PDA

View Full Version : προβλημα με μεταβίβαση, κωλυσιεργία αγοραστή



gkr
12/11/2014, 14:23
Την καλησπέρα μου σε όλους.
κάπου στο τέλος του 2013 πούλησα το 600αράκι μου, όπου λόγω περιορισμένου χρόνου (μένω μόνιμα εξωτερικό) πήγαμε σε ένα ΚΕΠ κάναμε τις γνωστές υπεύθ. δηλώσεις/εξουσιοδοτήσεις και το θέμα έκλεισε. Την περασμένη εβδομάδα εκτύπωσα τα τέλη κυκλοφορίας για το 2015 όπου (τι έκπληξη) εμφανίστηκε το πουλημένο 600. Από επικοινωνία με τον "αγοραστή" ανακάλυψα ότι η μεταβίβαση δεν έγινε ποτέ (ισχυρίστηκε ότι είχε κάποιο τραυματισμό, ήταν κλινήρης) και ότι θα το κοιτάξει τις επόμενες ημέρες μήπως ξανακάνουμε τις εξουσιοδοτήσεις να το τρέξει. Πέρασε μία εβδομάδα και τώρα έχει εξαφανιστεί, δεν απαντάει στα τηλέφωνα.
Το μπέρδεμα τώρα: για τη μεταβίβαση χρειάζεται ΚΤΕΟ (είχαμε κανονίσει να την περάσει εκείνος με εξουσιοδότηση, δεν έγινε ποτέ) και χαρτί από την εφορία ότι δεν χρωστάω τέλη κυκλοφορίας (που χρωστάω γιατί και να ήθελα δεν το ήξερα για να τα πληρώσω). Για ΚΤΕΟ χρειάζεται ασφαλιστήριο του οχήματος (έχει λήξει βεβαίως) και φυσικά όλα τα παραπάνω κάποιον πρόθυμο να τρέξει σε εφορίες, ΚΤΕΟ, ασφαλιστές, υπουργεία και λ7 για να πληρωθούν όλοι αυτοί.

Τα παραπάνω θα έλεγα ότι κυρίως είναι πρόβλημα του αγοραστή. Προσωπικά με ενδιαφέρει να μην φαίνεται ότι το μηχανάκι είναι δικό μου γιατί τώρα χρωστάω τέλη και έχω ανασφάλιστο όχημα με ότι κινδύνους μπορεί να επιφέρει αυτό.

Ρε συνάδελφοι για πείτε καμία γνώμη πως να το ξεμπλέξω, έχει τύχει σε κανέναν άλλο κατι παρόμοιο?

Dbnn
12/11/2014, 14:47
Αν σου εκανε δηλωση οτι αγορασε το ταδε οχημα απο σενα πας στην εφορια σου και καθαρισες.

gkr
12/11/2014, 14:50
Τέτοια δήλωση μου έκανε, την έχω θεωρημένη από το ΚΕΠ.
Η μεταβίβαση όμως δεν έγινε ποτέ.

Bowleno
12/11/2014, 15:19
Τέτοια δήλωση μου έκανε, την έχω θεωρημένη από το ΚΕΠ.
Η μεταβίβαση όμως δεν έγινε ποτέ.

Αφού την έχεις, δεν τρέχει μια, καλυμμένος είσαι τράβα στην εφορία όπως σου είπαν και είσαι οκ.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι τα τέλη, είναι μην κάνει κανενα ατύχημα και προσπαθήσει να στο φορέσει....

Την είχα πάθει κι εγώ όταν έδωσα το XL250S το 1990 η 91 σε έναν τρόμπα συνάδελφο εκεί που δούλευα τότες βεβαίως τον υποχρέωσα να κάνουμε τέτοιο χαρτί γιατί αυτός ήταν κ@υλωμένος να το πάρει επί τόπου, πάει, τρακάρει ένα αμάξι την επόμενη, δεν μου λέει το παραμικρό και μια βδομάδα μετά εμφανίστηκε στην πόρτα μου στο σπίτι ο παθών και αφού του έδειξα το χαρτί τον έστειλα σούμπιτο στον τρόμπα και τα ευκόλως εν νοούμενα παραλείπονται.....

Dbnn
12/11/2014, 15:46
Αφού την έχεις, δεν τρέχει μια, καλυμμένος είσαι τράβα στην εφορία όπως σου είπαν και είσαι οκ.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι τα τέλη, είναι μην κάνει κανενα ατύχημα και προσπαθήσει να στο φορέσει....

Την είχα πάθει κι εγώ όταν έδωσα το XL250S το 1990 η 91 σε έναν τρόμπα συνάδελφο εκεί που δούλευα τότες βεβαίως τον υποχρέωσα να κάνουμε τέτοιο χαρτί γιατί αυτός ήταν κ@υλωμένος να το πάρει επί τόπου, πάει, τρακάρει ένα αμάξι την επόμενη, δεν μου λέει το παραμικρό και μια βδομάδα μετά εμφανίστηκε στην πόρτα μου στο σπίτι ο παθών και αφού του έδειξα το χαρτί τον έστειλα σούμπιτο στον τρόμπα και τα ευκόλως εν νοούμενα παραλείπονται.....

Ακριβώς, ότι και να συμβεί είσαι καλυμένος. Πηγαίνεις στην εφορία και ξεμπερδεύεις μια και καλή εφόσον είναι θεωρημένη με γνήσιο κιόλας.

daz
12/11/2014, 17:13
Πάνε πάρτου το μηχανάκι. Δικό σου δεν είναι ακόμα? :lol:

Καλά ξεμπερδέματα. :beer:

gkr
12/11/2014, 17:37
Πάνε πάρτου το μηχανάκι. Δικό σου δεν είναι ακόμα? :lol:

Καλά ξεμπερδέματα. :beer:

δεν είμαι βέβαιος αν υπάρχει ακόμα το μηχανάκι...
δηλ. πλήρωσε κάποια χρήματα, έχει περάσει ένας χρόνος και δεν έχει ενδιαφερθεί να το μεταβιβάσει...
θέλω να πιστεύω το πιο αθώο σενάριο ότι απλά δεν έχει τα 300-400 ευρώ για να προχωρήσει τα χαρτιά

vaska
12/11/2014, 17:42
Εγώ πάντως μόνο με την υπεύθυνη δήλωση στα χέρια μου, θ' ανησυχούσα. Και για να μπορώ να κοιμάμαι ήσυχος τα βράδια και μην φοβάμαι τι θα ξημερώσει θα έπαιρνα και την γνώμη ενός δικηγόρου καθώς επίσης θα ασκούσα την όποια πίεση μπορούσα να ολοκληρωθεί η διαδικασία μιας και ακόμα και σήμερα για την εφορία φαίνεσαι κάτοχος του οχήματος.

gkr
12/11/2014, 18:01
Εγώ πάντως μόνο με την υπεύθυνη δήλωση στα χέρια μου, θ' ανησυχούσα. Και για να μπορώ να κοιμάμαι ήσυχος τα βράδια και μην φοβάμαι τι θα ξημερώσει θα έπαιρνα και την γνώμη ενός δικηγόρου καθώς επίσης θα ασκούσα την όποια πίεση μπορούσα να ολοκληρωθεί η διαδικασία μιας και ακόμα και σήμερα για την εφορία φαίνεσαι κάτοχος του οχήματος.

το αντιλαμβάνομαι και έχω τις ίδιες ανησυχίες.
πάντως με δικηγόρο που μίλησα ήταν καθησυχαστικός, βέβαια μου είπε το αυτονόητο: το πιο ανώδυνο είναι να ολοκληρωθεί η μεταβίβαση και να μην ανοίξουμε δουλειές.
Να δω πως θα γίνει αυτό με τον αγοραστή εξαφανισμένο...

amyroukai
12/11/2014, 19:34
Η Υ/Δ έχει λήξει φυσικά και η εφορία δεν θα την δεχτεί ως ισχυρή. Δεν βλάπτει μιά προσπάθεια...
Σε αντίστοιχη περίπτωση, η ιστορία έληξε μετά εξάμηνο και με την παρέμβαση δικηγόρου.

Από πότε χρειάζονται 400 ευρώ για να μεταβιβάσεις μιά μηχανή μωρέ; Απλή αμέλεια είναι, το "δεν τον γ.... το μλκα τον άλλον".

kerasaki
12/11/2014, 19:35
Μίλα μαζί του στο τηλέφωνο και πες του ότι θα πας στην τροχαία για να του υποβάλλεις μήνυση επειδή δεν έχει προχωρήσει σε μεταβίβαση όπως όφειλε, θα σε ενημερώσει ο αρμόδιος Αξιωματικός Υπηρεσίας σχετικά.

gkr
12/11/2014, 19:40
Η Υ/Δ έχει λήξει φυσικά και η εφορία δεν θα την δεχτεί ως ισχυρή. Δεν βλάπτει μιά προσπάθεια...
Σε αντίστοιχη περίπτωση, η ιστορία έληξε μετά εξάμηνο και με την παρέμβαση δικηγόρου.

Από πότε χρειάζονται 400 ευρώ για να μεταβιβάσεις μιά μηχανή μωρέ; Απλή αμέλεια είναι, το "δεν τον γ.... το μλκα τον άλλον".

περίπου τόσο είναι, πρέπει να πληρωθεί η ασφάλεια, τα τέλη του 2014 με προσαύξηση γιατί είναι καθυστερημένα το κτεο με προσαύξηση και το τέλος μεταβίβασης...

spyrakos35
12/11/2014, 19:44
από πότε η υ/δ έχει ημερομηνία λήξης?

lykourgi
12/11/2014, 19:44
Εφόσον έχει λήξει η υπεύθυνη δήλωση και αυτός είναι άφαντος, μήπως χρειάζεται μία καταγγελία στο Α.Τ. της περιοχής σου;

Όχι ότι θα του κάνουν κάτι, απλά να πάρεις ένα αντίγραφο από την καταγραφή, να υπάρχει για παν ενδεχόμενο.

Το πιθανότερο βέβαια είναι να πρόκειται για απλή αμέλεια. Αν υπήρχε βρωμοδουλειά δεν νομίζω να σου έκανε υπεύθ. δήλ., άσε που θα είχε "σκάσει" η μπόμπα ένα χρόνο τώρα

hidefnick
12/11/2014, 20:00
Δήλωσε κλοπή και τέλος...

spyrakos35
12/11/2014, 20:03
να πω και γω?

τράβα στην εφορία ΣΟΥ με την υ/δ παραμάσχαλα και ρωτα.....

yiannis172
12/11/2014, 20:41
Aυτο το παραμυθι οτι οι θεωρημενες υπευθυνες δηλωσεις και εξουσιοδοτησεις εχουν ημερομηνια ληξης,απο που προκυπτει;

Dbnn
12/11/2014, 21:12
από πότε η υ/δ έχει ημερομηνία λήξης?

Απο τότε που βαριόνται να ασχοληθούν και ψάχνουν το παραμικρό για να μην ασχοληθούν.

DrEvil
12/11/2014, 21:21
από πότε η υ/δ έχει ημερομηνία λήξης?
Οι υ/δ εχουν 3μηνη (αν θυμαμαι καλα) "ισχυ" η "διαρκεια εγκυροτητας".
Μετα πρεπει να πας για "φρεσκια"

akis_trevor
12/11/2014, 21:23
Οι υ/δ εχουν 3μηνη (αν θυμαμαι καλα) "ισχυ" η "διαρκεια εγκυροτητας".
Μετα πρεπει να πας για "φρεσκια"

και αν ο αλλος σε εγραψε στα @@ του οπως στην συγκεκριμενη περιπτωση,αυτο δεν μπορει να χρησιμοποιηθει ως αποδεικτικο οτι "εγω ειμαι καλυμενος,αυτος :a31::a31::a31: ;"

DrEvil
12/11/2014, 21:51
Δηλωνεις κλοπη κι να παει να γαμ'θει στα 'μπελια, αφου ειναι τοσο λακαμας.

Αν και ενας χασοδικης ισως να μπορουσε να εκμεταλλευτει την "σαπια" υ/δ και να μην υπαρχει θεμα για τον πωλητη.
Αυτο σημαινει ομως οτι ο πωλητης θα πρεπει να τρεχει για τον μαλακα, οποτε δηλωνεις κλοπη και ασε αυτον να τρεχει.
Η' ακομα καλυτερα συμβουλευεσαι τον φιλικο τσομπα της γειτονιας σου.

yiannis172
12/11/2014, 22:25
Οι υ/δ εχουν 3μηνη (αν θυμαμαι καλα) "ισχυ" η "διαρκεια εγκυροτητας".
Μετα πρεπει να πας για "φρεσκια"

Και ξαναρωταω....απο τη στιγμη που δεν το γραφει πανω καμια δηλωση οτι εχει ημερομηνια ληξης και η αστυνομια και τα ΚΕΠ,διαβεβαιωνουν οτι ισχυει επ'αοριστον,απο που προκυπτει οτι ''ληγουν'' οι ΥΔ;

yiannis172
12/11/2014, 22:27
Δηλωνεις κλοπη κι να παει να γαμ'θει στα 'μπελια, αφου ειναι τοσο λακαμας.

Αν και ενας χασοδικης ισως να μπορουσε να εκμεταλλευτει την "σαπια" υ/δ και να μην υπαρχει θεμα για τον πωλητη.
Αυτο σημαινει ομως οτι ο πωλητης θα πρεπει να τρεχει για τον μαλακα, οποτε δηλωνεις κλοπη και ασε αυτον να τρεχει.
Η' ακομα καλυτερα συμβουλευεσαι τον φιλικο τσομπα της γειτονιας σου.

Tο καλυτερο που μπορει να κανει.Βεβαια ας ψαξει μηπως υπαρχει νομικο κενο,στην περιπτωση που ο κατηγορουμενος αγοραστης,προσκομισει την εξουσιοδοτηση για μεταβιβαση.

vaska
12/11/2014, 23:09
Πραγματικα για μενα ειναι απορίας άξιο πως ετσι ευκολα κι ελαφρα τη καρδια συμβουλευετε καποιον να δηλωσει κλοπη. Ξερετε ισως ποσο ευκολο ειναι να του γυρισει μπουμερανκ η ιστορια και απο κει που εχει το πανω χερι να βρεθει κατηγορουμενος για απατη; αλλα ακομα και αυτο το σεναριο να μην παιξει, πως πας και κατηγορεις καποιον για κλεφτη την στιγμη που πολυ καλα ξερεις οτι δεν ειναι?

amyroukai
13/11/2014, 00:20
Και ξαναρωταω....απο τη στιγμη που δεν το γραφει πανω καμια δηλωση οτι εχει ημερομηνια ληξης και η αστυνομια και τα ΚΕΠ,διαβεβαιωνουν οτι ισχυει επ'αοριστον,απο που προκυπτει οτι ''ληγουν'' οι ΥΔ;

Από τότε που οι δημόσιες υπηρεσίες δεν τις δέχονται πέραν του τριμήνου. Καλώς; Κακώς; Ότι και να είναι, δεν τις δέχονται. Και όπως και να έχει το πράγμα, το ότι ο πωλητής έχει μιά ΥΔ που λέει ότι κάποιος αγόρασε από αυτόν κάτι αλλά δεν το μεταβίβασε είναι το τίποτα σε ότι αφορά την εφορία διότι τα τέλη βεβαιώνονται στο όνομα αυτού που έχει δηλωμένο το όχημα στην άδεια, το αυτό και για το ΚΤΕΟ και για τα "τηλεγραφικά" πρόστιμα ανασφάλιστων αν ισχύσουν. Προφανώς και θα μπορέσει να βρεθεί άκρη, αλλά με αρκετό τρέξιμο και κόπο και χρόνο. Και μεταβίβαση χωρίς και την παρουσία του εξαφανισμένου αγοραστή δεν θα γίνει.

Εγώ απορώ, αφού πήγατε που πήγατε σε κάποιο ΚΕΠ για τις υπογραφές στις δηλώσεις, γιατί δεν κάνατε και την αλλαγή στην άδεια να τελειώνει...

AristidisZ
13/11/2014, 06:37
Σε αντίστοιχη περίπτωση μου είχαν πει να πάω στο τμήμα και να κάνω μια απλή δήλωση του συμβάντος.
Για πετάξου μια βόλτα να ρωτήσεις

Eversman
13/11/2014, 08:02
Πραγματικα για μενα ειναι απορίας άξιο πως ετσι ευκολα κι ελαφρα τη καρδια συμβουλευετε καποιον να δηλωσει κλοπη. Ξερετε ισως ποσο ευκολο ειναι να του γυρισει μπουμερανκ η ιστορια και απο κει που εχει το πανω χερι να βρεθει κατηγορουμενος για απατη; αλλα ακομα και αυτο το σεναριο να μην παιξει, πως πας και κατηγορεις καποιον για κλεφτη την στιγμη που πολυ καλα ξερεις οτι δεν ειναι?

Συμφωνώ με τον Βασίλη. Πώς κατηγορείς κάποιον για κλοπή -και δεν μιλάμε για μία τσίχλα - μοτοσυκλέτας ενώ δεν ισχύει? Κινούνται άλλες διαδικασίες μετέπειτα, επώδυνες και για τους δύο εμπλεκόμενους.
Πήγαινε στο τμήμα καλέ μου φίλε, κάνε μία δήλωση για να υπάρχει καταγεγραμμένο σαν συμβάν και μετά στην ΔΟΥ.

alexzafeir
13/11/2014, 08:47
Φιλε μου ειχα την ιδια περιπτωση σε αμαξι. Βεβαια εβλεπα (με τη βοηθεια φιλου αστυνομικου ) αν εκανε την μεταβιβαση. Τον επερνα τηλ και μου ελεγε θα την κανει κτλ, μετα δεν απαντουσε. Οι υπευθυνες δηλώσεις δεν ισχυουν επ άοριστον. Εγω του εδωσα δυο μερες καιρο αλλιως θα εκανα δηλωση του συμβαν στην αστυνομια και θα μου επεστρεφε το αμαξι. Πρωτα από ολα στειλε εξωδικο με ενα δικηγόρο. Αν προκαλέσει θανατηφορο τροχαιο την γα@@σες και ολα αυτα για ενα μα@@κα ανευθυνο. Το οχημα ειναι στο ονομα σου - ανασφάλιστο πιθανον και κυκλοφορει καπου εκει εξω. Μην ρισκαρεις στειλε τωρα εξωδικο να είσαι καλυμμένος δινοντας διορια 36ωρων για μεταβιβαση αλλιως αρεις την υπευθυνη δηλωση και θα πρεπει να σου την επιστρεψει. Ναι την υπευθυνη δηλωση μπορεις να την αρεις απλως πρεπει να την κοινοποιήσεις στους εμπλεκομενους (εξωδικο). Αν πας στην αστυνομια πιθανον να σου πουν το ιδιο ...Και μπορεις να τον κατηγορησεις οχι για κλοπη αλλα για καταχρηση του οχηματος (του το εδωσες με την θεληση σου με προϋποθέσεις (να γινει μεταβιβαση) και αυτος το κυκλοφορει χωρις ΚΤΕΟ στο ονομα σου ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ δηλαδη.

Υ.Σ. Οταν κανουμε μεταβίβαση γραφουμε .....δηλωνω οτι επιτρέπω στον ... να μεταβιβάσει αντι εμου το υπάριθμ ..... εντος 4 εργάσιμων ημερων. Μετα το περας των 4 ημερων το παρον ακυρώνεται.


Μια αλλη ΥΔ που θα λεει ο αγοραστης: δηλωνω οτι θα εχω με αποκλειστική ευθυνη μου το υπάριθμ .... οχημα στην κατοχη μου μεχρι την οριστικη μεταβιβαση στο ονομα μου, το οποιο δεν θα κυκλοφορώ.

Τωρα το βρήκα

Σχετ. : Η 58/2008 εγκύκλιος του ΟΑΕΕ


Η εξουσιοδότηση εκδίδεται για μία μόνο αιτία, παρέχεται δηλαδή για τη διεκπεραίωση συγκεκριμένης υπόθεσης και ισχύει μέχρι τη στιγμή που θα διεκπεραιωθεί η συγκεκριμένη υπόθεση, εκτός αν την ανακαλέσει προηγουμένως αυτός που την εξέδωσε (εξουσιοδοτών). Πάντα κατατίθεται σε πρωτότυπο και φέρει βεβαίωση του γνησίου της υπογραφής του εξουσιοδοτούντος, προκειμένου αφ’ ενός να αποδεικνύεται η ταυτότητά του και αφ’ ετέρου να διασφαλίζονται τα έννομα αποτελέσματα της βούλησής του.

hidefnick
13/11/2014, 08:54
Πραγματικα για μενα ειναι απορίας άξιο πως ετσι ευκολα κι ελαφρα τη καρδια συμβουλευετε καποιον να δηλωσει κλοπη. Ξερετε ισως ποσο ευκολο ειναι να του γυρισει μπουμερανκ η ιστορια και απο κει που εχει το πανω χερι να βρεθει κατηγορουμενος για απατη; αλλα ακομα και αυτο το σεναριο να μην παιξει, πως πας και κατηγορεις καποιον για κλεφτη την στιγμη που πολυ καλα ξερεις οτι δεν ειναι?


Αν πάει και σκοτώσει κανέναν, με το κατα πάσα πιθανότητα ανασφάλιστο, ποιόν θα κυνηγάνε? Και ειλικρινά τώρα, ποιές οι πιθανότητες να έχεις να κάνεις με συνενοήσιμο άτομο, σε τέτοια ιστορία? Ούτε τηλέφωνα δεν απαντάει. Αν έχεις όρεξη για έξοδα και ιστορίες πας σε έναν ικηγόρο και αρχιζεις τα εξωδικα. Αν οχι, τι? Τον παρακαλάς, μπας και?

vaska
13/11/2014, 09:00
Αν πάει και σκοτώσει κανέναν, με το κατα πάσα πιθανότητα ανασφάλιστο, ποιόν θα κυνηγάνε? Και ειλικρινά τώρα, ποιές οι πιθανότητες να έχεις να κάνεις με συνενοήσιμο άτομο, σε τέτοια ιστορία? Ούτε τηλέφωνα δεν απαντάει. Αν έχεις όρεξη για έξοδα και ιστορίες πας σε έναν ικηγόρο και αρχιζεις τα εξωδικα. Αν οχι, τι? Τον παρακαλάς, μπας και?

Μωρέ δεν διαφωνώ στο ότι πρέπει να κινηθεί αλλά ρε φίλος να δηλώσει κλοπή μου πάει μπόλικο και όχι και πολύ έντιμο από μέρους του πωλητή.
Άλλο πράγμα να τον απειλήσεις ότι αν δεν κάνει μεταβίβαση σε 24 ώρες θα δηλώσεις κλοπή και άλλο να το κάνεις.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να διαφυλάξει τα πισινά του ο πωλητής και μάλιστα ASAP όπως λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι αλλά η κλοπή είναι άλλο πράγμα.

alexzafeir
13/11/2014, 09:11
Οχι κλοπη - καταχρηση (Και μπορεις να τον κατηγορησεις οχι για κλοπη αλλα για καταχρηση του οχηματος -του το εδωσες με την θεληση σου με προϋποθέσεις - να γινει μεταβιβαση και αυτος το κυκλοφορει χωρις ΚΤΕΟ στο ονομα σου ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ δηλαδη)


αλλο πραγμα ειναι - εσυ να τον σκεφτεις να μην μπλεξει αυτος σε σκεφτεται ...

gkr
13/11/2014, 09:16
Στα ΚΕΠ ανταλλάξαμε δηλώσεις,
όπως έχω από αυτόν ότι αγόρασε έχει και εκείνος από εμένα ότι πούλησα. Δεν μπορώ να δηλώσω κλοπή.
Επίσης μεταβίβαση γίνεται μόνο στο υπ. συγκοινωνιών, έτσι τουλάχιστον μας είπαν στο συγκεκριμένο υποκατάστημα, το μόνο που μπορούσαν να κάνουν ήταν να θεωρήσουν υπ. δηλώσεις και εξουσιοδοτήσεις για να το τρέξει ο αγοραστής.
Σήμερα προσπάθησα πάλι να τον βρω στο τηλέφωνο, άφαντος.
Το βλέπω μόλις έρθω Ελλάδα θα αρχίσω με αστ. τμήματα και δικηγόρους.

alexzafeir
13/11/2014, 09:33
Το λεω τριτη φορα δηλωνεις ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ (το χρησιμοποιει στο ονομα σου παρα την θεληση σου) αν δεν θελει να το μεταβιβασει (δικαιωμα του) θα πρεπει να σου επιστραφεί

Στειλε του μυν οτι θα δηλώσεις κατάχρηση στην αστυνομία σε 5 ημερες αν δεν κανει μεταβιβαση. Το ποιο πιθανο ειναι να σε περνει αυτος τηλ

gkr
13/11/2014, 09:41
Το λεω τριτη φορα δηλωνεις ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ (το χρησιμοποιει στο ονομα σου παρα την θεληση σου) αν δεν θελει να το μεταβιβασει (δικαιωμα του) θα πρεπει να σου επιστραφεί

Στειλε του μυν οτι θα δηλώσεις κατάχρηση στην αστυνομία σε 5 ημερες αν δεν κανει μεταβιβαση. Το ποιο πιθανο ειναι να σε περνει αυτος τηλ

δεν είναι κακή σκέψη,
δεδομένης της κατάστασης να κυκλοφορεί η μηχανή ανασφάλιστη είναι το καλό σενάριο, η δύσκολη περίπτωση είναι αν έχει κοπεί και πουληθεί ανταλλακτικά,
σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο τι ΚΤΕΟ να περάσει και τι μεταβίβαση, καλά ξεμπερδέματα...

yiannis172
13/11/2014, 14:58
Φιλε μου ειχα την ιδια περιπτωση σε αμαξι. Βεβαια εβλεπα (με τη βοηθεια φιλου αστυνομικου ) αν εκανε την μεταβιβαση. Τον επερνα τηλ και μου ελεγε θα την κανει κτλ, μετα δεν απαντουσε. Οι υπευθυνες δηλώσεις δεν ισχυουν επ άοριστον. Εγω του εδωσα δυο μερες καιρο αλλιως θα εκανα δηλωση του συμβαν στην αστυνομια και θα μου επεστρεφε το αμαξι. Πρωτα από ολα στειλε εξωδικο με ενα δικηγόρο. Αν προκαλέσει θανατηφορο τροχαιο την γα@@σες και ολα αυτα για ενα μα@@κα ανευθυνο. Το οχημα ειναι στο ονομα σου - ανασφάλιστο πιθανον και κυκλοφορει καπου εκει εξω. Μην ρισκαρεις στειλε τωρα εξωδικο να είσαι καλυμμένος δινοντας διορια 36ωρων για μεταβιβαση αλλιως αρεις την υπευθυνη δηλωση και θα πρεπει να σου την επιστρεψει. Ναι την υπευθυνη δηλωση μπορεις να την αρεις απλως πρεπει να την κοινοποιήσεις στους εμπλεκομενους (εξωδικο). Αν πας στην αστυνομια πιθανον να σου πουν το ιδιο ...Και μπορεις να τον κατηγορησεις οχι για κλοπη αλλα για καταχρηση του οχηματος (του το εδωσες με την θεληση σου με προϋποθέσεις (να γινει μεταβιβαση) και αυτος το κυκλοφορει χωρις ΚΤΕΟ στο ονομα σου ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ δηλαδη.

Υ.Σ. Οταν κανουμε μεταβίβαση γραφουμε .....δηλωνω οτι επιτρέπω στον ... να μεταβιβάσει αντι εμου το υπάριθμ ..... εντος 4 εργάσιμων ημερων. Μετα το περας των 4 ημερων το παρον ακυρώνεται.


Μια αλλη ΥΔ που θα λεει ο αγοραστης: δηλωνω οτι θα εχω με αποκλειστική ευθυνη μου το υπάριθμ .... οχημα στην κατοχη μου μεχρι την οριστικη μεταβιβαση στο ονομα μου, το οποιο δεν θα κυκλοφορώ.

Τωρα το βρήκα

Σχετ. : Η 58/2008 εγκύκλιος του ΟΑΕΕ


Η εξουσιοδότηση εκδίδεται για μία μόνο αιτία, παρέχεται δηλαδή για τη διεκπεραίωση συγκεκριμένης υπόθεσης και ισχύει μέχρι τη στιγμή που θα διεκπεραιωθεί η συγκεκριμένη υπόθεση, εκτός αν την ανακαλέσει προηγουμένως αυτός που την εξέδωσε (εξουσιοδοτών). Πάντα κατατίθεται σε πρωτότυπο και φέρει βεβαίωση του γνησίου της υπογραφής του εξουσιοδοτούντος, προκειμένου αφ’ ενός να αποδεικνύεται η ταυτότητά του και αφ’ ετέρου να διασφαλίζονται τα έννομα αποτελέσματα της βούλησής του.

Aυτα που γραφεις αναιρει το ενα το αλλο.Αρχικα λες οτι οι Υ/Δ δεν ισχυουν επ'αοριστον,πραγμα που δεν ισχυει (τεκμηριωμενα απο ΚΕΠ και αστυνομια) αλλα πες πως ισχυει,γιατι τον συμβουλευεις παρακατω να κανει αρση/ανακληση της εξουσιοδοτησης αν-κατα τα λεγομενα σου-εχει παρελθει ο χρονος ισχυος της και κατα συνεπεια ειναι πλεον ενα αχρηστο χαρτι;

alexzafeir
13/11/2014, 17:55
Φιλε μου συγνωμη αν σε μπερδεψα. Εννοώ οτι μπορεις να την αρεις δεν ισχυει για πάντα. Την εκανα και τωρα δεν μπορω να αλλαξω αυτα που έγραψα. Αν υπάρχει νεότερη δηλωση πάυει να ισχυει η παλαια. συγνωμη και παλι αν δεν το διατύπωσα καλα.

bulmont
13/11/2014, 19:49
Πραγματικα για μενα ειναι απορίας άξιο πως ετσι ευκολα κι ελαφρα τη καρδια συμβουλευετε καποιον να δηλωσει κλοπη. Ξερετε ισως ποσο ευκολο ειναι να του γυρισει μπουμερανκ η ιστορια και απο κει που εχει το πανω χερι να βρεθει κατηγορουμενος για απατη; αλλα ακομα και αυτο το σεναριο να μην παιξει, πως πας και κατηγορεις καποιον για κλεφτη την στιγμη που πολυ καλα ξερεις οτι δεν ειναι?


Συμφωνώ με τον Βασίλη. Πώς κατηγορείς κάποιον για κλοπή -και δεν μιλάμε για μία τσίχλα - μοτοσυκλέτας ενώ δεν ισχύει? Κινούνται άλλες διαδικασίες μετέπειτα, επώδυνες και για τους δύο εμπλεκόμενους.
Πήγαινε στο τμήμα καλέ μου φίλε, κάνε μία δήλωση για να υπάρχει καταγεγραμμένο σαν συμβάν και μετά στην ΔΟΥ.




Και πώς το ξέρετε ότι ο υποψήφιος αγοραστής δεν ''έχασε'' την μοτο
και τώρα κάνει τον κινέζο;;;;;;
Τι να πάει να δηλώσει;;;;

1. πώς του κλέψανε ξένη μοτο που έπρεπε να έχει ήδη μεταβιβάσει αλλά δεν το έκανε;;;;;

2. Πώς πούλησε σε τρίτο κορόιδο μοτό που δεν ήταν στην κυριότητά του;;;;;

3. πώς τράκαρε-διέλυσε- χάλασε την μοτό και δεν έχει κανένα λόγο να την χρεωθεί;;;;;;

maniatiakos
13/11/2014, 19:52
Οχι κλοπη - καταχρηση (Και μπορεις να τον κατηγορησεις οχι για κλοπη αλλα για καταχρηση του οχηματος -του το εδωσες με την θεληση σου με προϋποθέσεις - να γινει μεταβιβαση και αυτος το κυκλοφορει χωρις ΚΤΕΟ στο ονομα σου ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ δηλαδη)


αλλο πραγμα ειναι - εσυ να τον σκεφτεις να μην μπλεξει αυτος σε σκεφτεται ...


Kατάχρηση φίλε μου δεν υπάρχει σαν αδίκημα πουθενά..."κλοπή χρήσης μεταφορικού μέσου" υπάρχει στο 374Α του Ποινικού Κώδικα και αφορά ξένο μηχανοκίνητο μέσο με ανεξαρτησία κατεύθυνσης που κάποιος το αφαιρεί με σκοπό να κάνει χρήση για πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Η περίπτωση του gkr δεν είναι αυτή.
Να τον κατηγορήσει για κλοπή δεν το βρίσκω σωστό τη στιγμή που κατέβαλε τα χρήματα.
Από την άλλη μπορεί να βρεθείς άσχημα μπλεγμένος από το πιο απλό να τον πιάσουν ανασφάλιστο και διοικητ. πρόστιμο και πταισματοδικείο μέχρι την εμπλοκή σε ατύχημα με τραυματισμό ή και το μοιραίο, χτύπα ξύλο...με μια υ/δ και μια εξουσιοδότηση δεν νομίζω να καλύπτεσαι σε δικαστήριο..από κει και πέρα τα τέλη, το ενδεχόμενο πρόστιμο για τα ανασφάλιστα κλπ με αυτά τα χαρτιά δεν τα γλυτώνεις.

Στείλτου κανά μνμ, αφού δε σηκώνει τηλ, πες του ότι είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις τα 3/4 των εξόδων (παπάς) μπας και κανονίσετε καμιά συνάντηση...
Και εκεί βλέπεις...
Καλό θα ήταν να είχες κανα 2 φίλους μαζί σου και όταν τον συναντήσεις να ρθουν από κοντά και να του πάρεις τη μηχανή μέχρι να βρει λεφτά να κάνει τη μεταβίβαση.
Προσωπικά μόνο έτσι θα κοιμόμουν ήσυχος τα βράδια...

vaska
13/11/2014, 21:43
Και πώς το ξέρετε ότι ο υποψήφιος αγοραστής δεν ''έχασε'' την μοτο
και τώρα κάνει τον κινέζο;;;;;;
Τι να πάει να δηλώσει;;;;

1. πώς του κλέψανε ξένη μοτο που έπρεπε να έχει ήδη μεταβιβάσει αλλά δεν το έκανε;;;;;

2. Πώς πούλησε σε τρίτο κορόιδο μοτό που δεν ήταν στην κυριότητά του;;;;;

3. πώς τράκαρε-διέλυσε- χάλασε την μοτό και δεν έχει κανένα λόγο να την χρεωθεί;;;;;;

όπως και να 'χει ρε Βαγγέλη δεν κατηγορείς για κλέφτη κάποιον που σου έχει καταβάλει το αντίτιμο αλλά δεν κάνει μεταβίβαση. Αν το θες για εκφοβισμό ναι το δέχομαι, πέραν τούτου όμως είναι αλητεία.
Νομικός τρόπος σίγουρα θα υπάρχει αλλά όπως είπα ας μιλήσει ένας δικηγόρος ή ακόμα καλύτερα ο πωλητής ας μιλήσει με έναν δικηγόρο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να κινηθεί όσο πιο γρήγορα γίνεται προς αποφυγήν δυσάρεστων εκπλήξεων.

sniper
13/11/2014, 22:52
Εχεις μπλέξει σε μια πιθανά επικίνδυνη κατάσταση.

Καλώς κανεις κι έχεις χάσει τον ύπνο σου. Μίλα με άλλο δικηγόρο γιατί αυτός μάλλον σου λέει π@π@ριές.

Δεν συνιστώ χρήση βίας σε καμία περίπτωση πάντως (αυτό με τα 2 φιλαράκια που γράφηκε από επάνω θα σε μπλέξει αν ο τύπος είναι περίεργος).

pipe_smoker
13/11/2014, 23:24
Ό,τι είπε ο σκοπευτής.

Μπορεί να είναι περιστατικό του φούτσου, αλλά σε διαφορετική περίπτωση δεν έχεις ιδέα που πας να μπλέξεις/μπορεί να έχεις μπλέξει κλπ.

Νταηλίκια, και "έλα εδώ λιγάκι να σε ειπώ" άσε να τα κάνουν οι Τσακνόριδες στη ντελεόραση.

Κατά την ταπεινή μου άποψη σταμάτα να τον γυρεύεις εσύ ο ίδιος κιόλας.
Μίλα με δικηγόρο κι άσε όλο το θέμα πάνω του.

gkr
28/01/2015, 22:43
ξεθάβω το θέμα για να το κλείσω.

Πριν το τέλος του 2014, έκανα νέες εξουσιοδοτήσεις με ισχύ μίας εβδομάδας και έδωσα όλα τα στοιχεία σε δικηγόρο.
Εκείνος έκανε τις επαφές με τον "αγοραστή" και ως δια μαγείας ξεπεράστηκαν όλα τα κολλήματα, ασφάλεια, ΚΤΕΟ όλα, η μεταβίβαση έγινε άμεσα.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

amyroukai
28/01/2015, 23:09
Ωραια :)

Παλι καλα που εκλεισε "ευκολα" και χωρις παρατραγουδα.

sniper
29/01/2015, 09:48
Πολύ ωραία.

Case closed.