PDA

View Full Version : Suzuki address 125 Injection



Nikos291
08/11/2014, 03:15
Γεια σας σε ολους καταρχην να πω πως ειμαι καινουργιος στο φορουμ και δεν ξερω αμα ειμαι στο σωστο topic.
Εχω ενα suzuki address με 27 χιλιαδες χλμ.
Επειδη δεν ξερω πολυ καλα απο μηχανακια εχω τις εξεις ερωτησεις :
1)Ειναι 125 θελω να το παω σε ενα μηχανικο και να μου το κανει 150 ποσα λεφτα θα μου παρει;
2)Οταν βαζω την 3η ταχυτητα μου κανει ενα θορυβο το κανει 3 χρονια τωρα δε παιζει προβλημα απλα θελω να το φτιαξω για να μην γινει καμια στραβη, μερικοι λενε πως ειναι απο το σασμαν η απο τα δισκακια.
3)326592 Εκει που λεει F1 μου ανοιγει στην αρχη αφου ανοιγω την μηχανη και μετα μου ειναι ολη την ωρα ανοιχτο.. το κανει τωρα κατι μερες δεν μου το εχει ξανακανει ξερετε γιατι; απο οτι εψαξα στο google ειναι απο το αισθητηρα λαμδα.
4)Πηγα να βαλω μια Level πανω του αλλα ειδα οτι εχει μια μαλακια στην εξατμιση που νομιζω λεγεται αισθητηρα λαμδα 326591
Μηπως χρειαζομαι ειδικη παραγκελια για εξατμιση; Επισης σκεφτομαι να βαλω η trioval η racetech.
Τι μου προτείνεται;
Αν μπορειτε απαντηστε στα θεματα μου και ευχαριστω και συγγνωμη αν εχω κανει ορθογραφικα. :D

SHOOTER045
09/11/2014, 11:09
1) άσε τα πειράματα και τα ανεβασμένα κυβικά, αύριο - μεθαύριο θα θέλεις να το πουλήσεις, εγώ δεν θα έπαιρνα ένα μηχανάκι με ανοιγμένο μοτέρ,φανταζομαι και οι περισοτεροι. Οπότε η δεν το κάνεις και κρατάς τα φράγκα για μεγαλύτερο, η το κάνεις με δική σού ευθυνη.
2) θόρυβος σαζμαν μόνο στην τρίτη.χμμμμ
Κουμπώνει κανονικά? Μήπως την πετάει καμία φορά?ισως φουρκετα ίσως γρανάζι 3ης ,αλλά εξωτερικά δεν φαίνεται, θέλει άνοιγμα
3) το λαμπάκι f1 μπορεί να ανάβει για διάφορους λόγους, δεν είναι απαραίτητα λ .
Αν έχει πριζακι, βρίσκεις διαγνωστικό κουμπώνεις, ένδειξη σφαλματος,κωδικος βλάβης ,και καθάρισες,αν δεν έχει πριζακι κοίτα στο μανουαλ αιτίες ανάμματος λυχνίας f1 και η λύση θα βρεθεί
4) εξάτμιση racetech - gun κλπ, θα βελτιώσει την αισθητική ,θα αφαιρέσει βάρος,θα δώσει και το κατιτις σε ροπή, μην διαλέξεις καμιά ξεταπωτη- ελεύθερη.
Καλούς δρόμους

theofilos888
09/11/2014, 13:53
στην τρίτη υπέφεραν αυτα. αλλάζεις σασμαν και τέλος. φυσα για βλάβες εχει κατω απο τη σελα αν θυμαμαι καλα διπλα στη μπαταρια.

nightraider
09/11/2014, 17:24
για εξατμιση κανε παραγγελιά στην ti-force

Nikos291
10/11/2014, 02:40
Οχι στην 3η το κανει ολη την ωρα.. τελοσ παντων δεν το πειραζω το αφηνω 125.
Επειδη ειναι λιγο ακριβη λιγο οι racetech,trioval Κλπ.
μου ειπαν να βαλω apido που δινει και 3 αλογα.. εσεις τι λετε;

SHOOTER045
10/11/2014, 05:10
Έχει και tri oval - apido
Ναι,αλλα κράτα τον σιγαστήρα

alex14
10/11/2014, 10:13
Οχι στην 3η το κανει ολη την ωρα.. τελοσ παντων δεν το πειραζω το αφηνω 125.
Επειδη ειναι λιγο ακριβη λιγο οι racetech,trioval Κλπ.
μου ειπαν να βαλω apido που δινει και 3 αλογα.. εσεις τι λετε;

3 αλογα ? :rolleyes:

GFawkes
10/11/2014, 10:37
2)Οταν βαζω την 3η ταχυτητα μου κανει ενα θορυβο το κανει 3 χρονια τωρα δε παιζει προβλημα απλα θελω να το φτιαξω για να μην γινει καμια στραβη, . :D

Και γιατι αγχωθηκες απο τωρα μην χαλασει...

μετα τα 6+ χρονια θορυβου το πας σε μηχανικο...μην μασας.

GFawkes
10/11/2014, 10:38
3 αλογα ? :rolleyes:

Ναι ειναι στο 1 σταδιο....

μολις τρεξει το υπολοιπο γηπεδο θα ειναι 2ο σταδιο στα +15 αλογα κλπ

Bradipous
10/11/2014, 11:20
Το F1 αναβει γιατι μπαινεις σε Formula 1 mode. Μην πειραξεις τιποτα και σβησει γιατι θα χασεις 5 αλογα.







FI ειναι ρε μαστορα

Nikos291
10/11/2014, 15:57
Αχαχαχαχαχαχαχαχαχα :lol:
ρε μαγκες ετσι μου ειπαν για την apido οτι δινει 3 αλογα + οτι ειναι και φθηνη και εχει ωραιο ηχο :Ρ

notakos600
10/11/2014, 16:11
Κάποτε είχε βγει ανάκληση για τα adress (σασμάν), δεν την πήρες μυρουδιά μάλλον.
Κατά τα λοιπά συμφωνώ με τους αποπάνω.

Neftis
10/11/2014, 19:36
Καλα, καλα, καλα. Εγω που το εχω 4,5 χρονια θα σου πω:

1. Μην το πειραξεις στα κυβικα. Θα μπλεξεις με προγραμματα και παπ@ριες. Δεν αξιζει τον κοπο να πειραξεις παπι. Κρατα τα λεφτα και παρε μηχαναρα.

2. Αν κοπαναει το σασμαν, δοκιμασε να κλεισεις λιγο την βαλβιδα του ρελαντι. θα τις παιρνει καλυτερα αλλα μπορει να υποφερεις απο σβησιματα στα κατεβασματα των ταχυτητων. Βρες τη χρηση τομη. Εκει θελει πειραματισμο.
ΠΡΟΣΕΞΕ, την βιδα του ρελαντι σου λεω. Μην πειραξεις τιποτε αλλο και μετα μου λες παπαδιες! Αν δε ξερεις, πηγαινε το σε μαστορα.
Οσο για τις ανακλησεις λογω σασμαν εγω δεν ξερω τιποτα. Αυτο που ξερω ειναι οτι γινεται επισκευη σε εξαρτημα του επιλογεα (αν εχεις εγγυηση, δωρεαν), με ανταλλακτικο που ΔΕΝ ειναι διορθωμενο. Στο μελλον μπορει να το ξαναεμφανισει.
Δοκιμασε επισης να κουμπωνεις τις ταχυτητες προοδευτικα. Πρωτα να πατας ελαφρα το λεβιεδακι μεχρι να αρχισει να πατηναρει και μετα πιο δυνατα να αλλαξει την ταχυτητα. Ετσι πρεπει να γινονται οι αλλαγες σε ΟΛΑ τα παπια.

3. Αναψε το check του κινητηρα. Αν μενει μονιμα αναμμενο ειναι ο κινητηρας σε safe mode. Μπορεις να το δουλεψεις αλλα πρεπει να το πας για μπριζωμα. Μπορει να ειναι οτιδηποτε.
Αν αναβωσβηνει την μαμησες. Πρεπει να το σβησεις επιτοπου και να σε μαζεψουν σηκωτο.

4. Αν θες εξατμιση, σωνει και καλα, εχε στο νου σου οτι η Yoshimura που εβαζε το εργοστασιο συνοδευοταν με προγραμμα. Γνωμη μου, κρατα τα λεφτα, μη βαλεις εξατμιση. Πηγαινε παρε ενα Playstation.
Με εξατμιση ή χωρις εξατμιση, παλι χυλοπιτες θα τρως. Αν θες να σε γουσταρουν τα γκομενακια, παρε ενα ΚΤΜ. Και σκατοφατσας να εισαι, για καποιο λογο που δε μπορω να καταλαβω, θα μαμεις τις ομορφοτερες.
Μετα σου λενε δεν υπαρχουν αντρες! Αλλα κρυβουν τη μιση αληθεια. Δεν υπαρχουν αντρες , ελευθεροι με ΚΤΜ.

Ολα αυτα συν-παπωβιε, στα λεω εκ πειρας. Και να σου πω και κατι αλλο εντελως-τελειως δημοκρατικα.... δε δεχομαι αντιρρησεις.

Neftis
10/11/2014, 20:22
μου ειπαν να βαλω apido που δινει και 3 αλογα.. εσεις τι λετε;

326789

Nikos291
11/11/2014, 03:52
4. Αν θες εξατμιση, σωνει και καλα, εχε στο νου σου οτι η Yoshimura που εβαζε το εργοστασιο συνοδευοταν με προγραμμα. Γνωμη μου, κρατα τα λεφτα, μη βαλεις εξατμιση. Πηγαινε παρε ενα Playstation.
Με εξατμιση ή χωρις εξατμιση, παλι χυλοπιτες θα τρως. Αν θες να σε γουσταρουν τα γκομενακια, παρε ενα ΚΤΜ. Και σκατοφατσας να εισαι, για καποιο λογο που δε μπορω να καταλαβω, θα μαμεις τις ομορφοτερες.
Μετα σου λενε δεν υπαρχουν αντρες! Αλλα κρυβουν τη μιση αληθεια. Δεν υπαρχουν αντρες , ελευθεροι με ΚΤΜ.


δεν ειναι για τα γκομενακια απλα θελω να βαλω μια εξατμιση.. και για να σας πω την αληθεια μαρεσουν περισσοτερο τα παπια απο τις μηχανες :P. Πρότεινε μου καποια εξατμιση τωρα :Ρ

Desperado
11/11/2014, 09:14
Γνωμη μου, κρατα τα λεφτα, μη βαλεις εξατμιση. Πηγαινε παρε ενα Playstation.
Με εξατμιση ή χωρις εξατμιση, παλι χυλοπιτες θα τρως. Αν θες να σε γουσταρουν τα γκομενακια, παρε ενα ΚΤΜ. Και σκατοφατσας να εισαι, για καποιο λογο που δε μπορω να καταλαβω, θα μαμεις τις ομορφοτερες.
Μετα σου λενε δεν υπαρχουν αντρες! Αλλα κρυβουν τη μιση αληθεια. Δεν υπαρχουν αντρες , ελευθεροι με ΚΤΜ.

Ολα αυτα συν-παπωβιε, στα λεω εκ πειρας. Και να σου πω και κατι αλλο εντελως-τελειως δημοκρατικα.... δε δεχομαι αντιρρησεις.

Τιτανοτεράστιος!!! :lol::lol:

notakos600
11/11/2014, 09:30
Το καλύτερο παπί ασχέτως μάρκας είναι πάντα το μαμά-πιπίλα στα δικά μου μάτια.
Όλα τα άλλα είναι πολύ pimp my ride.

SHOOTER045
11/11/2014, 13:07
Το καλύτερο παπί ασχέτως μάρκας είναι πάντα το μαμά-πιπίλα στα δικά μου μάτια.
Όλα τα άλλα είναι πολύ pimp my ride.

Τώρα γίνεσαι κακός
Εγώ βελτιωσα το μπροστινό, πού ήταν οκτώ όταν ήμουν πιτσιρικάς, αλλά μεγαλώνοντας και μαθαίνοντας το είδα λίγο και ασαφες, γι αυτό και έβαλα τηλεσκοπικο και δισκοφρενο,δεν πείραξα μοτέρ, έχω δύο ( πλέον ) ένα μαμα90αρι και ένα λιφαν 110 ,μη σου πω ότι έχω βλέψεις να βάλω επάνω το 125 το υδροψυκτο, οπότε είναι αναστρέψιμο, μόνο το μπροστινό δεν πρόκειται να αλλάξω γι αυτό μοιρασα - χάρισα τα κομμάτια.απ το τιμόνι και πίσω είναι μαμά, έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να το δώσω ,το έχω ήδη 25 χρόνια και συνεχίζει....

Neftis
11/11/2014, 15:20
Εγω θα εβαζα αυτη που εβαζε κι η Suzuki. Yoshimura με προγραμματακι.
Αλλα αλλο εγω, αλλο εσυ. Εσυ θα βαλεις οποια γουσταρεις. Δε πα' να λεω εγω, να φωναζω.

Οποια και να βαλεις παντως 3 αλογα δεν θα δωσει, που να κοπανας το πιτσιποπακι σου κατω. Το πιθανοτερο ειναι να χασεις. Αλλα και να κερδισεις, πανω απο μισο γαϊδουρι δε θα δεις. Ελαχιστη διαφορα, για πολλα χρηματα. Εξηγουμαι για να μη παρεξηγουμαι. Ξανασκεψου το.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις...Πουλα το, δωσε 1 χιλιαρικο ακομα, παρε το Crypton X.
Και παλι 2 αλογα διαφορα θα δεις. Αλλα ειναι πραγματικα αλογα. Τα λεφτα σου θα πιασουν τοπο ρε παιδακι μου.

notakos600
11/11/2014, 15:59
Τώρα γίνεσαι κακός
Εγώ βελτιωσα το μπροστινό, πού ήταν οκτώ όταν ήμουν πιτσιρικάς, αλλά μεγαλώνοντας και μαθαίνοντας το είδα λίγο και ασαφες, γι αυτό και έβαλα τηλεσκοπικο και δισκοφρενο,δεν πείραξα μοτέρ, έχω δύο ( πλέον ) ένα μαμα90αρι και ένα λιφαν 110 ,μη σου πω ότι έχω βλέψεις να βάλω επάνω το 125 το υδροψυκτο, οπότε είναι αναστρέψιμο, μόνο το μπροστινό δεν πρόκειται να αλλάξω γι αυτό μοιρασα - χάρισα τα κομμάτια.απ το τιμόνι και πίσω είναι μαμά, έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να το δώσω ,το έχω ήδη 25 χρόνια και συνεχίζει....

Δεν το έκανες καρναβάλι βρε Δημήτρη, εσύ το βελτίωσες, για τα καγκούρικα μιλούσα. :beer:


Εγω θα εβαζα αυτη που εβαζε κι η Suzuki. Yoshimura με προγραμματακι.
Αλλα αλλο εγω, αλλο εσυ. Εσυ θα βαλεις οποια γουσταρεις. Δε πα' να λεω εγω, να φωναζω.

Οποια και να βαλεις παντως 3 αλογα δεν θα δωσει, που να κοπανας το πιτσιποπακι σου κατω. Το πιθανοτερο ειναι να χασεις. Αλλα και να κερδισεις, πανω απο μισο γαϊδουρι δε θα δεις. Ελαχιστη διαφορα, για πολλα χρηματα. Εξηγουμαι για να μη παρεξηγουμαι. Ξανασκεψου το.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις...Πουλα το, δωσε 1 χιλιαρικο ακομα, παρε το Crypton X.
Και παλι 2 αλογα διαφορα θα δεις. Αλλα ειναι πραγματικα αλογα. Τα λεφτα σου θα πιασουν τοπο ρε παιδακι μου.

Να δώσει το παπάκι του, να βάλει άλλα χίλια και να πάρει το crypton x;
R U crazy man?

Nikos291
18/11/2014, 03:27
Μαγκες η 3η που κανει ετσι το θορυβο λογικα ειναι απο γραναζι.. επισης θα αγωρασω μια trioval Και θα καταργησω τον αισθητηρα λαμδα.
Peace

Nikos291
18/11/2014, 17:49
Μαγκες μια ερωτηση. πηγα στο μοναστηράκι να παρω φωτα για το αδδρεςς και ρωτησα για xenon αλλα μου ειπαν 2 ατομα μεχρι στιγμης οτι δεν αξιζουν+ οτι μετα απο 4-5 μηνες θα χαλασουν..η γνωμη σας;

theofilos888
18/11/2014, 21:35
Μαγκες μια ερωτηση. πηγα στο μοναστηράκι να παρω φωτα για το αδδρεςς και ρωτησα για xenon αλλα μου ειπαν 2 ατομα μεχρι στιγμης οτι δεν αξιζουν+ οτι μετα απο 4-5 μηνες θα χαλασουν..η γνωμη σας;

Θα χαλάσουν στους 3 μήνες.

notakos600
18/11/2014, 22:34
Θα χαλάσουν στους 3 μήνες.

Τσεκαρισμένο;
όχι στους 4;

theofilos888
18/11/2014, 22:37
Τσεκαρισμένο;
όχι στους 4;

Με μαθηματική βεβαιότητα και εξακρίβωση βάση του νόμου της απόλυτης κινεζιάς. :p

notakos600
18/11/2014, 22:40
Με μαθηματική βεβαιότητα και εξακρίβωση βάση του νόμου της απόλυτης κινεζιάς. :p

:lol:

Dbnn
18/11/2014, 23:28
Μαγκες μια ερωτηση. πηγα στο μοναστηράκι να παρω φωτα για το αδδρεςς και ρωτησα για xenon αλλα μου ειπαν 2 ατομα μεχρι στιγμης οτι δεν αξιζουν+ οτι μετα απο 4-5 μηνες θα χαλασουν..η γνωμη σας;

Μαγκα αστο γιατι τσαμπα το κασερι.....
Θα στο ξεζουμισει το παπακι.....
Παραπανω δεν το αναλυω. Θα με χεσει ο oldman.....

alekos ctam
08/09/2015, 23:22
παιδια ψαχνω και γω εξατμιση και δεν μπορω να βρω καμια γνωμη κανεις ?

Panos76
09/09/2015, 10:15
Για δες http://www.stelpet.gr/gr/el/products/eksatmisi-nob1-neoss-suz-address

alekos ctam
09/09/2015, 10:48
βασικα για protech ψαχνω πιο πολυ αλλα δεν βρισκω

Panos76
09/09/2015, 10:59
και όμως πρέπει να βγαίνει σύμφωνα με τον συνημμένο πίνακα εντός του Link (http://www.jetskiworld.gr/articleview_gallery.php?id=3303)