PDA

View Full Version : δουλεια...τι ονειρευομασταν...τι κανουμε



Σελίδες : 1 [2]

7Tolis
22/11/2014, 10:24
Καλημερα!!
Ζητάς ήθελα να γίνω..μιας και ο
Πατέρας ήταν χωροφύλακας,ταχυδρόμος έγινα..οχι οτι με χαλάει!!

Παλία ηταν καλά να είσαι ταχυδρόμος.Ειδικα με τις συντάξεις.Τωρα...item in conta IPS αυτή η μάστιγα.Οπως και να έχει πολυ αγαπητό επάγγελμα κατα τη γνώμη μου.

xristos x
22/11/2014, 10:40
....Ας γινει παγωτατζης:D

:) :beer:

vassilis88
22/11/2014, 18:23
thunderace αν ειναι 1ο ταγμα παιζει να τον ξερω :D
εγω λογιστης τελειωσα αλλα δν μ αρε............ παιζει να δοκιμασω κατι αλλο στα 26 .. δν ειμαι πολυ μεγαλος αλλοι ξεκιναν απτο 0 στα 30-40φευγα σωστα?

DrEvil
22/11/2014, 18:43
bugs (ζουζούνια) είναι ελαττώματα που κάνουν μια εφαρμογή να μην τρέχει σωστά ή να κρασάρει. Πχ απο λάθος υπολογισμό, αστάθεια ή ακόμα και χαμηλή απόδοση.

Λέγονται bugs γιατί το πρώτο καταγεγραμμένο υπολογιστικό πρόβλημα, προκλήθηκε από βραχυκύκλωμα εξ αιτίας ενός ζουζουνιού που μπήκε τυχαία σε έναν υπολογιστή μέσα.
http://en.wikipedia.org/wiki/Software_bug#Etymology

Δεν είναι άσχημη δουλεία, απλά περνάς άπειρες ώρες μπροστά στον υπολογιστή, σκεπτόμενος τα πιο ακραία και απίθανα σενάρια για να φέρεις στα όρια την εφαρμογή, μέχρι να βρείς κάποιο πρόβλημα. Μετά πρέπει να εξηγήσεις στον προγραμματιστή γιατι ειναι λάθος, και τι πρέπει να κάνει ωστε να λειτουργεί σωστά. Μερικές φορές οδηγεί αυτό σε προστριβές.

Επίσης, όποιο λάθος ξεγλιστρήσει απο τα χέρια μου και καταφέρει να βγεί στην παραγωγή, το 1ο άτομο που έχει την ευθύνη θα είμαι εγω. Οπότε τρώω όλο το πακέτο σαν υπεύθυνος QA (Quality Assurance), και όχι ο developer που έγραψε τον κώδικα. Άρα έχει κ αρκετό άγχος όταν τα πράγματα πάνε στραβά.

Ποσα χρονια το κανεις αυτο;

DrEvil
22/11/2014, 18:45
φανταρος στη Κυπρο.Το μονο που θελει οταν απολυθει ειναι να βρει δουλεια(για να τη βγαζει).

Ας μεινει στην Κυπρο.
Καλυτερα θα γαμει και θα ζει.
Και δεν θα τον γαμει η ζωη ;)

thunder ace
22/11/2014, 19:15
thunderace αν ειναι 1ο ταγμα παιζει να τον ξερω :D
εγω λογιστης τελειωσα αλλα δν μ αρε............ παιζει να δοκιμασω κατι αλλο στα 26 .. δν ειμαι πολυ μεγαλος αλλοι ξεκιναν απτο 0 στα 30-40φευγα σωστα?

Ενα χαρακτηριστικο του ειναι ....αυθεντια στο LOL:D Σου λεει τιποτα;

thunder ace
22/11/2014, 19:18
Ας μεινει στην Κυπρο.
Καλυτερα θα γαμει και θα ζει.
Και δεν θα τον γαμει η ζωη ;)

Και αυτο ειναι μεσα στις(πιθανες) επιλογες.Ας αποφασισει μονος του.

Bowleno
22/11/2014, 19:39
Ενα χαρακτηριστικο του ειναι ....αυθεντια στο LOL:D Σου λεει τιποτα;


Aς τα βάλει με τον γιο μου :D

thunder ace
22/11/2014, 19:44
Aς τα βάλει με τον γιο μου :D
εμεις ειμαστε..........κατσε να θυμηθω..........περιμενε.........το βρηκα:PLATINUMταδε

Bowleno
22/11/2014, 20:03
εμεις ειμαστε..........κατσε να θυμηθω..........περιμενε.........το βρηκα:PLATINUMταδε


Α, δεν ξέρω, μαύρα μεσάνυχτα εγώ, ο γιος μου το σκίζει από το πρωί ως το βράδυ......:a02::whiteflag:

thunder ace
22/11/2014, 20:17
Α, δεν ξέρω, μαύρα μεσάνυχτα εγώ, ο γιος μου το σκίζει από το πρωί ως το βράδυ......:a02::whiteflag:

παθων...παθων.............πες του να περνει τον"τζαρβαν"θα τον κουφανεις.(μη νομιζεις οτι και γω ξερω τι ειναι ο τζαρβαν,ο γιος μου το ειπε)καλο βραδυ.

Bowleno
22/11/2014, 20:22
παθων...παθων.............πες του να περνει τον"τζαρβαν"θα τον κουφανεις.(μη νομιζεις οτι και γω ξερω τι ειναι ο τζαρβαν,ο γιος μου το ειπε)καλο βραδυ.

Σε ευχαριστώ πολύ! έμεινε προκόπης λέμε! :D

Επίσης καλό σου βράδυ!

Iamthagod
23/11/2014, 20:55
Μηχανολόγος ή ηλεκτρονικός-προγραμματιστής υπολογιστών ήθελα να γίνω..... Στα καράβια κατέληξα ανθυποπλοίαρχος (τώρα)... Και τη μισώ τόσο πολύ την πΤΑΝΑ τη θάλασσα.

taisteal
23/11/2014, 20:58
... Και τη μισώ τόσο πολύ την πΤΑΝΑ τη θάλασσα.


Καθολου καλο αυτο..

Iamthagod
23/11/2014, 21:09
Καθολου καλο αυτο..

Έλα φίλε μου να συναναστραφείς με τους ψυχάκηδες που συναναστρέφομαι 24/7 και για πότε τη μισείς δεν το παίρνεις πρέφα. Βέβαια θα μου πεις πως κάθε δουλειά τα έχει αυτά. Δυστυχώς έχω κάνει μικρότερος κ άλλες δουλειές, και μπορώ να πω πως αν κάποιος είναι εκτός του επαγγέλματος δεν μπορεί να συνειδητοποιήσει (λογικό) το τι και το γιατί. Και δυστυχώς στη mother Greece, αν τα σκατώσεις μια φορά μικρός, είσαι μια ζωή καταδικασμένος, ειδικά την σήμερον εποχή. Ουφ...

Sele
24/11/2014, 18:03
Δικηγόρος ήθελα να γίνω και μόνο, σήμερα στα 32 μου σιχτιρίζω την ώρα και τη στιγμή που τα κατάφερα... Ο κερατάς ο Matlock με κατέστρεψε!