PDA

View Full Version : Αλλαγή χρονισμού σε R1200GS του 11



erotisakias
16/11/2014, 16:06
Έχει ακούσει κάποιος για αλλαγή στον χρονισμό του r1200 gs ώστε να παίρνει την ιπποδύναμη του HP2? Το τι και πως θα το αναφέρω αργότερα αλλά σε πρώτη φάση θέλω να ξέρω αν το έχει κάνει κανείς ή αν έχει ακούσει κάποιος κάτι.

vaska
16/11/2014, 23:01
Μήπως μιλάς για άλλη χαρτογράφηση είτε καστομάρισμα της υπάρχουσας?? Δεν μπορώ να φανταστώ ότι απλά αλλάζεις τον χρονισμό και μεταμορφώνεις (προς το καλύτερο) ένα μηχανάκι.

Dbnn
16/11/2014, 23:08
Μήπως μιλάς για άλλη χαρτογράφηση είτε καστομάρισμα της υπάρχουσας?? Δεν μπορώ να φανταστώ ότι απλά αλλάζεις τον χρονισμό και μεταμορφώνεις (προς το καλύτερο) ένα μηχανάκι.

Αν ειναι χρονισμος εκκεντροφορου/ων ναι γινεται. Σε αυτοκινητα τουλαχιστον ειναι συνηθισμενο κολπο. Ειδικα πιο παλαιας τεχνολογιας. Για μηχανες δεν γνωριζω τι γινεται.

stefanos
16/11/2014, 23:10
Για μηχανες δεν γνωριζω τι γινεται.

Έχουν και αυτές εκκεντροφόρους.

erotisakias
16/11/2014, 23:19
Λοιπόν ας το κάνω πιο ενδιαφέρον. Είμαι κάτοχος ενος Κ1300s και ενός ktm 950adventure. Με gs δεν έχω σχέση. Ένας πολύ καλός μου φίλος μας έβαλε ένα ερώτημα σε μια εκδρομή που πήγαμε. Άλλαξε εξάτμηση λόγο ενός μικρού ατυχήματος με Acrapovic και παρατήρησε αυξημένη κατανάλωση χωρίς αντίστοιχη δύναμη.Μας είπε λοιπόν, ότι ο μηχανικός στην BMW του πρότεινε να αλλάξει λίγο τον χρονισμό αλλάζοντας θέση στον εκεντροφόρο (σαν να λέμε να πηδήξει ένα δόντι) και να έχει 15% παραπάνω ιπποδύναμη παντού!! Σαν το HP2. Η βασική φιλοσοφία είναι πως η βαλβίδα θα παραμένει πιο πολύ χρόνο ανοιχτή και θα έχουμε καλύτερη πλήρωση. Υποστηρίζει δε πως μιας και ο κινητήρας είναι ίδιος με του HP2 δεν έχουμε πρόβλημα σε αντοχές και γενικά σε καταπόνηση. Το θέμα δεν είναι πως το λέει, αλλά το έχει κάνει σε άλλα gs ένα από τα οποία το δοκίμασε ο φίλος μου και μάλιστα μας είπε πως έχει εντυπωσιακή διαφορά από το δικό του.(ίδια ακριβώς μοντέλα). Η δική μου άποψη: Θεωρώ πως είναι ένα τέχνασμα να δώσει στους εκκεντροφόρους ας πούμε μια "αγριάδα".Ενας κινητήρας με νορμάλ εκκεντροφόρο εισαγωγής , η βαλβίδα θα κλείνει νωρίς και θα δουλεύει καλά στις χαμηλές στροφές , στις ψηλές στροφές όμως δεν θα αποδίδει καλά αφού η βαλβίδα θα κλείνει νωρίτερα από το σημείο που θα έμπαινε η max ποσότητα μείγματος. Από την άλλη ένας «άγριος» εκκεντροφόρος που η βαλβίδα εισαγωγής αργεί να κλείσει δουλεύει καλά στις ψηλές στροφές. Η ταχύτητα του αέρα εισαγωγής αυξάνετα και δημιουργείται το φαινόμενο της αδρανειακής υπερσυμπίεσης (inertia supercharging). Ετσι ο αέρας συνεχίζει να μπαίνει μέσα στον κύλινδρο παρόλο που το έμβολο έχει περάσει το ΚΝΣ (και ουσιαστικά δεν υπάρχει πλέον αναρόφηση αλλά συμπίεση, άρα πιέζει τον αέρα ανάποδα στη βαλβίδα), αλλά στις χαμηλές στροφές (που δεν έχουμε μεγάλη ροή αέρα) χάνει συμπίεση και δεν αποδίδει καλά. Άρα το gs κάπου θα πάρει (ψηλά όχι όμως 15%) κάπου θα χάσει (χαμηλά και μεσαία). και σίγουρα για να γίνει δουλειά θα χρειαστεί και αύξηση καυσίμου στο θάλαμο καύσης. Τίποτα δεν δυναμώνει μόνο με αέρα. Κάτι που υποψιάζομαι πως είναι το μόνο που κάνει ο μηχανικός αλλάζοντας χαρτογράφηση με κάτι custom, με πιο γεμάτες μεσαίες-εκεί που δοκιμάζεις μια μηχανή και υπάρχει η αίσθηση της πιο πολύ δύναμης και πετά και κανα φούμαρο με εκκεντροφόρους..Αλλίως αν πάθει μια ζημιά η μηχανή στη Λάρισα πως θα δικαιολογίσει στη εταιρεία τον εκκεντροφόρο? Πάντως το τέχνασμα αυτό είναι παλιό..Απλά ανέβαζε αρκετά το λόγο συμπίεσης, και επειδή δεν υπήρχαν χαρτογραφήσεις και λοιπές ευκολίες και εμπειρικά μπαίνανε βενζίνες και λοιπά, οι κινητήρες τα φτύνανε. Αν τώρα αυτά συμβαίνουν στα αλήθεια κακώς βγαίνει HP2 με άλλους εκκεντροφόρους, 1000 στροφές παραπάνω κόφτη, και 12,5:1 συμπίεση και πολύ κακώς βγήκε και gs υδρόψυκτο με ένα σκασμό λεφτά με δεδομένο ότι η ψύξη αυτού του κινητήρα φτάνει στα όρια της,ενώ θα μπορούσε να πατενταριστεί παντού.Αυτά..Αν το έχει ακούσει κανείς καλό είναι να ξέρουμε τι παίζει..

spyrakos35
16/11/2014, 23:19
Έχουν και αυτές εκκεντροφόρους.

και επιπλέον οι συγκεκριμένες είναι και "πιο παλιας τεχνολογιας" που λέει ο καγκουρας πιο πάνω....

:lol:

εντιτ...
ωπα, μπινιά, δεν έχει τζιές...

spyrakos35
16/11/2014, 23:24
......
15% εεεεε?

και προφανώς στην μπεμβέ είναι τόσο μαλάκες που δεν το έχουν σκεφτεί.....

ρε τους τρόμπες....

DoctoR_k6
16/11/2014, 23:30
15% εεεεε?

και προφανώς στην μπεμβέ είναι τόσο μαλάκες που δεν το έχουν σκεφτεί.....

ρε τους τρόμπες....

Μηπως 2 δοντια 30%?
Τετοια ουτε στα glx...ο αλλος θελει να το κανει στο gs?!?!? Oh my god...

DrBig
16/11/2014, 23:30
σ' ενα 1150 ειχα το bbpower chip (που θαρρω αλλαζε και το χρονισμο αναφλεξης) και ο κινητηρας ειχε σημαντικη διαφορα προς το καλλιτερο.

amyroukai
16/11/2014, 23:31
Προφανώς και γίνεται η αλλαγή.
Αλλά ο φίλος με το 1200 καλό θα ήταν να ψάξει ΑΚΡΙΒΩΣ τι αλλάζει στο μοτέρ του HP γιατί το "αλλάζω ένα δόντι πίσω τον εκκεντροφόρο και σε κάνω πύραυλο" ακούγεται ΠΟΛΥ μπακάλικο. Και άντε και πες το χρονισμό τον πέτυχες. Βύθισμα, είναι ίδιο; Πιστόνια; Flywheel πως το λένε εδώ στο ελλαδιστάν αυτό τέλος πάντων, ηλεκτρονική, σώματα ψεκασμού, χίλια μύρια μικρά πραγματάκια....

SHOOTER045
17/11/2014, 00:36
Αν ειναι χρονισμος εκκεντροφορου/ων ναι γινεται. Σε αυτοκινητα τουλαχιστον ειναι συνηθισμενο κολπο. Ειδικα πιο παλαιας τεχνολογιας. Για μηχανες δεν γνωριζω τι γινεται.

Το καναμε στα ραλακια κάποτε, αλλά με αντίστοιχο πρόγραμμα και μεγαλύτερα μπεκ

Dbnn
17/11/2014, 06:41
Έχουν και αυτές εκκεντροφόρους.
Αληθεια;;;; τι μαθαινεις εδω μεσα!!! Χαχα εννοουσα οτι δεν ξερω αν πιανει σε μηχανες.

Dbnn
17/11/2014, 06:44
και επιπλέον οι συγκεκριμένες είναι και "πιο παλιας τεχνολογιας" που λέει ο καγκουρας πιο πάνω....

:lol:

εντιτ...
ωπα, μπινιά, δεν έχει τζιές...

Εμ συντεκνε παλια δεν ειχαν εγκεφαλους και obd.....για καντο σε συγχρονο μοτορι να δω ποτε θα τραγουδαει: αποψε κανεις μπαμ

erotisakias
17/11/2014, 06:56
15% εεεεε?

και προφανώς στην μπεμβέ είναι τόσο μαλάκες που δεν το έχουν σκεφτεί.....

ρε τους τρόμπες....

μα ο μηχανικός στη BMW το πρότεινε..ψάχνω να δω αν κάποιος άλλος από εδώ μέσα το έχει ξανακούσει να γίνεται σε κάποια BMW ή αν του το προτείνανε. Και γενικά καμιά τεχνική γνώμη.

catmaster
17/11/2014, 07:02
Αν ειναι χρονισμος εκκεντροφορου/ων ναι γινεται. Σε αυτοκινητα τουλαχιστον ειναι συνηθισμενο κολπο. Ειδικα πιο παλαιας τεχνολογιας. Για μηχανες δεν γνωριζω τι γινεται.

να πειράξεις το overlap σε αργόστροφο μοτέρ μπορεί και να γίνεται με προϋποθέσεις και ρύθμισμα προανάφλεξης και κάποια υποτυπώδη χαρτογράφηση , σε μοτέρ μοτοσυκλέτας είναι ολόκληρη επιστήμη

toyar
17/11/2014, 07:11
σιγουρα παντως δεν αλλαζει η διαρκεια και το βυθισμα αλλαζει το overlap κι αυτο πολυ λιγο
ΑΝ ο αισθητηρας αερα διαβασει την αυξημενη παροχη και ΑΝ μπορεσει ο εγκεφαλοςνα δωσει λιγο παραπανω καυσιμο θα αναπνευσει καλυτερα αλλα μονο ψηλα ενω χαμηλα θα γινει χειροτερο
παντως οχι και 15%
και με προσοχη μην τρακαρει καμμια βαλβιδα με κανα πιστονι

stefanos
17/11/2014, 08:07
Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω οτι ούτε το overlap αλλάζει στον συγκεκριμένο κινητήρα.
Φαίνεται οτι κάθε εκκεντροφόρος ελέγχει μιά εισαγωγής και μιά εξαγωγής.

http://www.cpuhunter.com/3827/2013-bmw-r1200gs-available-in-the-u-s-market-for-15800/2013-bmw-r1200gs-liquid-cooled-1170cc-boxer-two-cylinder-engine_5

spyrakos35
17/11/2014, 08:39
μα ο μηχανικός στη BMW το πρότεινε..ψάχνω να δω αν κάποιος άλλος από εδώ μέσα το έχει ξανακούσει να γίνεται σε κάποια BMW ή αν του το προτείνανε. Και γενικά καμιά τεχνική γνώμη.
Εννοω οι γερμανοι

GFawkes
17/11/2014, 08:50
Λοιπόν ας το κάνω πιο ενδιαφέρον. Ε...Άλλαξε εξάτμηση λόγο ενός μικρού ατυχήματος με Acrapovic και παρατήρησε αυξημένη κατανάλωση χωρίς αντίστοιχη δύναμη.Μας είπε λοιπόν, ότι ο μηχανικός στην BMW του πρότεινε να αλλάξει λίγο τον χρονισμό αλλάζοντας θέση στον εκεντροφόρο (σαν να λέμε να πηδήξει ένα δόντι) και να έχει 15% παραπάνω ιπποδύναμη παντού!! .....

Πολυ καλη ιδεα...


πες του να αλλαξει και γραναζια στην μεταδοση να κοντυνει το μεταξονιο!!!
:look:

relis
17/11/2014, 19:07
Γιατι δεν ριχνετε μια ματια , να δειτε αν τα χαρακτηρηστικα των εκκεντροφορων των δυο κινητηρων ειναι ιδια (διαρκεια & βυθισμα)??

toyar
17/11/2014, 19:47
το σχημα δειχνει οτι καθε εκκεντροφορος εχει δυο ομοια εκκεντρα αλλα ελεγχει δυο ιδιες βαλβιδες αρα ο ενας ειναι εισαγωγης κι ο αλλος εξαγωγης
οποτε αν πχ γυρισεις τον εισαγωγης ενα δοντι <<αργοτερα>> μεγαλωνεις την επικαλυψη

azar41
17/11/2014, 20:09
Όπως το αντιλαμβάνομε εγώ ,η διάρκεια του ανοίγματος της βαλβίδας δεν αλλάζει,άρα;

Dbnn
17/11/2014, 20:28
Όπως το αντιλαμβάνομε εγώ ,η διάρκεια του ανοίγματος της βαλβίδας δεν αλλάζει,άρα;

Άρα μπαίνουν ήδη αγριεμένοι πακέτο με χάρτη να είσαι σίγουρος.......

toyar
17/11/2014, 20:32
δεν αλλαζει ουτε η διαρκεια ουτε το βυθισμα
αλλαζει ο χρονος κατα τον οποιο ειναι ταυτοχρονα ανοικτες οι εισαγωγης και οι εξαγωγης (overlap, επικαλυψη, παλατζο)

stefanos
17/11/2014, 20:41
το σχημα δειχνει οτι καθε εκκεντροφορος εχει δυο ομοια εκκεντρα αλλα ελεγχει δυο ιδιες βαλβιδες αρα ο ενας ειναι εισαγωγης κι ο αλλος εξαγωγης
οποτε αν πχ γυρισεις τον εισαγωγης ενα δοντι <<αργοτερα>> μεγαλωνεις την επικαλυψη

Σωστός κοίταγα αυτό http://www.wunderlich.de/shop/en/bmw-r-serie/r-1200-gs-adventure/tuning/motortuning.html
my bad

notakos600
18/11/2014, 22:10
Να κρυφτούν τα τζαπάνια, βγαίνουν τα GS...:lol:

p@nos
19/11/2014, 15:57
α) αμα αλλαξεις ενα δοντι στον εκκεντροφορο το πιθανοτερο ειναι να βρει η βαλβιδα στο πιστονι....τα μοιραρισματα γινονται με ρυθμιζομενα γραναζια και φυσικα δε γινονται μπακαλιστικα και οι μοιρες που παιζεις ειναι λιγες και απαιτει ακριβεια φυσικα...
β) ο μηχανικος στη μπεμβε που στο πε αυτο ειναι μπιτ ασχετος...πρωτον για την κοτσανα που σου προτεινε να κανεις, και γιατι σου ειπε οτι τα μοτερ ειναι ιδια με το hp2...το ηπ2 εχει αλλα σωματα, εκκεντροφορους, κεφαλες, φιλτροκουτι πιστονια εγκεφαλο και γενικα πολλες πολλες διαφορες...

erotisakias
19/11/2014, 22:16
α) αμα αλλαξεις ενα δοντι στον εκκεντροφορο το πιθανοτερο ειναι να βρει η βαλβιδα στο πιστονι....τα μοιραρισματα γινονται με ρυθμιζομενα γραναζια και φυσικα δε γινονται μπακαλιστικα και οι μοιρες που παιζεις ειναι λιγες και απαιτει ακριβεια φυσικα...
β) ο μηχανικος στη μπεμβε που στο πε αυτο ειναι μπιτ ασχετος...πρωτον για την κοτσανα που σου προτεινε να κανεις, και γιατι σου ειπε οτι τα μοτερ ειναι ιδια με το hp2...το ηπ2 εχει αλλα σωματα, εκκεντροφορους, κεφαλες, φιλτροκουτι πιστονια εγκεφαλο και γενικα πολλες πολλες διαφορες...

δεν το είπε σε μένα:nono:..Εγώ έχω άλλες μοτοσυκλέτες. Κεφαλές έχουν ίδιες. Πιστόνια ομοίως. Εκκεντροφόρους το πιο πιθανό να έχουν διαφορετικούς. Φαίνεται άλλωστε από την διαφορά στη ροπή (υπέρ του gs) και τη διαφορά στη συμπίεση και στην υποδύναμη(υπέρ του HP2). Αν θα διαβασες ο φίλος μου δοκίμασε μοτοσυκλέτα που έχει γίνει αυτό. Και μίλησε για εμφανή διαφορά. Εγώ απλά ρωτώ: το έχει ξανακούσει κανείς? το έχει κάνει και κάποιος άλλος? τι στο καλό; τέτοια πατέντα και είναι κρυφή; τα gs βγάζουν περίπου 110 άλογα τροχό με άγριους εκκεντροφόρους (όχι τους μαμά) + πρόγραμμα με 10% περίπου πάνω καύσιμο + acrapovic HP (όχι τη μικρή). Αλλά αυτά στοιχίζουν..

p@nos
19/11/2014, 22:33
μαρεσει που εισαι και σιγουρος...το hp2 εχει ιδιο μοτερ, με καποιες επεμβασεις με το 1200s, oxi gs...το ενα βγαζει 80 αλογα τροχο, και το αλλο 110...

p@nos
19/11/2014, 22:37
και εδω οι διαφορες του μοτερ του 1200ς με το gs...
http://www.kenrockwell.com/bmw/r1200s.htm

τωρα αν εσυ πιστευεις οτι παιρνει 30 αλογα ετσι...οκ ευτυχως τα ξερεις κιολας, ειπαμε παραπανω....

DrBig
19/11/2014, 22:41
κατ'αρχην αν θυμαμαι καλα το hp2 δεν εχει αντικραδασμικο αξονα, πραμα που σημαινει γρηγοροτερο στροφαρισμα ακομα κι αν ολα τ'αλλα ειναι ιδια....

iliasfyntanidis
19/11/2014, 22:59
Γίνεται αυτό που λες και γίνεται και σε άλλα μηχανάκια.Κανένα πιστόνι δεν θα βρει πουθενά αν ρυθμιστούν σωστά οι βαλβίδες.Κλασική μετατροπή στα Yamaha WR400 όπου τα χρόνιζαν σαν τα YZ400.

p@nos
19/11/2014, 23:07
ε αφου γινεται στο wr θα γινεται και σε αλλα...

toyar
20/11/2014, 07:22
αν πρεπει να αυξηθουν τα διακενα για να μη βρισκει το πιστονι αυτο δεν λεγεται σωστη ρυθμιση
ασε που μειωνεται το βυθισμα με οτι αυτο σημαινει για την αποδοση
σε καθε περιπτωση η συγκεκριμενη μοντα ΑΝ γινεται απλα μεταφερει την καπυλη ροπης ψηλοτερα

iliasfyntanidis
20/11/2014, 19:38
Δεν είπαμε να αυξηθούν τα διάκενα των βαλβίδων τόσο ώστε να περάσεις τις προδιαγραφές που ορίζει ο κατασκευαστής.Εάν ο κατασκευαστής ορίζει διάκενο εισαγωγής 0.13-0.19 στις βαλβίδες εισαγωγής με τον εργοστασιακό χρονισμό δεν χάθηκε και ο κόσμος εάν ρυθμίσεις στο 0.17 αντί για 0.16 ή 0.15 που θα ρύθμιζες κανονικά.
Συνήθως η μετατροπή γίνεται στον εκκεντροφόρο εισαγωγής και πωλούνται και γρανάζια που κάνουν αυτή την δουλειά μόνο που τα περιθώρια όταν μιλάμε για μοίρες είναι άπειρα σε σχέση με το απλά να ''πηδήξει ένα δόντι''
Αυτό που ρωτάει το παιδί πάντως γίνεται,αυτό λέω.
Στο 1200 αν θυμάμαι καλά τα έμβολα έχουν τσέπες(καλό στην προκειμένη περίπτωση) αλλά το γρανάζι του εκκεντροφόρου είναι γαιδούρι(δόντι με δόντι έχουν αρκετή απόσταση) και ίσως να πάει κοντά στα όρια που ορίζει ο κατασκευαστής.
Αν τα 1200 από σέρβις σε σέρβις δεν θέλουν ρύθμιση βαλβίδων τότε να πάει και λίγο παραπάνω στο διάκενο από την μέση δεν έγινε και τίποτα.
Ας μιλήσει με τον μηχανικό του,αν κατέχει τεχνικά θα καταλάβει εάν παίζει με την φωτιά ή τα σπίρτα.

p@nos
20/11/2014, 20:15
ρε φιλε, τι να μιλησει με το μηχανικο αμα γινεται...το μοτερ του hp2 λεμε ειναι αλλο μοτερ...αλλα ολα μεσα...τι να κανει με τους εκκεντροφορους και τα δοντια και τα ρυθμιζομενα γραναζια...

rider
20/11/2014, 20:27
μην παιδευεστε... σας έχω έτοιμη τη λυση (http://www.way2speed.com/2014/01/bmw-1200-gs-twin-turbo.html#axzz3JdeU0YXW)

iliasfyntanidis
20/11/2014, 20:36
Ρε φίλε διάβασες τι έγραψα παραπάνω και τι έχει γραφτεί στην αρχή ή απλά πετάς εξυπνάδες ''ε αφου γινεται στο wr θα γινεται και σε αλλα...''?Δεν έχω χρόνο για πέταμα.
''Το θέμα δεν είναι πως το λέει, αλλά το έχει κάνει σε άλλα gs ένα από τα οποία το δοκίμασε ο φίλος μου και μάλιστα μας είπε πως έχει εντυπωσιακή διαφορά από το δικό του.(ίδια ακριβώς μοντέλα)''

''Αν τα 1200 από σέρβις σε σέρβις δεν θέλουν ρύθμιση βαλβίδων τότε να πάει και λίγο παραπάνω στο διάκενο από την μέση δεν έγινε και τίποτα.
Ας μιλήσει με τον μηχανικό του,αν κατέχει τεχνικά θα καταλάβει εάν παίζει με την φωτιά ή τα σπίρτα.''

Ο άνθρωπος ρωτάει εάν γίνεται να αλλάξει χρονισμό.Ε,αυτό γίνεται.Στα παπάρια μου εάν όλα μέσα είναι διαφορετικά και εάν όλα έξω είναι διαφορετικά.Δεν με ενδιαφέρει το ΗP2 τι έχει μέσα.Πιάστηκες και εσύ από το HP2 επειδή αναφέρθηκε
Ρε φίλε και ρε φίλε....

iliasfyntanidis
20/11/2014, 20:38
μην παιδευεστε... σας έχω έτοιμη τη λυση (http://www.way2speed.com/2014/01/bmw-1200-gs-twin-turbo.html#axzz3JdeU0YXW)
Δεν γίνεται ρε φίλε.Τίποτα δεν γίνεται.Τον κινητήρα κάποιοι τον έχουν δει μόνο από το ματάκι(εάν έχει)

p@nos
20/11/2014, 20:57
ναι αμα συζητατε βλακειες...τα ρε φιλε ειναι ο ευγενικος τροπος να στο πει καποιος

iliasfyntanidis
20/11/2014, 23:05
ναι αμα συζητατε βλακειες...τα ρε φιλε ειναι ο ευγενικος τροπος να στο πει καποιος

Μίλα μου βρώμικα,μη μασάς.

p@nos
21/11/2014, 14:31
niaaaaaaarrrr :lol:

erotisakias
26/11/2014, 08:15
ναι αμα συζητατε βλακειες...τα ρε φιλε ειναι ο ευγενικος τροπος να στο πει καποιος

Θα πρέπει να γνωρίζεις ότι σε μια συζήτηση με "βλακείες" δεν σε αναγκάζει κανείς να συμμετέχεις :) Επίσης από εδώ http://www.motorsite.gr/article_det.php?racename=TestBMWR1200GS040310 παραθέτω αυτό: "Ο κινητήρας είναι ο γνωστός boxer με τη φιλτραρισμένη λειτουργία του. Η σημαντικότερη αλλαγή που δέχτηκε αφορά την τοποθέτηση δύο εκκεντροφόρων αντί για ενός που είχε το περσινό μοντέλο, μαζί με τις κεφαλές και τις ακτινικά τοποθετημένες βαλβίδες από το “High Performance” μοντέλο της εταιρείας, το HP2. Με αυτόν τον τρόπο η ιπποδύναμη αυξήθηκε κατά 5% και έφτασε τους 110 ίππους. Παράλληλα αυξήθηκε και η ροπή με ευεργετικά αποτελέσματα στην οδήγηση. Ο boxer κινητήρας ανεβάζει περισσότερες στροφές ανά λεπτό φτάνοντας τις 8.500 από τις 8.000. Η συμπίεση δεν αυξήθηκε, παραμένοντας στα 12:1 ενώ παρά το γεγονός ότι το HP2 φοράει δύο μπουζί σε κάθε κύλινδρο, το R1200GS αν και απέκτησε τις κεφαλές του HP2, φοράει ένα μπουζί σε κάθε κύλινδρο, όπως το παλαιότερο GS"..Είπα λοιπόν ότι έχουν ίδιες κεφαλές και πιστόνια και για τα υπόλοιπα δεν ξέρω..Ο μηχανικός της bmw είπε τα υπόλοιπα..επίσης το να διαβάζουμε την κουβεντούλα είναι βασικό. ΡΩΤΩ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ GS..ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΑΝΕ..ΟΧΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ..ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ..ΠΑΙΡΝΕΙ..ΤΟ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΟΔΗΓΗΣΕ ΜΗΧΑΝΗ ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΕΜΦΑΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ..

GFawkes
26/11/2014, 09:16
Πιο μεγαλη διαφορα θα δει με μια ροικη, φιλτρο και κροσοβερ, στα μισα λεφτα.
Επισης το BMW δουλευουν "φτωχα"...με αλλη ρυθμιση στον εγκεφαλο απο το κουτι του ρελε(pre-set) θα παρει πολυ τα πανω του.

iliasfyntanidis
26/11/2014, 09:20
Αρκετα εως πολυ πιο ακριβα ειναι αυτα που αναφερεις.

amyroukai
26/11/2014, 09:29
ΡΩΤΩ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ GS..ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΑΝΕ.
Την απάντηση την έχεις πάρει νομίζω, ότι δεν το έχει κάνει κανείς αλλιώς φαντάζομαι ότι όλο και κάποιος θα σου έλεγε την εμπειρία του.

Θα σου πρότεινα αν δεν το έχεις ήδη κάνει, να ρωτήσεις ή να διαβάσεις τα φόρα της ΒΜW στην ελλάδα μήπως και βρεις κάτι σχετικό.

GFawkes
26/11/2014, 09:44
Αρκετα εως πολυ πιο ακριβα ειναι αυτα που αναφερεις.

Εχεις δικιο.

Ας κανουμε αυτο που προτεινεις εσυ.
(τιποτα δλδ)

iliasfyntanidis
26/11/2014, 09:54
Το ξερω οτι εχω δικιο,εσυ δεν εχεις ιδεα τι παιζει απο τιμες για αυτα που αναφερεις.

stam2
26/11/2014, 11:46
Το ξερω οτι εχω δικιο,εσυ δεν εχεις ιδεα τι παιζει απο τιμες για αυτα που αναφερεις.

από περιέργεια, τί τιμές παίζουν...?

iliasfyntanidis
26/11/2014, 12:04
Οι τιμες ξεκινουν απο 200 περιπου ευρω.

Dbnn
28/11/2014, 16:45
Οι τιμες ξεκινουν απο 200 περιπου ευρω.

Εμενα η καβασακι και οι ανταλλακτηκατζηδες μου ζητανε 250+ για μια ηλεκτρονικη, και εσκασα μια 550 για να κανω μια γενικη στο μοτερ σε μονοκυλινδρη μπουρουχα του 1995..... η μπεμβε για τετοια μοντα ξεκιναει απο 200? Μαλακια αγορα εκανα.........

iliasfyntanidis
28/11/2014, 17:49
200 ευρώ κοστίζει η ροική χωρίς να κάνεις φρεζάρισμα,πλανάρισμα στα μαγαζιά που γνωρίζω.

Αλλά κάποιος πρέπει να βγάλει και να αδειάσει τις κεφαλές από οδηγούς,ελατήρια(μηχανικός ή καλύτερα μηχανουργός)

Οπότε σαν καθαρή εργασία η ροική κοστίζει 200 ευρώ χωρίς φ.π.α

Δλδ πας την κεφαλή άδεια και όταν την πάρεις πίσω δίνεις 200 ευρώ....

Μετά πρέπει να τα συναρμολογήσεις όλα.Ε,δεν θα αλλάξεις τσιμουχάκια.Δεν θα φρεζάριες-πλανάρεις.Αλλο ένα 150άρι...

Και ο κατάλογος συνεχίζει αν πειράξεις ψεκασμό όπως ειπωθηκε,για να αλλάξεις χαρτογράφηση,το οποίο κανονικά θέλει δυναμόμετρο να μην αναφέρω πυρόμετρο,laptop,data logging...

Ακριβή υπόθεση το tuning εάν θες να το κάνεις σωστά.

Ενώ αν αλλάξεις χρονισμό,ανοίγεις κεφαλές,πηδάς ένα δοντάκι,ρυθμίζεις βαλβίδες,κλείνεις.

soter3gm
28/11/2014, 17:51
Αυτό που έχω να πω για αυτά τα μηχανάκια είναι να τα αφήνουμε στην ησυχία τους , υπάρχουν ενα κάρο άλλα γιαπωνέζικα και ευρωπαϊκά που μπορούμε άνετα να τα "φτιάξουμε" αλλά αυτά είναι για συγκεκριμένο σκοπό και χρήση και δεν γουστάρουν χέρι η αν Σόνι κι καλά θέλει ο ιδιοκτήτης τότε θα πληρώσει αδρά και με λιγα αποτελεσματα όπου για έμενα δεν αξίζει τον κόπο

toyar
28/11/2014, 17:59
και υπαρχουν κι ενα σωρο που βγαζουν απο αυτα τα κυβικα 100 αλογα περισσοτερα ΧΩΡΙΣ να τα πειραξεις:smokin:

sapila racing
28/11/2014, 19:21
και υπαρχουν κι ενα σωρο που βγαζουν απο αυτα τα κυβικα 100 αλογα περισσοτερα ΧΩΡΙΣ να τα πειραξεις:smokin:

Τωρα το παράκανες.
Αν δεν ανακαλέσεις θα την πληρώσει ολόκληρο πούλμαν με καλόγριες. :D

Η πατέντα αυτή γινόταν απο παλιά σε 4κύλινδρα αερόψυκτα, αλλά στο R1200 δεν νομίζω να έχει νόημα.
Επίσης αν δεν εχει δοκιμαστεί σε αλλο μηχανακι και να μην υπάρχει πρόβλημα, ποιός είναι διατεθειμένος να κάνει το μηχανάκι του το πρώτο πειρματόζωο?

GFawkes
28/11/2014, 22:21
Επίσης αν δεν εχει δοκιμαστεί σε αλλο μηχανακι και να μην υπάρχει πρόβλημα, ποιός είναι διατεθειμένος να κάνει το μηχανάκι του το πρώτο πειρματόζωο?

O iliaspaparidis σιγουρα....


τα ξερει όλα.:rotflmao:

GFawkes
28/11/2014, 22:23
ναι αμα συζητατε βλακειες...τα ρε φιλε ειναι ο ευγενικος τροπος να στο πει καποιος


Το αυτό =1000

dimmie_72
29/11/2014, 00:07
Άλλαξε εξάτμηση λόγο ενός μικρού ατυχήματος με Acrapovic και παρατήρησε αυξημένη κατανάλωση χωρίς αντίστοιχη δύναμη.

Η ίδια η ΒΜW δίνει για το 1200 GS σαν extra την acrapovic με +3.3kW, -4.1kg βάρος και +4.6Nm ροπή. Τώρα αν ο φίλος έβαλε μια τυχαία acrapovic προφανώς και δεν θάχει αποτελέσματα.

iliasfyntanidis
29/11/2014, 13:24
Ρε GFawkes αφού είσαι μυρωδιάς.Μην πετάγεσαι σαν την πορδή.
Εδώ δεν καταλαβαίνεις ότι αλλάζοντας πίσω γρανάζι μεταβάλλεται το μεταξόνιο και ρωτάς και ξαναρωτάς.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142097&page=4

Στο θέμα μας τώρα,αρκετά με τον βλογιοκομμένο.

http://www.itwasnotme.com/BMW_R1200GS.html
http://boxer-performance.com/
http://forums.pelicanparts.com/bmw-r1100s-r1200s-tech-forum/739810-lennies-rocket-sprockets.html
Αν ψάξει κάποιος στο advrider θα βρει αρκετές πληροφορίες.

stefanos
29/11/2014, 16:47
Νομίζω ότι το ζήτημα αρχικά ήταν εάν υποθετικός μπαρμπαμήτσος βελτιωτής,
πηδώντας δόντι εκκεντροφόρου μετέτρεπε το gs σε hp2,
το οποίο απ ότι φαίνεται δεν γίνεται.
Από εκεί και πέρα όπως σε όλα τα μηχανάκια όλα γίνονται.

chester24
29/11/2014, 16:55
Εγω παλι λεω πολυ το ψαχνεις... κλαϊν μαϊν...

Να αφησεις το ΤΖΙ ΕΣ οπως ειναι και μην το γαργαλας....

Αφου για τις καυλογκαζιες εχεις το 950... Τι τα τα θες τα αλλα???

GFawkes
02/12/2014, 10:25
Ρε GFawkes αφού είσαι μυρωδιάς.Μην πετάγεσαι σαν την πορδή.
Εδώ δεν καταλαβαίνεις ότι αλλάζοντας πίσω γρανάζι μεταβάλλεται το μεταξόνιο και ρωτάς και ξαναρωτάς.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142097&page=4

Στο θέμα μας τώρα,αρκετά με τον βλογιοκομμένο.

http://www.itwasnotme.com/BMW_R1200GS.html
http://boxer-performance.com/
http://forums.pelicanparts.com/bmw-r1100s-r1200s-tech-forum/739810-lennies-rocket-sprockets.html
Αν ψάξει κάποιος στο advrider θα βρει αρκετές πληροφορίες.

Εχεις τοσο δικιο,
ποσα πολλα ξερεις....

Τα γραναζακια βεβαια ξεκινανε απο 250+....αλλα η ...ροικη ειναι πανακριβη στα 200!!!(δικες σου τιμες) ή το φιλτρακι αερα στα 40!
InDuct for R1100RS, R1100R, R1100GS, R1150R and R1150GS

Made to order, allow 2-3 weeks for shipping

$230 plus $25 shipping to international destinations.

Total $255.00 (International)
Live your myth in Greece.
:lol:

Υ.Γ.

Αλλαξε και γραναζι στον αξονα να γινει και πιο "στριφτερο"

γεμισε ο τοπος μηχανικους του πληκτρολογιου....

notakos600
02/12/2014, 10:33
Total $255.00 (International)
Live your myth in Greece.
:lol:

Υ.Γ.

Αλλαξε και γραναζι στον αξονα να γινει και πιο "στριφτερο"

γεμισε ο τοπος μηχανικους του πληκτρολογιου....

:lol::bawl::lol::bawl:

iliasfyntanidis
02/12/2014, 16:44
Εχεις τοσο δικιο,
ποσα πολλα ξερεις....

Τα γραναζακια βεβαια ξεκινανε απο 250+....αλλα η ...ροικη ειναι πανακριβη στα 200!!!(δικες σου τιμες) ή το φιλτρακι αερα στα 40!
InDuct for R1100RS, R1100R, R1100GS, R1150R and R1150GS

Made to order, allow 2-3 weeks for shipping

$230 plus $25 shipping to international destinations.

Total $255.00 (International)
Live your myth in Greece.
:lol:

Υ.Γ.

Αλλαξε και γραναζι στον αξονα να γινει και πιο "στριφτερο"

γεμισε ο τοπος μηχανικους του πληκτρολογιου....


Για τελευταία φορά θα σου γράψω 2 λόγια.Αν και αισθάνομαι σαν τον αγρότη που κυνηγά τον τυφλοπόντικα(κυριολεκτικά),βουλώνω τρύπες πετάγεσαι εσύ από αλλού για να πεις την εξυπνάδα σου.
Χαίρομαι που έκατσες και διάβασες τα link.Αμφιβάλλω αν τα κατάλαβες αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
Θα στο πω άλλη μία φορά.Ροική 200 ευρώ συν Φ.Π.Α σε flow bench.
Ίσον 400 αφού έχουμε 2 κεφαλές,πες χονδρικά 300 αν δεν κόψεις Φ.Π.Α. χωρίς τίποτα άλλο.
Λύσε-δέσε δεν βάζω στην τιμή,θα τα κάνεις μόνος σου γιατί αλλάζοντας πίσω γρανάζι το μεταξόνιο παραμένει σταθερό.epic,Yea!

Αφού γνώριζες τις τιμές για γρανάζι για τα έκκεντρα και ότι τελικά πραγματοποιείται σαν μετατροπή γιατί δεν μας τα έγραψες να μας κλεισεις τα στόματα ρε μυρωδιά..?Προφανώς γιατί δεν γνώριζες,έκατσες και διάβασες τα links που έγραψα,λες τώρα θα του την πω να'ούμ και τα σχετικά....Έβγαλες ένα σύνολο και ένιωσες ηδονή ρε παιδάκι μου....
Ξαναλέω ότι αυτή η μεταροπή γίνεται,όπως γίνεται και η προπορεία στην ανάφλεξη και ένα άλλα σωρό πράγματα.Απλά εσύ δεν το έχεις δει να γίνεται.

Γενικά έχεις ένα στυλάκι πολύ ειρωνικό,όταν όμως μιλάς με mod στέκεσαι σούζα και είσαι πολύ προσεχτικός στο τι θα πεις.Σωστός στρατιώτης-ανάπαυση-προσοχή.
Εγώ αγαπητέ μυρωδιά γράφω στα forum με το ονοματεπώνυμο μου και έχω αρκετά τεχνικά άρθα,ψάξε θα βρεις.Εσύ δεν ξέρεις από που βγαίνει ο Ήλιος.

Επειδή έχω συναντήσει και άλλους τύπους σαν και εσένα όπου γράφεις σαβούρα θα σε κάνω ρόμπα.Λοιπόν πάω τώρα να φτιάξω έναν φραπέ και να ξαναδιαβάσω την μυθική τεχνική ανάλυση σου,όπου λες και επιμένεις με σχεδιαγράμματα(τρομάρα σου) ότι αλλάζοντας πίσω γρανάζι το μεταξόνιο παραμένει σταθερό.
Ας μείνουμε στο παρακάτω λοιπόν...



Αυτα τα ολιγα απο εμενα, που δεν γνωριζω και παρα πολλα απο μοτοσυκλετες....

p@nos
02/12/2014, 17:23
re ιφαντιδι κουλ το θεμα του θρεντ ηταν αλλο αν μπορει το gs να γινει hp2...και παροτι ειπα οτι τα μοτερ ιενια διαφορετικα, ο //εμπειρος// ερωτησακιας ειπε πως ειναι ιδια...και παροτι δεν διαβασε καν το λινκ που εβαλα που εγραφε τι διαφορες εχει το μοτερ του 1200s-κατα συνεπεια του ηρ2, μετα μπηκατε στην κοντρα για το αν γινεται με το να πηδηκεις δοντια να γινει δουλεια...

τελικα καταληξατε στο πρωτο μου μηνυμα εεδω μεσα στα ρυθμιζομενα γραναζια...το πως μπορεις να βελτιωσεις ενα μοτερ ειναι univerσαλ μεθοδος και ισχυει για ολους τους κινητηρες...το ερωτημα ομως δεν ηταν πως μπορεις να κανειςε να gs πιο γρηγορο αλλα αν μπορει να γινει με ενα δοντι hp2...απαντηση δοθηκε, οτιδηποτε αλλο περα απο αυτο ειναι απλα ανουσιο....

iliasfyntanidis
02/12/2014, 17:44
Δεν είπα ποτέ ότι το GS μπορεί
να γίνει HP.Είπα ότι σαν μετατροπή υφίσταται και έχει γίνει.Είτε με προπορεία σε δόντι είτε με ρυθμιζόμενα.Cool είμαι.

p@nos
02/12/2014, 18:04
το οτι εχει γινει σε αλλα μηχανακια δε λεει κατι...αυτο γινεται σε μοτερ με μεγαλο γραναζι απο το εργοστασιο....οποτε καθε δοντι αντιστοιχει σε λιγες μοιρες...τα gs για χωροταξικους λογους δεν εχουν τοσο μεγαλα γραναζια...και οσοι εχουν βαλει συνηθως λαθος τους εκκεντροφορους μετα απο δεσιμο μοτερ, το καταλαβαινουν απευθειας απο το αποτελεσμα...γι αυτο μερικοι κατασκευαστες βαζουν ρυθμιζομενα γραναζια απο το εργοστασιο, ωστε οποιος θελει να μοιραρει, να το κανει με το σωστο τροπο...απο κει και περα, και στην προκειμενη περιπτωση το gs δε γινεται Hp2, και φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να παρει 30 αλογα οχι με ενα δοντι εκκεντροφορο, αλλα με οτι εκκεντροφορο και να του βαλεις...

notakos600
02/12/2014, 18:39
Δεν είπα ποτέ ότι το GS μπορεί
να γίνει HP.Είπα ότι σαν μετατροπή υφίσταται και έχει γίνει.Είτε με προπορεία σε δόντι είτε με ρυθμιζόμενα.Cool είμαι.

Με 187 μηνύματα και ξεψάρωσες νέος;
Δεν θα τα πάμε καθόλου καλά ποντικαρά.

iliasfyntanidis
02/12/2014, 18:45
Με 187 μηνύματα και ξεψάρωσες νέος;
Δεν θα τα πάμε καθόλου καλά ποντικαρά.

Σου αρέσουν τα όσπρια;

notakos600
02/12/2014, 18:48
Σου αρέσουν τα όσπρια;

Σου αρέσουν τα ban;

iliasfyntanidis
02/12/2014, 19:15
Σου αρέσουν τα ban;
Εξαρτάται ποιος το ρίχνει.Να το ρίξει κανένας σοβαρός,κάτι πάει να γίνει...

GFawkes
03/12/2014, 08:12
Πιο μεγαλη διαφορα θα δει με μια ροικη, φιλτρο και κροσοβερ, στα μισα λεφτα.
Επισης το BMW δουλευουν "φτωχα"...με αλλη ρυθμιση στον εγκεφαλο απο το κουτι του ρελε(pre-set) θα παρει πολυ τα πανω του.

Ρε φίλε διάβασες τι έγραψα παραπάνω και τι έχει γραφτεί στην αρχή ή απλά πετάς εξυπνάδες .....''?Δεν έχω χρόνο για πέταμα.
Ο άνθρωπος ρωτάει εάν γίνεται να αλλάξει χρονισμό.Ε,αυτό γίνεται.Στα παπάρια μου εάν όλα μέσα είναι διαφορετικά και εάν όλα έξω είναι διαφορετικά.Δεν με ενδιαφέρει το ΗP2 τι έχει μέσα.Πιάστηκες και εσύ από το HP2 επειδή αναφέρθηκε
Ρε φίλε και ρε φίλε....
Αυτή είναι ευγενεια….

Για τελευταία φορά θα σου γράψω 2 λόγια.Αν και αισθάνομαι σαν τον αγρότη που κυνηγά τον τυφλοπόντικα(κυριολεκτικά),βουλώνω τρύπες πετάγεσαι εσύ από αλλού για να πεις την εξυπνάδα σου.
Χαίρομαι που έκατσες και διάβασες τα link.Αμφιβάλλω αν τα κατάλαβες αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
Εσυ εισαι ο νεος προφητης…..Σωσε μας …
Που να ξερω εγω από μοτερ….σιγα σαμπως εχω λυσει και κανενα….
Στο τμημα Μ εισαι ή στο ΗΡ;


Θα στο πω άλλη μία φορά.Ροική 200 ευρώ συν Φ.Π.Α σε flow bench.
Ίσον 400 αφού έχουμε 2 κεφαλές,πες χονδρικά 300 αν δεν κόψεις Φ.Π.Α. χωρίς τίποτα άλλο.
Λύσε-δέσε δεν βάζω στην τιμή,θα τα κάνεις μόνος σου γιατί αλλάζοντας πίσω γρανάζι το μεταξόνιο παραμένει σταθερό.epic,Yea!
Αφού γνώριζες τις τιμές για γρανάζι για τα έκκεντρα και ότι τελικά πραγματοποιείται σαν μετατροπή γιατί δεν μας τα έγραψες να μας κλεισεις τα στόματα ρε μυρωδιά..?Προφανώς γιατί δεν γνώριζες,έκατσες και διάβασες τα links που έγραψα,λες τώρα θα του την πω να'ούμ και τα σχετικά....Έβγαλες ένα σύνολο και ένιωσες ηδονή ρε παιδάκι μου....

Εισαι τοσο σχετικος που αναφερεσαι στο εκκεντροφόρο ως «γραναζακια»…οτι άλλο να σου γραψω…χαμενο θα παει…δεν θα το καταλαβεις.
Η πληροφορια για τα ρυθμιζομενα γραναζια εκκεντροφόρων είναι δικη σου πατεντα; Διοτι διδάσκεται στα τεχνικα λυκεια καμια 30αρια χρονια τωρα… Σπουδαιο νέο μας ειπες…
Τελος….η μαγκια ολη ηλιασυφαντιδης είναι να ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ ποσες μοιρες αλλαγη θελεις να κανεις ….εκει είναι η μαγκια….
Το να μου αραδιαζεις σειρα γραναζιων αξιας 5 ευρω στην τιμη των 250, και να τα βιδωνεις επανω στο μοτερ ΕΤΟΙΜΑ για λειτουργια…δεν αποτελει γνωση της μηχανικης!!
Ξεχασα…ειμαι μυρωδιας, επρεπε να γνωριζω τις τιμες ανταλλακτικών από όλα τα τρακτερ.

Ξαναλέω ότι αυτή η μεταροπή γίνεται,όπως γίνεται και η προπορεία στην ανάφλεξη και ένα άλλα σωρό πράγματα.Απλά εσύ δεν το έχεις δει να γίνεται.
Γενικά έχεις ένα στυλάκι πολύ ειρωνικό,όταν όμως μιλάς με mod στέκεσαι σούζα και είσαι πολύ προσεχτικός στο τι θα πεις.Σωστός στρατιώτης-ανάπαυση-προσοχή.

Ναι γιαυτο εχω 200+ μηνυματα κομμενα και 800 βαθμους ποινης….μεσα εισαι.

Εγώ αγαπητέ μυρωδιά γράφω στα forum με το ονοματεπώνυμο μου και έχω αρκετά τεχνικά άρθα,ψάξε θα βρεις.Εσύ δεν ξέρεις από που βγαίνει ο Ήλιος.
Αρα αυτές τις αηδιες τις γραφεις και αλλου;…και σε παιρνουν στα σοβαρα;…


Επειδή έχω συναντήσει και άλλους τύπους σαν και εσένα όπου γράφεις σαβούρα θα σε κάνω ρόμπα.

Φασόλια να φας!

Λοιπόν πάω τώρα να φτιάξω έναν φραπέ και να ξαναδιαβάσω την μυθική τεχνική ανάλυση σου,όπου λες και επιμένεις με σχεδιαγράμματα(τρομάρα σου) ότι αλλάζοντας πίσω γρανάζι το μεταξόνιο παραμένει σταθερό.
Ας μείνουμε στο παρακάτω λοιπόν...

Εάν καταφερεις να διαβασεις και να καταλαβεις ελληνικα να το συζητησουμε.
Το γραναζι ΚΙΝΗΣΗΣ δεν αλλαζει το μεταξονιο, ο ρεγουλατορος στο ψαλιδι το αλλαξει….
Αλλαξε τωρα ρε μυρωδια το γραναζι στο αξονατο, να στριβεις σαν τρενο.
Τελος…η ερωτηση του ανθρωπου ηταν εάν γινεται να «πηδηξει» δοντι και να εχει αυξηση της ιπποδυναμης. Η σωστη απαντηση είναι ΟΧΙ.Τα υπολοιπα είναι εναλλακτικες.
Αντε καλο καφε.

harris_x
03/12/2014, 08:21
Χαλαρώστε.

Dbnn
03/12/2014, 09:37
Αυτή είναι ευγενεια….

Εσυ εισαι ο νεος προφητης…..Σωσε μας …
Που να ξερω εγω από μοτερ….σιγα σαμπως εχω λυσει και κανενα….
Στο τμημα Μ εισαι ή στο ΗΡ;

Εισαι τοσο σχετικος που αναφερεσαι στο εκκεντροφόρο ως «γραναζακια»…οτι άλλο να σου γραψω…χαμενο θα παει…δεν θα το καταλαβεις.
Η πληροφορια για τα ρυθμιζομενα γραναζια εκκεντροφόρων είναι δικη σου πατεντα; Διοτι διδάσκεται στα τεχνικα λυκεια καμια 30αρια χρονια τωρα… Σπουδαιο νέο μας ειπες…
Τελος….η μαγκια ολη ηλιασυφαντιδης είναι να ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ ποσες μοιρες αλλαγη θελεις να κανεις ….εκει είναι η μαγκια….
Το να μου αραδιαζεις σειρα γραναζιων αξιας 5 ευρω στην τιμη των 250, και να τα βιδωνεις επανω στο μοτερ ΕΤΟΙΜΑ για λειτουργια…δεν αποτελει γνωση της μηχανικης!!
Ξεχασα…ειμαι μυρωδιας, επρεπε να γνωριζω τις τιμες ανταλλακτικών από όλα τα τρακτερ.


Ναι γιαυτο εχω 200+ μηνυματα κομμενα και 800 βαθμους ποινης….μεσα εισαι.

Αρα αυτές τις αηδιες τις γραφεις και αλλου;…και σε παιρνουν στα σοβαρα;…


Φασόλια να φας!


Εάν καταφερεις να διαβασεις και να καταλαβεις ελληνικα να το συζητησουμε.
Το γραναζι ΚΙΝΗΣΗΣ δεν αλλαζει το μεταξονιο, ο ρεγουλατορος στο ψαλιδι το αλλαξει….
Αλλαξε τωρα ρε μυρωδια το γραναζι στο αξονατο, να στριβεις σαν τρενο.
Τελος…η ερωτηση του ανθρωπου ηταν εάν γινεται να «πηδηξει» δοντι και να εχει αυξηση της ιπποδυναμης. Η σωστη απαντηση είναι ΟΧΙ.Τα υπολοιπα είναι εναλλακτικες.
Αντε καλο καφε.

Σορρυ ππυ επεμβαινω αλλα αλλαζοντας γραναζι κινησης σε πιο μικρο η πιο μεγαλο, δεν θα παιξεις με ρεγουλατορους για να τεντωσεις αλυσιδα; αρα αλλαζει μεταξονιο.

stefanos
03/12/2014, 09:40
αρα αλλαζει μεταξονιο.

Ο εκκεντροφόρος?:D

kostaskk
03/12/2014, 11:15
ακομα δεν καταλαβα γιατι μιλάτε για γραναζια σε gs
προφανος και δεν θα γινεται να αλλαξεις γραναζι μεσα στον αξονα αν δεν ειναι ρυθμιζομενος (να ρυθμιζει το μηκος του μηχανικά ή την αποσταση των γραναζιων στο εσωτερικο του καπος)

στις αλλες μηχανες με γραναζια:

με ποιο μεγαλο πισω γρανάζι η αλυσιδα τεντώνει λογο αυξησης τις διαμετρου. αρα ο ρυθμιστης πρεπει να παει την ροδα ποιο μπροστά για να χαλαρωσει η αλυσίδα αρα το μεταξονιο μικραινει
βεβαια αν η αλυσιδα σου απο πριν ηταν χαλαρη μπορει με το μεγαλητερο γραναζι απλα να ερθει εκει που πρεπει χωρις να κουνηθει ο ρυθμιστης

αν το γραναζι ειναι ποιο μικρο τοτε η αλυσίδα χαλαρωνει λογο μειωσης τις διαμετρου
για να σφιξει ο ρυθμιστης πρεπει να παει την ροδα ποιο πισω, το μεταξονιο μεγαλωνει
βεβαια μπορεις και απλα να 'κοντινεις' την αλυσιδα και το μεταξονιο θα μεινει το ιδιο

φυσικα οι διαφορες ειναι αμελιτεες ειδικα σε ενα μοτο που για να ερθει στα 'ισα' και να λεμε οτι εχει αγωνιστικη γεωμετρια πρεπει να κανει καμια μετοπικη με λεοφορειο για να μικρύνει η καστερ καμια δεκαρια μοιρες και να κοψεις καμια δεκαρια ποντους απο πλαισιο-ψαλιδι για να ερθει εκει που πρεπει

p@nos
03/12/2014, 13:20
ακομα δεν καταλαβα γιατι μιλάτε για γραναζια σε gs
προφανος και δεν θα γινεται να αλλαξεις γραναζι μεσα στον αξονα αν δεν ειναι ρυθμιζομενος (να ρυθμιζει το μηκος του μηχανικά ή την αποσταση των γραναζιων στο εσωτερικο του καπος)

στις αλλες μηχανες με γραναζια:

με ποιο μεγαλο πισω γρανάζι η αλυσιδα τεντώνει λογο αυξησης τις διαμετρου. αρα ο ρυθμιστης πρεπει να παει την ροδα ποιο μπροστά για να χαλαρωσει η αλυσίδα αρα το μεταξονιο μικραινει
βεβαια αν η αλυσιδα σου απο πριν ηταν χαλαρη μπορει με το μεγαλητερο γραναζι απλα να ερθει εκει που πρεπει χωρις να κουνηθει ο ρυθμιστης

αν το γραναζι ειναι ποιο μικρο τοτε η αλυσίδα χαλαρωνει λογο μειωσης τις διαμετρου
για να σφιξει ο ρυθμιστης πρεπει να παει την ροδα ποιο πισω, το μεταξονιο μεγαλωνει
βεβαια μπορεις και απλα να 'κοντινεις' την αλυσιδα και το μεταξονιο θα μεινει το ιδιο

φυσικα οι διαφορες ειναι αμελιτεες ειδικα σε ενα μοτο που για να ερθει στα 'ισα' και να λεμε οτι εχει αγωνιστικη γεωμετρια πρεπει να κανει καμια μετοπικη με λεοφορειο για να μικρύνει η καστερ καμια δεκαρια μοιρες και να κοψεις καμια δεκαρια ποντους απο πλαισιο-ψαλιδι για να ερθει εκει που πρεπει

αιντααααααααααα....

amyroukai
03/12/2014, 20:26
...

Τρολιά τρελή :bawl:

Dbnn
04/12/2014, 05:02
Ο εκκεντροφόρος?:D

Στο χωριο μου το μεταξονιο το λεμε για την αποσταση των τροχων κινησης.
Τωρα βεβαια αφου εχουν και οι εκκεντροφοροι μεταξονιο ειναι νεες ορολογιες και ψαγμενη μηχανολογια απο τα βαθη της νασα.......
Τζιζας............. αθανατα φορουμ....... καλη συνεχεια κ αμα βγαλετε ακρη κερναω κουρκουμπινια!

notakos600
04/12/2014, 07:28
Στο χωριο μου το μεταξονιο το λεμε για την αποσταση των τροχων κινησης.
Τωρα βεβαια αφου εχουν και οι εκκεντροφοροι μεταξονιο ειναι νεες ορολογιες και ψαγμενη μηχανολογια απο τα βαθη της νασα.......
Τζιζας............. αθανατα φορουμ....... καλη συνεχεια κ αμα βγαλετε ακρη κερναω κουρκουμπινια!

Κάτσε να μπει ο υφαντουργός να σε βάλει κι εσένα στη θέση σου. :lol: