PDA

View Full Version : φιλτρο αερος για μηχανη



peristeroman
06/11/2014, 17:44
καλησπερα .. τι θα προτεινατε γενικα για ενα πολυ καλο φιλτρο αερος το οποιο να ειναι για πολυ καλη αποδοση ?? η μηχανη ειναι honda cb400 sf (δημοσιευω εδω και οχι στην ομαδα για εκπαιδευτικους λογους ;)) ευχαριστω :)

amyroukai
06/11/2014, 17:46
pipercross γιατί το φιλτροκούτι είναι πεντακάθαρο που σημαίνει ότι δεν αφήνει να περάσει καθόλου σκόνη :)
Και είναι και φτηνό.

Bob_o_mastoras
07/11/2014, 00:04
Φιλε μου αν θες καλυτερη ροη αερα ανγκαστικα θα εχεις και μεγαλυτερη εισροη σωματιδιων σκονης.
"Μαγικο φιλτρο" που και να αφηνει τον αερα να περνα ελευθερα και να προστατευει πληρως δεν υπαρχει (αν σου πουν οτι υπαρχει θελουν να στο πουλησουν :lol:).
Οποτε τα ζυγιζεις και βλεπεις, αν θες αισθητη αυξηση στην αποδοση (που ουτως ή αλλως δεν προκειται να ειναι κατι εντυπωσιακο) πας σε ελευθερο φιλτρο και αναγκαστικα τρως και σκονες μεσα στο μοτερ, αλλιως (και καλυτερα για μενα) κατι πιο ηπιο που να προστατευει καλα το μοτερ απλα να εχει κατι τις παραπανω σε ελευθερια ροης του αερα.
Δεν εχω κατι να προτεινω. Εγω εχω-ειχα ΚΝ αλλα εχω διαβασει πολλακις οτι δεν ειναι τοσο επαρκες οσο αφορα το φιλτραρισμα των σωματιδιων σκονης.

spyrakos35
07/11/2014, 01:28
Εγω εχω-ειχα ΚΝ αλλα εχω διαβασει πολλακις οτι δεν ειναι τοσο επαρκες οσο αφορα το φιλτραρισμα των σωματιδιων σκονης.

το λαδάκι δεν κάνει δουλειά?

Bob_o_mastoras
07/11/2014, 01:35
Κανει, μονο μια φορα εχω δει σκονες, παλια, στο ΧΤ αλλα ειχε να ανοιχτει και να καθαριστει "αιωνες" και ειχε φαει πολυ χωματοδρομο.
Πιθανον να ειχαν περασει και απο το πλαϊ απο ελειπη τοποθετηση ή πολυκαιρισμο της παστας.
Αλλα εχω διαβασει αρκετα κακα σχολια σε διαφορες φασεις και για μηχανακια και για αυτοκινητα για τα ΚΝ. Κυριως για σκονες.

Bladerunner
07/11/2014, 09:47
Κοίτα και προς DNA (http://www.dnafilters.com/index.php)

Πάρα πολύ καλά, διεθνώς αναγνωρισμένα και Ελληνικά!

SHOOTER045
07/11/2014, 18:41
Πάρε και μια χούφτα ζιγκλερ για να δοκιμάσεις μέχρι να δουλέψει σωστά

catmaster
07/11/2014, 19:44
καλησπερα .. τι θα προτεινατε γενικα για ενα πολυ καλο φιλτρο αερος το οποιο να ειναι για πολυ καλη αποδοση ?? η μηχανη ειναι honda cb400 sf (δημοσιευω εδω και οχι στην ομαδα για εκπαιδευτικους λογους ;)) ευχαριστω :)



και μαμά χόντα και dna και hiflo και Kn καλά είναι ότι και να βάλεις αλλά μην περιμένεις θαύματα για να ανέβει η απόδοση με μόνο μια αλλαγή φίλτρου χλωμό το κόβω ...

SHOOTER045
07/11/2014, 19:59
και μαμά χόντα και dna και hiflo και Kn καλά είναι ότι και να βάλεις αλλά μην περιμένεις θαύματα για να ανέβει η απόδοση με μόνο μια αλλαγή φίλτρου χλωμό το κόβω ...

Χειρότερα θα γίνει Άκη.
Στο tenere που είχα βάλει τότε ( K/N) μέσα στο φιλτροκουτι, ενώ χαμηλά τράβαγε καλύτερα, δεν πήγαινε πάνω από 140/150
Αυλοι γυαλισμα και ψάξιμο με ζιγκλερ

amyroukai
07/11/2014, 20:15
Ας μην πάρει ουτε μισό μουλάρι. Η ευκολία του πλυνε βάλε και το οτι δεν περνάει ίχνος σκόνης, φτάνει.

SHOOTER045
07/11/2014, 20:17
Μιλας για αυτά πού είναι σφουγγάρι γέροντα?

stefanos
07/11/2014, 20:46
Φιλε μου αν θες καλυτερη ροη αερα ανγκαστικα θα εχεις και μεγαλυτερη εισροη σωματιδιων σκονης.

Οχι.
Ο όγκος του αέρα του αέρα εξαρτάται και από την επιφάνεια του φίλτρου.

amyroukai
07/11/2014, 20:46
Μιλάω γενικά.

Bob_o_mastoras
07/11/2014, 20:51
Οχι.
Ο όγκος του αέρα του αέρα εξαρτάται και από την επιφάνεια του φίλτρου.

;) Συμφωνω αλλα το "και" κανει τη διαφορα, και ο ογκος ειναι δεδομενος μεσες ακρες, με τη πυκνοτητα του υλικου παιζουν κυριως μπαλα.

peristeroman
10/11/2014, 20:33
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας :) :) καλα δεν περιμενω να αρχισει ξαφνικα να ροπιαζει και σαν διχρονο αλλα ισως να ειναι λιγοοο αισθητη η διαφορα , ενα τακ :Ρ τουλαχιστον ελπιζω να ανασανει λιγακι και να μην ρουφαει πολυ ;) ..

cosgili
10/11/2014, 20:41
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας :) :) καλα δεν περιμενω να αρχισει ξαφνικα να ροπιαζει και σαν διχρονο αλλα ισως να ειναι λιγοοο αισθητη η διαφορα , ενα τακ :Ρ τουλαχιστον ελπιζω να ανασανει λιγακι και να μην ρουφαει πολυ ;) ..

Μεγαλύτερη ροή αέρα=μεγαλύτερη ποσότητα καυσίμου.:wave2:

peristeroman
11/11/2014, 11:55
Μεγαλύτερη ροή αέρα=μεγαλύτερη ποσότητα καυσίμου.:wave2:

wow ... μην μου λες τετοια ;ρ απλα διαβασα γιατι γενικα το ψαχνω πολυ πριν κανω κατι οτι μειωνουν την καταναλωση πχ τα pipercross Που τα βρηκα στον σπιλιοτη .. για αυτο και το ανεφερα ...

Vice
11/11/2014, 12:07
Τζάμπα το ψάχνεις. Εξαιρετικά αμελητέα εώς μηδενική διαφορά απόδοσης και αύξηση των πιθανών προβλημάτων στον κινητήρα.

Βάλε το μαμά και άστο οπως είναι.

amyroukai
12/11/2015, 15:10
Αναβιώνω το νήμα μετά την αγορά φίλτρου DNA για τον πήγασο. Δεν πήρα χάρτινο, δεν τα συμπαθώ ιδιαίτερα.
Μόλις καθάρισα το φιλτροκούτι το οποίο είχε ιδιαίτερα πολλή μπίχλα μέσα λόγω των τσίπικων χάρτινων που φορούσε (ημερομηνία παραγωγής 2006 αυτό που έβγαλα) και όταν στεγνώΞει θα βάλω το νέο φίλτρο.

Διαβάζω τις οδηγίες: Καθάρισμα κάθε 15 με 20000χλμ ή αν σε οπτική επιθεώρηση η βρωμιά καλύπτει την εσωτερική σήτα.
Προφορικές οδηγίες: Καθάρισμα κάθε 10000χλμ. Μόνο με τα δικά του ζουμιά. Όχι φύσημα. Τα ζουμιά έχουν 17 ευρώ. Διαρκούν 3 με 4 καθαρίσματα.

Φλασμπακ 4 χρόνια πίσω (περίπου). Ψωνίζω Pipercross από το No Limits μαζί με ένα κιτ καθαρισμού. Σφουγγάρι, που σύμφωνα με το φυλλάδιο της DNA δεν είναι "καλό" ή όσο "καλό" είναι το δικό της. Το φιλτροκούτι φυσικά είναι σαν καινούριο, δεν πέρασε ποτέ σκόνη μέσα. Τα σπρέι καθαρισμού και λαδώματος τα πήρα 10 ευρώ και έχουν ακόμα περιεχόμενο, κάπου 80000 χιλιόμετρα μετά; Το φίλτρο δεν έχει φθορές και πλενόταν στον νεροχύτη της κουζίνας με υγρό πιάτων, αφού το πότιζα με το δικό του σπρέι να μαλακώσει η βρωμιά.

Ο πονηρίδης ο Γραικός έχει βρει πάλι αγελάδα ν'αρμέγει; Δεν είχε pipercross για τον πήγασο, ατυχώς, αλλιώς θα πήγαινα στο δοκιμασμένο. Θα μου πεις τώρα, πόσο κόστος σου βγαίνει ρε τσίπη ανά καθάρισμα που παραπονιέσαι και άλλα τέτοια γλαφυρά, η ουσία είναι ότι βγαίνει τραγικά ακριβότερα από το άλλο, το οποίο είναι αποδεδειγμένης εξαιρετικής ποιότητας ότι και να λένε τα διαφημιστικά.

άιντε να δούμε τι θα δούμε και με δαύτο...


υ.γ. Το ΧΤ με φίλτρο stage3 πήρε 10 άλογα, λέει στο διαφημιστικό συνοδευτικό έντυπο. Αυτό είναι τόσο αληθινό όσο το ότι ο Τσίπρας έσκισε το μνημόνιο μ'ένα νόμο, ένα άρθρο;;;

BLiTzER
12/11/2015, 15:16
Γελάω με τα 10 άλογα.

Για οδήγηση εντός Αθηνών (σε δρόμους ε), καθάριζέ το μια φορά τον χρόνο (2, αν νιώθεις large) και είσαι μια χαρά.

stefanos
12/11/2015, 15:29
Τα ζουμιά έχουν 17 ευρώ. Διαρκούν 3 με 4 καθαρίσματα.




220 ml λάδι σε 3-4 καθαρίσματα δεν θα το έβαζα.
Αντίστοιχες συσκευασίες είναι και τα ΚΝ και σου μένουν και μετά που θα πετάξεις το μηχανάκι.

amyroukai
12/11/2015, 15:31
Οι προφορικές οδηγίες, ξαναλέω.
Αν είπε ότι να' ναι...

BLiTzER
12/11/2015, 15:38
Νομίζω και οι γραπτές οδηγίες συνιστούν να το "πνίξεις" στο λάδι. Αλλά δεν έχει ιδιαίτερο νόημα αυτό, όταν πρέπει να το στραγγίσεις μετά. Μπορείς απλά να χρησιμοποιήσεις τη σωστή ποσότητα εξαρχής.

sapila racing
12/11/2015, 15:45
Δεν ξερω για τα DNA αλλά το αντίστοιχο κιτ για KN που εχω φτάνει για πολύ περισσότερα απο 3-4 καθαρίσματα οπως ειπε κι ο stafanos.
Το stage3 για Χτ660 δεν είναι μονο φίλτρο, περιλαμβάνει πολλά πράγματα, ακόμα και αλλο φιλτροκουτι. Φυσικά για να πιάσει τόπο θελει κι αλλη εξάτμιση κλπ. αλλά και πάλι 10 ιπποι ειναι πολλοί.

Τωρα μου θύμησες οτι πρέπει να το καθαρίσω σε καποια φάση! :look:

byron
12/11/2015, 16:12
Δεν ξερω για τα DNA αλλά το αντίστοιχο κιτ για KN που εχω φτάνει για πολύ περισσότερα απο 3-4 καθαρίσματα οπως ειπε κι ο stafanos.
Το stage3 για Χτ660 δεν είναι μονο φίλτρο, περιλαμβάνει πολλά πράγματα, ακόμα και αλλο φιλτροκουτι. Φυσικά για να πιάσει τόπο θελει κι αλλη εξάτμιση κλπ. αλλά και πάλι 10 ιπποι ειναι πολλοί.

Τωρα μου θύμησες οτι πρέπει να το καθαρίσω σε καποια φάση! :look:

Κάτι αντίστοιχο και στο ΚΝ που είχα στο SRX και αν θυμάμαι καλά, ήθελε καθάρισμα και λάδωμα κάθε 30-40-50 χιλ...πολλά πάντως χλμ.

Δεν ξέρω ποιό ΧΤ πήρε 10 άλογα με φίλτρο, αλλά δεν κινείται σε αυτόν τον πλανήτη. Κάτι αέρινο και μεταφυσικό θα είναι, μια οπτασία που το ακούν στους ουρανούς του Βορρά τον χειμώνα όταν κατεβαίνει να αλλάξει λάδια από οξύρρυγχους στα φιόρδ της Νορβηγίας.

amyroukai
12/11/2015, 18:53
Δεν ξέρω ποιό ΧΤ πήρε 10 άλογα με φίλτρο, αλλά δεν κινείται σε αυτόν τον πλανήτη. Κάτι αέρινο και μεταφυσικό θα είναι, μια οπτασία που το ακούν στους ουρανούς του Βορρά τον χειμώνα όταν κατεβαίνει να αλλάξει λάδια από οξύρρυγχους στα φιόρδ της Νορβηγίας.

Επειδή και εμένα με ξένισε, τελικά βρήκα αυτό το διαφημιστικό νήμα (http://www.xt660.com/showthread.php?t=12162) και από αγγελίες βλέπω 600+ ευρώ το σύστημα.

Και εξηγεί και αυτά που στο φυλλάδιο δεν λέει. Σκέτο το φιλτροκούτι +5 άλογα. Με επαναπρογραμματισμό +6,5 άλογα. Μαζί και με ακράπες ανοιχτές φτάνει +10. που πάλι ακούγονται μπόλικα (25% πάνω...!) αλλά τέλος πάντων δεν μ'απασχολεί κιόλας πέραν του εγκυκλοπαιδικού σπαμαρίσματος για τα φίλτρα. 600 το φιλτρκούτι και 600 οι εξατμίσεις και 600 το πάουα κομάντα και το τιτιούν κλπ, δεν παίρνεις ένα CBR600F με τα ίδια λεφτά καλύτερα... Αλλά όπως είπε και κάποιος το tuning γίνεται για το tuning. Αυτοσκοπός.

Σημειώνω ότι παρακολουθώ το φίλτρο και όταν βρωμίσει πάω να πάρω ένα κιτ.

Desperado
12/11/2015, 19:09
Σημειώνω ότι παρακολουθώ το φίλτρο και όταν βρωμίσει πάω να πάρω ένα κιτ.

Κιτ καθαρισμού εννοείς? Σε αμάξι παλιότερα που είχα ΚΝ, ακολούθησα την συμβουλή φίλου μηχανικού, το φίλτρο το έπλεναν με ΑΖΑΧ για τα τζάμια (ή αντίστοιχο), δηλαδή το μούσκευαν καλά με αζαχ , το άφηναν λίγη ώρα να μαλακώσει η μπίχλα και μετά καλό ξέβγαλμα με νεράκι. Αφού στεγνώσει καλά το ψέκαζαν με ψιλό λάδι (π.χ. WD40). Κανένα πρόβλημα!!

byron
12/11/2015, 19:22
Επειδή και εμένα με ξένισε, τελικά βρήκα αυτό το διαφημιστικό νήμα (http://www.xt660.com/showthread.php?t=12162) και από αγγελίες βλέπω 600+ ευρώ το σύστημα.

Και εξηγεί και αυτά που στο φυλλάδιο δεν λέει. Σκέτο το φιλτροκούτι +5 άλογα. Με επαναπρογραμματισμό +6,5 άλογα. Μαζί και με ακράπες ανοιχτές φτάνει +10. που πάλι ακούγονται μπόλικα (25% πάνω...!) αλλά τέλος πάντων δεν μ'απασχολεί κιόλας πέραν του εγκυκλοπαιδικού σπαμαρίσματος για τα φίλτρα. 600 το φιλτρκούτι και 600 οι εξατμίσεις και 600 το πάουα κομάντα και το τιτιούν κλπ, δεν παίρνεις ένα CBR600F με τα ίδια λεφτά καλύτερα... Αλλά όπως είπε και κάποιος το tuning γίνεται για το tuning. Αυτοσκοπός.

Σημειώνω ότι παρακολουθώ το φίλτρο και όταν βρωμίσει πάω να πάρω ένα κιτ.

on a modified 700cc engine or 8HP on a standard XT660 engine with slip on's

Και τα 8 είναι μπόλικα, εκτός και είναι πολύ πνιγμένο από εξατμίσεις που δεν το ξέρω.
Αν δεις στο site που έβαλες, δίνει 47+ τα stock ΧΤ660 που δεν παίζει με την καμμία. Λογικά, λίγο πάνω από 40 άλογα είναι stock, και όσο θυμάμαι κάποια μέλη του apriliabikers που είχαν βάλει akrapovic είχαν μικρό όφελος της τάξης 2-3 άλογα.

Τα 700cc με PCIII, εξατμίσεις και πάει λέγοντας...είναι να χαμε να λέγαμε. Παίρνεις ένα stock 690 του βάζεις μια σανίδα στη σέλλα, το φορτώνεις 4κάβαλο και κάνεις πλάκα σε ότι φτιαγμένο ΧΤ υπάρχει.

sapila racing
12/11/2015, 19:35
Παίρνεις ένα stock 690 του βάζεις μια σανίδα στη σέλλα, το φορτώνεις 4κάβαλο και κάνεις πλάκα σε ότι φτιαγμένο ΧΤ υπάρχει.

Κοψε κατι, κόψε κάτι!
Αμα ειναι κανένα πραγματικά φτιαγμένο μοτέρ τα άλογα ανεβαίνουν κατακόρυφα.
Θυμάσαι το διαγραμμα από SR500 με τα 57 τροχό (οχι σε dynojet που χαρίζιε άλογα) στις 9000+ ? Φαντασου να ειχε και κυβικά.
Μπορεί και να είχε βέβαια...
Φαντασου να κατσεις διπλα σε κανα 690 και να γελας ολη την ώρα. Η μεχρι να το παρεις στο χέρι. :lol:

byron
12/11/2015, 20:54
Κοψε κατι, κόψε κάτι!
Αμα ειναι κανένα πραγματικά φτιαγμένο μοτέρ τα άλογα ανεβαίνουν κατακόρυφα.
Θυμάσαι το διαγραμμα από SR500 με τα 57 τροχό (οχι σε dynojet που χαρίζιε άλογα) στις 9000+ ? Φαντασου να ειχε και κυβικά.
Μπορεί και να είχε βέβαια...
Φαντασου να κατσεις διπλα σε κανα 690 και να γελας ολη την ώρα. Η μεχρι να το παρεις στο χέρι. :lol:

Άρη...όσο ζυγίζει ο στροφαλος του 660, ζυγίζει όλο το ΚΤΜ.

duke200
13/11/2015, 07:23
τα DNA πλενονται και καθαρίζονται. Απλά πρεπει να ακολουθήσεις πιστα τις οδηγίες του κατασκευαστή και να βαζεις πάντα το ειδικό λαδάκι μετά τον καθαρισμό. Χωρις το λάδι το φίλτρο γίνεται σχεδόν άχρηστο και η σκόνη που μπαίνει στο μοτερ κάνει μεγάλες επικαθίσεις τον θάλαμο καύσης, με αποτέλεσμα μειωμένη απόδοση και αυξημένη φθορά.

sapila racing
13/11/2015, 09:16
Άρη...όσο ζυγίζει ο στροφαλος του 660, ζυγίζει όλο το ΚΤΜ.

Καλά και που να δείς του SR ο στροφαλος πόσο ζυγίζει.
Είπες όμως 'οτι φτιαγμένο ΧΤ υπάρχει' και γι αυτό μπήκα στη μεση....εχει φτιαξίματα και φτιαξίματα! :wave2:

byron
13/11/2015, 10:03
Καλά και που να δείς του SR ο στροφαλος πόσο ζυγίζει.
Είπες όμως 'οτι φτιαγμένο ΧΤ υπάρχει' και γι αυτό μπήκα στη μεση....εχει φτιαξίματα και φτιαξίματα! :wave2:

βρε αγαπημένο μου παλληκάρι...
Τα ΧΤ φτάνουν σχεδόν 800cc και ανάλογα την τσέπη, μπορούν να πάνε στον θεό. Αν, διαθέσει κάποιος το 1/3 από αυτά τα λεφτά σε ΚΤΜ, δεν υπάρχει περίπτωση ΧΤ να είναι πιο γρήγορο από ένα 690 που έχει +20hp και -30kg διαφορά σε stock μορφή και θα συνεχίσει να την διατηρεί την διαφορά εύκολα.

Οκ, πλάκα έχουν τα ΧΤ αλλά το σοβαρό tuning σε μηχανάκι που ο κινητήρας του ζυγίζει σχεδόν το ίδιο με V2 1000 (Tuono & Super Duke), αφορά ανθρώπους που είτε έχουν σχέση με την εταιρία, είτε με καγκούρια που θέλουν ντε και καλά ένα γρήγορο ΧΤ για την Βούτα.

τεσπά, χαλάμε και το θέμα του amyrou για το φίλτρο. Btw DNA φιλτροχοάνες φοράω στο srx. Λες να πήρε από εκεί τα 10 άλογα? :lol:

spyrakos35
13/11/2015, 10:25
πρώτα θα πετάξει ο πηγασος και μετά θα αδειάσουν τα καθαριστικά

RaGe_Raptor
13/11/2015, 10:49
Εγώ πάντως πέταξα το άφτερ φίλτρο και ξανάβαλα καινούριο οεμ για να δουλέψει σωστά το μηχανάκι μου,τότε που πειραματιζόμουνα ..

spyrakos35
13/11/2015, 10:52
Εγώ πάντως πέταξα το άφτερ φίλτρο και ξανάβαλα καινούριο οεμ για να δουλέψει σωστά το μηχανάκι μου,τότε που πειραματιζόμουνα ..

εγώ πάλι, για λόγους ευκολίας πάντα παίρνω αφτερ....

το βγάζεις το πλένεις, τέλος

ε αν μου κόψει και κανα άλογο, χεστήκαμεν....

amyroukai
13/11/2015, 11:09
πρώτα θα πετάξει τον πηγασο και μετά θα αδειάσουν τα καθαριστικά
fixed, αν βγουν αληθινές όλες οι φήμες... :bawl:



Η "ευαισθησία" της γάζας πάντως σε σχέση με τα σφουγγάρια και της ανάγκης σχετικής προσοχής στο πλύνε/λάδωσε προκειμένου να κρατήσει την αποτελεσματικότητά της είναι ένα γεγονός και τονίζεται διακριτικά στο φυλλάδιο.

Για το αν θα δουλέψει σωστά δεν αμφιβάλλω διότι δουλεύει πολύ πλούσιο το μηχανάκι, είτε λόγω φραξίματος του φίλτρου (το παλιό χάρτινο βρωμούσε βενζινίλα όταν το έβγαλα) είτε λόγω "σωστού" σεταρίσματος των καρμπιρατέρ από τον γορίλα που -φυσικά- ήξερε τι έκανε.

noodles
13/11/2015, 14:42
Εγώ πάντως πέταξα το άφτερ φίλτρο και ξανάβαλα καινούριο οεμ για να δουλέψει σωστά το μηχανάκι μου,τότε που πειραματιζόμουνα ..

γιατι oem? με αφτερ δουλευει πιο "ελευθερα" το μοτερ. τι προβλημα ειχες?

amyroukai
13/11/2015, 14:44
γιατι oem? με αφτερ δουλευει πιο "ελευθερα" το μοτερ. τι προβλημα ειχες?

Ο mike777 θυμάμαι είχε γράψει ότι με το άφτερ είχε "αδειάσει" το μοτέρ του χαμηλά. Ο εγκέφαλος φαντάζομαι ότι αυτορυθμίζεται ως κάποιο σημείο, αλλά όταν δηλώνει το φίλτρο +50% αέρα, πιθανότατα βγαίνει εκτός περιθωρίων.

duke200
13/11/2015, 21:03
ειχα μιλησει με τον κο DNA και μου είπε οτι σε δοκιμές με wide band lamba που κανανε σε ψεκαστα μηχανάκια, με φίλτρα stage 1 δεν ύπαρχει αναγκη διόρθωσης του καυσίμου. Με τα stage 2, παραδέχθηκε οτι υπάρχει θεμα με το AFR ύστερα απο την τοποθετηση του φίλτρου.