PDA

View Full Version : ΙΔΕΕΣ, ΑΠΟΨΕΙΣ, ΓΝΩΜΕΣ κλπ για μετά το λύκειο........



bulmont
11/11/2014, 13:11
Μιάς και η κόρη μου, τον ερχόμενο Ιούνιο τελειώνει με την δευτεροβάθμια εκπαίδευση,
(αγγλικό σχολείο στην Τζέντα...), πρέπει να δω τι μέλλει γενέσθαι για την μετέπειτα πορεία
της στην εκπαίδευση. Η κατεύθυνση (γραμμή) που δίνεται από το σχολείο της, είναι για
αγγλικά πανεπιστήμια - κολέγια.

Θα ήθελα λοιπόν, να δώ, τι ενναλακτικές λύσεις - προτάσεις υπάρχουν γιά κολέγια στο εξωτερικό,
(αλλά και στην Ελλάδα) ώστε να εξετάσουμε και άλλες περιπτώσεις - προτάσεις, αν φυσικά υπάρχουν.

Οι σχολές που την ενδιαφέρουν, είναι κυρίως αρχιτεκτονικές και σχεδίου, αλλά αυτό δεν είναι
και δεσμευτικό, μιάς και πιστεύω, πως είναι λίγο δύσκολο, να αποφασίσει ένα παιδί 17 χρονών από
τώρα, για το τι ακριβώς γουστάρει να κάνει στην μετέπειτα ζωή του.........

akis_trevor
11/11/2014, 13:36
βαγγελη,αν και θα τα πουμε και απο κοντα οταν με το καλο ερθεις,απλα πρεπει να δει που θα ηθελε να σπουδασει(εκει,εδω,ευρωπη κλπ).
τα παει καλα στο σχολειο;

SHOOTER045
11/11/2014, 13:51
Εδώ επάνω παίζουν πολύ οι σχολές σε γείτονες χώρες Βουλγαρίας - Ρουμανίας.
Πηγαίνουν στην ώρα τούς, τελειώνουν στην ώρα τούς

7Tolis
11/11/2014, 13:58
Αεροσυνοδος. Εργασία στο Ντουμπάι, μισθός 2500 και το σπίτι πληρωμενο. 10 χρόνια θα κάνει ιπτάμενη, θα έχει γυρίσει τον κόσμο και αν είναι καλή πάει για ιδιωτικές πτήσεις . Μετά αραζει έδαφος και γίνεται εκπαιδευτρια.

Pan (dvs)
11/11/2014, 13:58
Η κορη μου σπουδαζει αρχιτεκτονικη.Βρεθηκα και εγω σε αυτο το διλημμα.

Οι εναλλακτικες ητανε δυο.

Σπουδες στο εξωτερικο με καλο χαρτι και σχεδον αμεση αποκασταση στο εξωτερικο.
Σπουδες σε ενα απο τα καλα πανεπιστημια της Ελλαδας και μεταπτυχιακο σε καποιο Ευρωπαικο πανεπιστημιο.Φυσικα εδω θα πανε και καναδυο χρονια χαμενα λογω απεργιων,λογω καταληψεων.....Και στη δευτερη περιπτωση εχει σχεδον ιδιες πιθανοτητες επαγγελματικης αποκαταστασης,στο εξωτερικο φυσικα.

Απο εκει και περα ειναι το ποσο μπορεις να αντεξεις το οικονομικο κοστος.Εγω διαλεξα το δευτερο.

Bob_o_mastoras
11/11/2014, 14:57
Τρελος εισαι και ρωτας;;; ΕΞΩ απο Ελλαδα!!!!!!! Και εφοσον ηδη θα αποφοιτησει απο αγγλικο κολεγιο στο Ντουμπαϊ τι καλυτερο;;;
Να σπουδασει εδω να κανει τι;;; Να δουλευει σερβις σε καφε;;;; Ασε που ο χρονος σπουδων θα πολλαπλασιαστει.
Εξω θα αποκτησει ηδη και εμπειρια σε ενα διεθνες περιβαλον (οπως και το Ντουμπαϊ) και θα της ανοιχτουν νεοι οριζοντες και πολλαπλασιες ευκαιριες.

ΟΞΩ με τα χιλια Μπουλμοντ!!! Να σωθει το κοριτσι!

bulmont
11/11/2014, 15:14
Και εφοσον ηδη θα αποφοιτησει απο αγγλικο κολεγιο στο Ντουμπαϊ!



:plaf:
:plaf:

Bob_o_mastoras
11/11/2014, 15:18
:confused:

:hmm: Mηπως δεν ειναι στο Ντουμπαϊ η Τζεντα;;;; :look:
Ουπς

εντιτ:
Ενταξει ρε πανεπηστημονες ολοι!!! Στη Σαουδικη Αραβια ειναι! Το εψαξα!!! καναμε ενα λαθος και 'μεις!!!
:p:p:p

teogtp
11/11/2014, 15:29
:plaf:
:plaf:

Οι κραδασμοι απο την dominatrix του άφησαν κουσουρι.
Μην δίνεις σημασία.......
Βαγγέλη η αδερφή φίλου μου σπούδασε εδώ και έκανε και μεταπτυχιακό σε καλό πανεπιστήμιο στο εξωτερικο.
(Δεν θυμάμαι ποιο αλλά μπορω να μάθω αν θέλεις)
Σήμερα "δουλεύει"για τον καθηγητή τής και ίσα που τα βγάζει πέρα, πάει για τον τιτλο και αυτή.......
Γνώμη μου( αν "τραβάει "το παιδί)να κοιτάξει για εξω.

mikes
11/11/2014, 21:37
εγω απλα περασα να ριξω μια ματια ποιοι εχετε κορες της παντρειας, για ξερω με ποιους να εχω καλες σχεσεις απο εδω και περα.... :p

virus
11/11/2014, 22:20
Η κατεύθυνση (γραμμή) που δίνεται από το σχολείο της, είναι για
αγγλικά πανεπιστήμια - κολέγια.


εδω εισαι ;)

και αν εχει ΠΑΘΟΣ με κατι (και φυσικα να αφησει κατα μερος τα "μοδατα" και "ιματζ") ειναι σιγουρο οτι θα την προσεξουν και θα την τσιμπησουν εκει εξω.

Bradipous
11/11/2014, 22:34
εδω εισαι ;)

και αν εχει ΠΑΘΟΣ με κατι (και φυσικα να αφησει κατα μερος τα "μοδατα" και "ιματζ") ειναι σιγουρο οτι θα την προσεξουν και θα την τσιμπησουν εκει εξω.

Διοτι σε αντιθεση με εδω, οποιος ειναι καλος και ξεχωρισει οι εταιριες που ψαχνουν για νεους υπαλληλους τους τσιμπανε πριν ακομη αποφοιτησουν. Σχεδον απιθανο να μεινει καποιος πολυ καλος στη δουλεια του ξεκρεμαστος γιατι καποιος αλλος που ηξερε την συνυφαδα του μπατζανακη του υπουργου του εφαγε τη θεση.

Βεβαια αυτο δε σημαινει οτι θα ειναι και ολα ροδινα. ;)

nick_VFR
11/11/2014, 23:26
Τρελος εισαι και ρωτας;;; ΕΞΩ απο Ελλαδα!!!!!!! Και εφοσον ηδη θα αποφοιτησει απο αγγλικο κολεγιο στο Ντουμπαϊ τι καλυτερο;;;
Να σπουδασει εδω να κανει τι;;; Να δουλευει σερβις σε καφε;;;; Ασε που ο χρονος σπουδων θα πολλαπλασιαστει.
Εξω θα αποκτησει ηδη και εμπειρια σε ενα διεθνες περιβαλον (οπως και το Ντουμπαϊ) και θα της ανοιχτουν νεοι οριζοντες και πολλαπλασιες ευκαιριες.

ΟΞΩ με τα χιλια Μπουλμοντ!!! Να σωθει το κοριτσι!

+782 :a013:

Πολύ καλό μέρος για να πάει να σπουδάσει είναι η Σουηδία. Υπάρχουν πολλά προγράμματα σπουδών στα Αγγλικά. Και είναι γνωστή η Σουηδία για την ποιότητα των πανεπιστημίων της. ;)

Bonus: δεν έχουν δίδακτρα (εκτός αν έχει αλλάξει κάτι πολύ πρόσφατα)...

vaska
11/11/2014, 23:32
Σπουδές Ελλάδα (έχουμε ίσως από τα καλύτερα παν/μια ακόμα) μεταπτυχιακό έξω όπου γουστάρει και αποκατάσταση πάλι έξω γιατί εδώ δεεεν.

Πιθανότατα θα σας τραβήξει κι εσάς έξω αλλά κλάιν, με το εργαλείο που έχεις τι είναι η Ευρώπη από την Πάτρα?? 1 τσιγάρο δρόμος.

andreaspetr
11/11/2014, 23:35
εγω απλα περασα να ριξω μια ματια ποιοι εχετε κορες της παντρειας, για ξερω με ποιους να εχω καλες σχεσεις απο εδω και περα.... :p

axxaxaxaxaxaaxaxax :D

dimmie_72
11/11/2014, 23:48
Εφόσον θα τελειώσει έξω, το Ελληνικό Πολυτεχνείο ας το ξεχάσει.

Ίσως φταίει η Ελληνική εκπαίδευση η αντίθετα ίσως είναι πολύ μπροστά (δεν ξέρω), ελάχιστα -και όταν λέω ελάχιστα εννοώ ΕΛΑΧΙΣΤΑ- παιδιά Ελλήνων του εξωτερικού καταφέρνουν να πάρουν πτυχίο Πολυτεχνείου παρά το ότι οι εισαγωγικές που δίνουν ξεχωριστά από τα προερχόμενα από τα Ελληνικά Λύκεια είναι πολύ πιο εύκολες.

Μια και είναι θετικής κατεύθυνσης αν θέλει Ελληνικό ΑΕΙ ας κοιτάξει καμιά φυσικομαθηματική κλπ. αλλά πάλι θα δυσκολευτεί αρκετά.

catmaster
11/11/2014, 23:49
Σπουδές Ελλάδα (έχουμε ίσως από τα καλύτερα παν/μια ακόμα) μεταπτυχιακό έξω όπου γουστάρει και αποκατάσταση πάλι έξω γιατί εδώ δεεεν.

Πιθανότατα θα σας τραβήξει κι εσάς έξω αλλά κλάιν, με το εργαλείο που έχεις τι είναι η Ευρώπη από την Πάτρα?? 1 τσιγάρο δρόμος.

αν αποφασίσει για Ευρώπη (η επόμενη εικοσαετία ανήκει στην Αμερική - προσωπική μου γνώμη ) αλλιώς αεροπλάνο και βζζζζ

SHOOTER045
12/11/2014, 00:17
Να προσθέσω ότι γνωστός μου, έκανε το εξής.
Εδώ τελείωσε το παιδί το λύκειο συγκαταβατικα, δηλαδή απλά έβγαλε το λύκειο χωρίς πολλά πολλά, με τα αγγλικά τής και τα λεφτά που θα έχωνε σε φροντιστήρια, προετοιμασία, πανελλήνιες και λοιπές παπατζες τα άφησε στην άκρη, πλέον το παιδί του είναι στο τρίτο έτος έξω και του έχει βγει ποίο φθηνά και μάλλον καλύτερα

DrBig
12/11/2014, 05:50
Τρελος εισαι και ρωτας;;; ΕΞΩ απο Ελλαδα!!!!!!! Και εφοσον ηδη θα αποφοιτησει απο αγγλικο κολεγιο στο Ντουμπαϊ τι καλυτερο;;;
Να σπουδασει εδω να κανει τι;;; Να δουλευει σερβις σε καφε;;;; Ασε που ο χρονος σπουδων θα πολλαπλασιαστει.
Εξω θα αποκτησει ηδη και εμπειρια σε ενα διεθνες περιβαλον (οπως και το Ντουμπαϊ) και θα της ανοιχτουν νεοι οριζοντες και πολλαπλασιες ευκαιριες.

ΟΞΩ με τα χιλια Μπουλμοντ!!! Να σωθει το κοριτσι!

Αυτο.

Το μονο που εχω να συμπληρωσω ειναι το οτι υπαρχουν πολυ καλα αγγλοφωνα πανεπιστημια στην Ολλανδια και Δανια (και δωρεαν). Επισης υπαρχει στη Δανια ενα πολυ καλο σχολειο διεθνους φημης για industrial design.

Sapadak
12/11/2014, 07:30
Να πω και εγώ το μακρύ μου.
Εφόσον μιλάμε για αρχιτεκτονική, σχέδιο, design κτλ, χωρις να υποτιμώ τπτ, νομίζω οτι δυστυχως η Ιταλία ειναι μονόδρομος που έχει παράδοση (εχει στο μιλάνο μουρλια σχολές)
ΑΛΛΑ δε γνωρίζω τι παιζει και αν εχει αγγλοφωνες σχολές.

skylaros
12/11/2014, 09:01
Εγώ τελείωσα εξωτερικό, Βρετανία, έχω μεταπτυχιακό και από εξωτερικό και από Ελληνικό πανεπιστήμιο. Είμαι 33 και έχω κάνει μόνο δουλειές του ποδαριού, εχθές παραιτήθηκα και από την τελευταία δουλειά που ήμουν (οκ το ήξερα σαν καιροσκόπος είχα πάει εκεί οπότε μη σκάτε). Μακάρι να είχα κάποιον να με συμβουλέψει όταν έπρεπε, κάποιον γνώστη, είχα μόνο τους γονείς μου να μου λένε ότι θέλεις, ότι νομίζεις, που ναι μεν είναι μεγάλη βοήθεια αλλά χρειάζεσαι και κάποιον να σου πει μερικά "μυστικά". Θα πλατιάσω λοιπόν και ελπίζω να βοηθήσω.

1. Να βρει τι της αρέσει. Ξέρω είναι δύσκολο για ένα παιδί αυτό, ακόμα κάνω test για το τι θα μου άρεσε να κάνω και τι όχι. Για εμένα θα έπρεπε να περνάνε όλοι οι μαθητές για δύο χρόνια μετά το λύκειο από κάτι σαν "γενικό πανεπιστήμιο" ή έστω να ήταν έτσι η τρίτη λυκείου. Να έβλεπαν πως λειτουργεί ένα πανεπιστήμιο πως είναι η διδασκαλία και τι σκατά είναι αυτό που έχουν στο μυαλό τους. Καλό θα ήταν να δούλευαν και κάνα χρόνο και μετά να διάλεγαν τη σχολή που θα ήθελαν. Στο προκείμενο ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΙ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ, είναι μαρτύριο να κάνεις 40-50 χρόνια ΚΑΘΕ μέρα κάτι που σιχαίνεσαι!

2. Να εντοπίσει μια σχολή που να είναι "κλασσική" και όχι μοντέρνα ή μεταμοντέρνα. Το λέω αυτό γιατί οι κλασσικές σπουδαίες δε τελειώνουν ποτέ, έχουν εδραιωμένα εργασιακά δικαιώματα και είναι αναγνωρισμένες παντού στον κόσμο. Αντίθετα καινούργιες σχολές με ευφάνταστους τίτλους, σε πολλά μέρη του κόσμου (ακόμα και στη χώρα που μπορεί να τις τελείωσες) δε ξέρεις τι σκατά είσαι όταν τις τελειώνεις. Θα μπορούσε αν ήθελε να κάνει ένα δεύτερο μεταπτυχιακό αν ήθελε να εστιάσει σε κάτι τέτοιο κάποια στιγμή στο μέλλον.


3. Τα Ευρωπαϊκά πανεπιστήμια εστιάζουν σε γνώση και σε φέρνουν πιο κοντά σε περιβάλλον εργασίας. Τα Ελληνικά έχουν δεκάδες προβλήματα παρόλα αυτά η γνώση που προσφέρουν είναι πιο σφαιρική, σίγουρα περισσότερη αλλά και καθαρά ακαδημαϊκή. Από κανένα δε βγαίνεις επιστήμονας πάντως :p To πόσο θα εμβαθύνει κάποιος στις σπουδές του είναι καθαρά δικό του θέμα. Στο εξωτερικό αν θέλεις να μπεις σε βαθιά νερά σε βοηθάνε στην Ελλάδα σε ρίχνουν και σε αφήνουν να κολυμπήσεις μόνος. Όπως είμαι τώρα που έχω πλέον σχετικά δομημένη σκέψη προτιμώ το Ελληνικό σύστημα, αν ήμουν 18-20 θα μου ήταν πρόβλημα. Αυτές οι μαλακίες για τα Ελληνικά πανεπιστήμια ότι κάνεις 100 χρόνια να τελειώσεις γιατί έχουν απεργίες είναι μούφα. Αργούν πολλοί φοιτητές γιατί σίγουρα έχουν πολύ περισσότερη ύλη από ότι στα περισσότερα πανεπιστήμια του εξωτερικού (πολλοί καθηγητές είναι κομπλεξικοί και σου πετάνε 10 τόμους στη μάπα και σου λένε αυτό είναι), γιατί είναι παιδιά και ναι προτιμούν να καυλαντήσουν από το να διαβάσουν, γιατί έχουν την ασφάλεια ότι είναι σπίτια τους και σίγουρα γιατί από ΟΠΟΥ και να πας η φοιτητική ζωή στην Ελλάδα (ειδικά αν έχεις και μερικά μπικικίνια) τα σπάει.

4. Τα Ελληνικά πανεπιστήμια στο εξωτερικό δεν είναι γνωστά τα περισσότερα (έχει σχολές που είναι και γνωστές και άξιες λόγου σε όλο τον κόσμο) παρ'ότι είναι άσημα όμως οι απόφοιτοί τους γίνονται δεκτοί σε μεταπτυχιακά σε όλο τον κόσμο και αυτό για δύο λόγους. Ο πρώτος είναι ότι στην Ελλάδα καλός ή κακός παίρνεις βαθμό. Για να βγάλεις 65% σε καλό Βρετανικό πανεπιστήμιο πρέπει να σου φύγει ο κώλος στα Ελληνικά είναι το 6 αρκετά εύκολο να το πιάσεις. Συνεπώς ο βαθμός πτυχίου είναι κάτι που πρέπει να υπολογίζεις. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι οι περισσότεροι Έλληνες φοιτητές έχουν μάθει στο ζόρι.

5. Τα περισσότερα μεταπτυχιακά σε πανεπιστήμια του εξωτερικού είναι πιο δύσκολα από αντίστοιχα στην Ελλάδα. Γίνεται το αντίθετο λοιπόν από ότι στα προπτυχιακά. Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις με μεταπτυχιακά στην Ελλάδα που για να τα τελειώσεις πρέπει να φτύσεις αίμα.

6. Εργασιακά δικαιώματα !!! SUPER SOS!!! Η σχολή να είναι τετραετής με τίτλο σπουδών αποδεκτό από τον ΔΟΑΤΑΠ. Αν δεν είναι και είναι τριετής να κάνει μεταπτυχιακό με παρεμφερές αντικείμενο και τίτλο με το πρώτο πτυχίο. Για πολυτεχνικές σχολές να είναι πενταετή η φοίτηση ή 4 + 1. Ερχόμαστε πάλι στην αρχή τουλάχιστο πρώτο πτυχίο κάποιο με κλασσικό τίτλο !

skylaros
12/11/2014, 09:02
Τέλος ΞΑΝΑ, να βρει τι θέλει, δείξε της αν αυτό που θέλει πως θα είναι σε ότι αφορά το εργασιακό περιβάλλον ( θα έχεις κάνα γνωστό σε όποια δουλειά και να είναι, να πάει να ρίξει μια ματιά). Τα καλά αγγλικά θα τη βοηθήσουν πολύ όπου και να είναι ότι και να κάνει. Επίσης να διαβάζει μαθηματικά ένα από το καλό των Ελληνικών σχολών είναι αυτό, ότι έστω λίγη στατιστική θα την κάνεις ακόμα και φιλόλογος να γίνεις. Τα μαθηματικά χρειάζονται παντού. Στήριξε τη όπως και να έχει και στα ζόρια να δείχνεις πως θα είσαι εκεί.

Αν ξεκίναγα τώρα θα τελείωνα Ελληνικό πανεπιστήμιο και θα έφευγα μετά για εξωτερικό (σε συνδυασμό με καλά αγγλικά). Αν πάει πολυτεχνείο να ξέρει πως θα ζοριστεί, το Μετσόβιο όμως είναι καταξιωμένο παντού (γεμάτο ψώνια όμως :p ) Γενικά πολυτεχνικές σχολές έχουμε παντού καλές.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο, φυσικά οι απόψεις μου είναι απόψεις μου και δε κατέχω την απόλυτη αλήθεια. Όπως και να έχει ότι και να κάνει πες της να περάσει καλά αυτά της τα χρόνια, αν καταφέρει να τα κάνει δημιουργικά και μαζί και ευχάριστα θα είναι ότι καλύτερο :) :beer:

The_Scientist
12/11/2014, 09:38
Μια βασική παράμετρος που δεν μας είπες είναι πως τα πάει με γλώσσες. Ιταλία και Γερμανία έχουν πολύ σοβαρά πολυτεχνεία με υψηλό επίπεδο σπουδών.
Αν αυτά αποκλείονται λόγω γλώσσας και η επιλογή είναι μεταξύ αγγλόφωνων προγραμμάτων και Ελλάδας, εγώ θα σκεφτόμουν ως εξής :

Α. Αν αποφασίσει για Πολυτεχνείο

Εγώ θα προτιμούσα πρώτο πτυχίο Ελλάδα για γενική κατάρτιση και μεταπτυχιακό εξωτερικό εστιασμένο σε επαγγελματική αποκατάσταση.
Παρά τα όσα απαξιωτικά ακούγονται, το Μετσόβειο και η Πολυτεχνική του Α.Π.Θ. είναι κλάσεις ανώτερα από το μέσο όρο της Αγγλίας.

Διευκρίνηση : - μιλάω μόνο για Μετσόβειο και Πολυτεχνική του Α.Π.Θ. γιατί δε γνωρίζω πολλά για τα υπόλοιπα.
- ο μέσος όρος των πολυτεχνικών σπουδών στην Αγγλία είναι για το μπέο.

Β. Η άλλη λύση

- Ξεχνάμε το πολυτεχνείο και αποφασίζει να σπουδάσει την επιστήμη που της αρέσει πιο πολύ (Φυσική, Χημεία ή Μαθηματικά). Στη φάση αυτή δε χρειάζεται να σκέφτεται πολύ για επαγγελματική αποκατάσταση (θα ακολουθήσει μεταπτυχιακό).
- Αν το αποφασίσει, θέλει πολύ ψάξιμο. Ανά την Ευρώπη υπάρχουν πολύ καλά πανεπιστήμια στις θετικές επιστήμες με τα top να είναι στη Γερμανία.
- Όταν τελειώσει τις σπουδές ψάχνει μεταπτυχιακό-γέφυρα μεταξύ ενός πολύ καλού πρώτου πτυχίου και αγοράς εργασίας. Ένας Φυσικός / Χημικός / Μαθηματικός έχει άπειρες επιλογές για μεταπτυχιακό και μετέπειτα επαγγελματική αποκατάσταση.

GFawkes
12/11/2014, 09:59
Ουπς

εντιτ:
Ενταξει ρε πανεπηστημονες ολοι!!! :p:p:p

:a38:
To Γ@#$$σες

Τωρα για τον φιλο Βαγγελα

Ας στειλει χαρτια Αγγλια για εισαγωγη οχι το 2015 αλλα το 2016.
Μετα βρες κανα γραφειο αρχιτεκτονικο Ελλαδα ή εκει να την παρει γενικων καθηκοντων κανα 6μηνο εστω και αμισθι για να δει πως ειναι στην πραγματικοτητα τα πραγματα απο μεσα.
Εχω γνωστους σε τεραστιες εταιριες στον κολπο, κατι μπορω να κανονισω, Τζεντα ή Καταρ.

Μετα το 6μηνο θα ειναι πολυ πιο σιγουρη και ετοιμη για την εισαγωγη της στο πανεπιστημιο το 2016.

sniper
12/11/2014, 13:05
εγω απλα περασα να ριξω μια ματια ποιοι εχετε κορες της παντρειας, για ξερω με ποιους να εχω καλες σχεσεις απο εδω και περα.... :p


326893

και...

teogtp
12/11/2014, 13:10
Ο ανθρωπος μου.............

SHOOTER045
12/11/2014, 15:20
Ο ανθρωπος μου.............

Να τι μπλουζάκια θα φτιάξω για εφέτος το καλοκαίρι
Ένα για μένα και ένα για σένα, μόνο που αντί για ρεβολβερ, θα βάλω glock

sniper
12/11/2014, 15:22
Να τι μπλουζάκια θα φτιάξω για εφέτος το καλοκαίρι
Ένα για μένα και ένα για σένα, μόνο που αντί για ρεβολβερ, θα βάλω glock

Η ζωή έχει δείξει ότι οι 12ρες είναι σαφώς καλύτερες και σαν προειδοποίηση και σαν αποτέλεσμα.

SHOOTER045
12/11/2014, 15:28
Πού να κουβαλάς ολόκληρη 12αρα
Το άλλο δεν το αφήνω ποτέ και πουθενά
Δουλεύω η όχι

catmaster
12/11/2014, 15:30
Η ζωή έχει δείξει ότι οι 12ρες είναι σαφώς καλύτερες και σαν προειδοποίηση και σαν αποτέλεσμα.

εσένα θέλω να σε δω On camera όταν θα φτάνεις σπίτι κατάκοπος από το μόχθο της μέρας .... και θα βλέπεις το νικελωμένο παπί παρκαρισμένο απ΄έξω ...

(εγώ επειδή δεν μου αρέσουν τα "μπουζούκια" θα εγκαταστήσω καταπέλτη σαν τα αεροπλανοφόρα ... )

ggs
12/11/2014, 15:32
Βαγγελη , στειλε το κοριτσι στο εξωτερικο γιατι εδώ μπορει να φαει καμια αδεσποτη…

Bob_o_mastoras
12/11/2014, 15:46
Εγω απο οτι καταλαβαινω θα πρεπει να ελπιζω να κανω γιο! :lol::lol:
Αντε με εναν καλο γαμπρο να βρεθουν τα κοριτσια σας να τις αγαπαει!!! Χαζομπαμπαδες ολοι! :p

Manalishi
12/11/2014, 18:48
Ελλάδα, Πολυτεχνείο, Μηχανολόγος Μηχανικός, μεταπτυχιακό ναυπηγική εδώ ή Αγγλία. Συνταγή της επιτυχίας.

spyrakos35
12/11/2014, 20:01
εσένα θέλω να σε δω On camera όταν θα φτάνεις σπίτι κατάκοπος από το μόχθο της μέρας .... και θα βλέπεις το νικελωμένο παπί παρκαρισμένο απ΄έξω ...

(εγώ επειδή δεν μου αρέσουν τα "μπουζούκια" θα εγκαταστήσω καταπέλτη σαν τα αεροπλανοφόρα ... )

ναι ναι αυτό.... να είναι και ροζ, ο γιος του κάγκουρα που τσαγιασε τον npat.... χαχαχαχαχαχαχαχα

mikes
12/11/2014, 22:00
326893

και...


Ο ανθρωπος μου.............


Να τι μπλουζάκια θα φτιάξω για εφέτος το καλοκαίρι
Ένα για μένα και ένα για σένα, μόνο που αντί για ρεβολβερ, θα βάλω glock


Η ζωή έχει δείξει ότι οι 12ρες είναι σαφώς καλύτερες και σαν προειδοποίηση και σαν αποτέλεσμα.


Πού να κουβαλάς ολόκληρη 12αρα
Το άλλο δεν το αφήνω ποτέ και πουθενά
Δουλεύω η όχι
νταξ, το ελαβα τπ μνμ.. εσεις απορριπτεστε.......

ΒΑΣΚΑΑΑΑΑΑ.... ποτε θα πιουμε κανα τσιπουρακι ρε φιλε?? :lol:

bulmont
13/11/2014, 17:14
+782 :a013:

Πολύ καλό μέρος για να πάει να σπουδάσει είναι η Σουηδία. Υπάρχουν πολλά προγράμματα σπουδών στα Αγγλικά. Και είναι γνωστή η Σουηδία για την ποιότητα των πανεπιστημίων της. ;)

Bonus: δεν έχουν δίδακτρα (εκτός αν έχει αλλάξει κάτι πολύ πρόσφατα)...


Αυτο.

Το μονο που εχω να συμπληρωσω ειναι το οτι υπαρχουν πολυ καλα αγγλοφωνα πανεπιστημια στην Ολλανδια και Δανια (και δωρεαν). Επισης υπαρχει στη Δανια ενα πολυ καλο σχολειο διεθνους φημης για industrial design.



Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας. Οποιες άλλες πληροφορίες έχετε θα σας ήμουν ευγνώμων αν
μας τις δίνατε (όπως π.χ. τα ονόματα των σχολών.....)


Εγώ τελείωσα εξωτερικό, Βρετανία,
1. Να βρει τι της αρέσει. είναι μαρτύριο να κάνεις 40-50 χρόνια ΚΑΘΕ μέρα κάτι που σιχαίνεσαι!

2. Να εντοπίσει μια σχολή που να είναι "κλασσική" και όχι μοντέρνα ή μεταμοντέρνα.

3. ...........
4. ...........
5...........

6. Εργασιακά δικαιώματα !!! SUPER SOS!!! Η σχολή να είναι τετραετής με τίτλο σπουδών αποδεκτό από τον ΔΟΑΤΑΠ. Αν δεν είναι και είναι τριετής να κάνει μεταπτυχιακό με παρεμφερές αντικείμενο και τίτλο με το πρώτο πτυχίο. Για πολυτεχνικές σχολές να είναι πενταετή η φοίτηση ή 4 + 1. Ερχόμαστε πάλι στην αρχή τουλάχιστο πρώτο πτυχίο κάποιο με κλασσικό τίτλο !


Κατατοπιστικότατος!!!!!!!!!!! Δεν ξέρω όμως τι παίζει με την εισαγωγή σ' ελληνικά πανεπιστήμια μιάς και ακολουθεί
τελείως άλλο πρόγραμμα μαθημάτων...........



Τα καλά αγγλικά θα τη βοηθήσουν πολύ όπου και να είναι ότι και να κάνει. Στήριξε τη όπως και να έχει και στα ζόρια να δείχνεις πως θα είσαι εκεί. :) :beer:



Μια βασική παράμετρος που δεν μας είπες είναι πως τα πάει με γλώσσες. .




Λοιπόν η μικρή μιλάει και γράφει τέλεια ελληνικά και αγγλικά. Και ''φροντιστηριακά'' γαλλικά και αραβικά........
Αν μπορείς γράψε μου τα ονόματα των σχολών που αναφέρεις..................................

nick_VFR
13/11/2014, 17:27
Πληροφορίες για σπουδές στην Σουηδία (γενικά):

https://studyinsweden.se/


Πληροφορίες για πανεπιστήμια, προγράμματα σπουδών αλλά και διαδικασίες εισαγωγής, αιτήσεις, σημαντικές ημερομηνίες κτλ.

https://www.universityadmissions.se/intl/start

Sapadak
13/11/2014, 17:38
Αν σας ψήνει προς αγγλία ένας καλός μπουσουλας ειναι το παρακάτω

Αρχιτεκτονική (http://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?s=Architecture)

Art & Design (http://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings/?s=Art+%26+Design)

bulmont
13/11/2014, 17:43
Τις θερμές ευχαριστίες μου σε όλους για την ανταπόκριση που δείξατε..........

Τους δε ελεύθερους να τους πληροφορήσω πως η μικρή διαθέτει ως προίκα τον αξιόλογο δίτροχο στόλο του μπαμπά της
(ετσι για να σας μπριζώσω λίγο........ )


Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή στοιχείο υπάρχει, είναι καλοδεχούμενο.............

MG-KTiNoS
13/11/2014, 17:48
Τις θερμές ευχαριστίες μου σε όλους για την ανταπόκριση που δείξατε..........

Τους δε ελεύθερους να τους πληροφορήσω πως η μικρή διαθέτει ως προίκα τον αξιόλογο δίτροχο στόλο του μπαμπά της
(ετσι για να σας μπριζώσω λίγο........ )


Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή στοιχείο υπάρχει, είναι καλοδεχούμενο.............

και θα σου έρθει μ ένα φλουφλη που θα σε κοιτάει σαν ούφο ρε γερο Μαθουσάλα
-----------------------------------

Επί του θέματος...
Εγώ ΕΝΑ θα σου πω
Μην της φτιάξεις όνειρα.
Πες της μόνο να γίνει καλή σε ότι διαλέξει.
--------


Καλότυχη η κοπέλα

daz
13/11/2014, 17:58
Βάγγο όταν είδα τον τίτλο νόμισα πως έβγαλες το λύκειο και ετοιμάζεσαι να ανοίξεις τα φτερά σου!

:p

SHOOTER045
13/11/2014, 18:46
Τις θερμές ευχαριστίες μου σε όλους για την ανταπόκριση που δείξατε..........

Τους δε ελεύθερους να τους πληροφορήσω πως η μικρή διαθέτει ως προίκα τον αξιόλογο δίτροχο στόλο του μπαμπά της
(ετσι για να σας μπριζώσω λίγο........ )


Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή στοιχείο υπάρχει, είναι καλοδεχούμενο.............

εγω τιποτα?????????????
τζαμπα καθαρισα τα GUNια????????????

TROOPER
14/11/2014, 08:50
Μιάς και η κόρη μου, τον ερχόμενο Ιούνιο τελειώνει με την δευτεροβάθμια εκπαίδευση,
(αγγλικό σχολείο στην Τζέντα...), πρέπει να δω τι μέλλει γενέσθαι για την μετέπειτα πορεία
της στην εκπαίδευση. Η κατεύθυνση (γραμμή) που δίνεται από το σχολείο της, είναι για
αγγλικά πανεπιστήμια - κολέγια.

Θα ήθελα λοιπόν, να δώ, τι ενναλακτικές λύσεις - προτάσεις υπάρχουν γιά κολέγια στο εξωτερικό,
(αλλά και στην Ελλάδα) ώστε να εξετάσουμε και άλλες περιπτώσεις - προτάσεις, αν φυσικά υπάρχουν.

Οι σχολές που την ενδιαφέρουν, είναι κυρίως αρχιτεκτονικές και σχεδίου, αλλά αυτό δεν είναι
και δεσμευτικό, μιάς και πιστεύω, πως είναι λίγο δύσκολο, να αποφασίσει ένα παιδί 17 χρονών από
τώρα, για το τι ακριβώς γουστάρει να κάνει στην μετέπειτα ζωή του.........

μεινε μακρυα απο ελλαδα!
οχι για το επιπεδο σπουδον στα πανεπιστημια μας αλλα για την γενικοτερη κατασταση που ισχυει στο συστημα της εκπαιδευσης μας (επιτηδες δεν λεω τη λεξη παιδεια) και για το γενικοτερο μπαχαλο εντος σχολων.

χαιρετισμους μελλοντικε γειτονα! :wave2:

teogtp
14/11/2014, 08:52
μεινε μακρυα απο ελλαδα!
οχι για το επιπεδο σπουδον στα πανεπιστημια μας αλλα για την γενικοτερη κατασταση που ισχυει στο συστημα της εκπαιδευσης μας (επιτηδες δεν λεω τη λεξη παιδεια) και για το γενικοτερο μπαχαλο εντος σχολων.

χαιρετισμους μελλοντικε γειτονα! :wave2:
Ακομα να βγει η βιζα;

TROOPER
14/11/2014, 09:06
Ακομα να βγει η βιζα;

ακομα. συνεργαζονται τα 2 πιο αργα δημοσια του συμπαντος και μαλλον το κατω ειναι ακομα πιο αργο απο το δικο μας!

υπομονη...

andreaspetr
16/11/2014, 04:41
Τις θερμές ευχαριστίες μου σε όλους για την ανταπόκριση που δείξατε..........

Τους δε ελεύθερους να τους πληροφορήσω πως η μικρή διαθέτει ως προίκα τον αξιόλογο δίτροχο στόλο του μπαμπά της
(ετσι για να σας μπριζώσω λίγο........ )


Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή στοιχείο υπάρχει, είναι καλοδεχούμενο.............



οπτικο υλικο απο τον στολο και την υποψηφια νυφη εχουμε? :look:










εννοειται οτι κανουμε χαβαλε ετσι?
αλλα ειμαι και ομορφαντρας να της πεις :smokin:

kapetan amerika
16/11/2014, 09:43
(έχουμε ίσως από τα καλύτερα παν/μια ακόμα)
χαχαχαχαχα καλό.
Ποιος τα λέει αυτά ρε φίλε;
Εχω φοιτήσει σε πανεπιστήμιο της Βουλγαρίας και στο αντίστοιχο ελληνικό και η διαφορά είναι μέρα με τη νύχτα υπέρ αυτού της Βουλγαρίας.
Αυτά που λένε για τα ελληνικά πανεπιστήμια ότι είναι τα καλύτερα, τα λένε για εσωτερική κατανάλωση και φυσικά δεν ισχύουν. Τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι ισάξια με αυτά της Αιγύπτου και άλλων αφρικανικών χωρών. Όποιος έχει αμφιβολία, ας το ψάξει.
Α ναι. Έχω το καλύτερο μηχανάκι στον κόσμο, δε σας είπα. Ένα innova.

Dbnn
17/11/2014, 12:31
Μιάς και η κόρη μου, τον ερχόμενο Ιούνιο τελειώνει με την δευτεροβάθμια εκπαίδευση,
(αγγλικό σχολείο στην Τζέντα...), πρέπει να δω τι μέλλει γενέσθαι για την μετέπειτα πορεία
της στην εκπαίδευση. Η κατεύθυνση (γραμμή) που δίνεται από το σχολείο της, είναι για
αγγλικά πανεπιστήμια - κολέγια.

Θα ήθελα λοιπόν, να δώ, τι ενναλακτικές λύσεις - προτάσεις υπάρχουν γιά κολέγια στο εξωτερικό,
(αλλά και στην Ελλάδα) ώστε να εξετάσουμε και άλλες περιπτώσεις - προτάσεις, αν φυσικά υπάρχουν.

Οι σχολές που την ενδιαφέρουν, είναι κυρίως αρχιτεκτονικές και σχεδίου, αλλά αυτό δεν είναι
και δεσμευτικό, μιάς και πιστεύω, πως είναι λίγο δύσκολο, να αποφασίσει ένα παιδί 17 χρονών από
τώρα, για το τι ακριβώς γουστάρει να κάνει στην μετέπειτα ζωή του.........

Οτι διαλεξει..... Μεσον να εχει..... και δεν ειναι ειρωνια....

buckley
20/11/2014, 12:20
και θα σου έρθει μ ένα φλουφλη που θα σε κοιτάει σαν ούφο ρε γερο Μαθουσάλα
-----------------------------------

Επί του θέματος...
Εγώ ΕΝΑ θα σου πω
Μην της φτιάξεις όνειρα.
Πες της μόνο να γίνει καλή σε ότι διαλέξει.
--------


Καλότυχη η κοπέλα

Στην πρώτη σου πρόταση βλέπω και γω τον εφιάλτη μου.Για τα υπόλοιπα σωστός ,καλά έχω κάνει και σε χω βγάλει "μαέστρο".
Λώρενς προσυπογράφω την τελευταία πρόταση του μαέστρου, καλότυχη να είναι ,να παίρνουμε σειρά κι οι επόμενοι...