PDA

View Full Version : honda c 50 12v θα τρελλαθώ



octapoust
10/11/2014, 16:29
Μια γλυκία καλησπέρα και απο τον Θράσο...Είμαι νέος στο φόρουμ και όπως διαφαίνεται,θα συναντιόμαστε αρκετα σύχνα εδώ μέσα :cry:
Να με συγχωρέσετε έαν γράφω κάπου λάθος,δυστυχώς,δέν έκατσα να διαβάσω(λόγω έλλειψης χρόνου και όχι ενδιαφέροντος)ΟΟΛΑ τα θέματα για να καταλάβω άν κάνω λάθος που γράφω εδώ.Απλά στη κρήτη αρχίζουμε να μαζέυουμε ελίες τώρα στα κοντά,οπότε και καίγομαι..
(παρεμπιπτόντως,είμαι μηχανικός αυτοκινήτων,αλλα η ανεργία μας έσπρωξε να ασχολούμαστε και με παπάκια,πολύ ψιλολοίδι ρε παιδί μου,δύσκολα καταλαβαίνονται...)

Βρέθηκα στην ευχάριστη θέση να ανακατασκευάσω ένα στρογγυλοφάναρο,που είχα πιτσιρικάς,να το κάνω δώρο στον πατέρα μου..Ρημάδι το παπί,αρπαμένο απο σούζες και καρφωτές.Εκατσα,έλυσα ξεσάπισα,κόλλησα εβαψα,έλυσα μοτέρ,έδεσα μοτέρ,καινούρια ηλεκτρίκα,όλα δουλέυουν ζάχαρη το παπί γίνεται ΠΟΜΟΛΟ,βάζω και ένα εκκεντροφόρο πίο άγριο σε 6V κεφαλή 72cc κοντη μπιέλα(όπως τό χα μπέμπης)πριν το βάλω μπροστα λέω "Πω πω συμπίεση ουτε xr δεν εχει τόση",παίρνει μπροστά,κάβλ*σα,ανοίγω λίγο γκάζι και εκεί την ήπια.....

Ενώ ακούγεται να δουλέυει σωστά(κατα τη γνώμη μου),ρίχνει στροφές..Καρμπ λέω...Το καθαρίζω καλά,αλλάζω τα μέσα του,καλύτερα τώρα...αλλα και πάλι...ρίχνει στροφες στο ρελαντι κανα 2λεπτο μετα και σβηνει,με λίγο ανοιχτό γκάζι αρχίζει και κάνει πατ πατ πατ,πιό πολύ γκάζι,δουλέυει,τέρμα γκαζι ανοίγει μέχρι να κόψει...

Παρατήρησα τη βαλβίδα εξαγωγής...ενώ τις έτριψα,δέιχνει να χάνει ελάααααχιστοτατα.και ένω δουλευει(όσο δουλέυει)δέν κάνει αυτο το τρρρρρρρρρρρρ τρρρρρρρρ που κάνει η βαλβίδα που δέν παταει....ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει σε αυτόν τον κόσμο??οι ανοχές των μοτό είνσι πολύ μικρές και μπερδέυομαι....:cry:

SHOOTER045
10/11/2014, 17:01
Κάπου εδώ μέσα παίζει το service manual του c 50
Ψαξτο η ζητα το, και αφού σκαμπαζεις από μηχανολογία θα την βρεις την άκρη.
Καλώς όρισες

toyar
10/11/2014, 17:07
τα μοτερακια αυτα εσωτερικα δεν καταλαβαινουν απο λεπτομερειες και δουλευουν και χωρις βαλβιδες που λεει ο λογος
ψαξου για καποια αιτια σε τροφοδοσια πρωτα και μετα σε αναφλεξη
πχ βεβαιωσου οτι δεν παιρνει αερα, οτι γεμιζει σωστα το λεκανακι του καρμπ, οτι εχει σωστο αβανς κλπ

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
10/11/2014, 17:11
καλως ηρθες Φιλαρακο.

octapoust
10/11/2014, 17:31
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον όλο τον πλανήτη.Έχω στεναχώρηθει πολύ που δέν εχω ψηφιακη φοτο(ναι ρε δέν έχω,έχω και κασσετόφωνο σταμαξι)να ανεβάσω,διότι το μηχανάκι ήταν πάρα πολύ άχρηστο και μου χει φαει κανα μήνα να το συνεφέρω,και ενώ έχω κωλοχαρεί και καμαρώνω.αρχίζει να με κουράζει...

Ξέχασα να αναφέρω οτι το βολάν είχε επιφανειακή σκουριά η οποιά προφάνώς αφαιρέθηκε όσο ήτω δυνατών.Τί λές,Ώ Μέγα Μανιτού?

Επίσης να ξανααναφέρω οτι στο ρελαντί(ralantie)δουλευει και μετα απο 2 λεπτο ριχνει στροφες με τσουφ τσουφ κ σβήνει......

catmaster
10/11/2014, 17:34
Μάλλον από καρμπυρατερ θα ξεκινούσα να ψάχνω κοιτα σταθμη φλοτερ πρωτα

octapoust
10/11/2014, 17:37
Σας αγαπώ πολύ όλους

catmaster
10/11/2014, 17:47
Σας αγαπώ πολύ όλους

ώπα κάτσε γιατί είμαστε και στα τεχνικά και ο senior μοδεράτορας συγκινείται ιδιαίτερα με κάτι τέτοιες δηλώσεις :smokin:

octapoust
10/11/2014, 18:21
"Η ευαισθησία είναι ιδίων των δυνατών,η αναισθησία των αδύνατων"

Jacques Ferrero Roche

lykourgi
10/11/2014, 19:17
γίνεται ΠΟΜΟΛΟ


:lol: Πολλά χρόνια είχα να το ακούσω αυτό.

stefanos
10/11/2014, 19:36
Ενώ ακούγεται να δουλέυει σωστά(κατα τη γνώμη μου),ρίχνει στροφές..Καρμπ λέω...Το καθαρίζω καλά,αλλάζω τα μέσα του,καλύτερα τώρα...αλλα και πάλι...ρίχνει στροφες στο ρελαντι κανα 2λεπτο μετα και σβηνει,με λίγο ανοιχτό γκάζι αρχίζει και κάνει πατ πατ πατ,πιό πολύ γκάζι,δουλέυει,τέρμα γκαζι ανοίγει μέχρι να κόψει...


Σα να δουλεύει μέχρι να αδειάζει το μπολ του καρμπυρατέρ απο βενζίνη.
Μπας και κατεβάζει σκουριές το ντεπόζιτο?
Μήπως κολλάει η βελόνα του φλοτέρ

bruno
10/11/2014, 21:01
Αν εχεις τον εκκεντροφορο της χοντα,ξαναβαλτον να δεις αν είναι αυτος.Βαλε την βελονα του καρπυρατερ στην μεσαια σκαλα και από τερμα βιδωμενη την βιδα του μιγματος,μετρα 1 μιση στροφη ξεβιδωμα.Τσεκαρισε χρονισμο και διακενα βαλβιδων.Το ότι δεν κραταει ρελαντί,το πρωτο πραγμα που μου ερχεται στο μυαλο είναι καμενη βαλβιδα εξαγωγης.

OldMan
11/11/2014, 15:39
Σας αγαπώ πολύ όλους
Και πολύ καλά ξηγιέσαι γιατί είμαστε όλοι αξιαγάπητοι..!!

Και καταχρώμενος την αγάπη σου θα σου ζητούσα 2 πραγματα:

1. Μην τονίζεις τα "ι" δεν δεν τονίζονται και τόνιζε αυτά που τονίζονται...
2. Αυτό με τον άγριο εκκεντροφόρο, την 6βολτη κεφαλή, τα 72 cc και την κοντή μπιέλα, το σπαζεις και το ξαναρίχνεις..??

Dbnn
11/11/2014, 21:30
Μιλαμε σταζει μελι το θρεντ..... σου γραφω με μουσικη υποκρουση barry white..... το ρευμα ειναι ενταξει; κατι με ρευμα μυριζει μιας και αυτα τα μοτερ πρωτα κανεις βαβα εσυ και μετα αυτα......
Επισης οπως λεει ο γεροντας αυτο με την κεφαλη και τον μοβορο εκκεντροφορο τι παιζει;

notakos600
12/11/2014, 05:03
Λίγο πριν σβήσει φαίνεται βενζίνη στην εισαγωγή του καρμπυρατέρ, από τη μεριά της εισαγωγής του αέρα;
Αν ναι τότε κάτι παίζει με βαλβίδες.
Το ίδιο πρόβλημα έχω με έναν βενζινοκινητήρα GX160. Δουλεύει ένα λεπτό και μετά ξερνάει την βενζίνη προς τα πίσω.
Κάποιος περισσότερο καταρτισμένος θα μας διαφωτίσει.
Το ξέρασμα οφείλεται στο καρμπυρατέρ ή στις βαλβίδες; Υπόψιν πως το δικό μου καρμπυρατέρ είναι μόλις βγαλμένο από τη ζελατίνα του.

bruno
12/11/2014, 06:42
Νοτακο εχω το ιδιο μοτερ,αυτο εχει ιμαντα στόν χρονισμο.Υπαρχει το manual,ευκολα το βρισκεις στο ιντερνετ.Ριχνεις και μια ματια στις βαλβιδες.

notakos600
12/11/2014, 07:56
Νοτακο εχω το ιδιο μοτερ,αυτο εχει ιμαντα στόν χρονισμο.Υπαρχει το manual,ευκολα το βρισκεις στο ιντερνετ.Ριχνεις και μια ματια στις βαλβιδες.

Έχω manual, στοιχεία συντήρησης/μετατροπών (το ίδιο μοτέρ φοράνε και σε Kart) και δεκάδες videos από το Youtube. Τα άλλαξα όλα και μου έχουν μείνει μόνο οι βαλβίδες...

vaska
12/11/2014, 08:19
Έχω manual, στοιχεία συντήρησης/μετατροπών (το ίδιο μοτέρ φοράνε και σε Kart) και δεκάδες videos από το Youtube. Τα άλλαξα όλα και μου έχουν μείνει μόνο οι βαλβίδες...


εεεε άλλαξέ τες κι αυτές να πάει στο διάολο μπας και δουλέψει το ρδέλο να ησυχάσεις κι εσύ να ησυχάσουμε κι εμείς

:bawl::bawl:

notakos600
12/11/2014, 08:21
εεεε άλλαξέ τες κι αυτές να πάει στο διάολο μπας και δουλέψει το ρδέλο να ησυχάσεις κι εσύ να ησυχάσουμε κι εμείς

:bawl::bawl:

Μετά θέλω να του βάλω φυγοκεντρικό συμπλέκτη και να το προσαρμόσω σε ένα παλιό πλαίσιο μοτό.
Οπότε, όπως καταλαβαίνεις δεν θα ησυχάσεις τόσο εύκολα.

vaska
12/11/2014, 08:45
Μετά θέλω να του βάλω φυγοκεντρικό συμπλέκτη και να το προσαρμόσω σε ένα παλιό πλαίσιο μοτό.
Οπότε, όπως καταλαβαίνεις δεν θα ησυχάσεις τόσο εύκολα.

Όχι ρπμ

:plaf::plaf: