PDA

View Full Version : Απο africa xrv750 σε suzuki vstrom 650????



petros_tdm
10/11/2014, 00:40
Ειμαι κατοχος μιας αφρικανας 99 μοντελο απο την οποια εχω μεινει υπερ ευχαριστημενος σε ολα της με μονη εξαιρεση την οχι και τοσο καλη συμπεριφορα στα ταξιδια με 140 κμ αλλα για μενα λεπτομερεια.
Λογο μεγαλης καταναλωσης ,πραγμα που αρχισε να με ενοχλει στην τσεπη μου, σκεφτομαι να την δωσω και και να παρω κατι πιο συχρονο.
Μετα απο αρκετη μελετη και αναλογα με τα χρηματα που εχω ,μεγιστο 4000, κατεληξα σε 2 μοντελα το honda cbf 600 και πιο πολυ στο suzuki dl650 2007 και πανω μοντελο.
Διαβαζω απο κατοχους αλλα και γενικα σε φορουμ οτι η καταναλωση του ειναι φαινομενο 4.5 λ /100 ειδικα για το μοντελο του 2007 και πανω που εχει 2 μπουζι σε καθε κυλινδρο.
Για το cbf 600 λενε οικονομικο αλλα οχι και τοσο καλο για μεσα στην πολη γιατι αρχιζει να τραβαει μετα της 4000 στροφες πραγμα που μαλον θα κουρασει σε κοντινες διαδρομες.
Ειμαι σιγουρος οτι απο την αφρικανα μου θα μου λειψει το οτι παω οπου θελω η μεγαλη διαδρομη της μπροστινης αναρτησης και η ευκολια σε πεζοδρομια και λακουβες που απλα ολα τα κανει μια ευθεια.
Η ερωτηση τωρα για το vstrom ειναι αξιοπιστο? Κατι σαν την αφρικα μου λαδακι μπουζι τελειωσαμε ή θα αποκτησω βασανα?
Σε χαμηλες στροφες μεσα στην πολη ειναι καλο ?
Και οκ το ξερω on/off δεν ειναι παρολα αυτα σε καποιο νησι η σε καποιο επαρχιακο χωματοδρομο αν βρεθω τα καταφερνει ?
Και γενικα πια ειναι η γνωμη σας για αυτη την αλλαγη?
Η ακομα καλυτερα καποιος που την εχει κανει να μου πει γνωμη.
Ευχαριστω

SHOOTER045
10/11/2014, 04:20
Μέσα στην πόλη δεν θα κουράσει
Λάδια φιλτρα κλπ μόνο, αν και έχει αναφερθεί ότι από καινούργια τσιμπάνε λάδι, εγώ δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο.
Χωματόδρομο στρωμενο πηγαίνει χαλαρά, μην το παρακάνεις όμως

TROOPER
10/11/2014, 10:44
go for it.

dimzan
10/11/2014, 11:32
το cbf600 δεν ειναι οικονομικο σε καυσιμο εντος πολης. Καιει πανω κατω οσο η αφρικα σου. Εκτος αν πας στο καινουριο, το ψεκαστο που ειναι πιο οικονομικο αλλα και παλι καιει παραπανω απο το vstrom.


Βασικα το vstrom δες το σαν ενα πολυ βελτιωμενο αφρικα, με μονη εξαιρεση το off κομματι. Λιγοτερα κυβικα, πιο ελαφρυ, πιο γρηγορο, πιο καλα στημενο, οικονομικο σε καυσιμο και συντηρηση. Ειναι μαλλον ιδανικο για την περιπτωση σου. Μετα απο 2-3 μερες οδηγησης δε θα εχεις ενδοιασμους για την επιλογη σου. Η εμφανιση ειναι υποκειμενικο θεμα, και σιγουρα ολοι θελουν να βλεπου τη μηχανη τους και να τη γουσταρουν, ομως σε γενικες γραμμες το vstrom ειναι συγχρονο σχεδιαστικα και δεν ειναι ασχημο.


Α! Να παρεις μοντελο με ABS, αφου κυκλοφορεις πολυ στην πολη.

Africaptan
10/11/2014, 12:43
Φτιαξε την καταναλωση σου και κρατα την At.

Για μενα (για τα δικα μου δεδομενα και τον τροπο χρησης) το στρομ υπερτερει μονο σε ποιοτητα κυλισης, και αντε στην ανεση του πισω.

ktmakis
10/11/2014, 13:17
Αν το κριτήριο ειναι η κατανάλωση να αλλάξεις μηχανάκι μάλλον το έχεις βαρεθεί. Τα 4Κ παραπάνω θα τα κάνεις απόσβεση στα γεράματα.....

thunder ace
10/11/2014, 13:27
Κρατα το.ΔΕΝ ξαναβγαινουν τετοια μηχανακια.

Pan (dvs)
10/11/2014, 14:44
Θα αλλαξεις μηχανη και θα δωσεις 2000 εξτρα για να κανεις οικονομια.

Σε ποσα χρονια και μετα απο ποσες χιλιαδες χλμ,θα κανεις αποσβεση αυτα τα 2000 ευρουδακια?Πρεπει να κανεις καμμια 50000 χλμ και αν....

Αν ο μοναδικος λογος που θα κανεις αυτη την αλλαγη ειναι η οικονομια,ξανασκεψου το.

kordix
10/11/2014, 14:53
Βάλτου ενα 43ρι πίσω γρανάζι αντί για 45 να δεις τι ωραία ταξιδεύει στα 140.

Αμα του χεις και εξατμιση φίλτρο και τα σχετικά σηκώνει και 42 (από cbf 600) και 41.



Με το μαμά γρανάζι εχει 140 στις 6500 ενώ με το 43 στις 6.000 στροφές. Το άφρικα αρχίζει και καίει πολύ μετά τις 6.000 στροφές.

Specialized
10/11/2014, 15:52
Δες και το Τρανσαλπ 700. Ίσως σε βολέψει γιατί είναι ανάμεσα σε Άφρικα και Στρόμα για αυτό που θέλεις.

kordix
10/11/2014, 16:03
Αν εχεις βαρεθεί το άφρικα μια χαρά επιλογή είναι το v strom. Ειδικά στο ταξίδι είναι σούπερ.

Απλα αφού κάνεις που κάνεις την αλλαγή, μήπως να πήγαινες σε κανα f 650 gs, το δικύλινδρο (800cc). Και πιο πολλά γκάζια έχει, και πιο οικονομικό είναι και γενικώς είναι ενα κλικ πάνω από το v στρομ.

petros_tdm
10/11/2014, 18:32
Εμενα η αφρικα μου με καιει 20 ευρω στα 130κμ δλδ θελω την εβδομαδα το λιγοτερο 25 ευρω σε συγκριση με vstrom που θα ηθελε 8 ευρω το πολυ συμφωνα με φιλο μου που την εχει και κανει περιπου την ιδια διαδρομη μεσα στην πολη αλλα και απο καταναλωσεις που διαβασα σε φορουμ.
Δλδ μιλαμε οτι η οικονομια μου θα ειναι το λιγοτερο 80 ευρω τον μηνα τον χειμωνα και εννοητε παραπανω το καλοκαιρι λογο εκδρομων.
Την φοραω εξατμιση micron και φιλτρο ΚΝ και ρυθμισμα καρπυρατερ για να μην δουλευει στεγνα με το φιλτρο και την εξατμιση απο μηχανικο σε δυναμομετρο με πλεον 55 αλογα αληθινά σε τροχο.
Επισης φοραω ηδη 2 δοντια μικροτερο γραναζι πισω.

lykourgi
10/11/2014, 19:02
Εμενα η αφρικα μου με καιει 20 ευρω στα 130κμ δλδ θελω την εβδομαδα το λιγοτερο 25 ευρω σε συγκριση με vstrom που θα ηθελε 8 ευρω το πολύ συμφωνα με φιλο μου που την εχει και κανει περιπου την ιδια διαδρομη μεσα στην πολη αλλα και απο καταναλωσεις που διαβασα σε φορουμ.


Δηλαδή το Vstrom έχει το 1/3 της κατανάλωσης του Africa;

Δεν τα έχεις υπολογίσει καλά, ξαναδές το.

petros_tdm
10/11/2014, 19:22
η vstrom στα χαρακτιρηστικα της λεει 4.5 λ /100 εγω λεω 6λ /100 τα 100 κμ το μεγιστο γιατι οι πιο πολλοι λενε οτι ισχυει η καταναλωση που δηλωνει το εργοστασιο.
Απο την αλλη δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο σε αφρικα να καιει 10λ/100 η εχω καμια βλαβη και δεν το εχω καταλαβει.
παντως σαν επιδοσεις η μηχανη μου παει πολυ καλα.

matmat
10/11/2014, 19:30
η vstrom στα χαρακτιρηστικα της λεει 4.5 λ /100 εγω λεω 6λ /100 τα 100 κμ το μεγιστο γιατι οι πιο πολλοι λενε οτι ισχυει η καταναλωση που δηλωνει το εργοστασιο.
Απο την αλλη δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο σε αφρικα να καιει 10λ/100 η εχω καμια βλαβη και δεν το εχω καταλαβει.
παντως σαν επιδοσεις η μηχανη μου παει πολυ καλα.

εχεις βαρύ χέρι ...

lykourgi
10/11/2014, 19:30
Αυτό είναι πιθανό. Άλλο το 6/10, άλλο το 8/25.

Είσαι σίγουρος ότι το Αφρικα σου καίει 10λ/100κμ;

matmat
10/11/2014, 19:36
Αυτό είναι πιθανό. Άλλο το 6/10, άλλο το 8/25.

Είσαι σίγουρος ότι το Αφρικα σου καίει 10λ/100κμ;

αμα την πηγαίνει στα κόκκινα και 12 θα του κάψει ...
κανονικά και με λίγο βαρύ χέρι καιει γυρω στα 6,8 με 7λ στα 100 μεχρι τα 130-140χλμ/ω απο κει και μετα ρουφάει σαν πρεζονι ...

MISKIN
10/11/2014, 19:39
Εμένα είναι Κ4 (με ένα μπουζί) και καίει 5-5.5 λ/100χλμ. Δεν είναι και καμιά τρελή διαφορά με το ΑΤ για να το αλλάξεις. Γενικώς το vstrom δε βγάζει σοβαρά προβλήματα με εξαίρεση τα πηνία από Κ7 και μετά. Βγάζει όμως κάποια χαζοπροβληματάκια όπως TPS, αντλία βενζίνης, που δε θα σε αφήσουν στην άκρη του δρόμου αλλά θα σε ξενερώσουν. Αν έχεις στο νου σου κάποιο συγκεκριμένο που το ξέρεις, πάρτο.

Υ.Γ. Το vstrom το έχω από καινούργιο και δεν θα το άλλαζα για να πάρω ένα άλλο μεταχειρισμένο μηχανάκι π.χ. Africa Twin, το ίδιο θα έκανα και αν είχα Africa.

lykourgi
10/11/2014, 19:41
@matmat

Σεβαστό. :) Αλλωστε δεν έχω προσωπική εμπειρία.

Η αναλογία 1/3 ήταν που με παραξένεψε.

matmat
10/11/2014, 19:46
lykourgi

:beer::beer::beer:

taisteal
10/11/2014, 20:35
Για να καψει 10 λιτρα στα 100 η αφρικα πρεπει να το δουλευεις συνεχεια στα κοκκινα..
Και εννοειται οτι το στρομ ειναι πολυ πιο οικονομικο σε σχεση με το χοντα,και εχει και την 6η ταχυτητα που παιζει μεγαλο ρολο στην οικονομια.

petros_tdm
10/11/2014, 21:30
ευχαριστω για της απαντησεις αλλα δεν το παω στα κοκκινα αλλα μεχρι 6000 το πολυ μεσα στην πολη.
λεω να παω να το δω σε κανενα αλλο μηχανικο.
Αμα πεσει στα 6.5 με 7 ε τοτε οκ δεν την δεινω.

kordix
10/11/2014, 21:37
Το δικό μου καίει 5.8 με 6.5 το πολύ μέσα στην πόλη και εχω 140.000 km και δεν το πάω κοκό αλλά ούτε και σπασμένο.

Μήπως θυμάσαι τι ζιγκλέρ φοράει;

matmat
10/11/2014, 21:45
Το δικό μου καίει 5.8 με 6.5 το πολύ μέσα στην πόλη και εχω 140.000 km και δεν το πάω κοκό αλλά ούτε και σπασμένο.

Μήπως θυμάσαι τι ζιγκλέρ φοράει;

Πώς το έκανες ρε Κώστα αυτό ;

Africaptan
10/11/2014, 22:07
Παιδια, χαλαρωστε, ηρεμηστε κι ας προσγειωθουμε..

Το μηχανακι του φιλου μας ΕΧΕΙ προβλημα. Δεν καινε τοσο τα (καλοσυντηρημενα) At.

Θα το πω μια φορα κι οποιος θελει με πιστευει.

Για το μηνα Οκτωμβρη που μολις μας περασε, εκανα καθε Τεταρτη το ιδιο ακριβως δρομολογιο (140 χιλιομετρα εθνικη και 10 χιλιομετρα επαρχιακο).
Καθε μερα εκανα ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια χρηση. 5, 5500, και καποιες ελαχιστες φορες 6000 στροφες. Ταχυτητες γυρω στα 110 - 120.
Καθε μερα γεμιζα βενζινη. Και σε καθε γεμισμα μετρουσα καταναλωση (παλιοοο κουσουρι και το κανω σε καθε γεμισμα). ΚΑΜΙΑ φορα δεν ξεπερασα τα 5,2.
Μια φορα εβαλα βενζινη απο αλλο πρατηριο και η καταναλωση ηταν 4,9... Θελω να πω οτι παιζει ρολο ΚΑΙ η βενζινη.

Δυο φιλοι μου εχουν πει οτι εχουν δει ακομα και 4,7. Δεν μιλαω ομως για τους αλλους, δεν ημουν παρων.

Η χειροτερη καταναλωση που εχω δει στην At μου, ειναι 8,2 που εκανα 220 χιλιομετρα σε "αγωνιστικους" ρυθμους.
Για την πολη δεν φερνω γνωμη, αφου εχω scooter και την παω σπανιες φορες. Μονο οταν προκειται να συνεχισω σε ανοιχτο δρομο, η οταν επιστρεφω απ αυτον. Τελος.

daz
10/11/2014, 22:25
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πως το άφρικα είναι καλύτερο ον οφφ απ' το vstrom. :D

Μη μου απαντήσετε, σας παρακαλώ! :lol:

petros_tdm
10/11/2014, 22:29
Παιδια, χαλαρωστε, ηρεμηστε κι ας προσγειωθουμε..

Το μηχανακι του φιλου μας ΕΧΕΙ προβλημα.

Φιλε θα συμφωνησω μαζι σου θα παω να το δω αμεσα καλυτερα να δωσω 100 ευρω για ρυθμισμα καρμπυρατερ εστω και 200 αμα θελει και κατι αλλο παρα να δωσω 2000 ευρω αμα βεβαια παλη δεν γινει δουλεια ε τοτε ...
Το θεμα ειναι οτι σαν κινητηρας οπως ειπα παει πολυ καλα και σε ταξιδι η καταναλωση πεφτει παρα πολλη. Το εστιαζω για λαθος ζιγλερ η λαθος ρυθμιση στα χαμηλα.

petros_tdm
10/11/2014, 22:31
παραθετω την δυναμομετρηση.

taisteal
10/11/2014, 22:33
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πως το άφρικα είναι καλύτερο ον οφφ απ' το vstrom. :D

Μη μου απαντήσετε, σας παρακαλώ! :lol:


Δεν λεμε αυτο ρε Αποστολλλλλ



Επρεπε να απαντησω...


:lol:

black sheep
11/11/2014, 00:48
Καλησπερα, μεταξυ των 2, θα μιλησω μονο για το vstrom που το εχω καινουριο απο το 2009. αφρικα δεν εχω οδηγησει ποτε, οποτε δεν εχω και αποψη.

καταναλωση: μεσος ορος 5λ/100χλμ. εχω δει απο 3,8 εως 6,3. συνηθως καιει απο 4,7 εως 5,4. μιλαω για ολες τις συνθηκες, ταξιδι, επαρχιακο, χωμα, πολη

ανεση: σε ταξιδι ειναι πολυ ανετο, φορτωνεται ευκολα και πολυ, και κυριως ο(η) πισω δεν καταλαβαινει τιποτα. μεσα στην πολη ειναι μια χαρα αν το συνηθισεις, αρκετα ευκολο.

εκτος δρομου: εγω προσωπικα του φοραω χωματινα λαστιχα και κανω αρκετα πραγματα εκτος δρομου. οχι βεβαια οτι ενδυκνυται λογω βαρους, αλλα πιστεψε με κανει πολλα περισσοτερα απο απλους χωματοδρομους.

απο εμφανιση ειναι μαλλον βαρετο και σιγουρα συνηθισμενο, αλλα γενικα ειναι μια μηχανη που τα κανει ολα σχετικα οικονομικα και στην εποχη μας αυτο ειναι αρκετα σημαντικο. αυτα:)

daz
11/11/2014, 01:25
εκτος δρομου: εγω προσωπικα του φοραω χωματινα λαστιχα και κανω αρκετα πραγματα εκτος δρομου. οχι βεβαια οτι ενδυκνυται λογω βαρους, αλλα πιστεψε με κανει πολλα περισσοτερα απο απλους χωματοδρομους.



Φίλε μου τι λες? Το africa είναι βαρύτερο, με πολύ χειρότερη κατανομή του βάρους που το κάνει να φαίνεται ακόμα πιο βαρύ, πλαίσιο από τσίχλα που συνεργάζεται άψογα με τους σουμιέδες που έχει για ανάρτηση, βγάζει καμια 15-20 άλογα λιγότερα από περισσότερα κυβικά, έχει μεγαλύτερη κατανάλωση αλλά είναι καλύτερο ον-οφφ απ' το vstrom. Αφού τα πεζοδρόμια τα κάνει ίσιωμα να φανταστείς! :lol:



Δεν λεμε αυτο ρε Αποστολλλλλ

Επρεπε να απαντησω...


:lol:

Ναι αλλά εγώ αυτό είδα στο αρχικό ποστ και δεν είδα κάποιον να διαφωνεί. :D

Κατάλαβα τι λέτε αλλά πρώτα έπρεπε να του πείτε τα παρακάτω και μετά να τον συμβουλέψετε ότι αν το μοναδικό του πρόβλημα με το αφρικα είναι η κατανάλωση να μείνει με αυτή. :lol:

















Μωρέ τι του λέτε του παιδιού? Είπε να πετάξει την παλιατζούρα και να πάρει ένα μηχανάκι που μπορεί να του προσφέρει 2 πράγματα παραπάνω και του λέτε να μείνει με το τάφο?
Φίλε μου το vstrom μπορεί να κάνει ότι και το αφρικα πολύ πιο διασκεδαστικά, ευκολότερα και απροβλημάτιστα. Δεν είναι το ελαφρύτερο στην κατηγορία του αλλά είναι το δυνατότερο με λογική κατανάλωση, μέτρια φρένα και αναρτήσεις. Ο βασιλιάς της κατηγορίας στην εθνική, σβέλτο στο στροφιλίκι σε κατάλληλα χέρια, καλός συμβιβασμός στην πόλη και αρκετές δυνατότητες στην διάσχιση χωμάτινων δυσκολιών.
Όλα αυτά σε σχέση με τον σύγχρονο ανταγωνισμό, οχι με την άφρικα. Σε σχέση με την άφρικα, σε όλους τους παραπάνω τομείς ειναι καλύτερο ενώ σαν σύνολο είναι κατά πολύ καλύτερο.
Τώρα αν εσένα το μόνο που σε απασχολεί είναι η κατανάλωση του αφρικα κάνε ότι σου είπαν και μείνε με αυτό που έχεις.





Υγ. Αν παρεξηγήθηκε κάποιος που είπα το μηχανάκι του τάφο και παλιατζούρα μπορεί να αποκαλέσει έτσι και το δικό μου. Δεν έχω πρόβλημα. :lol:

taisteal
11/11/2014, 01:34
Εγω βασικα θα προτιμουσα τον ταφο απο το στρωμ..
Και ας ειναι καλυτερο σαν συνολο το σουζουκι.



Υ.γ

Το μηχανακι σου ειναι ταφος και χρεπι :lol::lol:

daz
11/11/2014, 01:42
Εγω βασικα θα προτιμουσα τον ταφο απο το στρωμ..
Και ας ειναι καλυτερο σαν συνολο το σουζουκι.



Υ.γ

Το μηχανακι σου ειναι ταφος και χρεπι :lol::lol:

Τον είδατε έτσι? Αυτός φταίει! :lol:


Άντε βάλε καμιά ντίζα ποδηλάτου στο ελικοφόρο εσύ ρε! :lol:

amyroukai
11/11/2014, 09:21
είναι το δυνατότερο με λογική κατανάλωση, μέτρια φρένα και αναρτήσεις.
ΑπΟΥστόλ.
Επειδή την ίδια παπαρούπα λένε και για το ΤιΔιΜι να τα ξαναπούμε; Το βεστρόμ ΔΕΝ έχει άσχημα φρένα. Τα ίδια (με το ίδιο βάρος μοτοσικλέτας) φοράει και το Bandit 600/650 αερόψυκτο, το Ζ750 πρώτης γενιάς κλπ. Τα φρένα είναι αξιολογότατα σε φυσιολογικές συνθήκες. Άμα το σκίσεις στο κυνήγι στο βουνό για να πιάσεις στριτάκια και είσαι πολλά χιλιόμετρα τέρμα φρένο τέρμα γκάζι, αν μπεις μέγαρα, τελειώνουν γρήγορα. Αυτή όμως δεν είναι η τυπική χρήση. Αν φτιάξεις το θέμα μπροστινό (σωστά ελατήρια και λάδια) τα φρένα είναι μιά χαρά και έχεις πλέον και καλή αίσθηση. Έλεος πιά με τους wannabe Ben Spies που αν δεν έχουν φρένα τέτοια που να ξεκολλάει το λάστιχο από τη ζάντα από την πίεση, δεν μπορούν να οδηγήσουν.

MISKIN
11/11/2014, 09:49
Το μπροστά φρένο είναι μέτριο και σε σχέση με τον ανταγωνισμό, αλλά και σε σχέση με το πίσω φρένο το οποίο είναι πολύ καλό. Το δικό μου που είναι Κ4 δίχως ABS αλλά με 16αρα τρόμπα δεν έχει καθόλου καλή αίσθηση. Με Hagon ελατήρια και άλλα λάδια. Τώρα θα βάλω και intiminators μπας και βελτιωθεί αυτό το απότομο βουτηγμα.

Υ.Γ. Το ΤΑ 600 και το Super Tenere 750 είχαν καλύτερα φρένα.

Africaptan
11/11/2014, 09:55
Το μπροστά φρένο είναι μέτριο και σε σχέση με τον ανταγωνισμό, αλλά και σε σχέση με το πίσω φρένο το οποίο είναι πολύ καλό. Το δικό μου που είναι Κ4 δίχως ABS αλλά με 16αρα τρόμπα δεν έχει καθόλου καλή αίσθηση. Με Hagon ελατήρια και άλλα λάδια. Τώρα θα βάλω και intiminators μπας και βελτιωθεί αυτό το απότομο βουτηγμα.

Υ.Γ. Το ΤΑ 600 και το Super Tenere 750 είχαν καλύτερα φρένα.

Τι ειν αυτο;

MISKIN
11/11/2014, 10:06
Ricor Intiminators
Είναι βαλβίδες που μπαίνουν μέσα στα καλάμια και βελτιώνουν τη συμπεριφορά του μπροστινού. O Daz γνωρίζει περισσότερα επ' αυτού!

DAYMAN
11/11/2014, 10:11
Το μπροστά φρένο είναι μέτριο και σε σχέση με τον ανταγωνισμό, αλλά και σε σχέση με το πίσω φρένο το οποίο είναι πολύ καλό. Το δικό μου που είναι Κ4 δίχως ABS αλλά με 16αρα τρόμπα δεν έχει καθόλου καλή αίσθηση. Με Hagon ελατήρια και άλλα λάδια. Τώρα θα βάλω και intiminators μπας και βελτιωθεί αυτό το απότομο βουτηγμα.

Υ.Γ. Το ΤΑ 600 και το Super Tenere 750 είχαν καλύτερα φρένα.

η αλλαγη ελατηριων-λαδιων στο μπροστινο του v-strom αλλαζει δραματικα το φρεναρισμα και το βουτηγμα που εχει με τα μαμα ελατηρια,Χωρις να γινεται τελειο.Συμφωνω μαζι σου

stam2
11/11/2014, 10:24
αν δεν είσαι σε θέση να ανοίξεις μόνος σου τα καλάμια να τοποθετήσεις τα ιντιμινειτορ και να τα ρυθμίσεις, 2 και 3 φορές, καλύτερα μην ασχοληθείς...
το μόνο που θα φτιάξεις είναι ένα άνιωθο κούτσουρο...
δεν απευθύνομαι σε κάποιον προσωπικά... μιλάω προς όλους. και εκτός από τα ιντιμινειτορ υπάρχουν και άλλα παρόμοια προϊόντα. Προσωπικά θα συμβούλευα για τα race tech emulators. είναι πιο απλά...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142537&highlight=intiminators
anyway ξεφύγαμε από το θέμα:

Αφρικα με βεστρόμ έχουν κατα μέσο όρο 2-2,5 λίτρα/100χλμ μάξιμουμ διαφορά στην κατανάλωση.
Επίσης εκεί που πάει το άφρικά το βεστρόμ δεν πάει. Όμως το βεστρόμ κυλάει πιο όμορφα στην άσφαλτο,
έχει καλό στήσιμο σαν μηχανή δρόμου, και είναι λιιιγο πιο άνετο σε ταξίδια.

xristos x
11/11/2014, 10:24
η vstrom στα χαρακτιρηστικα της λεει 4.5 λ /100 εγω λεω 6λ /100 τα 100 κμ το μεγιστο γιατι οι πιο πολλοι λενε οτι ισχυει η καταναλωση που δηλωνει το εργοστασιο.
Απο την αλλη δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο σε αφρικα να καιει 10λ/100 η εχω καμια βλαβη και δεν το εχω καταλαβει.
παντως σαν επιδοσεις η μηχανη μου παει πολυ καλα.

10λ/100 λογικα στο κοντερ σου θα βλεπεις συχνα 140-160km/h ... σε διαδρομη με φιλο με αφρικα (εγνατια οδος) και vstrom που βλεπαμε 160-180* το αφρικα κατι πανω απο 11/100 και το vstrom κατι κατω απο 7/100. Οχι ασημαντο αν σκεφτεις οτι για διαδρομη 280κμ (140+140) το αφρικα ξαναγεμισε στα 140** για να γυρισουμε και εγω εβαλα μολις επιστρεψαμε.


*οχι εγω.... ενας φιλος :nono::lol:
**δεν λεω οτι ειχε αδειασει τελειως αλλα δεν του εφτανε σιγουρα μεχρι να ξαναβρουμε βενζιναδικο

MISKIN
11/11/2014, 10:27
Τουλάχιστον σταμάτησε αυτός ο εκνευριστικός θόρυβος οπότε έπεφτε σε λακούβα. Από τότε που άλλαξα ελατήρια δεν τον ξανάκουσα. Πάντως για να επιστρέψουμε στο θέμα μας, όταν πήρα το vstrom το 2004 (τότε που δεν ήταν περισσότερα από τα παπιά) το πήρα για δυο λόγους. Για το μοτέρ του και κυρίως για το πλαίσιό του. Και τα δυο μέχρι σήμερα είναι άψογα! Είχα καεί με τις κομμενες βάσεις κινητήρα στο Super Tenere και ήθελα κάτι που να κρατάει...

Υ.Γ. Stam έχω τη δυνατότητα να πειραματιστώ. Τα πήρα και φθηνά.

Africaptan
11/11/2014, 10:46
αν δεν είσαι σε θέση να ανοίξεις μόνος σου τα καλάμια να τοποθετήσεις τα ιντιμινειτορ και να τα ρυθμίσεις, 2 και 3 φορές, καλύτερα μην ασχοληθείς...
το μόνο που θα φτιάξεις είναι ένα άνιωθο κούτσουρο...
δεν απευθύνομαι σε κάποιον προσωπικά... μιλάω προς όλους. και εκτός από τα ιντιμινειτορ υπάρχουν και άλλα παρόμοια προϊόντα. Προσωπικά θα συμβούλευα για τα race tech emulators. είναι πιο απλά...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142537&highlight=intiminators
anyway ξεφύγαμε από το θέμα:

Αφρικα με βεστρόμ έχουν κατα μέσο όρο 2-2,5 λίτρα/100χλμ μάξιμουμ διαφορά στην κατανάλωση.
Επίσης εκεί που πάει το άφρικά το βεστρόμ δεν πάει. Όμως το βεστρόμ κυλάει πιο όμορφα στην άσφαλτο,
έχει καλό στήσιμο σαν μηχανή δρόμου, και είναι λιιιγο πιο άνετο σε ταξίδια.


Φιλε μου, συμφωνω σε ολα, εκτος την καταναλωση. Δυο καλοσυντηρημενα μηχανακια, με την ιδια χρηση ΑΠ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΤΟΜΟ η διαφορα ειναι ΤΟ ΠΟΛΥ ενα λιτρο.

Eversman
11/11/2014, 11:33
H δικιά μου ΑΤ, μετρημένη πρόσφατα 5,9 εντός και 7,1 εκτός, σε "κανονικούς" ρυθμούς. Εάν έχεις μειώσει γρανάζια, μείωσε ζιγκλέρ και ξαναρύθμισε κάρμπ. Το άν θα την αλλάξεις ή όχι κατόπιν, είναι στην δική σου κρίση :wave2:

stam2
11/11/2014, 12:51
Φιλε μου, συμφωνω σε ολα, εκτος την καταναλωση. Δυο καλοσυντηρημενα μηχανακια, με την ιδια χρηση ΑΠ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΤΟΜΟ η διαφορα ειναι ΤΟ ΠΟΛΥ ενα λιτρο.

συμφωνούμε σε όλα, αλλά πάω να προλάβω όλους όσους διαβάζουν...

...και δεν είναι όλα τα africa καλοσυντηρημένα....

daz
11/11/2014, 13:55
ΑπΟΥστόλ.
Επειδή την ίδια παπαρούπα λένε και για το ΤιΔιΜι να τα ξαναπούμε; Το βεστρόμ ΔΕΝ έχει άσχημα φρένα. Τα ίδια (με το ίδιο βάρος μοτοσικλέτας) φοράει και το Bandit 600/650 αερόψυκτο, το Ζ750 πρώτης γενιάς κλπ. Τα φρένα είναι αξιολογότατα σε φυσιολογικές συνθήκες. Άμα το σκίσεις στο κυνήγι στο βουνό για να πιάσεις στριτάκια και είσαι πολλά χιλιόμετρα τέρμα φρένο τέρμα γκάζι, αν μπεις μέγαρα, τελειώνουν γρήγορα. Αυτή όμως δεν είναι η τυπική χρήση. Αν φτιάξεις το θέμα μπροστινό (σωστά ελατήρια και λάδια) τα φρένα είναι μιά χαρά και έχεις πλέον και καλή αίσθηση. Έλεος πιά με τους wannabe Ben Spies που αν δεν έχουν φρένα τέτοια που να ξεκολλάει το λάστιχο από τη ζάντα από την πίεση, δεν μπορούν να οδηγήσουν.

Υπολείπονται λίγο σε αίσθηση παρά σε απόδοση και έχουν μια σπογγώδη αίσθηση στη μανέτα.
Είναι λογικό να τελειώσουν νωρίς στην χρήση που περιγράφεις. Αν κρινεις τη γενικότερη απόδοση τους σε όλες τις συνθήκες δεν είναι τόσο άσχημα και η φήμη τους πιο πολύ υπάρχει επειδή αυτό το μηχανάκι το έχει πάρει και η κουτσή μαρία και καθότι είναι όλοι χεράδες θέλουν άγκυρες για να σταματήσουν.
Σε σχέση με τον ανταγωνισμό πάντως και ειδικά με τα χόντα που κατα παράδοση έχουν "ιδανικά" φρένα, είναι ένα κλικ κάτω.
Λεπτομέρειες στο σύνολο των προτερημάτων που έχει το μηχανάκι.

daz
11/11/2014, 14:02
αν δεν είσαι σε θέση να ανοίξεις μόνος σου τα καλάμια να τοποθετήσεις τα ιντιμινειτορ και να τα ρυθμίσεις, 2 και 3 φορές, καλύτερα μην ασχοληθείς...
το μόνο που θα φτιάξεις είναι ένα άνιωθο κούτσουρο...
δεν απευθύνομαι σε κάποιον προσωπικά... μιλάω προς όλους. και εκτός από τα ιντιμινειτορ υπάρχουν και άλλα παρόμοια προϊόντα. Προσωπικά θα συμβούλευα για τα race tech emulators. είναι πιο απλά...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142537&highlight=intiminators
anyway ξεφύγαμε από το θέμα:


Εκτός του ότι ο Μισκιν μπορεί να τα κάνει όλα αυτά, τα συγκεκριμένα που πήρε λένε ότι προορίζονται για vstrom και ίσως να μη χρειαστούν διαφορετική ρύθμιση.

amyroukai
11/11/2014, 14:17
Εκτός του ότι ο Μισκιν μπορεί να τα κάνει όλα αυτά, τα συγκεκριμένα που πήρε λένε ότι προορίζονται για vstrom και ίσως να μη χρειαστούν διαφορετική ρύθμιση.

Αυτό με το "προορίζονται για" με έχει πεθάνει στο γέλιο.
Η ohlins ας πούμε, προορίζει για το μηχανάκι μου πισινό ελατήριο στα 8,5kg και στα 9,5kg. Προοδευτικά. Εγώ φοράω 13kg γραμμικό. Ο τουμπανομάστορας μου είχε πει ότι "η ohlins είναι η καλύτερη φίρμα και ξέρει", "η ανάρτησή σου δεν θα δουλέψει ποτέ γιατί θα κλειδώσει" και κάτι άλλες μάντολες. Το ζήτημα λοιπόν, έχω το σωστό sag στα 3 με 3,5 εκατοστά με εμένα επάνω, με το ελατήριο που εγώ διάλεξα, όχι η όποια εταιρία. Παρομοίως με τα μπροστινά. H ohlins και η όποια άλλη εταιρία φτιάχνει ένα generic προϊόν για τον "μέσο αναβάτη" και τις ειδικές ανάγκες του καθ' ενός δεν μπορεί να τις πιάσει εκτός αν ανήκεις στο "μέσο όρο" του σχεδιασμού από όλες τις απόψεις. Το αυτό για την όποια άλλη εταιρία. Για τα λάδια μπροστινού να μην πω τι φιδιές έχω ακούσει επίσης...

Οπότε τα όποια ιντιμινέϊτορς καλά χρυσά και άγια ΑΝ τα φέρεις να δουλέψουν σωστά με τα γούστα σου και ΑΝ τα ελατήρια είναι τα σωστά για τα κιλά σου και ΑΝ τα λάδια είναι τα σωστά επίσης. Το να μη χρειαστούν τίποτα είναι απλώς τύχη.

daz
11/11/2014, 14:57
Αυτό με το "προορίζονται για" με έχει πεθάνει στο γέλιο.
Η ohlins ας πούμε, προορίζει για το μηχανάκι μου πισινό ελατήριο στα 8,5kg και στα 9,5kg. Προοδευτικά. Εγώ φοράω 13kg γραμμικό. Ο τουμπανομάστορας μου είχε πει ότι "η ohlins είναι η καλύτερη φίρμα και ξέρει", "η ανάρτησή σου δεν θα δουλέψει ποτέ γιατί θα κλειδώσει" και κάτι άλλες μάντολες. Το ζήτημα λοιπόν, έχω το σωστό sag στα 3 με 3,5 εκατοστά με εμένα επάνω, με το ελατήριο που εγώ διάλεξα, όχι η όποια εταιρία. Παρομοίως με τα μπροστινά. H ohlins και η όποια άλλη εταιρία φτιάχνει ένα generic προϊόν για τον "μέσο αναβάτη" και τις ειδικές ανάγκες του καθ' ενός δεν μπορεί να τις πιάσει εκτός αν ανήκεις στο "μέσο όρο" του σχεδιασμού από όλες τις απόψεις. Το αυτό για την όποια άλλη εταιρία. Για τα λάδια μπροστινού να μην πω τι φιδιές έχω ακούσει επίσης...

Οπότε τα όποια ιντιμινέϊτορς καλά χρυσά και άγια ΑΝ τα φέρεις να δουλέψουν σωστά με τα γούστα σου και ΑΝ τα ελατήρια είναι τα σωστά για τα κιλά σου και ΑΝ τα λάδια είναι τα σωστά επίσης. Το να μη χρειαστούν τίποτα είναι απλώς τύχη.

Ε ναι ρε συ, για το μέσο αναβάτη βγαίνουν όλα αυτά. Δεν μπορούν να πιάσουν την ευρεία γκάμα αναβατών του vstrom.
Απ' την άλλη πάλι ίσως έχεις δίκιο και αναφέρονται στο γεγονός ότι "ταιριάζουν" στα καλάμια του vstrom (διάμετρο) και όχι ότι είναι ρυθμισμένα για το βάρος της μηχανής. Πάντως χλωμό το κόβω να βγάζουν ένα βελτιωτικό κάτι για ένα μηχανάκι και σου λένε ρύθμισε το μόνος σου, ειδικά απ' τη στιγμή που η ρύθμιση απαιτεί λύσιμο και επανατοποθέτηση. Και ειδικότερα απ' τη στιγμή που ο αστάθμητος παράγοντας, το βάρος του αναβάτη, είναι πιο πολύ θέμα ελατηρίου.

Στο παραπάνω δεν φταίει η ohlins, ο τουμπανομάστορας φταίει. Αν εγώ που είμαι σαν σουβλί και το βάρος μου κυμαίνεται στο μέσο όρο αναβατών στο οποίο ρυθμίζονται όλες οι αναρτήσεις, θέλω να φορτώσω το σπίτι μου και να το μεταφέρω όπου πάω για τους επόμενους μήνες, πρέπει να βάλω αυτό το generic για να μη "κλειδώσει" η ανάρτηση?

Το μυαλό τους είναι κλειδωμένο που προτείνουν ελατήρια χωρίς να ρωτήσουν βάρος.

petros_tdm
11/11/2014, 16:01
Έεεεεεε λίγο στο θέμα μας που τελικά κατέληξε στο πόσο καίει η Αφρικα.
Από ότι κατάλαβα υπάρχουν περιπτώσεις από κατόχους Αφρικα όπου η μηχανή καίει περίπου 6 λίτρα στα 100 και άλλους που έχουν περίπου το ίδιο πρόβλημα με μένα.
Έχω καταλήξει στο εξής να πάω να αγοράσω τα γνήσια ζιγκλερ να τα πάω στον μηχανικό και να μου ρυθμίσει ,καθαρισει εξ αρχής τα καρμπυρατερ και μια ρεγούλα της βαλβίδες , αν χρειάζετε να βαλω πάλι την μαμά εξάτμιση για να είναι σωστό το μείγμα.το δοκιμάσω και βλέπουμε....

kordix
11/11/2014, 16:18
Έεεεεεε λίγο στο θέμα μας που τελικά κατέληξε στο πόσο καίει η Αφρικα.
Από ότι κατάλαβα υπάρχουν περιπτώσεις από κατόχους Αφρικα όπου η μηχανή καίει περίπου 6 λίτρα στα 100 και άλλους που έχουν περίπου το ίδιο πρόβλημα με μένα.
Έχω καταλήξει στο εξής να πάω να αγοράσω τα γνήσια ζιγκλερ να τα πάω στον μηχανικό και να μου ρυθμίσει ,καθαρισει εξ αρχής τα καρμπυρατερ και μια ρεγούλα της βαλβίδες , αν χρειάζετε να βαλω πάλι την μαμά εξάτμιση για να είναι σωστό το μείγμα.το δοκιμάσω και βλέπουμε....

Το θέμα είναι ότι τα δυο μηχανάκια που αναφέρεις είναι πολύ κοντά. Το στρόμα είναι σαφώς καλύτερο στο ταξίδι και πιο σύγχρονο γενικώς. Aν σου αρέσει να ταξιδεύεις με 140 και πάνω, δώσε το άφρικα και πάρε κάτι άλλο πιο γρήγορο.

Εγώ θα γούσταρα και θα εκανα την αλλαγή αν ξανάπερνα ον/οφ 2κύλινδρο για ενα πιο σύγχρονο άφρικα δηλαδή ενα 800gs ή 800 xc. Μήπως είναι καλύτερα να κρατήσεις τπ άφρικα μέχρι να μαζέψεις χρήμα για να πάρεις κάτι πιο γκαζερό - ροπάτο;

stam2
11/11/2014, 16:32
Εκτός του ότι ο Μισκιν μπορεί να τα κάνει όλα αυτά, τα συγκεκριμένα που πήρε λένε ότι προορίζονται για vstrom και ίσως να μη χρειαστούν διαφορετική ρύθμιση.

με κάλυψε ο αμυρουκαι.

ΤΙΠΟΤΑ δεν βγαίνει στην αγορά που να μην θέλει ρύθμιση...
γνωρίζω ότι ο Μίσκιν μπορεί να τα κάνει όλα αυτά... τη φράση μου: "δεν απευθύνομαι σε κάποιον προσωπικά... μιλάω προς όλους." τη διάβασες...?
προσπαθώ να προστατεύσω ενδεχομένως κάποιον αναγνώστη νέοπα οδηγό που μετά από 3 χρόνια σε μία τυχαία αναζήτηση θα πέσει πάνω στο θέμα και επειδή θα δει ότι ο miskin αγόρασε κάτι που είναι "προορισμένο" για vstrom θα πάει να τα αγοράσει, να τα τοποθετήσει στο μάστορα της γειτονιάς σαν να είναι αναπτήρας 12V, και θα νομίζει ότι έγινε πιο γρήγορος...
ΌΧΙ, δεν είναι τέτοια μετατροπή... επεμβαίνεις στη λειτουργία των αναρτήσεων της μοτοσυκλέτας, και άρα στη συμπεριφορά όλης της μοτοσυκλέτας, και ΝΑΙ πρέπει να γράφονται αυτά, για να γλυτώνουν τσέπες και κεφάλια...

Επίσης ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΦΤΟΠΙΚ! καλό θα ήταν όλα αυτά να μεταφερθούν ή στο θέμα με τα intiminators ή σε κάποιο άλλο θέμα για να μη χαλάμε το θέμα του παιδιού αλλά και να μη χαθούν οι όποιες πληροφορίες...

daz
11/11/2014, 22:17
Το μηχανάκι είναι 220 κιλά και είναι στημένο για αναβάτη 75 κιλών.
Σου λένε πάρε αυτό το παπαράκι βάλτο εκεί άλλαξε το λάδι με 5αρι αντί για 10αρι και θα έχεις ένα καλύτερο αποτέλεσμα για αναβάτη 75 κιλών και μηχανάκι 220.

Είσαι 120 κιλά? Θέλεις να κάνεις τις αναρτήσεις σου κούτσουρο γιατί είσαι χεράς και το πας ταπα? Ανέλαβε δράση και άρχισε τους πειραματισμούς.

Η διαφορά τώρα με το δικό σου είναι ότι δεν είναι σεταρισμένο για vstrom.
Αν ήταν θα είχε το κατάλληλο ελατηριάκι στην βαλβίδα, και θα έλεγε στις τόσες στροφές με τέτοιο λάδι, τόσες τρύπες, τέτοιας διαμέτρου κτλ. Τότε θα έμπαινε σε σακουλάκι που θα έλεγε "για Χ μοντέλο"

Από εκεί και πέρα αν θέλεις ακολουθείς τις οδηγίες ή κάνεις τα δικά σου για να το φέρεις εκεί που εσύ θέλεις και όχι στα μέτρα του μέσου αναβάτη στον οποίο αναφέρετε ο οποιοσδήποτε κατασκευαστής, βελτιωτής.

Οι προσωπικές προτιμήσεις του καθενός είναι αστάθμητος παράγοντας.

Η ohlins βγάζει αμορτισέρ κομπλέ για χτ. Αυτό λοιπόν είναι ρυθμισμένο στα κιλά της μηχανής για τα ίδια κιλά αναβάτη που είναι και το υπάρχον και προορίζεται για την ίδια χρήση. Αν εσύ είσαι 120 και θέλεις αμορτισέρ για αγώνες επικοινωνείς με την ohlins και σου το σετάρουν όπως αυτοί νομίζουν καλύτερα με βαση αυτά που τους είπες. Και πάλι όμως μπορεί να χρειαστείς κάτι διαφορετικό γιατί δεν είσαι ευχαριστημένος, οπότε αναλαμβάνεις δράση και παίζεις με τις ρυθμίσεις του.

Καταλάβατε τώρα ποια εννοώ ότι είναι η διαφορά ενός "κατι" που προορίζεται για ένα μοντέλο με το "κάτι άλλο" που προορίζεται για όλα τα μοντέλα της αγοράς?

Δεν είπα ποτέ ότι η ρύθμιση της ανάρτησης μοιάζει με τις οδηγίες χρήσεως μιας φριντέζας.

Είναι δυνατόν εγώ και εσύ που είμαστε στα ίδια κιλά και έχουμε το ίδιο μηχανάκι αλλά το χρησιμοποιούμε εγώ για αγώνες και εσύ για ταξίδια να θέλουμε το ίδιο πράγμα απ' την ανάρτηση?

amyroukai
11/11/2014, 23:32
παντού εκτός γραικίας, στέλνεις email με τα κιλά σου ΜΕ εξοπλισμό, λες το τυπικό φορτίο της μοτό σου και αν κάνεις πάνω από 50% δικάβαλος και παίρνεις σεταρισμένο με το ελατήριο που πρέπει.
εδώ... :bawl:


edit: ναι είναι δυνατόν. μιά άριστη ανάρτηση καλύπτει τυχόν αδυναμίες του αναβάτη και είναι καλή για όλους ανεξαίρετα. μόνο ένας άριστος αναβάτης ξέρει να καλύψει τις αδυναμίες μιάς κακής ανάρτησης.

daz
11/11/2014, 23:40
To παραγγέλνεις απ' έξω και τελειώνεις!

Σιγά μη κάθομαι να ακούω μη κλειδώσει η ανάρτηση. :lol:

Africaptan
05/12/2014, 11:52
Και τελικα τι εκανε ο δημιουργος του θεματος;;;