PDA

View Full Version : δέν εχω νερά στο ψυγειο!!...τι παίζει???



Dalt0n
10/11/2014, 04:14
Δεν έχω νερά στο ψυγείο τι μπορεί να συμβαίνει???....λέτε να παίζει καμια φλατζα κεφαλης???? :cry:

SHOOTER045
10/11/2014, 05:05
Δεν έχω νερά στο ψυγείο τι μπορεί να συμβαίνει???....λέτε να παίζει καμια φλατζα κεφαλης???? :cry:

Πέρα απ την μπινια
Αν είναι φλατζα κεφαλής θα σε είχε ασπρίσει τα λάδια στο Κάρτερ, τα δικά σου είναι άσπρα?
Έχεις κάτι σαν σαπουνάδα στην ταπα του ψυγείου?
Υπάρχει ομως περίπτωση να τα έχει παίξει η φλατζα σε σημείο που βλέπει σε κύλινδρο και όχι σε διοδο νερού, αν συμβαίνει αυτό δεν ασπρίζουν τα λάδια και δεν έχεις σαπουνάδα στην τάπα.
Μετράς καυσαέρια και φαίνεται εκεί,η νομίζω κοιτώντας τα μπουζί φαίνεται ποιο έχει θέμα.
Κοίτα και το κύκλωμα ψυγείο - κολαρα για τυχόν διαρροή

andreaspetr
10/11/2014, 05:31
ανοιξε την ταπα νερου(με κρυο μοτερ) και δες αν μυριζει βενζινη η καυσαερια.

annateo
10/11/2014, 07:26
Πότε τα κοίταξες τελευταία φορά και είχε?
σε ποσότητα δηλαδή ποσο λειπει?. 100ml? 200ml? 1lt?

amyroukai
10/11/2014, 08:26
Μπινια ΙΙ, η επιστροφή.
Φαντάζομαι πόσο γουσταρει το μοτέρ αυτά τα διακοσαρισματα δικαβαλο...

Με κρύο μοτέρ, αντιψυκτικό απο μπεντζιναδικο, γέμισε, κάνε εξαέρωση και ψάξε απο που στάζει. Ίσως κάποιο σωληνάκι να έχει παίξει μπινια με τρύπα.

Dalt0n
10/11/2014, 22:43
συμπλήρωσα περίπου 200ml...τελευταία φορά το είχα κοιτάξει πριν κνν μήνα...το ψυγείο το άνοιξα έβαλα την μυτονγκα μου και δεν μύριζε τπτ....το νερό μέσα έχει μια καφέ όψη σαν λάσπες το ίδιο και το καπάκι...(το ψυγείο μάλλον έχει να καθαριστεί πολύ καιρό)..μιλάμε για μηχανάκι cbr400 nc29 gullarm..

teogtp
10/11/2014, 22:50
συμπλήρωσα περίπου 200ml...τελευταία φορά το είχα κοιτάξει πριν κνν μήνα...το ψυγείο το άνοιξα έβαλα την μυτονγκα μου και δεν μύριζε τπτ....το νερό μέσα έχει μια καφέ όψη σαν λάσπες το ίδιο και το καπάκι...(το ψυγείο μάλλον έχει να καθαριστεί πολύ καιρό)..μιλάμε για μηχανάκι cbr400 nc29 gullarm..

Το μηχανακι ειναι το cbr 400 gullarmpsilokoloafotistoxoriskornakolofanaroakornaristo του binia racing ;

Dalt0n
10/11/2014, 22:57
yeap!

SHOOTER045
10/11/2014, 23:00
Αυτό το καφέ ρε εσυ σαν λάσπη είναι? Σαν γλίτσα?

Dalt0n
10/11/2014, 23:09
ναι,αλλά είναι έτσι από τότε που το αγόρασα,,δύο μήνες

Dbnn
10/11/2014, 23:19
συμπλήρωσα περίπου 200ml...τελευταία φορά το είχα κοιτάξει πριν κνν μήνα...το ψυγείο το άνοιξα έβαλα την μυτονγκα μου και δεν μύριζε τπτ....το νερό μέσα έχει μια καφέ όψη σαν λάσπες το ίδιο και το καπάκι...(το ψυγείο μάλλον έχει να καθαριστεί πολύ καιρό)..μιλάμε για μηχανάκι cbr400 nc29 gullarm..

Δεν παιζεσαι ρε φιλε...... πραγματικα σε ευχαριστω για αυτες τις ατακες.....

SHOOTER045
10/11/2014, 23:25
ναι,αλλά είναι έτσι από τότε που το αγόρασα,,δύο μήνες

Πιθανόν να είναι φλατζα
Για τσέκαρε και τα λάδια σού χρώμα, υφή

Dalt0n
10/11/2014, 23:41
πώς να τα δω?...να κατεβάσω κάρτερ?

SHOOTER045
11/11/2014, 00:17
Από την τάπα σου. Σύριγγα, σωληνάκι.

Bob_o_mastoras
11/11/2014, 00:20
αααα! Οχι λυστο ολο και καντο βιδες και παξιμαδια!!! :cry: :rolleyes:

Με προλαβε ο Σουτερ και με πιο καθαρη λυση! ;) σωστος

Το οτι τα νερα σου ειναι καφε και σαν λασπη παντως ειναι αρκουντως ανησυχητικο!!

kostaskk
11/11/2014, 00:22
δες και αν βγαζει ασπρο καπνο απο την εξατμιση (σημάδι οτι καιει νερα) σιχνα εχει και περίεργη μυρωδιά
αν και νομιζω οτι το δικο σου εχει μικρη διαρροή και δεν θα το δεις απο εκει

για το λαδι τσεκαρε απο την ταπα αν δεν εχει μακρύ μετριτη λαδιων οπως στα παπια τοτε
γυρε το μηχανακι προς την ταπα και κοιτα με εναν φακο ή κινητο μεσα τα λαδια
ή ανοιξε την βιδα απο οπου αδειαζουν τα λαδια και ασε λιγο να τρεξει για να δεις χρωμα (στο κατω μερος του μοτερ, πιθανον 14αρα βιδα)
προς θεου μην ανοιξεις καρτερ για να δεις τα λαδια

επισης να τσεκαρεις συχνά την θερμοκρασια σου
δες και το δοχειο διαστολης αν εχει νερο και σε τι σταθμη ειναι
επισης βρες το σωληνακι διαφυγης νερου σε περιπτωση υψηλης πιεσης και παρακολουθα το αν βγαλει νερο κατα την χρηση

το επομενο που κοιτας ειναι οι βιδες του μοτερ. αν φαινονται απειραχτες εχεις ελπιδες να την βγαλεις με μια καινουρια φλαντζα

αν ειναι καμενη φλαντζα πρεπει να ανοιχτει το μοτερ (ισως και να κατεβει απο το πλαισιο)
βεβαια μπορει να ειναι και κατι αλλο, συχνα ειναι και απο κλασμενη ταπα ψυγειου

αν φαινονται πειραγμενες σημαινει οτι προσπαθησαν να το φτιαξουν και απέτυχαν. δλδ στραβες κεφαλες,χτυπημενα καρτερ κτλ

Bob_o_mastoras
11/11/2014, 00:25
Και 'γω αυτο πηγα να του πω αλλα ειπε ο Σουτερ απο πανω καλη και καθαρη λυση. Συριγγα και σωληνακι και ρουφας απο τη τρυπα του δεικτη!

Dalt0n
11/11/2014, 00:31
θα κοιτάξω τα λάδια και θα σας πω...άσπρο καπνό βγάζει μόνο όταν είναι κρύο.....αν κάνω καυσοαναλυση θα βγάλω άκρη??

Bob_o_mastoras
11/11/2014, 00:43
Δεν χρειαζεσαι καυσαναλυση. Ενας μαστορας που θα το δει απο κοντα να δουλευει και θα ελεγξει νερα και λαδια και θα του περιγραψεις τι κανει θα καταλαβει αν ειναι φλατζα και αν μπαινουν νερα στον κυλινδρο.

Γενικοτερα dalton το μηχανακι σου θελει γενικο συμμαζεμα ζορικο. Πρεπει να σκασεις καποια λεφτα σε καποιον καλο hondakia μηχανικο να στο φερει σε καλη κατασταση. Μετα θα το 'χεις για μια ζωη. Αξιζει αν το πηρες φθηνα.

amyroukai
11/11/2014, 01:55
Αν ο προηγουμενος δεν είχε βάλει παραφλου αλλά σκέτο νερό στο ψυγείο, τα καφέ νερά μπορεί να είναι και από σκουριά.

Bob_o_mastoras
11/11/2014, 02:13
Oποτε τωρα τι κανει;;; Πως καθαριζει ολοκληρο το κυκλωμα μαζι με το ψυγειο αν εχει τοση σκουρια ωστε να κανει καφε τελειως τα νερα;;;
Μου 'ρχονται διαφορες ιδεες αλλα μπορει να ειναι και καταστροφικες.:confused:

Ποσταρε καμια φωτο ρε Νταλτον. Ειπαμε, online συνεργειο αλλα ουτε καν photo... :dizzy:

Dalt0n
11/11/2014, 02:49
θα ανεβασω αυριο φωτο απο την ταπα του ψυγειου...............πριν λιγο σχολασα πηγα το εβαλα μπροστα ολα καλα....η θερμοκρασια ηταν 7 βαθμοι,η εξατμιση εβγαζε ασπρο καπνο (λογικο γτ ειναι κρυα ακομα) μετα απο κανενα 10λεπτο ρελαντι και μια βολτα 1χιλιομετρου στο χαλαρο η εξατμιση καπνιζε ακομα φυσιολογικο?

PetranGR
11/11/2014, 09:27
Όχι δεν είναι.

Υπάρχει εύκολος τρόπος να το καθαρίσεις μετά να βάλεις παραφλού και τέλος.

Αν και μετά έχεις θέμα τότε πας σε άλλα χωράφια.

amyroukai
11/11/2014, 10:10
Οπότε λέμε τώρα, συνοψίζοντας:
Μάλλον λάδια στο νερό ψυγείου δεν έχει, θα το έβλεπε όχι σαν καφέ νερό αλλά σαν μαγιονέζες στο ψυγείο.
Μάλλον νερά στο λάδι του μοτέρ δεν έχει, θα το έβλεπε σαν μαγιονέζες στο λάδι του μοτέρ.
Πιθανολογούμε το:
Α) να περνάει νερό μέσα στον κύλινδρο, στο θάλαμο καύσης (αλλά τότε θα περνούσαν και καυσαέρια στο κύκλωμα ψύξης και λογικά θα τρελαινόταν η υπερχείλιση φαντάζομαι)
Β) να μην έχει τίποτα και ο "άσπρος καπνός" να είναι απλά φυσιολογικά καυσαέρια (ή έστω λίγο κακορυθμισμένα καρμπιρατέρ) και φαίνεται άσπρο 5 πόντους κοντά στην εξάτμιση λόγω κρύου.
Γ) διαρροή από παλιό σωληνάκι κυκλώματος ψύξης με σχίσιμο ή τρύπα, δεν έχει αποκλειστεί. Είπαμε ποιότητα χόντα, αλλά είναι και τριάντα ετών και κακοσυντηρημένο...

Dalt0n
11/11/2014, 11:37
μολις γυρισα απο ενα συνεργειο αυτοκινιτων που το πηγα να του ριξει μια ματια...κοιταξε μονο τα νερα του ψυγειου και μου ειπε πως δεν εχει λαδια μονο λιγο σκουρια γιαφτο και το καφε χρωμα......
Μιας και ειμαι απο Κοζανη εδω το χειμωνα κανει -5 και αυτη τι στιγμη εχω μονο νερο στο ψυγειο μου...πως να αδειασω ολο το κυκλωμα? και να βαλω νερο+τι προτεινετε

SHOOTER045
11/11/2014, 11:37
Για να μην μένουμε στις πιθανότητές, αν αποκλείσουμε την σαπουνάδα - γλίτσα - παραφλου/ νερό, στα λάδια.
Μια καυσαναλυση θα δείξει αν περνάει ψυκτικό υγρό στον θάλαμο καύσης,φαινεται και από τα μπουζί - αυτό η αυτά πού έχουν το πρόβλημά, αλλά δεν θυμάμαι να σου πω, σε συνεργείο που ξέρει θα σού πει.
Εστιάζω σε αυτό λόγω του ασπρου καπνού

Dalt0n
11/11/2014, 11:41
ασπρο καπνο βγαζει και το αμαξι μου οταν εχει κρυα εξατμιση..(οπως και πολλα άλλα αυτοκινιτα)................για ψυκτικο τι να βάλω?

SHOOTER045
11/11/2014, 11:41
μολις γυρισα απο ενα συνεργειο αυτοκινιτων που το πηγα να του ριξει μια ματια...κοιταξε μονο τα νερα του ψυγειου και μου ειπε πως δεν εχει λαδια μονο λιγο σκουρια γιαφτο και το καφε χρωμα......
Μιας και ειμαι απο Κοζανη εδω το χειμωνα κανει -5 και αυτη τι στιγμη εχω μονο νερο στο ψυγειο μου...πως να αδειασω ολο το κυκλωμα? και να βαλω νερο+τι προτεινετε

Βασικά πρώτα θέλει καθάρισμα, ψάξε λίγο εδώ μέσα, πριν λίγο καιρό ασχοληθήκαμε με ίδια περίπτωση καθαρισμού ψυγείου, μετά αφού καθαρίσει θα βάλεις ΣΚΕΤΟ παραφλου και θα είσαι οκ

Dalt0n
11/11/2014, 11:43
δεν στελνεις κανενα λινκ :)

SHOOTER045
11/11/2014, 11:50
Έχει χαλάσει το τροφοδοτικό του πι σι, και μπαίνω απ το τηλέφωνο, ψαξτο λίγο ντε

Dalt0n
11/11/2014, 11:53
καυσοαναλυση μπορω να κανω και σε ενα συνεργειο που περναει καρτες καυσαεριων??

SHOOTER045
11/11/2014, 12:58
καυσοαναλυση μπορω να κανω και σε ενα συνεργειο που περναει καρτες καυσαεριων??

Ναι ρε βλαμμένο παιδί.
Άνοιξε κανένα βιβλίο, όλα από εδώ θες να τα μάθεις?
Αν έρθεις καμιά μέρα Έδεσσα θα σού κάνω σεμινάρια

teogtp
11/11/2014, 13:03
καυσοαναλυση μπορω να κανω και σε ενα συνεργειο που περναει καρτες καυσαεριων??


Aν εχεις σκοπο να παρεις τροφοδοτικο,παρε το xfx 550w.Kορυφη.

Το ποιο πιθανό είναι να μπορεί να "διαβάσει"τι του γράφει το μηχάνημα και να σου πεί.
Α!
Για να μείνω στο πνεύμα του θρεντ......
Μήτσο εκτός απο τροφοδοτικό μήπως θες και κανένα Μ1 έχω ακόμα 4 για πούλημα.....
:D

gior-gos
11/11/2014, 13:17
...άσπρο καπνό βγάζει μόνο όταν είναι κρύο.....

....η θερμοκρασια ηταν 7 βαθμοι,η εξατμιση εβγαζε ασπρο καπνο (λογικο γτ ειναι κρυα ακομα)

Μηπως αυτος ο "ασπρος καπνος" που βλεπεις οταν ειναι κρυο

ειναι σαν αυτον τον ασπρο καπνο που βγαζουμε απ το στομα μας (υδρατμοί που βγαίνουν απ' το στόμα με την εκπνοή - χνώτο λεγεται) οταν εχει παγωνια;

amyroukai
11/11/2014, 14:05
Μηπως αυτος ο "ασπρος καπνος" που βλεπεις οταν ειναι κρυο

ειναι σαν αυτον τον ασπρο καπνο που βγαζουμε απ το στομα μας (υδρατμοί που βγαίνουν απ' το στόμα με την εκπνοή - χνώτο λεγεται) οταν εχει παγωνια;

Αυτό πιστεύω και εγώ...


Ντάλτον βρες το πιο χαμηλό σωληνάκι νερού, ξεβίδωσέ το, βγάλε και την τάπα ψυγείου και θα στραγγίξει. Βάλε παραφλού, δούλεψέ το μερικές μέρες, κάνε μιά αλλαγή ακόμα και λήξις...


ΑΛΛΙΩΣ
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135826
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=123647
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=76356

theolc-8
11/11/2014, 15:55
Να πρτοτεινω να φτιαχτει μια Θεματικη κατηγορια με την Ονομασια Dalton?

και να μπει καπου μεταξυ καφενειο - τεχνικα θεματα και Αστεια

notakos600
11/11/2014, 16:01
Να πρτοτεινω να φτιαχτει μια Θεματικη κατηγορια με την Ονομασια Dalton?

και να μπει καπου μεταξυ καφενειο - τεχνικα θεματα και Αστεια


:lol:

OldMan
11/11/2014, 16:11
Να προτείνω να αφήσετε ήσυχο τον άνθρωπο..??:smokin:

@Άβερελ: Το ψυγειο σου έιχε (και προφανως έχει ακόμη) διαρροή για ΜΕΓΑΛΟ χρονικό διαστημα..
Ο προηγούμενος; έβαζε νερακι της βρύσης (και καλα ξηγιόταν για να μην τρωει τα φραγκα του σε παραφλουφλουλογίες) με αποτελεσμα να βλέπεις αυτην την λασπη στο ψυγείο.. (είναι σκουριά μαζί με χώματα..)

Σάλτα σε έναν ψυγειά αυτοκινήτων να στο καθαρίσει και μη ξαναγραψεις μεχρι να το κάνεις, νταξ..??:D

Pan (dvs)
11/11/2014, 21:34
Βαλτε ενα χερακι να του παρουμε αλλη μηχανη,αλλιως ...........την κατσαμε τη βαρκα.

mikes
11/11/2014, 22:02
εγω βαζω στοιχημα τον @@@ μου οτι ο προηγουμενος ιδιοκτητης αν ειναι μελος εδω διαβαζει τα θρεντ του νταλτον και λιωνει στα γελια με το κοροϊδο που βρηκε για να του σπρωξει το μπουρδελο του....

catmaster
11/11/2014, 23:13
εγω βαζω στοιχημα τον @@@ μου οτι ο προηγουμενος ιδιοκτητης αν ειναι μελος εδω διαβαζει τα θρεντ του νταλτον και λιωνει στα γελια με το κοροϊδο που βρηκε για να του σπρωξει το μπουρδελο του....

+1 και έχει γραφτεί και τον τρολάρει κιόλας με συμβουλες του κώλου :bawl::lol::bawl::lol:

Dalt0n
12/11/2014, 06:39
το θεμα με το ψυγειο το λυσαμε...θα κανω και μια καυσαναλυση και ολα ενταξει.......εχω ενα ακομα θεμα που μ απασχολει..αν αναψω το μηχανακι και δεν το αφησω να ζεσταθει και το σβισω οταν θα παω να το ξανα αναψω δεν θα παρει κατευθειαν και θα δουλευει τρικιλυνδρο (το θεμα ειναι στον 3ο)...(μερικες φορες δεν κραταει και ρελαντι).μολις ζεσταθει αρχιζει να δουλευει κανονικα και ο 3ος....μπουζι αλλαξα πολυ προσφατα γτ νομιζα μ το κανει εξαιτιας του μπουζι.....

mikes
12/11/2014, 07:58
το θεμα με το ψυγειο το λυσαμε...θα κανω και μια καυσαναλυση και ολα ενταξει.......εχω ενα ακομα θεμα που μ απασχολει..αν αναψω το μηχανακι και δεν το αφησω να ζεσταθει και το σβισω οταν θα παω να το ξανα αναψω δεν θα παρει κατευθειαν και θα δουλευει τρικιλυνδρο (το θεμα ειναι στον 3ο)...(μερικες φορες δεν κραταει και ρελαντι).μολις ζεσταθει αρχιζει να δουλευει κανονικα και ο 3ος....μπουζι αλλαξα πολυ προσφατα γτ νομιζα μ το κανει εξαιτιας του μπουζι.....
ραγισμενο πιστονι ειναι!
ρε παλικαρε, με αυτο το μπουρδελο τοσα λεφτα που θα σου φαει θα μπορουσες να παρεις μηχανακι 10 χρονια νεοτερο και σε αψογη κατασταση!
δεν το καταλαβαινεις οτι σου επιασε τον κωλο ο αλλος? αντε πεταξε το και παρε κατι της προκοπης...

GFawkes
12/11/2014, 10:55
δεν το καταλαβαινεις οτι σου επιασε τον κωλο ο αλλος? ...

Dalton μ΄ ακούς; Πολύ κωλόπαιδο ο Κυριάκος

http://www.youtube.com/watch?v=WfioI2afbw8

OldMan
12/11/2014, 15:41
ΡΕ αϊντε και αγαπηθήτε όλοι σας..!!!:smokin:

amyroukai
12/11/2014, 20:21
Να βάλει λίγο βιάγκρα στη βενζίνη μήπως και ο τρίτος ο κύλινδρος ο μακρύτερος "ανάβει" πιο νωρίς; Λέω τώρα...

notakos600
12/11/2014, 20:50
Να βάλει λίγο βιάγκρα στη βενζίνη μήπως και ο τρίτος ο κύλινδρος ο μακρύτερος "ανάβει" πιο νωρίς; Λέω τώρα...

Καλά γ@μήσια δλδ. :lol:

CustomBoy
12/11/2014, 21:00
ο ασπρος καπνός που είπατε,αν ειναι απο καυση νερών,δηλαδη περνάει νερό στα πιστόνια ,δεν καραδοκεί και κολλημα μοτερ?

καλα βρε φίλε,γιατι δεν το πας σε ενα συνεργείο της προκοπής και τρώς τις ώρες σου εδω μεσα...πήρες που πήρες κελεπούρι ,ΚΟΨΤΟ ανταλλακτικά στο τελος να ηρεμισεις και παρε κανα ZIP αυτοματο

makaros33
12/11/2014, 21:16
Να πρτοτεινω να φτιαχτει μια Θεματικη κατηγορια με την Ονομασια Dalton?

και να μπει καπου μεταξυ καφενειο - τεχνικα θεματα και Αστεια

μαλλον κατηγορία μπινια απο αρχη μαστορα

mikes
12/11/2014, 22:48
ΡΕ αϊντε και αγαπηθήτε όλοι σας..!!!:smokin: μεταξυ μας η ο καθενας μονος του?? :p

Dalt0n
13/11/2014, 02:22
το θεμα με ---ασπρο καπνο-ψυγειο το λυσαμε..ΤΕΛΟΣ!!! δεν ειναι τπτ
Για το ραγισμενο πιστονι ΑΛΗΘΕΙΑ ΛΕΣ????

Bob_o_mastoras
13/11/2014, 02:25
Tι εφταιγε τελικα;;;

Dalt0n
13/11/2014, 02:43
τιποτα τα νερα απ το ψυγειο παιζει να τα εχασε απο καποια μικρη διαροη......παντως θεμα καμενης φλατσας δεν υπαρχει...ο ασπρος καπνος ειναι φυσιολογικος οταν ειναι κρυο........με το θεμα που εχω τωρα τι λες??

mikes
13/11/2014, 07:42
το θεμα με ---ασπρο καπνο-ψυγειο το λυσαμε..ΤΕΛΟΣ!!! δεν ειναι τπτ
Για το ραγισμενο πιστονι ΑΛΗΘΕΙΑ ΛΕΣ????
τι να σου πω ρε παλικαρε, εμενα ενα τριουμφ που ειχα, και καποια στιγμη μου εβγαινε η πιστη να το βαλω μπροστα, βαρεμενο πιστονι ηταν η αιτια..

Dalt0n
14/11/2014, 02:01
εγω σου λεω οτι ζοριζεται λιγο! να παρει μπροστα και μετα δουλευει τρικιλινδρο για λιγο μεχρι να ζεσταθει ΟΤΑΝ το σβησω χωρις να ζεσταθει!!!!!!!!!
εμενα καρμπυλατερ μου βρωμαει

Bob_o_mastoras
14/11/2014, 02:50
Αυτο ειναι σοβαρο παντως, και μπορει να οφειλεται σε πολλες αιτιες. Ρευματα, καρμπυρατερ, μηχανικα μερη του κυλινδου..
Αυτο μαλλον ειναι η πιο σοβαρη μπινια και δεν θα τον γλυτωσεις το μαστορα ακομα και 100 σελιδες να φτασουμε δυστυχως.

kostaskk
14/11/2014, 03:11
ρε dalton τρολαρεις? ποσον χρονών εισαι και γιατι πηρες αυτη τη μηχανη? απο αυτα που λες φαινετε οτι δεν εχεις καθολου γνωσεις πανω στο αντικειμενο και μια τετεια μηχανη απαιτει σοβαρές γνώσεις και στην αγορα,χρηση και συντηριση της

αν θες μια συμβουλή πουλα την μηχανη ή πες σε αυτον που σου την εδωσε να την παρει πισω
η καμενη φλαντζα δεν ειναι κατι που εμφανιζεται τυχαια
σιγουρα προϋπήρχε και ο πωλητής γνωριζοντας το προβλημα και το κοστος να φτιαχτει προτιμησε να το πουλησει

θα σου συστηνα ανακατασκευη αν ειχες τις γνωσεις, τον χωρο,το χρημα,και τα εργαλεια αλλα απο οτι φαινετε δεν τα εχεις
ανακατασκευη σε μαστορα ξεχνα την καλητερα.

παντος αν βρεις ενα δευτερο μοτερ- καρμπυρατερ ή μια αλλη ιδια μηχανη σε πολυ λιγα λευτα
ισως συμφέρει να την αγορασεις και να παντρεψεις τα πραγματα τους δημιουργοντας μια 'καλη' αν εχεις φαει κόλλημα με τετειου είδους μηχανες και θες να την κρατισεις για πολυ καιρο

SHOOTER045
14/11/2014, 08:09
Του τα είπαμε
Κάποια στιγμή θα το καταλάβει

notakos600
14/11/2014, 08:28
παντος αν βρεις ενα δευτερο μοτερ- καρμπυρατερ ή μια αλλη ιδια μηχανη σε πολυ λιγα λευτα
ισως συμφέρει να την αγορασεις και να παντρεψεις τα πραγματα τους δημιουργοντας μια 'καλη' αν εχεις φαει κόλλημα με τετειου είδους μηχανες και θες να την κρατισεις για πολυ καιρο

Το οποίο κατά πάσα πιθανότητα θα είναι σε χειρότερη κατάσταση από το δικό του, δυστυχώς...

GFawkes
14/11/2014, 09:12
Μπινια!...
:(

Pan (dvs)
14/11/2014, 09:24
Φιλαρακι,στο εχουνε πει με χιλιους τροπους αλλα δεν το καταλαβαινεις,η κανεις οτι δεν το καταλαβαινεις.

Πηρες μια μηχανη χρεπι σε πολυ χαμηλη τιμη,αν θυμαμαι καλα 600 ευρω.Υποθετω οτι δεν γνωριζες τι αγοραζες.Προσπαθεις να κανεις το χρεπι μηχανη,χωρις να εχεις τις απαραιτητες γνωσεις.Θα δωσεις αρκετα και παλι μηχανη δεν θα εχεις.Αυτα ειναι ακριβα σπορ και η τσεπη σου απ οτι φαινετε δεν το αντεχει.

Δες τι εναλακτικες εχεις.Η την επιστρεφεις και παιρνεις πισω τα λεφτα,η την βαζεις στην ακρη να την βλεπεις και να θυμασαι στο μελλον τι δεν πρεπει να ξανακανεις.Μην το παλευεις αλλο δεν εχει νοημα.Και να καταφερεις καποια στιγμη να την φτιαξεις,δεν θα την εχεις ποτε εμπιστοσυνη.

Και η εμπιστοσυνη ειναι κατι σημαντικο ,στη σχεση μηχανη-αναβατη.

Παρατα τα την να παει στο διαολο, να μασεις και το μυαλο σου.

amyroukai
14/11/2014, 11:19
εγώ πάλι πιστεύω ότι ο ντάλτον μας τρολάρει ασύστολα, αλλά βγάζει καλό γέλιο και καλό σπαμ, οπότε δεν γαμιέται...

Cpt. Haddock
14/11/2014, 11:30
...ο ασπρος καπνος ειναι φυσιολογικος οταν ειναι κρυο........με το θεμα που εχω τωρα τι λες??

Ασπρο καπνο βγαζουν στο Βατικανο όταν εκλεγουν παπα.

ΑΤΜΟΣ ειναι αυτο που βλεπεις

pipe_smoker
14/11/2014, 11:42
Ασπρο καπνο βγαζουν στο Βατικανο όταν εκλεγουν παπα.

ΑΤΜΟΣ ειναι αυτο που βλεπεις

Άντε γμσ ρε μλκα πρωί πρωί:moutza:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Μικe777
14/11/2014, 12:01
εγω σου λεω οτι ζοριζεται λιγο! να παρει μπροστα και μετα δουλευει τρικιλινδρο για λιγο μεχρι να ζεσταθει ΟΤΑΝ το σβησω χωρις να ζεσταθει!!!!!!!!!
εμενα καρμπυλατερ μου βρωμαει

100%..
σαν να πηρες bandit..400v..ενα πραμα..:yuck:
βαφτο μπλε και πετα το στη θαλασσα..:lol:

alex14
14/11/2014, 13:57
100%..
σαν να πηρες bandit..400v..ενα πραμα..:yuck:
βαφτο μπλε και πετα το στη θαλασσα..:lol:

Ετσι ακριβως εκανε και το δικο μου 400v, μεχρι που βαρεσε στροφαλο και ησυχασε :cry:

Μικe777
14/11/2014, 14:00
Ετσι ακριβως εκανε και το δικο μου 400v, μεχρι που βαρεσε στροφαλο και ησυχασε :cry:

εγω το εστειλα κι ησυχασα!;)

alex14
14/11/2014, 14:08
εγω το εστειλα κι ησυχασα!;)

μια απο τα ιδια ;)

Dalt0n
15/11/2014, 05:08
αρρύθμιστα καρμυλατερ το πρόβλημα....
WOW χρεπι ....έκαψε έναν ιμιτασιόν ανορθωτή 10ετιας,ήθελε και ένα άλλαγμα λάδια μπουζί,
ΠΕΤΑΜΑ!!!!!!
Ζηλεύετα

mikes
15/11/2014, 07:59
ναι! ζηλευουμε που απο την ωρα και τη στιγμη που το πηρες, αγχωνεσαι και σκας για το αν θα σε παει 30 χλμ πιο κατω, η θα μεινει...
ενω εμεις τα αγορασαμε, τα καβαλησαμε και οργωνουμε την ελλαδα και το εξωτερικο χωρις καμια ανησυχια... εχεις δικιο! δε ζουμε περιπετεια καθολου..

Pan (dvs)
15/11/2014, 10:15
αρρύθμιστα καρμυλατερ το πρόβλημα....
WOW χρεπι ....έκαψε έναν ιμιτασιόν ανορθωτή 10ετιας,ήθελε και ένα άλλαγμα λάδια μπουζί,
ΠΕΤΑΜΑ!!!!!!
Ζηλεύετα

Eαν δεν ισχυει αυτο που γραφει ο amyroukai λιγο παραπανω,ελπιζω καποια στιγμη να το τελειωσεις και να το χαρεις.Εσυ ξερεις τι ψωνισες,ποσο θα σου κοστισει και αν αξιζει τον κοπο.:beer:

theolc-8
15/11/2014, 21:24
Αρχηγε βρηκα λυση για ολα. (θα λυθουν τα παντα)

Βγαλε ολα τα υγρα απο φρενα ψυγεια κλπ κλπ και βαλε ΑΓΙΑΣΜΟ.

Σου πραθετω και την τεχνικη αναλυση που ποσταρε συναγωνηστης εδω μεσα.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141057&p=2532287&viewfull=1#post2532287

DrEvil
15/11/2014, 22:50
Ασε το μηχανακι οπως ειναι. Ζηλευτο, δε λεω....μπουαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :bawl:

Βρες μια αλυσιδα-ενα σχοινι, δεστο σε ενα βραχο.
Βαψου μπλε (σαν στρουμφακι ενα πραμα, χωρις το σκουφι).
Παρε την αλλη ακρη του σχοινιου/αλυσιδας και δεσετο σφιχτα γυρω απο τον λαιμο σου.
Πηδα στην θαλασσα.
Problem solved.

Μικe777
15/11/2014, 23:25
Βρες μια αλυσιδα-ενα σχοινι, δεστο σε ενα βραχο.
Βαψου μπλε (σαν στρουμφακι ενα πραμα, χωρις το σκουφι).
Παρε την αλλη ακρη του σχοινιου/αλυσιδας και δεσετο σφιχτα γυρω απο τον λαιμο σου.
Πηδα στην θαλασσα.
Problem solved.
αφου κανεις αυτο που ειπε ο Δοκτορας απο πανω..
καντου κι ενα ξεματιασμα!ριξε και λιγο αγιασμο κι ολα θα
πανε καλα!!!:smokin:

virus
16/11/2014, 10:54
Τελικα εχει δικιο η υπογραφη του βυρωνα!!!!!

Nostradamus
16/11/2014, 11:18
Τώρα γιατί με βάζεις πρωί πρωί να ψάχνω να βρω την υπογραφή του Βύρωνα σε άλλο θρεντ.

Dalt0n
13/02/2016, 02:04
ούτε φλατσα κεφαλής ούτε δράκοι τίποτα. .χάνει λίγο από την φλατσα της αντλίας νερού και λίγο από το σημείο που σφίγγει το κολάρο στο ψυγείο. ..ακόμα έτσι είναι. .θέλει ένα ποτήρι παραφλου στις είκοσι μέρες. .Δεν βλέπω να έχει σκοπό να το επισκευάσει ούτε ο νέος ιδιοκτήτης