PDA

View Full Version : Είσαστε Χεράδες ή Κουλάδια?



vkats
06/11/2014, 08:33
Στρίβετε πιο γρήγορα με τη μηχανή ή με το αυτοκίνητο ?

Είσαστε δηλαδή Χεράδες ή Κουλάδια ?

Χθες πέρασα δύο φορές από το ίδιο σημείο με στροφές, μια με τη μηχανή και μια με το αυτοκίνητο. Με φρίκη μου διαπίστωσα οτι με το αυτοκίνητο έστριβα με περισσότερα....

Δηλώνω ευθαρσώς Κουλάδι λοιπόν !!!!:moutza::moutza::moutza:

Ευχαριστώ για το κράξιμο και περιμένω τις απόψεις σας ...

kostas777
06/11/2014, 08:44
Δεν ξέρω, γιατί δεν έχω αυτοκίνητο :tooth:

thunder ace
06/11/2014, 08:54
Κοιταξε για μενα δυο βασικα πραγματα με κανουν κοτα η λιγοτερο κοτα.Τα λαστιχα και ο δρομος.Αν εχω φρεσκα λαστιχα και ο δρομος εχει και αυτος αγρια ασφαλτο,τοτε δεν φοβαμαι να παω γρηγορα.Παντως νομιζω οτι τις πραγματικες δυνατοτητες ο καθε οδηγος ΜΟΝΟ σε μια πιστα θα τις ανακαλυψει.Εχω δει στη ζωη μου χειροτερους οδηγους απο εμενα,αλλα εχω δει και πολυ καλους που εγω ΔΕΝ νομιζω οτι μπορω να παω ετσι.Το αν ειμαι κοτα η χερας ξαναλεω....μονο αν μπω σε πιστα.

devil's animal
06/11/2014, 08:59
αναλογως τι κουτι εχει ο καθενας και αντιστοιχα τι μηχανη....
εγω με το cbf125 και το auris1.6 παω με τα ιδια σχεδον σε ολες τις στροφες και ισως σε καποιες υπερτερει το cbf...
οσο ανεβαινουν γενικως τα χλμ εχω τρομερη ανασφαλεια με το κουτι...και δεν παιζει ρολο το αμαξι...και μ'ενα audi tt turbo quattro 225, τα ιδια και χειροτερα παθαινα...

Bladerunner
06/11/2014, 09:00
Είσαστε δηλαδή Χεράδες ή Κουλάδια ?

Σε σύγκριση με ποιόν;

pipe_smoker
06/11/2014, 09:09
Σε σύγκριση με ποιόν;

Μάλλον εννοεί ότι αν οδηγάς πιο γρήγορα τη μηχανή απ'ότι το αυτοκίνητο είσαι χεράς, ενώ αν οδηγάς πιο γρήγορα το αυτοκίνητο απ'ότι τη μηχανή είσαι κουλάδι.

Εγώ κουλάδι είμαι πάντως αν πάρουμε τον παραπάνω ορισμό.

Οδηγάω αυτοκίνητο πολύ περισσότερα χρόνια, έχω γράψει πολύ περισσότερα χλμ, και με διακατέχει πολύ λιγότερος φόβος απ'ότι με τη μηχανή γιατί απλούστατα με το αυτοκίνητο ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙΣ.
Οπότε σε μία στροφή που με τη μηχανή θα αρχίσουν τα χτυποκάρδια με 100, με το αυτοκίνητο μπορεί να μπαίνω με 160 και να μη συγκινούμαι και καθόλου.

Red Rider
06/11/2014, 09:11
Με το μηχανάκι πάω καλύτερα νομίζω..
Μπαίνει ο εγκέφαλος σε άλλο mode.
Στο αυτοκίνητο δεν συμμετέχεις τόσο,ούτε σωματικά ούτε ψυχολογικά..

yiannis172
06/11/2014, 09:16
Αυτο το θεμα εχει αναλυθει παρα πολλες φορες και ΔΥΣΤΥΧΩΣ η αληθεια ειναι οτι τα αυτοκινητα (ως τετρατροχα οχηματα) υπερτερουν για πολλους λογους.Δε λεω να συγκρινουμε ενα Yugo με ενα LC4 SM αλλα ενα ΤΤ quattro πχ σε μια σχετικα κλειστη (οπως ειναι οι περισσοτερες στην Ελλαδα) διαδρομη μπορει ευκολα να ζορισει ή και να εξαφανιστει απο ενα GSXR 1000.Για αυτους που θα βγουν και θα πουν ''κουλαδι'' ''δε το πας εσυ και γιαυτο τα λες'' τους προτεινω να το δοκιμασουν .Και οποιος θελει και μια πιο...επιστημονικα τεκμηριωμενη αποψη,σε συγκριτικο με τις κορυφαιες μορφες των μηχανοκινητων (F1,Moto Gp κτλ) η F1 εξαφανιστικε απο τη μοτο απο την εκκινηση και για στροφες ουτε λογος.

yiannis172
06/11/2014, 09:22
Μάλλον εννοεί ότι αν οδηγάς πιο γρήγορα τη μηχανή απ'ότι το αυτοκίνητο είσαι χεράς, ενώ αν οδηγάς πιο γρήγορα το αυτοκίνητο απ'ότι τη μηχανή είσαι κουλάδι.

Εγώ κουλάδι είμαι πάντως αν πάρουμε τον παραπάνω ορισμό.

Οδηγάω αυτοκίνητο πολύ περισσότερα χρόνια, έχω γράψει πολύ περισσότερα χλμ, και με διακατέχει πολύ λιγότερος φόβος απ'ότι με τη μηχανή γιατί απλούστατα με το αυτοκίνητο ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙΣ.
Οπότε σε μία στροφή που με τη μηχανή θα αρχίσουν τα χτυποκάρδια με 100, με το αυτοκίνητο μπορεί να μπαίνω με 160 και να μη συγκινούμαι και καθόλου.

+1000
Eπισης με το αυτοκινητο δε κινδυνευεις να βγεις απο το δρομο εξαιτιας μια μικρης πετρας και ξερεις πως σε φρεναρισμα πανικου θα εχεις ενα καλο αποτελεσμα το οποιο το αντιστοιχο σε μηχανη θα ειναι στην καλυτερη ενα γερο χτυποκαρδι και παγωμαρα.

amyroukai
06/11/2014, 09:55
Κουλάδι. :bawl:

teogtp
06/11/2014, 10:21
Κουλάδι. :bawl:

ΜΠΙΝΙΑ...........
Μετά την οικογένεια μπήκα σε κουλαδι μοουντ.

spyrakos35
06/11/2014, 10:24
Αν ο οδηγος αυτοκινητου ειναι χερας κανει τον χερα κουλαδι ευκολα.........

Vice
06/11/2014, 10:26
Αναλόγως τα οχήματα και την κατάσταση των αναρτήσεων, ελαστικών κτλ.

Σε τέλεια κατάσταση ολα και με διαφορά +30 αλόγων υπέρ του αυτοκινήτου μου (Roadster) μπαίνω με τουλαχιστον 20-30 χιλιόμετρα παραπάνω. Ιδια διαδρομή πάντα.

Στις ευθείες χαλαρά μηχανή, δεν το συζητάμε καν

7Tolis
06/11/2014, 10:30
Με το αμάξι οδηγώ σαν συνταξιούχος με ρομπ ντε σαμπρ. Με το μηχανάκι μπαίνω σε άλλο mode. Θέλω να πιστεύω πως με το αμάξι στριβω γρηγορότερα αν χρειαστεί. Συμπέρασμα, κουλός με προοπτική.

teogtp
06/11/2014, 10:36
Με το αμάξι οδηγώ σαν συνταξιούχος με ρομπ ντε σαμπρ. Με το μηχανάκι μπαίνω σε άλλο mode. Θέλω να πιστεύω πως με το αμάξι στριβω γρηγορότερα αν χρειαστεί. Συμπέρασμα, κουλός με προοπτική.

Τόλη............
Κάπου πήρε το μάτι μου το αμάξι σου βρε!
326519

Και ελεγα......μονο το r1 χερούλια;

amyroukai
06/11/2014, 10:51
το τέλειο για τις αγχώδεις συνοδηγούς;

sapila racing
06/11/2014, 10:52
To ιδιο θέμα έχει ξαναπαίξει παλι και παλι και παλι...

Δεν βαριέστε τα ίδια και τα ίδια? :confused:

Αντε που θα ασχολούμαστε με τα κουλάδια!!! :lol:

stam2
06/11/2014, 11:09
περνάω από τα τούνελ της Δραπετσώνας συχνά...
Έχουν και καλά κομμάτια, αλλά και επικίνδυνα κομμάτια, αναλόγως και από ποιά μεριά έρχεσαι...
επίσης έχουν και κλειστέσ στροφές και ανοιχτές στροφές...
όταν είχα το vstrom ήταν σεταρισμένες (όσο γίνεται) αναρτήσεις, εξάτμιση μείγματα (τα κλασσικά) και καλά λάστιχα, και με κάτι ίμπιζα και λεόν και μπεμβε φτιαγμένα, μπαίναμε στις στροφές μαζί, και ίσως εγώ λίγο πιο γρήγορα...


μια φορά έτυχε ένα skyline... το καινούριο.... και φτιαγμένο.... μόνο η akrapovic εξάτμιση έκανε όσο το vstrom μου...

από περιέργεια λοιπόν άνοιξα μαζί του, όχι τόσο για τις ευθείες γιατί δεν τον είχα ούτε αν πήγαινε με μισό γκάζι... αλλά στις στροφές ήμουν πολύ περίεργος να δω τι κάνει...
πήρα γραμμές, έριξα κορμί, κούρεψα πατάκι και ο τύπος απλά έμπαινε χαλαρός.... σε κάποια στροφή πριν με αποχαιρετήσει στην ευθεία ξεκαπνίζοντας τα τούρμπο, πάτησε παραπάνω γκάζι, έκανε μπαντιλίκι παρά την καλή πρόσφυση, και μέσα σε κλάσματα τον μάζεψαν τα ηλεκτρικά (ούτε ανάποδο δεν χρειάστηκε) και εξαφανίστηκε...

Απαντώ δι' ερωτήσεως...
είμαι κουλάδι, ή είναι χεράς...????? τι παίζει?

RaGe_Raptor
06/11/2014, 11:38
Έχει πάρα πολλές μεταβλητές η εξίσωση... Συμπέρασμα γενικώς αποδεκτό δε βγαίνει... Στις στροφές της εγνατίας πάνω από την Καβάλα δεν έχω συναντήσει αυτοκίνητο (ή οδηγό αν προτιμάτε) που να μπορεί να με πλησιάσει καν, πόσο μάλλον να με περάσει... Μπορεί από τύχη.. Και με τη μηχανή μπαίνω με πολλά περισσότερα απ'ότι με το αυτοκίνητο (στο συγκεκριμένο κομμάτι δρόμου) .. Αυτό Με κάνει χερά;;; Σίγουρα όχι...

Vice
06/11/2014, 11:38
Δεν είναι τυχαίο αυτοκίνητο το GT-R. Και κουλός να ήταν ο οδηγός νομίζω θα τσάγιαζε τους περισσότερους μας για χαβαλέ.

7Tolis
06/11/2014, 11:41
Εξαρτάται το αμάξι. Στο Μπραλλο δεν είδα κάποιο γρήγορο αμάξι να έχει ρυθμό μοτοσυκλέτας πάντως.

spyro
06/11/2014, 12:23
τα 4 τροχα στρίβουν καλύτερα απο τα 2 τροχα. εξ ορισμού.

αν δεν μπορούν να σας περάσουν τα 4 τροχα στο δρόμο δε φταίνε τα χέρια σας ούτε τα μηχανάκια σας, αλλά η κουλάτζα των κουτάκιδων οδηγών. οι 4 ρόδες εχουν τρελά περιθώρια πρόσφυσης συγκριτικά με τα 2 τροχα.

pipe_smoker
06/11/2014, 12:59
Άλλο πράμα τα φανάρια στη Βουλιαγμένης στο πράκτικερ κι άλλο τα λιμανάκια ή το στροφιλίκι younameit.

Στην ευθεία άμα έχεις ένα αυτοκίνητο που δεν είναι της κατηγορίας πουλάω το σπίτι μου για να το αγοράσω/το έχω τουμπανιάσει τόσο πολύ που μετά από κάθε άνοιγμα σπάει το μοτέρ κλπ δεν έχεις ελπίδα απέναντι σε μηχανάκι.
Όχι ss1000 μπούσα κλπ. Και χόρνετ να'ναι θα πίνεις τσάι και θα λες ευχαριστώ.

Στο στροφιλίκι αλλάζουν τα πράγματα.
Παίζουν ρόλο τα χέρια και των δυο, τα οχήματα και των δυο, η άσφαλτος, και ίσως περισσότερο απ'όλα το πόσο είναι διατεθιμένος να ρισκάρει* ο καθένας.

Εγώ όσες φορές έχει πάει να με κυνηγήσει μηχανάκι σε κλειστό στροφιλίκι απλά τον αφήνω να περάσει.
Δε θέλω ούτε να είμαι η "αιτία" να φάει κάποιος τα μούτρα του, ούτε να περάσει μπροστά μου και σε απόσταση αναπνοής να κάνει μαλακία και να τον μαζέψω κάτω από τις ρόδες μου.
Εμένα με νοιάζει να ζήσουμε και οι δύο κι ας πάρει αυτός τη χαρά ότι έκανα την κότα κι ας σκέφτεται ό,τι θέλει.


*Γι'αυτό και το έχω ξαναπεί, θεωρώ πολύ πιο εύκολο να γίνει κάποιος καλός/γρήγορος οδηγός αυτοκινήτου (δε μιλάω να γίνει Χίρβονεν ούτε Ραικόνεν, σε νορμάλ πλαίσια) παρά να γίνει καλός/γρήγορος οδηγός μοτοσυκλέτας.
Στο αυτοκίνητο μπορείς να κάνεις πάρα πολλές μαλακίες και να συγχωρεθούν.
Στη μηχανή όχι.
Κοινώς στο αυτοκίνητο έχεις πολύ μεγαλύτερο περιθώριο για δοκιμές και trial and error.
Και το βασικότερο, όταν μαθαίνεις δε φοβάσαι μην πέσεις γιατί πάτησες το φρένο λίγο παραπάνω, το γκάζι λίγο παραπάνω, το έδωσες αλλού από εκεί που έπρεπε κλπ.
Άντε να φέρεις καμιά σβούρα, να φας καμιά λαμαρίνα κι από Δευτέρα στο φαναρτζή.
Με τη μηχανή φλερτάρεις με την τούμπα για πλάκα (στο μυαλό σου ίσως ακόμα περισσότερο απ'ότι στην πραγματικότητα).

Bob_o_mastoras
06/11/2014, 13:00
Στις κλειστες στροφες ειμαι σαφως κουλαδι και παω πιο γρηγορα με το αμαξι. Γενικα ομως παω πιο γρηγορα με το μηχανακι αν υπολογισουμε μεση ωριαια σε μια διαδρομη. +15 με 20 χλμ/ωρα αβιαστα.
Αρα συμπερασματικα ειμαι κουλαδι ευθειακιας! :D

Dbnn
06/11/2014, 14:23
Εγώ είμαι ευθειάκιας......

STOYBI
06/11/2014, 14:47
Στρίβετε πιο γρήγορα με τη μηχανή ή με το αυτοκίνητο ?

Είσαστε δηλαδή Χεράδες ή Κουλάδια ?

Χθες πέρασα δύο φορές από το ίδιο σημείο με στροφές, μια με τη μηχανή και μια με το αυτοκίνητο. Με φρίκη μου διαπίστωσα οτι με το αυτοκίνητο έστριβα με περισσότερα....

Δηλώνω ευθαρσώς Κουλάδι λοιπόν !!!!:moutza::moutza::moutza:

Ευχαριστώ για το κράξιμο και περιμένω τις απόψεις σας ...


Εσυ μου θυμιζεις αυτον που τρεχει μονος του και βγαινει δευτερος........!!!!!

Προσεχε μην προσπαθησεις την επομενη φορα που θα εισαι στην ιδια στροφη με την μοτο ..... να ξεπερασεις τον εαυτο σου ( αυτον με το αυτοκινητο λεω.... ) Γιατι θα εχεις να χασεις πολυ περισσοτερα απο το συμπερασμα σου περι κουλου....!!!


:wave2:

OldMan
06/11/2014, 14:57
ξεκαπνίζοντας τα τούρμπο,
Είχε περασει πριν από καμια πυρκαϊά..??

STOYBI
06/11/2014, 15:24
Είχε περασει πριν από καμια πυρκαϊά..??


Εδω ανεβοκατεβαινουμε απο μοτο σε αυτοκινητο και απο αυτοκινητο σε μοτο για να δουμε ποιος θα κερασει μπυρες ( εμεις τον εαυτο μας η ο εαυτος μας εμας...)

Και εσενα σου κολλησε το θεριακλιδικο τουρμπο.......??? :sick:

vkats
06/11/2014, 15:58
Έχεις απόλυτο δίκιο !!!

mikepap
06/11/2014, 16:37
τωρα τελευταια ακουω να με φωναζουν [παπουδιερα-ευθιακια].ΑΧ....ΝΙΑΤΑ.....

SHOOTER045
06/11/2014, 16:59
ΜΠΙΝΙΑ...........
Μετά την οικογένεια μπήκα σε κουλαδι μοουντ.

Ελεύθερος είχα δύο γενιές RALLYE.
Τώρα σαν ώριμος οικογενειάρχης παίζω με τετρακουνα.Αν πω θα το πατήσω, πηγαίνοντας με τις πόρτες, μόνο κανένα στημένο sm μπορεί να ακολουθήσει
Μιλάμε για στροφιλικη,πορταρια,μπραλος κλπ
Αλλά και με μηχανή άσχετα τι έχω, αν με πιάσουν τα δαιμόνια κυνηγάω ότι βρω.
Σε εμένα μάλλον τα παιδιά αφαίρεσαν δευτερόλεπτα.

Dbnn
06/11/2014, 17:15
Ελεύθερος είχα δύο γενιές RALLYE.
Τώρα σαν ώριμος οικογενειάρχης παίζω με τετρακουνα.Αν πω θα το πατήσω, πηγαίνοντας με τις πόρτες, μόνο κανένα στημένο sm μπορεί να ακολουθήσει
Μιλάμε για στροφιλικη,πορταρια,μπραλος κλπ
Αλλά και με μηχανή άσχετα τι έχω, αν με πιάσουν τα δαιμόνια κυνηγάω ότι βρω.
Σε εμένα μάλλον τα παιδιά αφαίρεσαν δευτερόλεπτα.

Ελα να σε παω καροτσι με την πισωκουνα να δω την μαγκια σου :lol:

SHOOTER045
06/11/2014, 17:44
Δεν θέλω να επεκταθώ, γιατί πολλά συμβάντα έγιναν εν ώρα υπηρεσίας.
Αλλά με μηχανάκια θεωρητικά τάφους πήγαινα καρότσι πολύ ποίο δυνατά κάρα,ακομα και το ανεμικο transalp σε κυνηγητό με Leon 20 VT και ανεβασμένο με πρόγραμμα όπως αποδείχτηκε ,τον είχα σε ικανοποιητική απόσταση ( στροφιλικη έξω από Έδεσσα ) ξεμακρενε μόνο στα ευθειακια.

Ζεύκας
06/11/2014, 18:27
Είναι τελείως λογικό με το αυτοκίνητο να πας γρηγορότερα.

Όπως είπαν και πιο πάνω οι 4 ρόδες έχουν ανώτερη πρόσφυση από τις 2.

Και φυσικά πας γρηγορότερα γιατί το αμάξι σου εμπνέει την ασφάλεια που στη μηχανή δεν θα έχεις ποτέ.
Εάν στο αμάξι σου μπλοκάρει το μπροστινό θα ανοίξεις την τροχιά σου.
Εάν στη μηχανή σου μπλοκάρει το μπροστινό...θα φάς τα μούτρα σου.

AristidisZ
06/11/2014, 18:53
Στις κλειστες στροφες ειμαι σαφως κουλαδι και παω πιο γρηγορα με το αμαξι. Γενικα ομως παω πιο γρηγορα με το μηχανακι αν υπολογισουμε μεση ωριαια σε μια διαδρομη. +15 με 20 χλμ/ωρα αβιαστα.
Αρα συμπερασματικα ειμαι κουλαδι ευθειακιας! :D

δε μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο !

Black Mamba
06/11/2014, 19:08
ΜΠΙΝΙΑ...........
Μετά την οικογένεια μπήκα σε κουλαδι μοουντ.

Μια απο τα γιδια...:rolleyes:

ΣΑφως ομως με το αυτοκινητο κινουμαι γρηγοροτερα-ασφαλεστερα.;)

taisteal
06/11/2014, 19:10
Κουλαδι για παντααααααα


:D



Safety first.. ;)

Dbnn
06/11/2014, 20:10
Εγώ παιδιά μου αν και οφφτοπικ....
Αυτά έμαθα να κάνω με Ε30 2500 vanos (του μπαμπά φυσικά στα 17 που την έκλεβα :lol: ) στην πεντέλη....
Αργότερα είχα Ε36 Μ3 3000cc (14 μηνιάτικα μου φαγε η ρουφιάνα να την φτιάξω μετατροπή).... και τώρα με τα "λεφτά υπάρχουν" (του ΓΑΠ ντε....) έπεσα στα μοτοσακά....
Όχι οτι με χαλάει, κανα παντηλίκι σε βουνά μόνος μου το ρίχνω, αλλά έχει άλλη χάρη το αυτοκίνητο!

https://www.youtube.com/watch?v=pvakGFLy8ZU
(μήτσο είσαι για κόνννντρα? :lol: )

DrEvil
06/11/2014, 20:28
Πολυ προσφατα, πετυχα εναν κεφατο οδηγο αυτοκινητου με μια Ε2*0 AMG (δεν θυμαμαι τι και ποσο ακριβως ηταν, παρα μονο οτι ηταν ομορφο αυτοκινητο) σε τρελλο πιστακι.
Σε καποια κυρτωματα κοβαμε και οι 2 πολυ, στα 30 χλμ πχ., για να μην βρει το αμαξι κατω.
Καπακια το παλληκαρι το σανιδωνε και αφηνε πολυ λαστιχο κατω.
Θα μπορουσα να τον εχω περασει σε 1-2 στροφες (οπου δεν το 'εβαλε' καλα και χαλασε την τροχια του για να το 'φερει'), μα προτιμησα να μεινω πισω και να το απολαυσουμε και οι 2.
Οταν το καταλαβε οτι ειμαι για το γουστο και οχι για την κοντρα, πρεπει να χαλαρωσε και οδηγουσε πολυ πιο στρωτα.
Εκει πλεον τον 'εχανα'.
Επρεπε να υπερβαλλω για να ειμαι κοντα του.
Αυτοκινητο καλοστημενο ειναι σαφως πιο γρηγορο.

(Ασχετο, στο τελος του πιστακιου χαιρετηθηκαμε, λιγο αργοτερα ηρθε και μας βρηκε στο καφε που ειχαμε κατσει και ηταν ενθουσιασμενος, διοτι και αυτος το κατευχαριστηθηκε -οπως κι εγω και η συν-αναβατιδα μου).
Οποτε, ας προσεχουμε να ειμαστε καλα να μπορουμε να παμε και την επομενη βολτα.
Με οτι ο καθενας το απολαμβανει.

Eversman
06/11/2014, 20:35
Αυτοκίνητο ή μοτό, το ίδιο μου κάνει. Πήγαινα, πάω και θα πάω χαλαρά και με τα δύο και μέχρι εκεί που αισθάνομαι ασφαλής. Τα κυνηγητά δεν ήταν ποτέ το στοιχείο μου, καθώς δεν έχω να αποδείξω τίποτα και σε κανένα. Έ ... εντάξει ... στις βόλτες με γλήγορους άς φτάσουν και 10 λεπτά νωρίτερα από εμένα! Πάλι μαζί θα είμαστε στον καφέ ή στην ταβέρνα :beer:

Κουλός έκ' πεποιθήσεως και το διασκεδάζω κιόλας:wave2:

rider
06/11/2014, 22:15
μαλλον κουλάδι κι εγω μιας και τα περισσότερα χρόνια με αυτοκίνητα ασχολιόμουν. Κλασσικός καγκουράκος, συχνάζαμε στα "γρήγορα" στέκια της Θεσσαλονίκης με χαζοκόντρες κυνηγητα και παντιλικια. Το αυτοκίνητο μου δίνει πολυ μεγαλύτερη σιγουριά να το πιέσω μιας και θα συγχωρέσει πιο ευκολα την υπερβολή. Βέβαια ο παλιός μικρός κάγκουρας ξυπνάει μερικές φορες και οταν είμαι με τη μηχανή. Σε εκδρομές, σαν μέση ωριαία ταχυτητα σιγουρα έχω μεγαλυτερη με τη μηχανη αλλα σε χιλιομετρα μεσα σε στροφη και ειδικα σε κλειστα κομματια το συτοκίνητο υπερτερει...

και ένα παλιο βιντεάκι με καγκουριές μου με τη "γρια" (BMW 2002 tii - έρωτα μου αγιάτρευτε!!)
https://www.youtube.com/watch?v=qP7iAB06fJk

panavour
06/11/2014, 22:22
Άλλο πράμα τα φανάρια στη Βουλιαγμένης στο πράκτικερ κι άλλο τα λιμανάκια ή το στροφιλίκι younameit.

Στην ευθεία άμα έχεις ένα αυτοκίνητο που δεν είναι της κατηγορίας πουλάω το σπίτι μου για να το αγοράσω/το έχω τουμπανιάσει τόσο πολύ που μετά από κάθε άνοιγμα σπάει το μοτέρ κλπ δεν έχεις ελπίδα απέναντι σε μηχανάκι.
Όχι ss1000 μπούσα κλπ. Και χόρνετ να'ναι θα πίνεις τσάι και θα λες ευχαριστώ.

Στο στροφιλίκι αλλάζουν τα πράγματα.
Παίζουν ρόλο τα χέρια και των δυο, τα οχήματα και των δυο, η άσφαλτος, και ίσως περισσότερο απ'όλα το πόσο είναι διατεθιμένος να ρισκάρει* ο καθένας.

Εγώ όσες φορές έχει πάει να με κυνηγήσει μηχανάκι σε κλειστό στροφιλίκι απλά τον αφήνω να περάσει.
Δε θέλω ούτε να είμαι η "αιτία" να φάει κάποιος τα μούτρα του, ούτε να περάσει μπροστά μου και σε απόσταση αναπνοής να κάνει μαλακία και να τον μαζέψω κάτω από τις ρόδες μου.
Εμένα με νοιάζει να ζήσουμε και οι δύο κι ας πάρει αυτός τη χαρά ότι έκανα την κότα κι ας σκέφτεται ό,τι θέλει.


*Γι'αυτό και το έχω ξαναπεί, θεωρώ πολύ πιο εύκολο να γίνει κάποιος καλός/γρήγορος οδηγός αυτοκινήτου (δε μιλάω να γίνει Χίρβονεν ούτε Ραικόνεν, σε νορμάλ πλαίσια) παρά να γίνει καλός/γρήγορος οδηγός μοτοσυκλέτας.
Στο αυτοκίνητο μπορείς να κάνεις πάρα πολλές μαλακίες και να συγχωρεθούν.
Στη μηχανή όχι.
Κοινώς στο αυτοκίνητο έχεις πολύ μεγαλύτερο περιθώριο για δοκιμές και trial and error.
Και το βασικότερο, όταν μαθαίνεις δε φοβάσαι μην πέσεις γιατί πάτησες το φρένο λίγο παραπάνω, το γκάζι λίγο παραπάνω, το έδωσες αλλού από εκεί που έπρεπε κλπ.
Άντε να φέρεις καμιά σβούρα, να φας καμιά λαμαρίνα κι από Δευτέρα στο φαναρτζή.
Με τη μηχανή φλερτάρεις με την τούμπα για πλάκα (στο μυαλό σου ίσως ακόμα περισσότερο απ'ότι στην πραγματικότητα).

:beer::beer::beer::beer:

SONone
07/11/2014, 07:59
ειμαι κουλος χερας. μπορεί στην ιδια στροφή με το αμαξι να φοβηθώ και με την μηχανη να ειμαι οκ. ειναι και η ψυχολογία της στιγμής. με μια φορα δεν βγάζεις συμπεράσματα πρέπει να περνάς συχνά απο καπου.
πάντως με το F-16 σας εχω ολους και ας με λετε ευθιακια! :D

stam2
07/11/2014, 08:23
πάντως με το F-16 σας εχω ολους και ας με λετε ευθιακια! :D

έχεις f-16?? πάμε μια βόλτα??

dimzan
07/11/2014, 10:24
η δικη μου εμπειρια λεει οτι στις κλειστες στροφες το civic μου στριβει καλυτερα. σε πιο ανοιχτες καμπες το μηχανακι ειναι σαφως πιο ευκολο να στριψει. Το αμαξι νομιζω οτι με 180 αμα μου φυγει δε θα μαζευτει. Το μηχανακι αντιστοιχα παιρνει κλιση και σημαδευει καλα ακομα και με 180-200 στο κοντερ.

Ισως αν ειχα κανα πολυ δυνατο αυτοκινητο να εβλεπα αλλιως τα πραγματα.

Οπως κι ανε ιχα κανα καλο suepr motard να αναθεωρουσα για τις κλειστες διαδρομες

Pan (dvs)
07/11/2014, 13:55
Κουλαδι πλεον και το απολαμβανω.

OldMan
07/11/2014, 14:05
Εδω ανεβοκατεβαινουμε απο μοτο σε αυτοκινητο και απο αυτοκινητο σε μοτο για να δουμε ποιος θα κερασει μπυρες ( εμεις τον εαυτο μας η ο εαυτος μας εμας...)
Ετσι πεφτει η μπυροκοιλιά...;)

SHOOTER045
07/11/2014, 15:44
Πριν λίγα χρόνια ανεβαίνω προς Βόλο, από ανάβαση μοσχοκαρυας.
Το όχημα που είχα ένα EVO VI TME, συγγενικου προσώπου, βγαίνοντας από Λαμία και φτάνοντας στα διόδια έρχεται μια παρέα από SS gixxer, Busa, R1 κλπ
Πλησιάζουν μιλάμε και συνεννοουμαστε να< παίξουμε >μέχρι τον Βόλο.
Φεύγουμε, και αρχίζει το πάρτι.
Στις ευθείες οι ΜΟΤΟ έφευγαν, στις στροφές πλησιαζαμε.
Μας παίρνει χαμπάρι ενα προπελοφορο πλοίο.
Φτάνοντας στον αγ κωνσταντινο και τις συνεχόμενες στροφές πήραμε κεφάλι και απομακρυνομασταν .
Όταν βγήκαμε απ το στροφιλικι και μπήκαμε στην μεγάλη ευθεία για αλμυρό, οι ΜΟΤΟ μας έφθασαν και πέρασαν άνετα παρόλο πού πηγαίναμε με τελικές στο εβο.
Λίγο μετά ήρθε με φόρα το προπελοφορο, και μας φαναριαζει να πάμε δεξιά,κανουμε το κλικ δεξιά και μας προσπερνάει με γεωμετρική πρόοδο,και να πλησιάζει τις Μοτο, ήταν μια 645 ci.
Στην έξοδο αλμυρού πού περίμεναν οι Μοτο για τσιγάρο και τα είπαμε λίγο τότε,ρωτουσαν τι ήταν αυτό που τούς έφτασε

EVI
07/11/2014, 16:30
εγω ειμαι παγκοσμιο κουλαδι ....και δε ξερω να οδηγω αμαξι δεν εμαθα ποτε.

KAWAMANRIDER
14/11/2014, 09:42
με απολυτο εξοπλισμο με την μηχανη και πολη καλη φυσικη κατασταση παω παντου καλυτερα απο το αυτοκινητο , το περιεργο ειναι οτι στο αυτοκινητο τα χωνω πιο ευκολα και οριακα , στην μηχανη οχι , θελει δουλεια η μοτο για να βγαλεις νουμερα πιο δυσκολα απο το αυτοκινητο , παντως σε απολυτες τιμες συγκρινοντας τον εαυτο μου με τον εαυτο μου εγω με μοτο και εγω με αυτο , με την μοτο με εχω σιγουρα , ισως γιατι δεν γουσταρα ποτε τοσο το αυτοκινητο για να ασχοληθω περισσοτερο , πλεον εντελως κουλαδι βεβαια λογω φυσικης καταστασης , σαπιοκοιλιας και τροπου ζωης , πρεπει να κανω πολλα για να φορμαριστω παλι και ειδικα με μοτο

οτι εκανα το εκανα παντα με ασφαλεια , υπηρχαν ομως εποχες δυστυχως πριν απο χρονια - χωρις να κινδυνευει καποιος αλλος ομως , μονο η παρτη μου - που ρισκαρα τα παντα ολα και δρομο και χωμα με μοτο , ουτε χερας λεω οτι ειμαι ουτε κουλαδι αλλα θα ηθελα να εχω τα @@ και το νευρο που ειχα στα νιατα μου σε συνδιασμο με την εμπειρια , τις γνωσεις και την αντιληψη που εχω σημερα ,

πλεον ειπα να μαθω ξανα απ'την αρχη πολλα πραγματα που εχω αφησει απ'εξω και ισως εχω μαθει λαθος με την μοτο κυριως , πρωτον για ασφαλεια και μετα για γουστα , αλλα οσα και να προσθεσεις παντα θα υπαρχουν και αλλα που πρεπει να μαθεις , φυσικη κατασταση που θα πρεπει να διατηρεις και παντα καποιος θα ειναι οχι απαραιτητα πιο γρηγορος αλλα σιγουρα πιο ολοκληρωμενος απο ' σενα , ουτε κουλαδι ουτε χερας λοιπον , απλα ενας αναβατης που θα μαθαινει και θα προσθετει ολο και περισσοτερα πραγματα

k7600
19/11/2014, 22:15
μετά από δύο trackday και ένα california school, θα έλεγα ότι είμαι ένας σχετικά έμπειρος και όρημος κουλός. Θα κάνω τις μαλ@κ..ς μου εκεί που ξέρω ότι με παίρνει και πάντα μόνος μου. Όσο θυμάμαι πιτσιρικάς στα 16 μου με το μπόμπο μου ( honda monkey 50cc ) τι έκανα, φοβάμαι, λέω εγώ τα έκανα αυτά? το θέμα είναι ότι πούλησα τον μπόμπο στα 18 και πήρα αυτοκίνητο, από τότε ήμουν φανατικός με τους 4τροχούς και απλά χάζευα τις μηχανές, ώσπου μία μέρα, πριν καμία δεκαετία ,και αφού έιχα σπρώξει αρκετό χρήμα σε αυτοκίνητα και βελτιώσεις, συνειδητοποίησα ότι τα αυτοκίνητα που μπορούσα να αγοράσω δεν μπορούσαν να με συγκινήσουν πια και το γύρισα στις μηχανές. Αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι ότι αν απ την εποχή του μπόμπου έιχα συνεχίσει με μηχανές θα ήμουν πολύ καλύτερος αναβάτης , αλλά δυστυχώς έμαθα στην ασφάλεια των αυτοκινήτων και όταν καβαλάω μηχανή δεν νοιώθω τόσο ασφαλής και κάποιες φορές με πιάνω να είμαι αρκετά συντηρητικός στην οδήγηση μου.

NICKAWASAKI
23/11/2014, 00:34
παιζει ρολο κ ο δρομος! αν τον ξερεις, εχεις περασει εστω κ 1 φορα, αν ποτε, αν καθε μερα, αν δεν τον ξερω ειμαι κουλος,αν τον κανω καθημερινα τρεχω μονος μου κ χωρις αντιπαλο κ προκαλω κιολας! κ το αμαξι η μηχανη αν μου δοσεις ενα ε36 αλου=κουλος αν μου δοσεις ενα 636 αλου=κουλος κ αυτο εχει να κανει με το πως εχει συνηθισει η σεταρει το αμαξι η το μηχανακι του. το μηχανακι δεν το φοβηθικα ποτε γινομαι 1 μαζι του!

τωρα........ γινομαι 1,5 με την κοιλια μαζι!

slzr
23/11/2014, 01:11
Εγώ στο μηχανάκι είμαι χεράς-wannabe.... Σε δρόμο που ξέρω (όπως πολύ σωστά είπε ο @NICKAWASAKI ) με το μηχανάκι το ευχαριστιέμαι! Το κακό είναι ότι όταν οδηγάω ΙΧ , το πάω πολλές φορές σαν το μηχανάκι....:rotflmao:

valero
23/11/2014, 05:42
Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δυο , κατα βάση μια μέση μοτοσυκλέτα ειναι πολυ πιο γρήγορη απο ενα αντίστοιχο αυτοκίνητο Μονο στις εκκινήσεις και στις ευθείες , δυστυχώς έξω ορισμού τα τετράτροχο έχουν μεγαλύτερες δυνατότητες πρόσφυσης. Μην αναρωτιέστε λοιπόν για κατι που δεν επιδέχεται σύγκριση.

kostas777
24/11/2014, 11:02
Απλά στα μέγαρα ένας καλός (έλληνας) αναβάτης γυρνάει στο 1:00 κάτι και για να το κάνει αυτό μια κούτα πρέπει να είναι F1 (που θα έκανε 45-47). Συνήθως γυρνάνε από 1:15 και πάνω, ενώ με καλό αγωνιστικό μπορεί να δουν και 1:07, ενώ ο Μαρκεσσίνης μπήκε πρώτη του φορά (αρχάριος :D) με 954 και έγραψε 1:07. Ένας παγκόσμιος με στημένο μηχανάκι παραγωγής γυρνάει 55-56.
Οπότε ναι δεν υπάρχει σύγκριση να πούμε, εμείς κουλοί, αυτοί χεράδες.

Vice
24/11/2014, 11:40
Στο Σιδνει παντως που τα στήσανε ο Stoner ήπιε λιγο τσαγάκι απο το supercar

https://www.youtube.com/watch?v=ygT4bGJkerk

Βεβαια... η cbr ειναι stock εντελώς με σλίκς, αλλά δεν νομίζω να απέχει και πολύ απο το μέσο μηχανάκι πίστας. δινει μια ιδέα τι παίζει.

sapila racing
24/11/2014, 12:10
Στο Σιδνει παντως που τα στήσανε ο Stoner ήπιε λιγο τσαγάκι απο το supercar

https://www.youtube.com/watch?v=ygT4bGJkerk

Βεβαια... η cbr ειναι stock εντελώς με σλίκς, αλλά δεν νομίζω να απέχει και πολύ απο το μέσο μηχανάκι πίστας. δινει μια ιδέα τι παίζει.

Το πως και γιατί συγκρίνουν οι του top gear ενα αγωνιστικό αυτοκίνητο με ενα μηχανακι δρόμου με slick, ειναι δικό τους θέμα κι έχει να κανει με νούμερα τηλεθέασης.
Δεν σημαίνει οτι θα μπούμε κι εμείς σε αυτην την διαδικασία.

Αν εβαζαν ενα CBR (η και οποιοδήποτε άλλο βέβαια) απο το WSBK τότε θα ηταν αλλιώς τα πράγματα. ;)

kostas777
24/11/2014, 12:10
Βεβαια... η cbr ειναι stock εντελώς με σλίκς, αλλά δεν νομίζω να απέχει και πολύ απο το μέσο μηχανάκι πίστας. δινει μια ιδέα τι παίζει.

Barcelona, τα Moto3 (2014) κάνουν ίδιους περίπου χρόνους με τα Porsche SuperCup (2013).

spyro
24/11/2014, 13:06
το τι κάνει ένα μηχανάκι vs ένα αυτοκίνητο σε μια πίστα δεν νομίζω οτι αφορά τη συγκερκιμένη συζήτηση. η πίστα αποτελείται από διάφορές ευθείες και διάφορες στροφές. Το μηχανάκι δε παίζεται στο θέμα της επιτάχυνσης και στις κατάλληλες πίστες μπορεί να περάσει όλα (εκτός από f1).

Αυτό όμως είναι άλλο θέμα. Ότι μηχανάκι και να πάρεις ........ βρε δε πάν να πάρεις του marquez το μηχανάκι το σουπερ ντούπερ ουαου απίστευτο. Στη στροφή θα τον πιεί από ένα αυτοκιήντο παραγωγής τύπου s3 για παράδειγμα. Όχι τίπτοα αγωνιάρικα που η ψαλίδα ανοίγει. άλλο επίπεδο πρόσφυσης λέμε

kostas777
24/11/2014, 13:35
το τι κάνει ένα μηχανάκι vs ένα αυτοκίνητο σε μια πίστα δεν νομίζω οτι αφορά τη συγκερκιμένη συζήτηση.

Δηλαδή για καγκουράδα στην παραλιακή μιλάμε;


η πίστα αποτελείται από διάφορές ευθείες και διάφορες στροφές.

:confused:

spyro
24/11/2014, 13:55
Δηλαδή για καγκουράδα στην παραλιακή μιλάμε;



:confused:

εσυ κώστα το κουλάδιν ή το no-κουλάδιν του ευατού σου το εισπράτεις για το πώς πάς στην ευθεία με τη μοτό ή με το αυτοκίνητο? Δηλαδή στον τρόπο με τον οποίο ανοίγεις το γκάζι με το χέρι ή πατάς το γκάζι με το πετάλ?

οκ σόρυ δηλαδή γιατι οι περισσότεροι τις έχουμε τις σκέψεις για το πως στρίβουμε

Vice
24/11/2014, 14:18
Sapila το διατύπωσα λάθος και το νοημα ήταν διφορούμενο. Εννοώ οτι μια μηχανή παραγωγής με slick τα πήγε πολύ καλά σε σχέση με τους αντιπάλους της που είναι πιο απόλυτοι σαν κατηγορία.

Spyro η πίστα νομίζω είναι το μοναδικό μέρος οπου μπορούν να απαντηθούν ερωτήσεις οπως αυτή του παρόντος θέματος. Αλλιώς είναι οντως καγκουράδα. Χώρια που δεν θα βγάλεις σωστό πόρισμα αν εισαι κουλός ή όχι

RaGe_Raptor
24/11/2014, 14:31
έχω την εντύπωση ότι όσο πιο σφιχτή είναι μια διαδρομή τόσο το καλύτερο για τα αυτοκίνητα.όσο "ανοίγει" οι (ss) μοτοσυκλέτες παίρνουν το πάνω χέρι . έτσι όπως το σκέφτομαι απλοϊκά, όσο η διαδρομή "ανοίγει" και τα χλμ ανεβαίνουν οι δυνάμεις αδράνειας που αναπτύσσονται στα αυτοκίνητα(οι οποίες είναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερες και ανάλογες φυσικά του βάρους τους) υπερνικούν την πρόσφυση των ελαστικών τους.με λίγα λόγια μετριάζεται έως και χάνεται το πλεονέκτημα πρόσφυσης έναντι των μοτοσυκλετών.οι σκέψεις σας?

spyro
24/11/2014, 15:37
Sapila το διατύπωσα λάθος και το νοημα ήταν διφορούμενο. Εννοώ οτι μια μηχανή παραγωγής με slick τα πήγε πολύ καλά σε σχέση με τους αντιπάλους της που είναι πιο απόλυτοι σαν κατηγορία.

Spyro η πίστα νομίζω είναι το μοναδικό μέρος οπου μπορούν να απαντηθούν ερωτήσεις οπως αυτή του παρόντος θέματος. Αλλιώς είναι οντως καγκουράδα. Χώρια που δεν θα βγάλεις σωστό πόρισμα αν εισαι κουλός ή όχι

Ώωωωω ρε αδέρφια το κουράσαμε
Δε συγκρίνουμε οχήματα με βάση το χρόνο τους. το ερώτημα του φίλου αρχικά ήταν ξεκάθαρο.

«Στρίβετε πιο γρήγορα με τη μηχανή ή με το αυτοκίνητο» σαφές, απλό και κατανοητό. Τώρα μιλάμε για τα ποιος τρέχει με σλικ με αγωνιστικό, στοκ και δε ξερω τι άλλο. Τι σχέση έχει αυτό με τη αρχική πολύ βασική και δομική ερώτηση?


έχω την εντύπωση ότι όσο πιο σφιχτή είναι μια διαδρομή τόσο το καλύτερο για τα αυτοκίνητα.όσο "ανοίγει" οι (ss) μοτοσυκλέτες παίρνουν το πάνω χέρι . έτσι όπως το σκέφτομαι απλοϊκά, όσο η διαδρομή "ανοίγει" και τα χλμ ανεβαίνουν οι δυνάμεις αδράνειας που αναπτύσσονται στα αυτοκίνητα(οι οποίες είναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερες και ανάλογες φυσικά του βάρους τους) υπερνικούν την πρόσφυση των ελαστικών τους.με λίγα λόγια μετριάζεται έως και χάνεται το πλεονέκτημα πρόσφυσης έναντι των μοτοσυκλετών.οι σκέψεις σας?

Τα περισσότερα αυτοκίνητα παραγωγής δε μπορούν να ξεπεράσουν τα 240 χλμ. Τα αυτοκίνητα παραγωγής που ξεπερνάνε τα 240 στρίβουν γρηγορότερα από οποιο μηχανάκι παραγωγής τόσο στον Μπράλο, την Τρόπολη, την Υλίκη όσο και στον Άγιο και την Επίδαυρο. Το πρόβλημα είναι οι ευθείες ανάμεσα από τις στροφές. Εκεί τα μηχανάκια δεν έχουν αντίπαλο. Με 1.000 - 2.000 ευρώ επιταχύνεις το ίδιο με αυτοκίνητα που κοστίζουν 80.000 ευρώ

Vice
24/11/2014, 16:05
Σπύρο...νομίζω οτι το θεμα στροφή έληξε υπέρ του αυτοκινήτου από την δεύτερη κιολας σελίδα με δικό σου ποστ. Μετά η συζήτηση εγινε πιο γενικής φύσεως. Την πίστα την επιλέγω ως ελεγχόμενο-ασφαλές μέρος για να βγάλω πορισμα αφαιρώντας τον παράγοντα δρόμος απο την εξίσωση.

Στο βιντεάκι που εδειξα πάντως φαίνεται ξεκάθαρα οτι το αυτοκίνητο μαζεύει την αποσταση στις στροφές και η μηχανή στις ευθείες. τώρα οπου αυτοκίνητο, βάλτε το δικό σας το χρέπι και κάντε τα μαθηματικά σας. Επίσης οπου Stoner βαλτε την κουλαμάρα σας και ξανακαντε τα μαθηματικά σας. :D

kostas777
24/11/2014, 16:36
Σπύρο...νομίζω οτι το θεμα στροφή έληξε υπέρ του αυτοκινήτου από την δεύτερη κιολας σελίδα με δικό σου ποστ.

Τίποτα δεν έληξε. Εκτός αν κάνεις συγκεκριμένες παραδοχές που δεν ισχύουν πάντα ή όποτε μας βολεύει.

http://www.thetruthaboutcars.com/2012/08/paradigm-lost-motorcycle-corners-car/

http://www.youtube.com/watch?v=iXI7UznivKw

iliasfyntanidis
24/11/2014, 22:10
Στο 1:14 γυρνάω στο χαλαρό με το αμάξι στα Μέγαρα.1100 κιλά και περίπου 160 άλογα.Άλλοι γυρνάνε στο 1:10 με MR2 μόνο με ημισλικ ελαστικά και στο 1:07 γυρνάει προπονημένος χομπίστας με MR2 με κινητήρα 2ZZ(παραγωγής που βρίσκεται σε Celica,Corolla Tsport)o οποίος παράγει περίπου 200 άλογα.Οπότε το 1:07 για αγωνιστικό που λες είναι πάρα πάρα πολύ.
Καλός αναβάτης για να γυρίσει Μέγαρα στο 1 πρέπει να είναι όχι απλά καλός αλλά τρίκαλος.Και το θέμα είναι να γυρνάει σταθερά.

dimzan
25/11/2014, 00:12
Στο 1:14 γυρνάω στο χαλαρό με το αμάξι στα Μέγαρα.1100 κιλά και περίπου 160 άλογα.Άλλοι γυρνάνε στο 1:10 με MR2 μόνο με ημισλικ ελαστικά και στο 1:07 γυρνάει προπονημένος χομπίστας με MR2 με κινητήρα 2ZZ(παραγωγής που βρίσκεται σε Celica,Corolla Tsport)o οποίος παράγει περίπου 200 άλογα.Οπότε το 1:07 για αγωνιστικό που λες είναι πάρα πάρα πολύ.
Καλός αναβάτης για να γυρίσει Μέγαρα στο 1 πρέπει να είναι όχι απλά καλός αλλά τρίκαλος.Και το θέμα είναι να γυρνάει σταθερά.

vti μυριζομαι :D

kostas777
25/11/2014, 09:16
Στο 1:14 γυρνάω στο χαλαρό με το αμάξι στα Μέγαρα.1100 κιλά και περίπου 160 άλογα.Άλλοι γυρνάνε στο 1:10 με MR2 μόνο με ημισλικ ελαστικά και στο 1:07 γυρνάει προπονημένος χομπίστας με MR2 με κινητήρα 2ZZ(παραγωγής που βρίσκεται σε Celica,Corolla Tsport)o οποίος παράγει περίπου 200 άλογα.Οπότε το 1:07 για αγωνιστικό που λες είναι πάρα πάρα πολύ.
Καλός αναβάτης για να γυρίσει Μέγαρα στο 1 πρέπει να είναι όχι απλά καλός αλλά τρίκαλος.Και το θέμα είναι να γυρνάει σταθερά.

Για να γυρίσεις στο 58 με αμάξι, τι πρέπει να είσαι και με τι αμάξι;

Το 1:07 το είδα κάπου σε άλλο φόρουμ, δεν θυμάμαι που. Αλλά ανέφερα επίσης και κάποιον που μπήκε πρώτη φορά πίστα με εντελώς στοκ μηχανάκι και γύριζε τόσο. Ο οποίος τώρα είναι αγωνιζόμενος και γυρνάει κάτω από λεπτό. Στο 1:14 γυρνάνε και «αρχάριοι» ακόμη και με SM. Από 1:11 και κάτω οι «ενδιάμεσοι» με τούμπανα και μη, ενώ οι προχωρημένοι/αγωνιζόμενοι από 1:05 και κάτω.

Το θέμα όμως δεν είναι αυτό, ένα παράδειγμα είναι, αλλά να καταλάβουμε ότι τα πράγματα δεν είναι άσπρο-μαύρο. Και ότι το θέμα «είσαι πιο κουλός με αυτοκίνητο ή με μηχανή;» που ήταν η αρχική ερώτηση, είναι εντελώς διαφορετικό από το «είναι πιο γρήγορο ένα αυτοκίνητο ή μια μηχανή;»
Τι αυτοκίνητο, τι μηχανή, σε ποιόν δρόμο, σε ποιά πίστα, με ποιές συνθήκες, με ποιόν οδηγό/αναβάτη; Εδώ μηχανή με μηχανή και αυτοκίνητο με αυτοκίνητο έχει τεράστια διαφορά, εμείς βγάλαμε και συμπέρασμα μόνοι μας;
Είναι σαν να ρωτάμε αντίστοιχα τι είναι πιο ασφαλές, ή τι είναι πιο ακριβό.

Vice
25/11/2014, 10:34
Στο ερώτημα μηχανή vs αυτοκίνητο θα πρέπει να βαλουμε μια formula 1 και μια motoGP μηχανή να τρέξουν σε όλες τις πίστες και να δουμε. Πράγμα που δεν γίνεται ουτε άμεσα, ουτε απο εμάς.

Φυσικά και παιζει ρολο το τι αυτοκίνητο και το τί μηχανή. Δεν μπορείς να συγκρίνεις fiat punto με cbr 1000 ούτε GT-R με v-strom. το καλύτερο νομίζω θα ήταν να έχουν την ίδια αναλογία κιλών ανα ίππο

sapila racing
25/11/2014, 10:45
το καλύτερο νομίζω θα ήταν να έχουν την ίδια αναλογία κιλών ανα ίππο

Το καλύτερο θα ήταν να εχουν την ίδια τιμή. :D

Η F1 είναι εκτός σύγκρισης λόγω τεράστιας αρνητικής άντωσης και ρύθμισής της αναλογα την πίστα.
Οι μοτο εχουν δυστυχώς χάλια αεροδυναμική, αλλά παρ όλα αυτά καποιες Motogp πετυχαίνουν μεγαλύτερες τελικές ακόμα και απο F1 σε συγκεκριμένες πίστες, οπου οι ρυθμίσεις των πτερυγίων της F1 είναι για κρατημα και οχι για τελική.
Σε χρόνους φυσικά τίποτα δεν μπορεί να πλησιάσει την F1 σε καμμία πίστα.

Vice
25/11/2014, 11:09
Εχεις απόλυτο δίκιο! Ομως για χάρη της συζήτησης και μόνο θα ήθελα να δω ενα time trial δυο οχημάτων με κοντινή αναλογία κιλών ανα ίππο. Ας πούμε λόγου χάρη: Mazda mx-5 2000cc (161HP, 1090kg) εναντίον Honda cbr250r (26,5hp, 161kg) σε πίστα φυσικά.

spyrakos35
25/11/2014, 17:14
Εχεις απόλυτο δίκιο! Ομως για χάρη της συζήτησης και μόνο θα ήθελα να δω ενα time trial δυο οχημάτων με κοντινή αναλογία κιλών ανα ίππο. Ας πούμε λόγου χάρη: Mazda mx-5 2000cc (161HP, 1090kg) εναντίον Honda cbr250r (26,5hp, 161kg) σε πίστα φυσικά.


Κανεις πλακα....

Παιρνεις ενα παιχνιδιαρικο αμαξι με ενα κομιουτερ μηχανακι και επειδη μπορει να εχουν ιδια αναλογια κιλα/ιππο θες να συγκρινεις τι;

iliasfyntanidis
25/11/2014, 18:08
To post μου φυσικά δεν απαντά στο ερώτημα του τι είμαστε''Χεράδες ή Κουλάδια''.
Όμως Κώστα οι χρόνοι που γράφεις δεν αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα.Αυτό έγραψα και αυτό ξαναλέω.Για να γυρίσει αμάξι στο 1 στα Μέγαρα δεν είναι ανάγκη να είναι F1.Με ένα καλό αγωνιστικό λες ''μπορεί να δουν και 1:07 ''και σου λέω ότι αυτόν τον χρόνο τον κάνουν χομπίστες με αυτοκίντα καθημερινά.Το έχω δει και δεν αποτελεί μύθο.
Δες χρόνους που κάνει στα Μέγαρα ένα Westfield Megabird,κινητήρας από Honda Blackbird ανεβασμένος στα 1200cc χωρίς ηλεκτρονικά πάνω σε μετάδοση,φρένα κ.λ.π
https://www.youtube.com/watch?v=RjrOo-wUUH8
και φυσικά αυτό δεν αποτελεί τον καλύτερο αντιπρόσωπο των 4 τροχών.Υπάρχουν και BTCC,Radical,Formula 3 τα οποία γυρνάνε σε χαμηλότερους χρόνους.

xristos x
25/11/2014, 22:25
327559

Κουλαδι στανταρντακι ,οχι για τους παραπανω λογους τοσο, οσο γιατι πιο κοντα στην αριστερη εικονα νοιωθω οταν οδηγαω μηχανη παρα στη δεξια...:smokin::smokin:

Vice
26/11/2014, 07:35
Κανεις πλακα....

Παιρνεις ενα παιχνιδιαρικο αμαξι με ενα κομιουτερ μηχανακι και επειδη μπορει να εχουν ιδια αναλογια κιλα/ιππο θες να συγκρινεις τι;

Ρε συ Σπυράκο, βάλε οτι οχήματα θέλεις εσύ, μην κολλάς στις λεπτομέρειες. το "λογου χάρη" δεν το είδες μπροστά απο την πρόταση;

kostas777
26/11/2014, 09:21
Όμως Κώστα οι χρόνοι που γράφεις δεν αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα.Αυτό έγραψα και αυτό ξαναλέω.Για να γυρίσει αμάξι στο 1 στα Μέγαρα δεν είναι ανάγκη να είναι F1.

Εδώ λέει μαλακίες δηλαδή http://fastestlaps.com/tracks/megara.html
http://fastestlaps.com/tracks/serres_racing_circuit.html

georgezzr600
26/11/2014, 09:23
είμαι κουλάδι. δεν παω βημα τη μηχανη...
τη παω ομως με σχετικη ασφάλεια χωρις ννα θετω σε κινδυνο τη δημοσια ζωη του τοπου και αδιαφορωντας για το αν σταματω μεχρι να βαλω το ποδι κατω για να παρω μια στροφη.
δεν γνωριζω πως να στριψω δεν ρισκαρω το αν τελικα θα στριψω.
κουλαδι και παλι κουλαδι

iliasfyntanidis
26/11/2014, 09:26
Εχω παει στα Μεγαρα με το αμαξι και σαν επισκεπτης και σαν οδηγος.Οι χρονοι που εβαλες ειναι για χαβαλε.Εαν θες περνα μια βολτα απο την πιστα να δεις και μονος σου.Φυσικα υπαρχουν και τηλεμετριες.

kostas777
26/11/2014, 09:37
Βρες μου βίντεο με αμάξι να γυρνάει στο 58 και τα λέμε

iliasfyntanidis
26/11/2014, 15:01
Βρες μου βίντεο με αμάξι να γυρνάει στο 58 και τα λέμε
Aρχηγέ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΙΛΑΜΕ.Σου είπα ότι υπάρχουν αρκετά γρήγορα αυτοκίνητα εκτός από F1 που το λες συνέχεια και ποτέ δεν έχεις δει.
Λες στο post 55 ότι''ενώ με καλό αγωνιστικό μπορεί να δουν και 1:07''και τώρα μου λες για να σου βρω με 58...Τέτοιες κωλοτούμπες δεν έκανε ούτε ο Μελισανίδης.Σου είπα ευγενικά ότι οι χρόνοι που λες είναι για χαβαλέ.
Οι χρόνοι που έβαλες είναι μαλακίες αφού θες να στο πω έτσι και αφού έτσι ρωτάς.
Πάρε εδώ γυρολόγιο με Toyota 2ZZ,περίπου 200 άλογα και γύρο 1:07:08 στα Μέγαρα.
https://www.youtube.com/watch?v=XIPSSiU4T4k
Στην λίστα που έβαλες τυχαία το ποιο γρήγορο είναι ένα Porsche 911 GT3 το οποίο γυρνάει στο 1:07.40.Καλά η μέση ωριαία των112km/h είναι για γέλια.Με αυτοκίνητο 160 ίππων το 2013 είχα μέση ωριαία στα Μέγαρα 96χιλ/ώρα,Vmax 152 και την γραμμή εκκίνησης τερματισμού την πέρναγα με 129χιλ/ώρα.Έχω και τηλεμετρία αν θέλεις

Πάρε ακόμα ένα με νορμάλ κινητήρα με 140 άλογα και γύρο 1:10:58 στα Μέγαρα.
https://www.youtube.com/watch?v=oTLNX0yoakI
Και τα δύο αυτοκίνητα είναι αυτοκίνητα παραγωγής με Κ.Τ.Ε.Ο,Κάρτα καυσαερίων,ζώνες και οι κάτοχοι τους τα χρησιμοποιούν καθημερινά.Ιδίως το 2ο δεν απέχει και πολύ από το να χαρακτηρισθεί ως αυτοκίνητο εργοστασιακό όπως βγήκε από την γραμμή παραγωγής.Που τα βλέπεις εσύ τα αγωνιστικά πες μου....
Ψάξε υπάρχουν και άλλοι χρόνοι από χομπίστες και όχι χαβαλέδες.
Θες και ένα με F3 στα Μέγαρα κοντά στο 1
https://www.youtube.com/watch?v=27mf_n4JSXM
Θες και ένα Radical στις Σέρρες στο 1:15
https://www.youtube.com/watch?v=-O6yWFcgkkQ

Πάρε εδώ και μία ανακοίνωση για το πως κατηγοριοπούνται τα οχήματα σε ένα trackday αυτοκινήτωνγια να δεις τους χρόνους.Σύγκρινε τώρα με αυτούς που έβαλες,ξαναλέω ΤΥΧΑΙΑ.
Τα γκρούπ ορίζονται σε τρία :
Πράσινη ομάδα- Πρωτοεμφανιζόμενοι σε πίστα ή μέσοι χρόνοι 1.13-1.17*
Kίτρινη ομάδα - Μέσος χρόνος πίστας 1.07-1.11*
Κόκκινη ομάδα - Μέσος χρόνος -//- 1.04-1.06* & Open wheels-Formulas
*ΣΗΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΧΡΟΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΛΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΗ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ.
Καμία σχέση με τους χρόνους που έβαλες,από μία σελίδα που βρήκες από τον καναπέ του σπιτιού σου ενώ δεν έχεις πάει ποτέ να δεις από κοντά πόσο μάλλον να οδηγήσεις.
Επειδή βλέπω ότι είσαι παντογνώστης και εσύ και όπως οι περισσότεροι μπήκα στον κόπο να σου απαντήσω με χρόνους από άτομα που γράφουν σε άλλα forum,αυτοκινήτου και αγαπάνε και αυτοί αυτό που αγαπάς και εσύ και κάποιους τους γνωρίζω προσωπικά.Πιστεύω ότι το λήξαμε το ερώτημα σου,με την τρίτη προσπάθεια βέβαια.Μην το κάνουμε τώρα κόντρα αυτοκινήτου μοτοσυκλέτας,εμείς έτσι,εσείς γιουβέτσι γιατί και οι 2 κόσμοι έχουν να προσφέρουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.

kostas777
26/11/2014, 15:10
Aρχηγέ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΙΛΑΜΕ

Αρχηγέ, δεν μπαίνω καν στον κόπο να διαβάσω τι έγραψες

iliasfyntanidis
26/11/2014, 15:14
Αρχηγέ, δεν μπαίνω καν στον κόπο να διαβάσω τι έγραψες
Φαίνεται,σκληροπυρηνική λεπίδα της φωτιάς.