PDA

View Full Version : Κράνος Shark Speed-R ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ!!!!



vkats
16/11/2014, 21:53
Το εν λόγω κράνος μετά τα 150 μου τραβάει το κεφάλι προς τα πάνω λες και θέλει να απογειωθεί!!!! Κάνω συνειδητή προσπάθεια να το κρατάω προς τα κάτω.

Εχετε αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο είτε με το ίδιο είτε με άλλο κράνος;;;;

pipe_smoker
16/11/2014, 22:01
:uplate::uplate::uplate:
Εντύπωση μου κάνει γιατί (αν δεν κάνω λάθος) είναι αρκετά καλό κράνος κι από την καλή σειρά της shark.

Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι ότι φοράς λάθος μέγεθος, κάτι το οποίο αρχίζει να γίνεται αισθητό στα πολλά χιλιόμετρα όπου κι αρχίζει να συμπεριφέρεται όπως περιγράφεις.

Πάντως αν προσπαθείς για να το κρατήσεις προς τα κάτω, αργά ή γρήγορα θα αρχίσεις να έχεις πρόβλημα με τον αυχένα σου.
Είτε πας για αλλαγή είτε αν φταίει κάτι άλλο βρες το και φτιάξ'το είτε μην πηγαίνεις με πάνω από 150.

Πάντως κάνε κάτι γιατί θα έχεις θέμα.

vkats
16/11/2014, 22:07
Συμφωνώ. Κι εμένα με απασχολεί γι αυτό και το πόσταρα.

Λάθος μεγεθος δεν φοράω σιγουρα. Σκέφτομαι μήπως φταίει οτι η επάνω επιφάνειά του ειναι σχετικά επίπεδη και ίσως λειτουργεί κάπως σαν πτέρυγα προκαλώντας άνωση... Γι αυτό ρωτάω για αντίστοιχες εμπειρίες

pipe_smoker
16/11/2014, 22:10
Προσωπική εμπειρία δεν έχω.

Και το κράνος απ'όσο είδα ρίχνοντας μια πρόχειρη ματιά στο νετ, προμοτάρεται σα σπορ κράνος, για γυμνά στριτ κλπ.
Οπότε ακόμα πιο κουλό το φαινόμενο.

Τί να πω...
Περίμενε μπας κι απαντήσει κανείς που να έχει το ίδιο κράνος και ψάξ'το και στο google μπας και βρεις κάτι αντίστοιχο σε ξένα φόρουμ.

teogtp
16/11/2014, 22:11
Τι μηχανακι εχεις;

pipe_smoker
16/11/2014, 22:12
Τι μηχανακι εχεις;

Τιγρη 800.

Το λέει στο προφίλ του.

Είναι λίγο δυσανάλογο με το κράνος αλλά του πούστη πια.
Τόσο μεγάλο θέμα?

teogtp
16/11/2014, 22:17
Προφανως δεν αρεσκεται σε ορθια θεση οδηγησης.

pipe_smoker
16/11/2014, 22:24
Προφανως δεν αρεσκεται σε ορθια θεση οδηγησης.

Προφανώς.

Αλλά να ήταν κανά καθαρά πισταδόρικο κράνος να το δικαιολογήσεις.
Στην κατηγορία του σπορ γυμνού κλπ είναι, που ναι μεν σχετικά σκυφτή είναι η οδήγηση αλλά όχι και ελβετικός σουγιάς.
Κι ανάλογα το γυμνό αλλάζει και η θέση, οπότε θα έπρεπε να συγχωρεί μια πληθώρα "μοιρών".

Τέσπα.

vkats
16/11/2014, 22:25
Προφανως δεν αρεσκεται σε ορθια θεση οδηγησης.

Πρέπει να έχεις δίκιο. Δεν εξηγείται αλλιώς

Pan (dvs)
17/11/2014, 08:03
Βαλε προσθετο σποιλερ και λογικα θα λυθει το προβλημα.Μεχρι τοτε πηγαινε με 150 γιατι θα διαλυσεις τον αυχενα σου.

RaGe_Raptor
17/11/2014, 09:17
Είχα ανάλογη εμπειρία με shoei raid 2 . Μέχρι τα 200km/h όλα καλά από κει και πάνω σου ξερίζωνε το κεφάλι ... Μέχρι που πήρα arai rx-7 και έσωσα τον αυχένα μου. Είχε αρχίσει να πονάει έντονα. Βέβαια στην περίπτωσή μου το κράνος (shoei) ήταν για πιο όρθια θέση υποτίθεται οπότε δικαιολογείται ως ένα σημείο . Δοκίμασε μερικά άλλα κράνη για να δεις πως συμπεριφέρονται σε σχέση μ'αυτό που έχεις.




υγ: Το rx-7 ρε παιδιά, μαγικό κράνος για ss...,

vkats
17/11/2014, 12:27
Καμμιά πρόταση για κράνος κατάλληλο για όρθια θέση οδήγησης αντίστοιχου επιπέδου με το Shark Speed-R?