PDA

View Full Version : ΘΟΡΥΒΟΣ 3500-4500 ΧΙΛ ΣΤΡΟΦΕΣ



PAINIK
06/11/2014, 06:30
καλημερα σε ολο το φορουμ.
ειμαι καινουργιος εδω και επειδη ειδα οτι υπαρχει ενδιαφερων και συζητηση για ολα τα θεματα που εχουν ανακοινωθει, θα ηθελα να βαλω και το δικο μου που με καιει εδω και δυο τρεις μερες.

εχω ενα tdm 850 με 90000 χλς χιλιομετρα. (καλοσηντηρημενο) εχει τωρα τρεις μερες ακουω εναν μεταλλικο θορυβω (νομιζω απο τον κινητηρα) αναμεσα στις 3500 με 4500 χ στροφες. στην αρχη πιστευα οτι ειναι κατι ξεβιδωμενο και εκανα ολη τη μηχανη φιλο φτερο και ξαναμονταρισα. αλλα τζιφος.

μπορειται να με βοηθησετε με καποιες γνωμες?

πχ ενας μου ειπε ρουλεμαν μπιελας, αλλος μου ειπε βαλβιδες-κοκκορακια. μηχανικη οχι και τοσο εμπιστη. απλα ηταν μιας γνωμης.

ο θορυβως ακουγετε οπως το λεω μεταλλικος. ενα κριιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι σαν να εχει ξεβιδωσει κατι και να τριζει.

ευχαριστω.

Dbnn
06/11/2014, 06:49
Μηπως εχει λασκαρει η καδενα του εκκεντροφορου;

mikes
06/11/2014, 06:53
αυτος ο θορυβος μπορει να σημαινει πολλα! απο αρυθμιστες βαλβιδες ή καδενα, μεχρι πιστονι ετοιμο να το παρεις στα χερια..

ξεκινας απο το πιο ευκολο, (ρυθμισμα βαλβιδων) και αμα δεν σταματησει προχωρας βημα-βημα στο πιο δυσκολο.. (καδενα, ανοιγμα μοτερ.....)
αλλιως δεν μπορεις να ξερεις τι ειναι..

PAINIK
06/11/2014, 06:55
δε θα επρεπε να κανει το θορυβο σε ολες τις στροφες?

notakos600
06/11/2014, 07:54
δε θα επρεπε να κανει το θορυβο σε ολες τις στροφες?

Εμένα μου κάνει να συντονίζει κάτι σε ένα φάσμα στροφών.
Αν ήταν από τον κινητήρα δεν θα έπρεπε να το κάνει σε όλο το φάσμα;
Ακούγεται σίγουρα από το εσωτερικό του κινητήρα;

PAINIK
06/11/2014, 08:05
μου φανηκε απο κινητηρα να ακουγετε. αλλα και εμενα αυτη ειναι η απορια μου. γιατι δε το κανει σε ολο το φασμα των στροφων (και στο ρελαντι) και το κανει μονο σε 3500 με 4500 (περιπου παντα ετσι)

Bradipous
06/11/2014, 08:36
Κατι αντιστοιχο παντως που μου συνεβει την προηγουμενη εβδομαδα, ακουγοταν δηλ. μεταλλικος ηχος οπως χαρακτηριστικα αναφερεις "κριιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι " μετα τις 3000 περιπου στροφες, οφειλοταν σε μπινια του εκκεντροφορου, αποσυγχρονιστικε ειδαν οι βαλβιδες τα ραδικια αναποδα και ποιος ξερει τι αλλο.

Α! Ξεχασα, ολα αυτα σε σουπερντουπερπαιπσμοκερακους αμαξι με valvetronic. :tooth:

Dbnn
06/11/2014, 11:00
Δεν ειναι απαραιτητο να ακουγεται σε ολες τις στροφες. Εμενα η καδενα το εκανε 4000-5000. Ξεκινας απο τα απλα οπως ειπε ο φιλος και βλεπεις....

PAINIK
06/11/2014, 11:20
Ετσι θα κανω τελικα. θα δω καδενα. και ευχομαι να σταματησω εκει. Παμε μερμετζακη και ο θεος βοηθως. ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια και τις γνωμες σας.

zannisvel
06/11/2014, 11:26
Εμένα μου κάνει να συντονίζει κάτι σε ένα φάσμα στροφών.
Αν ήταν από τον κινητήρα δεν θα έπρεπε να το κάνει σε όλο το φάσμα;
Ακούγεται σίγουρα από το εσωτερικό του κινητήρα;

Ακριβως το ιδιο θα ελεγα και 'γω. Την ειχα πατησει ετσι με ναν μεταλλικο θορυβο μετα απο ρυθμιση βαλβιδων και τελικα ειχε φυγει η μια βιδα απο το μεταλλικο προστατευτικο του λαιμου και συντονιζε. Αν ειναι απο μεσα δες μηπως και η καμπανα σου θελει σφυξιμο.

gior-gos
06/11/2014, 12:28
Η καδενα ακουγεται περισσοτερο με κρυο κινητηρα στο κλεισιμο του γκαζιου.

notakos600
06/11/2014, 16:39
Εμένα στο ΧΤ είχε φύγει από κάπου ένα παξιμαδάκι και είχε φωλιάσει στο κενό του κάρτερ κάτω από τη μίζα. Εκεί να ακούσεις θόρυβο.
Στο παρατσάκ γλύτωσα τα ηρεμιστικά μέχρι να καταλάβω τι είναι.

amyroukai
06/11/2014, 17:43
Εγώ λέω ότι το ΚΡΙιιιιιι που ακούγεται είναι μπινιά των κρικαδόρων του μοτο.γρ που μισούν τα τιδιεμ οκτώμιση.