PDA

View Full Version : Πηνια Suzuki Fx 125



bahamut21
10/11/2014, 17:50
Καλησπερα!!!

Εδω και λιγο καιρο προσπαθω να Φτιαξω το κυκλωμα φορτισης σε ενα suzuki fx 125, εχω αλλαξει ανορθωτη και μπαταρια αλλα ακομη δεν λειτουργει... οποτε μαλλον παμε για πηνια... Ψαχνοντας Βρηκα αυτον τον Πολυ ωραιο Οδηγο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=17006 αλλα δν ταιριαζε με τα δικα μου πηνια... και θα ηθελα αν μπορει και ξερει καποιος να μου εξηγησει την διαδικασια ελεγχου πηνιων με 8 πολους...

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Οριστε και μερικες φωτο:
Πηνια:
326784
Φίσα:
326785

catmaster
10/11/2014, 19:03
Αν θυμάμαι καλά τα μπλε και πράσινο είναι του pick up άρα δεν σε απασχολούν... πρέπει να ελέξεις την ωμική αντίσταση μεταξύ του κίτρινου και του κόκκινου καλωδίου καθως και την γείωση μεταξύ αυτών και του κέντρου των πηνίων

edit επίσης αυτά τα πηνία τα έχουν (εσύ η κάποιος άλλος) ξαναλύσει οπότε μάλλον προϋπήρχε πρόβλημα

bahamut21
10/11/2014, 23:22
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!! Τσεκαρα αντίσταση ήταν στα 0,4ohm αλλά δυστυχώς είναι βραχυκυκλωμενα με τον πυρηνα ... Οποτε πάω για αλλαγή... Γνωρίζει κάποιος στο περιπου ποσο θα κοστίσει μια περιεληξη με 8 πολους ; Το γνήσιο ανταλλακτικό είναι στα 100 ευρώ...

bahamut21
11/11/2014, 11:46
Ακόμα μια ερώτηση... Στον οδηγό ελέγχου του κυκλώματος φόρτισης αναφέρει κάπου να γίνει μέτρηση των τάσεων στην εξοδο του στάτη με αποσυνδεδεμενο το Φις του... Αλλά εμένα δεν παιρνει μπροστά το μηχανάκι με τίποτα χωρίς τον στάτη συνδεδεμένο... Έχει καμια σχέση αυτό;

OldMan
11/11/2014, 15:05
Ακόμα μια ερώτηση... Στον οδηγό ελέγχου του κυκλώματος φόρτισης αναφέρει κάπου να γίνει μέτρηση των τάσεων στην εξοδο του στάτη με αποσυνδεδεμενο το Φις του... Αλλά εμένα δεν παιρνει μπροστά το μηχανάκι με τίποτα χωρίς τον στάτη συνδεδεμένο... Έχει καμια σχέση αυτό;
Κατι δεν διαβασες σωστα...

Με αποσυνδεδεμένο τον στατη, μετρας ωμικές αντιστασεις (και όχι τασεις..)

notakos600
11/11/2014, 15:06
Ακόμα μια ερώτηση... Στον οδηγό ελέγχου του κυκλώματος φόρτισης αναφέρει κάπου να γίνει μέτρηση των τάσεων στην εξοδο του στάτη με αποσυνδεδεμενο το Φις του... Αλλά εμένα δεν παιρνει μπροστά το μηχανάκι με τίποτα χωρίς τον στάτη συνδεδεμένο... Έχει καμια σχέση αυτό;

Μιζάρεις και μετράς. ;)

OldMan
11/11/2014, 15:13
Μιζάρεις και μετράς. ;)
Να μετρήσει ΤΙ ρε μάστορα,..??

catmaster
11/11/2014, 15:40
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!! Τσεκαρα αντίσταση ήταν στα 0,4ohm αλλά δυστυχώς είναι βραχυκυκλωμενα με τον πυρηνα ... Οποτε πάω για αλλαγή... Γνωρίζει κάποιος στο περιπου ποσο θα κοστίσει μια περιεληξη με 8 πολους ; Το γνήσιο ανταλλακτικό είναι στα 100 ευρώ...

Κάπου εκεί πρέπει να βγαίνει η τιμή και σε ηλεκτρολογείο


Ακόμα μια ερώτηση... Στον οδηγό ελέγχου του κυκλώματος φόρτισης αναφέρει κάπου να γίνει μέτρηση των τάσεων στην εξοδο του στάτη με αποσυνδεδεμενο το Φις του... Αλλά εμένα δεν παιρνει μπροστά το μηχανάκι με τίποτα χωρίς τον στάτη συνδεδεμένο... Έχει καμια σχέση αυτό;

Καλά να μετρήσεις τα volt από εναλλασόμενο (πρέπει να δίνει πάνω απο 25 ) δεν έχει νόημα αφού όπως γράφεις πιο πάνω έχει χαλάσει η μόνωση

αλλά όπως και να ναι ... αν αποσυνδέσεις όλη τη φίσα εννοείται οτι δεν θα πάρει (αφού κόβεις και το πικαπ στην ηλεκτρονικη) ... πρέπει να λύσεις μόνο τα φυσάκια απο τα καλώδια που έρχονται απο το εναλλασσόμενο

bahamut21
11/11/2014, 15:41
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια !!! Και επίσης συγχαρητήρια για τον οδηγό που εκατσες και εφτιαξες!!! Με βοήθησε πραγματικα να καταλάβω πως λειτουργει όλο το συστημα φόρτισης!!!
Για να το λες εσύ μάλλον θα κατάλαβα λάθος... Λογικό κιόλας αφού με αποσυνδεδεμενο το pick up δεν θα υπάρξει σπινθιρας...

catmaster
11/11/2014, 15:42
Να μετρήσει ΤΙ ρε μάστορα,..??

εναλλασσόμενο γιαβριμ ... :wave2:

bahamut21
11/11/2014, 15:49
Κάπου εκεί πρέπει να βγαίνει η τιμή και σε ηλεκτρολογείο



Καλά να μετρήσεις τα volt από εναλλασόμενο (πρέπει να δίνει πάνω απο 25 ) δεν έχει νόημα αφού όπως γράφεις πιο πάνω έχει χαλάσει η μόνωση

αλλά όπως και να ναι ... αν αποσυνδέσεις όλη τη φίσα εννοείται οτι δεν θα πάρει (αφού κόβεις και το πικαπ στην ηλεκτρονικη) ... πρέπει να λύσεις μόνο τα φυσάκια απο τα καλώδια που έρχονται απο το εναλλασσόμενο


Με προλαβες...
Το γνωρίζω οτι είναι βραχυκυκλωμενα, περισσότερο εγκυκλοπαιδική ηταν η ερώτηση.... Ευχαριστώ παντός για το ξεκαθάρισμα!!!

Οποτε αξίζει να προσπαθήσω να το κάνω μόνος μου μιας και έχω ηδη 2 βραχυκύκλωμενους στατορες και καθονται...

Σας ευχαριστώ και παλι!!!

OldMan
11/11/2014, 15:52
εναλλασσόμενο γιαβριμ ... :wave2:
Για να βγάλει εναλλασόμενο μπρε κουζούμ θα πρέπει πρωτα να δουλέψει το πραμα του...

Άμα ειναι βραχυκυκλωμενο με τον πυρήνα, το κόβεις να δουλεύει..??

catmaster
11/11/2014, 16:06
Για να βγάλει εναλλασόμενο μπρε κουζούμ θα πρέπει πρωτα να δουλέψει το πραμα του...

Άμα ειναι βραχυκυκλωμενο με τον πυρήνα, το κόβεις να δουλεύει..??


:cry::cry: γιατι δε με καταλαβαίνεις αφού Ελληνικά το έγραψα (και το έχω καταλάβει ότι έχουν αλλάξει τα συναισθήματά σου για εμάς πια αλλά δεν μιλάω)



Καλά να μετρήσεις τα volt από εναλλασόμενο (πρέπει να δίνει πάνω απο 25 ) δεν έχει νόημα αφού όπως γράφεις πιο πάνω έχει χαλάσει η μόνωση

αλλά όπως και να ναι ... αν αποσυνδέσεις όλη τη φίσα εννοείται οτι δεν θα πάρει (αφού κόβεις και το πικαπ στην ηλεκτρονικη) ... πρέπει να λύσεις μόνο τα φυσάκια απο τα καλώδια που έρχονται απο το εναλλασσόμενο

το έγραψα απλα για να μην του χαλάσω το μουχαμπέτι ρε τζιέρι μ

OldMan
11/11/2014, 16:12
και το έχω καταλάβει ότι έχουν αλλάξει τα συναισθήματά σου για εμάς πια αλλά δεν μιλάω..
Ξαναφτιαχνουν, με ένα μονοπετράκι...;)

catmaster
11/11/2014, 16:15
Ξαναφτιαχνουν, με ένα μονοπετράκι...;)

φαντάζομαι συγκεκριμένης σύστασης , καθαρότητας και κοπής ε;

(κοίτα που καταντήσαμε μετά από δέκα χρόνια εδω μέσα ... αιδώς αργείοι ... )