PDA

View Full Version : Λαστιχα για superduke 990



Gelas
07/11/2014, 22:42
Οπως γραφει και ο τιτλος ειμαι στην αναζητηση ελαστικων για το ktm μου...

Μεχρι τωρα εχω δουλεψει τα corsa iii και gp racer d211
η χρηση της μηχανης ειναι κατα κορο σε επαρχιακους στριφτερους προορισμους
με καθολου χρηση πολης και ελαχιστη χρηση πιστας.

Προσανατολιζομαι κυριως προς pirelli-continenal
αλλα δεν λεω οχι και σε dunlop...
Δεν θελω να κινηθω παλι προς γομες αλλα ψαχνω κατι
πιο καθημερινο ελαστικο.

Παρακαλω τη βοηθεια σας...:wave2:

Gelas
11/11/2014, 06:54
Τι γινεται ρε παιδια κανενας δεν εχει αποψη για λαστιχα σε γυμνο μηχανακι...?
η η απαντηση εχει καλυφθει σε προηγουμενα post?

DoctoR_k6
11/11/2014, 10:17
Αν δεν θες να μπλεξεις με λαστιχα που εχουν περισσοτερο καταβολες trackday στυλ gp racer, supercorsa αλλα τα δουλευει πολυ κοσμος κ σε καθημερινη χρηση παρε για εμενα λαστιχα δρομου που θα δουλεψουν κ σε πιστα καλα αλλα θα βγαλεις κ χιλιομετρα σε διαρκεια. Κοιτα για sportsmart 2 που αν κρινω απο το 1 θα ειναι ακομα καλυτερο σε ολα του κ αν θες λιγο πιο μαλακο rosso corsa. Εχω ακουσει καλα λογια απλα φθειρεται λιγο περισσοτερο λογω πιο μαλακης γομας απο το dunlop. Εβγαλε κ η metzeler καινουριο μοντελο αν δεν κανω λαθος(m7) αλλα δεν εχω αποψη καθολου γι αυτο. Continental κ michelin τα αποφευγω!!

Greenthing
11/11/2014, 10:26
211 αφου τα εχεις βαλει ξερεις ποια ειναι η αξια τους... bridgestone r10 αν θες να δοκιμασεις κατι ανωτερο

pirelli Οχι γιατι απλα για την τεχνολογια που κουβαλαν ζηταν πολλα.. conti εχεις επιλογες αλλα δεν ειναι συγκρισημα με της γομες που φορας..

Προσωπικα φοραω τα r10 στο zrx1200 που εχω και πραγματικα το λαστιχο κανει παπαδες αλλα φυσικα δεν εχει διαρκεια 20,000 χιλιομετρα

Gelas
11/11/2014, 10:41
Τα τελαυταια 211 που φοραω εχουν 7000κμ πανω τους αλλα εχουν φανει τα λινα...
Ο λογος που θελω να τα αποφυγω είναι γιατι λογο πολύ γρηγορης κορωνας και σε συνδιασμο με
γυμνο μηχανακι εχω τρομερη ασαφεια μετα τα 180κμ σε τρομακτικο βαθμο.
Και όχι ότι το συγκεκριμενο μοτο είναι για τετοια χρηση αλλα είναι κριμα να το ανοίγεις και να φοβάσαι..
Το πρόβλημα βεβαια εχει ελατωθει προς το τελος ζωης του ελαστικου οπου και η κορωνα εχει ελατωθει αισθητα.

Τα δικα σου r10 ποσα κμ τα εχεις μεχρι τωρα και τι λενε από φθορα...

Greenthing
11/11/2014, 17:04
6 αλλα τους εχω αλλαξει τον αδοξαστο και φτανουν προς το τελος τους... βεβαια το κουνημα εγω θα ελεγα οτι προερχεται απο λαθος πιεση παρα απο την κορωνα...

τι πιεση τα δουλευεις?
σε supersport λαστιχο μετα οι επιλογες ειναι απειρες..

zannisvel
11/11/2014, 17:12
Continental sport attack, τα ειχα στο Ζ1000 και ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος απο αποδοση και τιμη.
Δευτερη προταση ειναι τα Pirelli Q3, ζεστενονται γρηγορα αλλα ειχα ταχυκαρδιες στις κολλισεις στην ασφαλτο οταν εβρεχε.

DoctoR_k6
11/11/2014, 18:22
Αφου ψαχνεις πολιτικα λαστιχα κ οχι γομες παιζεις σε s20, sportsmart, rosso corsa κ τα συναφη.
Αν δεις 10-12000 εισαι αρχοντας.Κ αυτα χωρις περιττα παντιλικια κ σουζιδια!!
Απορω βγαζει καποιος πανω απο 15 σε 1000αρι μοτο??

Gelas
11/11/2014, 19:12
6 αλλα τους εχω αλλαξει τον αδοξαστο και φτανουν προς το τελος τους... βεβαια το κουνημα εγω θα ελεγα οτι προερχεται απο λαθος πιεση παρα απο την κορωνα...

τι πιεση τα δουλευεις?
σε supersport λαστιχο μετα οι επιλογες ειναι απειρες..

Τι να σου πω φιλε μου εχω δοκιμαμασει τα παντα
από τις πιεσεις του κατασκευαστη 34 μπροστα πισω
μεχρι τις πιεσεις της Dunlop με το περιφημο Ntec (πισω κατεβηκα και 25)
Η κατασταση δεν βελτιωθηκε καθολου και πραγματικα νομιζω είναι αδυνατο σε normal οδηγο να περασει τα 200 κοντερ

Gelas
11/11/2014, 19:22
Το σκεπτικο μου είναι ότι από τη στιγμη που ο μεσος οδηγος δεν θα μπορεσει να φτασει
ποτε τις γομες σε πληρη λειτουργικη κατασταση τοτε πια η ουσια να τις πληρωνουμε?

Προσοχη μιλαω παντα για χρηση δρομου και όχι πιστα που είναι άλλο κεφαλαιο...
Γιατι λοιπον να πληρωνω 300 και ευρω κάθε 6000κμ για κατι το οποιο δεν το αξιοποιω στο επακρο
και να μην βολευτω με κατι υποδιεστερο μεν αλλα όχι αντιληπτο
που απλα θα με εξηπηρετησει περισσοτερο διαστημα...:smokin:

Η αληθεια είναι ότι ζαχαρωνω τα rosso ετσι για μια δοκιμη και με πιο "μαλακο" σκελετο
αλλα θα μου βγαλουν καμια 10000κμ η θα παιξουμε στα ιδια με τα 211 ?

rock n rolla
11/11/2014, 23:21
Michelin Pilot Power 2CT!

Greenthing
12/11/2014, 10:36
ο gelas καλα τα λεει... αν εστω μια στο τοσο δεν ζητας απο τα λαστιχα σου αυτο που μονο γομα μπορει να προσφερει ειναι πεταμενα λεφτα
Εγω προτιμω γομες γιατι ακομα και με αυτο το μηχανακι κανιβαλιζομαι που και που.. παντως για το s20 σε γυμνο που το εχω δοκιμασει ενα εχω να πω... Α Ψ Ο Γ Ο.