PDA

View Full Version : Αυτό λέτε να είναι το πολυαναμενόμενο Africa?



Σελίδες : [1] 2 3

amyroukai
04/11/2014, 11:30
Σαν προδιαγραφές μοιάζει με ότι έχει διαρρεύσει ως τώρα. Σαν εμφάνιση μοιάζει "περιπετειώδες" και ελαφρύ, σε πλήρη αντίθεση με τα διάφορα άνταγωνιστικά βαρίδια.
Άιντε να ιδούμε...



http://www.motorcycle.com/manufacturer/honda/2014-eicma-2015-honda-true-adventure-prototype-preview.html

ΝIKOLTSOS
04/11/2014, 11:33
http://www.motomag.gr/news/nea-montela-reportaz/eicma-2014-synehes-update

http://www.motorcycle.com/manufacturer/honda/2014-eicma-2015-honda-true-adventure-prototype-preview.html

Πολύ ενδιαφέρον....
"...Όντως είναι δικύλινδρο παράλληλο – αγνώστων κυβικών. Το συγκεκριμένο έχει κιβώτιο DCT, κάνοντάς το την πρώτη σύγχρονη χωματερή μοτοσυκλέτα με αυτόματο κιβώτιο. Άγνωστο αν θα βγει και με κανονικό κιβώτιο. Τα υπόλοιπα φαίνονται πολύ ενθαρρυντικά. Τροχοί 21-17, για να βρίσκεις τα σωστά χωματερά λάστιχα, ψυγείο λαδιού, φίλτρο αέρα ψηλά και μπροστά (δείτε και τις εισαγωγές του αέρα δεξιά και αριστερά από τους προβολείς), ψυγείο λαδιού, λεπτή γενικά σιλουέτα, ψηφιακά όργανα, ακτινικές δαγκάνες και δίσκοι wave, σωστά χωματερά μαρσπιέ. Φαίνονται οι βάσεις για τα φλας και για τα μαρσπιέ του συνεπιβάτη...."
@motomag.gr


326297

DrBig
04/11/2014, 11:37
....

326298

TROOPER
04/11/2014, 11:37
τι εννοεις?

να το βγαλουνε με τη λασπη επανω? :lol:

PetranGR
04/11/2014, 11:40
άνετα το φαντάζομαι χωρίς λάσπες,πολύ ωραίο μου φαίνετε θα είναι.

amyroukai
04/11/2014, 11:42
τι εννοεις?

να το βγαλουνε με τη λασπη επανω? :lol:

πρόσθετος εξοπλισμός περιπέτειας για να είσαι μάχιμος στην πλατεία.

sapila racing
04/11/2014, 11:52
πρόσθετος εξοπλισμός περιπέτειας για να είσαι μάχιμος στην πλατεία.

Ευκολάκι πλέον.

http://www.comparestoreprices.co.uk/other-products/unbranded-spray-on-mud.asp

amyroukai
04/11/2014, 11:53
Ευκολάκι πλέον.

http://www.comparestoreprices.co.uk/other-products/unbranded-spray-on-mud.asp

έλεος. σε λίγο θα πουλάνε και προ-ξυσμένα μαρσπιέ για τους γλήγορους.

spyrakos35
04/11/2014, 11:54
Μη τσιμπατε.....

Με το μυστρι ριξανε τη λασπη ;)

Bowleno
04/11/2014, 12:03
[spam on]
Μιλώντας για λάσπες όταν με προσέλαβαν το 2004 Φλεβάρη μήνα πριν τους ολυμπιακούς αγώνες και είχαν μόλις πάρει την αντιπροσώπευση της ISUZU μου έδωσαν ένα 4Χ4 ολοκαίνουργιο και πεντακάθαρο και μου ζήτησαν να το πάω κάπου στο ποτάμι και να μην το γυρίσω αν δεν εξαφανιζόταν το χρώμα του από την λάσπη....:cry: (ακόμα θυμάμαι τις απορημένες εκφράσεις των εργατών εκεί :lol: )
Και κατόπιν το ανέβασα σε μια ράμπα που είχαμε ως και καλά μάχιμο :smokin: ε, κάτι τέτοιο έπαιξε κι εδώ :lol:

[spam off]

lykourgi
04/11/2014, 12:09
Ευκολάκι πλέον.

http://www.comparestoreprices.co.uk/other-products/unbranded-spray-on-mud.asp


Υπάρχει στ' αλήθεια τέτοιο πράγμα; :eek:

Το είχα ακούσει και το είχα εκλάβει ως αστείο.


Οσον αφορά το μηχανάκι φαίνεται ωραίο. Καμμιά φωτογραφία καθαρό δεν έχει κυκλοφορήσει;
Τόσο πολύ θέλουν να προωθήσουν τον χωμάτινο χαρακτήρα του;

McGyver
04/11/2014, 12:10
Δικύλινδρο σε σειρά και απ' ό,τι βλέπω από κινητήρα και τον τρόπο που βγαίνουν οι εξατμίσεις, μάλλον "φοράει" το μοτέρ του CB500...

Bradipous
04/11/2014, 12:14
Ρε αυτο ειναι σαν μικρος αδερφος του σουπερ τενερε, γιατι ειναι χοντα;

Ωραιο φαινεται.

GFawkes
04/11/2014, 12:15
Οσοι πιστοι...


εγω δεν ειμαι φιλος της Αφρικα...

πολυ πτωμα και χρημα για το τιποτα.

Bradipous
04/11/2014, 12:17
Δικύλινδρο σε σειρά και απ' ό,τι βλέπω από κινητήρα και τον τρόπο που βγαίνουν οι εξατμίσεις, μάλλον "φοράει" το μοτέρ του CB500...

α... νατος ο λακος...

faraway
04/11/2014, 12:32
Φαινεται οτι το μοτερ ειναι μικρο μιας και το ρεζερβουαρ του ειναι επισης μικρο .

Το μικρο ειναι σχετικο βεβαια , για ενα μηχανακι που λανσαρεται σαν χωματινο .

Εμενα και το 500 cc μου ακουγεται καλο,
Και το μηχανακι μου αρεσει εμφανισιακα ,
Αν και η τιμη του ακολουθουσε τα δεδομενα της εποχης μια χαρα το βλεπω να τσουλαει

lykourgi
04/11/2014, 12:37
Μακάρι να έχει μικρό μοτέρ. Πιθανόν να είναι και ελαφρύ.

Από βαρίδια 1000-1200 έχουμε χορτάσει.

amyroukai
04/11/2014, 12:45
α... νατος ο λακος...

Λάκος; Ένα χωματερό στα 200-και-κάτω κιλά με 50 άλογα ρόδα και κατανάλωση στα 4-4,5 λίτρα είναι "λάκος";

Που έχει οδηγηθεί η κακούργα κενωνία σήμερα...

manhunter
04/11/2014, 12:53
To πιθανότερο από ότι αφουγκράζομαι είναι να είναι το νέο Transalp, παρά το νέο Africa.

stam2
04/11/2014, 13:03
Οσοι πιστοι...


εγω δεν ειμαι φιλος της Αφρικα...

πολυ πτωμα και χρημα για το τιποτα.

Όπως και να χει... για ένα μηχανάκι 20ετίας που μπορεί να κάνει άνετα και απροβλημάτιστα το γύρο της γής, και ταυτόχρονα να μπορεί να κάνει τα παρακάτω χωρίς να σκορπίσει, μπορεί να μην βάζει φωτιά στο δρόμο, ή να είναι το πιο όμορφο, αλλά σίγουρα αξίζει σεβασμό...
https://www.youtube.com/watch?v=xM1wE6ipOgo

ελπίζω η χόντα να δείξει αυτό τον σεβασμό, να δημιουργήσει κάτι ισάξιο, αξιόπιστο ανθεκτικό, και πολυχρηστικό και να γίνει ορόσημο για τα επόμενα 20 χρόνια... (αν και με τους ρυθμούς που κινείται η τεχνολογία, τίποτα δεν στέκεται 20 χρόνια πια... μόνο ίσως το βστρομ που έχει ήδη 12 χρόνια στην πλάτη του...).

Bradipous
04/11/2014, 13:03
Λάκος; Ένα χωματερό στα 200-και-κάτω κιλά με 50 άλογα ρόδα και κατανάλωση στα 4-4,5 λίτρα είναι "λάκος";

Που έχει οδηγηθεί η κακούργα κενωνία σήμερα...

50 αλογα ροδα δε νομιζω. Αν φοραει οντως αυτον τον κινητηρα τοτε θα πρεπει να το εχουν στα 48 (στροφαλο) για να πιανει και το μικρο διπλωμα, για +5 αλογα δε νομιζω να τους συμφερει να χασουν αυτο το κοινο.

Ανταγωνιστης του δηλαδη θα ειναι το XT660Z και οχι f800gs και triumph 800;

sniper
04/11/2014, 13:03
Άφρικα και ΤΑ είχαν κι έχουν V κινητήρες.

Αν βγάλει κάτι με τον κινητήρα του cb500 θα το ονομάσει μάλλον κάτι άλλο.

Παίρνω τηλέφωνο τον Τσούλιο πάντως που θέλει χωμάτινο μηχανάκι να περιμένει... :bawl:

Stergios69
04/11/2014, 13:06
Ειμαι έξω από την αντιπροσωπεία με την μπροστάντζα στο χέρι και δεν με αφήνουν να μπω...
:D:wave2:

Julius
04/11/2014, 13:24
Άφρικα και ΤΑ είχαν κι έχουν V κινητήρες.

Αν βγάλει κάτι με τον κινητήρα του cb500 θα το ονομάσει μάλλον κάτι άλλο.

Παίρνω τηλέφωνο τον Τσούλιο πάντως που θέλει χωμάτινο μηχανάκι να περιμένει... :bawl:

ειμαι στα-μπαι εξω απο την αντιπροσωπεία ρε.

Η μαμα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΕ να μας απογοητεύσει..... καμια μπουρούχα θα βγάλει std



Edit : OOΠ! που είσαι ρε Στέργιε??? εγώ είμαι ο ψιλός με το πεντακοσάρικο στο πέτο

Vstrommer71
04/11/2014, 13:31
Ωραιο φαινεται.Και δεν ξερω γιατι δεν αρεσει που ειναι δικυλινδρο σε σειρα.Δειχνει να ειναι στον σωστο δρομο(παραξενο βεβαια για Honda που μας ειχε συνηθισει ολο σε ''επιτυχιες'' τελευταια...)
Αναμενουμε να ξυπνησει και το πορτοκαλι εργοστασιο κατα Αυστρια μερια.Να αρχισει να ξαναεχει ενδιαφερον η κατηγορια...

Sapadak
04/11/2014, 13:47
The rumors leading up to EICMA were that Honda would introduce an all-new Africa Twin adventure bike at the Milan Show. Unfortunately, those rumors were only partially true, as Honda revealed prototype it calls the True Adventure.

But make no mistake, the True Adventure is indeed the modern Africa Twin in spirit, if not in name. The prototype on display is caked in mud, barely covering its camo-pattern paint job, suggesting the True Adventure is actually off-road capable unlike the mainly road-going adventure-inspired models currently in vogue.

Honda says the True Adventure was influenced by its CRF450 Rally racer, though the engine is clearly a twin-cylinder powerplant instead of the 450′s single. It’s unclear, however, how big the engine is. Dakar rally rules restrict motorcycles to a maximum displacement of 450cc, but there’s nothing holding the True Adventure prototype to those regulations.

No further details were provided, which is a bit of a let down. We’ll have to wait a while longer for Honda to let us know if/when the True Adventure will head to production, and whether it will be called the Africa Twin.

326307
326308

Bob_o_mastoras
04/11/2014, 14:01
:a30::a08::a09:
Γιουπιιιι!!!!! Ομορφο ον-οφ απο την Honda! :D:D:D
Αναμενωμεν!!!!
:a2::a8::a20::a46:

Bob_o_mastoras
04/11/2014, 14:04
Παντως δε νομιζω να ειναι το νεο Αφρικα. Αν εβγαινε νεο Αφρικα θα εβγαινε ογκωδες και με 1000+ κυβικα πιστευω, να ανταγωνιζεται τα υπολοιπα μεγαλα adventure.
Πιο πολυ για καινουργιο Dominator μου κανει αυτο.
Οπως και να 'χει, πολυ ενδιαφερον!!!

sniper
04/11/2014, 14:20
...
Πιο πολυ για καινουργιο Dominator μου κανει αυτο.
Οπως και να 'χει, πολυ ενδιαφερον!!!

Μπα, αντγωνιστής των LC4 είναι... απλά η Η, σεβόμενη την παράδοσή της, το έκανε 10 χρόνια αργότερα.

devil's animal
04/11/2014, 14:25
α στο διαολο... :eek:
και αλλο ομορφο μηχανακι απο την Honda (μετα το rcv213s)...:a54:

ελπιζω μονο να μην ειναι ταφος...

spyrakos35
04/11/2014, 14:27
ελπιζω μονο να μην ειναι ταφος...

Εδω η ελπιδα πεθανε πρωτη.......

est
04/11/2014, 14:27
Θα το ήθελα
α) 500 κυβικά γιατί είναι μια χαρά για την κατηγορία
β) 170 κιλά γεμάτο για να είναι μια χαρά με την κατηγορία
γ) 55 άλογα φτάνουν και περισσεύουν.
δ) 6τάχυτο (με τη Χόντα όλα πρέπει να τα λες, καμιά φορά και τα αυτονόητα)
ε) τελική στα 180
στ) περίπου στα 7000 €
Αυτά!

alex14
04/11/2014, 14:34
Θα το ήθελα
α) 500 κυβικά γιατί είναι μια χαρά για την κατηγορία
β) 170 κιλά γεμάτο για να είναι μια χαρά με την κατηγορία
γ) 55 άλογα φτάνουν και περισσεύουν.
δ) 6τάχυτο (με τη Χόντα όλα πρέπει να τα λες, καμιά φορά και τα αυτονόητα)
ε) τελική στα 180
στ) περίπου στα 7000 €
Αυτά!

α) Δεκτον
β) να βαλουμε αλλα 50 για να ειμαστε μεσα ?
γ) 45. Να τα αφησω ?
δ) DCT
ε) 180 κοντερισια με ουριο ανεμο
στ) Καντα 10, καντα 10

περα απο την πλακα μακαρι να εβγαζε κατι με τα χαρακτηριστικα που ειπες

:beer:

Vstrommer71
04/11/2014, 15:08
Eλπιζω καποτε οσοι μαζευεστε εδω μεσα να κατανοησετε οτι η ιπποδυναμη και η τελικη ταχυτητα ειναι παραμετροι που παιζουν δευτερευοντα ρολο σε ενα μηχανακι για αυτην την δουλεια!Σε ενα μηχανακι που θα βγαλει την ζωη του με ταχυτητες max 110 στο χωμα,τι να τα κανω τα 150 αλογα και τα 250 τελικη?Μπορει να ταξιδευει ασφαλτο 120-130 ανετα για να με παει?Υπεροχα.Μια χαρα ειναι ας εχει και 55 αλογα,αυτο σημαινει χαμηλη καταναλωση και μεγαλη αυτονομια.Εγω τι βλεπω και μου αρεσει?Μαζεμενες διαστασεις,τροχοι 21-18,μεγαλες διαδρομες αναρτησεων,ψηλη εισαγωγη αερα(ποταμακια...) και επιτελους σαφη προσανατολισμο προς τον χωματινο τουρισμο μακρια απο τα adventure τανκερ που εχουμε γεμισει εσχατως.Ευχομεθα να κρατησει το βαρος χαμηλα,να εχει ABS-CBS μαζι και να διατηρηθει ΕΤΣΙ πριν την πεσουν οι μαρκετιστες,το φορτωσουν πλαστικα,κιλα και μικροτερους τροχους για να ειναι trendy.Ωραιο μηχανακι,μακαρι να το βγαλουν ετσι στην παραγωγη!

Anty12
04/11/2014, 15:49
Ειμαι έξω από την αντιπροσωπεία με την μπροστάντζα στο χέρι και δεν με αφήνουν να μπω...
:D:wave2:

:D:a014:

Ζεύκας
04/11/2014, 15:57
πολύ ωραία specs για τη χρήση του. μακάρι να είναι μέχρι 170-180 κιλά γεμάτο...

Α κι αν βγεί σε αυτό τον camo χρωτισμό θα μαμεί!

ggs
04/11/2014, 15:59
:D:a014:

Μην δείτε ντεμεκ λάσπη και τουρμπάνι…. Αμέσως να πιάσετε στασίδι… :lol:

Το «άπλυτο» ωραίο φαίνεται πάντως…

Για να το δουμε κα πλυμένο..

lykourgi
04/11/2014, 16:09
Eλπιζω καποτε οσοι μαζευεστε εδω μεσα να κατανοησετε οτι η ιπποδυναμη και η τελικη ταχυτητα ειναι παραμετροι που παιζουν δευτερευοντα ρολο σε ενα μηχανακι για αυτην την δουλεια!Σε ενα μηχανακι που θα βγαλει την ζωη του με ταχυτητες max 110 στο χωμα,τι να τα κανω τα 150 αλογα και τα 250 τελικη?Μπορει να ταξιδευει ασφαλτο 120-130 ανετα για να με παει?Υπεροχα.Μια χαρα ειναι ας εχει και 55 αλογα,αυτο σημαινει χαμηλη καταναλωση και μεγαλη αυτονομια.Εγω τι βλεπω και μου αρεσει?Μαζεμενες διαστασεις,τροχοι 21-18,μεγαλες διαδρομες αναρτησεων,ψηλη εισαγωγη αερα(ποταμακια...) και επιτελους σαφη προσανατολισμο προς τον χωματινο τουρισμο μακρια απο τα adventure τανκερ που εχουμε γεμισει εσχατως.Ευχομεθα να κρατησει το βαρος χαμηλα,να εχει ABS-CBS μαζι και να διατηρηθει ΕΤΣΙ πριν την πεσουν οι μαρκετιστες,το φορτωσουν πλαστικα,κιλα και μικροτερους τροχους για να ειναι trendy.Ωραιο μηχανακι,μακαρι να το βγαλουν ετσι στην παραγωγη!


Ετσι ακριβώς. :a013:

Allst@rf
04/11/2014, 16:21
Eλπιζω καποτε οσοι μαζευεστε εδω μεσα να κατανοησετε οτι η ιπποδυναμη και η τελικη ταχυτητα ειναι παραμετροι που παιζουν δευτερευοντα ρολο σε ενα μηχανακι για αυτην την δουλεια!Σε ενα μηχανακι που θα βγαλει την ζωη του με ταχυτητες max 110 στο χωμα,τι να τα κανω τα 150 αλογα και τα 250 τελικη?Μπορει να ταξιδευει ασφαλτο 120-130 ανετα για να με παει?Υπεροχα.Μια χαρα ειναι ας εχει και 55 αλογα,αυτο σημαινει χαμηλη καταναλωση και μεγαλη αυτονομια.Εγω τι βλεπω και μου αρεσει?Μαζεμενες διαστασεις,τροχοι 21-18,μεγαλες διαδρομες αναρτησεων,ψηλη εισαγωγη αερα(ποταμακια...) και επιτελους σαφη προσανατολισμο προς τον χωματινο τουρισμο μακρια απο τα adventure τανκερ που εχουμε γεμισει εσχατως.Ευχομεθα να κρατησει το βαρος χαμηλα,να εχει ABS-CBS μαζι και να διατηρηθει ΕΤΣΙ πριν την πεσουν οι μαρκετιστες,το φορτωσουν πλαστικα,κιλα και μικροτερους τροχους για να ειναι trendy.Ωραιο μηχανακι,μακαρι να το βγαλουν ετσι στην παραγωγη!

αν βγει αυτο που λες, τοτε bye bye ktm, αι γενεαι πασαι υμνουμε την ταφη σου.

stefanos
04/11/2014, 16:23
Αν είναι κάτω από 750 και ελαφρύ και μπαίνει και χώμα δεν μπορεί να λέγεται Africa :lol:

kordix
04/11/2014, 16:41
https://www.youtube.com/watch?v=4b6oP_rurBE

Αμην

Vstrommer71
04/11/2014, 16:53
αν βγει αυτο που λες, τοτε bye bye ktm, αι γενεαι πασαι υμνουμε την ταφη σου.
Ακομη καλυτερα να ξυπνησουνε οι Αυστριακοι και να βγαλουν αντιστοιχα καλο μηχανακι.Προσωπικη μου προτιμηση,ΚΤΜ βγαλε ΑΥΤΟ το μηχανακι με το μοτερ του 390,χτες!Ακομη περιμενουμε,βγαλανε το 1190,το 1290,το 1050 και μας πρηξανε.Πρεπει να βγαλει η Honda(ποιος????) καλο μηχανακι για να ξυπνησουνε?

MiltiadisK.D
04/11/2014, 16:55
Το γουστάρω με 1000!!!!!!

amyroukai
04/11/2014, 17:17
Ακομη καλυτερα να ξυπνησουνε οι Αυστριακοι και να βγαλουν αντιστοιχα καλο μηχανακι.Προσωπικη μου προτιμηση,ΚΤΜ βγαλε ΑΥΤΟ το μηχανακι με το μοτερ του 690,χτες!Ακομη περιμενουμε,βγαλανε το 1190,το 1290,το 1050 και μας πρηξανε.Πρεπει να βγαλει η Honda(ποιος????) καλο μηχανακι για να ξυπνησουνε?

fixed. Βγαίνει άνετα 180 κιλά με καύσιμο, όπως το κάνει πχ ένα Basil kit.

Vstrommer71
04/11/2014, 17:36
fixed. Βγαίνει άνετα 180 κιλά με καύσιμο, όπως το κάνει πχ ένα Basil kit.
Το μοτερ το 400αρι ειναι πιο καταλληλο,το εχει ετοιμο.Απομενει δουλεια στο πλαισιο και τις αναρτησεις.Ενα κανονικο ατσαλινο υποπλαισιο,καλυτερες αναρτησεις,υποδομη για φαιριγκ,βασεις οργανων,μεγαλυτερη γεννητρια για αξεσουαρ και καλυτερα φωτα,ειναι τα βασικα που χρειαζεται.Το 690 αν θες την γνωμη μου παραειναι δυνατο μοτερ για την χρηση αυτη.Οχι οτι δεν ειναι ενα υπεροχο μοτερ,αλλα τα σημερινα 400-450 εχουν υπεραρκετη ιπποδυναμη κι ελαφρυ γκαζι,συν την μικροτερη καταναλωση.Και το βασικοτερο κριτηριο πιστευω ειναι το μικροτερο δυνατο βαρος.Δεν νομιζω με 180 κιλα βαρος και 40 αλογα να σου λειψει το γκαζι στις λασπες και τα κατσαβραχα...

Bob_o_mastoras
04/11/2014, 17:39
Πρεπει να βγαλει η Honda(ποιος????)

Αυτος που εβγαζε μηχανακια οταν στην Αυστρια ειχαν ακομα καρα και ποδηλατα.

Το θεμα πρεπει να καταλαβετε ειναι οτι η Honda δε ασχολειται. Οχι οτι δεν μπορει.
Αν ηθελε την εσβηνε απο το χαρτη την ΚΤΜ ή αλλους χωματερους. Αν ηθελε τους αγοραζε κιολας.
Αλλα εχει αλλα ενδιαφεροντα, ασχολιες και προτεραιοτητες δυστυχως.

devil's animal
04/11/2014, 17:41
Eλπιζω καποτε οσοι μαζευεστε εδω μεσα να κατανοησετε οτι η ιπποδυναμη και η τελικη ταχυτητα ειναι παραμετροι που παιζουν δευτερευοντα ρολο σε ενα μηχανακι για αυτην την δουλεια!Σε ενα μηχανακι που θα βγαλει την ζωη του με ταχυτητες max 110 στο χωμα,τι να τα κανω τα 150 αλογα και τα 250 τελικη?Μπορει να ταξιδευει ασφαλτο 120-130 ανετα για να με παει?Υπεροχα.Μια χαρα ειναι ας εχει και 55 αλογα,αυτο σημαινει χαμηλη καταναλωση και μεγαλη αυτονομια.Εγω τι βλεπω και μου αρεσει?Μαζεμενες διαστασεις,τροχοι 21-18,μεγαλες διαδρομες αναρτησεων,ψηλη εισαγωγη αερα(ποταμακια...) και επιτελους σαφη προσανατολισμο προς τον χωματινο τουρισμο μακρια απο τα adventure τανκερ που εχουμε γεμισει εσχατως.Ευχομεθα να κρατησει το βαρος χαμηλα,να εχει ABS-CBS μαζι και να διατηρηθει ΕΤΣΙ πριν την πεσουν οι μαρκετιστες,το φορτωσουν πλαστικα,κιλα και μικροτερους τροχους για να ειναι trendy.Ωραιο μηχανακι,μακαρι να το βγαλουν ετσι στην παραγωγη!


συμφωνω με ολα οσα λες αλλα τοτε δεν εχουν νοημα και τα ΚΤΜ 690 τα χωματινα με τα αλογα τους...ουτε οποιοδηποτε αλλο χωματινο 1κ big bore βγαινει απο τις εταιρειες...
ουτε καν 2κ δεν θα επρεπε να ειναι...

μαλλον σαν εκδρομικο εντουρο που βγηκε εχει νοημα να εχει 5-10 αλογα παραπανω απο τα μονοκυλινδρα οπως νοημα εχει και το οποιοδηποτε 2κ μεσαιου κυβισμου (βλ. triumph 800, bmw800gs) βγαινει γιατι κανει και αλλες δουλειες εκτος απο χωμα...

το κλειδι ειναι να διατηρηθει το βαρος χαμηλα για να μπορει να ειναι πιο ευελικτο παντου και φυσικα να διαφοροποιηθει απο τα κτηνη των πολλων-δυσχρηστων κυβικων...

η ενσταση μου οπως καταλαβες, γιατι γενικα οπως ειπα συμφωνω μαζι σου, ειναι τα αλογα...
δεν μπορει να το βγαλει με 50 ονομαστικα (45 πραγματικα) οπως εβγαζε το xr650r πριν 15 χρονια ουτε με 60 ονομαστικα (50 κατω) οπως εβγαζε το africa πριν 25 χρονια...

αναλογως κυβικων πρεπει να πηγαινουν και τα αλογα...
αυτα τα περι καταναλωσης ειναι να'χαμε να λεγαμε, να ξεστοκαρουμε μοτερ και Αγιος ο Θεος, Αγιος Ισχυρος...Αγιος Αθανατος...ελεησον ημας...

να σου βγαλει δικυλινδρο με 50 ονομαστικα με χωματινο χαρακτηρα και αυτονομια στα ουρανια, να το βρασω...θα γελανε και οι πετρες οταν βγει αυτο το πραγμα στην ασφαλτο...
και για hardcore καταστασεις στο χωμα δεν θα κανει ελεω 2 κυλινδρων...

Vstrommer71
04/11/2014, 17:54
Αυτος που εβγαζε μηχανακια οταν στην Αυστρια ειχαν ακομα καρα και ποδηλατα.

Το θεμα πρεπει να καταλαβετε ειναι οτι η Honda δε ασχολειται. Οχι οτι δεν μπορει.
Αν ηθελε την εσβηνε απο το χαρτη την ΚΤΜ ή αλλους χωματερους. Αν ηθελε τους αγοραζε κιολας.
Αλλα εχει αλλα ενδιαφεροντα, ασχολιες και προτεραιοτητες δυστυχως.
Να εισαι σιγουρος οτι το ιδιο ελεγαν και οι τοτε κραταιοι κατασκευαστες μοτοσυκλετων οταν ο μπαρμπα Soichiro εφτιαχνε μηχανακια στο καλυβι του.Και ειδες τι εγινε η Honda.To ιδιο ευκολα ομως πεφτεις στην παγιδα οταν γιγαντωνεσαι,περιφρονεις ευκολα.Και ειδες η μικρουλα ΚΤΜ,ξεκινησε κι αυτη απο ενα μικρο περιθωριακο γκαραζ αλλα επιασε το μηνυμα των καιρων,εβγαλε στην παραγωγη μηχανακια που ηταν πρωτοποριακα και τωρα εγινε ενα αξιοσεβαστο μεγεθος στον χωρο.Και με ηγετικη θεση σε καποιες κατηγοριες,θα τολμουσα να πω.Τωρα ετοιμαζεται και για τα motogp και αν μη τι αλλο,πρεπει να τους αναγνωρισουμε το θαρρος της τολμης.Εχουν την δικη τους προταση και πολλες φορες τα νεα μοντελα τους ειναι αντισυμβατικα,με την μαρκετινιστικη εννοια του ορου.Περσι και φετος βεβαια εμειναν λιγο στασιμοι απο φρεσκες ιδεες,μακαρι να παρουνε μπρος!
Αλλα αυτο που μου αρεσει με τους τρελοΑυστριακους ειναι οτι ειναι ενα τσουρμο τρελλοι που γουσταρουν την φαση μοτοσυκλετα και το δειχνουνε με καθε τροπο.Τωρα αν τωρα που μεγαλωσανε τους βαλουνε οι μαρκετιστες(ή οι Ινδοι) τα δυο ποδια σε ενα παπουτσι,μονο ο χρονος θα το δειξει...

Allst@rf
04/11/2014, 18:01
Αυτος που εβγαζε μηχανακια οταν στην Αυστρια ειχαν ακομα καρα και ποδηλατα.

Το θεμα πρεπει να καταλαβετε ειναι οτι η Honda δε ασχολειται. Οχι οτι δεν μπορει.
Αν ηθελε την εσβηνε απο το χαρτη την ΚΤΜ ή αλλους χωματερους. Αν ηθελε τους αγοραζε κιολας.
Αλλα εχει αλλα ενδιαφεροντα, ασχολιες και προτεραιοτητες δυστυχως.

ειδαμε και στο ντακαρ που ασχοληθηκε δυο χρονιες τωρα πως τα πηγε...

Εχω παψει να ειμαι οπαδος της ktm, σεβομαι την χοντα που εχει βγαλει μηχαναρες αλλα μη λεμε και οτι θελουμε...

amyroukai
04/11/2014, 18:21
Το μοτερ το 400αρι ειναι πιο καταλληλο,το εχει ετοιμο.Απομενει δουλεια στο πλαισιο και τις αναρτησεις.Ενα κανονικο ατσαλινο υποπλαισιο,καλυτερες αναρτησεις,υποδομη για φαιριγκ,βασεις οργανων,μεγαλυτερη γεννητρια για αξεσουαρ και καλυτερα φωτα,ειναι τα βασικα που χρειαζεται.Το 690 αν θες την γνωμη μου παραειναι δυνατο μοτερ για την χρηση αυτη.Οχι οτι δεν ειναι ενα υπεροχο μοτερ,αλλα τα σημερινα 400-450 εχουν υπεραρκετη ιπποδυναμη κι ελαφρυ γκαζι,συν την μικροτερη καταναλωση.Και το βασικοτερο κριτηριο πιστευω ειναι το μικροτερο δυνατο βαρος.Δεν νομιζω με 180 κιλα βαρος και 40 αλογα να σου λειψει το γκαζι στις λασπες και τα κατσαβραχα...
Μπερδεύεις λίγο τις χρήσεις. Δεν θα κάνω εντουράδα στο όρος Αραράτ, στις λάσπες της Σιβηρίας, ούτε θα χωθώ σε μονοπάτια που πάνε μόνο καθαρά. Για να κάνεις "εκδρομικό εντούρο", τα 40 άλογα είναι λίγα και δεν είναι τόσο το θέμα των 40 ίππων αλλά το ότι ένα 390 οπουδήποτε πλην βουνού θα πρέπει να το σκίζεις, δεν έχει ροπή. Το 690 θα είναι χαλαρό, συγκριτικά. Να μην πω για να το πας δικάβαλο καμμιά βολτούλα ή διακοπές. Αλλά κοντός ψαλμός αλληλούια, υποτίθεται ότι η ΚΤΜ ετοιμάζει μικρά δικύλινδρα, φαντάζομαι ακριβώς για αυτό το λόγο.

lyberakos
04/11/2014, 18:47
Όμορφο είναι αλλά...
Χάθηκε ο κόσμος να του βάλουν ξεχωριστό υποπλαίσιο?

Vstrommer71
04/11/2014, 18:59
Kι ομως το ταξιδιωτικο εντουρο εχει ολα οσα ανεφερες στο μενου προηγουμενως.Κι οταν λεμε ταξιδι,εννοω κατι σαν αυτο!
https://www.youtube.com/watch?v=dkjnIJel3Nk
Ουτε λασπες,ουτε μονοπατια,ουτε ποταμια,μπααααα:D

amyroukai
04/11/2014, 19:47
Ναι ρε στρωμερ, τους είχα δει στο αντβραιντερ. ο κολμπατς τα ίδια με το καλοφτιαγμενο σπεσιαλακι των 165 κιλων. Αλλα βλεπεις οτι και με ΧΤ το έχουν κανει, με g650 το ίδιο, με 690 basil... Οπότε, τι;

AristidisZ
04/11/2014, 19:50
πάντως έχει δύο δίσκους μπροστά, καλό σημάδι :a13:

el_hymador
04/11/2014, 20:14
Ρε με το Africa νταλκάς... για ποιο Africa μιλάμε ρε σεις; Γιατί αν εξαιρέσει κανείς το πρώτο 650, τα 750 φακλάνευαν με γεωμετρική πρόοδο όσο "εξελίσσονταν" :bawl: και κάθε άλλο παρά μηχανάκια περιπέτειας ήτανε. Ποτέ δεν κατάλαβα αυτό τον νταλκά για ένα "νέο Africa"... αν νοσταλγεί κανείς την μαλακία το 750, τα Transalp κάνανε και κάνουνε ακριβώς τα ίδια σε άσφαλτο και χώμα απλά δεν ήταν αρκούντως μουράτα για τις καφετερΙες. Δυστυχώς η κατηγορία on-off, η πραγματική, η πρόστυχη, πέθανε εδώ και καιρό.

Μακάρι λοιπόν αυτό το μηχανάκι να επαναφέρει στο προσκήνιο την κατηγορία στις σωστές τις βάσεις, γιατί πήξαμε σε ιλουστρέ μαστόδοντα και σε πανάκριβους πορτοκαλί πύραυλους...

Pan (dvs)
04/11/2014, 20:17
https://www.youtube.com/watch?v=6xUewDN9lgY

Vstrommer71
04/11/2014, 20:45
Ναι ρε στρωμερ, τους είχα δει στο αντβραιντερ. ο κολμπατς τα ίδια με το καλοφτιαγμενο σπεσιαλακι των 165 κιλων. Αλλα βλεπεις οτι και με ΧΤ το έχουν κανει, με g650 το ίδιο, με 690 basil... Οπότε, τι;
Πολυ απλα,ενα ΕΛΑΦΡΥ μηχανακι εξ'αρχης φτιαγμενο γι αυτην την χρηση.Το ξεκινησαν αυτοι με μετατροπες σε ηδη υπαρχοντα μοντελα,το συνεχισε η CCM και αναμενουμε κατι πιο factory.Ανεξαρτητα απο αυτο το πρωτοτυπο της Honda δειχνει να ειναι στον σωστο δρομο της ικανοτητας για αρκετα σοβαρη χωματινη τουριστικη χρηση.
Αν εχεις προσεξει,πολλα μηχανακια μπορεσαν να κανουνε τετοιες διαδρομες,ακομα κι ο Grom με το 950.Η ουσια ειναι ομως να εχεις ενα μηχανακι που μπορει να τα βγαλει περα εξ'αρχης και χωρις να χρειαζεται να εισαι υπερσουπερ οδηγος για να το κουμανταρεις.Εγω γι'αυτο λατρεψα το 690,ανοιγα το γκαζι και περναγε απο παντου,χωρις να απαιτει τιποτα το εξειδικευμενο.Ετσι αφιερωνομουνα στην διαδρομη χωρις να πολυασχολουμαι με το τερραιν,λασπες κτλ.Σε τετοιες δυσκολες,οχι τεχνικες απαραιτητα αλλα κοπιαστικες σε χιλιομετρα,θες ενα μηχανακι ελαφρυ,χωρις υπερβολικη ιπποδυναμη που στα δυσκολα θα σε ξελασπωσει και θα σε αφησει το δυνατον ξεκουραστο στην διαρκεια της διαδρομης.
Γι'αυτο διαβασε κι ενα αρθρακι του Colebatch,ολοι μα ολοι ξεκινησανε με βαρια και δυνατα μηχανακια,αλλα μετα την συσσωρευση ταξιδιωτικης εμπειριας ζητανε ελαφρια και πιο μαζεμενα μηχανακια.Αλλοι ψαχνονται με μετατροπες σε ηδη υπαρχοντα(οπως το 650 του Walter,και τελευταια πειραματιζεται με ενα 570 να το στησει στα μετρα του) και οι λοιποι περιμενουμε απο καποια μεγαλη εταιρια να φτιαξει κατι.ΟΛΟΙ εχουν τους κινητηρες ετοιμους απο αλλα μοντελα,περιμενουμε ποιος θα φτιαξει κατι.Οι σοβαροτερες πιθανοτητες ειναι να στειλει στην γραμμη παραγωγης η ΚΤΜ το 390 Adventure,αλλα μακαρι κι αλλοι να το κανουν.Και η Honda και η Yamaha εχουν ετοιμα μοτερ στα 450 κυβικα.
Ξαναδες το πρωτοτυπο του νεου Africa.Δεν θα ηταν ακομη πιο σουπερ αν με το ιδιο γενικα στησιμο βαζανε εναν 450 κινητηρα σε μικρο πακετο?

amyroukai
04/11/2014, 21:54
Όχι.

Ο κολμπατς κανονίζει τις διαδρομές του ΜΟΝΟ χώμα. Έχει μόνο το πωπουδάκι του να κουβαλήσει και οι ρυθμοί του είναι τέτοιοι που ελάχιστων τα χέρια φτάνουν. Όταν πχ στο τελευταίο Magadan πήγαιναν 120 χώμα για μέρες, δεν είναι αστεία ταχύτητα. Και το ότι άντεξε το μηχανάκι του 100,000 χιλιόμετρα και βάλε (αν θυμάμαι καλά το άλλαξε με ίδιο αλλά πιο φρέσκο πιά) ήταν γιατί το 650 μοτέρ σε αυτές τις ταχύτητες δεν ήταν σκισμένο. Ένα 450 απλά ΔΕΝ θα έφτανε τέτοια ζωή συν το ότι θα έσπαγε @@ με τις αλλαγές λαδιών κάθε τρίτη μέρα και αν διαβάσεις το άρθρο που λες ακριβώς αυτό έλεγε από τότε. Το 570 το έχει από τότε που έσπασε το ρεκόρ ύψους με άλλους δύο, δεν είναι φρέσκο.

Εγώ ο απλός χρήστης μοτοσικλέτας, αν θέλω να πάω μιά βόλτα Πίνδο με την κοπέλα μου να δούμε λίγο ΚΑΙ βουνό και δεν γουστάρω να οδηγώ 280 κιλά γελάδι, μπορώ να κάνω το ίδιο ταξίδι με ένα ας πούμε G650GS στα 195 κιλά. Ή με λίγη παραχώρηση σε άνεση, με ένα Husqvarna Terra 650 στα 185 κιλά. Ή με ένα (υποθετικό) τενερέ 700 στα 185 κιλά. Ή με ένα (αν το πουν έτσι) άφρικα 500 στα 185 κιλά. Με ένα CCM/GasGas/KTM μπουλκουμέ 450 δεν θα πάω άνετα ως εκεί γιατί θα μου βγάλει τη μπαναϊα με τη σέλα σερβιέτα, θα μου βγάλει τη μπαναΐα εθνική και ανηφόρες επαρχιακού, άντε πες και έφτασα θα μου βγάλει την μπαναΐα στο βουνό, γενικώς ΔΕΝ θα είναι καλύτερα και σούπερ εκτός και αν πηγαίνω μόνος μου και μόνο χώμα όπως πάει ο λατρεμένος γουόλτερ. Ο οποίος φαντάζομαι πως έχει άλλη μηχανή για τα καθημερινά του, για την όποια δουλειά, τα ψώνια, τη βόλτα, το σουπερμάρκετ, τη γκόμενα κλπ ενώ εγώ θέλω μία γιατί κακά τα ψέμματα, δεν βγαίνουν τα ευρά για να έχουμε "σταύλο".
Πόσοι είναι οι γουόλτερς σε αυτόν τον πλανήτη που χρειάζονται και αξιοποιούν μιά ράλι ρέπλικα; Εμ... Ναι.
Εκτός αν το πάμε σαν το πόσοι χρειάζονται τα 200+ άλογα των SS του 2015 καθαρά για λόγους καφετέριας "κουφάλες το μηχανάκι μου πάει ντακάρ και κερδίζει και ειδική αμαλάχειναουμ όχι σαν τον χάρο τον δικό σας" οπότε πάσο.

Οπότε, απλά, όχι.

daz
04/11/2014, 22:16
Όλοι το βρίσκετε ωραίο!

Εγώ λέω ότι τουλάχιστον δεν είναι άσχημο. Σχεδιαστικά πάντως με αφήνει αδιάφορο.

Όσον αφορά την εμφάνιση επιείκεια θα δείξω (ή όχι) μόνο όταν ανακοινωθεί η τιμή.

Απαλλαγμένος από τιμή, χαρακτηριστικά, επιδόσεις κτλ. κρίνοντας απ' ότι βλέπω, δεν υπάρχουν πολλά που με χαλάνε αλλά δεν υπάρχει και τίποτα να με φτιάχνει.

Τ'ωρα αν κάποιος το είδε και είπε "το θέλω", τι να πω! Εγώ πάντως δε θα χαρακτηρίσω ωραίο κάτι, μόνο και μόνο επειδή δε με κάνει να θέλω να ξεράσω.






Γιάννη μη κουράζεσαι. Οτιδήποτε με παραπάνω από έναν κύλινδρο δεν κάνει γι' αυτά που έχεις στο μυαλό σου.



Για να μην αρχίσω τις αρνητικές προβλέψεις ας ελπίζουμε ότι θα βαδίσει στον σωστό δρόμο. Αν το κάνουν βαρίδι πάντως να το βγάλουν και σε μπλε. (Την είπα την κακία μου για την big mama δε μπόρεσα). :lol:



Υγ. Και να με πείτε προκατειλημμένο δε με νοιάζει! Δεν ευθύνομαι εγώ γι' αυτό.

daz
04/11/2014, 22:33
Όχι.

.....

Οπότε, απλά, όχι.

Νομίζω πως ο amyroukai έχει πιάσει το νόημα της κατηγορίας. Όποιος ψάχνει μηχανάκι να τα κάνει όλα δεν κοιτάει σκληροπυρινικά μονοκύλινδρα ον-οφφ που θα σε υποχρεώσουν να κάνεις υπομονή μέχρι να βρεις τα δύσκολα ώστε να κανεις απόσβεση στα λίγα κιλά που κουβαλάς για τόσα χλμ.
Για πολύ κόσμο αυτά τα τόσο δύσκολα ίσως να μην έρθουν ποτέ. Δικύλινδρα μοτεράκια χωρις πολλούς ίππους (αλλά ούτε και λίγους), χωρίς υπερβολικά κιλά και με λογική κατανάλωση είναι το ιδανικό της κατηγορίας.
Θα σε ταξιδέψουν δικάβαλο, θα τα έχεις για μουλάρια, θα τα έχεις για καμιά βόλτα στα άγραφα, για διήμερο στα Ζαγοροχώρια, ταξίδια αστραπή για δουλειές κτλ. Δεν είναι υποχρεωμένος κάποιος να καβαλά γελάδι για όλα αυτά, αλλά ούτε και κατσίκι.
Νομίζω ένα αρνάκι θα ήταν ιδανικό. :lol:

Και εδώ έρχεται η big mama να δείξει στην κτμ πως γίνονται οι πωλήσεις και πως μπαίνει μετρητό στο ταμείο. (που είναι και το ζητούμενο)

catmaster
04/11/2014, 22:56
Όχι.

Ο κολμπατς κανονίζει τις διαδρομές του ΜΟΝΟ χώμα. Έχει μόνο το πωπουδάκι του να κουβαλήσει και οι ρυθμοί του είναι τέτοιοι που ελάχιστων τα χέρια φτάνουν. Όταν πχ στο τελευταίο Magadan πήγαιναν 120 χώμα για μέρες, δεν είναι αστεία ταχύτητα. Και το ότι άντεξε το μηχανάκι του 100,000 χιλιόμετρα και βάλε (αν θυμάμαι καλά το άλλαξε με ίδιο αλλά πιο φρέσκο πιά) ήταν γιατί το 650 μοτέρ σε αυτές τις ταχύτητες δεν ήταν σκισμένο. Ένα 450 απλά ΔΕΝ θα έφτανε τέτοια ζωή συν το ότι θα έσπαγε @@ με τις αλλαγές λαδιών κάθε τρίτη μέρα και αν διαβάσεις το άρθρο που λες ακριβώς αυτό έλεγε από τότε. Το 570 το έχει από τότε που έσπασε το ρεκόρ ύψους με άλλους δύο, δεν είναι φρέσκο.

Εγώ ο απλός χρήστης μοτοσικλέτας, αν θέλω να πάω μιά βόλτα Πίνδο με την κοπέλα μου να δούμε λίγο ΚΑΙ βουνό και δεν γουστάρω να οδηγώ 280 κιλά γελάδι, μπορώ να κάνω το ίδιο ταξίδι με ένα ας πούμε G650GS στα 195 κιλά. Ή με λίγη παραχώρηση σε άνεση, με ένα Husqvarna Terra 650 στα 185 κιλά. Ή με ένα (υποθετικό) τενερέ 700 στα 185 κιλά. Ή με ένα (αν το πουν έτσι) άφρικα 500 στα 185 κιλά. Με ένα CCM/GasGas/KTM μπουλκουμέ 450 δεν θα πάω άνετα ως εκεί γιατί θα μου βγάλει τη μπαναϊα με τη σέλα σερβιέτα, θα μου βγάλει τη μπαναΐα εθνική και ανηφόρες επαρχιακού, άντε πες και έφτασα θα μου βγάλει την μπαναΐα στο βουνό, γενικώς ΔΕΝ θα είναι καλύτερα και σούπερ εκτός και αν πηγαίνω μόνος μου και μόνο χώμα όπως πάει ο λατρεμένος γουόλτερ. Ο οποίος φαντάζομαι πως έχει άλλη μηχανή για τα καθημερινά του, για την όποια δουλειά, τα ψώνια, τη βόλτα, το σουπερμάρκετ, τη γκόμενα κλπ ενώ εγώ θέλω μία γιατί κακά τα ψέμματα, δεν βγαίνουν τα ευρά για να έχουμε "σταύλο".
Πόσοι είναι οι γουόλτερς σε αυτόν τον πλανήτη που χρειάζονται και αξιοποιούν μιά ράλι ρέπλικα; Εμ... Ναι.
Εκτός αν το πάμε σαν το πόσοι χρειάζονται τα 200+ άλογα των SS του 2015 καθαρά για λόγους καφετέριας "κουφάλες το μηχανάκι μου πάει ντακάρ και κερδίζει και ειδική αμαλάχειναουμ όχι σαν τον χάρο τον δικό σας" οπότε πάσο.

Οπότε, απλά, όχι.

+1 αν μπορεί η τσέπη σου μόνο ενα μηχανακι να σηκώσει αναγκαστικά θα κάνεις παραχωρήσεις

taisteal
04/11/2014, 23:25
Ωραιο ειναι..
Ειδικα αυτη την εποχη που παντου παιζουν σχεδιαστικα εκτρωματα.
Ιδωμεν..

Bob_o_mastoras
04/11/2014, 23:46
Απολογητης της Honda mode: on

@ Allst@rf:
To Dakar ηταν ενα side project αναμεσα σε χιλιαδες. Αν ηθελε να ασχοληθει σοβαρα θα το εκανε. Και δεν γινεται με το καλημερα να κερδιζεις. Δηλαδη στα MotoGP πως τα καταφερνει;; Ή ειναι πιο ανταγωνιστικο περιβαλον το Dakar?
Γενικα σκοπος των εταιριωνε ειναι τα λεφτα. Αν η Honda μπορει ετσι συντηριτικα (που μπορει) να βγαζει ανετα δισεκατομυρια θα συνεχισει ετσι. Γιατι να ρισκαρει πλεον;;
Αν η ΚΤΜ τωρα δεν ρισκαρει και δεν καινοτομησει τι θα της απομεινει;; Η αξιοπιστια;; Βασιζεται στην καινοτομια και στη μουρη για τις πωλησεις της. Και αυτο προσπαθει να δωσει στον κοσμο.

Vstormer σωστα τα λες εν μερει αλλα η ΚΤΜ δεν ξεκινησε με την ιδια νοοτροπια που ξεκινησε η Honda. Επικεντρωθηκε στο να φτιαχνει αγωνιστικα enduro. Πολυ αργοτερα επεκταθηκε σε αλλους τομεις που σχεδον παντα ειχαν σχεση και με χωμα.
Μακαρι για μενα να παει καλα γιατι το αξιζει αλλα καποια στιγμη να σεβαστει λιγο παραπανω τον πελατη και να φτιαξει αξιοπιστα μηχανακια. Ετσι αλλωστε εγινε μεγαλη και η Honda.
Mεχρι τωρα δειχνει να απευθυνεται σε συγκεκριμενο κοινο.

Aπολογητης της Honda mode: off


Αντε να το βγαλουν παραγωγη να δουμε τι κανει, να ξερω αν θα πρεπει να αρχισω να μαζευω λεφτα! :p
Εμενα ετσι οπως το βλεπω μου κανει για πιο λαφρυ και πιο "μαχημο" tenere.

ΝIKOLTSOS
05/11/2014, 00:04
Κάθε φορά που ακούω/διαβάζω, για μοτοσυκλέτες <<βαρίδια>> ή ότι μόνο τα μονοκύλινδα είναι για χώμα...
μου έρχεται στο μυαλό αυτό το video (https://www.youtube.com/watch?v=JWIZfYQhgMc)
και αναρωτιέμαι,τι είναι τελικά πιο σημαντικό??
να είναι η μηχανή στα μέτρα σου ή να έχεις οδηγικές ικανότητες που να φέρνουν οποιαδήποτε μηχανή στα μέτρα σου??

Μου αρέσει η Honda σαν ιδέα, μακάρι να είναι όντως καλή και στην πράξη....


άντε να δούμε την KTM...

el_hymador
05/11/2014, 00:21
Κάθε φορά που ακούω/διαβάζω, για μοτοσυκλέτες <<βαρίδια>> ή ότι μόνο τα μονοκύλινδα είναι για χώμα...
μου έρχεται στο μυαλό αυτό το video (https://www.youtube.com/watch?v=JWIZfYQhgMc)
και αναρωτιέμαι,τι είναι τελικά πιο σημαντικό??
να είναι η μηχανή στα μέτρα σου ή να έχεις οδηγικές ικανότητες που να φέρνουν οποιαδήποτε μηχανή στα μέτρα σου??

Μου αρέσει η Honda σαν ιδέα, μακάρι να είναι όντως καλή και στην πράξη....


άντε να δούμε την KTM...


ε ναι... αφού να φανταστείς σε όλα τα mikel έχουν πάει μπουλντόζες και κουτάλες και φτιάχνουν ειδικές enduro για να τραβήξουν τους κατόχους mega on-off από τις ανταγωνιστικές αλυσίδες cafe...

devil's animal
05/11/2014, 00:22
και αναρωτιέμαι,τι είναι τελικά πιο σημαντικό??
να είναι η μηχανή στα μέτρα σου ή να έχεις οδηγικές ικανότητες που να φέρνουν οποιαδήποτε μηχανή στα μέτρα σου??


σαφεστατα το 2ο, αλλα δεν γινεται (σχεδον) απο κανεναν καθ'οτι τρομερα δυσκολο...θες λογω ταλεντου, θες λογω φοβου μην σπασεις τα παντα και για παντα...πολλα παιζουν...

οποτε οι περισσοτεροι παμε στο 1ο σεναριο...


αλλιως τα πραγματα θα ηταν πιο απλα...
πας και παιρνεις την africa (την παλια, την καλη, την old school), κανεις τα ρεστα που θα εδινες για ενα καινουργιο βενζινες και λαστιχα, την μαθαινεις μεχρι εκει που δεν παει και ξεφτιλιζεις κοσμο και κοσμακη και στο βουνο και στην ασφαλτο...εξαιρουμενων αυτων που κανουν παπαδες με τα καινουργια, οι οποιοι ομως ειναι λιγοι και τραγικη μειοψηφια...

Allst@rf
05/11/2014, 00:35
Απολογητης της Honda mode: on

@ Allst@rf:
To Dakar ηταν ενα side project αναμεσα σε χιλιαδες. Αν ηθελε να ασχοληθει σοβαρα θα το εκανε. Και δεν γινεται με το καλημερα να κερδιζεις. Δηλαδη στα MotoGP πως τα καταφερνει;; Ή ειναι πιο ανταγωνιστικο περιβαλον το Dakar?
Γενικα σκοπος των εταιριωνε ειναι τα λεφτα. Αν η Honda μπορει ετσι συντηριτικα (που μπορει) να βγαζει ανετα δισεκατομυρια θα συνεχισει ετσι. Γιατι να ρισκαρει πλεον;;
Αν η ΚΤΜ τωρα δεν ρισκαρει και δεν καινοτομησει τι θα της απομεινει;; Η αξιοπιστια;; Βασιζεται στην καινοτομια και στη μουρη για τις πωλησεις της. Και αυτο προσπαθει να δωσει στον κοσμο.

Vstormer σωστα τα λες εν μερει αλλα η ΚΤΜ δεν ξεκινησε με την ιδια νοοτροπια που ξεκινησε η Honda. Επικεντρωθηκε στο να φτιαχνει αγωνιστικα enduro. Πολυ αργοτερα επεκταθηκε σε αλλους τομεις που σχεδον παντα ειχαν σχεση και με χωμα.
Μακαρι για μενα να παει καλα γιατι το αξιζει αλλα καποια στιγμη να σεβαστει λιγο παραπανω τον πελατη και να φτιαξει αξιοπιστα μηχανακια. Ετσι αλλωστε εγινε μεγαλη και η Honda.
Mεχρι τωρα δειχνει να απευθυνεται σε συγκεκριμενο κοινο.

Aπολογητης της Honda mode: off





Η αξιοπιστια εχει παει περιπατο ακομα και για τους γιαπωνεζους, και οσο και αν σου φαινεται παραξενο η ΚΤΜ πλεον ειναι τοσο αναξιοπιστη οσο και οι αλλες εταιρειες, γιαπωνεζικες και ευρωπαικες.

για ολα τα αλλα που λες, με συγχωρεις αλλα τα θεωρω πολυλογιες ανευ ουσιας.

daz
05/11/2014, 00:40
Κάθε φορά που ακούω/διαβάζω, για μοτοσυκλέτες <<βαρίδια>> ή ότι μόνο τα μονοκύλινδα είναι για χώμα...
μου έρχεται στο μυαλό αυτό το video (https://www.youtube.com/watch?v=JWIZfYQhgMc)
και αναρωτιέμαι,τι είναι τελικά πιο σημαντικό??
να είναι η μηχανή στα μέτρα σου ή να έχεις οδηγικές ικανότητες που να φέρνουν οποιαδήποτε μηχανή στα μέτρα σου??

Μου αρέσει η Honda σαν ιδέα, μακάρι να είναι όντως καλή και στην πράξη....


άντε να δούμε την KTM...


Εγω ξέρω έναν που πάει έτσι με harley. so f@king what?

Δεν είναι μόνο τα μονοκύλινδρα για χώμα αλλά κανένα δεν πάει σαν αυτά. Οπότε αν έχεις απαιτήσεις στην πρόσφυση, στο βάρος και την συμπεριφορά στο χώμα πας μονοκύλινδρος. Όλα τα υπόλοιπα είναι αλλά λόγια να αγαπιόμαστε.

Ο κύριος στο βίντεο το πήγε μια βόλτα. Ο vstromer δε μιλάει για λιγότερες από 10 σφραγίδες στο διαβατήριό του μέχρι να ξαναχέσει στη χέστρα του. Και αν προσπαθήσει να τον ακολουθήσει ο κύριος με το "βαρίδι" θα κλαίει σα μωρο παιδί.

Μ' αρέσει που οι μοτο έχουν γίνει σαν από μολύβι και κάνετε σα να μην τρέχει κάστανο. Αδιάφορες σχεδιαστικά, δίχως χαρακτήρα, δίχως τίποτα το ιδιαίτερο απλά χρηστικά οχήματα μετακίνησης και μας αρέσουν κιόλας. Και δεν έχουμε τίποτα να πούμε παρα μόνο ότι γουστάρουμε την κατάντια αυτή και θέλουμε να λεγόμαστε και μοτοσυκλετιστές.

Μια χαρά ξέρει τι βγάζει η χοντα, αφού το επόμενο που ξέρει να κάνει καλύτερερα από το φτιάχνει μηχανές είναι πως να βάζει λεφτά στα ταμεία της.

Αλλά ας μείνουμε στο θέμα μας. Τι λέγαμε? Ωραίο το νέο χοντα ε? Πόσο πάει το κιλό είπαμε? :bawl:

Allst@rf
05/11/2014, 00:45
Εγω ξέρω έναν που πάει με με έτσι με harley. so f@king what?

Δεν είναι μόνο τα μονοκύλινδρα για χώμα αλλά κανένα δεν πάει σαν αυτά. Οπότε αν έχεις απαιτήσεις στην πρόσφυση, στο βάρος και την συμπεριφορά στο χώμα πας μονοκύλινδρος. Όλα τα υπόλοιπα είναι αλλά λόγια να αγαπιόμαστε.

Ο κύριος στο βίντεο το πήγε μια βόλτα. Ο vstromer δε μιλάει για λιγότερες από 10 σφραγίδες στο διαβατήριό του μέχρι να ξαναχέσει στη χέστρα του. Και αν προσπαθήσει να τον ακολουθήσει ο κύριος με το "βαρίδι" θα κλαίει σα μωρο παιδί.

Μ' αρέσει που οι μοτο έχουν γίνει σαν από μολύβι και κάνετε σα να μην τρέχει κάστανο. Αδιάφορες σχεδιαστικά, δίχως χαρακτήρα, δίχως τίποτα το ιδιαίτερο απλά χρηστικά οχήματα μετακίνησης και μας αρέσουν κιόλας. Και δεν έχουμε τίποτα να πούμε παρα μόνο ότι γουστάρουμε την κατάντια αυτή και θέλουμε να λεγόμαστε και μοτοσυκλετιστές.

Μια χαρά ξέρει τι βγάζει η χοντα, αφού το επόμενο που ξέρει να κάνει καλύτερερα από το φτιάχνει μηχανές είναι πως να βάζει λεφτά στα ταμεία της.

Αλλά ας μείνουμε στο θέμα μας. Τι λέγαμε? Ωραίο το νέο χοντα ε? Πόσο πάει το κιλό είπαμε? :bawl:

εχεις γινει λιγο ξυνος τελευταία ή ιδεα μου ειναι;

:tooth:

taisteal
05/11/2014, 00:49
Εγω ξέρω έναν που πάει με με έτσι με harley. so f@king what?

Δεν είναι μόνο τα μονοκύλινδρα για χώμα αλλά κανένα δεν πάει σαν αυτά. Οπότε αν έχεις απαιτήσεις στην πρόσφυση, στο βάρος και την συμπεριφορά στο χώμα πας μονοκύλινδρος. Όλα τα υπόλοιπα είναι αλλά λόγια να αγαπιόμαστε.

Ο κύριος στο βίντεο το πήγε μια βόλτα. Ο vstromer δε μιλάει για λιγότερες από 10 σφραγίδες στο διαβατήριό του μέχρι να ξαναχέσει στη χέστρα του. Και αν προσπαθήσει να τον ακολουθήσει ο κύριος με το "βαρίδι" θα κλαίει σα μωρο παιδί.

Μ' αρέσει που οι μοτο έχουν γίνει σαν από μολύβι και κάνετε σα να μην τρέχει κάστανο. Αδιάφορες σχεδιαστικά, δίχως χαρακτήρα, δίχως τίποτα το ιδιαίτερο απλά χρηστικά οχήματα μετακίνησης και μας αρέσουν κιόλας. Και δεν έχουμε τίποτα να πούμε παρα μόνο ότι γουστάρουμε την κατάντια αυτή και θέλουμε να λεγόμαστε και μοτοσυκλετιστές.

Μια χαρά ξέρει τι βγάζει η χοντα, αφού το επόμενο που ξέρει να κάνει καλύτερερα από το φτιάχνει μηχανές είναι πως να βάζει λεφτά στα ταμεία της.

Αλλά ας μείνουμε στο θέμα μας. Τι λέγαμε? Ωραίο το νέο χοντα ε? Πόσο πάει το κιλό είπαμε? :bawl:


Ρε φιλε οι εποχες αλλαζουν...εσυ θα μεινεις πισω;;;;
Ακομη δεν το ειδαμε Γιαννη τον βαφτισαμε;;
Τι εισαι συ μωρ'αδερφακι μου....



:D :look:

daz
05/11/2014, 00:59
Απολογητης της Honda mode: on

@ Allst@rf:
To Dakar ηταν ενα side project αναμεσα σε χιλιαδες. Αν ηθελε να ασχοληθει σοβαρα θα το εκανε. Και δεν γινεται με το καλημερα να κερδιζεις. Δηλαδη στα MotoGP πως τα καταφερνει;; Ή ειναι πιο ανταγωνιστικο περιβαλον το Dakar?
Γενικα σκοπος των εταιριωνε ειναι τα λεφτα. Αν η Honda μπορει ετσι συντηριτικα (που μπορει) να βγαζει ανετα δισεκατομυρια θα συνεχισει ετσι. Γιατι να ρισκαρει πλεον;;
Αν η ΚΤΜ τωρα δεν ρισκαρει και δεν καινοτομησει τι θα της απομεινει;; Η αξιοπιστια;; Βασιζεται στην καινοτομια και στη μουρη για τις πωλησεις της. Και αυτο προσπαθει να δωσει στον κοσμο.

Vstormer σωστα τα λες εν μερει αλλα η ΚΤΜ δεν ξεκινησε με την ιδια νοοτροπια που ξεκινησε η Honda. Επικεντρωθηκε στο να φτιαχνει αγωνιστικα enduro. Πολυ αργοτερα επεκταθηκε σε αλλους τομεις που σχεδον παντα ειχαν σχεση και με χωμα.
Μακαρι για μενα να παει καλα γιατι το αξιζει αλλα καποια στιγμη να σεβαστει λιγο παραπανω τον πελατη και να φτιαξει αξιοπιστα μηχανακια. Ετσι αλλωστε εγινε μεγαλη και η Honda.
Mεχρι τωρα δειχνει να απευθυνεται σε συγκεκριμενο κοινο.

Aπολογητης της Honda mode: off


Αντε να το βγαλουν παραγωγη να δουμε τι κανει, να ξερω αν θα πρεπει να αρχισω να μαζευω λεφτα! :p
Εμενα ετσι οπως το βλεπω μου κανει για πιο λαφρυ και πιο "μαχημο" tenere.

Εγώ τη σέβομε την big H για 2 λόγους.
1ον επειδή κάποτε έφτιαχνε μοτοσυκλέτες.
2ον επειδή μπορεί και πάλι να φτιάξει μοτοσυκλέτες.

Καταλαβαίνω επίσης γιατί δεν το κάνει. Γιατί αν το κάνει και φτιάξει καμιά μηχανή δε θα μπορώ να την αγοράσω. Οπότε ποιός ο λόγος? Μας δίνει εδώ και κάτι χρόνια την εναλλακτική του τραμ και είμαστε όλοι χαρούμενοι.

Το ότι η κτμ δε σέβεται τον πελάτη της και τον σέβεται η χονδα είναι τουλάχιστον αστείο. Η παρτίδα με τους ανορθωτές τελείωσε ή θα συνεχίσουμε να τους πληρώνουμε?
Κανένα νεο επιθετικότερο προστατευτικό αλυσίδας σχεδίασαν ή να μείνουμε με εκείνο που άφησε ιστορία?
Και αυτή η καραμέλα με την αξιοπιστία πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή. 31 ίππους στον τροχό το χτ 600 καμιά 50αρια το κτμ και έχουμε να λέμε ότι το χτ δε σπάει αλλά του αλλάζουμε λάδια πιο συχνά από κτμ και σερνόμαστε γιατί .. και να θέλαμε..
43 το τενερε 57 το 690 με τα μισά κιλά στον κινητήρα (χεστα τα υπόλοιπα) και σε λίγο θα είναι το μηχανάκι που έχει γράψει τα περισσότερα χλμ σε RTW ταξίδια.

Στο θέμα μας τώρα. Ναι, ναι φαίνεται πολύ μάχιμο! Μη σου πω ότι μπορεί να αφήσει και εποχή.

Αυτό το βαφομαι στα χρώματα μιας εταιρίας ποτέ δε το κατάλαβα ρε 'σεις! Πάω να κάνω τατού τώρα τα τρία διαπασών.

daz
05/11/2014, 01:09
Ρε φιλε οι εποχες αλλαζουν...εσυ θα μεινεις πισω;;;;
Ακομη δεν το ειδαμε Γιαννη τον βαφτισαμε;;
Τι εισαι συ μωρ'αδερφακι μου....



:D :look:

Δεν το έθαψα ρε συ, όχι ακόμα τουλάχιστον. :lol:

Δεν μίλαγα για το καινούριο. Έτσι γενικά μίλησα επειδή δε μ' αρέσει η ιδέα να πρέπει να γίνω καλύτερος οδηγός για να μπορώ να οδηγώ πιο βαριά μηχανάκια επειδή το μαρκετιν είπε ότι τον νεο χτ πρέπει να έχει 2 εξατμίσεις θεριά χωρίς λόγο.

Σκέψου όμως τι πάρτι θα κάνω αν ανακοινωθεί στα 220 γεμάτο. Πείτε στον σκοπευτή να με μπανάρει για κανένα μήνα να γλιτώσετε τη γκρίνια. :lol:

daz
05/11/2014, 01:11
εχεις γινει λιγο ξυνος τελευταία ή ιδεα μου ειναι;

:tooth:

Μλκ λες να γέρασα? :a7:

taisteal
05/11/2014, 01:17
Δεν το έθαψα ρε συ, όχι ακόμα τουλάχιστον. :lol:

Δεν μίλαγα για το καινούριο. Έτσι γενικά μίλησα επειδή δε μ' αρέσει η ιδέα να πρέπει να γίνω καλύτερος οδηγός για να μπορώ να οδηγώ πιο βαριά μηχανάκια επειδή το μαρκετιν είπε ότι τον νεο χτ πρέπει να έχει 2 εξατμίσεις θεριά χωρίς λόγο.

Σκέψου όμως τι πάρτι θα κάνω αν ανακοινωθεί στα 220 γεμάτο. Πείτε στον σκοπευτή να με μπανάρει για κανένα μήνα να γλιτώσετε τη γκρίνια. :lol:


Μιλας ορθα,απλα κουβεντα να γινεται..
Δυσκολες εποχες για καινουργια μοτοσυκλετα,καθαρα απο περιεργεια θελω να δω πως θα ειναι.

Bob_o_mastoras
05/11/2014, 01:22
326384

Nα λαφρυνω το κλιμα γιατι με αρχισατε το ξυλο και δεν με παιρνει με αυτα που κανει η Honda τα τελευταια χρονια.. :vava:
Μια γνωστη μου απο τη Ρουμανια εχει τατου Honda στον καρπο μεσα, το logo με το φτερο. Ενα cb400 εχει. Αλλα ειναι ψιλομπαζο ρε γμτ.. :cry:

ggs
05/11/2014, 09:44
Μιας και μιλαμε για ένα ΠΡΟΤΟΤΥΠΟ χωρίς να ξέρουμε τι πραγματικά έχουν στο μυαλό τους ή τίποτα από τα χαρακτηριστικά του και επειδή στο παρελθόν αντίστοιχα «αντβεντσουρ» τηζερς , δεν είχαν καμία σχέση με τα μηχανάκια που τελικά βγήκαν , νομιζω ότι στην καλύτερη περίπτωση θα είναι ένα μηχανάκι του στυλ f800gs , tiger800XC και στην χειροτερη του στυλ vstrom ,versys .:lol:

Η τιμη του υποθετω θα είναι γυρω στα -10+

Μακάρι να μας διαψεύσει η Η και να βγάλει ένα μηχανάκι ελαφρύ και στημένο , αλλά δεν το νομίζω.
Παντως , ακομη και ετσι να είναι , εχει ενδιαφερον γιατι μετα από πολλα χρονια δειχνει η Honda ότι ασχολείται λιγο σοβαρα με την κατηγορια των μεσαιων ον-οφφ

Sapadak
05/11/2014, 09:50
Παντως , ακομη και ετσι να είναι , εχει ενδιαφερον γιατι μετα από πολλα χρονια δειχνει η Honda ότι ασχολείται λιγο σοβαρα με την κατηγορια των μεσαιων ον-οφφ

Γιατι το ΤΑ 700 δε σε καλύπτει? :p

ggs
05/11/2014, 09:52
Γιατι το ΤΑ 700 δε σε καλύπτει? :p



Παντως , ακομη και ετσι να είναι , εχει ενδιαφερον γιατι μετα από πολλα χρονια δειχνει η Honda ότι ασχολείται λιγο σοβαρα με την κατηγορια των μεσαιων ον-οφφ

:lol:

Sapadak
05/11/2014, 09:55
:lol:

Καλά, κάτσε να το βγάλει 500 κυβικά με 4αρι-5αρι κιβώτιο, 212 κιλά, και 19αρι μπροστά και θα γελάνε και οι πέτρες πάλι :lol:

Stergios69
05/11/2014, 10:18
Το μηχανάκι είναι σχεδόν έτοιμο... Δεν είναι artistic impression, ούτε καν abstract γλυπτο όπως το τενερε 1200 πριν μερικά χρόνια...
Είναι σχεδόν ετοιμο για παραγωγή και το παρουσιάσανε για να μετρήσουν αντιδράσεις και επιθυμίες για σημεία βελτίωσης.
Ο,τι πούλησε η BMW, ειδικά στα 800cc πούλησε... :D:wave2:

amyroukai
05/11/2014, 10:21
LOL.

Η Μπεμπέ στα 800 έχει πολύ δυνατό χαρτί. Να δούμε βάρος, αναρτησεις, δύναμη πρώτα για το Χόντα; Το αυτόματο, κακό σημάδι ηδη για το βάρος.

Stergios69
05/11/2014, 10:23
LOL.

Η Μπεμπέ στα 800 έχει πολύ δυνατό χαρτί. Να δούμε βάρος, αναρτησεις, δύναμη πρώτα για το Χόντα; Το αυτόματο, κακό σημάδι ηδη για το βάρος.
Θα βγαίνουν δύο εκδόσεις, με CVT και χωρίς...
Παρατήρησε λίγο... Δεν μοίαζει αρκετά με το F800;

sapila racing
05/11/2014, 10:36
Θα βγαίνουν δύο εκδόσεις, με CVT και χωρίς...
Παρατήρησε λίγο... Δεν μοίαζει αρκετά με το F800;

Mπα.
Το F800 φαίνεται πολύ μπούγιο μπροστά του.

Vstrommer71
05/11/2014, 13:03
Οντως δειχνει πολυ λεπτο και μαζεμενο.Μακαρι να το βγαλουν ετσι...
Βεβαια οπως το ειδα,θα χρειαστει να ξαναγυμνασουμε λιγο την μεση μας μιας και η σελλα ειναι ολιγον ψηλη για μας τα γεροντια.Αλλα θα κανουμε γυμναστικη:D

sapila racing
05/11/2014, 13:19
Οντως δειχνει πολυ λεπτο και μαζεμενο.Μακαρι να το βγαλουν ετσι...
Βεβαια οπως το ειδα,θα χρειαστει να ξαναγυμνασουμε λιγο την μεση μας μιας και η σελλα ειναι ολιγον ψηλη για μας τα γεροντια.Αλλα θα κανουμε γυμναστικη:D

Σωστός!!! :D
:beer:

kordix
05/11/2014, 14:46
Kάποιοι μετατρέπουν το cb 500 x σε rally. Το πρωτότυπο που παρουσίασε η Χόντα μοιάζει πολύ.

Μακάρι να το βγάλει στην παραγωγή όπως είναι, είναι πολύ όμορφο και compact όπως εκείνο το πρώτο africa to 650.



326424

Ζεύκας
05/11/2014, 15:03
Τώρα που το ξαναβλέπω στις φωτό....και δεν θέλω να σας κακοκαρδίσω....αλλά μάλλον κοντά στα 1000 κυβικά το κόβω να είναι...

με διπλούς δίσκους μπροστά και 140/60-18 πίσω λάστιχο παίζει στη μεγάλη κατηγορία. Και η καινούρια πρόβλεψη για το βάρος πάει στα 230-240 κιλά (με abs/cvt)

Μακάρι να βγώ ψεύτης αλλά για χόντα μιλάμε

sapila racing
05/11/2014, 15:38
Τώρα που το ξαναβλέπω στις φωτό....και δεν θέλω να σας κακοκαρδίσω....αλλά μάλλον κοντά στα 1000 κυβικά το κόβω να είναι...

με διπλούς δίσκους μπροστά και 140/60-18 πίσω λάστιχο παίζει στη μεγάλη κατηγορία. Και η καινούρια πρόβλεψη για το βάρος πάει στα 230-240 κιλά (με abs/cvt)

Μακάρι να βγώ ψεύτης αλλά για χόντα μιλάμε


Σιγα μην ειναι και 250 κιλά.

Max 200 κιλά και 700-800cc ειναι το μηχανακι.

sniper
05/11/2014, 15:40
Σιγα μην ειναι και 250 κιλά.

Max 200 κιλά και 700-800cc ειναι το μηχανακι.

238 μας προέκυψε το Κάβα.. το Η2 ντε... μη βιάζεσαι κι εσυ..

Ζεύκας
05/11/2014, 15:43
Max 200 κιλά

Χαχαχ για χόντα μιλάμε εδώ μέσα. Τέσπα θα δούμε

daz
05/11/2014, 15:56
Σιγα μην ειναι και 250 κιλά.

Max 200 κιλά και 700-800cc ειναι το μηχανακι.

Αν είναι 700-800cc (που λιγότερο δεν το κόβω να ειναι), τα 200κιλ είναι το min όχι το Max.
Εκτός κι αν μιλάς για στεγνό βάρος.

Βασικά αν είναι λιγότερο από 210κιλά γεμάτο, με 16+λιτρα ρεζερβουάρ και ανω των 700cc θα εκπλαγώ.. ευχάριστα!
Γιατί η πάγια τακτική των σχιστομάτιδων για ανάλογα μηχανάκια είναι τα κιλά που είπε ο Ζευκας. Άντε να λείπει το abs και το CVT για να πέσει μέσα.

Μακάρι να βγω ψεύτης!



Αλλά αν πάλι είναι στα 700+ θα θεωρηθεί εσωτερικος ανταγωνισμός με το ΤΑ.

Αν είναι 500cc φοβάμαι ότι ο sabatakas εχει πέσει έξω μόνο στον 19άρη.



Επαναλαμβάνω, πείτε με προκατειλημμένο δε με νοιάζει. Είμαι εξ' άλλου! :D

Vstrommer71
05/11/2014, 16:17
Και καπου εδω ακουγεται ουρανια φωνη:" ΜΗΝ βιαζεστε τεκνα μου να θαψετε ενα μηχανακι,πριν το οδηγησετε για την χρηση που προοριζεται...''
Υπομονη...:sun:

stam2
05/11/2014, 16:22
βασικά μια λεπτομέρεια... ένα μοτέρ 600cc σε σχέση με ένα 1000cc δεν διαφέρει σε βάρος παραπάνω από 5-10 κιλά... και πολύ λέω... τα κυβικά δεν παίζουν τόσο υπερβολικό ρόλο στο βάρος, όσο τα ειδικά χαρακτηριστικά, πχ υλικά κατασκευής μοτέρ, πλαίσιο, περιφερειακά, απαραίτητα υγρά λειτουργίας κλπ....

Bob_o_mastoras
05/11/2014, 16:26
Ενταξει το 140/80-18 δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα ειναι 1000cc και βαρος 1 τονο. Πολλα μεσσαια φορανε αυτη τη διασταση.
Σε ενα ΤΤR που ειχα παλια τετοιο του φοραγα χωρις προβλημα.
Θελω να ελπιζω πως θα ειναι λαφρυ. 180-190 πληρες υγρων και μεσσαιου κυβισμου.
Οπως λεει και ο Daz δεν υπαρχει λογος να ειναι +700 cc γιατι πεφτει πανω στο Transalp.

stefanos
05/11/2014, 16:34
Τώρα που το ξαναβλέπω στις φωτό....και δεν θέλω να σας κακοκαρδίσω....αλλά μάλλον κοντά στα 1000 κυβικά το κόβω να είναι...

με διπλούς δίσκους μπροστά και 140/60-18 πίσω λάστιχο παίζει στη μεγάλη κατηγορία. Και η καινούρια πρόβλεψη για το βάρος πάει στα 230-240 κιλά (με abs/cvt)

Μακάρι να βγώ ψεύτης αλλά για χόντα μιλάμε

+1000 Η Honda είναι τσιφούτα στους δίσκους (εκτός εάν στην παραγωγή χάσει τον ένα :lol:).Πρόκειται για το καινούργιο varadero.

sniper
05/11/2014, 16:35
...
Θελω να ελπιζω πως θα ειναι λαφρυ. 180-190 πληρες υγρων και μεσσαιου κυβισμου.
....

Επίσης με την αγορά του σου δίνουν δώρο και την βενζίνη ενός έτους.

spyro
05/11/2014, 17:03
Εδώ και 5-6 χρόνια παίζει αρκετό θάψιμο εναντίον των της «Γιαπωνίας». Ομολογούμενος κάνουν τα αδύνατα δυνατά (ειδικά η Honda) για να μας ξενερώσει. Κάποτε πίστευα ότι οι άνθρωποι είναι πολύ μπροστά και κάνουν τσάμπα χρήμα, επενδύοντας στο καλό όνομα που έχουν φτιάξει χρόνια πριν, με πολύ λίγο κόστος.

Μετά πρόσθεσα και διάφορά άλλα θέματα για να το εξηγήσω, όπως την άσχημη ισοτιμία έναντι του ευρώ που δεν τους άφηνε πολλά περιθώρια ανταγωνισμού στις τιμές με τους Ευρωπαίους

Πρόσφατα πέτυχα το ακόλουθο άρθρο. Το είχα διαβάσει και παλιότερα στο Πανεπιστήμιο, αλλά όπως λέγανε τότε και οι καθηγητές, ‘αν δεν έχεις βιώματα η πληροφορία θα περάσει πάνω από το κεφάλι σου’. Τώρα που το ξαναδιάβασα είχα στο μυαλό μου το vfr 1200, το νέο super tennere, και κάτι παρόμοια λουλούδια.

Οι Ιαπωνικές εταιρείες σπάνια χρησιμοποιούνΣτρατηγικό Σχεδιασμό -
Japanese Companies Rarely Have Strategies
326426

el_hymador
05/11/2014, 19:19
Το θέμα είναι ότι δεν υπήρχε μεγαλύτερο ευκολάκι για την Honda από το να έβγαζε ένα μοντέλο αντικαταστάτη του Africa όπως το ξέραμε στις εκδόσεις των 750 κ.εκ. Μια "ξενερέ" μηχανή με π.χ. 800-900 κυβικα σε V2, μετριότατη σε αναρτήσεις - πλαίσιο & περιφερειακά και μπόλικο πουλ μουρ επιτηδευμένης περιπέτειας. Ούτε πρωτότυπα, ούτε τυμπανοκρουσίες, ούτε τίποτα. Προφανώς όμως ΔΕΝ έχει κάτι τέτοιο στο μυαλό της.

sapila racing
05/11/2014, 19:25
Οι Ιαπωνικές εταιρείες σπάνια χρησιμοποιούνΣτρατηγικό Σχεδιασμό -
Japanese Companies Rarely Have Strategies


Eδώ σηκώνει πολύ κουβέντα.
Εγώ παντως διαφωνώ. :wave2:

amyroukai
05/11/2014, 19:31
Το θέμα είναι ότι δεν υπήρχε μεγαλύτερο ευκολάκι για την Honda από το να έβγαζε ένα μοντέλο αντικαταστάτη του Africa όπως το ξέραμε στις εκδόσεις των 750 κ.εκ. Μια "ξενερέ" μηχανή με π.χ. 800-900 κυβικα σε V2, μετριότατη σε αναρτήσεις - πλαίσιο & περιφερειακά και μπόλικο πουλ μουρ επιτηδευμένης περιπέτειας. Ούτε πρωτότυπα, ούτε τυμπανοκρουσίες, ούτε τίποτα. Προφανώς όμως ΔΕΝ έχει κάτι τέτοιο στο μυαλό της.

Δεν έχει και κατάλληλο V2 πιά η χόντα σε παραγωγή. Αν μιλάμε για οικονομία κλίμακας, ο I2 του NC700/750 που έχει φορεθεί μέχρι και σε κρούζερ, είναι επαρκώς δυνατός, πολύ οικονομικός και κάνει οικονομία κλίμακας σε ανταλλακτικά. Και έχει και DCT. Φτήνια σε αναρτήσεις δεν τους πολυπαίρνει, δεν νομίζω το KTM 1050 που θα παίξει ενάντια στα F800/Tiger800 να έχει φτηνιάρικα πράγματα επάνω (δεν έχω δει και τις ανακοινώσεις ακόμα). Το νέο τίγκερ θα έχει ρυθμιζόμενα μπροστινά (και είχε ήδη αξιοπρεπείς αναρτήσεις) για το F800 υπάρχουν πολλές λύσεις.

edit το ΚΤΜ τελικά θα έχει φτηνιάρικες αναρτήσεις :bawl: