PDA

View Full Version : Αλλαγή μπουζί σε Yamaha SRX



zannisvel
07/11/2014, 18:29
Καλησπερα στη παρεα,

Κανεις που να εχει αλλαξει μπουζι σε SRX?
Θα παω να δω ενα SRX400 αποψε και μαλλον θελει αλλαγη το μπουζι για να παρει μπροστα.
Κατεβασα το workshop manual αλλα δε λεει. Πρεπει να βγαλω τεποζιτο. Το μπουζοκλειδο του XT600 κανει?
Οποια βοηθεια δεκτη.

catmaster
07/11/2014, 19:07
Καλησπερα στη παρεα,

Κανεις που να εχει αλλαξει μπουζι σε SRX?
Θα παω να δω ενα SRX400 αποψε και μαλλον θελει αλλαγη το μπουζι για να παρει μπροστα.
Κατεβασα το workshop manual αλλα δε λεει. Πρεπει να βγαλω τεποζιτο. Το μπουζοκλειδο του XT600 κανει?
Οποια βοηθεια δεκτη.

κάνει με προσοχή γιατί είναι λίγο δύσκολος ο χώρος και να έχεις το νου σου να πατήσει σωστά για να μην βιδώσεις στραβά

αφού θα το βγάλεις να τσεκάρεις οπωσδήποτε και το ντεπόζιτο στα πλάγια από κάτω μην έχει τρυπήσει - υπέφεραν τα μηχανάκια αυτά εκεί

αν σου κάνει καλόβολτο και αγρατζούνιστο :)

αν για χψζ λόγω δεν σου κάνει το μηχανάκι η δεν τα βρείτε ρίξε ενα πμ μηπως το δω και εγώ - ψάχνω μιζάτο srx 400 για την κοπέλα μου :wave2:

sapila racing
07/11/2014, 19:08
Καλησπερα στη παρεα,

Κανεις που να εχει αλλαξει μπουζι σε SRX?
Θα παω να δω ενα SRX400 αποψε και μαλλον θελει αλλαγη το μπουζι για να παρει μπροστα.
Κατεβασα το workshop manual αλλα δε λεει. Πρεπει να βγαλω τεποζιτο. Το μπουζοκλειδο του XT600 κανει?
Οποια βοηθεια δεκτη.

Ειναι λίγο στριμόκωλα αλλά θα το καταφέρεις και χωρίς να βγάλεις τεπόζιτο.
Το μπουζόκλεισο του ΧΤ θα κάνει.
Θα το πάρεις το SRX?
:beer:

zannisvel
07/11/2014, 19:19
Θα παω με ενα φιλο που ενδιαφερεται, ειναι και μελος εδω. Παντως το srx το ξερετε απο παλιοτερα, ηταν το project bike του hornetakias.
Ευχαριστω πολυ!
:beer:

catmaster
07/11/2014, 19:27
Ειναι λίγο στριμόκωλα αλλά θα το καταφέρεις και χωρίς να βγάλεις τεπόζιτο.
Το μπουζόκλεισο του ΧΤ θα κάνει.
Θα το πάρεις το SRX?
:beer:

κοίτα ρε το κοράκι με τη μία ... :smokin:

326583



Θα παω με ενα φιλο που ενδιαφερεται, ειναι και μελος εδω. Παντως το srx το ξερετε απο παλιοτερα, ηταν το project bike του hornetakias.
Ευχαριστω πολυ!
:beer:

καλόβολτο έχει πέσει δουλειά πάνω του :beer:

buckley
07/11/2014, 19:28
Θα παω με ενα φιλο που ενδιαφερεται, ειναι και μελος εδω. Παντως το srx το ξερετε απο παλιοτερα, ηταν το project bike του hornetakias.
Ευχαριστω πολυ!
:beer:

Φίλος μεγάλη προσοχή και σχολαστικό καθαρισμό της περιοχής που πάντα μαζεύει "πράμα" που εγκλωβίζεται, πριν βγάλεις μπουζί.
Το πράμα αναλόγως που αφηνόταν το μηχανάκι μπορεί να είναι από ξεραμένα -σαπισμένα φύλλα μέχρι πετραδάκια που πανεύκολα λόγω της δυσκολίας χειρισμών και της στενότητας ευκολότατα πέφτουν στον θάλαμο καύσης...

zannisvel
07/11/2014, 19:39
Αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω καν αν χρειαζεται. Απλα επειδη θελω να ειμαι προετοιμασμενος γι'αυτο και ρωτησα.
Εχω και stock μπουζι απο το ΧΤ αρα αν χρειαστει να εχω ενα μαζι.

notakos600
08/11/2014, 04:30
Εγώ με πολύσπαστο στη μανέλα αλλάζω το μπουζί (ΧΤ 600) χωρίς να βγάλω το τεπόζιτο. Στο βάλε/σφίξε με σκέτο μπουζόκλειδο μην πάρει μπόσικα.
Συμφωνώ με buckley για τα σκουπιδάκια-πετραδάκια στην περιοχή της κεφαλής, έχουν πέσι για πλάκα στον θάλαμο καύσης, πινελάκι ή φύσημα με αέρα η καλύτερη λύση.

zannisvel
08/11/2014, 09:56
Δεν επαιρνε μπροστα με τιποτα, οτι σκεφτηκα χωρις εργαλεια του το εκανα. Το μπουζι δεν καταφερα να το βγαλω ηταν γερα σφιγμενο και απλα στραβωνα το μπουζοκλειδο του ΧΤ. Εβγαλα τη μπουζοπιπα της εβαλα το καινουριο μπουζι και το γειωσα στην ακρη του μοτερ και σπινθηρα ειχε. Συνδεσαμε τη μπαταρια με καλωδια να δουμε μπας και ηταν θεμα μπαταριας αλλα παλι τιποτα.
Παντως ειναι πολυ χωμενο το μπουζι και το τεποζιτο που βγαλαμε δεν εκανε καμια διαφορα...

Τι ωραιο μηχανακι ομως που ειναι!!!!!

sapila racing
08/11/2014, 10:04
Δεν επαιρνε μπροστα με τιποτα, οτι σκεφτηκα χωρις εργαλεια του το εκανα. Το μπουζι δεν καταφερα να το βγαλω ηταν γερα σφιγμενο και απλα στραβωνα το μπουζοκλειδο του ΧΤ. Εβγαλα τη μπουζοπιπα της εβαλα το καινουριο μπουζι και το γειωσα στην ακρη του μοτερ και σπινθηρα ειχε. Συνδεσαμε τη μπαταρια με καλωδια να δουμε μπας και ηταν θεμα μπαταριας αλλα παλι τιποτα.
Παντως ειναι πολυ χωμενο το μπουζι και το τεποζιτο που βγαλαμε δεν εκανε καμια διαφορα...

Τι ωραιο μηχανακι ομως που ειναι!!!!!

Ριξε WD40 μεσα στην οπή του μπουζί και ξαναπροσπαθείστε μετα απο μερικές μέρες.
Αντί για το μπουζόκλειδο του XT παρε ενα σωστό σωληνωτό κλειδί Chrome Vanadium με τρυπες κι ενα γερό κατσαβίδι μαζί σου.

SHOOTER045
09/11/2014, 11:42
Ότι είπε ο Άρης από πάνω, παρόλο που έχεις σπινθηρα παίζει να έχει βραχυκυκλωμενο μπουζί.
Τροφοδοσία κοιτάξατε?στελνει βενζίνη?
Αν καθόταν πολύ καιρό παίζει ο κεντρικός διακόπτης ή το kill switch να είναι οφ.
Όταν βγει το μπουζί βαλε καινούριο,φροντισε να στέλνει βενζίνη ,τσέκαρε διακοπτες και θέλω να πιστεύω ότι θα πάρει

notakos600
09/11/2014, 14:37
Αν έχει σπινθήρα τότε κοιτάξε τροφοδοσία.
Βραχυκυκλωμένο μπουζί, χαλασμένος κεντρικός διακόπτης, κολλημένο Kill Switch δεν δίνουν ποτέ σπινθήρα.
Επίσης πρόσεξε αν ο σπινθήρας είναι συνεχόμενος, αν είναι μια φορά σε κάθε γύρισμα του διακόπτη και τέλος, τότε κοίταξε την γείωση της ηλεκτρονικής και τις υπόλοιπες γειώσεις.
Αλλά μάλλον βρώμικο καρμπυρατέρ παίζει, ίσως από τις επικαθήσεις.

SHOOTER045
09/11/2014, 15:04
Ευχαριστώ που με συμπλήρωσες δάσκαλε

notakos600
09/11/2014, 15:05
Ευχαριστώ που με συμπλήρωσες δάσκαλε

Κανείς μας δεν είναι δάσκαλος, όλοι μαθαίνουμε στην δια βίου μάθηση. :beer:

SHOOTER045
09/11/2014, 15:17
Πόσο δίκιο έχεις γέροντα...

notakos600
09/11/2014, 15:21
Πόσο δίκιο έχεις γέροντα...

Κι εγώ σε εκτιμώ τα μάλα. :a024:

OldMan
10/11/2014, 13:52
Νοτακο..

Το έχεις το χούϊ να κανεις τα Τεχνικα στο τέλος Cosmopolitan, ναι..??

notakos600
10/11/2014, 14:22
Νοτακο..

Το έχεις το χούϊ να κανεις τα Τεχνικα στο τέλος Cosmopolitan, ναι..??

Με τις κολακείες δεν κερδίζεις τίποτα. :a01: