλλον δεν θα τους βγει σε καλό.

Ωραίο το μηχανάκι, δεν λέω, καλός κινητήρας αλλά κοντεύει τα 20, στα ίδια λεφτά εγώ θα έπαιρνα 701 (που του ρίγνει στα αυτιά από ιπποδύναμη), για ποιον λόγο να προτιμίσω ετούτο;

===

Α, ναι, και για διάφορους λόγους αναρωτιέμαι αν θα πιανει Γιουροτέσσερα. Νομίζω πως όχι, αλλα δεν είμαι σίγουρος.

Το superdual δεν πρέπει να συγκρίνεται με τα 690/701 αλλά με το RS650R που είναι λίγο πάνω απ'τα 6500

Δεινόσαυρος
17/04/2017, 15:24
Το superdual δεν πρέπει να συγκρίνεται με τα 690/701 αλλά με το RS650R που είναι λίγο πάνω απ'τα 6500

Καταλαβαίνω πώς το λες, αλλά πάλι δεν βλέπω να βγάινει η εξίσωση VFM.

Και μια χαρά συγκρίνεται με 690/701 όταν ο γνώμονας είναι τα ντόλλαρζ! ;)
1500 παραπάνω από το RS650R; Γιατί; Για δυο παλιοσίδερα κι ένα τεπόζιτο;

Και τι υποστήριξη θα έχω αν βρεθώ Μοροκο, Τουρκία, Ρωσία, κλπ; Από την ΚΤΜ; Ρωτάω γιατι ξέρω οτι η ΚΤΜ διαθέτει ακόμα ανταλλακτικά ΤΕ610/630!
Τεσπά, θα δείξει, αλλά νομίζω οτι ξεκιναν πολυ στραβά.

Ποιός θα το προτιμούσε, σε αυτην τιμή; Εγώ μια φορά όχι, και είμαι φαν του μοττερ. Οι άλλοι... που δεν το ξέρουν καν;

---

Α, ναι, και περι Γιουροτέσσαρα, κανα χαμπέρι ακόμα;


=====================================

Απ' την άλλη , τουτο εδώ (http://adventurebikerider.com/news/1398-swm-superdual-adventure-bike-to-hit-dealers-by-end-of-summer.html) λέει

Those who have taken an interest will also be glad to hear that a fully-loaded SuperDual has a projected RRP of under £7,000 making it a very competitively priced middleweight adventure bike.
Επιφυλάσσομαι...

Λευκάδιος
18/04/2017, 08:26
Καταλαβαίνω πώς το λες, αλλά πάλι δεν βλέπω να βγάινει η εξίσωση VFM.

Και μια χαρά συγκρίνεται με 690/701 όταν ο γνώμονας είναι τα ντόλλαρζ! ;)
1500 παραπάνω από το RS650R; Γιατί; Για δυο παλιοσίδερα κι ένα τεπόζιτο;

Και τι υποστήριξη θα έχω αν βρεθώ Μοροκο, Τουρκία, Ρωσία, κλπ; Από την ΚΤΜ; Ρωτάω γιατι ξέρω οτι η ΚΤΜ διαθέτει ακόμα ανταλλακτικά ΤΕ610/630!
Τεσπά, θα δείξει, αλλά νομίζω οτι ξεκιναν πολυ στραβά.

Ποιός θα το προτιμούσε, σε αυτην τιμή; Εγώ μια φορά όχι, και είμαι φαν του μοττερ. Οι άλλοι... που δεν το ξέρουν καν;

---

Α, ναι, και περι Γιουροτέσσαρα, κανα χαμπέρι ακόμα;


=====================================

Απ' την άλλη , τουτο εδώ (http://adventurebikerider.com/news/1398-swm-superdual-adventure-bike-to-hit-dealers-by-end-of-summer.html) λέει

Επιφυλάσσομαι...

Τα λεφτά πρέπει να είναι παράγοντας όταν συγκρίνουμε μοτοσυκλέτες ίδιας κατηγορίας και το Superdual δεν είναι στην κατηγορία των 690/701.

381248
381249
381250

Αλλά πες ότι είναι στην ίδια κατηγορία,αν κάποιος θελήσει να κάνει τα 690/701 πιο άνετα για ταξίδια(ντεπόζιτο,σχάρες,βαλίτσες,σέλα,προστασία απο αέρα,διπλό σταντ κλπ) πρέπει να ρίξει μπόλικο χρήμα.Και στην περίπτωση των 690/701(9500/9700 ευρώ αντίστοιχα) η διαφορά τιμής με το Superdual(8980 ευρώ το full εξοπλισμένο GT) μεγαλώνει ακόμη πιο πολύ.
Στην διαφορά τιμής με το RS650RS εκτός του πλουσιότερου(και πληρέστατου) εξοπλισμού λάβε υπόψην και το κόστος εξέλιξης νέου κοστουμιου και πιθανόν και πλαισίου.Ειδικά το υποπλαίσιο πρέπει να έχει διαφορά για να παίρνει 3βάλιτσο,τα Husky TE έπασχαν σ'αυτό το σημείο.Το RS650RS είναι κατα μεγάλο ποσοστό ένα TE630 γι'αυτό και η χαμηλή τιμη του.

Για την υποστήριξη σε Μαρόκο και λοιπές χώρες υπάρχει μεγάλο δίκτυο http://www.swm-motorcycles.it/en/sales-network/worldwide-sales-network/
Εγώ πάντως για μεγάλο ταξίδι μπορεί και να προτιμούσα κάνα παλιό αερόψυκτο που είναι πιο απλό ;)
Καλύπτει κανονικά Euro3/4,απ'τα επίσημα sites: HomologationEURO 3 & EURO 4

Αυτό που περιμένω να δω είναι η λειτουργία του πηρουνιου.Τα αρχικά SWM RS650RS είχαν Marzocchi αλλά τώρα(όπως και το Superdual) έχουν Fast Ace.
Στα δικά μου μάτια το Superdual είναι ένα πιο σπορ KLR650(το Αμερικάνικο) που δεν χρειάζεται επιπλέον βελτιώσεις άρα και χρήμα.Δεν θα το επέλεγα σήμερα(ίσως μετά απο 10 χρόνια:a024:) καθώς ευσεβείς πόθοι μου είναι τα 701/PR7 αλλά η προσπάθεια των Ιταλών με το Κινέζικο χρήμα φαίνεται αξιόλογη,ο χρόνος θα δείξει αν θα πετύχουν ή όχι

doctoras
18/04/2017, 09:28
το superdual GT μου αρέσει πολύ οπτικά και είναι μονοκύλινδρο σε μια εποχή που πάνε να καταργηθούν και τα εναπομείναντα πολιτικά λόγο της τάσης εξέλιξης των δικύλινδρων εν σειρά. Τελείωσε η γιαμάχα την σειρά xt και πιστεύω έρχεται και η κτμ απο πίσω, βέβαια πέραν των πλεονεκτηματων των δικύλινδρων υπάρχουν ακόμη τα αβαντάζ στους thumper όπως ελαφρύτεροι και σίγουρα σημαντικά πιο εύκολοι και ευέλικτοι σε χωμάτινα τερεν

το μόνο πράγμα που που κάνει αίσθηση στο συγκεκριμένο μοντέλο είναι η σέλα που το μήκος της φαίνεται αρκετά μειωμένο ειδικότερα για ζεύγος αναβατών που έχει φάει το φαι του
συνεπώς δικάβαλο RTW για αναβάτες άνω των 70kg each δύσκολα

Δεινόσαυρος
21/04/2017, 00:56
Στα δικά μου μάτια το Superdual είναι ένα πιο σπορ KLR650(το Αμερικάνικο)
Δεν είναι άσχημη περιγραφή!

Το γεγονός όμως οτι ένας έμπειρος χρήστης λέει «θα προτίμουσα παλιό μονοκύλινδρο για απλότητα (συμφωνώ) ή 690/701 για καύλα (επίσης)» δείχνει το πρόβλημα που θα αντιμετωπίσει η μηχανή. Στα λεφτά που ζητάνε παραγίνεται niche: μονοκάβαλο αντβέ βασικά, για τύπους που θένε και λίγο ιχνιλασία, και είναι αρκετά γνώστες να μην φοβηθούν την άγνωστη μάρκα. Άσε που θάχει ανταγωνισμό από CCM / AJP!

Αυτό που λές για πιθανόν νέο πλαίσιο όντως ισχύει, και ΑΝ αληθεύει, μπορει να ειναι ο παράγοντας που "κανει την διαφορά". Για το υποπλαίσιο, σιγα τα αυγά. Κρατάω μικρό καλάθι.

BTW, πώς έγινε Γιουρο4 χωρις ΑΒS, ή εγώ δεν κατάλαβα κάτι;

<rant-mode>
Μεγάλο αυτογκόλ αυτό το Γιουρο4 στα μονοκύλινδρα, ε;
</rant-mode>

DrBig
21/04/2017, 07:27
Το rs650r κοστιζει τα 2/3 της τιμης του 701 με το οποιο συγκρινεται (το superdual παιζει εντελως αλλου).
Το AJP κοστιζει τα διπλα απο το SWM, οπως και το CCM.
Ο δε κινητηρας των δυο ανωθεν αποσπα γενικως πολυ καλες κρητικες.
Αν το rs650r δεν ειναι value for money, τοτε πιο μηχανακι της κατηγοριας ειναι;
Θυμιζω πως το 650 κοστιζει οσο σχεδον κοστιζε το drz400 πριν 15 χρονια.

Δεινόσαυρος
21/04/2017, 12:35
Μακάρι, αγαπητέ να έχει απήχηση όπως τα λες και να γεμίσει ο τόπος - και RS650 και SuperDual! Τα θεωρώ αμφτότερα σωστά μηχανάκια.

Αλλα δεν το προβλέπω, αν και θα χαρώ αν συμβεί το αντίθετο. Για την διαφορά τιμής (2/3) που λες, φυσιολογική είναι, ΔΕΝ είναι ευκαιρία VFM. Aλόγατα 70 vs 50, όνομα KTM vs... ChinaRay, τεχνολογία μοτερ 2008 νς 199x.

OK, over από 'μένα :lol:

Ζεύκας
21/04/2017, 14:36
εάν είχα 7 χιλιάρικα θα προτιμούσα να έκανα το σκατό μου παξιμάδι, να έβρισκα άλλα 3 κ να έπαιρνα κτμ ή χουσκβάρνα παρά τη κινεζιά.

κι ας είχε ο κινέζος περισσότερα άλογα κ χαμηλότερο βάρος.

stefanos
21/04/2017, 14:44
εάν είχα 7 χιλιάρικα θα προτιμούσα να έκανα το σκατό μου παξιμάδι, να έβρισκα άλλα 3 κ να έπαιρνα κτμ ή χουσκβάρνα παρά τη κινεζιά.

κι ας είχε ο κινέζος περισσότερα άλογα κ χαμηλότερο βάρος.

H κινεζιά είναι φτιαγμένη με κινέζικο χρήμα σε ιταλικό εργοστάσιο από Ιταλούς μαστόρους στις ίδιες εργαλειομηχανές και με τα ίδια καλούπια που μέχρι πριν λίγα χρόνια φτιάχνανε "ευρωπαικά" που όλοι ζαχαρώναν.
Είναι σα να λέμε δεν αγοράζω ΚΤΜ γιατί έχουν μερίδιο οι Ινδοί.:)

Ζεύκας
21/04/2017, 15:25
οκ όποιος θέλει να το πάρει.

μόνο και μόνο που βλέπω τις φωτό πιο πάνω μεταξύ της swm και του 701 κάνει μπαμ η χαοτική διαφορά μεταξύ των 2 εταιρειών.
όποιος έχει τόσα χιλιάρικα δεν κάνει παραχωρήσεις στην ποιότητα.

δεν μιλάμε για σκούτερ εδώ. sym/kymco vs honda/yamaha.
στις μοτοσυκλέτες οι καταναλωτές είναι πολύ πιο απαιτητικοί από την αγορά των σκούτερ.

stefanos
21/04/2017, 16:36
οκ όποιος θέλει να το πάρει.

μόνο και μόνο που βλέπω τις φωτό πιο πάνω μεταξύ της swm και του 701 κάνει μπαμ η χαοτική διαφορά μεταξύ των 2 εταιρειών.
όποιος έχει τόσα χιλιάρικα δεν κάνει παραχωρήσεις στην ποιότητα.

δεν μιλάμε για σκούτερ εδώ. sym/kymco vs honda/yamaha.
στις μοτοσυκλέτες οι καταναλωτές είναι πολύ πιο απαιτητικοί από την αγορά των σκούτερ.

Ναι πολύ απαιτητικοί.:lol: Μόλις δούνε ιταλικό μηχανάκι
βάλε και το swm που όλο και κάποιος θα το θυμάται από τα νιάτα του,
κόκκινο φτηνό μηδενικός ανταγωνισμός από japan...
Σαν ζεστά ψωμάκια.
Οι Ιταλοί είναι μανούλες σ αυτά, δεν νομίζω να είναι τυχαίο ότι κράτησαν KAI το design του TE 630.:lol:

Δεινόσαυρος
21/04/2017, 17:12
εάν είχα 7 χιλιάρικα θα προτιμούσα να έκανα το σκατό μου παξιμάδι, να έβρισκα άλλα 3
Πολύ φοβάμαι οτι αυτή είναι η πικρή αλήθεια για σχεδόν όλους μας εδώ μέσα. Με ενδιαφέρον θα ακούσω όποιον πεί το αντίθετο.

Κι ας είναι το μηχανάκι αληθινό Χασκυ, Ζεύξ, οχι σαν τα badge engineering της ΚΤΜ!


===

Α ναι, και κάπου άκουσα (μπορεί κάλλιστα να είναι μπαρούφα, έχασα το λινκ) οτι η AJP αρχίσει τα μαμουξου για το ανβέ της. Ανησυχεί λέει (πιθανώς δικαίως) για την απόσβεση των €350,000 που πρέπει να πληρώσει στα Γιουρούσια για να ομολογκάρει το υποχρεωτικό ABS.

amyroukai
21/04/2017, 17:14
το μόνο που με χαλάει είναι το πιρούνι που δεν είναι πλήρως ρυθμιζόμενο. ΟΚ, τιμή, αλλά...

κατά τα λοιπά, για τα λεφτά του είναι ταμάμ, το ξέρουν "και οι πέτρες" και... γιατί όχι;



Αν και, gran torino είναι τρελό κομμάτι...

Ζεύκας
21/04/2017, 17:19
την υγειά μας να έχουμε, καλά να είμαστε να δούμε σε 1-2 χρόνια τι πωλήσεις θα κάνει έναντι των ανταγωνιστών.

εγώ πάντως ψηφίζω ότι θα πάει άπατο. εάν ήταν φθηνότερο κάτι θα γινόταν.

Δεινόσαυρος
21/04/2017, 18:02
Έτσι!
Ε, ναι, ρε Κινέζο, θες να μπείς στην αγορά θα μπείς φτηνά, να σε μάθει ο κόσμος, να εγκαθιδρυθείς, και μετά βλέπουμε... Γι αυτό λέμε οτι έχει κεφάλαια η εταιρεία από πίσω.
Ας πουλήσει τα πρώτα κομμάτια με χασούρα. Μεγάλη έστω. Μόνο έτσι! Σιγά τα μεγάλα έξοδα R&D που είχε...

Αλλιώς μου θυμίζει αυτό που ονομάζω το "Φαινόμενο των Αγγλικών Πανεπιστημίων": Όταν έπαυσε η ελεύθερη τριτοβάθμια εδώ, η κυβέρνηση έλεγε
- Ναι, ΟΚ, θα είναι μέχρι £9000 τα δίδακτρά, αλλά μόνο τα Μεγάλα Πανεπιστήμια (Οξφόρδη, Καίμπριτζ, Ιμπήριαλ) θα χρεώνουν τόσα. Τα άλλα πολύ λιγότερο.
Βέβαια το κάθε καινούργο "πανεπιστήμιο" τώρα (πρώην τεχνική σχολή ηλεκρτροσυγγόλησης, κωμμωτικής, και γραφικών τεχνων) σου λέει - Έ αν δεν βάλλουμε τα δίδακτρα το ίδιο με το Όξφορντ θα νομίζουν οτι είμαστε ΓΤΠ (που είμαστε δλδ, αλλά μπιζνες τώρα, δεν τα λέμε αυτά). Άκου δεν έχει φουλ ρυθμιζόμενες μπροστινές εν έτη 2017...

DrBig
21/04/2017, 18:04
εάν είχα 7 χιλιάρικα θα προτιμούσα να έκανα το σκατό μου παξιμάδι, να έβρισκα άλλα 3 κ να έπαιρνα κτμ ή χουσκβάρνα παρά τη κινεζιά.

κι ας είχε ο κινέζος περισσότερα άλογα κ χαμηλότερο βάρος.

Αν ειχα 7 χιλιαρικα θα ειχα 4 και θα ειχα κανει το σκατο μου παξιμαδι για τα αλλα 3.

Ζεύκας
21/04/2017, 18:17
Αν ειχα 7 χιλιαρικα θα ειχα 4 και θα ειχα κανει το σκατο μου παξιμαδι για τα αλλα 3.

δεν καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά οκ όπως το βλέπει ο καθένας.

SHOOTER045
21/04/2017, 18:32
Το καλοκαίρι που πέρασε εκανα βόλτα τρια μηχανάκια της φίρμας


https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=149655&highlight=Swm+gran+milano

Όπως ειπαν ποιο πανω δεν φτιάχνονται στην Κίνα.
Αλλά στην Ιταλία με κινέζικα κεφάλαια.
Ερώτηση που εκανα στον ντίλερ της Θεσσαλονίκης για λογαριασμό φίλου σχετικά με σέρβις κτλπ
Πήρα την διαβεβαίωση ότι κάλυψη και ανταλλακτικά έχει απο την hellinmoto.
Νομιζω πως στο on - of και στο καθαρόαιμο υπάρχει η δυνατότητα να ερθει με ανάρτηση που επιθυμεί ο αγοραστής

buckley
21/04/2017, 18:55
το μόνο που με χαλάει είναι το πιρούνι που δεν είναι πλήρως ρυθμιζόμενο. ΟΚ, τιμή, αλλά...

κατά τα λοιπά, για τα λεφτά του είναι ταμάμ, το ξέρουν "και οι πέτρες" και... γιατί όχι;



Αν και, gran torino είναι τρελό κομμάτι...

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά...

gran torino
381371

gran milano
381372

Κατάλαβες ,ή να σου βάλω και χάρτη ρε ?
ΥΓ Πειράζει που γουστάρω εγώ το πρασινάκι τώρα ???

amyroukai
21/04/2017, 19:05
μπλέξαμε την βόρεια ιταλία, μας συμπαθάτε.



145 κιλά πόσα λέει το πράγμα χωρίς μπεντζίνα, ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ :)

SHOOTER045
21/04/2017, 19:15
μπλέξαμε την βόρεια ιταλία, μας συμπαθάτε.



145 κιλά πόσα λέει το πράγμα χωρίς μπεντζίνα, ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ :)

Το εκανα μεγααααλη βόλτα το συγκεκριμένο.
Και είναι σαν ποδήλατο .
Νομιζω οτι ανάλογο έχει η triumph

Bob_o_mastoras
21/04/2017, 19:45
381373
Oohh, me copy old Husqvarna, me make money Europe!! Ni hao!!


Ελεος, συνεργαζονται Ιταλοι με Κινεζους. Αμα το μηχανακι δεν διαλυθει μεχρι το πρωτο service θα ειναι θαυμα!!
Βγαλανε οι της Shinerey απο τη φορμολη το πτωμα της swm που ειχε να φτιαξει μηχανακι απο το '83 (που αναθεμα αμα την ηξερε η μανα της - μην πεταχτουν οι γνωστες κινητες εγκυκλοπαιδιες), αγορασανε μια παλια φαμπρικα της Husqvarna για να φτιαχνουν μηχανακια, πηραν και τα σχεδια απο το 630 να εχουν μια βαση, τα πουλανε και ακριβα και αναρωτιομαστε αν αξιζει να το παρει κανεις... Οοοοοκ... :rolleyes:

υ.γ Θυμηστε μου γιατι να μην παρω μεταχειρισμενο 690 enduro..??

stefanos
21/04/2017, 19:49
381373
Θυμηστε μου γιατι να μην παρω μεταχειρισμενο 690 enduro..??

Γιατί δεν παίρνεις?:confused:
Τα πουλάνε πολύ φτηνά και τα περισσότερα δεν έχουν πατήσει χώμα.

amyroukai
21/04/2017, 19:50
Το εκανα μεγααααλη βόλτα το συγκεκριμένο.
Και είναι σαν ποδήλατο .
Νομιζω οτι ανάλογο έχει η triumph

145 κιλά ούτε σε όνειρο

Bob_o_mastoras
21/04/2017, 20:01
Γιατί δεν παίρνεις?:confused:
Τα πουλάνε πολύ φτηνά και τα περισσότερα δεν έχουν πατήσει χώμα.

Δεν θελω on-off. Το λεω σαν παραδειγμα. Υπαρχουν πολυ καλυτερες επιλογες απο μια αμφιβολου ποιοτητας και μελλοντος εταιρια που πουλαει ενα αγνωστο προϊον ακριβα.
Η ΚΤΜ δεν νομιζω να κλεισει στα κοντα, η swm δεν μπορω να γνωριζω. Τα ΚΤΜ μπορεις να μαθεις που πασχουν και υπαρχει ουτως ή αλλως μεγαλο τεχνικο δικτυο απο πισω και σοβαρη υποδομη υποστηριξης σε ολους τους τομεις (και ας πληρωνεις κατι παραπανω).
Και διαλεξαν (ή μαλλον αναγκαστηκαν) να αντιγραψουν ενα μηχανακι που δεν εχει κυκλοφορησει και πολυ ουτως ή αλλως και απο μια εταιρια με αβεβαιο μελλον επισης (και τρικυμιωδες παρελθον)..

SHOOTER045
21/04/2017, 20:38
Μισό bob μισό.
Όταν η bimota με δανεικά μοτέρ μεσουρανούσε (ας πούμε) και των περισσότερων ο κωλος κανει κρά για μια τέτοια.
Γιατί να μην περπατήσει αυτό το πρότζεκτ?
Επειδή απο πισω είναι οι κινέζοι?
Τα bimota όταν χαλούσαν απο που έπαιρναν ανταλλακτικά?
Απο Ιταλία η απο την SUZUKI (που είχε δανείσει τα ποιο πολλά μοτέρ)
Τα swm ,όταν παθαίνουν
Απο που θα ψωνιζεις οτι χρειαστεί
Απο Πεκίνο
Η απο τον εκάστοτε αντιπρόσωπο της KTM?
Έχεις δει κανένα αντιπρόσωπο της ΚΤΜ ?
Έχεις δει τι μαγαζιά έχουν και τι καλυψη σε ανταλλακτικά?
Η ΚΤΜ - husqvarna δίνει μοτέρ.
Τα πλαίσια κλπ είναι ιταλικά.
Που είναι το κακό?
Δηλαδή αυτοι που παίρνουν χασκι η χουσα ενω τα σωθικά είναι ΚΤΜ είναι χαζοι?

stefanos
21/04/2017, 21:09
Απο που θα ψωνιζεις οτι χρειαστεί
Απο Πεκίνο
Η απο τον εκάστοτε αντιπρόσωπο της KTM?
Έχεις δει κανένα αντιπρόσωπο της ΚΤΜ ?
Έχεις δει τι μαγαζιά έχουν και τι καλυψη σε ανταλλακτικά?
Η ΚΤΜ - husqvarna δίνει μοτέρ.
Τα πλαίσια κλπ είναι ιταλικά.
Που είναι το κακό?
Δηλαδή αυτοι που παίρνουν χασκι η χουσα ενω τα σωθικά είναι ΚΤΜ είναι χαζοι?

H SWM πήρε ΟΛΟ το εργοστάσιο της Husqvarna από τους αυστριακούς που κρατήσαν μόνο το όνομα.
Δεν χρειάζεται να αγοράσουν κάτι.

Δεινόσαυρος
21/04/2017, 21:46
Bob δεν ειναι έτσι, η φάση ξεκίνησε από άνθρωπο της Ηusqvarna/Cagiva, προφανώς όχι τόσο ευχαριστημένο με την τροπή που έπερναν τα πράγματα. Ε, βρήκε Κινέζους να χρηματοδοτήσουν, τι θα έβρισκε, Έλληνες;

Το εργοστάσιο είναι το ίδιο στο Varese (παρεμπιπτόντως το «va» της Cagiva). Καμαρώνουν που μπόρεσαν και κράτησαν το προσωπικό. Τους ίδιους που παλιά, στο ίδιο μέρος φτιάχναν μια ψευτομηχανή ονόματι MV Agusta...

Ε, βρήκαν και το όνομα της SWM να αναστήσουν και τι έγινε; Ετσι γίνονται οι δουλειές την σημερον ημέρα. Μήπως έχει το Hinckley σχέση με το Meriden; Το παλιό Indian με το καινούργιο;

Όλα μια ιδέα είναι...

Δεινόσαυρος
21/04/2017, 21:57
Η ΚΤΜ - husqvarna δίνει μοτέρ
Shooter, μια μικρή διευκρίνηση: Η ΚΤΜ δεν δίνει μοτερ, ο,τι είχε πάει το έδωσε. Το μοτερ είναι απαράλλαχτο το ΤΕ630 δηλαδή η αποκορύφωση του ΤΕ610. Τίποτα απολύτως το άγνωστο.

Δεινόσαυρος
21/04/2017, 22:00
145 κιλά ούτε σε όνειρο
Σωστά, ακόμα και το 2κυλ Μπονεβιλάτο σκραμπλερ της Τριουμφ στα 240 περίπου είναι, ΛΟΛ.

Κανα παλιό του Μέριντεν από τα 50ς, ίσως.

SHOOTER045
21/04/2017, 22:01
Shooter, μια μικρή διευκρίνηση: Η ΚΤΜ δεν δίνει μοτερ, ο,τι είχε πάει το έδωσε. Το μοτερ είναι απαράλλαχτο το ΤΕ630 δηλαδή η αποκορύφωση του ΤΕ610. Τίποτα απολύτως το άγνωστο.

Ναι
Αλλά εφ όσον το ιδιοκτησιακό ανήκει στην εξ ολοκλήρου στην ΚΤΝ
Αρα η ΚΤΜ δίνει

Bob_o_mastoras
22/04/2017, 00:07
@Μητσος: To ιδιοκτησιακο, εκτος αν εχω καταλαβει λαθος εγω (δεν αποκλειεται), δεν ανηκει και δεν εχει καμια σχεση με την ΚΤΜ ή την Husqvarna. Το οτι στην Ελλαδα εκπροσωπειται απο την Ελλινμοτο ειναι ασχετο. Θα μπορουσε να την ειχε ο ΣαΚαρακης πχ, αυτο δεν θα σημαινε οτι εχει σχεση με τη Honda.
Το μοτερ δεχομαι οτι ειναι το ιδιο 100% με αυτο της Husqvarna και ας πουμε οτι ειναι ιδιος και ο ψεκασμος. Το μηχανακι εχει αλλα χιλια μυρια πραγματα που μπορει να χρειαστουν αντικατασταση. Εκει τι κανουμε..;; Αν κλεισει η εταιρια επειδη δεν πηγε καλα ποιος θα μου βρει ανταλακτικα..;; Ο Ελλινμοτο που θα την εχει κανει με ελαφρα..;; Η shinerey που ειναι μεγαλη εταιρια θα εχει στοκαρει πραμα..;; Εχει εδω αντιπροσωπο Shinerey?
Επισης οπως ειπανε και οι παραπανω, τα μοτερ τα φτιαχνουν οι ιδιοι με τα σχεδια της Husqy, δεν τους τα παρεχει η ιδια ή η ΚΤΜ.
Αν το δοκιμασες και σου αρεσε ειναι διοτι ειναι το ΤΕ630 το οποιο, ναι, ειναι γ@ματο μηχανακι οπως και το 610 αλλα ως γνωστον δεν ειναι και τερας αξιοπιστιας.

@Δεινοσαυρος.
Αυτο το κομματι της ιστοριας δεν το ηξερα. Ξαναστησαν δηλαδη το εργοστασιο της Cagiva με τους ιδιους ανθρωπους και απλα οι Κινεζοι βαλανε το χρημα.
Εγω θεωρησα οτι απλα ηρθε η Shinerey και αγορασε το εργοστασιο μονη της και ξεκινησε την παραγωγη, με Ιταλους εργαζομενους μεν αλλα δικο της κουμαντο παραγωγης, διαχειρησης και μοντελων δε. Με σκοπο να προσεγγισει ευκολοτερα την Ευρωπαϊκη αγορα. Οτι δηλαδη ειναι η Shinerey Europe.
Αν οι Κινεζοι τρεχουν απλα τα οικονομικα, μονο καλο θα κανει στην εταιρια (σε σχεση με το να τα τρεχαν οι Ιταλοι.. :lol:)



Τελωσπαντων. Δεν εχω καποιο θεμα (προφανως) με νεους κατασκευαστες. Ισα ισα, καλο ειναι να βγαινουν νεοι και με φρεσκιες ιδεες. Οπως βλεπετε για το αντιστοιχο AJP δεν ειπα τιποτα.
Οι ενστασεις μου στο συγκεκριμενο ειναι:
Επελεξαν να αναβιωσουν ονομα ενω ειναι κατι τελειως νεο και ουδεμια σχεση εχει με την swm.
Δεν καινοτομησαν, απλα ξαναρχισαν την παραγωγη του 630 σε 2 παραλαγες (το 3ο ειναι ενα srx, ffs!)
Eφοσον και δεν καινοτομησαν πουθενα και προκειται για μια πρωτοεμφανιζομενη εταιρια επρεπε να δωσουν κινητρα με την χαμηλη τιμη αλλα τελικα δεν το εκαναν, ενω οι Κινεζοι ειναι γνωστο οτι κατεχουν αρκετα κεφαλαια για να πουλησουν και με ζημια στην αρχη. Αντιθετως περιμενουν να βγαλουν κερδος με το καλημερα. Αυτο μου κανει ή για "αρπαχτη" ή οτι επελεξαν να εχουν λιγο τσιμπιμενη τιμη για να δειξουν οτι εχουν ποιοτητα ενω ουσιαστικα ειναι αναπαραγωγη ενος μηχανακιου 10ετιας.

Εν τελει, δεν μπορω να πω δημοσια σε ενα φορουμ πως ναι, ειναι μια καλη επιλογη αγορας. Μακαρι να αποδειχτουν αριστα αλλα μεχρι να αποδειχτουν ας τα δοκιμασουν αυτοι που δεν διαβαζουν moto.gr :p

Λευκάδιος
22/04/2017, 03:29
Να κάνουμε λοιπόν μια ανακεφαλαίωση

1)Θέλουμε ένα dualsport που να έχει πρώτα απ'όλα ωραίο και εύηχο όνομα
2)Θέλουμε να μην ανακατεύονται οι Κινέζοι στην Ευρωπαική γειτονιά μας
3)Θέλουμε να μην χαλάει ποτέ και να είναι ποιοτικό σαν ραπτομηχανή singer(απ'τις παλιές)
4)Θέλουμε να βγάζει 70+ άλογα γιατί τα 50 μας πέφτουν λίγα
5)Θέλουμε να βρίσκουμε ανταλλακτικά στο περίπτερο
6)Θέλουμε να έχουμε service δίπλα στο σπίτι μας
7)Θέλουμε μεταπώληση καλύτερη απο σπάνιο Rolex
8)Και τέλος θέλουμε να κοστίζει τα μισά λεφτά απο ένα ΚΤΜ

Ζητάμε πολλά ρε Σβουμ(SWM)?
:a014:

amyroukai
22/04/2017, 08:03
Έχουμε μπλέξει τα μπουτάκια μου φαίνεται...


Το superdual στα 169 κιλά και με βαλίτσες στα 9000 για κάποιον που θέλει να κάνει κυρίως εκδρομική χωματάδα (όχι μονοπάτια) δεν είναι καλύτερα από βεστρόμ στα +30 κιλά; Που θέλει άλλα δύο χιλιάρικα σε κάγκελα/βαλίτσες κλπ και πάλι δεν θα είναι το ίδιο ικανό;


Το RS650R στα 6980, μήπως είναι προτιμότερο γιατί είναι δυνατότερο και ελαφρύτερο από το Honda CRF250Rally στα 6490; Γιατί να συγκριθεί με το 690/701 των 9999 ευρώ; Που τα 690 δεν είχαν λίγα θεματάκια. Όχι ότι δεν λύνονται (κάποια, πχ οι κραδασμοί ότι και να κάνεις...) αλλά δεν είναι "απροβλημάτιστα". Ναι το νέο μοτέρ είναι σίγουρα με λιγότερους κραδασμούς, αλλά και πάλι, αν έχεις δέκα χιλιάρικα για να τα πετάς στο χώμα χαλαρός, δεν σε νοιάζει το Vfm. Αν κάνεις το σκατό παξιμάδι, όπως γράψατε νωρίτερα, τα 3000 της διαφοράς είναι οι βόλτες σου μιάς χρονιάς, βενζίνες και λάστιχα, και δεν θα με πείσει κανείς ότι θα περάσεις "χειρότερα" στο βουνό ή ότι θα κάνεις κάτι λιγότερο.

Ζεύκας
22/04/2017, 08:38
να θυμίσω και τι διθυραμβικά σχόλια έπαιρναν κάτι husqvarna terra/strada εδώ μέσα,
τι φοβερή τιμή έχουν και πόσο αξίζουν για αυτά που προσφέρουν κτλ και πόσο άπατα πήγαν

DrBig
22/04/2017, 08:51
δεν καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά οκ όπως το βλέπει ο καθένας.

Εννοω πως και τα 7 χιλ για καποιους προκυπτουν απο σκατο παξιμαδι.

DrBig
22/04/2017, 08:52
να θυμίσω και τι διθυραμβικά σχόλια έπαιρναν κάτι husqvarna terra/strada εδώ μέσα,
τι φοβερή τιμή έχουν και πόσο αξίζουν για αυτά που προσφέρουν κτλ και πόσο άπατα πήγαν

Αυτο ηταν bmw.
Τα 610-630 που ειναι κατ ουσιαν το swm με μονη διαφορα τις πιο κοντες αναρτησεις χαιρουν μεγαλης εκτιμησης στην αμερικη, οπως τουλαχιστον διαβαζω στο advrider.

panavour
22/04/2017, 08:57
Εννοω πως και τα 7 χιλ για καποιους προκυπτουν απο σκατο παξιμαδι.

η οικονομικη κριση δεν αγγιζει ολους το ιδιο

Δεινόσαυρος
22/04/2017, 10:58
να θυμίσω και τι διθυραμβικά σχόλια έπαιρναν κάτι husqvarna terra/strada
Σωστά λέει ο Big, αυτά ήταν ΒΜW και δεν ήταν κακά μηχανάκια, hotrod GS650 τα είχαν χαρακτηρίσει... Η βλακεία ήταν της Μπεμβε, που δεν στήριξε ΚΑΘΟΛΟΥ την ίδια της την προσπάθεια. Σαν να μετάνοιωσαν την αγορά εν μία νυκτί. Η σαν να μην κατανοούν την έννοια μηχανάκι < 2xx kg. Όμως τα μηχανάκια που έβγαλε μια χαρά ήταν, βλ. Nuda. Το κακό άρχισε(/συνέχισε;; ) όταν την αγόρασε η ΚΤΜ για το όνομα και μόνο (ε, και για να πνίξει τον όποιον ανταγωνισμό).

Παραδόξως (κι εδώ μπερδεύομαι λιγάκι) όταν χρειάστηκα κάποια ψιλο-ανταλλακτικά για το 610, κάτι cush rubbers κάτι τσιμούχες, τα παρείγγειλα από μια εταιρία (στη Ολλανδια) που υποστηρίζει ακόμα παλιά Χάσκυ. Μου ηρθαν σε συσκευασία ΚΤΜ! Ναι, η ΚΤΜ κρατάει ακόμα ανταλλακτικά για το 610 του 04 και τα 630 του 08! Αν αυτό συνεχίσει να ισχύει, τότε τα πράγματα είναι αρκετά καλύτερα. Κανείς δεν φαίνεται να ξέρει να πεί για σίγουρα όμως.

Κανείς δεν λέει οτι το μηχανάκι δεν είναι καλό. Αλλά σε αυτά τα λεφτά, και όσο συνεχίσει να υφίσταται ερωτηματικό πάνω από το θέμα υποστήριξης, είναι ρίσκο. Δεν είδα κανέναν, είτε από ΚΤΜ, είτε από SWM να βγαίνει να πεί - "Παιδιά μην σκάτε - ανταλλακτικά από την ΚΤΜ για 10 χρόνια τουλάχιστον." Γενικά το PR τους είναι ολίγον τι ΓΤΠΚ. Εν δυνάμει καλό το μηχανάκι, αλλά πειράματα στου Κασσίδη το κεφάλη πολύ εύκολα γίνονται.

Οπότε αύριο μπορεί κάλλιστα να κατεβάσει ρολλά η φάμπρικα, σόρυ δεν τα βρήκαμε με τους Κινέζους, ή για χίλιους δυό άλλους λόγους.
Θα είναι κρίμα να χαθεί άδοξα αυτή πρωτοβουλία (πίσω απο την οποία στέκει ο Ampelio Macchi), but it's a hard world. Εξ άλλου, τι Ιταλική σαπουνόπερα έχει δει αυτό το έρμο εργοστάσιο - Aermacchi, Harley-Davidson, Agusta, Ducati/Cagiva τώρα SWM-Chinaray - ούτε στον Σουλεμάν δεν σφάζονταν δυναστείες έτσι.

Tα 610 και τα 630 είναι όντως θρύλοi για τιους dessert racers του Death Valley/Καλιφόρνια, βλ. Thumpertalk...
Α, για το ABS τπτ ακόμα, οεο;;

SHOOTER045
22/04/2017, 11:16
Σωατά λέει ο Big, αυτά ήταν ΒΜW και δεν ήταν κακά μηχανάκια, hotrod GS650 τα είχαν χαρακτηρίσει... Η βλακεία ήταν της Μπεμβε, που δεν στήριξε ΚΑΘΟΛΟΥ την ίδια της την προσπάθεια. Τα μηχανάκια που έβγαλε μια χαρά ήταν, βλ. Nuda. Το κακό άρχισε(/συνέχισε;;) όταν την αγόρασε η ΚΤΜ για το όνομα και μόνο (ε, και για να πνίξει τον όποιον ανταγωνισμό).

Παραδόξως (κι εδώ μπερδεύομαι λιγάκι) όταν χρειάστηκα κάποια ψιλο-ανταλλακτικά για το 610, κάτι cush rubbers κάτι τσιμούχες, τα παρείγγειλα από μια εταιρία (στη Ολλανδια) που υποστηρίζει ακόμα παλιά Χάσκυ. Μου ηρθαν σε συσκευασία ΚΤΜ! Ναι, η ΚΤΜ κρατάει ακόμα ανταλλακτικά για το 610 του 04 και τα 630 του 08! Αν αυτό συνεχίσει να ισχύει, τότε τα πράγματα είναι αρκετά καλύτερα. Κανείς δεν φαίνεται να ξέρει να πεί για σίγουρα όμως.

Κανείς δεν λέει οτι το μηχανάκι δεν είναι καλό. Αλλά σε αυτά τα λεφτά, και όσο συνεχίσει να υφίσταται ερωτηματικό πάνω από το θέμα υποστήριξης, είναι ρίσκο. Δεν είδα κανέναν, είτε από ΚΤΜ, είτε από SWM να βγαίνει να πεί - "Παιδιά μην σκάτε - ανταλλακτικά από την ΚΤΜ για 10 χρόνια τουλάχιστον." Γενικά το PR τους είναι ολίγον τι ΓΤΠΚ. Εν δυνάμει καλό το μηχανάκι, αλλά πειράματα στου Κασσίδη το κεφάλη πολύ εύκολα γίνονται.

Οπότε αύριο μπορεί κάλλιστα να κατεβάσει ρολλά η φάμπρικα, σόρυ δεν τα βρίκαμε με τους Κινέζους, ή για χίλιους δυό άλλους λόγους.
Θα είναι κρίμα να χαθεί άδοξα αυτή πρωτοβουλία (πίσω απο την οποία στέκει ο Ampelio Macchi), but it's a hard world.

Tα 610 και τα 630 είναι όντως θρύλοi για τιους dessert racers του Death Valley/Καλιφόρνια, βλ. Thumpertalk...
Α, για το ABS τπτ ακόμα, οεο;;

Μου θυμισες
Εκείνη την ιστορία με τα VOR
Τους αδερφούς VERTEMATI
Κλπ
Ας ελπίζουμε πως δεν θα επαναληφθεί η ιστορία

amyroukai
22/04/2017, 17:13
να θυμίσω και τι διθυραμβικά σχόλια έπαιρναν κάτι husqvarna terra/strada εδώ μέσα,
τι φοβερή τιμή έχουν και πόσο αξίζουν για αυτά που προσφέρουν κτλ και πόσο άπατα πήγαν

Πάπι όλοι μας ξέρουμε πως αγοράζει κατά κανόνα ο Έλλην. Τι να ψωνίσει VFM αν δεν μπορεί να ψωνιστεί με αυτό που δείχνει, και ας μην κάνει ποτέ αυτό που είναι το μηχανάκι.

Ζεύκας
23/04/2017, 14:09
μόνο και μόνο που βλέπω τις φωτό πιο πάνω μεταξύ της swm και του 701 κάνει μπαμ η χαοτική διαφορά μεταξύ των 2 εταιρειών.

τα περιεργάστηκα όλα τα μοντέλα της εταιρίας στην έκθεση κ δυστυχώς επαληθεύτηκα.

η ποιότητα δεν έχει σχέση με Ευρώπη, ακόμα και τα ινδικά bmw/ktm είναι καλύτερα.
μόνο με καμιά daytona μπορώ να συγκρίνω τα swm.
ντροπή να λένε ότι βγήκαν από ιταλική φάμπρικα από ιταλικά μαστόρια.
και φυσικά καμία σχέση ποιοτικά με τα παλιά χουσκβάρνα ε.

αυτό που θα μου μείνει χαραγμένο είναι τα αυτοκόλλητα του τεποζίτου.
το γειτονικό φωτοτυπάδικο πρέπει να βγάζει καλύτερα.



όσο για το vfm, vfm είναι τα mt-07, τα tracer, τα vstrom,gsxr1000 παλιότερα,το piaggio medley
στα σκούτερ. μηχανάκια που σου δίνουν όσα περισσότερα γινεται σε όσο το δυνατόν χαμηλότερη
τιμή από εταιρείες με δεκαετίες παρουσίας στη βιομηχανία.

vfm τα swm; σόρρυ αλλά το value εν προκειμένω είναι ανύπαρκτο.

Λευκάδιος
23/04/2017, 17:02
τα περιεργάστηκα όλα τα μοντέλα της εταιρίας στην έκθεση κ δυστυχώς επαληθεύτηκα.

η ποιότητα δεν έχει σχέση με Ευρώπη, ακόμα και τα ινδικά bmw/ktm είναι καλύτερα.
μόνο με καμιά daytona μπορώ να συγκρίνω τα swm.
ντροπή να λένε ότι βγήκαν από ιταλική φάμπρικα από ιταλικά μαστόρια.
και φυσικά καμία σχέση ποιοτικά με τα παλιά χουσκβάρνα ε.

αυτό που θα μου μείνει χαραγμένο είναι τα αυτοκόλλητα του τεποζίτου.
το γειτονικό φωτοτυπάδικο πρέπει να βγάζει καλύτερα.



όσο για το vfm, vfm είναι τα mt-07, τα tracer, τα vstrom,gsxr1000 παλιότερα,το piaggio medley
στα σκούτερ. μηχανάκια που σου δίνουν όσα περισσότερα γινεται σε όσο το δυνατόν χαμηλότερη
τιμή από εταιρείες με δεκαετίες παρουσίας στη βιομηχανία.

vfm τα swm; σόρρυ αλλά το value εν προκειμένω είναι ανύπαρκτο.

Πέρα από τα αυτοκόλλητα ποιά άλλα σημεία σου έκαναν αρνητική εντύπωση?

Ζεύκας
23/04/2017, 17:12
ζαντες, πλαισιο, πλαστικα, βαφη, τρομπες,τιμόνι, τιμονοπλακα, βασικα ολη η μηχανή :lol:

Bob_o_mastoras
23/04/2017, 17:25
:whistle:





:a05:




:giggle:

Bob_o_mastoras
23/04/2017, 17:53
Περα απο την πλακα, για πειτε τωρα..
Δεν περιμενα να ειναι τοσο μουφα.. Πιστευα οτι θα ειναι σαφως, λιγοτερο ποιοτικα απο τα ΚΤΜ, Χασκυ, κλπ αλλα οχι στο επιπεδο που περιγραφει ο Ζευκας.
Ειναι αρπαχτη ή δεν ειναι..;;; Απο την αλλη, ποιον πιστευουν οτι θα κοροϊδεψουν...;;; :confused::confused:

buckley
23/04/2017, 17:55
Περα απο την πλακα, για πειτε τωρα..
Δεν περιμενα να ειναι τοσο μουφα.. Πιστευα οτι θα ειναι σαφως, λιγοτερο ποιοτικα απο τα ΚΤΜ, Χασκυ, κλπ αλλα οχι στο επιπεδο που περιγραφει ο Ζευκας.
Ειναι αρπαχτη ή δεν ειναι..;;; Απο την αλλη, ποιον πιστευουν οτι θα κοροϊδεψουν...;;; :confused::confused:

Δεν είναι έτσι ρε κορόιδα τα μοτόρια ,άλλο το εκθεσιακό...

SHOOTER045
23/04/2017, 18:26
Περα απο την πλακα, για πειτε τωρα..
Δεν περιμενα να ειναι τοσο μουφα.. Πιστευα οτι θα ειναι σαφως, λιγοτερο ποιοτικα απο τα ΚΤΜ, Χασκυ, κλπ αλλα οχι στο επιπεδο που περιγραφει ο Ζευκας.
Ειναι αρπαχτη ή δεν ειναι..;;; Απο την αλλη, ποιον πιστευουν οτι θα κοροϊδεψουν...;;; :confused::confused:

Μπορείς να τα δεις και να το διαπιστώσεις μόνος σου.
Απέναντι απο το makina,πανω στην Καραμανλή.
Delta motorcycles

Bob_o_mastoras
23/04/2017, 19:03
Μπορείς να τα δεις και να το διαπιστώσεις μόνος σου.
Απέναντι απο το makina,πανω στην Καραμανλή.
Delta motorcycles

:a013:

Θα περασω αυριο πρωϊ που εχω κατι δουλειες ουτως ή αλλως. Θα πω οτι ειμαι σε αποστολη απο το moto.gr και θελω να μου τα δωσουν για test drive!! :D

bros 650
23/04/2017, 22:03
:a013:

Θα περασω αυριο πρωϊ που εχω κατι δουλειες ουτως ή αλλως. Θα πω οτι ειμαι σε αποστολη απο το moto.gr και θελω να μου τα δωσουν για test drive!! :D

Αφου θα περασεις δεν βλεπεις και τα ajp .Δεσ αν ηρθε και το ajp pr7.απο οτι ειδα ειναι μια μηχανη που εχει αρκετα χαρακτηριστικα απο αυτα που ζηταει ο κοσμος εδω μεσα κιλα ιπποι κυβικα κτλπ

SHOOTER045
23/04/2017, 22:35
Αφου θα περασεις δεν βλεπεις και τα ajp .Δεσ αν ηρθε και το ajp pr7.απο οτι ειδα ειναι μια μηχανη που εχει αρκετα χαρακτηριστικα απο αυτα που ζηταει ο κοσμος εδω μεσα κιλα ιπποι κυβικα κτλπ

Δεν είμαι σίγουρος αν τα έχει ο ίδιος

bros 650
23/04/2017, 22:42
Δεν είμαι σίγουρος αν τα έχει ο ίδιος

Μου φαινεται οτι τα εχει απλα τα εχει στην βιτρινα που κοιταει στην παπαφη οχι στην μπροστινη της καραμανλη

Bob_o_mastoras
23/04/2017, 22:56
Ρε παιδια, ο αντιπροσωπος της Aprilia ειναι..;; (Αδαμου ή καπως ετσι). Εχει αλλο μοτο-μαγαζο εκει διπλα...;;;

SHOOTER045
23/04/2017, 23:02
Μου φαινεται οτι τα εχει απλα τα εχει στην βιτρινα που κοιταει στην παπαφη οχι στην μπροστινη της καραμανλη

Στην πλευρά της Παπάφη, είναι τα SWM
Εκτός αν τα είχε εξω όταν πήγα επι της Καραμανλή, αλλά μια με το 1290,μια με το 1090,μια με το super duke ,δεν είχα ματια για άλλα.

SHOOTER045
23/04/2017, 23:03
Ρε παιδια, ο αντιπροσωπος της Aprilia ειναι..;; (Αδαμου ή καπως ετσι). Εχει αλλο μοτο-μαγαζο εκει διπλα...;;;

Έχει

Λευκάδιος
25/04/2017, 05:50
ζαντες, πλαισιο, πλαστικα, βαφη, τρομπες,τιμόνι, τιμονοπλακα, βασικα ολη η μηχανή :lol:

Μπας και δεν είδαμε την ίδια μηχανή? :lol:
Εμένα πάντως δεν μου έκανε αρνητική εντύπωση.Πέρα από τα αναγνωρισμένης αξίας περιφερειακά(μην τα αναφέρω ξανά) η βαφή και το φινίρισμα σε πλαισιο/μοτέρ,ψαλιδιού/μοχλικού μου φάνηκαν ικανοποιητικότατα.
Το χρώμα του τιμονιού δεν μου άρεσε και η συναρμογή στο σημείο που ενώνονταν η σέλα με το ντεπόζιτο ήταν κάπως ..
Πλαστικά/αυτοκόλλητα οκ φτηνά(όμως και σαν ανταλλακτικά),αλλά έτσι πρέπει να είναι σε μηχανάκι που θα περάσει μέρος της ζωής του στα βουνά τουλάχιστον στην έκδοση ον/οφ.
Συνολικά δεν είδα να απέχει ιδιαίτερα με το μηχανάκι απ'όπου προέρχεται.
Απ'τα 690/701 ναι υπάρχει μεγάλη διαφορά αλλά μην ξεχνάμε και τα 3 χιλιάρικα.
Για το vfm όλα μα όλα τα τεστ του εξωτερικού που έχω διαβάσει αναφέρουν ότι είναι καλή μοτοσυκλέτα για τα λεφτά της.Στην χώρα μας μάλλον επικρατεί το γνωμικό η φτήνια τρώει τον παρά μέχρι τουλάχιστον να φτάσουμε στο ταμείο:lol:


Αφου θα περασεις δεν βλεπεις και τα ajp .Δεσ αν ηρθε και το ajp pr7.απο οτι ειδα ειναι μια μηχανη που εχει αρκετα χαρακτηριστικα απο αυτα που ζηταει ο κοσμος εδω μεσα κιλα ιπποι κυβικα κτλπΤο PR7 έρχεται κατόπιν παραγγελίας

amyroukai
25/04/2017, 07:36
Το PR7 έρχεται κατόπιν παραγγελίας

ναι γιατί ακόμα δεν έχει βγει η κανονική έκδοση του με άδεια για δύο άτομα κλπ.

Λευκάδιος
25/04/2017, 12:50
ναι γιατί ακόμα δεν έχει βγει η κανονική έκδοση του με άδεια για δύο άτομα κλπ.

Νόμιζα ότι ήταν θέμα τιμής,δηλαδή ποιός θα αγόραζε ένα άγνωστο μηχανάκι στα 10.500 κλπ

Ζεύκας
25/04/2017, 14:06
Μπας και δεν είδαμε την ίδια μηχανή? :lol:
Εμένα πάντως δεν μου έκανε αρνητική εντύπωση.Πέρα από τα αναγνωρισμένης αξίας περιφερειακά(μην τα αναφέρω ξανά) η βαφή και το φινίρισμα σε πλαισιο/μοτέρ,ψαλιδιού/μοχλικού μου φάνηκαν ικανοποιητικότατα.
Το χρώμα του τιμονιού δεν μου άρεσε και η συναρμογή στο σημείο που ενώνονταν η σέλα με το ντεπόζιτο ήταν κάπως ..
Πλαστικά/αυτοκόλλητα οκ φτηνά(όμως και σαν ανταλλακτικά),αλλά έτσι πρέπει να είναι σε μηχανάκι που θα περάσει μέρος της ζωής του στα βουνά τουλάχιστον στην έκδοση ον/οφ.
Συνολικά δεν είδα να απέχει ιδιαίτερα με το μηχανάκι απ'όπου προέρχεται.
Απ'τα 690/701 ναι υπάρχει μεγάλη διαφορά αλλά μην ξεχνάμε και τα 3 χιλιάρικα.
Για το vfm όλα μα όλα τα τεστ του εξωτερικού που έχω διαβάσει αναφέρουν ότι είναι καλή μοτοσυκλέτα για τα λεφτά της.Στην χώρα μας μάλλον επικρατεί το γνωμικό η φτήνια τρώει τον παρά μέχρι τουλάχιστον να φτάσουμε στο ταμείο:lol:

οκ παιδιά, ο καθένας όπως τα βλέπει τα λέει, κι ο καθενας με τα λεφτά του αποφασίζει πως θα τα ξοδέψει, ειρήνη :beer:

όταν με το καλό κάποιος το πάρει, ας μας γράψει τις εντυπώσεις του.



ΥΓ. Λευκάδιε είδα ότι άλλαξες άβαταρ. Επειδή το προηγούμενο ήταν γαμάτο θέλω να στο κλέψω.
Αν δεν έχεις πρόβλημα στείλτο μου :beer:

Λευκάδιος
23/05/2017, 21:28
Παρουσιάστηκαν οι εκδόσεις Euro4.Η έκδοση Τ θα είναι διαθέσιμη μετά το καλοκαίρι και η έκδοση Χ(διαθέσιμη μάλλον απ'το νέο έτος) με τροχούς 21/18,metzeler sahara και μεγαλύτερο πίσω γρανάζι.
Στο 02:00 το Τ με τελικά της Αrrow https://www.youtube.com/watch?v=hdGZcccHFAk
382721

382722

382724

Acacius
23/05/2017, 23:43
Ή είναι χαμηλό και πολύ συμμαζεμένο, ή είναι λίγο περίεργες οι αναλογίες. Στην αρχή νόμισα ότι έβλεπα κάτι σε ημι-Μπόμπο (περίπου σαν το Hercules της Daytona).

ggs
24/05/2017, 00:22
Ή είναι χαμηλό και πολύ συμμαζεμένο, ή είναι λίγο περίεργες οι αναλογίες. Στην αρχή νόμισα ότι έβλεπα κάτι σε ημι-Μπόμπο (περίπου σαν το Hercules της Daytona).

Πολύ καλό δείχνει.
Και στην έκθεση που τα είχα δεί,είχαν ικανοποιητική ποιότητα κατασκευής.
Μακάρι να βγουν αξιόπιστα και να έχουν σοβαρή αντιπροσώπευση. Λείπουν ελαφριά, φτηνά ,σκυλια μονοκύλινδρα

BabisStinson
26/05/2017, 16:00
Πιστεύω ιδανικά μηχανάκια για Ελλάδα τα Super Dual.
http://bikeit.gr/test-bikes/on-off-test/swm/11786-dokimes-on-off-2017-swm-superdual-t-italy.html
Με 8300 ευρώ παίρνεις μονοκύλινδρο με ~55 άλογα, 19"-17" ρόδες, ανάποδο μπροστινό Marzocchi και πίσω αμορτισέρ Sachs ρυθμιζόμενα, Brembo φρένα, κάγκελα κινητήρα και πλαισίου, 169k και 18αρι ρεζερβουάρ, Metzeler Tourance λάστιχα, υδραυλικό συμπλέκτη, προστατευτική ποδιά.
Ο κινητήρας είναι το σχέδιο της Husqvarna, σωστά?

Εάν η ποιότητα κατασκευής είναι καλή και μπορείς να βρεις εύκολα ανταλλακτικά γιατί όχι?

buckley
26/05/2017, 16:07
Πιστεύω ιδανικά μηχανάκια για Ελλάδα τα Super Dual.
http://bikeit.gr/test-bikes/on-off-test/swm/11786-dokimes-on-off-2017-swm-superdual-t-italy.html
Με 8300 ευρώ παίρνεις μονοκύλινδρο με ~55 άλογα, 19"-17" ρόδες, ανάποδο μπροστινό Marzocchi και πίσω αμορτισέρ Sachs ρυθμιζόμενα, Brembo φρένα, κάγκελα κινητήρα και πλαισίου, 169k και 18αρι ρεζερβουάρ, Metzeler Tourance λάστιχα, υδραυλικό συμπλέκτη, προστατευτική ποδιά.
Ο κινητήρας είναι το σχέδιο της Husqvarna, σωστά?

Εάν η ποιότητα κατασκευής είναι καλή και μπορείς να βρεις εύκολα ανταλλακτικά γιατί όχι?

Οπότε πιστεύεις ότι είναι vfm το κινέζικο swm ?
Εγώ πάλι όχι, όταν το υδρόψυκτο 750 της Harley είναι φθηνότερο ,σόρρυ.
Ασύγκριτα μπορεί αλλά σε ν χρόνια ποιο θα αντέξει και τι αξία θα κουβαλάει σκέψου...

doctoras
26/05/2017, 17:21
Κανει τα ιδια λεφτα με τα εναπομείναντα στοκαρισμενα xtz tenere 660
Σιγουρα δεν ειναι καλη η τιμη οταν αλλος ενας ανταγωνιστής το trk502 κανει 6700

Δεινόσαυρος
26/05/2017, 18:01
Ωραίο το μηχανάκι, μια χαρά, είπαμε, ΑΛΛΑ θα προσέθετα τα εξής:

1 - Πιστεύω οτι θα ακριβύνει κι άλλο όταν ανακοινωθεί το 18/21 με ABS. Ως τότε, αν έχει ανακοινωθεί και το ΜΤ-07ΧΤΖ πωςτολένε, άντε καληνύχτα...
2 - Μου φαίνεται πολύ μικρό για δικάβαλλο εκτός κι αν οι αναβάτες είναι ιδιαίτερα μικρόσωμοι. Άνετο δεν το λες. Αντβέ μονοθέσιο, βασικά.
3 - Οτι είναι αξιόπιστο, είναι, κρίνοντας από τα Χάσκυ. Αλλα για RTW αξιόπιστο;; :hmm: Ξέρωγω, δεν θα το επέλεγα, όσο κι αν γουστάρω γενικά για την ευχρηστία του. 1.5 λίτρο λάδι, πόσο έχουν ΧΤΖ ΚLR κλπ; Για την Αμερικάνικη αγορά, Baja Desert Tourer, ο,τι πρέπει.
4. Ελπίζω κάτι μπουλόνια από Ιταλικό μαντολάτο που έβαζε η Cagiva να είναι πια ανοξείδωτο. Ελπίζω.

BabisStinson
26/05/2017, 20:51
Οπότε πιστεύεις ότι είναι vfm το κινέζικο swm ?
Εγώ πάλι όχι, όταν το υδρόψυκτο 750 της Harley είναι φθηνότερο ,σόρρυ.
Ασύγκριτα μπορεί αλλά σε ν χρόνια ποιο θα αντέξει και τι αξία θα κουβαλάει σκέψου...

Δεν λέω ότι είναι VFM, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ και άλλα μηχανάκια στην κατηγορία αυτή με τον εξοπλισμό αυτό στα 8000 ευρώ. Το Honda CB500X πχ κάνει 7200 ευρώ πλέον και για να βάλεις το πακέτο της Rally Raid για να το κάνεις πιο Off θέλεις 3Κ για πλάκα. Το Husqvarna 701 Enduro κάνει 9500 και δεν έχει κάγκελα, μεγάλο ντεπόζιτο, ζελατίνα κλπ..
Οποιαδήποτε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη..!
Το 750 της Harley προσωπικά μου αρέσει, και μάλιστα το νέο Street Rod το σκέφτομαι σοβαρά για μένα. Made in India όμως (προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αυτό) γι' αυτό και η χαμηλότερη τιμή, έστω και 300 ευρώ. Και το SWM Made in Italy είναι αν δεν κάνω λάθος, όχι Made in China. Απλά οι ιδιοκτήτες είναι Κινέζοι. Εάν κάποιον τον απασχολούν αυτά.
- Δεν παίρνω μηχανή με την σκέψη τι αγοραστική αξία θα έχει όταν θα θέλω να την πουλήσω. Έχω ένα Moto Guzzi Breva 750 και ένα Yamaha MT-07. Σε κανένα δεν σκέφτηκα πόσο θα κάνει όταν το πουλήσω. ;-)

Acacius
26/05/2017, 22:50
Παρεμπιπτόντως, η σέλα είναι πολύ λεπτή για να σοβαρές διαδρομές ή μου φαίνεται;


Πολύ καλό δείχνει.
Και στην έκθεση που τα είχα δεί,είχαν ικανοποιητική ποιότητα κατασκευής.
Μακάρι να βγουν αξιόπιστα και να έχουν σοβαρή αντιπροσώπευση. Λείπουν ελαφριά, φτηνά ,σκυλια μονοκύλινδρα

Μακάρι, το σουλούπι πάντως μου φαίνεται λίγο περίεργο για κάποιο λόγο.

stefanos
26/05/2017, 23:46
Το RS είναι ωραίο.
Συμβιβασμός στις διαδρομές των αναρτήσεων για μικτή χρήση και πόλη, σωστή σέλα τιμόνι για χώμα μια χαρά φαίνεται.
Το superdual ανάποδα.

BabisStinson
29/05/2017, 21:37
https://www.youtube.com/watch?v=F8YZWAYV7zw

BabisStinson
29/05/2017, 21:54
Και για γνώστες ιταλικών:


https://www.youtube.com/watch?v=hdGZcccHFAk

Το μηχανάκι είναι πολύ ενδιαφέρον!

BabisStinson
31/05/2017, 19:13
Κι ένα Review από το Moto.it:
http://www.moto.it/prove/swm-superdual-t-la-carica-delle-dual-sport.html

amyroukai
07/06/2017, 17:20
Ακόμα ένα από το MCN. Μέχρι στιγμής σε όλους αρέσει.


http://www.motorcyclenews.com/news/first-rides-tests/2017/june/swm-superdual-review/




VERDICT
SWM’s new single-cylinder Superdual is proof that adventure bikes don’t need to be big, expensive, techno-packed monsters to make sense. It doesn’t come with the latest raft of rider aids and it might be physically small for some, especially with luggage and a pillion, but the Husqvarna-based machine is punchy, refined, easy to manage, full of lovely designed touches and above all, affordable.

BabisStinson
07/06/2017, 18:27
Και νέος τιμοκατάλογος για την εταιρεία:
http://www.bikeit.gr/shop-news/for-the-bike/various/11892-nea-agoras-2017-swm-anakoinothikan-nees-times.html

Αν δεν είναι τυπογραφικό λάθος, τα 7.490 ευρώ για την μηχανή είναι εξαιρετική τιμή με βάση και τον εξοπλισμό της. Σάββατο πρωί στην Δέλτα για περισσότερες πληροφορίες..

Δεινόσαυρος
08/06/2017, 13:35
£7900 (λίρες στερλίνες) δίνουν εδώ, τιμή Αγγλίας, αν το πουλάν τόσο που λες Ελλάδα μάλλον άρχισαν να καταλαβαίνουν κατα πού πάει η δουλειά.
Στην Αγγλία δεν ξέρω αν έχει πουληθεί κανένα ακόμα! (Φημολογείται ένα Βόρεια, στα βάθη του Yorkshire, αλλά κανείς δεν ξέρει ακόμα για σίγουρα).
Επίσης με απασχολεί η έλλειψη ντομπροσυνης στο ζήτημα ΑΒΣ/Γιούργια. Λένε είναι Euro4, όταν δεν έχει ΑΒΣ, όποτε ή ειναι ομολογαρισμένο μονοθέσιο (που θάπρεπε δλδ*) ή δεν έχουν πρόβλημα να μας παραμυθιάζουν... κακό σημάδι.

Αν λοιπόν η τιμή είναι όσο καλή όσο λένε, θα πουλήσει τρελλά, έ; Για να δούμε.....





* Εγώ στο Husqy έναν σάκο για κάμπιν και μια σκηνή να βάλω, όχι δευτερό άτομο, εγώ ο ίδιος στριμόγνωμαι! Και ΟΚ δεν είμαι κοντός, αλλά ούτε κανας ψιλολέλεκας - 1.85. Το Tracer700 μου το δίνει £6400 κουτί o έμπορας, ΟΚ, μικρό κι αυτό αλλά θα έχεις μπόλικη "επαφή" με την συνεπιβάτιδα. Ρομαντικόν. Το SWM είναι σε διαστάσεις DRZ. Με τα μισά λεφτά ο "γνώστης Αντβεντουράς" παίρνει Freewind (ή και ΧΤ) και το κάνει SuperDuperAdventure. Και σε ποιόν άλλον άραγε απευθύνεται ΜΟΝΟΘΕΣΙΟ on-off touring;;;

Δεινόσαυρος
26/06/2017, 16:25
Όπως λέγαμε...


This soon-to-be Euro 4 compliant SWM is the last of a dying breed, and while the first batch of bikes are Euro 3, updated machines that follow in September will likely cost an extra £500.

Από εδώ (https://www.bennetts.co.uk/bikesocial/reviews/bikes/swm/swm-650-superdual). Γράφει ο τυπάς που είχε πάρει το "ταχυδρομικο" Χοντάκι 105 από Αυστραλία->Αγγλία.