PDA

View Full Version : φθορά σε εκκεντροφόρους



o_gavros
06/11/2014, 20:04
Ανοίγουμε το μηχανακι για ρύθμιση βαλβίδων και αφού λύνουμε, διαπιστώνεται μια σχετική φθορά στους εκκεντροφόρους.


326537


326538


326539

o_gavros
06/11/2014, 20:09
και λίγο στην κεφαλή εκεί πατάει ο εκκ/ορος, στον κύλινδρο #4.



326542


326540


326541

o_gavros
06/11/2014, 20:14
το μηχανακι εχει 49Κ χλμ και απο τις 22Κ όταν και το πήρα, η συντηρηση του ήταν πάντα στην προβλεπόμενη ώρα.
λαδάκια κατά σειρά του εχω βαλει Spectro, Eneos, Castroll, όλα ημισυνθετικά 10w-40.

Και οι ερωτησεις.
α)Πόσο εκτεταμένη σας φαίνεται η φθορά;
β)Τι μπορεί να προκάλεσε αυτή τη φθορά;
γ)υπάρχει τρόπος να επισκευαστεί οικονομικα;

amyroukai
06/11/2014, 20:15
Γουατ δε... :(

τους μέτρησες τους εκκεντροφόρους σύμφωνα με το μανουάλι;

o_gavros
06/11/2014, 20:17
Γουατ δε... :(

τους μέτρησες τους εκκεντροφόρους σύμφωνα με το μανουάλι;

όχι.
για λέει.
η φατσούλα στο τελος με γονατίζει.
έχω ήδη παρει πολύ άσχημα νέα σημερα (ασχετα με μηχανηματα)

toyar
06/11/2014, 20:27
πιθανον ο προηγουμενος να μην προσεξε καποια στιγμη τα λαδια και να ψιλοαρπαξε οποτε το πηρες ετσι και εφοσον το συντηρεις σωστα παραμενει ετσι
το αρπαγμα στην κεφαλη πιθανον να οφειλεται σε λαθος σφιξιμο του καβαλετου
δεν νομιζω πως ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα που να αξιζει να γινει επισκευη ειχε καποιο συμπτωμα;

amyroukai
06/11/2014, 20:27
Αν είναι οι διαστάσεις του "αμύγδαλου" σωστές και εντός ορίων, άντε πες να μην ανησυχήσεις ακόμα. Αλλά η ανομοιόμορφη φθορά στα "αμύγδαλα" και στις έδρες ίσως είναι κακή συναρμολόγηση από το εργοστάσιο (αν δεν το είχε ανοίξει ο προηγούμενος) ή το άφησε ο πρώην κάτοχος χωρίς λάδι;

notakos600
06/11/2014, 20:29
Προφανώς το μηχανάκι δεν στρώθηκε σωστά από τον προκάτοχό του όπως και πολλά χωσίματα όταν ήταν κρύο.
Δεν ξέρω αν ρεκτιφιάρονται οι εκκεντροφόροι και οι έδρες τους ή όποια άλλη διαδικασία ακολουθείται σε τέτοιες περιπτώσεις.
Η φθορά φαίνεται μεγάλη στα δικά μου άπειρα μάτια πάντως.

RaGe_Raptor
06/11/2014, 20:33
Προφανώς το μηχανάκι δεν στρώθηκε σωστά από τον προκάτοχό του όπως και πολλά χωσίματα όταν ήταν κρύο.
Δεν ξέρω αν ρεκτιφιάρονται οι εκκεντροφόροι και οι έδρες τους ή όποια άλλη διαδικασία ακολουθείται σε τέτοιες περιπτώσεις.
Η φθορά φαίνεται μεγάλη στα δικά μου άπειρα μάτια πάντως.

δε ξες πόσο συμφωνώ...αν δεν έρθει ο κινητήρας (κι ουχί απλώς η ένδειξη του ψυκτικού υγρού στο καντράν) σε θερμοκρασία λειτουργίας πάω σαν κότα...

κι εγώ άπειρα μάτια έχω και μου φαίνεται υπερβολική η φθορά...

o_gavros
06/11/2014, 20:36
όχι συμπτωμα, τέτοιο που να μπορώ εγώ να εντοπίσω, δεν παρουσιασε.
και τα ταξιδάκια μου κάνω,και το γκαζι του όταν θέλω το έχω,και γενικώς το ευχαριστιέμαι χωρίς όμως να το σκίζω.

Αύριο που θα πάω για να δεθεί παλι,θα τσεκάρουμε τις διαστάσεις στα αμύγδαλα.

Πάντως τωρα που κοιτάω τις φωτό, το άρπαγμα στην κεφαλή δείχνει πιο βαρβάτο στη φωτό απο ότι με το ματι.
οι γρατζουνιές είναι ανεπαίσθητες με το γυμνό χέρι

notakos600
06/11/2014, 20:37
δε ξες πόσο συμφωνώ...αν δεν έρθει ο κινητήρας (κι ουχί απλώς η ένδειξη του ψυκτικού υγρού στο καντράν) σε θερμοκρασία λειτουργίας πάω σαν κότα...

κι εγώ άπειρα μάτια έχω και μου φαίνεται υπερβολική η φθορά...

Γιώργο σε κάτι τέτοια είμαι πολύ ψείρας, ειδικά στο πρώτο ζέσταμα της ημέρας.

amyroukai
06/11/2014, 20:39
οι γρατζουνιές είναι ανεπαίσθητες με το γυμνό χέρι
Ναι βρε μανίτσο αλλά στους εκκεντροφόρους παίζεις με δέκατα του χιλιοστού. Τεσπα, φαντάζομαι θα το μετρήσετε πάλι δεμένο, τα διάκενα τουλάχιστον.

notakos600
06/11/2014, 20:41
Είναι και το Ζ μηχανάκι που σκίζεται γενικώς.
Καβαλάει ο άλλος και όπως είναι κρύο αρχίζει τα παντιλίκια (για τον προηγούμενο μιλάω).

amyroukai
06/11/2014, 20:45
Είναι και το Ζ μηχανάκι που σκίζεται γενικώς.
Καβαλάει ο άλλος και όπως είναι κρύο αρχίζει τα παντιλίκια (για τον προηγούμενο μιλάω).

Ε καλά, εκεί στα νότια και δυτικά, δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί έτσι και αλλιώς. Τρία-τέσσερα χιλιόμετρα είναι το σπίτι από την πλατεία.

o_gavros
06/11/2014, 20:45
Ναι βρε μανίτσο αλλά στους εκκεντροφόρους παίζεις με δέκατα του χιλιοστού. Τεσπα, φαντάζομαι θα το μετρήσετε πάλι δεμένο, τα διάκενα τουλάχιστον.

ε ναι του πούστη.

Και άλλη μια ερωτηση.
εγω εδώ και 2-3 αλλαγες λαδιών βαζω Καστρολ (είχα βρει μια άκρη και πηρα κούτα μισοτιμής)
ο φίλος που βοηθάει, τα εχθρεύεται όπως τα βαμπίρ το ασήμι.
να τον ακούσω και να ξαναπαω σε σπεκτρο (ή τορκο) , ή να μείνω με αυτα που εχω μεχρι να μου τελειωσει η κουτα;

RaGe_Raptor
06/11/2014, 20:50
ε ναι του πούστη.

Και άλλη μια ερωτηση.
εγω εδώ και 2-3 αλλαγες λαδιών βαζω Καστρολ (είχα βρει μια άκρη και πηρα κούτα μισοτιμής)
ο φίλος που βοηθάει, τα εχθρεύεται όπως τα βαμπίρ το ασήμι.
να τον ακούσω και να ξαναπαω σε σπεκτρο (ή τορκο) , ή να μείνω με αυτα που εχω μεχρι να μου τελειωσει η κουτα;

έχω GSXR1000K6 και του βάζω Castrol Power 1 Racing 10w-50 εδώ και πολλάααααα χλμ... κοντά 45.000χλμ που είχα ανοίξει ήταν όλα καθρέπτης.... δε νομίζω πως φταίνε τα λάδια...

amyroukai
06/11/2014, 20:51
Τι να σου πω περί λαδιού οι απόψεις είναι σαν τις μύτες, ο καθ' ένας τη δική του.
Εσύ πως το 'χεις καταλάβει, στο κιβώτιο πχ που είναι ο κύριος "ρουφιάνος" των ελαίων; Στο φέιζερ πάντως "έσπαγε" νωρίς σχετικά, κατά τις 3000 το "άκουγες".

o_gavros
06/11/2014, 20:57
ρε Γιαννη τι να σου πω τωρα;
εγω κάθε 6χιλ. χλμ κανω αλλαγές.
ούτε άκουγα τίποτα περίεργο,ούτε "άκουγα" κάτι μεμπτό.
Ποτέ με κανένα λάδι που έβαλα, δεν ένιωσα αυτό που λένε "σαζμάν βούτυρο". Μόνο σε μεγάλες βόλτες μαλάκωνε πολύ το σαζμάν.
αλλά νομίζω αυτό είναι γνωρισμα της Καφασακι.
τωρα κι εγω δε νομίζω πως η φθορά ήρθε απο τη μαρκα του λαδιού.

Υπάρχει περίπτωση,για κάποιο λόγο σε κάποια στιγμή, να μην έφτανε επαρκές λάδι στον κύλινδρο #4;
αλλά θα μου πεις,άντε και έγινε έτσι. τι συνέβη και έφτιαξε μετά;



Επίσης να πω,ότι τα λάδια που αφαιρέθηκαν τώρα, ήταν πεντακάθαρα καισχεδόν είχαν το αρχικό τους κοκκινωπο χρωμα.αν λεεικατι αυτο

amyroukai
06/11/2014, 21:07
Το περίεργο είναι το βαθύ χάραγμα στην έδρα, σαν να είχε ένα σκουπιδάκι και την έσκαψε ή υπερβολικό σφίξιμο. Και έχει και μιά γρατσουνιά περίεργη που δεν είναι από περιστροφή (εκτός αν ξεγελάει η φωτό).
Το ότι έχουν χαρακιές όλα τα αμύγδαλα με παραξενεύει, άλλα πιο πολύ και άλλα πιο λίγο. Το μαύρο χρώμα είναι από διαδικασία επιφανειακής σκλήρυνσης; Πάντως αν το μετρήσεις και τα αμύγδαλα είναι με σωστές διαστάσεις και τα διάκενα επίσης σωστά, κλείσε το όμορφα με την σωστή σειρά βιδώματος και τις προβλεπόμενες ροπές και φαντάζομαι ότι όπως δούλευε έτσι θα δουλεύει πάλι. Απλά θα το είχα στο νού μου να το βλέπω συχνά (εννοώ στα διαστήματα που λέει ο καφασάκης).

mankam
06/11/2014, 21:16
Οι φθορες στα αμυγδαλα και τα κομβια των εκκεντροφορων ισως να μην ειναι εκτος οριων, οτι και να σου λεμε εδω ειναι τηλε-διαγνωση.
Πρωτο βημα μπες και κατεβασε το μανουαλ απο καπου αν εχεις μικρομετρα παχυμετρα εχει καλως αν οχι πηγαινε σε μηχανουργειο να στα μετρησουν , οι φθορα στους εκκεντροφορους επανερχεται με πολυ ψιλο σμυριδοχαρτο, δες διαφορα στους εκκεντροφορους απο τον προκατοχο Ζ750 το 8βαλβιδο 1984 πριν το τριψιμο και μετα: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129412&page=44&highlight=z750+1984
Οσο αφορα την διαφορα στα αλουμινενια καβαλετα που εχει το κεφαλαρι αν εσαι εκτος οριων...

toyar
06/11/2014, 21:30
παντως σε μηχανακι που περπαταει μια χαρα δεν ειναι εποχες για πολυ ψειρισμα
ρυθμισε βαλβιδουλες κλειστο βαλε φρεσκο λαδακι και..........
καλες βολτες:beer:
στο δρομο δεν θα σε αφησει:)

o_gavros
06/11/2014, 21:39
@μανκαμ
πολύ χρήσιμο τιπ!

Δε μου λες,μιας και φαίνεται πως ξερεις, πως μετριούνται τα καβαλέτα στην κεφαλή;
πρέπει να το βγάλω και να το πάω σε μηχανουργείο;

@toyar
έτσι ακριβώς.:a10:

mankam
06/11/2014, 21:56
@μανκαμ
πολύ χρήσιμο τιπ!

Δε μου λες,μιας και φαίνεται πως ξερεις, πως μετριούνται τα καβαλέτα στην κεφαλή;
πρέπει να το βγάλω και να το πάω σε μηχανουργείο;


@toyar
έτσι ακριβώς.:a10:


Μαθαινω ακομα :wave2: αλλα νομιζω θελει ρολογια, μια και το ανοιξες δεν κοστιζει να μαθεις σε τι κατασταση ειναι, αλλα οχι αστο εδω και θα δουμε στο μηχανουργειο, να εισαι παρων και να εχεις τις εργοστασιακες ανοχες υποψιν, αν πας συστημενος καλυτερα.

andreaspetr
07/11/2014, 03:17
τα φτηνα castrol που πηρες μηπως ειναι καμμια παρτιδα ανακυκλωμενα?
εχω ακουσει πολλα περιεργα για μουφα castrol αν και εγω τετοια βαζω.
το αρπαγμα μαλλον ειναι απο κρυο πλακωμα.
φιλτρο γνησιο η οτι ναναι?μηπως δεν εχει καλη πιεση η τρομπα και ο τελευταιος κυλινδρος
παιρνει καμμενο λαδι μεχρι να φτασει σε αυτον η δεν παιρνει αρκετη ποσοτητα.
οι χαρακιες δεν φαινονται να ειναι τοσο ανυσηχητικες,
εχω δει πολυ χειροτερα και δουλευουν για χρονια απροβληματιστα.

toyar
07/11/2014, 04:44
ενας τροπος μετρησης ανοχων στροφεα-εδρανου ειναι με plastigauge http://www.youtube.com/watch?v=q3pHb-qXZc8
εχεις ομως διαθεσιμες τις εργοστασιακες τιμες;

o_gavros
07/11/2014, 08:56
ενας τροπος μετρησης ανοχων στροφεα-εδρανου ειναι με plastigauge http://www.youtube.com/watch?v=q3pHb-qXZc8
εχεις ομως διαθεσιμες τις εργοστασιακες τιμες;

σ΄ωραίος!
το μανουάλι αναφέρει ακριβώς αυτό το πλαστικό σαν τρόπο μέτρησης!

326560

326561

326562

Eversman
07/11/2014, 09:01
Γιάννη μην σε τρομάζει. 'Εχω δεί ΤΑ έκτροπα! Μιά χαρά είναι το μηχάνημα. Κλείστο και προσπάθησε να αλλάζεις τα λαδάκια λίγο πιό σύντομα, κάθε 5000 χλμ. Η Φθορά βέβαια δεν εξηγείται για τα χιλιόμετρα που έχεις, παρά μόνο από την κακή χρήση του προηγούμενου ιδιοκτήτη, όπως είπαν και τα παιδιά (κακό στρώσιμο και ψυχρές εκκινήσεις).

theofilos888
07/11/2014, 10:17
Μην αφήνεις το μηχανακι να ζεσταινεται στο πλαινο σταντ. Ελλιπης λίπανση της κεφαλης είναι αυτά τα σημάδια. Μέτρα το και πράττεις.

GFawkes
07/11/2014, 10:24
Μην αφήνεις το μηχανακι να ζεσταινεται στο πλαινο σταντ. Ελλιπης λίπανση της κεφαλης είναι αυτά τα σημάδια. Μέτρα το και πράττεις.

Σωστο

και να προσθεσω οτι πρεπει να ελεγξεις την διοδο του λαδιου στην κεφαλη απο δεξια....ισως εκει να εχει παιξει κατι, καποιο γρεζι που την εχει βουλωσει μερικως κλπ

zannisvel
07/11/2014, 10:27
Ειχα το 1000 του 2007, οταν ανοιχτηκε οι εκκεντροφοροι ειχαν σημαδια παρομοια αλλα χωρις να εχουν πειραχτει οι ανοχες, ουτε τα ενιωθες με την αφη και μου ειχαν πει οτι ειναι λογικη φθορα και κατι για κρυο κινητηρα, βεβαια δεν υπηρχε κανενα σημαδι στη κεφαλη. Πριν αρχισεις τη καταστροφολογια περασε απο ενα εξουσιοδοτημενο που εμπιστευεσαι και μετρησε τες για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο αλλιως σε βλεπω να μη μπορεις να κοιμηθεις το βραδυ...
Spectro λαδια προτειναν στο Αμερικα.
:beer:

o_gavros
07/11/2014, 11:32
Ειχα το 1000 του 2007, οταν ανοιχτηκε οι εκκεντροφοροι ειχαν σημαδια παρομοια αλλα χωρις να εχουν πειραχτει οι ανοχες, ουτε τα ενιωθες με την αφη και μου ειχαν πει οτι ειναι λογικη φθορα και κατι για κρυο κινητηρα, βεβαια δεν υπηρχε κανενα σημαδι στη κεφαλη. Πριν αρχισεις τη καταστροφολογια περασε απο ενα εξουσιοδοτημενο που εμπιστευεσαι και μετρησε τες για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο αλλιως σε βλεπω να μη μπορεις να κοιμηθεις το βραδυ...
Spectro λαδια προτειναν στο Αμερικα.
:beer:

Φίλε Ζαννη το μόνο που δεν πρόκειται να κάνω είναι το να γίνω σκλάβος του οποιουδήποτε μηχανήματος και να χάνω τον ύπνο μου.
Σίδερα είναι.
Αν χαλάσουν τα βάζω φωκο και χορεύω τριγύρω τους.


Στο θέμα τώρα.
Πηγα και μέτρησα τους εκκ/ους.
Ο εισαγωγής ήταν λίγο στραβός για αυτό και η φθορά.μου μέτρησε και ίσιωσε δωρεάν ο άνθρωπος.(Χουρδακης Δημήτρης,Σερρών 76).
Στην ερώτηση μου τι προκάλεσε το στραβωμα και τη φθορά στην έδρα,λάθος στα λυσε-δέσε απεφάνθη ο ειδικός.
Να τα χαιρόμαστε τα συνεργεία...

lykourgi
07/11/2014, 11:53
Πηγα και μέτρησα τους εκκ/ους.
Ο εισαγωγής ήταν λίγο στραβός για αυτό και η φθορά.μου μέτρησε και ίσιωσε δωρεάν ο άνθρωπος.(Χουρδακης Δημήτρης,Σερρών 76).
Στην ερώτηση μου τι προκάλεσε το στραβωμα και τη φθορά στην έδρα,λάθος στα λυσε-δέσε απεφάνθη ο ειδικός.
Να τα χαιρόμαστε τα συνεργεία...


Χαίρομαι που βρήκες τη λύση στο πρόβλημά σου.
Μπορείς όμως να μας πεις πως σου διόρθωσε το στράβωμα των εκκεντροφόρων. Δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο. :confused:

Επίσης μου φαίνεται περίεργο πως μπορεί να στραβώσει εκκεντροφόρος από κακή τοποθέτηση, εκτός αν μιλάμε για πετσικαρισμένη κεφαλή.

Δεν αμφισβητώ κανέναν, απλά θέλω να μάθω κάτι που δεν ξέρω. :)

teogtp
07/11/2014, 12:11
Χαίρομαι που βρήκες τη λύση στο πρόβλημά σου.
Μπορείς όμως να μας πεις πως σου διόρθωσε το στράβωμα των εκκεντροφόρων. Δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο. :confused:

Επίσης μου φαίνεται περίεργο πως μπορεί να στραβώσει εκκεντροφόρος από κακή τοποθέτηση, εκτός αν μιλάμε για πετσικαρισμένη κεφαλή.

Δεν αμφισβητώ κανέναν, απλά θέλω να μάθω κάτι που δεν ξέρω. :)

Απο "μονοπαντο" σφιξιμο των εδρων του εκκεντροφορου.

notakos600
07/11/2014, 12:23
Έχουν σειρά σφιξίματος οι βίδες του εκκεντροφόρου, της κεφαλής, των κυλίνδρων κλπ.
Κρίμα να ήταν φταίξιμο μάστορα.
Τέλος καλό, όλα καλά φίλε μου και καλές βόλτες.
Ίσως τώρα να το αγάπησες περισσότερο που μπήκες στα ενδότερά του.

o_gavros
07/11/2014, 12:36
Ότι είπαν τα παιδιά για το στραβωμα.

Ο μάστορας είχε εκεί κάποιο μηχάνημα
και το ίσιωσε μπαμ μπαμ.
Γενικά έπαθα μια πλάκα στο μαγαζί του.μηχανουργικος παράδεισος!



Ίσως τώρα να το αγάπησες περισσότερο που μπήκες στα ενδότερά του.

Ισχύει ήδη!

lykourgi
07/11/2014, 13:13
Απο "μονοπαντο" σφιξιμο των εδρων του εκκεντροφορου.


Έχουν σειρά σφιξίματος οι βίδες του εκκεντροφόρου, της κεφαλής, των κυλίνδρων κλπ.
Κρίμα να ήταν φταίξιμο μάστορα.
Τέλος καλό, όλα καλά φίλε μου και καλές βόλτες.
Ίσως τώρα να το αγάπησες περισσότερο που μπήκες στα ενδότερά του.


Ότι είπαν τα παιδιά για το στραβωμα.

Ο μάστορας είχε εκεί κάποιο μηχάνημα
και το ίσιωσε μπαμ μπαμ.
Γενικά έπαθα μια πλάκα στο μαγαζί του.μηχανουργικος παράδεισος!



Ισχύει ήδη!


Τα περί σειράς σφιξίματος και ροπών τα γνωρίζω, αλλά είχα την εντύπωση ότι η μη τήρησή τους επιφέρει μόνο ανομοιόμορφη φθορά και όχι στράβωμα.

Σας ευχαριστώ.

Greenthing
08/11/2014, 09:12
Προσωπικα περι λαδιων τα λαδια του καστορα δεν τα συμπαθισα ποτε επι δραχμης αγορασα τετοιο λαδι και ο μονος λογος ηταν οτι ηταν σαββατο και ηταν ολα κλειστα...

οσο για τα συνεργεια ο γιαννης εχει μια μικρη ιστορια να περιγραξει.... απεριγραπτη μεν η ιστορια του δε.

Dbnn
08/11/2014, 09:53
και λίγο στην κεφαλή εκεί πατάει ο εκκ/ορος, στον κύλινδρο #4.



326542


326540


326541

Δεν έχεις δεί φάγωμα σε εκκεντροφόρο..... Μην είσαι ψυχαναγκαστικός, απλά βάζε καλό λαδάκι που προτείνει ο κατασκευαστής! Οι εκκεντροφόροι σου μια χαρά είναι!

o_gavros
08/11/2014, 10:03
Προσωπικα περι λαδιων τα λαδια του καστορα δεν τα συμπαθισα ποτε επι δραχμης αγορασα τετοιο λαδι και ο μονος λογος ηταν οτι ηταν σαββατο και ηταν ολα κλειστα...

οσο για τα συνεργεια ο γιαννης εχει μια μικρη ιστορια να περιγραξει.... απεριγραπτη μεν η ιστορια του δε.

το βαμπίρ και τ'ασήμι που λέγαμε :p
πιο εύκολα του πουλαγα πάγο στη Λαπωνία,παρα καστρολ λαδια



Δεν έχεις δεί φάγωμα σε εκκεντροφόρο..... Μην είσαι ψυχαναγκαστικός, απλά βάζε καλό λαδάκι που προτείνει ο κατασκευαστής! Οι εκκεντροφόροι σου μια χαρά είναι!

κανενας ψυχαναγκασμός.
Αν η Τεομοτο δεν τον έπαιζε και με τα δύο και δεν μας έβαζε να περιμένουμε 3 μέρες για δύο καπελότα (τα οποία τελικώς δεν τα φέρανε στην ώρα τους,και θα πάρουν τα τρυφερά μου απο βδομάδα μόλις με πάρουν τηλ να παω να παραλαβω), το πιθανότερο είναι ότι δεν θα είχε γραφτεί ποτέ αυτό το θρεντ,δεν θα είχα πάει στον ρεκτιφιέ και δεν θα είχα πάρει ποτέ χαμπάρι ότι ο εκκ/ορος μου είχε στραβώσει ελαφρώς και ότι γενικώς τρώμε το δούλεμα της αρκούδας απο τα συνεργεία.
Συγκυριακά συνέβησαν όλα, με την αλληλουχία αυτή.

sapila racing
08/11/2014, 10:06
Συγκυριακά συνέβησαν όλα, με την αλληλουχία αυτή.

Τελος καλό, ολα καλά λοιπόν.
Ισως το σύμπαν συμμαχησε μαζί σου για να γίνει σωστό το μηχανάκι. :wave2:

Greenthing
08/11/2014, 10:10
Σωστος ο σαπιλας....

τελος καλο ολα καλα... Απλα το γαμωτο ειναι για τα ευρηματα

zannisvel
08/11/2014, 10:13
Χαιρομαι που πηγαν ολα καλα.

Σου προτεινα τα spectro και πηγα να τα ψαξω να τα δοκιμασω και στο XT και τα πηρα 14€ το λιτρο...:uplate:.
Μεχρι περσι και με την ισοτιμιο ευρω δολλαριου τα επαιρνα 7-7,5€.
Anyway, το golden κανει μεγαλη διαφορα στην αισθηση σε σχεση με τα galp και τα elf που εβαλα προσφατα.

o_gavros
08/11/2014, 10:14
Τελος καλό, ολα καλά λοιπόν.
Ισως το σύμπαν συμμαχησε μαζί σου για να γίνει σωστό το μηχανάκι. :wave2:
Αυτο.
είναι ακρως εθιστικό ομως.όσο πιο πολύ σκαλίζεις,τόσο πιο πολύ θέλεις το φαινόμενο "μαύρα νύχια"



Στράτε,καλημέρα ρε :p

Greenthing
08/11/2014, 10:17
Καλημερες γιαννο.....


Αν θες μαυρα ωνυχ υπαρχει τροπος... πετας μοτερ κατω το κανεις ολο βιδες και ξαναδενεις.... +5 αλογα ευκολα.......

Η kawa στο zx του 8 υποσχοταν αυξηση εως 10% απο αυτο λουσε δεσε... :lol:

notakos600
08/11/2014, 13:45
Καλημερες γιαννο.....


Αν θες μαυρα ωνυχ υπαρχει τροπος... πετας μοτερ κατω το κανεις ολο βιδες και ξαναδενεις.... +5 αλογα ευκολα.......

Η kawa στο zx του 8 υποσχοταν αυξηση εως 10% απο αυτο λουσε δεσε... :lol:

Blueprinting...:a013: