PDA

View Full Version : οι παρθενες.



thunder ace
12/11/2014, 12:55
Γεια σας.Πριν απο λιγο εγραφα στο θεμα για τους καγκουρες.Εβγαζα και γω την....χολη μου για τα "μαλακιστηρια"και την "μαλακια" που τα δερνει.Βγαινω στο δρομο και παρακολουθω τους "μηχανοβιους".Oι πιο πολλοι χωρις κρανος,παρα πολλοι να κανουν θορυβο,αλλοι να κανουν μαλακιες σε στενους-μικρους δρομους και αλλα πολλα,που με κανουν να θυμωνω, ναλεω απο μεσα μου μπινελικια(ποτε δεν εβρισα κανεναν ) και συνεχως να κρινω και να καταδικαζω.Εδω να πω οτι, αυτα που γραφω ,τα λεω με αυτα που βλεπω εδω και 4,5χρονια σε πολη της επαρχιας και τα γυρο χωρια.ΟΜΩΣ μερικες φορες ,καθομαι και σκεφτομαι και λιγο τα δικα μου,οταν οδηγουσα τοτε που ειμουν νεος ,ας πουμε 18-25.Ειμουν παντα αψογος;οχι παντα.Φοραγα κρανος;οχι.Εκανα θορυβο;το yz απο τη φυση του εκανε.Εκανα μαλακιες σε στενα;οχι.Εκανα κοντρες καθε λιγο;της πουτανας(ειδικα οταν πηρα 4κυλινδρο).Και αλλα πολλα,που τα ξερει ο καθενας για την αφεντια του.Λοιπον ,εγω ειμουν και τοσο παρθενα στα νιατα μου;εσυ εισουν τοσο παρθενα;ολοι μας ειμασταν παρθενες;η τωρα που επηξε το μυαλο βλεπουμε τα στραβα στους νεους;

zannisvel
12/11/2014, 13:10
Περισσοτερο χαβαλε κανουμε. Μην το παιρνεις τοσο σοβαρα.
:beer:

toyar
12/11/2014, 13:16
ετσι ειναι η ζωη τι να κανουμε;
οι μεγαλυτεροι τη λενε στους νεους για τις χαζομαρες που εκαναν κι αυτοι οταν ηταν νεοι
εχετε σκεφτει τι εκανε στα νιατα της τις δεκαετιες 60-70 μια κυρια 70 ετων σημερα ;:look::lol:

thunder ace
12/11/2014, 13:18
Περισσοτερο χαβαλε κανουμε. Μην το παιρνεις τοσο σοβαρα.
:beer:Το ξερω οτι οι πιο πολλοι κανουν(κανω)χαβαλε.Σοβαρα το περνω το ζητημα,μονο για τα παιδια μου(πχ δεν παμε πουθενα χωρις το κρανος).

PetranGR
12/11/2014, 13:36
πολύ θα με κρίνουν για αυτό που θα πώ ελάχιστοι με ξέρουν προσωπικά όπως ο Shooter Και ξέρει τι μυαλό κουβαλάω.

Οδηγάω από τα 18 μου ,τίποτα το σπουδαίο μιας και είμαι νέος μπροστά σε εσάς ή γενικότερα σε όσους είναι εδώ μέσα.

Μπορώ να πώ επίσης οτι είμαι το παράδειγμα προς μίμηση όπως είπε ένας αστυνομικός στο τροχαίο που με χτύπησαν (χωρίς να φταίω) .Ο λόγος; Ορίστε που το άγχος κάνει καλό ,πριν καν πάρω την 1η μου μηχανή είχα πάρει ήδη κράνος μπουφάν εξάρτιση πλήρη,όσο και αν περίεργο ακούγεται.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΕΒΕΙ ΟΥΤΕ 1 ΦΟΡΑ χωρίς κράνος, δεν έχω ανεβάσει 2ο άτομο χωρίς κράνος.

Καλοκαίρι; Ναι,όσο και αν δεν το πιστεύουν μερικοί φοράω μπότες κανονικά και με τον νόμο με φούλ εξάρτιση.Ακόμα ξανα λέω όταν είχα την 1η μου μηχανή που ήταν τo 125CBR.

Στα φανάρια ήμουν απο τους λίγους που φορούσα τόσα, και 2-3 φορές έτυχε να με κοροιδέψουν και να με πούν τι τα φοράς όλα αυτά 125 είναι,λες και με το 125 δεν σκοτώνεσαι ή σπας το κεφάλι σου.Πάντα με το χαμόγελο όμως απαντούσα ,το κάνω για την δική μου ασφάλεια δεν με νοιάζει τι κάνεις "Εσύ" που δεν φοράς κράνος (ήταν μεγάλη σε ηλικία σχετικά αλλά και συνομίλικοι).

Κράζω κάθε φορά όταν βλέπω χωρίς κράνος άτομα , ή όταν βλέπω άτομα με τις πλάκας κράνος λες και κοστολογούν το κεφάλι τους για 20€ ή το καλύτερο ; Στον αγκώνα (για να μην χαλάει το μαλλί).

Στον δρόμο συμπεριρφορά μου είναι άκρως "μαζεμένη" και πριν το τροχαίο ήταν και μετά και τώρα με την μεγαλύτερη μηχανή. Τα καγκουριλίκια μπορείς να τα κάνεις στην πίστα να στρίψεις όσο μπορείς και να μάθεις τα όρια σου όχι στον δρόμο ,γιατί εκεί κινδυνέουν ζωές,ακόμα και η δική σου. (Στην Μοναστήριου Θεσσαλονίκη βάζω 2α και από πίσω χωρίς γκάζι μαζεύω κώλο γιατί πετάει αριστερά δεξιά σαν πλοίο,τόσο γυαλί που είναι ο δρόμος).

Όσα ταξίδια έχω κάνει επίσης φοράω την ολόσωμη μου,δερμάτινη στολή και πάω, αν τύχει να πάρω 2ο άτομο, του φοράω τα άλλα σετ με ρούχα που έχω.

Υπερβολικός ; Ίσως και ναι ,ίσως και όχι.Αλλά είναι δική μου άποψη και δική μου θέληση να προσέχω τον εαυτό μου όσο μπορώ ,και ας λένε οι άλλοι ότι θέλουν.

Μικρό παράδειγμα για να κλείσω,με χτυπάει το τυπάς από το στενό με ΣΤΟΠ ,όπως είχα γράψει σε άλλο θέμα με το παλιό μου μηχανάκι , άσχετα τι έγινε και πως και που κατέληξα και με τα 50 που πήγαινα κτλ. κτλ. οι γιατροί στο νοσοκομείο + ο αστυνομικός που με είπε οτι είμαι παράδειγμα προς μίμηση (έγινε μπροστά σε καφετερίες με πολύ κόσμο και πολλά μηχανάκια που το είδαν το συμβάν), είπαν οτι το πόδι μου θα είχε λάμες και βίδες σε αρκετά σημεία στα οποία απλά; Είχα ένα πρύξιμο,τίποτα άλλο περπατούσα κανονικά.Σκέψου ήταν 125 ... Τα άτομα που ήξερα και με κορόιδευαν για την στολή που φοράω τόσα κτλ. γιατί ήταν και καλοκαίρι , το έραψαν όταν έμαθαν για το τροχαίο με τα 50 και το βούλωσαν γιατί ; γιατί είχα σώσει το πόδι μου.

Συγνώμη για το κείμενο, αλλά ήθελα και εγώ να τα βγάλω λίγο απο μέσα μου και να συμεριστώ αυτό που έγραψες.

Οδιγική παιδεία δεν υπάρχει.

Bob_o_mastoras
12/11/2014, 13:39
Eκανα πολλες μ@λακιες και 'γω δυστυχως.
Κρανος και ζωνη φορουσα παντα ομως (ειμαι απο τη νεα γενια οδηγων που μαθαν καπως καλυτερα).
Οδηγηουσα μικρος αβερτα και μηχανακια και αμαξι χωρις διπλωμα.
Ετρεχα χωρις λογο.
Επινα ξυδια και οδηγουσα.
Εκανα επικινδυνα προσπερασματα κυριως με μεκανακι.
Δεν εδινα σημασια στην κατασταση του οχηματος, πχ οδηγουσα πολυ συχνα παλιο αγροτικο χωρις καθολου σχεδον φρενα και "δωσε παντιλικια", τα λαστιχα ηταν μικρης σημασιας.. κλπ κλπ.

Της ηλικιας και της μ@λακιας ηταν... :a31:
Πλεον τηρω κατα γραμμα σχεδον τον ΚΟΚ, δεν τρεχω, δεν πινω αλκοολ ουτως ή αλλως, αμα θελω να ξεδωσω το κανω σε ερημικους δρομους μακρια απο κατοικημενες περιοχες και σκοπευω να παρω κατι χωματινο καθαρα για να το κανω μονο στο χωμα.

Αμα κανω κριτικη την κανω καλοπροαιρετα για να ειμαστε ολοι ασφαλης. Απο τα λαθη μαθαινουμε!

Dbnn
12/11/2014, 14:04
Εγώ θα πω κάτι πιο απλό....
Τα ίδια χρόνια ήταν τότε και τα ίδια είναι τώρα?

Σήμερα ο καθένας και η καθε μία παίρνει απο ένα μηχανάκι, ένα αμάξι βγαίνει έξω και όποιον πάρει ο χάρος, ούτε διαβάσεις ούτε φανάρια ούτε στόπ ούτε τίποτα.....
Παλαιότερα (όσο μπορώ να θυμηθώ στα 28 μου χρόνια) δεν υπήρχε αυτό το μπάχαλο εκει έξω.... Και να έκανες ενα λάθος την γλύτωνες αμα είχες και λίγο τύχη και οι τριγύρω σεβόντουσαν όποιον περάσει δίπλα τους....
Τουλάχιστον όταν οδηγούσα παράνομα παπάκια και ότι άλλο θέλεις στα 14 μου περίπου δεν φοβόμουν, συντηριτικός οδηγός ήμανε, και κάφρος κάποιες φορές.... Δεν με ενόχλησε κανείς ούτε ενόχλησα κανέναν.... Τώρα φοβάμαι και δεν μπορώ να ψυχολογήσω κανέναν ώστε να προετοιμαστώ αν τύχει κάτι, γιατί απλά δεν με υπολογίζει κανείς, ούτε καν "συνάδελφοι με μοτό", όλοι την πάρτη τους..... Απλά πηγαίνω λοιπόν.....
Ο αδερφός μου δε που είναι 37? μια φορά δεν τον είδα με κράνος, τώρα το φοράει.... Και τότε δεν τον θυμάμαι να πεί κινδύνεψα εκεί εκεί και εκεί....

spyrakos35
12/11/2014, 14:09
Δεν υπαρχουν παρθενες..... Ουτε κατ ονομα τωρα πια....

ggs
12/11/2014, 14:25
Δεν υπαρχουν παρθενες..... Ουτε κατ ονομα τωρα πια....

326896

SHOOTER045
12/11/2014, 15:11
Οι περισσότεροι ήμασταν τυχεροί και γλιτώσαμε, δεν είχαμε τα μέσα, τα φορα και κάποιον μεγαλύτερο.
Κράνος φόραγα μόνο όταν ανέβαινα στα βουνά για εντουρο, η αν πήγαινα κάπου μακριά,μαλακιες !
Πολλές
Άπειρες
Τούμπες γλυστριματα ,καπάκια.
Ευτυχώς κατά πολλούς( ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου κυρίως ) μπήκα στην αστυνομία και μαζεύτηκα, γλίτωσα.
Παρόλο που οδηγάω καθημερινά τα βλέπω με άλλο πρίσμα, προσπαθώ να καθοδηγησω να δώσω συμβουλές, εγώ ήμουν τυχερός, ας έχουν και αυτοί οι πιτσιρικάδες την τύχη την δική μας

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
12/11/2014, 15:43
Ποσο δικιο εχεις φιλαρακο μου. και εμεις στα νιατα μας τα ιδια καναμε.
τορα βλεπω τη σημερινη νεο-λερα να περνα διπλα μου με κατι devil και κατι kerker, και σκιαζομε.

OldMan
12/11/2014, 15:52
Δεν μΕ δείχνεις κανενα σημερινό νεο-λέρο που να εχει Kerker...??

sniper
12/11/2014, 15:55
Δεν μΕ δείχνεις κανενα σημερινό νεο-λέρο που να εχει Kerker...??


Eσένα θα λέει...

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
12/11/2014, 16:03
αστειευομε φιλαρακι. ευκολα αρπαζεσε. χαλαροσε. ξεχναο και το ονομα σου.

OldMan
12/11/2014, 16:05
Eσένα θα λέει...
Όντως εγω έχω μια (σε μωβακι) αλλά την έχω κανει φωτιστικό στο γραφειο..

OldMan
12/11/2014, 16:05
αστειευομε φιλαρακι. ευκολα αρπαζεσε. χαλαροσε. ξεχναο και το ονομα σου.
Αλλιμονο...

Εδω το ξεχναω εγω με αυτα που διαβάζω..

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
12/11/2014, 16:10
gia loa exeis aponthsh. prepi na se kanoyn monteretora. eksipnos fenese.
pos ipame to onoma soy.

theofilos888
12/11/2014, 16:11
gia loa exeis aponthsh. prepi na se kanoyn monteretora. eksipnos fenese.
pos ipame to onoma soy.

Μα .... ειναι ηδη μοδερατορας......

OldMan
12/11/2014, 16:17
Μα .... ειναι ηδη μοδερατορας......
Εσύ κανόνισε να ξερασεις και το όνομά μου...:D

sniper
12/11/2014, 16:18
Μα .... ειναι ηδη μοδερατορας......

Οπότε δεν θα τον πειράξει αν τον ξανακάνω...

kostas777
12/11/2014, 16:27
Τα καγκουριλίκια μπορείς να τα κάνεις στην πίστα να στρίψεις όσο μπορείς και να μάθεις τα όρια σου όχι στον δρόμο ,γιατί εκεί κινδυνέουν ζωές,ακόμα και η δική σου.

Αυτό που βλέπω να λέτε συνέχεια για την πίστα δεν ισχύει. Η πίστα δεν είναι για «καγκουριλίκια», ούτε για κόντρες. Εκτός αν έχεις την πίστα μόνος σου. Και εκεί κινδυνεύει η ζωή σου αν δεν οδηγείς σωστά. Για τα υπόλοιπα, στρίψιμο και εύρεση ορίων, φυσικά ναι.

Bob_o_mastoras
12/11/2014, 16:31
Εσύ κανόνισε να ξερασεις και το όνομά μου...:D

Αληθευουν οι φημες που διαβασα στους new york times οτι εισαι Ξανθιωτης;;;

OldMan
12/11/2014, 16:47
Αληθευουν οι φημες που διαβασα στους new york times οτι εισαι Ξανθιωτης;;;
Partially true..

(διετέλεσα από το '69 μέχρι το '75 και κατι ψιλά το 2003..)

vaska
12/11/2014, 17:29
Δεν μΕ δείχνεις κανενα σημερινό νεο-λέρο που να εχει Kerker...??

εεε ναι, λέω κι εγώ που είναι κρυμμένοι και δεν τους έχω δει.

nikos_abel
12/11/2014, 18:11
Ποσο δικιο εχεις φιλαρακο μου. και εμεις στα νιατα μας τα ιδια καναμε.
τορα βλεπω τη σημερινη νεο-λερα να περνα διπλα μου με κατι devil και κατι kerker, και σκιαζομε.

Deauville???????

Α Devil, λάθος διάβασα :lol:




(οι παλιοί καταλαβαίνουν)

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
12/11/2014, 18:26
Deauville???????

Α Devil, λάθος διάβασα :lol:




(οι παλιοί καταλαβαίνουν)

εση φενεσε καλο παιδι. θα σε κανω φιλο μου. ετσι για να μαθης.:lol::lol::beer:

amyroukai
12/11/2014, 20:10
Μάλιστα...
Οπότε τι μαθαίνουμε, δια του παρόντος νήματος; Ότι επειδή κάποτε κάποιοι ήντουσαν :D κάγκουρες, η καγκουριά είναι λογικό επόμενο και αποδεκτό να διαιωνίζεται στους αιώνες των αιώνων αμήν και ουδείς έχει δικαίωμα να την κρίνει διότι θα είναι και κάγκουρας και ανακόλουθος με τα του βίου του και υποκριτής; Οπότε ο Τεό-γου-του-που με το "κάγκουρους αγάμητους παρθενοπιπίτσους" δικαιώνεται ξανά.
Το καγκουριά αλλάξτε το με το οτιδήποτε άλλο ενδιαφέρει και αμέσως φτάνουμε στο κυριότερο πρόβλημα της κακούργας κΕνωνίας. Το έλα ρε μαλάκα τώρα να ουμ αμαλάχει ρε συ, ΝΤΑΞ λέμε και εμείς τα ίδια κάναμε κάποτε και σε τελική ανάλυση ρε φίλος να πιάσουν κανέναν άλλον ρε συ γιατί να, να ούμε, δηλαδή τώρα με τέτοια θα ασχολούμαστε ρε, να δηλαδή τώρα δεν πιάνετε ρε τους επώνυμους ρε που κάνουν αίσχη ρε και ασχολείστε με τον απλό κοσμάκη ρε που δεν έχει ρε από που να προστατευτεί ρε. Εδώ ρε ο σαμαράς μας έχει χαντακώσει με το μνημόνιο ρε και ασχολείστε ρε με το κράνος ρε τύποι, άσε ρε αν είχα λεφτά για κράνος και εξάτμιση μαμά λέμε θα παντρευόμουνα ρε, πιάστε ρε κανένα κλέφτη ρεεεεεεεεεεεε και αφήστε ρε τον κοσμάκη ρε ήσυχο ρε ένα παπάκι έχω ρε να ζήσω τη φαμίλια ρε και θα με φάτε ζωντανό ρε λαμόγια ρε πωωωωωω κοίτα ρε κάτι άτομα ρε μην κάνεις να ουμ ένα γύρο την πλατεία ρε να δεις κανέναν άνθρωπο ρε, μην ανοίξεις ρε λίγο το γκαζάκι ρε να ξεχαστείς ρε φίλος μας πνίξανε τα λαμόγια ρεεεεεεε λίγο να ξεσκάσουμε θέλουμε και εκεί ρε, στη σφαλιάρα εσείς οι ευαισθητούληδες ρε; Αλλά που ρε φίλος, άμα έχεις μεγαλώσει ρε στα πίπουλα ρε που να με νιώσεις, αχ κακούργα κενωνία ρε, αλίμονο σε εμάς τους φτωχούς ρε...

Ταπεινή γνώμη μεσιέ κεραυνοάσε είναι ότι η καγκουριά την οποία θίγεις εν προκειμένω (αλλά όχι μόνο αυτή φυσικά) περνάει δια της μιμήσεως από γενεά σε γενεά. Και διασκεδάζω με τους κοπτόμενους για την καγκουριά και την οδική ασφάλεια γενικώς οι οποίοι δια του παραδείγματος δηλώνουν άλλα, δια στόματος ή πληκτρολογίου άλλα.

vkats
12/11/2014, 20:19
Μάλιστα...
Οπότε τι μαθαίνουμε, δια του παρόντος νήματος; Ότι επειδή κάποτε κάποιοι ήντουσαν :D κάγκουρες, η καγκουριά είναι λογικό επόμενο και αποδεκτό να διαιωνίζεται στους αιώνες των αιώνων αμήν και ουδείς έχει δικαίωμα να την κρίνει διότι θα είναι και κάγκουρας και ανακόλουθος με τα του βίου του και υποκριτής; Οπότε ο Τεό-γου-του-που με το "κάγκουρους αγάμητους παρθενοπιπίτσους" δικαιώνεται ξανά.
Το καγκουριά αλλάξτε το με το οτιδήποτε άλλο ενδιαφέρει και αμέσως φτάνουμε στο κυριότερο πρόβλημα της κακούργας κΕνωνίας. Το έλα ρε μαλάκα τώρα να ουμ αμαλάχει ρε συ, ΝΤΑΞ λέμε και εμείς τα ίδια κάναμε κάποτε και σε τελική ανάλυση ρε φίλος να πιάσουν κανέναν άλλον ρε συ γιατί να, να ούμε, δηλαδή τώρα με τέτοια θα ασχολούμαστε ρε, να δηλαδή τώρα δεν πιάνετε ρε τους επώνυμους ρε που κάνουν αίσχη ρε και ασχολείστε με τον απλό κοσμάκη ρε που δεν έχει ρε από που να προστατευτεί ρε. Εδώ ρε ο σαμαράς μας έχει χαντακώσει με το μνημόνιο ρε και ασχολείστε ρε με το κράνος ρε τύποι, άσε ρε αν είχα λεφτά για κράνος και εξάτμιση μαμά λέμε θα παντρευόμουνα ρε, πιάστε ρε κανένα κλέφτη ρεεεεεεεεεεεε και αφήστε ρε τον κοσμάκη ρε ήσυχο ρε ένα παπάκι έχω ρε να ζήσω τη φαμίλια ρε και θα με φάτε ζωντανό ρε λαμόγια ρε πωωωωωω κοίτα ρε κάτι άτομα ρε μην κάνεις να ουμ ένα γύρο την πλατεία ρε να δεις κανέναν άνθρωπο ρε, μην ανοίξεις ρε λίγο το γκαζάκι ρε να ξεχαστείς ρε φίλος μας πνίξανε τα λαμόγια ρεεεεεεε λίγο να ξεσκάσουμε θέλουμε και εκεί ρε, στη σφαλιάρα εσείς οι ευαισθητούληδες ρε; Αλλά που ρε φίλος, άμα έχεις μεγαλώσει ρε στα πίπουλα ρε που να με νιώσεις, αχ κακούργα κενωνία ρε, αλίμονο σε εμάς τους φτωχούς ρε...

Ταπεινή γνώμη μεσιέ κεραυνοάσε είναι ότι η καγκουριά την οποία θίγεις εν προκειμένω (αλλά όχι μόνο αυτή φυσικά) περνάει δια της μιμήσεως από γενεά σε γενεά. Και διασκεδάζω με τους κοπτόμενους για την καγκουριά και την οδική ασφάλεια γενικώς οι οποίοι δια του παραδείγματος δηλώνουν άλλα, δια στόματος ή πληκτρολογίου άλλα.

Πέστα ρε χρυσόστομε !!!!

o_gavros
12/11/2014, 20:58
Με πλήρως παρεΐστικη και χιουμοριστική διάθεση, εγώ δεν καταλαβαίνω αυτή την αστείρευτη τάση των καιρών μας, να δασκαλεύουμε τους πάντες και (κυρίως) τα πάντα!
Είπε κανείς ότι η ηθικοπλασία πουλάει και τρέχουμε όλοι να "κονομήσουμε";

Τώρα όπως και "τότε", υπάρχουν/-αν όλων των λογιώ μαλάκες, τα ποσοστά δεν είναι και πολύ διαφορετικά.Σε απόλυτα νούμερα ίσως το παρών,να επικρατεί.

Ας κάνει ο καθείς όπως νομίζει για τον ίδιο και τους δικούς του, και θα μπορέσουμε να προχωρήσουμε και με λιγότερο κράξιμο.
στοπ χέητιν', σταρτ παρτισηπέητιν' που λέμε στο χωργιό μου.

Ο πάσα ένας που την είδε φάρος φωτεινός που διδάχνει (μοτοσυκλετιστικό) ήθος, μπορεί να αφήσει εμάς την πλέμπα να ζούμε το μύθο μας περί μεγαλέξανδρου,περί καταραμένος όφις,σουβλίστε τους,πλακώστε τους και τα τοιαύτα;

και για να μην παρεκκλίνω του ηθικοπλαστικού ρεύματος, να κλείσω το πόνημα με ένα υψηλό νόημα:
Δε γιομίζει η τρύπια στάμνα λέμε.

thunder ace
12/11/2014, 21:07
Μάλιστα...
Οπότε τι μαθαίνουμε, δια του παρόντος νήματος; Ότι επειδή κάποτε κάποιοι ήντουσαν :D κάγκουρες, η καγκουριά είναι λογικό επόμενο και αποδεκτό να διαιωνίζεται στους αιώνες των αιώνων αμήν και ουδείς έχει δικαίωμα να την κρίνει διότι θα είναι και κάγκουρας και ανακόλουθος με τα του βίου του και υποκριτής; Οπότε ο Τεό-γου-του-που με το "κάγκουρους αγάμητους παρθενοπιπίτσους" δικαιώνεται ξανά.
Το καγκουριά αλλάξτε το με το οτιδήποτε άλλο ενδιαφέρει και αμέσως φτάνουμε στο κυριότερο πρόβλημα της κακούργας κΕνωνίας. Το έλα ρε μαλάκα τώρα να ουμ αμαλάχει ρε συ, ΝΤΑΞ λέμε και εμείς τα ίδια κάναμε κάποτε και σε τελική ανάλυση ρε φίλος να πιάσουν κανέναν άλλον ρε συ γιατί να, να ούμε, δηλαδή τώρα με τέτοια θα ασχολούμαστε ρε, να δηλαδή τώρα δεν πιάνετε ρε τους επώνυμους ρε που κάνουν αίσχη ρε και ασχολείστε με τον απλό κοσμάκη ρε που δεν έχει ρε από που να προστατευτεί ρε. Εδώ ρε ο σαμαράς μας έχει χαντακώσει με το μνημόνιο ρε και ασχολείστε ρε με το κράνος ρε τύποι, άσε ρε αν είχα λεφτά για κράνος και εξάτμιση μαμά λέμε θα παντρευόμουνα ρε, πιάστε ρε κανένα κλέφτη ρεεεεεεεεεεεε και αφήστε ρε τον κοσμάκη ρε ήσυχο ρε ένα παπάκι έχω ρε να ζήσω τη φαμίλια ρε και θα με φάτε ζωντανό ρε λαμόγια ρε πωωωωωω κοίτα ρε κάτι άτομα ρε μην κάνεις να ουμ ένα γύρο την πλατεία ρε να δεις κανέναν άνθρωπο ρε, μην ανοίξεις ρε λίγο το γκαζάκι ρε να ξεχαστείς ρε φίλος μας πνίξανε τα λαμόγια ρεεεεεεε λίγο να ξεσκάσουμε θέλουμε και εκεί ρε, στη σφαλιάρα εσείς οι ευαισθητούληδες ρε; Αλλά που ρε φίλος, άμα έχεις μεγαλώσει ρε στα πίπουλα ρε που να με νιώσεις, αχ κακούργα κενωνία ρε, αλίμονο σε εμάς τους φτωχούς ρε...

Ταπεινή γνώμη μεσιέ κεραυνοάσε είναι ότι η καγκουριά την οποία θίγεις εν προκειμένω (αλλά όχι μόνο αυτή φυσικά) περνάει δια της μιμήσεως από γενεά σε γενεά. Και διασκεδάζω με τους κοπτόμενους για την καγκουριά και την οδική ασφάλεια γενικώς οι οποίοι δια του παραδείγματος δηλώνουν άλλα, δια στόματος ή πληκτρολογίου άλλα.

Γεια σου amyroykai.Θα σταθω στη τελευταια παραγραφο.Λες η καγκουρια(και οχι μονο)ειναι μιμηση.ΟΚ θα συμφωνησω.Ο μικρος μου γιος (20 τωρα)γουσταρει μηχανακια.Οταν βγενει εξω τι βλεπει; τα "μαλακιστηρια" που εχω αναφερει να κανουν αυτα που κανουν(μη τα ξαναγραφω).Τι πιο φυσικο να γινει ενας απο αυτα;συμφωνω.Ομως εδω μπαινει και η πιο μεγαλη δυναμη:o γονιος.Μονο αυτος μπορει να βγαλει ενα σωστο μελος στη κοινωνια(αμα περιμενεις απο κρατος εκπαιδευση κλπ σωθηκες).Και μιας και εδω μεσα γραφουμε για μηχανες, θα το περιορισω στα μηχανακια.Που αφηνεις ρε μαλακα-αμυαλε πατερα το παιδι να λυσαει(γιατι λυσαει)χωρις κρανος;που το αφηνεις να φευγει απο το σπιτι με σωληνα εξατμιση;δεν το ακους;δεν καταλαβαινεις οτι θα γαμησει ολο το κοσμο απο τη βαβουρα;....και αλλα πολλα.Ναι εκανα και γω μαλακιες στα νιατα μου,εμαθα,καταλαβα,κατανοησα και τα μετεφερα στα παιδια μου.............Τωρα για τα παραπανω που γραφεις.....ειμαι λιγο αντιθετος.Ενα παραδειγμα και αν καταλαβες..καταλαβες:εδω που μενω μας εχουν γαμησει στο θορυβο τα μηχανακια.Μου λεει ο μεγαλος γιος(25 χρονων-κανενα ενδιαφερον για μοτο):ρε πατερα βγαλε το σιγαστηρα και παμε εξω απο αυτονων το σπιτι,να δουμε θα τους αρεσει;ενοειται δεν τοκανα και του εδωσα(για αλλη μια φορα)να καταλαβει δεν με νοιαζει τι κανει ολος ο κοσμος.Με νοιαζει τι κανω εγω......παμ παρακατ...Επειδη αυτοι κλεψανε και εχουν ξεσκισει τον κοσμο,ε..ας κανω και γω καμμια μαλακια να ξεδωσω(οπου μαλακια βλεπε:και λιγο παρανομια με τη μηχανη,και αν μπορουμε να γινουμε λιγο λαμογια...αφου αυτοι ειναι ΑΡΧιλαμογια).Οχι ρε φιλε amyroukai δεν θα γινω σα την αφεντια τους.Και ξερεις γιατι;γιατι αυτο θελουν.Αυτα(κιαλλα πολλα αλλα δεν ειναι για τωρα)...φιλικοτατα...δεν εχω να χωρισω τιποτα με κανενα(εδω μεσα).

amyroukai
12/11/2014, 21:51
@γαυρε εννοείται live and let live και στα αχαμνα μας αέρας.

Αλλά την συζήτηση στο Παγκαλειο πνευμα του γιατί σας ενοχλεί ο καγκουρας, αφού "μαζί τα κάναμε" δεν την καταλαβαίνω ούτε απολαμβάνω το τσουβαλιασμα. Όχι ότι κατσαρωνει καμμιά βλεφαριδα, απλά μια που λέμε ο καθένας το δικό του, να πω και γω το λίγο μου. Thunderace δεν θα χωρίσουμε κάτι αλλά δεν υπήρξα ποτέ ο μαλάκας που με ενοχλεί σήμερα, οποτε δεν σε νιώθω.

Bob_o_mastoras
12/11/2014, 22:35
Ενταξει τη μ@λακια μας ολοι λιγο-πολυ την καναμε. Το σημαντικο ειναι να το καταλαβαινουμε και να γινομαστε καλυτεροι ανθρωποι.
Ειδικα οσοι σταθηκαμε τυχεροι και δεν την πατησαμε ή δεν δεχτηκαμε τις συνεπειες.
Ουδεις "ασφαλτος" οπως ειπε και ενα μεγαλο πνευμα του ελληνικου πενταγραμμου! :lol:

7Tolis
13/11/2014, 04:29
Δε με θυμάμαι να κάνω μαλακίες που να έχουν αντικτυπο σε άλλους. Πλέον όμως,αρχίζει να συμβαίνει αυτό ---->>> http://www.imdb.com/title/tt0106856/?ref_=nm_knf_i3

AristidisZ
13/11/2014, 07:01
Να μην βάζετε παραπλανητικους τίτλους στα thread γιατί θα έρθει ο Μικες και θα ψάχνει να βρει ποιοι εχουν κόρες παρθένες...

Μικe777
13/11/2014, 15:52
Να μην βάζετε παραπλανητικους τίτλους στα thread γιατί θα έρθει ο Μικες και θα ψάχνει να βρει ποιοι εχουν κόρες παρθένες...

και μαλλον δεν θα εχει κι αδικο.:smokin:

Specialized
14/11/2014, 10:36
πολύ θα με κρίνουν για αυτό που θα πώ ελάχιστοι με ξέρουν προσωπικά όπως ο Shooter Και ξέρει τι μυαλό κουβαλάω.

Οδηγάω από τα 18 μου ,τίποτα το σπουδαίο μιας και είμαι νέος μπροστά σε εσάς ή γενικότερα σε όσους είναι εδώ μέσα.

Μπορώ να πώ επίσης οτι είμαι το παράδειγμα προς μίμηση όπως είπε ένας αστυνομικός στο τροχαίο που με χτύπησαν (χωρίς να φταίω) .Ο λόγος; Ορίστε που το άγχος κάνει καλό ,πριν καν πάρω την 1η μου μηχανή είχα πάρει ήδη κράνος μπουφάν εξάρτιση πλήρη,όσο και αν περίεργο ακούγεται.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΕΒΕΙ ΟΥΤΕ 1 ΦΟΡΑ χωρίς κράνος, δεν έχω ανεβάσει 2ο άτομο χωρίς κράνος.

Καλοκαίρι; Ναι,όσο και αν δεν το πιστεύουν μερικοί φοράω μπότες κανονικά και με τον νόμο με φούλ εξάρτιση.Ακόμα ξανα λέω όταν είχα την 1η μου μηχανή που ήταν τo 125CBR.

Στα φανάρια ήμουν απο τους λίγους που φορούσα τόσα, και 2-3 φορές έτυχε να με κοροιδέψουν και να με πούν τι τα φοράς όλα αυτά 125 είναι,λες και με το 125 δεν σκοτώνεσαι ή σπας το κεφάλι σου.Πάντα με το χαμόγελο όμως απαντούσα ,το κάνω για την δική μου ασφάλεια δεν με νοιάζει τι κάνεις "Εσύ" που δεν φοράς κράνος (ήταν μεγάλη σε ηλικία σχετικά αλλά και συνομίλικοι).

Κράζω κάθε φορά όταν βλέπω χωρίς κράνος άτομα , ή όταν βλέπω άτομα με τις πλάκας κράνος λες και κοστολογούν το κεφάλι τους για 20€ ή το καλύτερο ; Στον αγκώνα (για να μην χαλάει το μαλλί).

Στον δρόμο συμπεριρφορά μου είναι άκρως "μαζεμένη" και πριν το τροχαίο ήταν και μετά και τώρα με την μεγαλύτερη μηχανή. Τα καγκουριλίκια μπορείς να τα κάνεις στην πίστα να στρίψεις όσο μπορείς και να μάθεις τα όρια σου όχι στον δρόμο ,γιατί εκεί κινδυνέουν ζωές,ακόμα και η δική σου. (Στην Μοναστήριου Θεσσαλονίκη βάζω 2α και από πίσω χωρίς γκάζι μαζεύω κώλο γιατί πετάει αριστερά δεξιά σαν πλοίο,τόσο γυαλί που είναι ο δρόμος).

Όσα ταξίδια έχω κάνει επίσης φοράω την ολόσωμη μου,δερμάτινη στολή και πάω, αν τύχει να πάρω 2ο άτομο, του φοράω τα άλλα σετ με ρούχα που έχω.

Υπερβολικός ; Ίσως και ναι ,ίσως και όχι.Αλλά είναι δική μου άποψη και δική μου θέληση να προσέχω τον εαυτό μου όσο μπορώ ,και ας λένε οι άλλοι ότι θέλουν.

Μικρό παράδειγμα για να κλείσω,με χτυπάει το τυπάς από το στενό με ΣΤΟΠ ,όπως είχα γράψει σε άλλο θέμα με το παλιό μου μηχανάκι , άσχετα τι έγινε και πως και που κατέληξα και με τα 50 που πήγαινα κτλ. κτλ. οι γιατροί στο νοσοκομείο + ο αστυνομικός που με είπε οτι είμαι παράδειγμα προς μίμηση (έγινε μπροστά σε καφετερίες με πολύ κόσμο και πολλά μηχανάκια που το είδαν το συμβάν), είπαν οτι το πόδι μου θα είχε λάμες και βίδες σε αρκετά σημεία στα οποία απλά; Είχα ένα πρύξιμο,τίποτα άλλο περπατούσα κανονικά.Σκέψου ήταν 125 ... Τα άτομα που ήξερα και με κορόιδευαν για την στολή που φοράω τόσα κτλ. γιατί ήταν και καλοκαίρι , το έραψαν όταν έμαθαν για το τροχαίο με τα 50 και το βούλωσαν γιατί ; γιατί είχα σώσει το πόδι μου.

Συγνώμη για το κείμενο, αλλά ήθελα και εγώ να τα βγάλω λίγο απο μέσα μου και να συμεριστώ αυτό που έγραψες.

Οδιγική παιδεία δεν υπάρχει.



Συμφωνώ μαζί σου 100%. Να προσθέσω ότι σε επαγγελματικό ταξίδι στη Βιέννη, καλοκαίρι με 35+ βαθμούς, οι μοτοσυκλετιστές ήταν ντυμένοι με FULL εξοπλισμό! Δεν είδα άνθρωπο με οτιδήποτε δίκυκλο που δεν είχε εξοπλισμό. Δεν είδα ΕΝΑΝ οδηγό που δεν σεβάστηκε τον ΚΟΚ και τους υπόλοιπους οδηγούς-πεζούς. Έρχονται φίλοι από το εξωτερικό και απορούν με τους ξεκράνωτους και ημίγυμνους μοτοσυκλετιστές.

Δυστυχώς εδώ είμαστε μαγκιά-κλανιά μέχρι να έρθουν τα σκούρα. Σκέφτομαι ότι πληρώνω κάτι βλάκες που θέλουν να θέτουν τον εαυτό τους και κυρίως τους άλλους σε κίνδυνο και σπάζομαι τρομερά. Θα έπρεπε να μην παρέχονται καν δωρεάν νοσήλεια σε κάθε ανεύθυνο και να υπήρχαν τεράστιες ευθύνες στην πρόκληση τροχαίων (από πλημμέλημα σε κακούργημα όπου αυτό στοιχειοθετείται).

teogtp
14/11/2014, 10:42
Συμφωνώ μαζί σου 100%. Να προσθέσω ότι σε επαγγελματικό ταξίδι στη Βιέννη, καλοκαίρι με 35+ βαθμούς, οι μοτοσυκλετιστές ήταν ντυμένοι με FULL εξοπλισμό! Δεν είδα άνθρωπο με οτιδήποτε δίκυκλο που δεν είχε εξοπλισμό. Δεν είδα ΕΝΑΝ οδηγό που δεν σεβάστηκε τον ΚΟΚ και τους υπόλοιπους οδηγούς-πεζούς. Έρχονται φίλοι από το εξωτερικό και απορούν με τους ξεκράνωτους και ημίγυμνους μοτοσυκλετιστές.

Δυστυχώς εδώ είμαστε μαγκιά-κλανιά μέχρι να έρθουν τα σκούρα. Σκέφτομαι ότι πληρώνω κάτι βλάκες που θέλουν να θέτουν τον εαυτό τους και κυρίως τους άλλους σε κίνδυνο και σπάζομαι τρομερά. Θα έπρεπε να μην παρέχονται καν δωρεάν νοσήλεια σε κάθε ανεύθυνο και να υπήρχαν τεράστιες ευθύνες στην πρόκληση τροχαίων (από πλημμέλημα σε κακούργημα όπου αυτό στοιχειοθετείται).

Μηπως να το ξανασκεφτεις λιγακι;

Pan (dvs)
14/11/2014, 10:53
Συμφωνώ μαζί σου 100%. Να προσθέσω ότι σε επαγγελματικό ταξίδι στη Βιέννη, καλοκαίρι με 35+ βαθμούς, οι μοτοσυκλετιστές ήταν ντυμένοι με FULL εξοπλισμό! Δεν είδα άνθρωπο με οτιδήποτε δίκυκλο που δεν είχε εξοπλισμό. Δεν είδα ΕΝΑΝ οδηγό που δεν σεβάστηκε τον ΚΟΚ και τους υπόλοιπους οδηγούς-πεζούς. Έρχονται φίλοι από το εξωτερικό και απορούν με τους ξεκράνωτους και ημίγυμνους μοτοσυκλετιστές.

Δυστυχώς εδώ είμαστε μαγκιά-κλανιά μέχρι να έρθουν τα σκούρα. Σκέφτομαι ότι πληρώνω κάτι βλάκες που θέλουν να θέτουν τον εαυτό τους και κυρίως τους άλλους σε κίνδυνο και σπάζομαι τρομερά. Θα έπρεπε να μην παρέχονται καν δωρεάν νοσήλεια σε κάθε ανεύθυνο και να υπήρχαν τεράστιες ευθύνες στην πρόκληση τροχαίων (από πλημμέλημα σε κακούργημα όπου αυτό στοιχειοθετείται).

Στο πρωτο σκελος δεν θα διαφωνησω,στο δευτερο ομως εχω μια ενσταση.

Εκτος και αν εσυ

1)δεν καπνιζεις
2)δεν πινεις
3)δεν εχεις παραβιασει ποτε φαναρι η στοπ
4)οδηγας παντα στα νομιμα ορια
5)δεν εχεις προσπερασει σε διπλη γραμμη
.
.
.
.
.

teogtp
14/11/2014, 11:10
Γαμησε τα Πανο........
Φανταζεσαι τον βλακα εκτος απο ακρανοτο να ειναι και ανεργος;
Να μην εχει πληρωσει τον ΕΝΦΙΑ;
Και να χρωσταει στην τραπεζα κανενα δανειο;
4πλα θα τον πληρωνω.................
Ωξο τους αλητες που βουλιαξανε την χωρα..............

Pan (dvs)
14/11/2014, 11:16
Πιτσιρικας δεν φορουσα κρανος.Ακομη και στα χειροτερα μονο ενα σκουφο.Νομιζα οτι επειδη ημουνα προσεκτικος δεν ητανε απαραιτητο.Φυσικα δεν υπηρχε τοτε καμμια ενημερωση για τους κινδυνους και το κρανος ητανε αξεσουαρ των γκαζοφονιαδων.

Μπουφαν και μποτες δεν υπηρχαν.Στην αρχη εβαλα ενισχυσεις σε ενα δερματινο και φορουσα αρβυλα στρατιωτικα.

Σημερα,μετα απο τοσα που εχουνε δει τα ματια μου,πρωτα φοραω μπουφαν,κρανος και μετα καβαλαω.Τα υπολοιπα,παντελονι,μποτες...,αναλογα την αποσταση.

Τοτε καναμε του κεφαλιου μας γιατι δεν ξεραμε.Σημερα για τους νεους οδηγους δεν υπαρχει δικαιολογια,γιατι ξερουν.Εχουνε ενημερωθει σε τετοιο βαθμο,που τους εχει βγει απο τα αυτια η ενημερωση.Θελουνε πολλα κατακεφαλα.Αλλα ακομη περισσοτερα κατακεφαλα,θελουνε οι παλαιοτεροι οδηγοι,που ακομη θεωρουνε μαγκια το να κυκλοφορουν ακρανωτοι και με τις σαγιοναρες.Δεν μπορουν να φανταστουν ποσο κακο κανουνε στα νεα παιδια.Η το γνωριζουνε,αλλα δεν τους καιγεται καρφι.

Pan (dvs)
14/11/2014, 11:20
Γαμησε τα Πανο........
Φανταζεσαι τον βλακα εκτος απο ακρανοτο να ειναι και ανεργος;
Να μην εχει πληρωσει τον ΕΝΦΙΑ;
Και να χρωσταει στην τραπεζα κανενα δανειο;
4πλα θα τον πληρωνω.................
Ωξο τους αλητες που βουλιαξανε την χωρα..............

Ωξο ρεεεεεε.

Specialized
14/11/2014, 11:39
Στο πρωτο σκελος δεν θα διαφωνησω,στο δευτερο ομως εχω μια ενσταση.

Εκτος και αν εσυ

1)δεν καπνιζεις
2)δεν πινεις
3)δεν εχεις παραβιασει ποτε φαναρι η στοπ
4)οδηγας παντα στα νομιμα ορια
5)δεν εχεις προσπερασει σε διπλη γραμμη
.
.
.
.
.


Θα σου πω σε αυτά που ρωτάς. Δεν κάνω τίποτα από αυτά που γράφεις, εκτός του ότι καπνίζω τον καπνό των άλλων όταν θέλω να βγω έξω να διασκεδάσω (μια που ω γνωστόν, ο Έλληνας δεν περιορίζει με ΤΙΠΟΤΑ την ελευθερία του τσιγάρου!). Πέραν αυτών που ρωτάς και που δεν έχουν καμία, μα καμία σχέση με το τι πρέπει να γίνει, θα πρέπει όλοι μας να καταλάβουμε ότι οι πράξεις μας έχουν και κάποια συνέπεια πάνω μας και στους άλλους. Κάνεις (κάνω) μαλακία; Θα πληρώσεις (πληρώσω)! Οι κακές πράξεις πρέπει να πληρώνονται. Όταν θα με πατήσει η "κυρία" που μιλά στο τηλέφωνο και γράφει στο νινί της την αρτιμέλεια μου εν γνώσει της, νομίζεις ότι θα νοιώσω καλύτερα αν ακούσω το επιχείρημα: "εσύ δεν οδηγάς μερικές φορές ενώ μιλάς στο κινητό;".

Στα νοσήλεια το ξέρω, είναι σκληρό αλλά όταν ο άλλος εν γνώσει των συνεπειών, επιμένει να κάνει το κομμάτι του, ας αναλάβει και τις συνέπειες. Δεν υπάρχει δυνατότητα κάθε πολίτης να έχει δίπλα του ένα προσωπικό τροχονόμο να τον συγκρατεί από το να κάνει βλακείες.

Στο άλλο που γράφω, κυκλοφορεί ο πα-τέρας με σαγιονάρα κι ένα παιδάκι μπροστά στην καρίνα του σκούτερ. Εγώ θα τον ξεβράκωνα (δίπλωμα, σκούτερ) και θα τον πήγαινα μέσα για κακούργημα προς το παιδί του.

Ο άνεργος, ο άπορος, ο ηλικιωμένος να μην πληρώνουν τίποτα. Η παιδεία δωρεάν και άριστη. Αλλά κι εγώ που τυχαία και δόξα τω Θεώ έχω μια δουλειά, δεν μπορώ να πληρώνω τους κηφήνες πολιτικούς και τους μαλάκες ασυνείδητους.

teogtp
14/11/2014, 12:14
Παω να τυπωσω μια φορολογικη ενημεροτητα και ερχομαι...........................

Pan (dvs)
14/11/2014, 13:33
Παω να τυπωσω μια φορολογικη ενημεροτητα και ερχομαι...........................

Θα τα πουμε σε καμμια βδομαδα?


Specialized καταλαβαινω λιγο πολυ τι λες ,αλλα δεν μπορω να αφησω τον αλκοολικο χωρις περιθαλψη,γιατι ξερει οτι θα την χρειαστει αλλα αυτος το βιολι του.
Ουτε τον αλλο που του λεει ο γιατρος οτι ,αν δεν κοψει το τσιγαρο θα καταληξει στο νοσοκομειο.

Για τον σαγιοναρατο η αυτον που μιλαει στο κινητο και οδηγει,υπαρχει νομος (και καλα κανει).Ας εφαρμοστει.


Το θεμα του νηματος ειναι "οι παρθενες".Ας το αφησουμε να προχωρησει.:beer:

sniper
14/11/2014, 14:14
Παρθένες ή μη, αφήστε τα άλλα και πείτε μου τι βλέπετε σε αυτή τη φωτό που δεν θα δείτε ΠΟΤΕ σήμερα σε μια τέτοια παρέα.

326976

Η φωτό είναι απο το ιντερνετ, δεν έχω το copyright της, και δεν εχω αδεια να την αναδημοσιεύσω. Αν κάποιος αναγνωρίσει τον εαυτό του ή είναι ο δημιουργός της και δεν επιθυμεί να είναι αναρτημένη εδω, παρακαλώ να με ειδοποιήσει να την αφαιρέσω.

Dimos35
14/11/2014, 14:22
Παρθένες ή μη, αφήστε τα άλλα και πείτε μου τι βλέπετε σε αυτή τη φωτό που δεν θα δείτε ΠΟΤΕ σήμερα σε μια τέτοια παρέα.


Χμμμμ ... δε θα δούμε ποτέ τόσες πολλές άσπρες κάλτσες μαζεμένες; :lol:
(σωστό το point σου :) )

amyroukai
14/11/2014, 14:23
Έναν υπερήρωα χωρίς μηχανάκι που κατάφερε να τρέξει πίσω από όλους τους άλλους που έχουν μηχανή και κάθεται να ξαποστάσει, κάτω δεξιά;
Ένα μοτοκρός με αριθμό +-3 (και είναι ο μόνος με γυναίκα, ενδιαφέρον)?

Αλλά μάλλον εννοείς το ότι στην παρέα δεν έχουν όλοι την δική τους μηχανή, πάνε όμως όλοι μαζί δικάβαλα το οποίο όντως σήμερα δεν συμβαίνει.

sniper
14/11/2014, 14:39
Έναν υπερήρωα χωρίς μηχανάκι που κατάφερε να τρέξει πίσω από όλους τους άλλους που έχουν μηχανή και κάθεται να ξαποστάσει, κάτω δεξιά;
Ένα μοτοκρός με αριθμό +-3 (και είναι ο μόνος με γυναίκα, ενδιαφέρον)?

Αλλά μάλλον εννοείς το ότι στην παρέα δεν έχουν όλοι την δική τους μηχανή, πάνε όμως όλοι μαζί δικάβαλα το οποίο όντως σήμερα δεν συμβαίνει.

Eύγε...

Σήμερα λοιπον βλέπουμε τη μηχανή πολύ διαφορετικά απ' ότι πριν 20-30 χρόνια.

Δεν μπορείς να συγκρίνεις πράγματα του χθες με το σήμερα, όπως και δεν μπορείς να είσαι ο ίδιος εσύ με το τι ήσουν χθες αλλά και με τον σημερινό "νέο"...

Bob_o_mastoras
14/11/2014, 15:22
Εγω στη φωτο βλεπω οτι δεν υπαρχουν Ευρωπαϊκα μηχανακια!! Ωραιες εποχες!!! :D:lol:

thunder ace
14/11/2014, 16:51
Εγω στη φωτο βλεπω οτι δεν υπαρχουν Ευρωπαϊκα μηχανακια!! Ωραιες εποχες!!! :D:lol:

Μηπως ειδες κανεναν να φοραει η να εχει κρανος;

amyroukai
14/11/2014, 18:33
Από ιστορίες του "τότε", όποιος εμφανιζόταν με κράνος ΔΕΝ γινόταν δεκτός σε βόλτες.

bruno
14/11/2014, 18:40
Aυτος με το μουστακι,ο πισω στην καπου στην μεση,:D για πασοκατζης μοιαζει!

thunder ace
14/11/2014, 18:41
Από ιστορίες του "τότε", όποιος εμφανιζόταν με κράνος ΔΕΝ γινόταν δεκτός σε βόλτες.

Aμα δε εκανε το λαθος να σκασει μυτη με κανα δερματινο(της πλακας φυσικα)τον καιγαμαι.

7Tolis
14/11/2014, 18:45
Τον μπίλια δεν βλέπω στη φωτό.

bruno
14/11/2014, 18:56
Ουτε εγω ημουν σωστος τοτε,αλλα τοτε ηταν αλλα χρονια.Καποια μερα ειδα ένα πιτσιρικα σε παπι και αναρωτηθηκα ότι αυτος δεν μας προλαβε ηλικιακα σαν προτυπα:cry:,πως σκατα ηταν ιδιος όπως 20 χρονια πριν;

spyrakos35
15/11/2014, 10:31
Ουτε εγω ημουν σωστος τοτε,αλλα τοτε ηταν αλλα χρονια.Καποια μερα ειδα ένα πιτσιρικα σε παπι και αναρωτηθηκα ότι αυτος δεν μας προλαβε ηλικιακα σαν προτυπα:cry:,πως σκατα ηταν ιδιος όπως 20 χρονια πριν;

Γιατι τον πιτσιρικα τον πηγαιναν σχολειο με το παπι οι γονεις του χωρις κρανος......

amyroukai
15/11/2014, 11:14
Eύγε...

Σήμερα λοιπον βλέπουμε τη μηχανή πολύ διαφορετικά απ' ότι πριν 20-30 χρόνια.

Δεν μπορείς να συγκρίνεις πράγματα του χθες με το σήμερα, όπως και δεν μπορείς να είσαι ο ίδιος εσύ με το τι ήσουν χθες αλλά και με τον σημερινό "νέο"...

Αυτό είναι πολύ αληθινό.

Για την αλλαγή που παρατηρείς στην φωτογραφία πάντως, φταίει η πολιτική και το μάρκετινγκ. Από φωτογραφίες σαν αυτές, φτάσαμε στο να ντρέπεται ο κάθε λαλάκης να κυκλοφορεί με το "παλιό" gsxr, δηλαδή το περσινό. Ειδικά όταν ο φίλος του είχε πάρει το φετινό. Η παρέα έγινε εσωτερική κόντρα, οι φιλίες έγιναν μόνο επιφάνεια και το "να ψοφήσει όλο το κοπάδι του χωριού" όχι μόνο ο γάιδαρος του γείτονα, κανόνας.

thunder ace
15/11/2014, 13:01
Παιζουν με το μυαλο μας,μας κανουν ολο να θελουμε,υπαρχει ολοκληρη επιστημη για αυτο.Το μονο που μας κανει να μην αγοραζουμε συνεχεια, ειναι η αφραγκια μας.