PDA

View Full Version : Διαρροή από oring των καρμπιρατέρ;



amyroukai
19/11/2014, 11:32
Αυτό το κίτρινο λεκεδάκι, είναι διαρροή βενζίνης από τα καρμπιρατέρ, από το ορινγκ στο λεκανάκι να υποθέσω; Είπα να πλύνω το μοτόρι και το πέτυχα μπροστά μου. Τα καρμπιρατέρ είχαν σκουροκίτρινα λεκεδάκια στις ενώσεις από τότε που το πήρα, απλά μάλλον τώρα παράγινε. Πιθανολογώ ότι τρέχει το #4, τα άλλα φαίνονταν πιο καθαρά, αλλά αν είναι να μπω στη διαδικασία θα τα αλλάξω όλα. Δεν μπόρεσα να δω αν στάζει κατ' ευθείαν κάτω ή αν τρέχει στον κορμό και μετά κάτω. Πολύ πράγμα όμως ρε γμτ, απορώ γιατί δεν μου είχε μυρίσει τόσο καιρό.


327244
327245
327246

zannisvel
19/11/2014, 11:42
amyroukai τα συνημμενα σου δεν παιζουν. Πηρες αντιπροσωπια? Εχει το Νικολακοπουλο στο Πειραια, δε χανεις να τον παρεις ενα τηλ. :beer:

amyroukai
19/11/2014, 11:47
amyroukai τα συνημμενα σου δεν παιζουν. Πηρες αντιπροσωπια? Εχει το Νικολακοπουλο στο Πειραια, δε χανεις να τον παρεις ενα τηλ. :beer:

Διορθώθηκαν.
Η αντιπροσωπεία θα είναι η τελευταία λύση. Έχω μιά 4άδα καρμπιρατέρ "κάβα" από τρακαρισμένο με λίγα χιλιόμετρα, αλλά και αυτήν να βάλω, θα μπλέξω με τον κυκεώνα του "ποιός φέρνει στο ελλαδιστάν ζιγκλέρ σε τιμές ευρώπης και όχι διαμαντιών" γιατί μαμά καρμπιρατέρ δεν μπαίνουν επάνω...

Μου ήρθε και το άλλο τώρα, μήπως παίζει καμμιά μπινιά με τα φλοτέρ και είναι από υπερχείλιση όλα αυτά.

Dbnn
19/11/2014, 18:04
Ανοιξε λεκανες και βαλε λιγο φλατζοκολλα αρχικα να δεις αν συνεχισει.... ζιγκλερ γιατι να αλλαξεις; πιθανων να ξεραθηκαν τα λαστιχακια στις λεκανες και να δακρυζει. Και μαντεψε. Υπαρχουν ηδη ετοιμα. Κοβεις οσο θελεις με το μετρο και βαζεις.

notakos600
19/11/2014, 18:24
O-ring με το μέτρο, γιατί η φλατζόκολλα λειτουργεί μεν αλλά είναι ολίγον μπακαλίστικη και αντιαισθητική.
Ξεραμένα o-rings μου κάνουν και εμένα.
Κοίταξε εδώ για o-ring με το μέτρο:



Π. Πολυχρόνη (Φακιολάς), Σπύρου Πάτση 59, Βοτανικός, Τηλ. 210-3467071, 3461336
Κ. Σταματιάδης - Ε. Αμπλιανίτης, Σερρών 90, Βοτανικός, Τηλ. 210-5151111
Θεσσαλονίκη: Γιαννιτσών 110, Τηλ. 2310-517785

Dbnn
19/11/2014, 18:27
O-ring με το μέτρο, γιατί η φλατζόκολλα λειτουργεί μεν αλλά είναι ολίγον μπακαλίστικη και αντιαισθητική.
Κοίταξε εδώ για o-ring με το μέτρο:
Εγώ πάντα βάζω όταν είναι να βάλω oring, αλλά με οδοντογλυφίδα να φανταστείς ένα "χάδι", δεν είναι και ο κανόνας βέβαια. Αν βιάζομαι ή δεν μπορώ να παω να πάρω καινούρια oring βάζω φλατζόκολλα.



Π. Πολυχρόνη (Φακιολάς), Σπύρου Πάτση 59, Βοτανικός, Τηλ. 210-3467071, 3461336
Κ. Σταματιάδης - Ε. Αμπλιανίτης, Σερρών 90, Βοτανικός, Τηλ. 210-5151111
Θεσσαλονίκη: Γιαννιτσών 110, Τηλ. 2310-517785


Ωραίος και είχα ξεχάσει τις διευθύνσεις! Υ.γ. έχει και στην φρατζή. Δεν θυμάμαι όμως που ακριβώς, πάνε αρκετά χρόνια!


:beer:

notakos600
19/11/2014, 18:31
Κι εγώ στο παπάκι φλατζόκολλα υψηλής έβαλα και το περίσσευμα το μάζεψα με το δάχτυλο.:lol:
Έγινε τζάμι και δεν χάνει σταγόνα αλλά θα το ξανανοίξω γιατί τρέχει το σωληνάκι υπερχείλισης τώρα...:rolleyes:

amyroukai
19/11/2014, 18:58
ζιγκλερ γιατι να αλλαξεις;
Γιατί τα στοκ είναι πολύ φτωχά και από ότι λένε οι βελτιωτές το κάνουν να έχει ψιλό κραδασμό και σε αναγκάζουν να το δουλεύεις πιο ψηλά. Με μεγαλύτερα (έχει σχετικό ποστ σε ξένο φόρουμ) δουλεύει πιο καλά. Το δικό μου έχει αλλαγές προς το πιο πλούσιο -μυρίζει βενζίνη στο καυσαέριο- αλλά δεν ξέρω τι έχει γίνει ακριβώς γιατί δεν τα έχω ανοίξει ποτέ γιατί η κατανάλωση ήταν πάντα κανονική προς χαμηλή (φαίνεται στις βίδες όμως το "προσεκτικό" χέρι του μάστορα που κάποτε τα πείραξε).

Και τώρα το απόγευμα μάλλον εντόπισα την σταγόνα, είναι από ένα "τσουτσούνι" κάτω από το #4, πίσω από την αλενόβιδα που φαίνεται χαμηλά στην 1η φωτό. Edit: μλκια έγραψα, τα #3 και #4 είναι χάλια από κιτρινίλα, απλά στάζει από το #4. Δεν το γλιτώνω το βγάλσιμο :(


Τα ορινγκ με το μέτρο, με κόλλα τα στερεώνετε στην φωλιά/πατούρα τους;

sapila racing
19/11/2014, 19:10
Τα ορινγκ με το μέτρο, με κόλλα τα στερεώνετε στην φωλιά/πατούρα τους;

Για τα O-ring το εχω γραψει παλιότερα εδω:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134495&page=2&p=2307941&highlight=διαγωνια#post2307941

Iσως και να έχεις καμμια ψιλουπερχείλιση όμως. Αφού θα τα λύσεις, δες τα φλοτέρ να κινούνται ελεύθερα, να μην κολλάει κανενα, και να μην είναι κανενα ραγισμένο κι εχει παρει μεσα βενζίνη.
Δες και τις βαλβίδες των φλοτέρ οτι ανοιγοκλείνουν καλά, ίσως εκατσε κανενα σκουπιδακι στην βαλβίδα του ύποπτου καρμπ και κανει αυτη τη διαρροή.
Τις κιτρινίλες απο την ξεραμένη βενζίνη καθάρισέ τις με ενα πανακι και μπλέ οινόπνευμα, θα φυγουν πανεύκολα.

:wave2:

amyroukai
19/11/2014, 19:43
Ξέθαψα την καβάτζα 4άδα να δω πως είναι. Τα φλοτέρ ακούγονται καθαρά και ελεύθερα και στα τέσσερα, τα βελονάκια των τσοκ κολλάνε λίγο στην επαναφορά. Μάλλον κάποιο άπονο χέρι τα είχε ξηλώσει και αυτά γιατί δείχνουν ταλαιπώρια σε ένα-δυό σημεία, θα φανεί όταν βγουν τα παλιά.

Ο λεκές είναι και πάνω από το λεκανάκι, άρα ίσως και να μην είναι ορινγκ, δείτε το κόκκινο βελάκι με το ελατήριο επαναφοράς. Το σημείο που φέρνει βενζίνη είναι με το κίτρινο βελάκι. Μάλλον κάπου από εκεί είναι το κακό. Από επάνω είναι καθαρά. Αύριο πρωί θα βγάλω ντεπόζιτο να κάνω μιά ψαχτική.

327269
327270

VASOS
19/11/2014, 19:45
Ελπίζω να προσφέρω κάτι στη συζήτηση παρατηρώντας τα εξής:

1. Οι φλατζόκολλες δεν είναι συμβατές με τη βενζίνη.
2. Τα παρεμβύσματα δεν είναι όλα συμβατά με τη βενζίνη.
3. Αναφερόμενος στην 1η φωτό φαίνεται πως οι επιφάνειες συναρμογής στο λεκανάκι έχουν φάει αρκετό ξύλο και πως υπάρχει ξένο υλικό στην κύρια πηγή της διαρροής (τέρμα δεξιά βίδα).

VASOS
19/11/2014, 19:53
Δες λίγο και την περιοχη με το συνεφάκι στο συνημμένο.

amyroukai
19/11/2014, 19:54
το #2 λύνεται φαντάζομαι ότι θα έχει και ορινγκ με το μέτρο για βενζίνη.
το #3 όντως έτσι δείχνει αλλά φαντάζομαι πάλι πως για να δουλεύει τόσα χρόνια χωρίς πρόβλημα, το ορινγκ που έχει, έχει καλύψει τις όποιες βαρβαρότητες έγιναν.
Η τέρμα δεξιά βίδα (αν λέμε την ίδια) είναι αυτή που σφίγγει το κολλιέ των λάστιχων στην εισαγωγή. Τα οποία λάστιχα είναι επίσης σε άθλια κατάσταση και αν σχιστούν στο βγάλσιμο με βλέπω για 135 ευρώ και πολλές μέρες αναμονή Yamaha motor parts...

amyroukai
19/11/2014, 19:55
Δες λίγο και την περιοχη με το συνεφάκι στο συνημμένο.

δεν έχει κάτι εκεί, είναι ακριβώς αριστερά από τα κίτρινα βελάκια.

VASOS
19/11/2014, 19:57
Την άλλη δεξιά βίδα έλεγα. Δες το συν.

gior-gos
19/11/2014, 19:59
Τα οποία λάστιχα είναι επίσης σε άθλια κατάσταση και αν σχιστούν στο βγάλσιμο με βλέπω για 135 ευρώ και πολλές μέρες αναμονή Yamaha motor parts...

Δεν μπαινουν άλλα; του εμπορίου;

amyroukai
19/11/2014, 20:02
Δεν μπαινουν άλλα; του εμπορίου;

ψάχνοντας για fzs 1000 intake boot και άλλα παρεμφερή λήμματα (κλέβοντας αρκγό και μη από ξένο φέιζερ φόρουμ) δεν βρήκα κάτι σε "ιμιτασιόν". Δεν ξέρω αν τα πάρω στο χέρι και πάω σε "ιμιτασιονάδικο" αν θα βρει κάτι ίδιο, αλλά κρίνοντας από την πορεία της αναζήτησης τάπας ψυγείου δεν ελπίζω για καλά νέα.

gior-gos
19/11/2014, 20:09
Με τον όρο "λαστιχα" εγω καταλαβα τα μαυρα λαστιχενια σωληνακια. Καταλαβα σωστα; ή εννοεις κατι αλλο;

amyroukai
19/11/2014, 20:12
Α ναι, είναι αυτά τα λάστιχα που ενώνουν το καρμπιρατέρ με το σώμα του μοτέρ αυτά που λέω εγώ. Τα ψιλά λαστιχάκια της βενζίνης θα τα έπαιρνα με το μέτρο αν ήταν τρύπια και ας μην έχουν τις γωνίες των μαμά, όπως έκανα και με του ψυγείου.

stefanos
19/11/2014, 20:25
Φαίνεται να χάνουν απλά τα λεκανάκια (χρόνια τώρα).
Ενα σφικτηράκι στο λαστιχάκι του #3 λείπει.
Καθάρισμα καλά στις επιφάνειες επαφής να πατήσουν καλά.
Προσεκτικός έλεγχος στις βελόνες των φλοτέρ για πατούρα (ρίξε και μια ματιά στο manual για ύψος στάθμης).

gior-gos
19/11/2014, 20:33
Α ναι, είναι αυτά τα λάστιχα που ενώνουν το καρμπιρατέρ με το σώμα του μοτέρ αυτά που λέω εγώ.

Κολάρα εισαγωγής δηλαδη; Αν μπαινουν απ το 600αρι... http://www.car.gr/parts/view/4941125/

amyroukai
19/11/2014, 20:37
έχει πιο μικρά καρμπιρατέρ, δεν το βλέπω πιθανό.

Dbnn
19/11/2014, 21:54
έχει πιο μικρά καρμπιρατέρ, δεν το βλέπω πιθανό.

Ε και? Τι σε πειράζει αυτό? Του ισπανού τα γένια δεν γίνονται... Αν απο πχ 34mm έχει 30 δεν είναι τραγικό, λίγο wd40 να γλυστράει και..... με σάλιο και υπομονή που λένε..... ;)

virus
19/11/2014, 22:05
ειναι πολυ σκληρο το πλαστικο δεν μπαινουν ουτε με βαζελινη.


αμυρου θα εκανα αυτο που λεει ο σαπιλας. με ορινγκ και λογκο. επισης αλαξε και τις σταυροβιδες με ανοξειδωτες αλεν αν δεν βαρυεσαι.

notakos600
20/11/2014, 07:46
Ελπίζω να προσφέρω κάτι στη συζήτηση παρατηρώντας τα εξής:

1. Οι φλατζόκολλες δεν είναι συμβατές με τη βενζίνη.
2. Τα παρεμβύσματα δεν είναι όλα συμβατά με τη βενζίνη.
3. Αναφερόμενος στην 1η φωτό φαίνεται πως οι επιφάνειες συναρμογής στο λεκανάκι έχουν φάει αρκετό ξύλο και πως υπάρχει ξένο υλικό στην κύρια πηγή της διαρροής (τέρμα δεξιά βίδα).

Δηλαδή αν στο πλαινό καπάκι του συμπλέκτη ας πούμε, που έχει βάλει κάποιος φλατζόκολλα, στάξει βενζίνη θα λιώσει; Δεν νομίζω αλλά και πάλι μπορεί να ξέρεις περισσότερα.
Τώρα για το δεύτερο που αναφέρεις, φυσικά και ξεκαθαρίζεις στο μαγαζί που θα πας πως είναι για βενζίνη, υπάρχουν για φωτογραφικές μηχανές ή για ιατρικά μηχανήματα που δεν αντέχουν σε βενζίνη.
Σε λεκανάκι καρμπυρατέρ πάντως, που χωρίς καθόλου o-ring έβαλα φλατζόκολλα, μια χαρά στεγάνωση κάνει. Λύση ανάγκης το παραδέχομαι, όπως λύση ανάγκης είναι και το Teflon που χρησιμοποιούν οι υδραυλικοί, αντέχει και αυτό στη βενζίνη.
Τα σωληνάκια βενζίνης πρέπει να είναι για βενζίνη και όχι αλφαδολάστιχο που βάζουν κάποιοι, αυτό με τον καιρό ξερένεται και χάνει την ελαστικότητά του.

amyroukai
20/11/2014, 09:57
Βγήκαν... Μία ώρα δουλειά. Τώρα άμα πω ότι τα ορινγκ στα λεκανάκια μου φάνηκαν χωρίς σημάδια διαρροής... Τέλος πάντων. Τα ζιγκλέρ δεν γράφουν νούμερα επάνω, το οποίο δεν με διευκολύνει γμτ... Και αν είναι στοκ και μυρίζει βενζίνη το καυσαέριο γιατί είναι κακορυθμισμένα; :bawl:

Και επειδή δεν θα περιμένω τώρα τον μεσιέ ebay για νέα ζιγκλεράκια, και με τους κωδικούς δεν βγάζω άκρη από τα ελληνικά μαγαζιά θα ρίξω επάνω την άλλη τετράδα, θα ψαχτώ για τα λοιπά και κάποια στιγμή θα πέσει ξήλωμα #2 για βελτίωση εκ νέου.

Ελπίζω (λέεεεμε τώρα) να είναι άλλη μία ώρα το δέσιμο και να πάρει και μπρος κανονικά :bawl:

notakos600
20/11/2014, 10:02
Αρκεί αυτά που θα κάνεις τράμπα να μην έχουν ξεραμένα σωληνάκια και o-rings λόγω πολυκαιρίας και αχρησίας.
Σου εύχομαι να μην έχουν και να πάρει μπρος κανονικά χωρίς παρατράγουδα. :beer:

Dbnn
20/11/2014, 10:51
Φτιαξε τα παλια και βαλτα πανω να δεις..... μην κανεις σκατζα ανταλλακτικα ακομα!!

amyroukai
20/11/2014, 16:16
Το φτιάξε τα παλιά σημαίνει: Άσε το μηχανάκι λυμένο (εύκολο σχετικά, αν δεν πάει να φάει τίποτα ο σκύλος από περιέργεια), μετά πάρε αυτοκίνητο, κατέβα Αθήνα καμιά 30αριά χιλιόμετρα, μετά ΑΝ βρεις αυτό που θέλεις γύρνα φτιάξε το. Ενώ με την άλλη 4άδα, ήταν βγάλε βάλε.

Εννοείται δεν έλειψαν τα ευτράπελα. Πόσο μπιπ πρέπει να είσαι για να μπερδέψεις το καλώδιο του τσοκ με αυτό της επαναφοράς του γκαζιού; Λέμε τώρα, κάθε ομοιότητα με πρόσωπα και πράγματα, τυχαία. Το βάλσιμο δεν ήταν τόσο εύκολο όσο το βγάλσιμο, ως συνήθως. Με λίγο παραπάνω εμπειρία γινόταν πιο απλό, φαντάζομαι, ήδη έμαθα κάποια κόλπα για την επόμενη φορά. Από βαρεμάρα έβαλα και κάποια σωληνάκια που ήταν ήδη φορεμένα στα "νέα" καρμπιρατέρ, αυτά που περνάνε το νερό του ψυγείου μιά βόλτα από την 4άδα για να μην κάνει αυτό το icing πως το λένε. Θα παρακολουθώ τώρα να δω αν είναι ΟΚ ή αν θα χάνουν ψυκτικό υγρό... Όπως και το σημείο της παλιάς ζημιάς για να δω αν έφταιγαν τελικά τα καρμπιρατέρ ή αν χάνει το λάστιχο της εισαγωγής. Ενδιαφέρον θα έχει η κατανάλωση από εδώ και πέρα, να δω πως δουλεύουν και τα "καινούρια".

Τα παλιά έχω χρόνο και άνεση να τα φτιάξω και να τα πειράξω ίσως και μετά βλέπουμε, αν γίνουν όλα αυτά πιθανόν να επιστρέψουν.

Πήρε με την δεύτερη μιζιά, κράτησε ρελαντί αμέσως, όλα καλά... :)

Κανένα μισαωράκι διάβασμα το τι και πως, πολλές ώρες λόγω απειρίας η δουλειά, αλλά έγινε επιτυχώς και χωρίς να χρειαστεί να ανατρέξω στο κΟΥμπιούτερ. Εκκίνηση στις 9.30, διάλειμμα για δουλειά, επιστροφή φαγητό και τελείωμα στις 5... :)

Ευχαριστώ όλους σας για τα tips, δεν θα πάνε χαμένα :)

Dbnn
20/11/2014, 16:28
Το φτιάξε τα παλιά σημαίνει: Άσε το μηχανάκι λυμένο (εύκολο σχετικά, αν δεν πάει να φάει τίποτα ο σκύλος από περιέργεια), μετά πάρε αυτοκίνητο, κατέβα Αθήνα καμιά 30αριά χιλιόμετρα, μετά ΑΝ βρεις αυτό που θέλεις γύρνα φτιάξε το. Ενώ με την άλλη 4άδα, ήταν βγάλε βάλε.

Εννοείται δεν έλειψαν τα ευτράπελα. Πόσο μπιπ πρέπει να είσαι για να μπερδέψεις το καλώδιο του τσοκ με αυτό της επαναφοράς του γκαζιού; Λέμε τώρα, κάθε ομοιότητα με πρόσωπα και πράγματα, τυχαία. Το βάλσιμο δεν ήταν τόσο εύκολο όσο το βγάλσιμο, ως συνήθως. Με λίγο παραπάνω εμπειρία γινόταν πιο απλό, φαντάζομαι, ήδη έμαθα κάποια κόλπα για την επόμενη φορά. Από βαρεμάρα έβαλα και κάποια σωληνάκια που ήταν ήδη φορεμένα στα "νέα" καρμπιρατέρ, αυτά που περνάνε το νερό του ψυγείου μιά βόλτα από την 4άδα για να μην κάνει αυτό το icing πως το λένε. Θα παρακολουθώ τώρα να δω αν είναι ΟΚ ή αν θα χάνουν ψυκτικό υγρό... Όπως και το σημείο της παλιάς ζημιάς για να δω αν έφταιγαν τελικά τα καρμπιρατέρ ή αν χάνει το λάστιχο της εισαγωγής. Ενδιαφέρον θα έχει η κατανάλωση από εδώ και πέρα, να δω πως δουλεύουν και τα "καινούρια".

Τα παλιά έχω χρόνο και άνεση να τα φτιάξω και να τα πειράξω ίσως και μετά βλέπουμε, αν γίνουν όλα αυτά πιθανόν να επιστρέψουν.

Πήρε με την δεύτερη μιζιά, κράτησε ρελαντί αμέσως, όλα καλά... :)

Κανένα μισαωράκι διάβασμα το τι και πως, πολλές ώρες λόγω απειρίας η δουλειά, αλλά έγινε επιτυχώς και χωρίς να χρειαστεί να ανατρέξω στο κΟΥμπιούτερ. Εκκίνηση στις 9.30, διάλειμμα για δουλειά, επιστροφή φαγητό και τελείωμα στις 5... :)

Ευχαριστώ όλους σας για τα tips, δεν θα πάνε χαμένα :)

Μα εννοούσα να φτιάξεις την 4άδα που είχες ήδη εκτός.... Ωστε σε μια στραβή να μπουν αυτά που είχες ήδη πάνω φορεμένα....
Ίσως δεν το διατύπωσα καλά!
Εφόσον λοιπόν δούλεψε το μΕχανάκι ασχολήσου με την ησυχία σου να φτιάξεις αυτά που φορούσες :beer:

zannisvel
20/11/2014, 16:35
Οταν φτιαχνεις κατι μονος σου και εχει και μια Α δυσκολια (περισσοτερο οικονομικη εννοω) δεν ειναι σαν να πηρε 10 αλογα και κυλαει και 10 φορες καλυτερα1!!

:beer::beer:

sapila racing
20/11/2014, 17:53
Ωραίος amyroy!
Περίεργο να μην γραφουν πανω τα ζιγκέρ νούμερο. Κοίταξες καλά?
Ισως δεν φαίνονται καλά, αλλά πρεπει να έχουν νούμερα!

Τωρα αν τα καθαρίσεις λίγο και δείς τα νούμερα θα αναρωτιέσαι τι νούμερα εχουν αυτα που έβαλες. :D
Σε καθε περίπτωση υπάρχει και ζιγκλερόμετρο!

notakos600
20/11/2014, 17:59
Καλά χιλιόμετρα αμύρου. :beer:

amyroukai
20/11/2014, 18:06
Όντως όταν το φτιάχνεις μόνος είναι όμορφα (αν δουλέψει σωστά).

εντιτ: εντυπωσιακό επίσης το ότι με τόση αφροντισιά σε ότι αφορά καθάρισμα και με βενζίνη πάντα απλή από όπου την έχει φτηνά, τα λεκανάκια ήταν καθαρά μέσα.


Ο παλιός και ο απαστράπτων νέος :)
327313

VASOS
20/11/2014, 20:58
Εύγε μάστορα :beer::beer: