PDA

View Full Version : δουλεια...τι ονειρευομασταν...τι κανουμε



Σελίδες : [1] 2

thunder ace
11/11/2014, 13:22
Γεια χαρα σε ολους.Καθομαι που καθομαι(μακροχρονιος ανεργος)σημερα με επιασε να σκεφτομαι:αν ξαναγυρναγανε τα χρονια πισω τι δουλεια θα με ευχαριστουσε να κανω αντι αυτης που εκανα.Εγω εκανα αρκετες δουλειες,αλλα τωρα που το φερνω στο νου μου ,ξερω τι ΘΑ ηθελα να κανω:μουσικος.Το αστειο ειναι οτι δεν ξερω τιποτα απο μουσικη και οργανα.

GFawkes
11/11/2014, 13:25
Προεδρος Της Δημοκρατιας


Ανευ αντικειμενου,τα ξυνεις ολη μερα, λιμουζινα, μεγαρο τζαμπα και 286.000€ τσεπη....

Α...μενεις και κεντρο Αθηνα!!!

μια χαρα dream job

7Tolis
11/11/2014, 13:28
Hitman. Με τα κοστουμάκια μου τα έτσι τα αλλιώς μου. Κυριλέ.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
11/11/2014, 13:33
Γεια χαρα σε ολους.Καθομαι που καθομαι(μακροχρονιος ανεργος)σημερα με επιασε να σκεφτομαι:αν ξαναγυρναγανε τα χρονια πισω τι δουλεια θα με ευχαριστουσε να κανω αντι αυτης που εκανα.Εγω εκανα αρκετες δουλειες,αλλα τωρα που το φερνω στο νου μου ,ξερω τι ΘΑ ηθελα να κανω:μουσικος.Το αστειο ειναι οτι δεν ξερω τιποτα απο μουσικη και οργανα.

Eση γιατι δεν εχεις περαση να πιουμε καφε?

Pan (dvs)
11/11/2014, 13:42
Eση γιατι δεν εχεις περαση να πιουμε καφε?

Μαλλον μενει μακρια ο τυχερος.:D





Πωλητης ηθελα,πωλητης ειμαι και ελπιζω να μην χρειαστει να κανω ποτε κατι αλλο.

Μοναδικη ισως εξαιρεση ενας χωρος με ξυλινα ενοικιαζομενα σπιτακια σε καποιο βουνο.

SHOOTER045
11/11/2014, 13:48
Όπως ο από πάνω.
Είμαι εκφραστής του ονείρου μου...

akis_trevor
11/11/2014, 13:59
εισοδηματιας θα γουσταρα πολυ να ειμαι...
πιτσιρικος περα απο ποδοσφαιριστης και με το να ασχολουμαι με το περιβαλλον,αρχισαν αργοτερα τα ερασιτεχνικα μουσικα γκρουπακια οπου το ονειρο του ροκα φουντωσε αλλα για 1-2 χρονια.
οταν αρχισα να ασχολουμαι με βολτες και ταξιδια,θα ημουν ευτυχισμενος νομιζω αν ταξιδευα για δοκιμες μοτοσυκλετων,αρθρα κλπ.
καλα και για μερη να ταξιδευα και οχι για μηχανακια δεν θα με χαλαγε καθολου...:D
αλλιως θα γουσταρα να εχω ενα μαγαζακι,μεζεδοπωλειο/καφε φαση.

Dbnn
11/11/2014, 14:55
Ηχολήπτης, παραγωγός μουσικής........

taisteal
11/11/2014, 16:19
Οδηγος ηθελα,οδηγος εγινα.



326849

MG-KTiNoS
11/11/2014, 16:25
ΠΟΡΝΟΣΤΑΡ

(βάλτον αχ πονάει βγάλτον και τέτοια)

http://youtu.be/Fquz4bxytCw

Allst@rf
11/11/2014, 16:44
Ηθελα να γινω αξιωματικος στα βατραχια, ευτυχως καταλαβα οτι δε μου αρεσει ο πολεμος,αποφασισα να σπουδασω μηχανικος ηλεκτρονικος, πηρα πτυχιο κανονικα και κατεληξα ταξιτζης που μου αρεσει πολυ.

σε μια αλλη ζωη θα ηθελα να ημουν εργοστασιακος αναβατης motocross ή εντουρο.

nicksior
11/11/2014, 16:47
Αν η δουλειά ήταν καλό πράγμα ...
Δεν θα μας πλήρωναν..

Greenthing
11/11/2014, 16:56
οδηγος αγωνων ηθελα αντε και αστροναυτης

Ε εγινα λαστιχας ... αργησα αλλα το πετυχα :lol:

Δεν υπαρχει μεγαλυτερη ικανοποιηση απο το να ασχολεισαι με κατι που γουσταρεις.

PetranGR
11/11/2014, 17:02
Επιμελητής σε κάποια εταιρία στον κλάδο τον υπολογιστών , ίσως σύμβουλος κτλ. λόγω του 1ου μου πτυχίου.

Αλλά ... παραμένω άνεργος,και μάλλον θα συνεχίσω...

sniper
11/11/2014, 17:04
Επιμελητής σε κάποια εταιρία στον κλάδο τον υπολογιστών , ίσως σύμβουλος κτλ. λόγω του 1ου μου πτυχίου.

Αλλά ... παραμένω άνεργος,και μάλλον θα συνεχίσω...

Τι ακριβώς κάνει ένας "Επιμελητής σε κάποια εταιρία στον κλάδο τον υπολογιστών";

MG-KTiNoS
11/11/2014, 17:08
Τι ακριβώς κάνει ένας "Επιμελητής σε κάποια εταιρία στον κλάδο τον υπολογιστών";

Επιμελεί την εταιρία του κλάδου των υπολογιστών.

peterTHErider
11/11/2014, 17:11
λοιπον...σαν τα περισσοτερα αγορακια το ονειρο μου ηταν να γινω μεγαλος και διασημος ποδοσφαιριστης,ξερετε χωρις διαβασμα,γκομενες,λεφτα...αλλα μαλλον λιγο το ταλεντο και οι γνωριμιες...μετα κατι που εφτασα πολυ κοντα στο να πραγματοποιησω το δευτερο μεγαλο μου ονειρο,δηλαδη το δικο μου γυμναστηριο...ασχολουμενος με βαρη και γυμναστηρια με παθος απιστευτο και πολυ αγαπη απο τα 15 μου και με γυναικα γυμναστρια αλλα και εγω με πτυχιο ιδιωτικης σχολης εφτασα πολυ κοντα το 2011 να το υλοποιησω,να ειμαι ολη μερα στο γυμναστηριο και να συμβουλευω τον κοσμο(κατι που κανω και τωρα,τσαμπα ομως)αλλα η ρημαδα η κριση μας φρεναρε...τωρα εργαζομαι στην εταιρεια του πατερα μου αλλα εχω ξεκινησει κατι αλλο πολυ καλο και συντομα θα σας το ανακοινωσω γιατι θα ενδιαφερει αρκετους...:beer:

bulmont
11/11/2014, 17:32
Εγώ ήθελα να γίνω τεμπέλης.................και τα κατάφερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

tzimidis
11/11/2014, 17:40
Gine giatros mas elege i mana mas, alla ego iksera kalytera.
Ela na se baloume stin astynomia mou fonazane, kai epairna epitides anaboles apo to strato gia na tous ti spao.
Spoudase kati na min pas xamenos mou legane, kai etsi dilosa proti epilogi ena TEI toy kolou sto mesologgi opou eixa mia gkomena. (I plaka einai oti perasa kiolas).
Bgale toulaxiston to lykeio, mou elege o pateras mou, ki ego ekana treis treis tis xronies.
Sterni mou gnosi na s'eixa prota........

2-3 xronia kati psila bgazame apo kati stathmous pou stiname sta giannena , syn i epixorigisi apo to spiti, tin paleyame.
4-5 xronia barman , tote pou imane neos ki apsilos, gamata xronia.

15 xronia tora, ypallilos-stelexos se super market .

an mporousa na gyriza piso , sta oikogeneiaka probata/ktimata/trakter tha tin epefta.
skliro psomi pou leei kai to tragoudi, alla re paidia,




i patana i athina den paleyetai me tipota.......

kostaskk
11/11/2014, 17:56
θα ηθελα μηχανικος μοτο στο χωριουδάκι μου ή εμπορας μοτο
βεβαια σπουδαζω πληροφορικη :-p

teogtp
11/11/2014, 18:05
Hitman. Με τα κοστουμάκια μου τα έτσι τα αλλιώς μου. Κυριλέ.

Εσύ πολλές ταινίες βλέπεις..........







Όλοι μου έλεγαν (γονεις,καθηγητες)να διαβάσω λίγο παραπάνω για να περάσω σε σχολή ηλεκτρολογιας.
Εγώ δεν ήθελα να τρώω τα χρήματα τής οικογένειας καθ'οτι αν ημουν φοιτητής ακόμα εκεί θα ήμουν.......
Έχω αναλάβει με τον αδερφό μου την οικογενειακή επιχειρηση.

SHOOTER045
11/11/2014, 20:34
Εσύ πολλές ταινίες βλέπεις..........







Όλοι μου έλεγαν (γονεις,καθηγητες)να διαβάσω λίγο παραπάνω για να περάσω σε σχολή ηλεκτρολογιας.
Εγώ δεν ήθελα να τρώω τα χρήματα τής οικογένειας καθ'οτι αν ημουν φοιτητής ακόμα εκεί θα ήμουν.......
Έχω αναλάβει με τον αδερφό μου την οικογενειακή επιχειρηση.

Και πολύ καλά κάνεις

PetranGR
11/11/2014, 20:36
Τι ακριβώς κάνει ένας "Επιμελητής σε κάποια εταιρία στον κλάδο τον υπολογιστών";

δεν ξέρω,αν το έγραψα σωστά,γενικά να είμαι ο υπεύθηνος που θα ελέγχει ,τι δουλειά γίνεται αν όλα πάνε καλά κτλ. πάνω στο εκάστοτε hardware.

SHOOTER045
11/11/2014, 20:36
Οδηγος ηθελα,οδηγος εγινα.



326849

Το 43ο κι ετς....

miscelano
11/11/2014, 20:53
εγω θα γουσταρα να ειμαι οδηγος βουνου καπου στις αλπεις...

DAYMAN
11/11/2014, 21:34
μηχανολογος η κηπουρος ηθελα σε πιο wild καταστασεις εμπλεξα τελικα.Αν θα γυριζα πισω......

motomaniac
11/11/2014, 22:51
Μηχανικος ηθελα Μηχανικος εγινα. αν ηταν η πουτανα η κριση τωρα θα ειχα δικο μου συνεργειο σε φαση adrenaline junkies το οποιο ειναι απο τα πιο ωραια μαγαζια εχω δει στο ειδος. μονο λιγο το μπαρ θα εξοπλιζα κι ισως ενα κρεβατι στο παταρι. οποιος δεν το εχει δει απο μεσα μην κοροιδεψει πριν το δει.

rock n rolla
11/11/2014, 23:02
Στα ξενοδοχεια ηθελα να δουλευω στα ξενοδοχεια κατεληξα! Ολα καλα λοιπον!

taisteal
11/11/2014, 23:06
Στα ξενοδοχεια ηθελα να δουλευω στα ξενοδοχεια κατεληξα! Ολα καλα λοιπον!


Ως τι ομως;;;;



:look:
















































:lol:

rock n rolla
11/11/2014, 23:08
Ως τι ομως;;;;



:look:

:lol:
Προς το παρον front office manager αλλα aiming high που λεν και στο χωριο μου!

Bob_o_mastoras
12/11/2014, 01:20
Οδηγος λεωφορειου ηθελα, εγινα, καταφερα δουλεψα για καποια χρονια αλλα πλεον ασχολουμαι με την οικογενιακη μπιζνα (ενοικιαζομενα δωματια) και κατι ψιλοαγροτικα.
Στο μελλον ισως ξανασχοληθω με το αντικειμενο. Μου αρεσει πολυ και ουδεποτε με κουρασε.
Γενικα εχω δουλεψει σε πολλα ποστα, απο μπαρ μεχρι πλακακια σε οικοδομες και απο κρεοπωλειο μεχρι ενοικιαζομενα οχηματα.
Πολυτεχνιτης και ερημοσπιτης.. :rolleyes:

Πολυ σημαντικο να κανεις δουλεια αυτο που σου αρεσει. Το ευχομαι απο καρδιας σε ολους σας! :)
Κατα τα αλλα θα ηθελα να γινομουν και γιατρος ή καποιου ειδους επιστημονας-εξερευνητης και να δουλευα στη φυση σε απομακρα μερη.

notakos600
12/11/2014, 04:43
Ζητάς ήθελα να γίνω από πάντα, να οδηγώ το 750 τη νύχτα στους δρόμους της πόλης με το prestige του ζητά, με τα μαύρα δέρματα, τις μπότες, την 4 σε μια και όλο αυτό το extreme look...
Ακόμη το φαντασιώνομαι και γουστάρω ρε πστμ.
Τελικά μετά από πολλές δουλειές κατέληξα χρωματοπώλης.

toyar
12/11/2014, 05:47
τριτη δημοτικου ρωταγα τον πατερα μου πως λειτουργει η μηχανη του αυτοκινητου και μετα επαιρνα εναν συμμαθητη μου στο διαλειμμα και του το εξηγουσα χωρις να με ρωτησει

εγινα εκπαιδευτικος μηχανολογος:look: :lol::lol:

AristidisZ
12/11/2014, 06:57
μου αρέσει που είχα αυτή τη κουβέντα ακριβώς χτες το βράδυ...

ιδανικά θα ήθελα να σπουδάσω μαθηματικός (χωρίς να ασχοληθώ με την εκπαίδευση)
επειδή στάθηκα τυχερός τη χρονιά που έδινα πανελλήνιες, τελικά πέρασα μηχανολόγος μηχανικός και έχω την "τύχη" (έτσι φτάσαμε να το λέμε) να το εξασκώ...

GFawkes
12/11/2014, 07:53
Προς το παρον front office manager αλλα aiming high που λεν και στο χωριο μου!


Η κοπελα στο avatar ειναι φιλη σου...!!!! :a03:

GFawkes
12/11/2014, 08:00
Κατα τα αλλα θα ηθελα να γινομουν και γιατρος ή καποιου ειδους επιστημονας-εξερευνητης και να δουλευα στη φυση σε απομακρα μερη.

Αν σου αρεσει να δουλευεις και με ζωα, να βρεις τον Τζεφρυ τον παπανδρεου να γινεις p.a. του!!!
μηπως και ποτε αναλυψεις εαν υπαρχει ζωη μεσα στο κεφαλι του!
:bawl:

Bowleno
12/11/2014, 08:26
Εγώ ήθελα να γίνω ηχολήπτης, να εργαστώ στον ήχο γενικότερα αλλά για προφανείς λόγους, δεν.......:p

notakos600
12/11/2014, 08:27
Εγώ ήθελα να γίνω ηχολήπτης, να εργαστώ στον ήχο γενικότερα αλλά για προφανείς λόγους, δεν.......:p

Οι οποίοι είναι;
Χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτος.

Bowleno
12/11/2014, 08:32
Οι οποίοι είναι;
Χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτος.

Αυτοσαρκασμός ήταν, τόσο καιρό εδώ, δεν με πήρες χαμπάρι; το έχω αναφέρει και σε άλλα θρεντ, θεόκουφος είμαι.....:D

vaska
12/11/2014, 08:39
Αυτοσαρκασμός ήταν, τόσο καιρό εδώ, δεν με πήρες χαμπάρι; το έχω αναφέρει και σε άλλα θρεντ, θεόκουφος είμαι.....:D

Ευτυχισμένος άνθρωπος!

notakos600
12/11/2014, 08:44
Αυτοσαρκασμός ήταν, τόσο καιρό εδώ, δεν με πήρες χαμπάρι; το έχω αναφέρει και σε άλλα θρεντ, θεόκουφος είμαι.....:D

Α οκ. :lol:

teogtp
12/11/2014, 08:46
Ευτυχισμένος άνθρωπος!


Του το ειχα γραψει και σε αλλο νημα.
Τυχερεεεεεε......................

GFawkes
12/11/2014, 09:47
Bow
Παντρεμενος χρόνια ε;......


το καταλαβα!!
:lol:

FotisFz1
12/11/2014, 11:33
Ζητάς ήθελα να γίνω από πάντα, να οδηγώ το 750 τη νύχτα στους δρόμους της πόλης με το prestige του ζητά, με τα μαύρα δέρματα, τις μπότες, την 4 σε μια και όλο αυτό το extreme look...
Ακόμη το φαντασιώνομαι και γουστάρω ρε πστμ.


εγω πιλοτος ηθελα να γινω αλλα κατεληξα σε αυτο που περιγραφεις

nikos_abel
12/11/2014, 11:41
Το όνειρό μου ήταν να γίνω καπετάνιος, ποτέ όμως δεν έγινα "καραφλός αρκετά" (bold enough)

Τελικά κατέληξα υπεύθυνος αποθήκης διλιθίου σε ένα παλιό ρημάδι constitution class που κάθε τρεις και λίγο
ο πυρήνας του έχει διαρροές....

Bowleno
12/11/2014, 12:57
Bow
Παντρεμενος χρόνια ε;......


το καταλαβα!!
:lol:

Άσχετο αλλά ναι :D

Eversman
12/11/2014, 13:10
Παρόλο που έχω σπουδάσει μηχανολογία σε ΤΕΙ και έχω αναλάβει εδώ και μία οκταετία την οικογενειακή επιχείρηση, ποτέ δεν με φανταζόμουν τεχνίτη. Το όνειρο μου ήταν να γίνω αρχαιολόγος και να γνωρίζω διαφορετικούς πολιτισμούς, γι΄αυτό το έριξα στα Αραβικά, τα Τούρκικα και τα Εβραικά.
Ευτυχώς ήρθε η κρίση και τα τελευταία 4 χρόνια και όταν ζορίζομαι οικονομικά βγαίνω πρός τα "έξω" για κανά 6άμηνο σαν εξειδικευμένος τεχνικός. Αρχαία δεν ανακαλύπτω, αλλά τουλάχιστον εξασκούμαι στις γλώσσες που έμαθα και συνδιάζω τέχνη με απωθημένα.

GFawkes
12/11/2014, 13:29
Άσχετο αλλά ναι :D

Kαθολου ασχετο....


Ονομαζεται επιλεκτικη κωφωση!!!!!

Συνανταται συχνοτατα σε ανδρες μεσης ηλικιας....!!!
:bawl:

Bowleno
12/11/2014, 15:20
Kαθολου ασχετο....


Ονομαζεται επιλεκτικη κωφωση!!!!!

Συνανταται συχνοτατα σε ανδρες μεσης ηλικιας....!!!
:bawl:

:bawl: το έχω δει σε φίλους :cry:

Εγώ το έχω από γεννησιμιού....:D

DrEvil
12/11/2014, 19:58
Πιανιστας σε μπουρδελο.

Tedvj23
12/11/2014, 20:07
θα ηθελα μηχανικος μοτο στο χωριουδάκι μου ή εμπορας μοτο
βεβαια σπουδαζω πληροφορικη :-p

Ολοκληρα τα μοτο ή σε κομματια..?:bawl::bawl::bawl::beer:

Mits-fz6
12/11/2014, 20:38
Σχεδιαστής αυτοκινήτων.

Από μικρός αυτό το όνειρο. Και οι ελπίδες μου ψαλιδίστηκαν όταν οι επαγγελματίες του χώρου δεν με εκτίμησαν.

Όταν ο επίτροπος του διαγωνισμού σχεδίου αμαξώματος της OPEL - GM Motor μου απάντησε πως δεν περνάω στην επόμενη φάση.

Από τότε το όνειρο παρέμεινε όνειρο και οι ρυθμοί της πραγματικότητας δεν μου έδωσαν περιθώρια για να πολεμήσω για αυτό.

326916

326917

mikes
12/11/2014, 21:43
εγω απο μικρος ηθελα να ασχοληθω με μια απο τις 3 μεγαλες μου αγαπες.. η τα αμαξια, η τα φορτηγα, η τα καραβια, ασχετα σε τι ποστο..
τελικα εγινα μηχανικος και ασχοληθηκα και με φορτηγα και με αμαξια... προβλημα σωματικης ακεραιοτητας ομως με ωθησε στο να αναζητησω κατι
πιο ελαφρυ και κατεληξα λαστιχας...

zizou
13/11/2014, 10:45
ΧΙΔ (Χειριστής ιπτάμενου δίσκου)

thunder ace
13/11/2014, 10:57
ΧΙΔ (Χειριστής ιπτάμενου δίσκου)

φρισμπυ στις παραλιες δηλαδη.ωραιο.

gcrook
13/11/2014, 21:09
Εγω ηθελα, και εγινα:
1) Ηδονοβλεψιας.
2)Υποχθονιος χειριστης λαμπας-καλωδιων.
3)Υποβολεας,μαγειρας, και στην τελικη υπουλος συγκολλητης λουμπεν φαντασιωσεων ηλιθιων.
4)Πολυμιξερ-πολυεργαλειο.
5)Ταιμλαπσάς σε στοκατζιδικο (μονο ντολαρς αλλιως πουλο)
6)Περιστασιακα (αλλα εντελως περιστασιακα) τιποτα βαφτους και γαμησια να σπαει η καλοπεραση.
7)Πουτανα
8)Τσατσα

Ντριμς ντου καμ τρου μπιτσιζ!

calmen
13/11/2014, 23:15
εγω θα ηθελα να ημουν μπατσος!!!
στην τροχαια...
θα εγραφα τον γειιτονα μου...με το TDM..γιατι δεν εχει ποτε κρανος...και γιατι κανει...3 ωρεσ να βαλει την μηχανη μεσα...και μας εχει παρει τα αυτια...
(τωρα ηταν που ηρθε...)
ολους αυτους..που δεν βαζουν κρανος...δεν μπορω να καταλαβω..γιατι δεν βαζουν προστιμα..πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω!!περνανε διπλα η ΔΙΑΣ..και απλα περνανε....!!!!/???/
αυτο θα ηθελα να ημουν σημερα...
αυριο θα θελω κατι αλλο...

kostaskk
13/11/2014, 23:40
εγω θα ηθελα να ημουν μπατσος!!!
στην τροχαια...
θα εγραφα τον γειιτονα μου...με το TDM..γιατι δεν εχει ποτε κρανος...και γιατι κανει...3 ωρεσ να βαλει την μηχανη μεσα...και μας εχει παρει τα αυτια...
(τωρα ηταν που ηρθε...)
ολους αυτους..που δεν βαζουν κρανος...δεν μπορω να καταλαβω..γιατι δεν βαζουν προστιμα..πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω!!περνανε διπλα η ΔΙΑΣ..και απλα περνανε....!!!!/???/
αυτο θα ηθελα να ημουν σημερα...
αυριο θα θελω κατι αλλο...

τι σε κοφτει εσενα τι κανει ο καθενας με την ζωη του και με το ποσο κίνδυνο θελει να βαλει σε αυτην? και θες να του παρεις τα λευτα?
ειναι ανθρωπινό δικαίωμα ή επιλογή ή οχι τις προστασιας (οπως και η ζωνη)
οπως και το αν θα παρω ηρωίνη η χλωρινη αυριο. γιατι καποιος απαγορευει το πρωτο και οχι το δευτερο?

καλητερα διοχέτευσε τον θυμο σου σε ολους τους μη καταληλους να οδηγουν κουτια και την ευκολια με την οποια μια γρια με ψυχολογικα προβληματα και χωρις οραση-ακοη- και αντανακλαστικα μπορει να οδηγει ενα οχημα ενως τονου και 1001 αλόγων

calmen
13/11/2014, 23:47
τι σε κοφτει εσενα τι κανει ο καθενας με την ζωη του και με το ποσο κίνδυνο θελει να βαλει σε αυτην? και θες να του παρεις τα λευτα?
ειναι ανθρωπινό δικαίωμα ή επιλογή ή οχι τις προστασιας (οπως και η ζωνη)
οπως και το αν θα παρω ηρωίνη η χλωρινη αυριο. γιατι καποιος απαγορευει το πρωτο και οχι το δευτερο?

καλητερα διοχέτευσε τον θυμο σου σε ολους τους μη καταληλους να οδηγουν κουτια και την ευκολια με την οποια μια γρια με ψυχολογικα προβληματα και χωρις οραση-ακοη- και αντανακλαστικα μπορει να οδηγει ενα οχημα ενως τονου και 1001 αλόγων

για αυτο θα γινομουν ..μπατσος...στην τροχαια...
απλα θα εκανα την δουλεια μου..

αυριο που θα θελω να γινω φιλοσοφος..θα σου απαντησω..στο αν με "κοφτει και τι με κοφτει"..στο τι κανει ο αλλος..:beer::beer::beer::beer:

KAWAMANRIDER
14/11/2014, 10:22
καταρχας να ευχηθω σε ολους τους φιλους εστω ερασιτεχνικα να κανουν αυτο που ονειρευονταν επαγγελματικα , ποτε δεν ειναι αργα ρε μαγκες :beer::beer::beer:

εγω λογιστης εγινα , αλλα ονειρο ειχα να γινω αρχαιολογος , ακαδημαικος ιστορικος και συγγραφεας ιστορικος , ποτε δεν ειναι αργα βεβαια εστω και ερασιτεχνικα να ασχοληθω με κατι απο λιγο :)

Black Mamba
14/11/2014, 13:02
Θα ηθελα να ασχοληθω με τον βιομηχανικο σχεδιασμο, τον οποιο σπουδασα ξοφαλτσα,
ειδικοτερα ομως με την αυτοκινητοβιομηχανια οπως και την μοτοβιομηχανια.
Γραφιστας πλεον και ονειροπολος κατσαβιδακιας.:rolleyes:

panavour
15/11/2014, 10:02
Ηθελα να κανω βολτες με την μηχανη,δεν ηθελα να κανω τιποτα,ημουν κλασσικος τεμπελης,αλλα δυστυχως δεν τα καταφερα,και αναγκαζομαι να δουλευω 30 χρονια και θα δουλευω τουλαχιστον για αλλα 10 μεχρι να παρω συνταξη.Η λεξη δουλεια προερχεται απο την αρχαια λεξη δουλ-ει-α.:a018::a018::a018::a018::a018:

Allst@rf
15/11/2014, 10:11
Ειναι αναλογα πως το βλεπει ο καθενας...

Ο ενας αισθανεται δουλος και το λεει δουλεια, ο αλλος αισθανεται οτι παραγει εργο και το λεει εργασια και υπαρχει και ο τριτος που προσφερει στο συνολο και το λεει λειτουργημα....

AristidisZ
15/11/2014, 10:19
σκλαβιά είναι ούτως ή άλλως, μη το αναλύουμε και πολύ...

tsompanis
15/11/2014, 12:55
σκλαβιά είναι ούτως ή άλλως, μη το αναλύουμε και πολύ...

Και πως αλλιως θα μπορουσε να γινει δηλαδη....να μας πετανε φαγητα βενζινες και λαδια απο αεροπλανα?

SHOOTER045
15/11/2014, 17:03
Και πως αλλιως θα μπορουσε να γινει δηλαδη....να μας πετανε φαγητα βενζινες και λαδια απο αεροπλανα?

Και χρυσές λίρες για τα περιτπεριττά να πετάνε, εσύ περιέγραψες μόνο τα βασικά

panavour
15/11/2014, 17:19
Το κακο για μας τους -δυτικους- ειναι οτι αντι να καλυτερευουν εργασιακως τα πραγματα σε ολο τον δυτικο κοσμο και κυριως στην Ευρωπη , χειροτερευουν λογω της παγκοσμιοποιησης και καλυτερευουν στις αναπτυσσομενες χωρες.Το δε κωμικοτραγικο της καταστασεως ειναι οτι ενω ηθικα η οικονομικο-κοινωνικη παγκοσμοιοποιηση ειναι σωστη διοτι τρωει ψωμακι και ο τριτος κοσμος και αναπτυσσεται κοινωνικα και οικονομικα ,οι μεγαλυτεροι πολεμιοι της ,ειναι τα αριστερα εργατικα κομματα ,ενω ηθικα και κοινωνικα για λογους ισοτητας θα επρεπε να ειναι υπερ.:eek:

tsompanis
15/11/2014, 17:23
Ειναι αναλογα πως το βλεπει ο καθενας...

Ο ενας αισθανεται δουλος και το λεει δουλεια, ο αλλος αισθανεται οτι παραγει εργο και το λεει εργασια και υπαρχει και ο τριτος που προσφερει στο συνολο και το λεει λειτουργημα....

Μιλούσα που λες με έναν φίλο μηχανόβιο που είναι φορουμάκιας και αυτός όταν μπορεί ,αλλά στα gs και τυγχάνει να είναι...
γιατρός και διευθυντής στην μεγαλύτερη ΜΕΘ της Ελλάδας !
Όταν τον ρώτησα για πιο λόγο δεν προτιμά να πάει κάπου ήσυχα και χαλαρά μιας και μπορεί να το κάνει,μου είπε..
''Είσαι τρελός?εμείς είμαστε τα ΟΥΚ! Και να μην μας πληρώσουνε πάλι εδώ θα είμαστε!"

Allst@rf
15/11/2014, 20:06
Μιλούσα που λες με έναν φίλο μηχανόβιο που είναι φορουμάκιας και αυτός όταν μπορεί ,αλλά στα gs και τυγχάνει να είναι...
γιατρός και διευθυντής στην μεγαλύτερη ΜΕΘ της Ελλάδας !
Όταν τον ρώτησα για πιο λόγο δεν προτιμά να πάει κάπου ήσυχα και χαλαρά μιας και μπορεί να το κάνει,μου είπε..
''Είσαι τρελός?εμείς είμαστε τα ΟΥΚ! Και να μην μας πληρώσουνε πάλι εδώ θα είμαστε!"

Πολυ ωραιο...

AXL954
15/11/2014, 23:16
Εγω θα ηθελα να εχω λεφτα πολλα για να μην με νοιαζει, να αγοραζα ενα ξυλινο σκαρι, και να πηγαινα καθε μερα για ψαρεμα. Στο γυρισμο να χαριζα οτι επιανα. Και σε καμια περιπτωση δουλεια γραφειου. Λεφτα ομως δεν εχω, και τελικα εγινα λογιστης...να τρωω στη μαπα τη καθε μ@κια του εκαστοτε υπουργου. Δεν παραπονιεμαι ομως. Τουλαχιστον βγαινει το ψωμι.

Allst@rf
16/11/2014, 08:40
''Είσαι τρελός?εμείς είμαστε τα ΟΥΚ! Και να μην μας πληρώσουνε πάλι εδώ θα είμαστε!"


Τωρα που το καλοσκεφτομαι το ιδιο πραγμα θα απαντουσε και ενας ΜΑΤατζης στην Ελλαδα.. .:cry:

cosgili
16/11/2014, 10:50
Εγώ για Γεωλόγος ξεκίνησα αλλά στην πορεία τα πλάνα μου άλλαξαν. Με το που τέλειωσα τη θητεία μου (2008) και βγήκα στην αγορά εργασίας, ο κλάδος μου είχε ήδη μπει σε περίοδο ύφεσης. Έτσι και εντελώς τυχαία ασχολήθηκα με τις πωλήσεις, που τελικά με κέρδισαν και παραμένω σε αυτές μέχρι και σήμερα...:wave2:

menelaos46
16/11/2014, 18:15
Οδηγός supersport!!!!

alexxxcbr
17/11/2014, 10:34
Εισοδηματιας.:smokin:

sergiosm
17/11/2014, 12:10
Δικηγόρος ήθελα να γίνω, δικηγόρος έγινα.
Επειδή όμως θέλω να βρίσκω λύσεις και να μη βαλτώνουν οι υποθέσεις (αρκεί βέβαια να το θέλουν και τα μέρη) έγινα και διαμεσολαβητής.

Έχω δουλέψει σε δύο από τις μεγαλύτερες δικηγορικές εταιρείες της Αθήνας και πλέον εδώ και ένα περίπου μήνα έχω ανοίξει το δικό μου γραφείο.

Αν δεν μου καθόταν η Νομική, η δεύτερη επιλογή μου ήταν η αρχαιολογία.

alex14
17/11/2014, 12:17
Μικρος ηθελα να γινω πιλοτος στην πολεμικη αεροπορια.
Τελικα απο τον αερα βρεθηκα στην θαλασσα ως υπαλληλος (τεχνικο τμημα) σε ναυτιλιακη :rolleyes:

catmaster
17/11/2014, 20:13
Πιτσιρικάς ήθελα να γίνω ωκεανολόγος (δυστυχώς η μόνη σχολή που υπήρχε ήταν το παγκοσμίως γνωστό ινστιτούτο θαλασσίων ερευνών του Ζακ Κουστώ στη Γαλλία :( ) τελικά πρώτο πτυχίο πληροφορική στην Ανωτάτη εμπορική και μετά bachelor και masters μηχανολόγου μηχανικού στη Μεγάλη Βρετανία ... ε μια ζωή όμως οι αγάπες μου ήταν η μαγειρική και τα μηχανάκια και τελικά μάλλον με αμόλυβδη εγώ συντηρούμαι ....

όταν λασκάρω όμως από το να φτιάχνω αυτά :

327163


φτιάχνω αυτά :D :

327164


:beer::beer:

Pan (dvs)
17/11/2014, 20:26
Απο 450 φορες ειχα δει το καθε ντοκυμαντερ του.Κριμα που δεν εγινες,αν και ποτε δεν ειναι αργα.

Τουλαχιστον σε ερασιτεχνικο επιπεδο.

catmaster
17/11/2014, 20:37
Απο 450 φορες ειχα δει το καθε ντοκυμαντερ του.Κριμα που δεν εγινες,αν και ποτε δεν ειναι αργα.

Τουλαχιστον σε ερασιτεχνικο επιπεδο.

πάτησα τα σαράντα που πια χρόνος διάθεση και ψυχή ορεξάτη .... αυτές τις σπουδές αν θες και να αφοσιωθείς στην έρευνα τις κάνεις νέος ....:wave2:

Μικe777
17/11/2014, 21:32
εμενα οι δικοι μου ειχαν την προσδοκια
να γινω κι εγω πιλοτος..κατεληξα νοσηλευτης..
αλλα τελικα ανακαλυψα οτι επρεπε να ημουν
αστυνομικος..:lol:

atom_smasher
18/11/2014, 01:49
τι να πω...Ψυχολόγος είχα κατασταλάξει ότι θα ήθελα να γίνω ή κάτι παρόμοιο κοινωνικοκάτι...την 2η φορά που έδινα πανελλήνιες..Πέρασα Πάντειο Κοινωνικοτέτοιος...έκανα και μεταπτυχιακό εκεί...δουλειά βρήκα στο τομέα...ερωτεύτηκα...την ακολούθησα στο εξωτερικό...Τωρα τελειώνω ένα μπάτσελορ μαρκετινγκ/ καινοτομία και επιχειρηματικότητα...χωρίζω κιόλας...Κλείνω και την επιχείρηση που είχα ανοίξει και πάτωσε. παραιτήθηκα και απ την δουλειά που είχα 4 χρόνια εδώ πάνω. Καθάριζα παιδικούς σταθμούς..Το 2015 θα με βρει σε νέες περιπέτειες, σίγουρα σε όλα τα επίπεδα. Παιδικούς σταθμούς όμως δεν ξανακαθαρίζω...γραφεία ίσως ναι...λολ.

TROOPER
18/11/2014, 11:18
https://www.youtube.com/watch?v=BUtVJmpdw-0

Μικe777
18/11/2014, 14:12
https://www.youtube.com/watch?v=BUtVJmpdw-0

που το θυμηθηκες ρε trooper!
εχει γραψει ιστορια..το συγκεκριμενο..:D
γουρουνακι στην γαστρα..:lol:

GFawkes
18/11/2014, 14:46
θα ηθελα να ειμαι ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΚΟΥΛΗΣ
[ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΠΟΜΠΗ-Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ ΘΕΑΜΑΤΟΣ]

argy_kap
18/11/2014, 17:00
Μικρός δεν ήξερα....τώρα πλέον ξέρω...

Θα ήθελα να είμαι υπάλληλος....απλά...:wave2:

DeusEx
21/11/2014, 10:24
Ήθελα να γίνω πιλότος πολεμικής αεροπορίας... Έχασα για βλακεία τις σωματικές εξετάσεις και πέρασα 2η επιλογή, πληροφορική...
Τώρα πληρώνομαι για να βρίσκω bugs σε εφαρμογές (Προσπαθώ να καταστρέψω αυτά που μου σερβίρουν οι προγραμματιστές)

Μικe777
21/11/2014, 10:26
Ήθελα να γίνω πιλότος πολεμικής αεροπορίας... Έχασα για βλακεία τις σωματικές εξετάσεις και πέρασα 2η επιλογή, πληροφορική...
Τώρα πληρώνομαι για να βρίσκω bugs σε εφαρμογές (Προσπαθώ να καταστρέψω αυτά που μου σερβίρουν οι προγραμματιστές)
ενταξει!καλα τα καταφερες..:)
ενδιαφερον!ακουγεται?αυτα τα bugs τι ειναι?

DeusEx
21/11/2014, 10:55
bugs (ζουζούνια) είναι ελαττώματα που κάνουν μια εφαρμογή να μην τρέχει σωστά ή να κρασάρει. Πχ απο λάθος υπολογισμό, αστάθεια ή ακόμα και χαμηλή απόδοση.

Λέγονται bugs γιατί το πρώτο καταγεγραμμένο υπολογιστικό πρόβλημα, προκλήθηκε από βραχυκύκλωμα εξ αιτίας ενός ζουζουνιού που μπήκε τυχαία σε έναν υπολογιστή μέσα.
http://en.wikipedia.org/wiki/Software_bug#Etymology

Δεν είναι άσχημη δουλεία, απλά περνάς άπειρες ώρες μπροστά στον υπολογιστή, σκεπτόμενος τα πιο ακραία και απίθανα σενάρια για να φέρεις στα όρια την εφαρμογή, μέχρι να βρείς κάποιο πρόβλημα. Μετά πρέπει να εξηγήσεις στον προγραμματιστή γιατι ειναι λάθος, και τι πρέπει να κάνει ωστε να λειτουργεί σωστά. Μερικές φορές οδηγεί αυτό σε προστριβές.

Επίσης, όποιο λάθος ξεγλιστρήσει απο τα χέρια μου και καταφέρει να βγεί στην παραγωγή, το 1ο άτομο που έχει την ευθύνη θα είμαι εγω. Οπότε τρώω όλο το πακέτο σαν υπεύθυνος QA (Quality Assurance), και όχι ο developer που έγραψε τον κώδικα. Άρα έχει κ αρκετό άγχος όταν τα πράγματα πάνε στραβά.

desklit
21/11/2014, 11:21
tester δηλαδή?

est
21/11/2014, 11:30
Όχι, QA είναι το παιδί. :beer:
Συνέχισε να τα ζουπάς τα παλιοζούζουνα! (και τους developers εννίοτε!!!:lol:)

DeusEx
21/11/2014, 11:44
Απο tester ξεκίνησα πριν μερικά χρόνια και έκανα predefined test-execution.
Μετά απο μερικά χρόνια αρχίζεις και κάνεις πιο ενδιαφέροντα πράγματα. Π.χ. Test-Definition, Automated-Tests, SDS reviews, White-Box testing (δηλαδή μπαίνεις στον κώδικα και βλέπεις κατευθείαν που μπορεί να βρίσκεται σφάλμα λογικής κτλ), μέχρι και στα ίδια τα requirements μπορείς να βάλεις χέρι (Αν κ σπάνια αλλα συμβαίνει).
Μετά έχεις τα Milestone meetings με τα μεγάλα κεφάλια όπου υπογράφεις επίσημα ότι η εφαρμογή περνάει τα κριτήρια ποιότητας.
Συν οτι έχεις μια ομάδα στην Ινδία που πρέπει να την τρέχεις απο πίσω (καταραμένο outsourcing)!

desklit
21/11/2014, 11:46
ωραιος:beer:

DeusEx
21/11/2014, 14:30
... Θα προτιμούσα να ήμουν σε ενα f-16, όμως, και να διασχίζω τους ουρανούς... :(
Μερικές φορές το ονειρεύομαι κ μελαγχολώ.

nobody
21/11/2014, 14:37
ταχυδρομος ηθελα(διανομεας ομως οχι στο ταμειο),παιδοψυχιατρος εγινα

Bob_o_mastoras
21/11/2014, 23:29
και έκανα predefined test-execution.
Μετά απο μερικά χρόνια αρχίζεις και κάνεις πιο ενδιαφέροντα πράγματα. Π.χ. Test-Definition, Automated-Tests, SDS reviews, White-Box testing (δηλαδή μπαίνεις στον κώδικα και βλέπεις κατευθείαν που μπορεί να βρίσκεται σφάλμα λογικής κτλ), μέχρι και στα ίδια τα requirements μπορείς να βάλεις χέρι (Αν κ σπάνια αλλα συμβαίνει).



:dizzy::hypnotize:

thunder ace
22/11/2014, 07:27
Καλημερα.Θυμηθηκα κατι σχετικο με τον γιο μου,που ειχα πεθανει στο γελιο.Οταν ηταν μικρος τον ρωτησα τι δουλεια θελεις να κανεις οταν μεγαλωσεις;παγωτατζης μου λεει.

spyrakos35
22/11/2014, 07:29
Καλημερα.Θυμηθηκα κατι σχετικο με τον γιο μου,που ειχα πεθανει στο γελιο.Οταν ηταν μικρος τον ρωτησα τι δουλεια θελεις να κανεις οταν μεγαλωσεις;παγωτατζης μου λεει.

και που βρισκόμαστε τώρα? τι θέλει?

thunder ace
22/11/2014, 07:49
και που βρισκόμαστε τώρα? τι θέλει?

φανταρος στη Κυπρο.Το μονο που θελει οταν απολυθει ειναι να βρει δουλεια(για να τη βγαζει).Οτι ναναι.Το τι θελει μονο αυτος το ξερει.Ποτε δεν πιεσα τα παιδια μου για τιποτα(εννοω σπουδες -σχολεια-πτυχια-καριερες κλπ)ειμαι αντιθετος σε ολα αυτα που επιβαλει η μοντερνα κοινωνια.Το μονο που παλεψα ειναι να γινουν ανθρωποι.Οχι να γινουν κοροιδα του(οποιουδηποτε)συστηματος.Τελος παντων ειναι μεγαλο το θεμα και σταματαω εδω.Ας γινει παγωτατζης:D

Kostass1975
22/11/2014, 09:17
Καλημερα!!
Ζητάς ήθελα να γίνω..μιας και ο
Πατέρας ήταν χωροφύλακας,ταχυδρόμος έγινα..οχι οτι με χαλάει!!

spyrakos35
22/11/2014, 09:19
Καλημερα!!
Ζητάς ήθελα να γίνω..μιας και ο
Πατέρας ήταν χωροφύλακας,ταχυδρόμος έγινα..οχι οτι με χαλάει!!

Ωχ......