PDA

View Full Version : Έχει γίνει κάτι πολύ μεγάλο και δεν έχουμε πει τίποτα



nikos_abel
17/11/2014, 20:59
https://www.youtube.com/watch?v=FJrUnzLsmZk

https://www.youtube.com/watch?v=W8bVOGN9jSg

https://www.youtube.com/watch?v=PUpSVxoCcik

skylaros
17/11/2014, 21:03
Είχα σκοπό να γράψω από την πρώτη μέρα, αλλά σκέφτηκα εσένα και λέω δε μπορεί θα το έχει προλάβει ... :beer:

Bob_o_mastoras
17/11/2014, 21:35
Παλι Παπαθανασιου η μουσικη;;;; Ελεοοοοοος!!!! :lol::lol: Στειλτε τον Βαγγελη στο διαστημα να γουσταρει το παιδι επιτελους!!!! :p

Πολυ εντυπωσιακο το πειραμα και μελλοντικα ισως να μας σωσει απο μεγαλους μπελαδες. Μπραβο!

(καλος και ο Βαγγελης αν και τον προτιμω με Aphrodite's child :p)

Grafton 505
17/11/2014, 23:15
Μακάρι να το δει ο ήλιος. :sun:

PetranGR
18/11/2014, 11:26
μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι ακριβώς βλέπουμε;

AUFGEBRACHT
18/11/2014, 17:56
" Έτρεχε" για κανα-δυο βδομάδες και ένας διαγωνισμός της ESA, καθώς το σημείο που θα προσεδαφιζόταν η άκατος Philae πάνω στον κομήτη 67P/Churyumov-Gerasimenko δεν είχε επίσημη ονομασία, το έπαθλο ήταν ένα ταξίδι στη Γερμανία για να παρακολουθήσει ο νικητής ζωντανά τη διαδικασία προσεδάφισης, για την ιστορία νομίζω ένας Γάλλος τελικά κέρδισε... Το μητρικό διαστημόπλοιο με την ονομασία Rosetta είχε εκτοξευτεί πριν 10 χρόνια και διένυσε πάνω από 3,5 εκατομμύρια χιλιόμετρα πριν την ιστορική συνάντηση με τον κομήτη. Σκοπός της αποστολής δεν είναι να μας σώσει από χολυγουντιανά σενάρια τύπου Αρμαγεδδών, αλλά η μελέτη του αρχέγονου ηλιακού συστήματος και κατ' επέκταση την προέλευση της ίδιας της ζωής πάνω στον πλανήτη μας. Η σύσταση του κομήτη αυτού είναι υλικά που έχουν προέλθει από τη γέννηση του ηλιακού συστήματος και είναι η ίδια κοσμική ύλη από την οποία προήλθαν οι πλανήτες του ηλικακού μας συστήματος. Στα τέλη της δεκαετίας του 90 η αποστολή Stardust της NASA κατάφερε με ένα βολιστήρα να συλλέξει δείγμα από το υλικό κατασκευής ενός άλλου κομήτη, πλέον είναι γνωστό πως τα υλικά σύστασης των κομητών είναι άνθρακας, υδρογόνο, οξυγόνο και άζωτο, τα ίδια στοιχεία δηλ που πιστεύεται ότι δημιούργησαν τη ζωή στη Γη, ενώ υπάρχει και μια επιστημονική θεωρία πως οι αρχικές οργανικές ενώσεις που δημιουργήθηκαν στους ωκεανούς ήταν αποτέλεσμα διασποράς των ενώσεων αυτών από κομήτες.

kapetan amerika
18/11/2014, 18:30
Πρώτα έκαναν το πείραμα του Cern για να δουν πως δημιουργήθηκε το σύμπαν. Μετά έστειλαν τη Ροζέτα στον κομήτη Γερασιμένκο για να βρουν απαντήσεις σχετικά με τη δημιουργία του! Τώρα λένε ότι θα σκάψουν πιο βαθειά στον τάφο Καστά μπας και βρουν εκεί πως φτιάχτηκε ο κόσμος.

nikos_abel
18/11/2014, 18:45
Πρώτα έκαναν το πείραμα του Cern για να δουν πως δημιουργήθηκε το σύμπαν.

Ναι


Μετά έστειλαν τη Ροζέτα στον κομήτη Γερασιμένκο για να βρουν απαντήσεις σχετικά με τη δημιουργία του!

Ποιανού, του σύμπαντος ή της ζωής στη γη;


Τώρα λένε ότι θα σκάψουν πιο βαθειά στον τάφο Καστά μπας και βρουν εκεί πως φτιάχτηκε ο κόσμος.

Απίθανο; Ποτέ μην αποκλείετε τίποτα.


Τέλος πάντων, το "μεγάλο" που έγινε, είναι κάτι που (όπως λέει και ο αφτερσέιβ) είναι κάτι που δεν καταλαβαίνουμε πόσο αδιανόητο
είναι όσο βλέπουμε χόλυγουντ.

Οι τύποι της ESA, κατάφεραν να πετύχουνε ένα χαλίκι που πέρναγε από εδώ κοντά, χρησιμοποιώντας ένα κόκο σκόνης, ένα σημάδι
που για να πετύχει χρειάστηκε 11 χρόνια.

Μπορούμε λοιπόν να θαυμάσουμε το βάθος της μελέτης και της κούρασης που χρειάζεται για να επιτευχθεί
κάτι τέτοιο, να κερδίσουμε γνώσεις και εμπειρίες για το ποιοι και πως είμαστε, για πράγματα που καταφέραμε να υποθέσουμε
με μόνο όπλο τη φαντασία μας, να τα επαληθεύσουμε αυτά και από την άλλη μπορούμε να το μηδενήσουμε τα πάντα
και να ειρωνευτούμε τα πάντα, μιας και είναι ανούσια και άξια χλευασμού.

kostas777
19/11/2014, 11:56
Το Φίλαι ανίχνευσε οργανικά μόρια στον κομήτη. Τώρα πρέπει να περιμένουμε να πλησιάσει ο κομήτης τον Ήλιο μπας και λάβουμε περισσότερα στοιχεία, η αρχή όμως έχει γίνει!

http://tvxs.gr/news/sci-tech/organika-moria-myrise-philae-stin-epifaneia-toy-komiti

VANDA
19/11/2014, 12:38
Ήρεμα ρε 'σεις. Κι εδώ νεύρα;

Cpt. Haddock
19/11/2014, 12:39
Καταλαβαινω οτι πιασαν τα κρυα και οι βροχες και δεν πατε βολτες, αλλα χαλαρωστε λιγο. Στην τελικη κλειστε το το ρημαδι αν δε μπορειτε....

sniper
19/11/2014, 12:42
Καταλαβαινω οτι πιασαν τα κρυα και οι βροχες και δεν πατε βολτες, αλλα χαλαρωστε λιγο. Στην τελικη κλειστε το το ρημαδι αν δε μπορειτε....

Μια χαρά λιακάδα έχουμε και κάποιοι ξύνονται στην γκλιτσα εδω και μέρες

Grafton 505
19/11/2014, 20:11
Και μερικά άλλα νούμερα :
14 χώρες (50 εταιρείες) για την κατασκευή του Rosetta
1,3 δισ. € το κόστος της αποστολής
100 κιλά το βάρος του Philae στην Γη
1 γραμμάριο το βάρος του Philae πάνω στον κομήτη.
Το Philae έχει μέγεθος πλυντηρίου

DrBig
19/11/2014, 20:36
Πρώτα έκαναν το πείραμα του Cern για να δουν πως δημιουργήθηκε το σύμπαν. Μετά έστειλαν τη Ροζέτα στον κομήτη Γερασιμένκο για να βρουν απαντήσεις σχετικά με τη δημιουργία του! Τώρα λένε ότι θα σκάψουν πιο βαθειά στον τάφο Καστά μπας και βρουν εκεί πως φτιάχτηκε ο κόσμος.

Σαν τεχνολογικα επιτευγματα ειναι αξια θαυμασμου.
Αλλα μεχρι εκει κατα την γνωμη μου.

nikos_abel
19/11/2014, 21:04
Ήρεμα ρε 'σεις. Κι εδώ νεύρα;

Ειλικρινά, δεν έχω νεύρα Λύπη έχω.

Bob_o_mastoras
20/11/2014, 00:35
To oτι βρηκαν οργανικα μορια δεν αποδεικνυει παντως οτι ετσι προηλθε η ζωη στη Γη. Μια υποθεση ειναι.
Αλλωστε πως να αποδειξουμε απο που προηλθε η ζωη τη στιγμη που δεν ξερουμε καν τι ειναι;;;

Το μονο χρησιμο που βλεπω μεχρι τωρα ειναι το know how που αποκτησαμε στο να προσεδαφισουμε κατι σε ενα κομητη, πραγμα που ισως μας χρειαστει στο μελλον. (φαση Αρμαγεδων, Μπρους Γουϊλις και ετς..:lol::p)

BLiTzER
20/11/2014, 01:51
Σιγά το "μεγάλο". Είδατε το δέντρο και χάσατε το δάσος. Είδατε με τι ρούχα βγήκε ο τύπος; http://www.nationalreview.com/article/392929/shirtgate-and-common-decency-jonah-goldberg

Απαράδεκτα πράγματα! Τί νομίζει ότι κάνει; Εντάξει, δεν προσγείωσε και το τηλεκατευθυνόμενό του σε κινούμενο στόχο, ταχύτητας μερικών χιλιάδων χιλιομέτρων ανά ώρα, εκατομμύρια χιλιόμετρα μακρυά από τον πλανήτη μας.

Oh wait.

Για τους "άπιστους" ή απλά όσους θέλουν να μορφωθούν λίγο (ποτέ δεν είναι αργά): http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/Frequently_asked_questions

Οτιδήποτε επιτυγχάνει η επιστήμη, όσο ανούσιο ή περιττό φαντάζει στα μικρά μυαλουδάκια σας, είναι ένα ακόμα τεράστιο βήμα μακρυά από τα σπήλαια και την επίπεδη Γη.

DrBig
20/11/2014, 06:17
Οτιδήποτε επιτυγχάνει η επιστήμη, όσο ανούσιο ή περιττό φαντάζει στα μικρά μυαλουδάκια σας, είναι ένα ακόμα τεράστιο βήμα μακρυά από τα σπήλαια και την επίπεδη Γη.

Κανε λιγο πιο περα την μυαλουδαρα σου, γιατι μου κρυβει τα cornflakes...:lol:

tzimidis
20/11/2014, 06:26
Σιγά το "μεγάλο". Είδατε το δέντρο και χάσατε το δάσος. Είδατε με τι ρούχα βγήκε ο τύπος; http://www.nationalreview.com/article/392929/shirtgate-and-common-decency-jonah-goldberg

Απαράδεκτα πράγματα! Τί νομίζει ότι κάνει; Εντάξει, δεν προσγείωσε και το τηλεκατευθυνόμενό του σε κινούμενο στόχο, ταχύτητας μερικών χιλιάδων χιλιομέτρων ανά ώρα, εκατομμύρια χιλιόμετρα μακρυά από τον πλανήτη μας.



Ελλείψει εμότικονς δεν σε πιάνω , και φαίνεται ότι σοβαρολογείς.

327291

notakos600
20/11/2014, 08:00
Κανε λιγο πιο περα την μυαλουδαρα σου, γιατι μου κρυβει τα cornflakes...:lol:

:lol::bawl:

nikos_abel
20/11/2014, 08:19
Κανε λιγο πιο περα την μυαλουδαρα σου, γιατι μου κρυβει τα cornflakes...:lol:

:lol:x2




327291

:lol:x100

KAWAMANRIDER
20/11/2014, 08:29
σιγα με το μεγαλο θεμα :rolleyes:

αυτο ειναι το μεγαλο τεχνολογικο θεμα ,

327294

japan λεμε :smokin:

σιγα τωρα τα παλιογατα οι ευρωπαιοι , ουτε σωστα να το προσεδαφισουν δεν μπορεσαν και θελει και ηλιο να δουλεψει , ευρωπαικο τι να πεις :a2:

.....................











































..................




περα απο την πλακα , η μονη μου ενσταση σε ολα αυτα ειναι για τα χρηματα που ξοδευονται σε σχεση με τις αναγκες των ανθρωπων στον πλανητη , και την πολεμικη χρηση που δυστυχως μπορει να εχουν ολα αυτα μετα ,
κατα τα αλλα ειναι πολυ σημαντικο επιστημονικο βημα και τεχνολογικο επιτευγμα για την ανθρωποτητα

kostas777
20/11/2014, 08:47
περα απο την πλακα , η μονη μου ενσταση σε ολα αυτα ειναι για τα χρηματα που ξοδευονται σε σχεση με τις αναγκες των ανθρωπων στον πλανητη

Ναι ρε γμτ ακόμη περιμένω να πληρωθώ να πάρω καμια αγράμποβιτς. Έχω ακούσει ότι οι τζηχάντ πλερώνουν καλά

nikos_abel
20/11/2014, 08:53
To oτι βρηκαν οργανικα μορια δεν αποδεικνυει παντως οτι ετσι προηλθε η ζωη στη Γη. Μια υποθεση ειναι.
Αλλωστε πως να αποδειξουμε απο που προηλθε η ζωη τη στιγμη που δεν ξερουμε καν τι ειναι;;;

Το ότι βρήκαν οργανικά μόρια σημαίνει ότι οργανικά μόρια ήρθαν στη γη ΚΑΙ μέσω κομμητών. Αν βρήσκαν DNA τότε θα σήμαινε ότι η ζωή στη γη
δημιουργήθηκε ΚΑΙ μέσω κομμητών.
Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.


Το μονο χρησιμο που βλεπω μεχρι τωρα ειναι το know how που αποκτησαμε στο να προσεδαφισουμε κατι σε ενα κομητη, πραγμα που ισως μας χρειαστει στο μελλον. (φαση Αρμαγεδων, Μπρους Γουϊλις και ετς..:lol::p)

Είχα αποφύγει να δω τη ταινία, επειδή ακριβώς είχα διαβάσει για το πόσο, μα πόσο "αντιεπιστημονικά" ήταν όλα.
Αφού την είδα μετά από πολύ καιρό, μετάνιωσα γιατί αποδείχθηκε ότι όταν η ιστορία είναι δυνατή, τα χαζολάθη
περνούν σε 2η μοίρα, ειδικά όταν δεν αναιρούν το νόημα της και δεν επηρεάζουν την εξέλιξή της με κάτι εξωφρενικό.

Άρα, μετά και από αυτό, το ξανασκέφτηκα, έχω την αίσθηση ότι το Interstellar μπορεί και να μου αρέσει πολύ.

nikos_abel
20/11/2014, 09:00
περα απο την πλακα , η μονη μου ενσταση σε ολα αυτα ειναι για τα χρηματα που ξοδευονται σε σχεση με τις αναγκες των ανθρωπων στον πλανητη , και την πολεμικη χρηση που δυστυχως μπορει να εχουν ολα αυτα μετα ,
κατα τα αλλα ειναι πολυ σημαντικο επιστημονικο βημα και τεχνολογικο επιτευγμα για την ανθρωποτητα

Μη ξεχνάς και τη χρήση σε καταναλωτικά αγαθά που ωθούν στην υπερβολή, ακόμη και αν είναι χρήσιμα (π.χ. τηλέφωνα πανάκριβα με 127" οθόνη κλπ).

Αλλά οι τεχνολογίες που αναπτύσσονται και εξελίσσονται, αν μη τι άλλο, δίνουν τη δυνατότητα στο καθένα να έχει περισσότερη
πρόσβαση στη γνώση. Ακόμα και σε αυτούς που φαινομενικά δεν έχουν, έχουν περισσότερη επαφή από παλαιότερα.

KAWAMANRIDER
20/11/2014, 09:10
Μη ξεχνάς και τη χρήση σε καταναλωτικά αγαθά που ωθούν στην υπερβολή, ακόμη και αν είναι χρήσιμα (π.χ. τηλέφωνα πανάκριβα με 127" οθόνη κλπ).

Αλλά οι τεχνολογίες που αναπτύσσονται και εξελίσσονται, αν μη τι άλλο, δίνουν τη δυνατότητα στο καθένα να έχει περισσότερη
πρόσβαση στη γνώση. Ακόμα και σε αυτούς που φαινομενικά δεν έχουν, έχουν περισσότερη επαφή από παλαιότερα.

ναι εννοειται αυτο , απλα λεω οτι μακαρι να ειχαμε λυσει ολα τα υπολοιπα στον πλανητη και μετα να ξοδευαμε χρημα για το διαστημα , μην νομιζεις και ' γω ψωνισμενος ειμαι με οτι αφορα το διαστημα απο παιδι και σιγουρα το ολο εγχειρημα εχει μεγαλη σημασια για το παρον αλλα και το μελλον

DrBig
20/11/2014, 11:52
Άρα, μετά και από αυτό, το ξανασκέφτηκα, έχω την αίσθηση ότι το Interstellar μπορεί και να μου αρέσει πολύ.


Το ειδα εγω και το βρηκα ψιλομαπα :(
Αντιθετως το Lucy μου αρεσε πολυ (σχετικο ασχετο).

notakos600
20/11/2014, 12:55
ναι εννοειται αυτο , απλα λεω οτι μακαρι να ειχαμε λυσει ολα τα υπολοιπα στον πλανητη και μετα να ξοδευαμε χρημα για το διαστημα , μην νομιζεις και ' γω ψωνισμενος ειμαι με οτι αφορα το διαστημα απο παιδι και σιγουρα το ολο εγχειρημα εχει μεγαλη σημασια για το παρον αλλα και το μελλον

Πάντα υπήρχε φτώχεια στον πλανήτη.
Φαντάζεσαι πόσες ανακαλύψεις δεν θα είχαν γίνει αν κάθε φορά με τα χρήματα της ανακάλυψης έδιναν φαγητό στους φτωχούς;
Δεν μιλάω φυσικά για την ανακάλυψη της Αμερικής...
Ακούγεται κυνικό αλλά έτσι είναι, κάποιοι θα πεθάνουν για να ζήσουν καλύτερα οι υπόλοιποι.

nikos_abel
20/11/2014, 13:08
Το ειδα εγω και το βρηκα ψιλομαπα :(
Αντιθετως το Lucy μου αρεσε πολυ (σχετικο ασχετο).

Το Lucy όμως έχει ακριβώς αυτό -> βασίζεται σε μια μλκ που έχει ειπωθεί για τον ανθρώπινο εγκέφαλο, που είναι 100% βλακεία.
Από την άλλη όμως, Λικ Μπεσόν είναι αυτός, είμαι σίγουρος ότι θα είναι τουλάχιστον πολύ διασκεδαστικό.

BLiTzER
20/11/2014, 15:03
φαίνεται ότι σοβαρολογείς.


Πάντα σοβαρολογώ!

Το Interstellar είναι βλακειούλα σεναριακά (σαν σύνολο, ενώ έχει κάποιες καλές ιδέες), αλλά τουλάχιστον είναι δουλεμένο και καλογυρισμένο. Το Lucy, ασχολίαστο.


μου κρυβει τα cornflakes...:lol:

Πίσω από τη μύγα είναι.

DrBig
20/11/2014, 17:59
Το Lucy όμως έχει ακριβώς αυτό -> βασίζεται σε μια μλκ που έχει ειπωθεί για τον ανθρώπινο εγκέφαλο, που είναι 100% βλακεία.


πιθανοτατα ειναι βλακεια αυτο που εχει ειπωθει για τον εγκεφαλο αλλα δεν ειναι και η ουσια της ταινιας...:beer:

nikos_abel
20/11/2014, 18:26
πιθανοτατα ειναι βλακεια αυτο που εχει ειπωθει για τον εγκεφαλο αλλα δεν ειναι και η ουσια της ταινιας...:beer:

Ακριβώς αυτό που συμβαίνει και με το Αρμαγελαδών και το Γκαλάκτικα δηλαδή :beer:

Bob_o_mastoras
21/11/2014, 02:52
Το Αρμαγεδων ειναι βλακεια ταινια παντως. Κλασσικη, κλασσικοτατη αμερικανια!! :rolleyes: (ασχετα που τη βλεπω ευχαριστα! :p)

skylaros
21/11/2014, 08:55
Μόνο και μόνο που παίζει η Liv Tyler :D είναι ταινιάρα !!!

Cpt. Haddock
21/11/2014, 09:32
Ακριβώς αυτό που συμβαίνει και με [...]το Γκαλάκτικα δηλαδή :beer:

:smokin:

327335

nikos_abel
03/01/2015, 11:51
πιθανοτατα ειναι βλακεια αυτο που εχει ειπωθει για τον εγκεφαλο αλλα δεν ειναι και η ουσια της ταινιας...:beer:

Και άλλα πολλά που έχει μέσα είναι ψιλοβλακείες και ανακρίβειες ανακατεμένες με αλήθειες, αλλά τώρα που το είδα, όντως δεν ήταν αυτή η ουσία.

Δυστυχώς όμως, το υπέροχο νόημα χάνεται μέσα στα υποχρεωτικά για μπλοκμπάστερ εφέ και πιστολίδια, τα φιλάκια με τους ευρωπαίους γκόμενους και την αδυναμία να κάνει κατανοητή στο θεατή την φαινομενική αδιαφορία της για τη ζωή και υγεία των παράπλευρων απωλειών.

Κρίμα, είχε όλα τα φόντα και το μπάτζετ να είναι ταινία σταθμός.

Αλλά αν έβαλε και σε 5 πιτσιρικάδες την αμφιβολία στο μυαλό, άξιζε η δημιουργία της. Από τους μεγάλους δεν περιμένω και πολλά.

nikos_abel
03/01/2015, 11:55
Α ναι, ξέχασα το σημαντικότερο νόημα της ταινίας.
Τι κwλ@ρ@ έχει η θεά :lol:

Cpt. Haddock
03/01/2015, 12:47
Α ναι, ξέχασα το σημαντικότερο νόημα της ταινίας.
Τι κwλ@ρ@ έχει η θεά :lol:

λάικ ναουμ'

Bob_o_mastoras
03/01/2015, 13:03
Eχει δει κανενας το Transendence με το Τζονι Ντεπ;; Αξιζει να το δω ή θα χασω το χρονο μου;; (ειμαι και πολυασχολος βλεπετε... :p:cool: , εκ του πολυ+asshole :lol::lol:)
Προχθες ηδα ενα καλουτσικο sci-fi το snowpiercer. Oχι κατι φοβερο αλλα ευχαριστη και εξυπνη ταινια, εμπνευσμενη απο matrix και το fallout το παιχνιδι υποθετω, αλλα χωρις πολλα οπτικα εφε κλπ, πιο πολυ υποθεση.

Grafton 505
31/01/2016, 16:41
Φωτογραφείες της κινέζικης αποστολής στο φεγγάρι :

http://techcrunch.com/2016/01/30/china-just-released-true-color-hd-photos-of-the-moon/

Ohm
31/01/2016, 21:09
το lucy θα έλεγε κάργα σε anime εκδοχή...

έτσι όπως είναι, είναι μόνο για λόλιασμα

toyar
01/02/2016, 19:38
ο ανθρωπος ειναι ενα ον που την ιδια στιγμη που πετυχαινει αδιανοητα πραγματα ταυτοχρονα ανεχεται να χανει παιδια απο διψα
τι να την κανω την ανωτερη νοημοσυνη αν συνοδευεται απο τετοια τεραστια ανισσοροπια:(
και δεν μιλαω για την οικονομικη πλευρα αλλα για την ηθικη δηλαδη τις προτεραιοτητες

nikos_abel
01/02/2016, 19:49
ο ανθρωπος ειναι ενα ον που την ιδια στιγμη που πετυχαινει αδιανοητα πραγματα ταυτοχρονα ανεχεται να χανει παιδια απο διψα
τι να την κανω την ανωτερη νοημοσυνη αν συνοδευεται απο τετοια τεραστια ανισσοροπια:(
και δεν μιλαω για την οικονομικη πλευρα αλλα για την ηθικη δηλαδη τις προτεραιοτητες

Αυτά τα λέμε συνεχώς στο μαμπέμους παπάρια, αλλά παπάρια.....