PDA

View Full Version : Πρόβλημα με συνεννόηση για σέρβις



Sakisa34
19/11/2014, 19:05
Έχω ένα θέμα με το μηχανικό μου.

Πήγα τη μηχανή μου (Yamaha YBR250) για σέρβις και συζητώντας μιλήσαμε για αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιού, φίλτρου αέρα, μπουζί καθώς και έλεγχο της αλυσίδας για λίπανση και των ντιζών για τον ίδιο λόγο. Ακόμη του επεσήμανα να τσεκάρει το πίσω ταμπούρο, αν θέλει μάζεμα (ή αλλαγή θερμουίτ).
Αφού τα είδε όλα μου είπε πως θα γίνουν όσα είπαμε, ενώ για το φίλτρο αέρα θα έλεγχε, αν θέλει φύσημα μόνο, γιατί είχα λίγα χιλιόμετρα. Επίσης είπε πως το ταμπούρο έχει περιθώρια για ένα μάζεμα ακόμη.
Στην ερώτηση για το κόστος απάντησε 45 ευρώ.
Ακόμη συμφωνήσαμε, αν βρει τα λάστιχα σε Michelin γύρω στα 150 ευρώ να κάνει και αυτή την αλλαγή.
Όλα πήγαιναν καλά μέχρι τη στιγμή που, όταν ετοιμάστηκε η μηχανή, μου ανακοίνωσε πως το κόστος ανέρχεται στα 235 ευρώ.:uplate:
Σε ερώτησή μου γιατί ανέβηκε τόσο το κόστος, μου ανέφερε πως εννοούσε ότι 45 ευρώ είναι το σέρβις και τα υλικά υπολογίζονται χωριστά.
Εγώ παραξενεύτηκα για το τι εννοούσε και εξήγησε πως λέγοντας τη λέξη σέρβις εννοούμε και ρύθμιση βαλβίδων, κάτι που εγώ δεν το είχα υπόψη μου και που εκείνος δεν το διευκρίνισε πριν προχωρήσει στις εργασίες.
Έτσι λοιπόν επειδή έμεινε η εκκρεμότητα ρωτώ να μου πει κάποιος αν φταίω μόνο εγώ και αν ισχύει κάτι τέτοιο.
Διευκρινίζω πως δεν μίλησα για γενικό σέρβις, γιατί με κατηγόρησε ότι δεν γνωρίζω τη σημασία της λέξης σέρβις.
Τι ισχύει λοιπόν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει; :sad:
Αν θέλετε, μπορώ να ανακοινώσω και το όνομα του συνεργείου.:ninja:

George_Sp
19/11/2014, 19:09
Συνεννόηση μπουζούκι φίλε μου. Ακόμα και ο μηχανικός να είναι ο πονηρός φταίς γιατί δεν ξεκαθάρισες εξαρχής τι θα γίνει και πόσο θα κοστίσει αναλυτικά.
τόσο ανταλλακτικά
τόσο εργασία
τόσο το τελικό.
Πόσα χιλιόμετρα έχει το YBR και πόσες φορές το έχεις πάει σε αυτό το συνεργείο για σερβις ή άλλες δουλειές; Έχεις δηλαδή καλή σχέση ή είναι απλά κάποιος που σου σύστησαν και είχες πάει ξανά 1 φορά παλιότερα;

Bradipous
19/11/2014, 19:12
Τωρα αν πω τπτ για τα μαστορια θα με πουν και γραφικο.


Τα +85 ευρω ομως δεν καταλαβα πως προεκυψαν;
Τα 150 ήταν χωρις υλικα ή χωρις εργατικα, κατι τετοιο;

sapila racing
19/11/2014, 19:17
Αν κατάλαβα καλά πλήρωσες 235 για λαστιχα μπρος πίσω (που κανουν 150) και τοποθέτηση τους, για σερβις μαζί με ρυθμιση βαλβίδων και λαδια, φίλτρο λαδιού και μπουζί. Ισως και φίλτρο αέρα, δεν καταλαβα.
Αν είναι έτσι μια χαρά λογικό είναι το κόστος.

George_Sp
19/11/2014, 19:17
εγώ κατάλαβα 150 τα λάστιχα, 45 η πρώτη συνεννόηση (εργατικά) και το τελικό (150+45+40) 235

+40ευρώ δηλαδή για ανταλλακτικά φίλτρα λάδια μπουζί δεν είναι άσχημα.

stefanos
19/11/2014, 19:18
235 με λάστιχα?

toyar
19/11/2014, 19:26
δεν ξερω τι συνεννοηση εγινε αλλα στην αρχη λεει οτι το φιλτρο αερα μπορει να θελει μονο φυσημα γιατι τα χλμ ειναι λιγα και μετα ρυθμιζονται βαλβιδες απο το πουθενα:rolleyes:

George_Sp
19/11/2014, 19:28
τα χιλιόμετρα μπορεί να ήταν λίγα από την προηγούμενη αλλαγή φίλτρου αέρα και άρα με φύσημα να ήταν εντάξει, άρα άσχετο αν σε αυτό το σερβις ήθελε και ρύθμιση βαλβίδων. :P

αν δε μας πει πάντως το παλικάρι χιλιόμετρα και πόσα σέρβις έχει κάνει εκεί και αν η τιμή είναι με λάστιχα δε βγαίνει άκρη και γράφουμε για να περνά η ώρα :D

Bradipous
19/11/2014, 19:59
Εγω γιατι καταλαβα οτι η αρχικη συμφωνια ηταν 45 και μαζι με λαστιχα θα πηγαινε 150;

5 ατομα καταλαβαμε 5 διαφορετικα πραγματα.
Ετσι εξηγειται η παρεξηγησις με το μαστορι. :tooth:

sapila racing
19/11/2014, 20:00
5 ατομα καταλαβαμε 5 διαφορετικα πραγματα.
Ετσι εξηγειται η παρεξηγησις με το μαστορι. :tooth:

You have a point! :lol:

amyroukai
19/11/2014, 20:09
Έχω ένα θέμα με το μηχανικό μου.

Πήγα τη μηχανή μου (Yamaha YBR250) για σέρβις και συζητώντας μιλήσαμε για αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιού, φίλτρου αέρα, μπουζί καθώς και έλεγχο της αλυσίδας για λίπανση και των ντιζών για τον ίδιο λόγο. Ακόμη του επεσήμανα να τσεκάρει το πίσω ταμπούρο, αν θέλει μάζεμα (ή αλλαγή θερμουίτ).
Αφού τα είδε όλα μου είπε πως θα γίνουν όσα είπαμε, ενώ για το φίλτρο αέρα θα έλεγχε, αν θέλει φύσημα μόνο, γιατί είχα λίγα χιλιόμετρα. Επίσης είπε πως το ταμπούρο έχει περιθώρια για ένα μάζεμα ακόμη.
Στην ερώτηση για το κόστος απάντησε 45 ευρώ.
Ακόμη συμφωνήσαμε, αν βρει τα λάστιχα σε Michelin γύρω στα 150 ευρώ να κάνει και αυτή την αλλαγή.
Όλα πήγαιναν καλά μέχρι τη στιγμή που, όταν ετοιμάστηκε η μηχανή, μου ανακοίνωσε πως το κόστος ανέρχεται στα 235 ευρώ.:uplate:
Σε ερώτησή μου γιατί ανέβηκε τόσο το κόστος, μου ανέφερε πως εννοούσε ότι 45 ευρώ είναι το σέρβις και τα υλικά υπολογίζονται χωριστά.
Εγώ παραξενεύτηκα για το τι εννοούσε και εξήγησε πως λέγοντας τη λέξη σέρβις εννοούμε και ρύθμιση βαλβίδων, κάτι που εγώ δεν το είχα υπόψη μου και που εκείνος δεν το διευκρίνισε πριν προχωρήσει στις εργασίες.
Έτσι λοιπόν επειδή έμεινε η εκκρεμότητα ρωτώ να μου πει κάποιος αν φταίω μόνο εγώ και αν ισχύει κάτι τέτοιο.
Διευκρινίζω πως δεν μίλησα για γενικό σέρβις, γιατί με κατηγόρησε ότι δεν γνωρίζω τη σημασία της λέξης σέρβις.
Τι ισχύει λοιπόν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει; :sad:
Αν θέλετε, μπορώ να ανακοινώσω και το όνομα του συνεργείου.:ninja:
Κάτσε να σκεφτούμε:
235 μείον 45 εργατικά μείον 150 λάστιχα ίσον 40 ευρώ. Για αναλώσιμα: λάδια/μπουζί/φίλτρο λαδιού δεν είναι τραγικό το ποσόν.
Αν όντως κοίταξε και βαλβίδες με 45 ευρώ εργατικά πάντως, κακώς παραπονιέσαι. Λέω αν γιατί πολλοί λένε ότι κοίταξαν, λίγοι το κάνουν.

Και όταν λέμε σέρβις ΔΕΝ εννούμε και ρύθμιση βαλβίδων γιατί δεν είναι απαραίτηση σε κάθε σέρβις.

AristidisZ
19/11/2014, 20:16
Εγώ πάντως όπως το διάβασα δε κατάλαβα κάτι για λάστιχα...

amyroukai
19/11/2014, 20:19
Εγώ πάντως όπως το διάβασα δε κατάλαβα κάτι για λάστιχα...

235 χωρίς τα λάστιχα είναι τρελό νουμεράκι...

mikes
19/11/2014, 20:32
δλδ εσυ τωρα περιμενες να: (τιμες ενδεικτικες κατα προσεγγιση)
βαλει λαδια (25 ευρω το διλιτρο)
φιλτρο λαδιου (8 ευρω)
φιλτρο αερα (αγνωστο ποσο, εγω βαζω χυμα του εμποριου αλλα του πουστη, δε θα εχει κανα 10ρικο το μαμα?)
μπουζι (6 ευρω)
και να σου κανει και ολες τις αλλες εργασιες ΜΟΝΟ με 45 ευρω? μαλλον εσυ δεν καταλαβες καλα!
προσθεσε λιγο τις τιμες των ανταλλακτικων.. 39 ευρω χωρις φιλτρο αερα και 49 με φιλτρο! εργασια δεν θα παρει ο ανθρωπος?
επισης αν τα λαστιχα της μισελεν (πιστευω μιλαμε για το pilot street) τα εβαλες με 150-160 ευρω η τιμη ειναι εξαιρετικη γιατι συνηθως ξεπερναν τα 180..
και στο λεω για να το εχεις στο νου σου οταν ξαναβαλεις λαστιχα.. εγω στο δικο μου (το ιδιο εχουμε) φοραω dunlop arrowmax streetsmart και ειναι οτι καλυτερο του εχω φορεσει μεχρι στιγμης!

notakos600
20/11/2014, 08:10
Το θέμα είναι πως για να πάρεις πίσω το μηχανάκι πρέπει να πληρώσεις 235 ευρώ, ότι κι αν λέμε εμείς εδώ.

Sakisa34
21/11/2014, 19:26
Ok, παίδες. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ήσαστε όλοι ανάλογα με την απάντησή σας κατατοπιστικότατοι με εξαίρεση βέβαια κάποιους που δεν καλοκατάλαβαν τι εννοούσα.

Συγνώμη που άργησα λίγο να απαντήσω, αλλά δεν πρόλαβα λόγω υποχρεώσεων.

Το συμπέρασμα είναι πως φταίω γιατί προφανώς έκανα «συνεννόηση μπουζούκι»!
Πρώτη φορά πήγα σ' αυτόν τον μηχανικό με σύσταση φίλου, αλλά τελικά εγώ απογοητεύτηκα, γιατί πλήρωσα όσα πλήρωνα και στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο και χωρίς παρατράγουδα. Παρασύρθηκα από την άνεση της γνωριμίας και λειτούργησα πολύ «χύμα». Σφάλμα προς γνώση και συμμόρφωση.

Από την άλλη μου απαλύνει την κακοδιάθεση το γεγονός ότι τουλάχιστον δεν ήταν και μεγάλο το «γδύσιμο», απλά ένα «στριπτιζάκι»!

Όσον αφορά στο σέρβις, πέρσι τον Ιούνιο είχα κάνει όλα τα παραπάνω, στα 10.200 χλμ, αλλά σκεφτόμενος πως πέρασε ενάμισης χρόνος (επειδή δεν την πολυχρησιμοποιώ) νόμισα πως έπρεπε ν' αλλάξω φίλτρο και μπουζί, γι' αυτό άλλωστε και μίλησα για σέρβις. Το μηχανάκι αυτή τη στιγμή έχει 12.600 χλμ.
Τέλος πάντων η ουσία είναι ότι θα τα πληρώσω, αφού δεν μπορώ να κάνω κι αλλιώς, αλλά άλλη φορά θα εξηγούμαι και θα ζητάω αντίγραφο εντολής εργασιών και προσεγγιστικό κόστος συνολικά για να ξέρουμε που βαδίζουμε.
Και για την ιστορία τα 150 ευρώ είναι για τα Michelin, τα pilot, τα 45 ευρώ για την εργασία, ενώ τα 40 ευρώ για τα λάδια, το φίλτρο λαδιού και το μπουζί.
Αυτά και πάλι ευχαριστώ για την προθυμία σας και τις διευκρινίσεις σας.

George_Sp
21/11/2014, 19:33
Οι χρεώσεις ήταν κανονικότατες και αρκετά καλές ειδικά αν σκεφτείς οτι πας σε ένα μάστορα πρώτη φορά και συνήθως γδύνουν όπου καταλάβουν οτι ο πελάτης έχει άγνοια. Ο συγκεκριμένος ξηγήθηκε σωστά. Τα λαδάκια καλό είναι να αλλάζονται 1 φορά το χρόνο αν δε φτάσεις τα χιλιόμετρα πρώτα, όχι γιατί θα χαλάσουν από την ακινησία σε βαθμό προβλήματος, αλλά γιατί είναι το σωστότερο για τη μακροζωία του κινητήρα σου να έχει πάντα φρέσκο δουλεμένο λαδάκι.

Για το μπουζί αν ήταν μηχανικός σπαθί αν το έβλεπε κομπλέ μπορούσε να στο αφήσει το προηγούμενο. Εφόσον όμως μπήκες για αρκετές δουλειές στη ράμπα ένα μπουζί και ένα φίλτρο παραπάνω κακό δε κάνουν. Άντε να έβαλε στη τσέπη του +10ευρώ για αυτά τα 2 από τις τιμές που τα αγόρασε για το μαγαζί.

Μην στεναχωριέσαι καθόλου και η ζημιά δεν έγινε ποτέ. Να χαρείς τη μηχανούλα σου και από ότι φαίνεται το μαστόρι που σε έστειλαν είναι οκ τύπος. :)

Sakisa34
21/11/2014, 19:46
Ευχαριστώ, φίλε George_Sp, φεύγω ήσυχος για να πιω ένα κρασάκι με φίλους.
Θα πιω κι ένα ποτηράκι στην υγειά σου αλλά και όλων των παιδιών που έστειλαν τις απαντήσεις τους.

Billymuse
21/11/2014, 20:10
Ευχαριστώ, φίλε George_Sp, φεύγω ήσυχος για να πιω ένα κρασάκι με φίλους.
Θα πιω κι ένα ποτηράκι στην υγειά σου αλλά και όλων των παιδιών που έστειλαν τις απαντήσεις τους.

Φίλε αμα ειναι να πιείς απο ένα ποτηράκι γιατον καθένα καλύτερα να γυρίσεις με ταξί γιατί
οι απαντήσεις ήταν πολλές :lol:

roukos_x
23/11/2014, 01:30
γι'αυτο γουσταρω το συνεργειο που παω!!!
γτ την τελευταια φορα που εσκασα μυτη με το υφακι αλα tom cruise κ πετωντας την ατακα "εφερα την μηχανη για σερβις", μονο που δεν με δειρανε!!!!
"τι σερβις;;;; βαλβιδες; λαδια; αλυσιδα; φρενα;;;; τι σερβις;;;;;"