PDA

View Full Version : Χμμμμμ...κάτι δεν καταλαβαίνω...



modeerf
24/10/2005, 10:13
"Ξεφυλίζοντας" το service manual του Ζ750 για πολλοστή φορά έπεσε το μάτι μου στα specifications του πλαισιου και κόλησα (σελίδα 17)...

Εντάξει, τηλεσκοπικό πηρούνι...το upside down δεν καταλαβαίνω...


26731

modeerf
24/10/2005, 10:15
Επειτα πήγα στο service manual του 1000 να δώ τι δηλώνουν εκεί, μπας και τα έχω μάθει "ανάποδα"...

(σελίδα 19)


26732

Lazio
24/10/2005, 10:54
μακαρι να ηταν upside down :winka:

adam_tsouk
24/10/2005, 10:54
Και πως νομίζεις ρίξανε την τιμή να συναγωνίζεται fazer κτλ;

κόψε από δω, κόψε απο κει...

modeerf
24/10/2005, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
μακαρι να ηταν upside down :winka:


Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα...ασε, δολιοφθορά έγινε...

Κάπου στον δρόμο λέει απο την Ιαπωνία, το upside-down μεταμορφώθηκε σε συμβατικό...

Lazio
24/10/2005, 11:02
καλα 1500αρι+ Ευροπουλα παραπανω θα ειχε αν εβγαινε με upside down

ela ela
24/10/2005, 22:06
Eιναι το σαμποταζ των ευρωπαιων!!!
Μηπως ειναι ο δαιμων του τυπογραφιου??:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sapila racing
25/10/2005, 11:01
Eίναι μάλλον Copy Paste Error....

Κατα τη γνώμη μου είναι κρίμα που βάλανε αυτό το πηρούνι στο Ζ.
Είναι το ίδιο που έχει και το δικό μου ZR7 (Μαζί και τα φρένα) και με ελατήρια Hyperpro και λάδια είναι ΟΚ για το ZR, αλλά με 30 ίππους πάνω δεν μου γεμίζει το μάτι.
Είναι ένας από τους λόγους που απέρριψα το Ζ.
Επίσης να ξέρετε ότι και το πίσω ψαλίδι προέρχεται από το ZR7, μόνο που εκείνο έχει και 5 γρασσαδόρους για το ψαλίδι και το μοχλικό που στο Ζ ξεχάσανε να τους βάλουν. Ηλίθια οικονομία....

sapila racing

idi
25/10/2005, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Επίσης να ξέρετε ότι και το πίσω ψαλίδι προέρχεται από το ZR7, μόνο που εκείνο έχει και 5 γρασσαδόρους για το ψαλίδι και το μοχλικό που στο Ζ ξεχάσανε να τους βάλουν. Ηλίθια οικονομία....

sapila racing

εμενα το ψαλιδι μου μοιαζει με αυτο του ΖΧ6R...

και γρασαδορους στο μοχλικο εχει και στο ψαλιδι...:confused:

modeerf
25/10/2005, 11:21
Για το "copy-paste" error φυσικά και έχεις δίκιο Αρη...

Για το ψαλίδι δεν το ήξερα...θα ρίξω μια ματιά στα service manuals να δώ τι γίνεται...

Το πηρουνι είναι ίδιο (διαστάσεις) αλλά πρεπει να έχει άλλες επεμβάσεις εσωτερικά...εδώ τελικά, εσωτερικά τα πηρουνια Ζ750 και Ζ750s φαίνεται οτι είναι διαφορετικά (ως προς το μήκος ελατηρίου και μάλλον και αποστατών)...

Το έχουμε ξανασυζητήσει...το βασικό προβλημα του Ζ750 στο μπροστινό είναι τα μαλακά ελατήρια (εκτός και αν κάποιος είναι κατηγορία φτερού με πλήρη εξοπλισμό)...τα αλλάζεις με σκληρότερα (σωστότερα για το βάρος σου) και το ένα πρόβλημα λύνεται...βελτίωση των αποσβέσεων έρχεται με το ανάλογο λάδι...ταλαντώσεις απο τα πηρούνια στα 18000χλμ απο τα 0χλμ/ωρα έως και την τελική του, δεν έχω νιώσει έως τώρα (φαινόμενο που στις προηγουμενες μοτο μου που είχαν το πολύ 37άρια καλάμια γινόταν άμεσα αντιληπτό)...αυτό που πραγματικά θα ήθελα (και φυσικά ξέρω οτι ζητάω πολλά) θα ήταν να είχε και ρύθμιση αποσβέσεων το μπροστινο...είπαμε κόστος...

Και για τα φρένα το έχουμε ξανασυζητήσει...προσωπικά, δεν με έχουν προβληματίσει σαν δυναμη τουλάχιστον...πρίν απο καμιά εβδομάδα άλλαξα και τακάκια (πάλι της μάνας του έβαλα) και επανήλθε και η δύναμη (είχαν χάσει την απόδωση τους τα τακάκια) και η αισθηση που είχαν στην αρχή...

Αλλά τα είπαμε...εχθρός του καλού, το καλύτερο...

sapila racing
25/10/2005, 11:47
Freedom, καλά τα λές.
Είναι ΟΚ αλλά θα μπορούσε να είναι καλύτερο, βέβαια τότε θα ήταν κι ακριβότερο....


Idi, το ψαλίδι του Ζ750 (γι αυτό μιλάμε) είναι σχεδόν ίδιο με του ZR7 (έχει διαφορετική δαγκάνα και άλλη βάση) , και είναι ΣΙΔΕΡΕΝΙΟ!! Να μην πώ τίποτα για τους άχρηστους ρεγουλατόρους....
Kαμία σχέση με το ZX6, η με το Ζ1000.
Επίσης σε Ζ750S που το έψαξα δεν είδα γρασσαδόρους. Χλωμό το βλέπω να έχει το Ζ750 και να μηνέχει το Ζ750S, αλλά δεν το έχω κοιτάξει για να είμαι 100% σίγουρος.

Μήπως μιλάς για το 1000?
Ως γνωστόν στο 1000 δεν κάνανε τόση οικονομία και το αποτέλεσμα μιλάει μόνο του.

sapila racing

idi
25/10/2005, 11:52
ναι το 1000 εχω :wave2:

sapila racing
25/10/2005, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ναι το 1000 εχω :wave2:

Το ξέρω!!!
Το ξέρω!!!

Ολα αυτά που λέγαμε με τον freedom παραπάνω είναι για το 750.
:beer: :beer:

sapila racing