PDA

View Full Version : Ανομοιομορφη φθορά τακακιου



SHOOTER045
08/11/2014, 22:38
Τρεναρα την αλλαγή των εμπρός τακακιων στο TRANSALP 700,για να έχω φρέσκα με τις τώρα με τις βροχές και το κρύο.
Και παρατήρησα ότι το τακακι της μεσα πλευράς από την πλευρά πού είναι ο διάτρητος δίσκος- αισθητήρας abs έχει σχεδόν φτάσει στο περτσινι,το έξω τακακι δεν είναι σε καλύτερη κατάσταση, ενώ τα τακάκια τής άλλης πλευράς έχουν ακόμα παστα.
Ούτως ή άλλως θα τα αλλάξω την Δευτέρα, αλλά είναι φυσιολογικό αυτό?

Bob_o_mastoras
09/11/2014, 00:45
Υποθετω ηταν ιδια μαρκα και τυπος και τοποθετημενα ιδια ημερομηνια ε;;
Προφανως οπως καταλαβαινεις η μια δαγκανα λειτουργει με μικροτερη πιεση αν ισχυουν τα παραπανω. Οποτε ή ειναι φυσιολογικο και ειναι σχεδιασμενο απο τη μανα του να λειτουργει ετσι για καποιο λογο (που δεν μπορω να καταλαβω αλλα δεν ειναι απιθανο) ή υπαρχει θεμα στην αλλη δαγκανα. Η τρομπα ειναι μια οποτε το θεμα θα ειναι κατω.
Ο αισθητητρας του ABS δεν παιζει καποιο ρολο. Αυτο που κανει ειναι να βλεπει αν κινειται ο τροχος.
Φρενομετρο για να δεις αν εχει τη προβλεπομενη αποδοση το μπροστα.
Δεν ειχα ποτε και μηχανακι με δυο δισκους μπροστα (ποσο μαλλον με ABS :cry:) οποτε δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο ουτε εχω εμπειρια στο αν συμβαινει γενικοτερα.
Παντως δεν θα απεκλεια να ειναι φυσιολογικο να ειναι πιο φθαρμενα απο τη μια μερια.

Bob_o_mastoras
09/11/2014, 01:42
Παντως απο ενα προχειρο διαβασμα που εκανα τωρα εμαθα οτι με το cbs δεν ενεργοποιουνται μαζι ολα τα εμβολα στις δαγκανες ουτε στα μπροστα ουτε στα πισω φρενα.
Ας πουμε στο VFR 800 ενεργοποιουνται αρχικα 5 και οχι και οι εξι. Γενικοτερα απ'οσο καταλαβα το συστημα αντιλαμβανεται αναλογα την πιεση και την ταχυτητα ποσο πρεπει να φρεναρει και ποια εμβολα να χρησιμοποιησει.
Οποτε, εφοσον λογικα δεν τα τσαρουχωνεις ολη την ωρα, ωστε να τις εμπλεκει ολες, λογικο να υπαρχει ανομοιομορφη φθορα στα τακακια.
Honda-nissin διαστημικη τεχνολογια!! :D ;)

SHOOTER045
09/11/2014, 09:36
Τακάκια ίδια μάρκα, ίδια ημέρα τοποθέτησης. Μπορεί να παίζει ρόλο το πώς το οδηγάω?
Έντονα φρένα τελευταία στιγμή και φουλ Γκάζι.
Και στις στροφές τσίμπημα τού πίσω για να μείνω σε τροχιά.
Πάντα μέχρι πριν λίγο καιρό έμπαιναν μαμά τακάκια, τα εμπρός σε αναλογία με πίσω ήταν 1,5/1-2/1
Πέρυσι τέτοιο καιρό έβαλα μεταχειρα πίσω της nissin γιατί δεν παίζανε κονδύλια.ενα χρόνο μετά αντέχουν ακόμα.
Παίζει σενάριο τα εμβολα της εμπρός δεξιάς ( όπως κάθομαι πανω) να μην λειτουργούν το ίδιο ?
Να κάνω λύσιμο καθάρισμα?
Μήπως παίζει να μην μπήκαν σωστά?
Μου έδωσαν σετ για μπρος - πίσω της newfren,τα δοκίμασε κανείς ?
Μήπως να βάλω κάτι παλιά nissin μπροστά εκεί πού έχω θέμα, και να αφήσω τα καινούρια για αργότερα γιατί δεν ξέρω αν και πότε θα ξαναβγεί κονδύλι η να βάλω απευθείας τα καινούρια εμπρός αφού πίσω αντέχει για πολυυυ ακόμα και αν τα λιώσω και δεν υπάρχει κονδύλι,τοτε να βάλω τα παλιά?

catmaster
09/11/2014, 11:39
Τακάκια ίδια μάρκα, ίδια ημέρα τοποθέτησης. Μπορεί να παίζει ρόλο το πώς το οδηγάω?
Έντονα φρένα τελευταία στιγμή και φουλ Γκάζι.
Και στις στροφές τσίμπημα τού πίσω για να μείνω σε τροχιά.
Πάντα μέχρι πριν λίγο καιρό έμπαιναν μαμά τακάκια, τα εμπρός σε αναλογία με πίσω ήταν 1,5/1-2/1
Πέρυσι τέτοιο καιρό έβαλα μεταχειρα πίσω της nissin γιατί δεν παίζανε κονδύλια.ενα χρόνο μετά αντέχουν ακόμα.
Παίζει σενάριο τα εμβολα της εμπρός δεξιάς ( όπως κάθομαι πανω) να μην λειτουργούν το ίδιο ?
Να κάνω λύσιμο καθάρισμα?
Μήπως παίζει να μην μπήκαν σωστά?
Μου έδωσαν σετ για μπρος - πίσω της newfren,τα δοκίμασε κανείς ?
Μήπως να βάλω κάτι παλιά nissin μπροστά εκεί πού έχω θέμα, και να αφήσω τα καινούρια για αργότερα γιατί δεν ξέρω αν και πότε θα ξαναβγεί κονδύλι η να βάλω απευθείας τα καινούρια εμπρός αφού πίσω αντέχει για πολυυυ ακόμα και αν τα λιώσω και δεν υπάρχει κονδύλι,τοτε να βάλω τα παλιά?

Μην τρελαίνεσαι ρε

Έχεις γεφυρωμένα φρένα στο μπροστινό ;

virus
09/11/2014, 11:48
περα απο το γεφυρωμα που λεει κι ο ακης δεν κοιτας και τα τσιμουχακια του εμβολου;

SHOOTER045
09/11/2014, 11:49
Ναι ρε Άκη το τελευταίο ΤΑ 700 είναι,πρωτη φορά μου το παρουσιάζει αυτό

catmaster
09/11/2014, 12:02
Ναι ρε Άκη το τελευταίο ΤΑ 700 είναι,πρωτη φορά μου το παρουσιάζει αυτό

ρε αν τα τρώει μονόπαντα -εννοώ ξεχωριστά τα τακάκια μέσα στη δαγκάνα - με μεγάλη διαφορά έχεις θέμα ,
αν τα τρώει μόνο από τη μία δαγκάνα ναι έχεις θέμα αλλά μην σαλτάρεις αν είναι μικρή η διαφορά

αλλά το έχω δει πολλές φορές σε μηχανές που έχουν γεφυρωμένα φρένα να τρώει από την πλευρά που ξεκινάει ο κατανεμητής τα τακάκια (όχι όμως με τρομακτική διαφορά) να είναι περισσότερο φαγωμένα

σε πελάτη με Gsxr που το φρένο το έλιωνε απότομα του τα έτρωγε έτσι αλλά η διαφορά επαναλαμβάνω δεν ήταν μεγάλη - και τα 2 ζευγάρια τακάκια εμπρός ήταν για αλλαγή , απλά η αριστερή δαγκάνα είχε λίγο ψωμί περισσότερο

του το εξήγησα και βάλαμε υψηλής που ξεκινάνε 2 γραμμές από την τρόμπα φρένου και στην επόμενη αλλαγή που κάναμε η φθορά ήταν ίδια

SHOOTER045
09/11/2014, 13:22
Αν ήταν Ι. Χ οκέι, ήξερα τι να κάνω και πώς να το ψάξω,η διαφορά στην φθορά αν και δεν είναι τεράστια, είναι αισθητή

mikepap
09/11/2014, 13:56
το 700 εχει συνδιασμενα φρενα;

SHOOTER045
09/11/2014, 14:00
Ναι

mikepap
09/11/2014, 14:05
αν η συνδιασμενη πεδιση ενεργει στην μια δαγκανα εμπρος πατοντας το πισω φρενο.[οπως ακριβως στο δικο μου cbf1000].και μονο στο κεντρικο κυλινδρακι εμπρος σιγουρα τρωει οπως και στο δικο μου απο δεξια εμπρος το ενα τακακι λιγο παραπανω.δεν ξερω αν βοηθησα.χαιρετισμους.mike

SHOOTER045
09/11/2014, 15:02
Αύριο πού θα τα βγάλω θα ανεβάσω και φώτο

gior-gos
09/11/2014, 16:24
Ας πουμε στο VFR 800 ενεργοποιουνται αρχικα 5 και οχι και οι εξι.

Στο vfr 800 vtec (cbs - abs), οσον αφορα τα μαμα τακακια, ειναι αλλος κωδικος για την αριστερη μπροστινη δαγκανα και αλλος κωδικος για την δεξια μπροστινη δαγκανα (αλλη πάστα).
Πιθανοτατα ισχυει και για αλλα honda αυτο.
Σε aftermarket τακακι ομως δεν νομιζω να υπαρχουν 2 κωδικοι (ενας για καθε δαγκανα) οπότε μπαινουν τα ιδια ζευγαρια τακακια και στη δεξια και στην αριστερη δαγκανα.
Αυτο ισως δικαιολογει το ανομοιομορφο φαγωμα μεταξυ των ζευγαριων.

SHOOTER045
09/11/2014, 16:52
Αύριο πού θα τα βγάλω θα το τσεκάρω, γιατί είναι το πρώτο σετ πού μού παρουσιάζει κάτι τέτοιο, αναφέρθηκα σε άλλο θέμα για πίσω τακάκια νισσιν, τα οποία άλλον κωδικό είχαν αύτα με χάλκινη επένδυση και επένδυση ανάμεσα - λευκό υλικό σαν ύφασμα, μάλλον περμανιτης- και άλλο κωδικό τα σκέτα.
Με ενίσχυσες κάτι υποψίες πού είχα για το σέρβις που μου κάνουν και τι χρεώνουν

amyroukai
09/11/2014, 19:37
Μητσε αν δεν καθαριζετε καλά τα εμβολακια ίσως να κολλάνε λίγο. Το ίδιο μου κάνει και το δικό μου, ίσως φταίει αυτό που λέει ο Άκης με τη γέφυρα.

Γιωρ-γο αν κατάλαβα καλά απο τη Βέφα του σωτοτζαβ είναι διαφορετικές οι δαγκάνες εμπρός και δεν φοράνε ίδιο τακακι. Εξ ου και ο διαφορετικός κωδικός;

daz
09/11/2014, 20:08
Μάγκες ούτε εμβολα, ουτε τσιμούχες ουτε τίποτα.

Καθαρίστε τις γλίστρες τις δαγκάνας και βάλτε γράσο.

Όταν τα τακάκια τρώγονται ανομοιόμορφα είναι 100% αυτό.

daz
09/11/2014, 20:12
326731

326732

SHOOTER045
09/11/2014, 20:39
Ρε συ
Το ξαναλέω
Τα τακάκια τής αριστερής- όπως κάθομαι - πλευράς, έχουν σχεδόν πιάσει, μέταλλο με μέταλλο.
Ενώ της άλλης πλευράς έχουν ακόμα ψωμί, Αυτό που έβαλες μου κάνει ποίο πολύ σαν διαφορά φθοράς εσωτερικού - εξωτερικού τακακιου ίδιας πλευράς

gior-gos
09/11/2014, 21:10
Γιωρ-γο αν κατάλαβα καλά απο τη Βέφα του σωτοτζαβ είναι διαφορετικές οι δαγκάνες εμπρός και δεν φοράνε ίδιο τακακι. Εξ ου και ο διαφορετικός κωδικός;

Ο διαφορετικος κωδικος ειναι ως προς τη σκληροτητα της πάστας λογω cbs

daz
09/11/2014, 21:30
Ρε συ
Το ξαναλέω
Τα τακάκια τής αριστερής- όπως κάθομαι - πλευράς, έχουν σχεδόν πιάσει, μέταλλο με μέταλλο.
Ενώ της άλλης πλευράς έχουν ακόμα ψωμί, Αυτό που έβαλες μου κάνει ποίο πολύ σαν διαφορά φθοράς εσωτερικού - εξωτερικού τακακιου ίδιας πλευράς

A ok.

Τότε καθάρισε τα έμβολα. :lol:

nikonian
10/11/2014, 08:16
Στο CBF 600 c-abs που είχα , τα δεξιά τακάκια φθείρονταν περισσότερο , γιατί όταν πατούσα πίσω φρένο έπιανε και το μεσαίο από τα εμπρός δεξιά πιστόνια.
Έτσι κι εγώ περίπου στη μέση της ζωής τους, τα άλλαζα. Έβαζα τα δεξιά αριστερά.

DrEvil
10/11/2014, 20:42
Πατε και καβαλατε Χοντα ρπστμ....
:p

SHOOTER045
10/11/2014, 21:19
Άλλαξα τακάκια, έβαλα κάτι μεταχειρισμένα που είχα, φώτο ξέχασα να βγάλω,οσο για τα φρένα τής Χοντα είναι πολύ μπροστά, πέραν κριτικής.
Πάντως καθάρισα εμβολα κλπ, και θα το παρακολουθώ