PDA

View Full Version : To ABS or not to ABS???? This is the question...



Σελίδες : [1] 2

vkats
14/11/2014, 20:13
Μας είπανε που μας είπανε κότες που αποφεύγουμε να βγούμε με τη μηχανη στη βροχή...
:tomates::tomates::tomates:


Να δω τι θα μου πούνε τώρα που δηλώνω οτι είναι απαράδεκτο να απενεργοποιείς το ABS:a39:
( και δε μιλάω για χώμα...)

Πιστεύει κανείς οτι προσφέρει κάτι να το απενεργοποιείς στην άσφαλτο?

SHOOTER045
14/11/2014, 20:18
Όχι

Bradipous
14/11/2014, 20:18
Ναι, μπορεις να κανεις εντο. :tooth:


Εννοειται οτι οποιος παιρνει μηχανη με abs ειναι κοτα. :cry: :lol:

vkats
14/11/2014, 20:20
Χέσε μας ρε βραδύποδα...!!!:beer::beer::beer::beer::beer:

Bradipous
14/11/2014, 20:22
:p

:lol:

Προφανως ηταν ρητορικη η ερωτηση, οποτε υπαρχει χωρος για λιγο σπαμ. :D

:beer: :beer: :beer:

vkats
14/11/2014, 20:30
Δυστυχώς δεν είναι καθόλου ρητορική....

Ξέρω κάποιους που το απενεργοποιούν για να ντριφτάρουν επειδή είναι χεράδες....!!!

spyrakos35
14/11/2014, 20:37
εχμ, το ντριφτ τι σχέση έχει με το αβς?

vkats
14/11/2014, 20:39
Αυτή ακριβώς είναι κι εμένα η απορία μου.... :a21::a21:

panavour
14/11/2014, 20:43
Tαχουμε πει ταχουμε ματαπει εχει καταντησει αηδια πια.Αντε να γινει υποχρεωτικο πια σε ολες τις μηχανες,και να απαγορευεται η απενεργοποιηση του να ησυχασουμε.Και απο ασφαλιστικης πλευρας να μην αποζημιωνεσαι αν το απενεργοποιεις.30 ΧΡΟΝΙΑ εχει μπει στις μηχανες και ακομα το συζηταμε .Νισαφι πια:a11::a11::a11:

vkats
14/11/2014, 20:45
:beer:
Όχι

Μ αρέσει που είσαι κάθετος και μονολεκτικός !!!

:beer::beer::beer:

dimzan
14/11/2014, 20:53
εχμ, το ντριφτ τι σχέση έχει με το αβς?

δε σε αφηνει να μπεις με αναποδα στη στροφη για να συνεχισεις με power drift.


ειναι το μονο μειον που βρισκω στο abs, δεν αφηνει να μπλοκαρεις το πισω και να παιξεις.

απ την αλλη μπορεις να κανεις ελεγχομενη και απολυτως ασφαλη ολισθηση πατωντας τερμα το πισω σε οποια στροφη θες. απλα δε σε αφηνει να παρεις μεγαλη γωνια για λογους ασφαλειας. μικρο περιθωριο παιχνιδιου αμα εισαι καφρος.

ειναι ομως απολυτα ασφαλες. το εχω δοκιμασει σε στροφη με 180χλμ. πεταει οσο κωλο χρειαζεται για να μην τσακιστεις. οποτε οταν το μαθεις το παιζεις χερας παντου, μπαινεις σε ολες τις στροφες με πατημενο το πισω και οι αλλοι νομιζυον πως κανεις την πιο ελεγχομενη κολια.

σε λιγες περιπτωσεις μπορει να σου αποστθεροποιησει και να ξαναπιασει προσφυση αποτομα, οποτε εκει σε ξαφνιαζει γιατι κανει ταλαντωση σε κολια-προσφυση το μηχανακι καθως σε μαζευει αποτομα.

ιδανικα θα το ηθελα να απενεργοποιειται απο κουμπακι οπως τα bmw.

nihristo
14/11/2014, 21:00
αφού για να σταματήσω χρειάζομαι 70-80% το μπροστινό; γιατί το πίσω να έχει abs? αν είχα μόνο μπροστά τότενες μάλιστα!

+1 σε ντιμζαν

amyroukai
14/11/2014, 21:04
Ναι.

Τα λοιπά είναι λίγο μλκιες...

SHOOTER045
14/11/2014, 21:12
αφού για να σταματήσω χρειάζομαι 70-80% το μπροστινό; γιατί το πίσω να έχει abs? αν είχα μόνο μπροστά τότενες μάλιστα!

+1 σε ντιμζαν

Δεν έχεις δοκιμάσει συνδυασμένο cbs / abs ?
Άλλο πράμα

dimzan
14/11/2014, 21:20
αφού για να σταματήσω χρειάζομαι 70-80% το μπροστινό; γιατί το πίσω να έχει abs? αν είχα μόνο μπροστά τότενες μάλιστα!

+1 σε ντιμζαν

δυστυχως δε γινεται αυτο.

το abs λειτουργει συγκρινοντας τις ταχυτητες των τροχων. αμα ο πισω μπλοκαρει δεν εχει αναφορα για να ξερει πως να φρεναρει ο μπροστινος. το ιδιο αμα μπλοκαρει και ο μπροστινος, δε θα ξερει με τι ταχυτητα κινεισαι για να δει ποσο ειναι το επιτρεπτο οριο για να φρεναρει ο πισω.


γαι τον ιδιο λογο, οταν ντριφταρουμε (αρα και ο πισω εχει πολυ μεγαλυτερη ταχυητα απο το μπροστα) του abs σπρωχνει το φρενο πανω, γιατι η διαγνωση λεει οτι οι γωνιακες ταχυτηες των τροχων ειανι πολυ διαφορετικες, αρα εχουμε ολισθηση.

γενικα το abs σπρωχνει πισω το φρενο οσο βλεπει ολισθηση, δηλαδη διαφορα στις γωνιακες ταχυτητες των τροχων απραπανω απο το επιτρεπτο. Ειτε στο γκαζι, ειτε στο φρενο.

δοκιμασε στο αμαξι να τραβηξεις χειροφρενο και να πατησεις φρενο οσο οι πισω τροχει ειναι μπλοκαρισμενοι. Θα ανακαλυψεις οτι δεν εχεις φρενο, απλο (και επισης ασχημο την πρωτη φορα)

Η ιδια αρχη εφαρμοζεται και στο αντισπιν, αρα μια μηχανη με αισθητηρες abs θα μπορουσε με μικρες επεμβασεις στον εγκεφαλο και την πεταλουδα να κοβει το γκαζι οταν εχουμε ολισθηση, για λειτουργια antispin.

gior-gos
14/11/2014, 22:22
Ειμαι 100% υπερ του abs. Ομως απ οτι εχω παρατηρησει

γινεται πιο "παιχνιδιαρικο" το μηχανακι χωρις abs.

Με abs

πεταγμα κώλου μπορεις να κανεις με κατεβασματα... και συνεχιζεις το κωλοπέταγμα με γκαζι ( αν το μηχανακι διαθετει γκαζι:D).

Pan (dvs)
14/11/2014, 23:14
Θες και "κωλοπεταγμα", παναθεμα σε.

teogtp
14/11/2014, 23:42
Θες και "κωλοπεταγμα", παναθεμα σε.

Γιατι οχι ρε Πανο;
https://www.youtube.com/watch?v=A7e0285yzuA

nick_VFR
15/11/2014, 09:21
Σε φοιτητικά forum τα κυρίαρχα θέματα συζήτησης είναι οι σχολές και το μ**νί.

Σε οικονομικά forum τα κυρίαρχα θέματα συζήτησης είναι οι φόροι και το μ**νί.

Σε forum για μηχανές τα κυρίαρχα θέματα συζήτησης είναι οι μηχανές και το μ**νί.



Κοινώς, οι μηχανές πέφτουνε μα το μ**νί χτενίζεται!


:a48::a48::a48::pantofla::pantofla::pantofla:

spyrakos35
15/11/2014, 10:22
Κοινώς, οι μηχανές πέφτουνε μα το μ**νί χτενίζεται!


Μαλλον θες να πεις....

Κοινως οι μηχανες πεφτουνε μα το μνι ΠΟΤΕ!

Joyrider
15/11/2014, 10:46
+1 υπέρ του abs αν και με ενοχλεί λίγο το πίσω ώρες ώρες
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=109979

Επιλεκτικά απενεργοποιούμενο abs ανά τροχό υπάρχει εδώ και καιρό πάντως σε διάφορα μοντέλα.

TROOPER
16/11/2014, 17:57
αν εισαι νεος οδηγος ναι στο abs. δεν ειναι μαγκια να μην εχεις abs.

εγω ομως που εμαθα το abs να το εχω στο δαχτυλο και οποτε οδηγησα μηχανακι με abs τρομαξα, προτιμω να μην εχω.

ANDY 72
16/11/2014, 19:30
το παρακατω βιντεακι απαντάει σε όσους δεν θέλουν το ABS και θεωρούν τους εαυτούς τους "πιλότους"

https://www.youtube.com/watch?v=dJ_UkAFW6cA

TROOPER
16/11/2014, 19:39
το παρακατω βιντεακι απαντάει σε όσους δεν θέλουν το ABS και θεωρούν τους εαυτούς τους "πιλότους"

https://www.youtube.com/watch?v=dJ_UkAFW6cA

με συγχωρεις αλλα το βιντεακι απανταει σε οσους θελουν να τσαρουχωσουν τα φρενα τους οτι καλυτερα ειναι να εχουν abs.

7Tolis
16/11/2014, 20:09
Για έναν άνθρωπο που θέλει να πάει την εκδρομή του χωρίς πολλές σκοτούρες μια χαρά ειναι το abs και καλύτερα που φοριέται πολύ πλέον.Μακάρι να είχα και εγώ abs και απλά να πίεζα τη μανέτα άβάδιστα αβίαστα κουτάκι style χωρίς να με νοιάζει.Βέβαια,πρέπει να ξέρεις και χωρίς αυτο να φρενάρεις γιατι shit happens.

spyrakos35
16/11/2014, 20:36
το αβς με έχει τρομάξει μια δυο φορές που "αργεί να φρενάρει" την μοτό.... θεωρώ οτι χωρίς, σε κανονικές συνθηκες (όχι βροχή) φρενάρεις πιο γρήγορα....
ακόμα και αν έκανε να φύγει το μπροστινό, είχα μαθει να το σώζω...

με αβς δεν έχω μάθει ακόμα το "άσε-πιάσε" την μανέτα..... βέβαια με έχει σώσει και σε περιπτώσεις που ούτε καν πίστευα οτι θα μπλοκάρει ο τροχός....

πραγματικά δύσκολη επιλογή.... μάλλον όμως με....

pipe_smoker
16/11/2014, 21:38
Με οτιδήποτε το υποχρεωτικό δεν τα πάω καλά.

Τα ηλεκτρονικά* καλά είναι (αρκεί να είναι καλά), υπό την προϋπόθεση ότι ο αναβάτης μπορεί εάν θέλει για τον Χ Ψ λόγο, μην αρχίσουμε την αντιπαράθεση για το ποιός μπορεί να είναι αυτός ο λόγος, να μπορεί να τα απενεργοποιεί.

*το βασικότερο μπορεί να είναι το ABS βεβαίως βεβαίως, αλλά ειδικά στις στριτ/ss πλέον με τόση δύναμη που κουβαλάνε, τα τράξια, αντιγουίλι κλπ κι αυτά έχουν αρχίσει να γίνονται "απαραίτητα".

vkats
16/11/2014, 21:42
Δε μου λέτε ρε παιδιά, στα αυτοκίνητά σας γιατί δεν ζητάτε να απενεργοποιείται το ABS??????

pipe_smoker
16/11/2014, 21:46
Δε μου λέτε ρε παιδιά, στα αυτοκίνητά σας γιατί δεν ζητάτε να απενεργοποιείται το ABS??????

Και ποιός σου είπε ότι δεν το ζητάμε και ποιός σου είπε ότι δεν το κάνουμε όταν το θέλουμε?:confused:

(απαντώντας απλά στην ερώτησή σου κι αφήνοντας απ'έξω την τεράστια διαφορά που έχει η εφαρμογή του ABS στο αυτοκίνητο και στη μηχανή, στους λόγους για τους οποίους μπορεί να θέλεις να το απενεργοποιήσεις κλπ)

vkats
16/11/2014, 21:55
Μια φιλική παράκληση τότε....





Οταν έρχομαι εγώ από απέναντι, σε παρακαλώ να μην το έχεις απενεργοποιημένο...

pipe_smoker
16/11/2014, 22:07
Μια φιλική παράκληση τότε....

Οταν έρχομαι εγώ από απέναντι, σε παρακαλώ να μην το έχεις απενεργοποιημένο...


Έχεις να ανησυχείς για πολύ σημαντικότερα/επικίνδυνα πράγματα από το αν έχω ενεργοποιημένο ή όχι το abs μου.
Έχε το νου σου σε αυτά.

Μια φιλική συμβουλή:wave2:

teogtp
16/11/2014, 22:07
το αβς με έχει τρομάξει μια δυο φορές που "αργεί να φρενάρει" την μοτό.... θεωρώ οτι χωρίς, σε κανονικές συνθηκες (όχι βροχή) φρενάρεις πιο γρήγορα....
ακόμα και αν έκανε να φύγει το μπροστινό, είχα μαθει να το σώζω...

με αβς δεν έχω μάθει ακόμα το "άσε-πιάσε" την μανέτα..... βέβαια με έχει σώσει και σε περιπτώσεις που ούτε καν πίστευα οτι θα μπλοκάρει ο τροχός....

πραγματικά δύσκολη επιλογή.... μάλλον όμως με....

+ 1340 στον βαφτισιμιο απο πανω.
Εχω γραψει ξανα σε παραπλησιο θεμα οτι καποιες φορες εχω πιασει το μηχανακι να "χαζολογει" χωρις λογο........
Οχι δεν ειμαι παγκοσμιος και ξερω καλα τους δρομους που παρατηρηθηκε το "φαινομενο"

teo_g7
16/11/2014, 22:08
Μια φιλική παράκληση τότε....





Οταν έρχομαι εγώ από απέναντι, σε παρακαλώ να μην το έχεις απενεργοποιημένο...

Θα τον εμποδισει απο το να κανει μια απροσεχτη προσπεραση και να σε "καρφώσει" ;;;

Δεν καταλαβαίνω πως είναι το ABS "πανάκεια" για την αποφυγή ολων των τροχαίων...

Bob_o_mastoras
16/11/2014, 22:19
Δεν καταλαβαινω το why not to ABS σε δρομο. Βοηθαει! Εγω θα το ηθελα, και ειδικα το cbs-abs της Honda.

vkats
16/11/2014, 22:21
Σίγουρα δεν είναι πανάκεια για την αποφυγή όλων των τροχαίων αλλά για κάποια είναι σίγουρα. Κάποια παιδιά είναι ζωντανά και κάποιες μανάδες δεν κλαίνε χάρη στο abs αρχικά στα αυτοκίνητα και μετά στις μηχανές.

Οσοι εχουμε μια κάποια ... ηλικία και μάθαμε να οδηγούμε με αυτοκίνητα (και μάλιστα πισωκούνητα) και μηχανές χωρίς abs είχαμε μαθει απο μόνοι μας να φρενάρουμε προσομοιώνοντας τη λειτουργία του abs (που δεν υπήρχε ούτε σαν ιδέα τότε) πατώντας και αφήνοντας φρένο όςο πιο γρήγορα μπορούσαμε.

Και μια ωραία μέρα βγήκε το abs που το κάνει μόνο του!!!! Κι εμείς θα το απενεργοποιούμε;;;;

Όποιος θέλει να το απενεργοποιήσει και να παίξει να πάει σε πίστα. Οχι σε δρόμο που κυκλοφορόυμε εγώ, εσύ, τα παιδιά μου, ο αδελφός σου, το παιδί οποιουδήποτε.

Τελικά η απενεργοποίηση του abs στο δρόμο είναι η απόλυτη καγκουριά κι όποιος δεν το καταλαβαίνει είναι εγκληματίας. Κι αφηστε τις μαγκιές του τύπου ¨ΕΓΩ φρενάρω καλύτερα χωρίς abs¨

Μόνο να ήξερες πόσους τέτοιους ¨μάγκες¨ και ¨χεράδες¨ έχω χειρουργήσει....

spyrakos35
16/11/2014, 22:25
Μόνο να ήξερες πόσους τέτοιους ¨μάγκες¨ και ¨χεράδες¨ έχω χειρουργήσει....

πολλούς απο αυτούς ισως να τους χειρουργούσες ακομα και αν οδηγούσαν και με αβς....

νομίζω το υπεραπλουστεύεις λίγο....

amyroukai
16/11/2014, 22:31
πάντως σε ΟΛΑ τα τεστ περιοδικών, ΟΛΟΙ οι συντάκτες εν Ελλάδι έχουν "χάσει" από το ABS. Τώρα ξέρω ότι έχουμε πολλούς βαλεντίνους στο φόρουμ και μπράβο σε όλους.

vkats
16/11/2014, 22:32
πολλούς απο αυτούς ισως να τους χειρουργούσες ακομα και αν οδηγούσαν και με αβς....

νομίζω το υπεραπλουστεύεις λίγο....

Μπορεί... Αλλά κάποιους σίγουρα οχι!!!

Ξεκολλάτε ρε!!!!!!

vkats
16/11/2014, 22:33
πάντως σε ΟΛΑ τα τεστ περιοδικών, ΟΛΟΙ οι συντάκτες εν Ελλάδι έχουν "χάσει" από το ABS. Τώρα ξέρω ότι έχουμε πολλούς βαλεντίνους στο φόρουμ και μπράβο σε όλους.

Τι εννοείς ¨έχουν χάσεϊ?

spyrakos35
16/11/2014, 22:37
Ξεκολλάτε ρε!!!!!!

:wave2:

amyroukai
16/11/2014, 22:39
ότι στην κόντρα "συντάκτης VS ηλεκτρονικά" σε ελεγχόμενες συνθήκες κιόλας, έχασαν οι συντάκτες.
και θυμάμαι ότι το συμπέρασμα ήταν πως σε απρόβλεπτες συνθήκες τα ηλεκτρονικά μάλλον έκαναν ακόμα πιο καλά αποτελέσματα γιατί στα τεστ ήξεραν που να αρχίσουν να φρενάρουν.
και επίσης τότε τα ABS ήταν και μιά δυό γενιές πίσω...

pipe_smoker
16/11/2014, 22:42
Σίγουρα δεν είναι πανάκεια για την αποφυγή όλων των τροχαίων αλλά για κάποια είναι σίγουρα.....

Το έχουμε υπεραναλύσει και σε άλλο παρόμοιο θρεντ.

Κατ'αρχήν, στο αυτοκίνητο το βασικό πλεονέκτημα του ABS δεν είναι τόσο η απόσταση φρεναρίσματος, όσο το ότι έχεις τιμόνι.
Χωρίς ABS μπλοκάρουν οι τροχοί, το αυτοκίνητο τσουλάει και το τιμόνι δεν ακούει. Που σημαίνει πας ντουγρού πάνω στον μπροστινό, στο παιδάκι, στο μηχανάκι, στο οτιδήποτε.
Με ABS δεν μπλοκάρουν οι τροχοί, με αποτέλεσμα να έχεις τιμόνι και να μπορείς χωρίς να πάρεις το πόδι σου από το φρένο, να κόψεις λίγο δεξά-ζερβά και να αποφύγεις το παιδάκι, μηχανάκι κλπ.

Δεν είναι τόσο το πόσο μακρυά θα σταματήσει το αυτοκίνητο. Όσο το ότι μπορείς να ελέγξεις το προς τα πού θα κινηθεί πριν ακινητοποιηθεί.


Στη μηχανή το ABS βαράει άλλο ρόλο.
Το αμάξι είτε με ABS είτε χωρίς, τσαρουχώνεις τα φρένα και κάποια στιγμή σταματάει.
Με τη μηχανή αν τσαρουχώσεις τα φρένα θα φας τα μούτρα σου.

Κοινώς σε γλιτώνει από πιθανή πτώση σε ένα απότομο φρενάρισμα κλπ.
Το τεράστιο πλεονέκτημα που έχει στο αυτοκίνητο (το οποίο είπαμε είναι η αλλαγή κατεύθυνσης χωρίς να πάρεις το πόδι σου από το φρένο) εδώ δεν υπάρχει ή έστω παίζει δευτερεύοντα ρόλο με βασικότατη προϋπόθεση τα χέρια.

Όταν είχαν πρωτοβγει τα ABS στα αυτοκίνητα τα στούκα έδιναν κι έπαιρναν γιατί ο κάθε κατακαημένος πήγαινε με όσα πιστεύοντας ότι θα σταματήσει γιατί "Ρε πήρα αμάξι με ε μπι ές λέμεεε!!!".
Μετά κατάλαβαν τί ρόλο παίζει.

Συμφωνώ με το Σπυράκο ότι όσους τους τρώει ο κώλος τους για χειρουργείο λίγο θα τους επηρεάσει το ABS στη μηχανή.
Ούτε για την εφεύρεση του κράνους μιλάμε, ούτε για τη ζώνη ασφαλείας ή τον αερόσακο.

PetranGR
16/11/2014, 22:42
με ABS.

vkats
16/11/2014, 22:42
Μα είναι δυνατόν...;;; Αφού στη Ελλάδα είμαστε όλοι χεράδες και το πάμε καλύτερα χωρίς abs!!!

Γιατί δεν κάναμε ακόμα καριέρα στο moto GP δεν καταλαβαίνω...

vkats
16/11/2014, 22:47
Το έχουμε υπεραναλύσει και σε άλλο παρόμοιο θρεντ.

Κατ'αρχήν, στο αυτοκίνητο το βασικό πλεονέκτημα του ABS δεν είναι τόσο η απόσταση φρεναρίσματος, όσο το ότι έχεις τιμόνι.
Χωρίς ABS μπλοκάρουν οι τροχοί, το αυτοκίνητο τσουλάει και το τιμόνι δεν ακούει. Που σημαίνει πας ντουγρού πάνω στον μπροστινό, στο παιδάκι, στο μηχανάκι, στο οτιδήποτε.
Με ABS δεν μπλοκάρουν οι τροχοί, με αποτέλεσμα να έχεις τιμόνι και να μπορείς χωρίς να πάρεις το πόδι σου από το φρένο, να κόψεις λίγο δεξά-ζερβά και να αποφύγεις το παιδάκι, μηχανάκι κλπ.

Δεν είναι τόσο το πόσο μακρυά θα σταματήσει το αυτοκίνητο. Όσο το ότι μπορείς να ελέγξεις το προς τα πού θα κινηθεί πριν ακινητοποιηθεί.


Στη μηχανή το ABS βαράει άλλο ρόλο.
Το αμάξι είτε με ABS είτε χωρίς, τσαρουχώνεις τα φρένα και κάποια στιγμή σταματάει.
Με τη μηχανή αν τσαρουχώσεις τα φρένα θα φας τα μούτρα σου.

Κοινώς σε γλιτώνει από πιθανή πτώση σε ένα απότομο φρενάρισμα κλπ.
Το τεράστιο πλεονέκτημα που έχει στο αυτοκίνητο (το οποίο είπαμε είναι η αλλαγή κατεύθυνσης χωρίς να πάρεις το πόδι σου από το φρένο) εδώ δεν υπάρχει ή έστω παίζει δευτερεύοντα ρόλο με βασικότατη προϋπόθεση τα χέρια.

Όταν είχαν πρωτοβγει τα ABS στα αυτοκίνητα τα στούκα έδιναν κι έπαιρναν γιατί ο κάθε κατακαημένος πήγαινε με όσα πιστεύοντας ότι θα σταματήσει γιατί "Ρε πήρα αμάξι με ε μπι ές λέμεεε!!!".
Μετά κατάλαβαν τί ρόλο παίζει.

Συμφωνώ με το Σπυράκο ότι όσους τους τρώει ο κώλος τους για χειρουργείο λίγο θα τους επηρεάσει το ABS στη μηχανή.
Ούτε για την εφεύρεση του κράνους μιλάμε, ούτε για τη ζώνη ασφαλείας ή τον αερόσακο.

Ας πούμε οτι είσαι πλαγιασμένος στη στροφή και σου πετάγεται το τρακτέρ από το χωματόδρομο μπροστά σου. Δεν χωράς να το αποφύγεις γιατί ερχονται αυτοκίνητα απο απέναντι. Αναγκαστικά φρενάρεις μάξιμουμ και.... ABS OR NO ABS?????

pipe_smoker
16/11/2014, 22:54
πάντως σε ΟΛΑ τα τεστ περιοδικών, ΟΛΟΙ οι συντάκτες εν Ελλάδι έχουν "χάσει" από το ABS. Τώρα ξέρω ότι έχουμε πολλούς βαλεντίνους στο φόρουμ και μπράβο σε όλους.

Αμυρού, δε νομίζω να είπε κάποιος "Εγώ φρενάρω καλύτερα από το ABS".

Στην πίστα είναι λογικό να μην το θέλουν γιατί ανάλογα το οδηγικό στυλ του καθενός μπορεί να θέλει να μπλοκάρει τον πίσω για να πλασάρει τη μηχανή στη στροφή ή να διορθώσει λίγο την τροχιά του, ή να το τσαρουχώσει κιόλας άμα έχει γράψει σκατά χρόνο ώστε να φάει ένα low να μη γελάει ο κόσμος με τα χάλια του:lol:
Αστειεύομαι.

Εκτός πίστας είναι θέμα γούστου, συνήθειας, προσωπικής προτίμησης.
Και το είχαμε αναλύσει και στο παλιό θρεντ, δε θυμάμαι για ποιό μηχανάκι μιλούσαμε, που σχεδόν όλοι όσοι είχαν προσωπική εμπειρία είχαν συμφωνήσει ότι το ABS του ήταν χειρότερο κι από φρένο ποδηλάτου και χίλιες φορές να μην είχε.
Παίζει λοιπόν ρόλο και το τί ABS φοράει το κάθετί.
Όσο προχωράμε πιθανότατα όλα τα ABS θα είναι κάτι παραπάνω από απλώς καλά.
Σε κάποιους μπορεί να συνεχίζει να μην τους αρέσει. Δε σημαίνει ότι πλασάρονται σα Βαλεντίνοι.

ΥΓ. Και μιας και είχες συμμετάσχει και στο θρεντ για την ανάσταση του νέου άφρικα κλπ θυμάσαι τί λέγαμε και με τον σουπιά.
Σκέψου ότι πολλά ον-οφ θα αντιμετωπίσουν θέμα με το ABS. Αν κάποιος μπει με ABS στο χώμα "έχετε γεια", οπότε ακόμα κι αν ο off προσανατολισμός είναι να'χαμε να λέγαμε, θα πρέπει ή να μην έχει καθόλου ABS ή να μπορείς να το απενεργοποιείς.

spyrakos35
16/11/2014, 22:57
Ας πούμε οτι είσαι πλαγιασμένος στη στροφή και σου πετάγεται το τρακτέρ από το χωματόδρομο μπροστά σου. Δεν χωράς να το αποφύγεις γιατί ερχονται αυτοκίνητα απο απέναντι. Αναγκαστικά φρενάρεις μάξιμουμ και.... ABS OR NO ABS?????

αν έχεις την αίσθηση οτι με το αβς θα φρενάρεις ντε και καλά πριν το τρακτέρ μονο και μόνο επειδή εχεις αβς, είσαι γελασμένος.....

vkats
16/11/2014, 22:58
I rest my case.... Δεν υπάρχει ελπίδα....

spyrakos35
16/11/2014, 23:01
I rest my case.... Δεν υπάρχει ελπίδα....

ρε γιατρέ, πας με 100 και σου πετάγεται στα 10 μέτρα

τι να κλάσει το αβς?

pipe_smoker
16/11/2014, 23:01
Ας πούμε οτι είσαι πλαγιασμένος στη στροφή και σου πετάγεται το τρακτέρ από το χωματόδρομο μπροστά σου. Δεν χωράς να το αποφύγεις γιατί ερχονται αυτοκίνητα απο απέναντι. Αναγκαστικά φρενάρεις μάξιμουμ και.... ABS OR NO ABS?????

Αν είσαι πλαγιασμένος πρέπει να σηκώσεις το μηχανάκι για να φρενάρεις.

Αν είσαι πλαγιασμένος και φρενάρεις (μάξιμουμ κιόλας), ή θα βροντήξεις ABS OR NO ABS, ή (αν καταφέρει το ABS να κάνει τα μαγικά του) το μηχανάκι θα σηκωθεί και θα ανοίξει τροχιά.

Κοινώς, και στις δύο περιπτώσεις, αν δεν έχεις τρόπο/χώρο/δρόμο διαφυγής την έκατσες τη βάρκα και θα πρέπει να διαλέξεις αν θα πας από τρακτέρ ή από ΙΧ.

Επίσης, σε οριακές κλίσεις ακόμα και με ABS η τούμπα είναι κοντά αν φρενάρεις άνω του επιτρεπτού.

pipe_smoker
16/11/2014, 23:02
τι να κλάσει το αβς?

Μια μάντρα @@:lol:

spyrakos35
16/11/2014, 23:03
Κοινώς, και στις δύο περιπτώσεις, αν δεν έχεις τρόπο/χώρο/δρόμο διαφυγής την έκατσες τη βάρκα και θα πρέπει να διαλέξεις αν θα πας από τρακτέρ ή από ΙΧ.


λες να το πιάσει τώρα?

pipe_smoker
16/11/2014, 23:07
λες να το πιάσει τώρα?

Το προφανές νομίζω λέμε.

Τώρα, πού το χάνουμε θα σε γελάσω.

Bob_o_mastoras
16/11/2014, 23:13
Το ΑΒS στα αυτοκινητα ναι μεν δινει τη δυνατοτητα ελιγμου αλλα και μειωνει δραματικα την αποσταση φρεναρισματος λογο του οτι δεν καταργειται η τριβη με την εμπλοκη των τροχων, αντιθετως χωρις ΑΒS μπλοκαρεις τον τροχο και πλεον ο δισκος ειναι ακινητοποιημενος απο την δαγκανα και μαζι και ο τροχος και δεν μπορει πλεον να μετατρεψει αλλη κινητικη ενεργεια σε θερμοτητα οποτε αφηνομαστε μονο στη θερμοτητα που θα παραχθει μεσω της τριβης του ελαστικου με την ασφαλτο η οποια εφοσον χαθει η στατικη τριβη και το λαστιχο απλα τσουλαει ακινητο στην ασφαλτο ειναι ελαχιστη. (ελπιζω να καταλαβατε τι λεω γιατι τα εγραψα λιγο οπως να 'ναι).

el_hymador
16/11/2014, 23:23
Αυτές οι συζητήσεις δεν μπορούν να γίνονται σε θεωρητικό επίπεδο, να έχουμε δηλαδή στο μυαλό μας την τέλεια άσφαλτο, την φουλ εγρήγορση και την απίστευτη καύλα να οδηγήσουμε. Έτυχε η πρώτη μου μηχανή με ABS να φέρει τη γενιά του συστήματος που έκανε την υπέρβαση, είχε απαλλαγεί από τα διάφορα προβλήματα και δούλευε πολύ καλά, (CBF 600S του 2004). Aφήνω τα drift και τις ιστορίες με δράκους και πιάνω την άχαρη πραγματικότητα, μετακίνηση μπρος - πίσω στη δουλειά μέσα στο αστικό περιβάλλον, τη χρήση δηλαδή που κάνουν-με οι περισσότεροι στις μηχανές τους-μας. Εκεί το ABS με είχε σώσει από μερικές ψιλές εώς ψιλοσοβαρές εν δυνάμει πτώσεις, λόγο απροσεξίας - κούρασης - "κακιάς στιγμής"... αυτό είναι όλο. Αναγνωρίζω λοιπόν ότι έσωσα κάποια χρήματα που θα είχα δώσει σε ανταλλακτικά & επισκευές, έριξα λιγότερα καντήλια και γλίτωσα διαστρέμματα, θλάσεις, μελανιές.

Από την χοντρή στραβή κανένα ABS δεν μπορεί να σε σώσει, δεν μπορεί κανείς να βασίζεται σε αυτό και να οδηγάει σαν μαλάκας, το θέμα είναι να μην προκαλείς με την οδήγηση σου να συμβεί η χοντρή στραβή. Σε ορισμένα μηχανάκια βέβαια καλό είναι να υπάρχει η δυνατότητα απενεργοποίησης όταν οι συνθήκες και το πεδίο to επιτρέπουν και απαιτούν.

Οπότε ναι, "to ΑΒS", γιατί το βράδυ μιας Πέμπτης θα έχεις βαρέσει υπερωρία, θα ψιλοβρέχει, το μυαλό σου θα είναι πουρές, το σώμα μουδιασμένο, ε δεν θα είσαι και στο full road rage mode..

p@nos
16/11/2014, 23:23
ti le ρε μεγαλε

και ολο αυτο για να πεις οτι η μπλοκαρισμενη ροδα δε φρεναρει? :eek:

pipe_smoker
16/11/2014, 23:27
Αυτές οι συζητήσεις δεν μπορούν να γίνονται σε θεωρητικό επίπεδο, να έχουμε δηλαδή στο μυαλό μας την τέλεια άσφαλτο, την φουλ εγρήγορση και την απίστευτη καύλα να οδηγήσουμε. Έτυχε η πρώτη μου μηχανή με ABS να φέρει τη γενιά του συστήματος που έκανε την υπέρβαση, είχε απαλλαγεί από τα διάφορα προβλήματα και δούλευε πολύ καλά, (CBF 600S του 2004). Aφήνω τα drift και τις ιστορίες με δράκους και πιάνω την άχαρη πραγματικότητα, μετακίνηση μπρος - πίσω στη δουλειά μέσα στο αστικό περιβάλλον, τη χρήση δηλαδή που κάνουν-με οι περισσότεροι στις μηχανές τους-μας. Εκεί το ABS με είχε σώσει από μερικές ψιλές εώς ψιλοσοβαρές εν δυνάμει πτώσεις, λόγο απροσεξίας - κούρασης - "κακιάς στιγμής"... αυτό είναι όλο. Αναγνωρίζω λοιπόν ότι έσωσα κάποια χρήματα που θα είχα δώσει σε ανταλλακτικά & επισκευές, έριξα λιγότερα καντήλια και γλίτωσα διαστρέμματα, θλάσεις, μελανιές.

Από την χοντρή στραβή κανένα ABS δεν μπορεί να σε σώσει, δεν μπορεί κανείς να βασίζεται σε αυτό και να οδηγάει σαν μαλάκας, το θέμα είναι να μην προκαλείς με την οδήγηση σου να συμβεί η χοντρή στραβή. Σε ορισμένα μηχανάκια βέβαια καλό είναι να υπάρχει η δυνατότητα απενεργοποίησης όταν οι συνθήκες και το πεδίο to επιτρέπουν και απαιτούν.

Οπότε ναι, "to ΑΒS", γιατί το βράδυ μιας Πέμπτης θα έχεις βαρέσει υπερωρία, θα ψιλοβρέχει, το μυαλό σου θα είναι πουρές, το σώμα μουδιασμένο, ε δεν θα είσαι και στο full road rage mode..

Enough said:beer:

amyroukai
16/11/2014, 23:27
ti le ρε μεγαλε

και ολο αυτο για να πεις οτι η μπλοκαρισμενη ροδα δε φρεναρει? :eek:

φρενάρει, εννοείται. καθόλου αποτελεσματικά όμως και με πλήρη απώλεια του σταθεροποιητικού γυροσκοπικού φαινομένου λόγω περιστροφής, το οποίο κρατά τη μηχανή όρθια.

spyrakos35
16/11/2014, 23:29
φρενάρει, εννοείται. καθόλου αποτελεσματικά όμως και με πλήρη απώλεια του σταθεροποιητικού γυροσκοπικού φαινομένου λόγω περιστροφής, το οποίο κρατά τη μηχανή όρθια.

αρα δε φρενάρει....

pipe_smoker
16/11/2014, 23:33
αρα δε φρενάρει....

Να κάνει η μάνα?:p

Είπαμε θεωρητικά θα φρέναρε.
Πρακτικά δε φρενάρει γιατί έχεις ήδη φάει τα μούτρα σου και η μηχανή είναι ξάπλα και φρενάρει σουρνάμενη με τα σίδερα και τα πλαστικά.

(όποιος ρωτήσει αν τα σίδερα και τα πλαστικά φρενάρουν αποτελεσματικά, μόλις κλείσει το pc και πέσει για ύπνο θα μπω από το παράθυρό του και θα του κάνω κάτι πολύ άσχημο:smokin:)

amyroukai
16/11/2014, 23:34
αρα δε φρενάρει....επειδή είσαι έξυπνο παιδί, άντε να σου πω ότι σε χαλίκι και λοιπά σαθρά τέτοιου τύπου, μπλοκαρισμένο μπροστινό φρενάρει καλύτερα.

Για την άσφαλτο, "δεν φρενάρει" σημαίνει ΔΕΝ φρενάρει. Όχι φρενάρει αναποτελεσματικά.

p@nos
16/11/2014, 23:35
φρενάρει, εννοείται. καθόλου αποτελεσματικά όμως και με πλήρη απώλεια του σταθεροποιητικού γυροσκοπικού φαινομένου λόγω περιστροφής, το οποίο κρατά τη μηχανή όρθια.

aaa δηλαδη πριν μαθεις τι ειναι το γυροσκοπιο δεν ηξερες οτι με μπλοκαρισμενο τροχο θα πεσεις?

:lol:

ρε τι διαβαζουμε γεμισαμε πυρηνικους υδραβλικους

amyroukai
16/11/2014, 23:36
Δεν ήξερα γιατί θα πέσω, ατσαλομπαλάκι.

spyrakos35
16/11/2014, 23:37
επειδή είσαι έξυπνο παιδί

πάλι γαμησα... :lol:

σοβαρά τώρα...
καταλαβαίνω απόλυτα τη διαφορά μεταξύ του "δε φρενάρει" και του "φρενάρει αναποτελεσματικά".... και το θέτεις πολύ καλά....

καταλαβαίνω όμως και το κοινό αποτέλεσμα.......




































































στουκος.... :lol:

teogtp
16/11/2014, 23:40
Να κάνει η μάνα?:p

Είπαμε θεωρητικά θα φρέναρε.
Πρακτικά δε φρενάρει γιατί έχεις ήδη φάει τα μούτρα σου και η μηχανή είναι ξάπλα και φρενάρει σουρνάμενη με τα σίδερα και τα πλαστικά.

(όποιος ρωτήσει αν τα σίδερα και τα πλαστικά φρενάρουν αποτελεσματικά, μόλις κλείσει το pc και πέσει για ύπνο θα μπω από το παράθυρό του και θα του κάνω κάτι πολύ άσχημο:smokin:)
Μαρη!
Εσυ εισαι η Μορα (http://www.findtube.gr/mystery/471-mora-efialtis-h-ena-pragmatiko-fenomeno.html);:lol:

pipe_smoker
16/11/2014, 23:44
Μαρη!
Εσυ εισαι η Μορα (http://www.findtube.gr/mystery/471-mora-efialtis-h-ena-pragmatiko-fenomeno.html);:lol:

Για να σε βοηθήσω, κάτι σε Γκουζγκούνη είχα πιο πολύ στο μυαλό μου:lol:

teogtp
17/11/2014, 10:40
Ααααα!
Κοντά έπεσα.
Τι Μόρα τι μόριο.........:tooth:

toyar
17/11/2014, 12:19
ετσι και φερετε ευρωπαιο οδηγο να οδηγησει σε βρεγμενο ελληνικο δρομο θα θελει σιγουρα abs...
η μαλλον θα αποφυγει τελειως να οδηγησει σε βρεγμενο....
ισως να μη θελει ουτε σε στεγνο.....
αλλα εμεις οι ελληνες ειμαστε μαγκες κι αυτα τα χαζοηλεκτρονικα τα μασαμε....
κι ας τα σκεφτηκαν-σχεδιασαν-εξελιξαν αλλοι.....
αυτοι ειπαμε ειναι κουλοι....
εμεις ειμαστε ελληνες..... με ελληνικους δρομους.....:rolleyes:

DoctoR_k6
17/11/2014, 12:44
Εγω ουτε α-μπ-σου θελω ουτε τραξιον σαν τις αδελφες του motogp.
Ειμαι χερας κ αυτα μου χαλανε την οδηγηση!!!:smokin:

KAWAMANRIDER
17/11/2014, 14:27
abs σαφως , εφοσον εξυπηρετει την ασφαλεια του αναβατη , δηλαδη ενα abs που δουλευει σωστα και ενας αναβατης που ξερει να το
χρησιμοποιει σωστα , πριν το abs οπως ηδη ειπωθηκε μαθαμε να κανουμε την δουλεια του abs με το χερι , πολλοι αναβατες εγιναν πολλοι καλοι με τον καιρο στην χρηση του φρενου σε διαφορες συνθηκες οδηγησης , το ιδιο πρεπει να γινει και τωρα , να μαθουμε να φρεναρουμε σωστα οπουδηποτε και με το abs , καλο θα ηταν να υπαρχει επιλογη απενεργοποιησης του abs για διαφορα ειδη μοτο πχ οπως τα χωματινα , αλλα οπως και να ' χει αυτο που πρεπει να κανουμε οσοι μαθαμε χωρις abs να μαθουμε να το χρησιμοποιουμε και να προσαρμοσουμε τον τροπο που φρεναρουμε χρησιμοποιωντας το abs , αφου ειναι ενα εργαλειο υπερ της ασφαλειας μας

Vice
17/11/2014, 14:31
Γεμίσαμε φλώρους με ABS, combined αδερφίστικα κόλπα και τράξιον κοντρόλ για κουλομαρίες.

Παγκόσμιοι πρωταθλητές MotoGTP εχουμε καταντήσει με τους δρόμους και τις οδηγικές συμπεριφορές που έχουμε...κατακρίνουμε και τα ηλεκτρονικά τώρα.

Οσο περισσότερα τόσο το καλύτερο. Ναι δεν ειναι πανάκεια, Ναι δεν είνα το αντίδοτο κατά της τούμπας, ναι ναι ναι....αλλά επειδή είμαστε αυτοί που είμαστε και επειδή το καγκουριλίκι, η βλακεία, η απερισκεψία, το ποτό, η κούραση, η νεανική τρέλα και δεν ξερω τι άλλο πάντα υπαρχουν τριγύρω μας, εγώ νιώθω ασφαλέστερος με το να εχω ενα άσσο στο μανίκι μου και νιωθω 100 φορές καλύτερα να το έχεις και εσύ για να μην σε δω να ερχεσαι σερνάμενος κατα πάνω μου και με αφήσεις ανάπηρο.

Και ενας λιγότερο να σπάσει το κεφάλι του σε αυτό τον κόσμο, εγώ το θεωρώ must και δίνω το 1000ρικο παραπάνω

Pan (dvs)
17/11/2014, 14:32
Οι αγωνιστικες μηχανες,εχουνε abs?

SHOOTER045
17/11/2014, 14:37
Το καλοκαίρι που μας πέρασε πήγα μια βόλτα με CBR 1000 RR ,περνώντας την διαδρομή που κάνω καθημερινά για να πάω στην δουλειά με το ΤΑ700 .
Στα μισά κόντεψα να φύγω απ τον δρόμο 5-6 φορές.
Παλαιότερα δεν είχα ποτέ μηχανακι με abs
και έχω καλομάθει και στο abs και στα συνδυασμένα φρένα του ΤΑ μέχρι βαθιά στην στροφή, υπό κλίση κλπ.
Βέβαια μετά από λίγη ώρα το ξεπέρασα και απόλαυσα την βόλτα με το cbr.
ΕΦ όσον υπάρχει είναι καλό, πολύ καλό θα έλεγα, τα υπόλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε

Bradipous
17/11/2014, 14:48
Ας πούμε οτι είσαι πλαγιασμένος στη στροφή και σου πετάγεται το τρακτέρ από το χωματόδρομο μπροστά σου. Δεν χωράς να το αποφύγεις γιατί ερχονται αυτοκίνητα απο απέναντι. Αναγκαστικά φρενάρεις μάξιμουμ και.... ABS OR NO ABS?????

Αν το κανεις αυτο το πιθανοτερο ειναι να προσθεσεις ενα lowside στο ενεργητικο σου.
Εκτος κ αν εχεις κτμ1190 με εκεινο το διαολεμενα εξυπνο abs της bosch.

catmaster
17/11/2014, 14:57
Οι αγωνιστικες μηχανες,εχουνε abs?

όχι ακόμη , αλλά έχει καμιά σημασία ;;

toyar
17/11/2014, 15:04
αν εισαι πλαγιασμενος σε στροφη που υπαρχει πιθανοτητα να πεταχτει τρακτερ χωρις να το δεις νωρις σε σχεση με την ταχυτητα σου τοτε δυστυχως κατι εχεις υπολογισει λαθος
εκει δεν σε σωζει το abs αλλα ουτε οι αγιοι παντες:priest:
και φυσικα η ελλειψη abs δεν αποτελει πλεονεκτημα

el_hymador
17/11/2014, 15:25
Το ΑBS είναι για gay και αυτό το γνωρίζουν οι εταιρείες σε έρευνες που έχουν πραγματοποιήσει. Η Υamaha μάλιστα, σκοπεύει να κατοχυρώσει μια νέα ονομασία για το τελευταίας γενιάς σύστημα αντιμπλοκαρίσματος που εξελίσσει, το οποίο πραγματοποιεί επεξεργασία δεδομένων 150 GB ανά χιλιοστό του δευτερολέπτου σε real time χρόνο, λαμβάνοντας υπόψιν παράγοντες όπως το ζώδιο και τον ωροσκόπο του αναβάτη (σε σχέση με τη θέση των πλανητών), την ενεργειακή του αύρα, τα τσάκρα και κατά πόσο ανοικτά είναι κτλ-κτλ.

Η ονομασία του -κατά τους ισχυρισμούς της Yamaha- πιο εξελιγμένου συστήματος ABS ever, είναι Yamaha Multi Combined Antiblock, δηλαδή YMCA. Για το promotion του επαναστατικού αυτού συστήματος η Yamaha θα χρησιμοποιήσει το κλασσικό κομμάτι-ύμνο των "ανάλαφρων" και "αεράτων" αγοριών http://www.youtube.com/watch?v=CS9OO0S5w2k, με αλλαγμένους κάπως τους στίχους:

Young man, there's no need to στουκ down.
I said, young man, pick yourself off the ground.
I said, young man, 'cause you're τσάρουχ the brakes
There's no need to be unhappy.

Young man, there's a system that works
I said, young man, when the shit reach the socks
You can save it, and I'm sure you will find
Many ways to have a good ride

It's fun to use our system Y-M-C-A.
It's fun to feel safe with the Y-M-C-A.

No more βρόντοι and στουκ riding safe by the book
You can squeeze the hell out of brakes

DAYMAN
17/11/2014, 15:40
abs για τους σαπουνοδρομους της πολης και τους λοιπους γνωστους παραγοντες αστικου περιβαλλοντος ναι.Τωρα αν υπαρχει επιλογη απενεργοποιησης για λοιπες περιπτωσεις ακομα καλυτερα.

Pan (dvs)
17/11/2014, 15:44
όχι ακόμη , αλλά έχει καμιά σημασία ;;

Eτοιμαζονται να βαλουν?

pipe_smoker
17/11/2014, 15:46
Το ΑBS είναι για gay και αυτό το γνωρίζουν οι εταιρείες σε έρευνες που έχουν πραγματοποιήσει. Η Υamaha μάλιστα, σκοπεύει να κατοχυρώσει μια νέα ονομασία για το τελευταίας γενιάς σύστημα αντιμπλοκαρίσματος που εξελίσσει, το οποίο πραγματοποιεί επεξεργασία δεδομένων 150 GB ανά χιλιοστό του δευτερολέπτου σε real time χρόνο, λαμβάνοντας υπόψιν παράγοντες όπως το ζώδιο και τον ωροσκόπο του αναβάτη (σε σχέση με τη θέση των πλανητών), την ενεργειακή του αύρα, τα τσάκρα και κατά πόσο ανοικτά είναι κτλ-κτλ.

Η ονομασία του -κατά τους ισχυρισμούς της Yamaha- πιο εξελιγμένου συστήματος ABS ever, είναι Yamaha Multi Combined Antiblock, δηλαδή YMCA. Για το promotion του επαναστατικού αυτού συστήματος η Yamaha θα χρησιμοποιήσει το κλασσικό κομμάτι-ύμνο των "ανάλαφρων" και "αεράτων" αγοριών http://www.youtube.com/watch?v=CS9OO0S5w2k, με αλλαγμένους κάπως τους στίχους:

Young man, there's no need to στουκ down.
I said, young man, pick yourself off the ground.
I said, young man, 'cause you're τσάρουχ the brakes
There's no need to be unhappy.

Young man, there's a system that works
I said, young man, when the shit reach the socks
You can save it, and I'm sure you will find
Many ways to have a good ride

It's fun to use our system Y-M-C-A.
It's fun to feel safe with the Y-M-C-A.

No more βρόντοι and στουκ riding safe by the book
You can squeeze the hell out of brakes


Έφυγε για τις κουβέντες μεγάλων ανδρών:bawl:

Vice
17/11/2014, 16:05
"Ναι άντρα..." :bawl:

vkats
17/11/2014, 17:14
Γεμίσαμε φλώρους με ABS, combined αδερφίστικα κόλπα και τράξιον κοντρόλ για κουλομαρίες.

Παγκόσμιοι πρωταθλητές MotoGTP εχουμε καταντήσει με τους δρόμους και τις οδηγικές συμπεριφορές που έχουμε...κατακρίνουμε και τα ηλεκτρονικά τώρα.

Οσο περισσότερα τόσο το καλύτερο. Ναι δεν ειναι πανάκεια, Ναι δεν είνα το αντίδοτο κατά της τούμπας, ναι ναι ναι....αλλά επειδή είμαστε αυτοί που είμαστε και επειδή το καγκουριλίκι, η βλακεία, η απερισκεψία, το ποτό, η κούραση, η νεανική τρέλα και δεν ξερω τι άλλο πάντα υπαρχουν τριγύρω μας, εγώ νιώθω ασφαλέστερος με το να εχω ενα άσσο στο μανίκι μου και νιωθω 100 φορές καλύτερα να το έχεις και εσύ για να μην σε δω να ερχεσαι σερνάμενος κατα πάνω μου και με αφήσεις ανάπηρο.

Και ενας λιγότερο να σπάσει το κεφάλι του σε αυτό τον κόσμο, εγώ το θεωρώ must και δίνω το 1000ρικο παραπάνω

Ν´ αγιάσει το στόμα σου αδελφε!!!!

pipe_smoker
17/11/2014, 17:28
Eτοιμαζονται να βαλουν?

Θες να πεις που θελεις να καταληξεις?

Στις αγωνιστικες μηχανες, στους αγωνες, στα μοτοτζιπι κλπ το ABS δεν εχει τιποτα απολυτως να προσφερει γι'αυτο και δεν εχει μπει (πιστευω).
Τα υπολοιπα ηλεκτρονικα (τραξιον, αντισουζικα κλπ) εχουν να προσφερουν το αβανταζ στον αναβατη να μπορει να ανοιξει το γκαζι λιγο/πολυ νωριτερα, περισσοτερο, χωρις τοσο εντονο τον κινδυνο (και το φοβο) ενος highside.

Το ABS ουτε θα τους βοηθουσε να φρεναρουν πιο βαθια μεσα στη στροφη, ουτε να φρεναρουν πιο δυνατα, ουτε με τον Χ Ψ τροπο να πανε πιο γρηγορα (που αυτος ειναι κι ο απωτερος σκοπος).

Ουτε τουμπες λιγοτερες θα τρωγανε.
Στις οριακες κλισεις των 60 μοιρων το ABS δεν μπορει να κανει τιποτα.
Σε μη οριακες κλισεις ή ευθειες, το να τους μπλοκαρει ισα ισα ο τροχος δεν τους ειναι κατι ξενο και το διαχειριζονται μονοι τους.
Χωρια το γεγονος οτι πολλες φορες το να μπλοκαρουν εναν τροχο ειναι επιθυμητο για να πλασαρουν τη μηχανη στη στροφη κλπ.
Στο βρεγμενο επισης τα ιδια.

Εμεις δεν ειμαστε Βαλεντινοι ή Μαρκουληδες.
Και λιγο να μας μπλοκαρει ο τροχος μπορει να τα φαμε τα μουτρακια μας.
Επισης, αν εμεις φταναμε στο βαθος που φτανουν αυτοι σε μια στροφη ωστε να πεσουμε στα φρενα, οχι φρενα κι ABS δε θα σκεφτομασταν, θα αμολαγαμε τη μηχανη να φυγει κατω απο τα ποδια μας και θα βουταγαμε μπας και γλιτωσουμε.

Σε συγκριση παραγοντων οπως αγωνιστικα φρενα VS τοκικοκικοκικιρικο, ασφαλτος πιστας VS ασφαλτος δρομων που κινουμαστε καθημερινα κλπ, δε χρειαζεται να μπουμε καν.

Οπως ειπε κι ο Χυμαδορης σε ποστ του νωριτερα, καλο χρυσο ειναι το α μπε ες, για να γλιτωσουμε απο καμια χαζοτουμπα, να μην πηγαινουμε με την ψυχη στο στομα ετσι και πιασει βροχη, οταν γυρνας κουρασμενος απο τη δουλεια κι εκει που φρεναρεις στο φαναρι εχει τσιρλα απο 7 σκυλια κλπ.
Τετοια πραματα.

MG-KTiNoS
17/11/2014, 17:32
327153

Pan (dvs)
17/11/2014, 18:23
Θες να πεις που θελεις να καταληξεις?

Στις αγωνιστικες μηχανες, στους αγωνες, στα μοτοτζιπι κλπ το ABS δεν εχει τιποτα απολυτως να προσφερει γι'αυτο και δεν εχει μπει (πιστευω).
..............


Καποτε λεγανε το ιδιο και για την F1 και μετα το υιοθετησανε.Δεν θελω να καταληξω καπου συγκεκριμενα.Εχω μεσανυχτα για το θεμα (μεταξυ των αλλων) και ρωταω να μαθαινω.

pipe_smoker
17/11/2014, 19:10
Καποτε λεγανε το ιδιο και για την F1 και μετα το υιοθετησανε.Δεν θελω να καταληξω καπου συγκεκριμενα.Εχω μεσανυχτα για το θεμα (μεταξυ των αλλων) και ρωταω να μαθαινω.

Α οκ.
Νομιζα οτι το πηγαινες καπου με τη μαιευτικη και λαου λαου, γι'αυτο σε ρωτησα που θες να καταληξεις.

ΥΓ. Χωρις να κανω καμια συγκριση αναμεσα σε Φ1 και μοτο, απλα επειδη εχω σταματησει εδω και καποια χρονια να παρακολουθω, αν δεν κανω λαθος το συστημα αντιμπλοκαρισματος που εχουν νομιζω ειναι πληρως ρυθμιζομενο απο τον πιλοτο, μπορει να επιτρεψει οσο μπλοκαρισμα επιθυμει κλπ.
Πιο πολυ με """"τραξιον στα φρενα""" θα ελεγα οτι μοιαζει παρα με το κλασσικο ABS οπως το ξερουμε.

SHOOTER045
17/11/2014, 19:36
Κατανεμητης πεδησης λέγεται,και ρυθμίζει την κατανομή εμπρός - πίσω άξονα αλλά και δεξιά αριστερά αναλόγως της πίστας ( δεξιοστροφη - αριστεροστροφη)
Αν δεις αγώνα f1 υπάρχουν μπλοκαρισματα τροχού, όπως και στα wrc διαφορετική κατανομή έχουν σε χώμα - άσφαλτο, αλλά abs δεν έχουν

Pan (dvs)
17/11/2014, 20:24
Α οκ.
Νομιζα οτι το πηγαινες καπου με τη μαιευτικη και λαου λαου, γι'αυτο σε ρωτησα που θες να καταληξεις.

ΥΓ. Χωρις να κανω καμια συγκριση αναμεσα σε Φ1 και μοτο, απλα επειδη εχω σταματησει εδω και καποια χρονια να παρακολουθω, αν δεν κανω λαθος το συστημα αντιμπλοκαρισματος που εχουν νομιζω ειναι πληρως ρυθμιζομενο απο τον πιλοτο, μπορει να επιτρεψει οσο μπλοκαρισμα επιθυμει κλπ.
Πιο πολυ με """"τραξιον στα φρενα""" θα ελεγα οτι μοιαζει παρα με το κλασσικο ABS οπως το ξερουμε.

Οπως και να το λενε,ειναι ενας απο τους πολλους λογους, που χαθηκε το θεαμα στη f1.Eλπιζω να μην μπει ποτε στις μηχανες.

nickald
17/11/2014, 20:32
Δεν εχει πλεον αμπεες η F1 παλικαρια....

Τραβανε κατι μπλοκαρισματα που τους δινει την γομα στο χερι και μεχρι να αλλαξουν λαστιχο παθαινουν παρκινσον....

akis_trevor
17/11/2014, 20:37
ειχα μηχανακι με και χωρις abs.
σε βολτες δεν ενιωθα να μου χρειαζεται,αλλα μεσα στην πολη,ειτε στο ψιλοβροχο,ειτε οταν τα λαστιχα αρχιζαν και δειχνανε εντονα οτι ηθελαν αλλαγη,ειτε το καλοκαιρι που ζεματαει η ασφαλτος και γινεται ακομα πιο γυαλι,μου εδινε μια σιγουρια.
ετσι και τωρα το εβαλα σαν εναν απτους βασικους παραγοντες στο να παρω μηχανακι.

Pan (dvs)
17/11/2014, 21:01
Δεν εχει πλεον αμπεες η F1 παλικαρια....

Τραβανε κατι μπλοκαρισματα που τους δινει την γομα στο χερι και μεχρι να αλλαξουν λαστιχο παθαινουν παρκινσον....

Nαι τωρα δεν εχει.Αλλα τωρα ειναι αργα.

Bob_o_mastoras
17/11/2014, 21:42
To ABS δεν κανει για χωμα και δεν κανει για "πιστα". Απο εκει και περα ειναι ενα μεγαλο συν στην ενεργητικη ασφαλεια του οχηματος και δεν βλεπω το λογο να εριζουμε στον αν πρεπει να υπαρχει ή οχι.
Με αυτη τη λογικη βγαλτε και τα δισκοφρενα και βαλτε ταμπουρα γιατι ετσι.. ειναι πιο oldschool και γουσταρω να 'ουμ!

Παντως καλο θα ειναι να υπαρχει η δυνατοτητα απενεργοποιησης (και αυτο για την περιπτωση που καποιος θελει να κανει καγκουριες). Αυτο και μονο.

Vice
18/11/2014, 08:55
Ρε παιδιά σοβαρά τώρα..τι συγκρίνουμε; Εχει πιάσει κανείς την άσφαλτο σε πίστα GP ή F1 να δεί τι παίζει; Σαν γυαλόχαρτο είναι. Τι να κλάσουν τα μέγαρα, οι σέρρες και η πιο φρεσκοστρωμένη άσφαλτος στην Ελλάδα. Εδω στον πραγματικό αδοξο κόσμο, σε ανηφόρα με δευτέρα στο κιβώτιο γυρίζεις την μανέτα λίγο παραπανω και ξεκινάς πατιλίκι για πλάκα, που πα ρε καραμήτρο; :D

Τα λάστιχα του GP εχουν καμια σχέση με τα δικά μας τα καθημερινα; Η εμπειρία των οδηγών έχει καμια σχέση με την δική μας; Τα φρένα είναι ίδια; οχι οχι και οχι! Πάλι ομως με τόση υπεροχή υπέρ του GP οι οδηγοί συνεχίζουν και πέφτουν...συχνα κιολας. Εμείς τι πρέπει να κάνουμε να μην κυκλοφορούμε καν;

ερωτησεις προβληματισμού

thunder ace
18/11/2014, 10:08
Καλημερα.Θα ηθελα να εχω ABS μπροστα,αλλα πισω οχι.Και φυσικα να μπορω να το απενεργοποιω οποτε θελω.

TROOPER
18/11/2014, 11:27
παρτε κτελ μαγκες. σιγουρα πραματα!

:wave2:

Vice
18/11/2014, 11:39
παρτε κτελ μαγκες. σιγουρα πραματα!

:wave2:

Αυτό ή σταματήστε να ψάχνετε ιδανικές καταστάσεις σε ενα καθόλου ιδανικό περιβάλλον.

Ζεύκας
18/11/2014, 12:03
Εχει πιάσει κανείς την άσφαλτο σε πίστα GP ή F1 να δεί τι παίζει; Σαν γυαλόχαρτο είναι. Τι να κλάσουν τα μέγαρα, οι σέρρες και η πιο φρεσκοστρωμένη άσφαλτος στην Ελλάδα.

Η πίστα των Σερρών παραείναι γυαλόχαρτο και παραέχει πρόσφυση και ξεφτιλίζει λάστιχα για πλάκα.

Δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει αλλά η φρεσκοστρωμένη άσφαλτος της πίστα του Κατάρ είχε λιγότερη πρόσφυση από αυτή των Σερρών.

Και οι φρεσκοστρωμένες άσφαλτοι στην Ελλάδα μια χαρά είναι. Με την πάροδο των ετών αρχίζουν και γαμιούνται

Vice
18/11/2014, 12:32
Των Σερρών τώρα που την ξαναστρώσαν είναι καλή.Επέτρεψε μου να νομίζω οτι δεν πιάνει στα στάνταρντς του GP.

Για αντιπαράθεση φρεσκοστρωμένες Σέρρες εναντίον φρεσκοστρωμένη πίστα GP θα σε παραπέμψω σε περσινό αγώνα, της Αυστραλίας αν δεν με απατά η μνήμη μου, που απλά δεν βγαίνανε τα λαπ με ενα ζευγάρι λάστιχα και τους στέλνανε αναγκαστικά στα πιτ για αλλαγή μοτοσυκλέτας ώστε να ολοκληρώθεί ο αγώνας χωρίς παρατράγουδα.

Η πίστα είναι πίστα και οι συνθήκες ειναι κατα πολυ ελεγχόμενες.Σε αλλες περισσότερο και και άλλες λιγότερο. Το θέμα μας είναι το ABS που μπορεί να μην χρειάζεται στους αγώνες και στα track days, δεκτόν! Αλλά στον δρόμο είναι 100% ευπρόσδεκτο και είναι αδικαιολόγητο το να μην το εχεις οταν μπορείς.

Ζεύκας
18/11/2014, 12:40
Το Philipp Island είναι η εξαίρεση στον κανόνα.

Όπως και να'χει κι εγώ συμφωνώ με το abs για χρήση δρόμου.

teogtp
18/11/2014, 12:59
Συνοψιζοντας.
Το ABS δεν ειναι θεος.
Ναι το ABS μπορει να σε γλυτωσει απο χαζογλυστριματα.
Αλλα..................
Αν νομιζετε οτι θα σας παρει απο το χερακι και θα σας γλυτωσει αν κανεις χοντρομαλακια ειστε γελασμενοι.Δεν μπορει να αψηφησει τους νομους της φυσικης.
Τουλαχιστον οχι ακομα(κατι παει να κανει η ΚΤΜ...)
Οσοι δεν εχετε ΑΒS στο μηχανακι σας μην τρελαθειτε κιολας.Μια χαρα φρεναρει το μηχανακι σας και χωρις αυτο.