PDA

View Full Version : laptop hp pavillion



Flying Mythos
11/11/2014, 16:45
Ερώτηση προς τους γνώστες του φορουμ.

Έχω ένα laptop hp g6 pavillion. Πριν από κανά μήνα σταμάτησε να δουλεύει. Πατούσα το power button, ακουγόταν οι ανεμιστήρες αλλά δεν ξεκινούσε. Το ανοίγω και βγάζω τη μια μνήμη. Το κλείνω και δοκιμάζω ξανά και δουλεύει. Καμμένη λέω θα είναι η μια ram. Αγοράζω μια ram 2gb, την βάζω και δουλεύει. Μια βδομάδα κανένα πρόβλημα, με σύνολο 4gb ram δούλευε μια χαρά. Την προηγούμενη κυριακή πάλι τα ίδια. Δοκίμασα μια μια τις ram, τίποτα. Το παρατάω δυό μέρες εκτός ρεύματος και σήμερα σαν από θαύμα δουλεύει πάλι μια χαρά.

Να προσθέσω ότι η μπαταρία ουσιαστικά είναι πεθαμένη και το hard reset που προτείνει η hp δεν πιάνει όταν δε δουλεύει.

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να έχει πριν το πετάξω.

Ευχαριστώ.

PetranGR
11/11/2014, 17:03
Ερώτηση προς τους γνώστες του φορουμ.

Έχω ένα laptop hp g6 pavillion. Πριν από κανά μήνα σταμάτησε να δουλεύει. Πατούσα το power button, ακουγόταν οι ανεμιστήρες αλλά δεν ξεκινούσε. Το ανοίγω και βγάζω τη μια μνήμη. Το κλείνω και δοκιμάζω ξανά και δουλεύει. Καμμένη λέω θα είναι η μια ram. Αγοράζω μια ram 2gb, την βάζω και δουλεύει. Μια βδομάδα κανένα πρόβλημα, με σύνολο 4gb ram δούλευε μια χαρά. Την προηγούμενη κυριακή πάλι τα ίδια. Δοκίμασα μια μια τις ram, τίποτα. Το παρατάω δυό μέρες εκτός ρεύματος και σήμερα σαν από θαύμα δουλεύει πάλι μια χαρά.

Να προσθέσω ότι η μπαταρία ουσιαστικά είναι πεθαμένη και το hard reset που προτείνει η hp δεν πιάνει όταν δε δουλεύει.

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να έχει πριν το πετάξω.

Ευχαριστώ.

μπορείς να το λειτουργήσεις χωρίς μπαταρία ;

Το πιο χαζό θα σου πώ.

Βγάλε μπαταρία,βγάλε πρίζα.
Πάτα 2-3 φορές παρατεταμένα για 2-3 δευτ. το κουμπί του power on (ενώ δεν έχεις τίποτα πάνω)
Βάλε μόνο πρίζα (ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΤΑΡΊΑ)
και προσπάθησε να το ανοίξεις.


και μια ακόμα εκδοχή άλλαξε πρίζα στο σπίτι πάνε σε άλλο σημείο.

thunder ace
11/11/2014, 17:04
Κοιταξε ,συνηθως οταν δουλευουν ανεμιστηρια αλλα δεν αναβει-δειχνει ,μαλλον μητρικη.Μαλλον.

7Tolis
11/11/2014, 17:08
Φλας μπιος με usb stick. Αυτό μου θυμίζει εμένα το πρόβλημα του παιδιού. Δεν θυμάμαι ακριβώς τη διαδικασία δυστυχώς.

Allst@rf
11/11/2014, 17:30
Το δικο μου με αυτα τα συμπτωματα εκαιγε συνεχεια καρτα γραφικων...πολυ ζεστη γαρ...

George_Sp
11/11/2014, 18:12
Αν γράψεις το ακριβές μοντέλο μπορώ να σου πω κάποια πράγματα να ελέγξεις.
π.χ. hp pavillion dv6124-ev
Θα βρεις το μοντέλο είτε στο κάτω μέρος που αναγράφει και το αυτοκόλλητο του λειτουργικού είτε κάτω από το διαμέρισμα της μπαταρίας όταν την αφαιρείς.

Flying Mythos
11/11/2014, 19:02
Αν γράψεις το ακριβές μοντέλο μπορώ να σου πω κάποια πράγματα να ελέγξεις.
π.χ. hp pavillion dv6124-ev
Θα βρεις το μοντέλο είτε στο κάτω μέρος που αναγράφει και το αυτοκόλλητο του λειτουργικού είτε κάτω από το διαμέρισμα της μπαταρίας όταν την αφαιρείς.

Ευχαριστώ για τις απαντησεις, το μοντέλο είναι hp pavillion g6 1000 ev. Το δουλεύω χωρίς μπαταρία τώρα μήπως και έχει κάποιο θέμα αυτή.

PetranGR
11/11/2014, 19:02
Ευχαριστώ για τις απαντησεις, το μοντέλο είναι hp pavillion g6 1000 ev. Το δουλεύω χωρίς μπαταρία τώρα μήπως και έχει κάποιο θέμα αυτή.

το δουλεύεις ,άρα έκανες αυτό που είπα και λειτουργεί ξανά ;

Flying Mythos
11/11/2014, 19:24
το δουλεύεις ,άρα έκανες αυτό που είπα και λειτουργεί ξανά ;

Άνοιξε σήμερα αφου το είχα βγάλει από την πρίζα κανά διήμερο, πριν γράψω εδώ. Αφού μου έγραψες έβγαλα την μπαταρία και τον δουλεύω χωρίς. Θα αποφύγω να τον σβήσω μην μου ξανακάνει τα ίδια.

spyrakos35
11/11/2014, 19:54
το πισί μου κάποια μέρα (προ διμήνου) μουλάρωσε και δε δουλευε...

παίρνω το φίλο που το φτιάξαμε (επαγγελματίας του χώρου), μου λέει, "βγάλτο από την πρίζα, άστο κανά μισάωρο και βάλτο πάλι, αν είναι δυνατό σε άλλη πριζα"...

ε, δούλεψε....

George_Sp
11/11/2014, 20:09
κατά πάσα πιθανότητα ακουμπάς το λάπτοπ σε κρεβάτι-καναπέ και αποκτά στατικό ηλεκτρισμό το κάτω μέρος που βρίσκονται και οι μνήμες. βγάζοντάς το από το ρεύμα και αφήνοντάς το χωρίς μπαταρία το αποφορτίζεις και γι αυτό ξαναδουλεύει. Τα λάπτοπ ποτέ σε κρεβάτια καναπέδες ή στα πόδια μας ειδικά το χειμώνα αν φοράμε μάλλινα ή παπούτσια με "ηλεκτρισμένες" σόλες. Τραπεζάκι :)

tzimidis
11/11/2014, 20:14
Ερώτηση προς τους γνώστες του φορουμ.

Katalabaineis oti etsi apeythynesai se OLO to forum...............:D

tzimidis
11/11/2014, 20:17
........... Τα λάπτοπ ποτέ σε κρεβάτια καναπέδες ή στα πόδια μας ειδικά το χειμώνα αν φοράμε μάλλινα ή παπούτσια με "ηλεκτρισμένες" σόλες. Τραπεζάκι :)

kai oi antres pote sta @@ia sas. Tziz....

Flying Mythos
11/11/2014, 20:23
Έχω από κάτω του ένα cooller με ανεμιστηράκια, το επηρεάζει λες;

Flying Mythos
11/11/2014, 20:24
Katalabaineis oti etsi apeythynesai se OLO to forum...............:D

Ε μα γι αυτό γράφω γι αυτό το θέμα σε αυτό το φόρουμ :)

George_Sp
11/11/2014, 21:11
Έχω από κάτω του ένα cooller με ανεμιστηράκια, το επηρεάζει λες;

Τα cooler pads είναι μια τεράστια μπλόφα για να πουλάνε έξτρα αξεσουάρ που περισσότερο κακό κάνουν παρά καλό. Και για να εξηγήσω:

Τα λάπτοπ έχουν εσωτερικά έναν ανεμιστήρα που ρουφά αέρα από οπές στο κάτω μέρος του λάπτοπ, τον περνά από χάλκινα/αλουμινένια λεπτά κομμάτια (fins/ψύκτρα) τα οποία ζεσταίνονται από την μεταφορά θερμότητας από τα heatpipes που ακουμπούν επάνω στα chip (επεξεργαστής, κάρτα γραφικών, chipset)
Με τον καιρό όπως κάθε σύστημα εισαγωγής-εξαγωγής αέρα παγιδεύει σκόνη στο σημείο που "σκοτώνεται" η θερμότητα δηλαδή στα fins. Με το να αντιμετωπίσεις το μπούκωμα με έξτρα παροχή αέρα το μόνο που καταφέρνεις είναι να το μπουκώσεις ακόμα περισσότερο και με ταχύτερο ρυθμό.
Αυτό που θέλει κάθε υπολογιστής σταθερός ή laptop είναι ετήσιο κατά μέσο όρο καθάρισμα εσωτερικά και πέρασμα καινούριο θερμοαπαγωγικού υλικού (thermal paste/grease)

Το cooler πάντως αν δεν έχει διαρροή η usb που τροφοδοτείται με ρεύμα δε προκαλεί στατικό ηλεκτρισμό.
Θα εστίαζα περισσότερο στα ρούχα/παπούτσια που φοράς, στο αν ο φορτιστής/βύσμα του λάπτοπ δεν έχει φαγωθεί, ξηλωθεί/τσακίσει και οτι οι usb δεν είναι μισοχαλασμένες/ταλαιπωρημένες ώστε να χάνουν ρεύμα.

Dbnn
11/11/2014, 21:15
Το λαπτοπ το ειχα. Με τα ιδια προβληματα. Ξεκολλανε οι επαφες της ram πανω στην μητρικη, οποτε θελεις flux παστα και καφτο αερα να ξανα κολλησουν. Η αλλιως παστα και περασμα οι επαφες με πολυ ψιλο καλα'ι' και μικρο κολλητηρι. Επισης και καρτα γραφικων reballing.
Η μπαταρια της μητρικης δεν παιζει ρολο. Δουλευει και χωρις αυτην. Η μπαταρια κραταει τις ρυθμισεις του bios.
Η μπαταρια η κεντρικη αμα χαλασει την βγαζουμε γιατι γονατιζει το κυκλωμα φορτισης κ τον φορτιστη. Με συνεπεια να καει η μητρικη.

George_Sp
11/11/2014, 21:17
Το λαπτοπ το ειχα. Με τα ιδια προβληματα. Ξεκολλανε οι επαφες της ram πανω στην μητρικη, οποτε θελεις flux παστα και καφτο αερα να ξανα κολλησουν. Η αλλιως παστα και περασμα οι επαφες με πολυ ψιλο καλα'ι' και μικρο κολλητηρι. Επισης και καρτα γραφικων reballing.

μήπως σου έτυχε; έχω ανοίξει καμιά 10αριά τέτοια και δεν έπεσα στα θέματα που αναφέρεις. δε λέω οτι αυτό που περιγράφεις δεν έχει συμβεί, αλλά οτι είναι εξαιρετικά απίθανο και τα συμπτώματα είναι το λάπτοπ να μην πάρει ποτέ ξανά μπροστά. στο φίλο συμβαίνει αραιά και που και συνήθως οι αιτίες είναι αυτές που περιέγραψα.

Dbnn
11/11/2014, 21:23
μήπως σου έτυχε; έχω ανοίξει καμιά 10αριά τέτοια και δεν έπεσα στα θέματα που αναφέρεις. δε λέω οτι αυτό που περιγράφεις δεν έχει συμβεί, αλλά οτι είναι εξαιρετικά απίθανο και τα συμπτώματα είναι το λάπτοπ να μην πάρει ποτέ ξανά μπροστά. στο φίλο συμβαίνει αραιά και που και συνήθως οι αιτίες είναι αυτές που περιέγραψα.
Εκανα edit το προηγουμενο ποστ.
Το λαπτοπ αυτο εχει κατασκευαστικα λαθη λογο ψυξης. Δεν ψυχεται οσο πρεπει. Ασε που βγαζανε απο την μυγα ξυγκι και ολα ηταν εργοστασιακα overclock. Για αυτο και ηταν τοσο γρηγορα στην εποχη τους. Απο τις θερμοκρασιες λοιπον ξεκολλουσαν οι κολλησεις και παθαινε τετοιες χαζοβλαβες. Εχω ανοιξει κ εγω 10 με 15 τετοια και ολα τα επανεφερα ετσι... για αυτο και το προτεινα...
Δεν ειναι παντα κανονας να μην παρει μπροστα ποτε. Φαντασου να ψαχνεις 1 μηνα τι εχει και να εχει ψυχρη κολληση στην ram. Τρελα!!!!!!

George_Sp
11/11/2014, 21:29
Δε ξέρω. ίσως επειδή στα λάπτοπ των πελατών μου κάνω πάντα ετήσια συντήρηση και δε σηκώνουν θερμοκρασίες να μην μου έτυχε. προφανώς σε λάπτοπ ασερβάριστα/αφημένα στη τύχη τους να σηκώνουν θερμοκρασίες και μετά από καιρό όντως να την ακούνε.

Dbnn
11/11/2014, 21:34
Δε ξέρω. ίσως επειδή στα λάπτοπ των πελατών μου κάνω πάντα ετήσια συντήρηση και δε σηκώνουν θερμοκρασίες να μην μου έτυχε. προφανώς σε λάπτοπ ασερβάριστα/αφημένα στη τύχη τους να σηκώνουν θερμοκρασίες και μετά από καιρό όντως να την ακούνε.

Οποτε βρεθηκε η ακρη. Καλοσυντηρημενα λαπτοπ δεν τα βγαζουν αυτα, για αυτο και δεν τα αντιμετωπισες.
Και ποτε να μην τα αντιμετωπισεις.

George_Sp
11/11/2014, 21:36
Αυτό με τη μπαταρία στην τελευταία γραμμή του edit, σβήστο γιατί θα σηκωθεί ο τέσλα από τον τάφο του να σε κοπανήσει. :P

Dbnn
11/11/2014, 21:40
Την εξωτερικη;; γιατι ρε; χαχαχα

Παρε αμπερομετρο με βολτομετρο και μετρα φορτιση με καλη και χαλασμενη μπαταρια ;)

vaska
11/11/2014, 22:19
Το λαπτοπ το ειχα. Με τα ιδια προβληματα. Ξεκολλανε οι επαφες της ram πανω στην μητρικη, οποτε θελεις flux παστα και καφτο αερα να ξανα κολλησουν. Η αλλιως παστα και περασμα οι επαφες με πολυ ψιλο καλα'ι' και μικρο κολλητηρι. Επισης και καρτα γραφικων reballing.
*Η μπαταρια της μητρικης δεν παιζει ρολο. Δουλευει και χωρις αυτην. Η μπαταρια κραταει τις ρυθμισεις του bios.
**Η μπαταρια η κεντρικη αμα χαλασει την βγαζουμε γιατι γονατιζει το κυκλωμα φορτισης κ τον φορτιστη. Με συνεπεια να καει η μητρικη.

* Υπάρχουν μοντέλα που αν δεν ανιχνεύσουν την σωστή τάση από την Μπαταρία που κρατάει τις ρυθμίσεις του ΒΙΟS δεν κάνουν boot. Βγάζουν γουόνρνινκγ και πρέπει ν' αλλάξεις μπαταρία για να συνεχίσεις. Αυτά όμως είναι μηχανήματα που δεν απευθύνονται στο ευρύ κοινό.

** Ένα δίκιο το έχεις εδώ αν και τραβηγμένη περίπτωση να την ακούσει το κύκλωμα φόρτισης ή οι πίστες της μητρικής λόγω μεγαλύτερων ρευμάτων που περνούν για περισσότερη ώρα.

George_Sp
11/11/2014, 22:21
για να φτάσεις στο σημείο να την ακούσει η μητρική από χαλασμένη μπαταρία τότε το λάπτοπ παραήταν ρημάδι από τον κάτοχο για να μην συμβεί το οτιδήποτε άλλο πριν από αυτό :)

PetranGR
11/11/2014, 23:13
από το άτιμο το ρεύμα ξεκινάνε όλα ,και ανάλογα την συντήρηση που κάνει ο κάθε ένας :)

vaska
11/11/2014, 23:36
για να φτάσεις στο σημείο να την ακούσει η μητρική από χαλασμένη μπαταρία τότε το λάπτοπ παραήταν ρημάδι από τον κάτοχο για να μην συμβεί το οτιδήποτε άλλο πριν από αυτό :)

Καταπονείται Γιώργο το κύκλωμα φόρτισης και ειδικά στα ΗΡ που είναι κατασκευής γτπκ υπάρχει θέμα.

George_Sp
11/11/2014, 23:44
Καταπονείται Γιώργο το κύκλωμα φόρτισης και ειδικά στα ΗΡ που είναι κατασκευής γτπκ υπάρχει θέμα.

μια χαρά είναι τα hp τα τελευταία 3 χρόνια και το συγκεκριμένο είναι τέτοιο. Για να φτάσει στο σημείο να χαλάσει μητρική από μπαταρία ο κάτοχος του λάπτοπ το έχει ήδη βιάσει πολλάκις σε όλους τους τομείς. trust me :)

Panoskl
11/11/2014, 23:52
κατά πάσα πιθανότητα ακουμπάς το λάπτοπ σε κρεβάτι-καναπέ και αποκτά στατικό ηλεκτρισμό το κάτω μέρος που βρίσκονται και οι μνήμες. βγάζοντάς το από το ρεύμα και αφήνοντάς το χωρίς μπαταρία το αποφορτίζεις και γι αυτό ξαναδουλεύει. Τα λάπτοπ ποτέ σε κρεβάτια καναπέδες ή στα πόδια μας ειδικά το χειμώνα αν φοράμε μάλλινα ή παπούτσια με "ηλεκτρισμένες" σόλες. Τραπεζάκι :)


Σε λαπτοπ που κάθονται σε κρεβάτια, καναπέδες κλπ, δεν ανησυχώ τόσο για τον στατικό αλλά για τις βουλωμένες θυρίδες εξαερισμού. Δεν μένει χώρος από κάτω για να φύγει ο ζεστός αέρας.

teogtp
11/11/2014, 23:54
Σε λαπτοπ που κάθονται σε κρεβάτια, καναπέδες κλπ, δεν ανησυχώ τόσο για τον στατικό αλλά για τις βουλωμένες θυρίδες εξαερισμού. Δεν μένει χώρος από κάτω για να φύγει ο ζεστός αέρας.

Συνηθως απο κατω ειναι η εισαγωγη του αερα.

Panoskl
12/11/2014, 06:33
Συνηθως απο κατω ειναι η εισαγωγη του αερα.

Σωστά. Χωρίς εισαγωγή δεν έχεις και εξαγωγή όμως.

vaska
12/11/2014, 06:50
μια χαρά σκουπίδια είναι τα hp τα τελευταία 3 χρόνια και το συγκεκριμένο είναι τέτοιο. Για να φτάσει στο σημείο να χαλάσει μητρική από μπαταρία ο κάτοχος του λάπτοπ το έχει ήδη βιάσει πολλάκις σε όλους τους τομείς. trust me :)

fixed

Flying Mythos
12/11/2014, 07:56
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Άρα να το ανοίξω και να το καθαρίσω, να βάλω πάστα, να τσεκάρω το βύσμα τροφοδοσίας και να το δουλεύω πάνω στο τραπέζι. Πάντως το cooler είναι μια κάποια λύση αρχικά αλλά όντως μαζεύει πολύ σκόνη, το βλέπω από το κάτω μέρος του λαπτοπ. Έχει και amd επεξεργαστή και νομίζω ότι ζεσταίνεται ευκολότερα.

Τη μπαταρία να την ξαναβάλω πάνω ;

Αν ξαναμαζέψει στατικό υπάρχει γρήγορος τρόπος να το αποφορτίσω ;

Από χθες πάντως δουλεύει μια χαρά :priest:

ΥΓ. Ούτε με το aprilia μου δεν έχω τόσα ηλεκτρικά προβλήματα :cry:

PetranGR
12/11/2014, 13:38
fixed

+600

Dbnn
12/11/2014, 13:58
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Άρα να το ανοίξω και να το καθαρίσω, να βάλω πάστα, να τσεκάρω το βύσμα τροφοδοσίας και να το δουλεύω πάνω στο τραπέζι. Πάντως το cooler είναι μια κάποια λύση αρχικά αλλά όντως μαζεύει πολύ σκόνη, το βλέπω από το κάτω μέρος του λαπτοπ. Έχει και amd επεξεργαστή και νομίζω ότι ζεσταίνεται ευκολότερα.

Τη μπαταρία να την ξαναβάλω πάνω ;

Αν ξαναμαζέψει στατικό υπάρχει γρήγορος τρόπος να το αποφορτίσω ;

Από χθες πάντως δουλεύει μια χαρά :priest:

ΥΓ. Ούτε με το aprilia μου δεν έχω τόσα ηλεκτρικά προβλήματα :cry:

Φίλε με AMD V-140 (μονοπύρηνο) βγάζω βράδια και βράδια σε μαγαζιά να παίζω μουσική σαν dj, δεν μου κόλλησε ποτέ, φορτωμένο με κάρτες ήχου, midi κλπ αλλά δεν ανοίγει για σερφάρισμα, ειναι μόνο για αυτή τη δουλειά.... άσε που φλασάρισα το bios σε νεότερη έκδοση να την παλέψει....
Τα HP είναι όντως σκουπίδια γιατί σχεδιαστήκανε στο πόδι χωρίς επαρκή ψύξη.... Σκέψου ενα μοτέρ ferrari σε ενα σασί zastava.... Χαιρετίσματα!
Βάλανε ότι πιο σύγχρονο υπάρχει σε κουτιά και πλαίσια του κώλου, τα χρονίσανε στον θεό (overclocking) για να τρέχουν σφαίρα και μετά λες εσύ "μα γιατί ψήνω λουκάνικα πάνω στο λάπτοπ και εκεί που δουλεύει χαλάει?"
Λογικό είναι εφόσον δεν μπορούν να ψυχθούν όλα αυτά σωστά...
Άμα δείς κάτι γομάρια της toshiba (QOSMIO) παλαιότερα είχαν 3 ανεμιστήρες μέσα, cpu, gpu και πλαίσιο + κάτι φορτιστές ασήκωτους... Για αυτό αντέχουν ακόμα μετά απο τόσα χρόνια!
Το καλύτερο για μένα είναι ότι λέει Lenovo (a.k.a. IBM) και Toshiba.... Σκυλιά!
Επίσης ότι έχει AMD και ATI μακριά....Εκ πείρας αν θέλεις σωστό multimedia και όχι απλά δουλειές γραφείου....

Υ.γ. στατικό δεν μαζεύει όπως το εννοείς, δες πρώτα στην πρίζα σου αν είναι σούκο ο φορτιστής και κάνει γείωση με την γείωση του σπιτιού.
Υ.γ. δούλεψέ το και στο κρεβάτι και στο πούφ και στον καναπέ και όπου θέλεις, αρκεί το κάτω μέρος του να πατάει σε κάτι σκληρό πχ ενα κομμάτι λεπτό ξύλο. Αν είσαι και μερακλής πάρε ηχόπανο πολύ ψιλό που περνάει και ο αέρας πανεύκολα και βάλτο στο κάτω μέρος του λάπτοπ να μαζεύεται εκεί η σκόνη και να την καθαρίζεις.

spyrakos35
12/11/2014, 14:07
Ελα να βλεπω μανουρα οι τεχνικοι......

:a014:

Dbnn
12/11/2014, 14:12
Ελα να βλεπω μανουρα οι τεχνικοι......

:a014:

https://www.youtube.com/watch?v=p64QzGnEkXw

Όχι πως γουστάρω την μανούρα δηλαδή..........

George_Sp
12/11/2014, 17:24
καθείς στο είδος του και στις εμπειρίες του. α να χαθείτε. παλιοπινέζες! :beer: :lol: