PDA

View Full Version : Επικίνδυνο A/F ratio ?



stamatisx
15/11/2014, 19:15
Καλησπέρα, ήθελα την άποψη σας για το πόσο επικίνδυνη είναι η παρακάτω αναλογία A/F για τον κινητήρα.
Χωρίς να είμαι ειδικός, τη βλέπω πολύ φτωχή σε σχέση με άλλες που βρήκα googlάροντας...
Επίσης μου προκαλεί εντύπωση στις 6Κ πως γίνεται να έχει τόση διαφορά με ίδιο A/F...

327026

Σημείωση:
Η κόκκινη είναι με Bazzaz Z-Fi + dyno map, Arrow τελικό + πρόγραμμα της Triumph για το συγκεκριμένο τελικό, DNA airfilter
Η μπλε είναι με Arrow τελικό + πρόγραμμα της Triumph για το συγκεκριμένο τελικό, stock airfilter.

bros400pgm
15/11/2014, 19:27
Μηπως εχει βαλβιδα για ανακυκλωση καυσαεριων (ή καπως ετσι τελως παντων)?

stamatisx
15/11/2014, 19:30
Δεν το γνωρίζω...

spyrakos35
15/11/2014, 19:42
Ειμαι της αποψης οτι αφου η ποσοτητα του αερα που εισερχεται στο δυναμομετρο ειναι σταθερη, δεν μπορεις να εχεις σωστη απεικονιση.....

Υπαρχουν μηχανηματα που μετρανε σε πραγματικες συνθηκες (δρομο) και μονο μεσω αυτων μπορεις να εχεις σωστες μετρησεις ....

Μπορει παλι να κανω λαθος.....

stamatisx
15/11/2014, 19:47
Ναι υπάρχει το Ζ-AFM για το Bazzaz αλλά και αυτό θέλει να του πεις εσύ το target A/F που επιθυμείς. Επομένως αν στόχευα στο ίδιο A/F με αυτό της συγκεκριμένης δυναμομέτρησης θα ήταν ασφαλές ή επικίνδυνο για τον κινητήρα?

bros400pgm
15/11/2014, 19:49
Δεν το γνωρίζω...

Μηπως πρεπει? Πριν ξεκινησεις να κατηγορεις τον μαστορα :D
Αυτο που βλεπω ειναι, παρολο το χουφτωμα του γκαζιου για να παει στο μεγιστο των στροφων του, το AFR ειναι στο 14. Προσωπικα μιλωντας, θα επρεπε να πεφτει αρκετα.







Ειμαι της αποψης οτι αφου η ποσοτητα του αερα που εισερχεται στο δυναμομετρο ειναι σταθερη, δεν μπορεις να εχεις σωστη απεικονιση.....

Υπαρχουν μηχανηματα που μετρανε σε πραγματικες συνθηκες (δρομο) και μονο μεσω αυτων μπορεις να εχεις σωστες μετρησεις ....

Μπορει παλι να κανω λαθος.....




Θα επρεπε να το βγαζει πλουσιο (κατω του 13) στις υψηλες στροφες, οταν το μηχανακι δεν κινειται. Στον δρομο, με το ram air θα πηγαινε στο 12.5-13 που ειναι το απαιτουμενο. Εαν μιλαμε για το DAYTONA.

spyrakos35
15/11/2014, 19:57
Στο 13.5 με 14 δεν πρεπει να ειναι;

stamatisx
15/11/2014, 20:12
Μηπως πρεπει? Πριν ξεκινησεις να κατηγορεις τον μαστορα :D


Αν μου πεις τον ακριβή όρο ίσως μπορέσω να το ψάξω στα manual ή σε κανένα forum. Επίσης πως αυτό επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα? Υποτίθεται ότι ακόμα και με την ύπαρξή αυτής της βαλβίδας, ο μάστορας αν το έβλεπε πολύ φτωχό δε θα έπρεπε να αυξήσει το καύσιμο για φέρει το A/F εκεί που πρέπει? (Επίσης που είναι το ιδανικό-ασφαλές A/F?)

bros400pgm
15/11/2014, 20:27
Σου εκανε χαρτογραφηση? Εαν ναι, μιλα μαζι του και πες του τι σε ανησυχει.
Η βαλβιδα αυτη, ριχνει οξυγονο στις εξατμισεις (ή κατι τετοιο τελως παντων αναλογα την υλοποιηση) για χαμηλοτερους ρυπους. Μπορει να την ειχε ταπωσει για να κανει τις δοκιμες του και μετα να την ανοιξε ξανα.
πχ
http://www.ebay.co.uk/itm/TRIUMPH-DAYTONA-600-EXHAUST-EMISSIONS-RECYCLING-VALVE-SENSOR-2003-2004-/251081025258

Εγω προσωπικα, δεν θα αφηνα ποτε μηχανακι να φυγει απο τα χερια μου με AFR πανω του 13 (ειδικα στις υψηλες στροφες), εφοσον μιλαμε για επιδοσεις και οχι για τουρισμο. Ιδανικο για μενα δεν υπαρχει (πχ στο aprilia SXV το AFR για την μεγιστη αποδοση παιζει στο 12 μεχρι 13 στις υψηλες, ενω στα χουφτωματα του γκαζιου μπορει να το στειλω και στο 11- φυσικα αβανς και σημειο-γωνια ψεκασμου εχουν παραμετροποιηθει).

spyrakos35
15/11/2014, 20:31
Αν εχω καταλαβει καλα ποιος ειναι ο μαστορας, δεν παιζει διαλογος....

:nono:

teogtp
15/11/2014, 20:33
Αν εχω καταλαβει καλα ποιος ειναι ο μαστορας, δεν παιζει διαλογος....

:nono:

Τι;
One man show;

stamatisx
15/11/2014, 20:34
Σου εκανε χαρτογραφηση? Εαν ναι, μιλα μαζι του και πες του τι σε ανησυχει.
Ναι αυτό είναι το αποτέλεσμα μετά τη χαρτογράφηση που έκανε... γι' αυτό και έχω αγχωθεί... Παρέθεσα το πριν τη χαρτογράφηση (μπλε) και το μετά τη χαρτογράφηση (κόκκινο). Στον ίδιο δεν πρόκειται να πάω... δεν έχει και νόημα γιατί δεν μπορείς να κάνεις διάλογο... σε κάποιο άλλο θα πάω τη Δευτέρα τώρα, απλά ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες πριν πάω κάπου αλλού...


Αν εχω καταλαβει καλα ποιος ειναι ο μαστορας, δεν παιζει διαλογος....

:nono:

Παίζει να μάντεψες σωστά....

spyrakos35
15/11/2014, 20:34
Τι;
One man show;

Dont argue with the master show