PDA

View Full Version : Τουρκια η Ρουμανια.



Pan (dvs)
21/11/2014, 14:07
Αν επρεπε να διαλεξετε αναμεσα στα δυο,ποιο θα διαλεγατε και γιατι?

Βορεια Τουρκια με τελικο προορισμο τον Καυκασο http://goo.gl/maps/luj4m

η νοτια Ρουμανια http://goo.gl/maps/Kw3Vb ?

TROOPER
21/11/2014, 14:14
το 2ο. οχι οτι δεν μου αρεσει και το 1ο αλλα το 2ο με φορτιζει συναισθηματικα (και οχι δεν μιλαω για γκομενες).

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
21/11/2014, 14:35
TO καλητερο για τα ταξιδια σου ειναι να ξεκινησης πρωτα αυτα με τις μεγαλητερες αποστασεις.

Pan (dvs)
21/11/2014, 14:37
TO καλητερο για τα ταξιδια σου ειναι να ξεκινησης πρωτα αυτα με τις μεγαλητερες αποστασεις.

Στελιο δεν ξεκιναω τωρα τα μεγαλα ταξιδια μου.Τωρα τα τελειωνω.:D

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
21/11/2014, 14:38
στην τουρκια μπορης να πας και με μπαστουνι.:lol::beer:

Pan (dvs)
21/11/2014, 14:39
στην τουρκια μπορης να πας και με μπαστουνι.:lol::beer:

Με μηχανη θελω να παω.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
21/11/2014, 14:41
αφησε για το τελος προορισμουσ κοντινους. τοτε που οι δηναμεις σου θα ειναι ποιο περιορισμενες.
τορα νταξ?

Pan (dvs)
21/11/2014, 14:42
Δεν ειναι εκει το θεμα Στελιο.Το θεμα ειναι ποιο απο τα δυο.

AXL954
21/11/2014, 14:59
Καλησπέρα

Φέτος πήγα Τουρκία. Οταν έκανα τον σχεδιασμό της διαδρομής, έκανα διάφορα σενάρια, ένα εκ των οποίων ήταν και το συγκεκριμένο που παρουσιάζεις. Απλά προσωπικά, αισθανόμουν τότε, ότι δεν θα είχε τόσες πολλές εικόνες να μου προσφέρει πλην μερικών εξαιρέσεων που θεώρησα ότι δεν αξίζουν τόσα χιλιόμετρα.

Τώρα αναφορικά με τη Ρουμανία, με πετυχαίνεις στη φάση που οργανώνω το ταξίδι μου για το καλοκαίρι μάλλον (αλλά πιθανό και Σεπτέμβρη) του 2015. Έχει φοβερά τοπία. Προσωπικά θα ήθελα να κινηθώ πιο πολύ στην επαρχία και περυξ/μεσα των Καρπαθίων που εχουν ενδιαφερουσες διαδρομές και γραφικά χωριά. Βεβαια υπάρχουν άνθρωποι εδώ μεσα που είναι πιο αρμόδιοι.

Προσωπικά μεταξυ των δυο που εβαλες, θα προτιμούσα το δεύτερο απο πλευράς γραφικότητας και τοπίου.

MG-KTiNoS
21/11/2014, 15:29
(να σου θυμίσω ότι ΑΘήνα Σαμψούντα είναι 2000 χλμ να πας)

:)


Ψηφίζω Τουρκία
:smokin:

gino
21/11/2014, 15:41
(να σου θυμίσω ότι ΑΘήνα Σαμψούντα είναι 2000 χλμ να πας)

:)


Ψηφίζω Τουρκία
:smokin:

κ ποιο ακριβη λογω καυσιμων....οσο για Βουλγαρια-Ρουμανια αν ειναι η τελικη σου διαδρομη αυτη

εχεις αφησει απ'εξω παρα πολλες ενδιαφερουσες διαδρομες κ μερη....

Παντως για εμενα προσωπικα μια Τουρκια μαζι με Γεωργια κ Αρμενια ειναι αυτο που ονειρευομαι....

taisteal
21/11/2014, 15:51
Romania.

tai
21/11/2014, 16:36
Αν επρεπε να διαλεξετε αναμεσα στα δυο,ποιο θα διαλεγατε και γιατι?


η νοτια Ρουμανια http://goo.gl/maps/Kw3Vb ?
Βάλε to Petroșani μετά την Dumbrăvița που εχεις για αρχή στον χάρτη, για να περάσεις απο transalpina και μετά ανέβα Sebeș - sibiu.
Συνέχισε μέχρι Cârțișoara και μετά πηγαινε νότια για να περάσεις την Transfăgărășan.

Ασε την τραπεζουντα για οταν θα παρουμε την πολή, θα ειναι πιο κοντα:lol:

MG-KTiNoS
21/11/2014, 16:48
Ασε την τραπεζουντα για οταν θα παρουμε την πολή, θα ειναι πιο κοντα:lol:
:lol:

stavrouliasp
21/11/2014, 17:52
Η διαδρομή πάντως της Τουρκίας έτσι όπως την έχεις, πλην του κομματιού μετά το Artvin, είναι εντελώς αδιάφορη. Μη κάνεις χιλιόμετρα απλά για να τα κάνεις.

Pan (dvs)
21/11/2014, 17:59
Οι διαδρομες ειναι ενδεικτικες,παλικαρια.

Η αληθεια ειναι οτι στην Τουρκια τρως πολλα αδιαφορα χλμ.στη μαπα.

akis_trevor
21/11/2014, 18:39
πανο,θα ψηφισω κι εγω τον βορρα απτην ανατολη....

vardis
21/11/2014, 20:28
Τάχω κάνει και τα δύο, την Τουρκία το 2011 Καπαδοκία μέχρι Τραπεζούντα και τη Ρουμανία το 2013.
Από μένα Ρουμανία δαγκωτό φίλε! Αυτή και η Βοσνία είναι οι ομορφότερες που έχω πάει.

Pan (dvs)
21/11/2014, 20:34
Η λογικη λεει Ρουμανια.Ειναι ενα ταξιδι που το ετοιμασα δυο φορες και τις δυο κατι στραβωσε και δεν το πηγα.Για να δουμε ,θα το καταφερω?

Billymuse
21/11/2014, 21:04
Η λογικη λεει Ρουμανια.Ειναι ενα ταξιδι που το ετοιμασα δυο φορες και τις δυο κατι στραβωσε και δεν το πηγα.Για να δουμε ,θα το καταφερω?

Με το καλό :beer:

stavrouliasp
21/11/2014, 21:42
Πόσες ημέρες το υπολογίζεις;

Pan (dvs)
22/11/2014, 07:13
5-6?

spyrakos35
22/11/2014, 08:28
6*800=4800 xlm

βγάλε διαδρομές προς τα πάνω....

MG-KTiNoS
22/11/2014, 09:14
MΗ Βγάλεις τίποτα, στα @@ σου όλα,
γκάζι φαί και ύπνο ! ! ! !

:rotflmao:

spyrakos35
22/11/2014, 09:20
MΗ Βγάλεις τίποτα, στα @@ σου όλα,
γκάζι φαί και ύπνο ! ! ! !

:rotflmao:

ταπερ

:lol:

teogtp
22/11/2014, 09:37
Πανο μονος θα πας ή θα εχεις και τον tsompanis για guidance......................................................... ;
:D

MikeG
22/11/2014, 11:55
Ρουμανία... πήγαινε και θα σκεφτείς να μετακομίσεις εκεί.

Billymuse
22/11/2014, 11:59
Ρουμανία... πήγαινε και θα σκεφτείς να μετακομίσεις εκεί.

Για τις γυναίκες ? :p

MikeG
22/11/2014, 12:03
Για τις γυναίκες ? :p

Αυτό είναι το τελευταίο. Φύση, φαγητό, διαδρομές, ποτάμια.. είναι καλά εκεί.

Billymuse
22/11/2014, 12:05
Αυτό είναι το τελευταίο. Φύση, φαγητό, διαδρομές, ποτάμια.. είναι καλά εκεί.

Aπο τι ξέρω σαν χώρα γνκ έχει πολλά χιόνια και κρύο, η καλύτερη περίοδος για να πας ποτε ειναι?

MikeG
22/11/2014, 12:10
Aπο τι ξέρω σαν χώρα γνκ έχει πολλά χιόνια και κρύο, η καλύτερη περίοδος για να πας ποτε ειναι?

Ιούνιο - Αύγουστο,καλοκαιράκι δηλαδή. Ειδικότερος όμως όλων είναι ο J.T.R (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=112460) .

Nostradamus
23/11/2014, 00:21
Είμαι Ρουμανια από τονπερασμενο δεκεμβρη για δουλειά (δεύτερη φορά σε τρία χρόνια). Υπέροχη και πολύ όμορφη χώρα με τραγικα αδιάφορους για την χώρα τους ανθρώπους (μιλάω για την πλειοψηφία). Όχι ότι εμείς πάμε κ πολύ πίσω βέβαια.
Αξίζει να την δεις κ να την γυρίσεις.
Θέλει προσοχή στον δρόμο (αν και είναι κλασεις καλύτερα από την Βουλγαρία κατά την γνώμη μου).
Από μέσα με τέλη Μαΐου έως κ Σεπτέμβριο θεωρώ ότι είναι η καλύτερη περίοδος για μηχανή αν κ φέτος είχε βροχές αρκετές κ τον Ιούνιο.

Bob_o_mastoras
23/11/2014, 01:26
Tουρκια γιατι η Ευρωπη ειναι see one-see it all. Ασια αλλη φαση!
Καλα χιλιομετρα οπου πας.

spyrakos35
23/11/2014, 13:11
η Ευρωπη ειναι see one-see it all

Μπα

taisteal
23/11/2014, 19:05
Μπα


+++

vardis
23/11/2014, 19:18
Αλλο Ευρώπη, εδώ είναι Βαλκάνια!

Pan (dvs)
23/11/2014, 21:30
Ιούνιο - Αύγουστο,καλοκαιράκι δηλαδή. Ειδικότερος όμως όλων είναι ο J.T.R (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=112460) .

Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομουνα Τουρκια,αλλα αυτος με μπριζωσε για εκει.Αν τελικα βρω χρονο για αυτο το ταξιδι,θα τον κανω πρωτα μια επισκεψη.


Tουρκια γιατι η Ευρωπη ειναι see one-see it all. Ασια αλλη φαση!
Καλα χιλιομετρα οπου πας.

Αυτη ειναι η αλλη Ευρωπη.


Αυτό είναι το τελευταίο. Φύση, φαγητό, διαδρομές, ποτάμια.. είναι καλά εκεί.

Ξεχασες τους ανθρωπους.


Πανο μονος θα πας ή θα εχεις και τον tsompanis για guidance......................................................... ;
:D

ΑΝ θα παω τελικα αυτος θα ητανε το τελευταιο ατομο που θα πηγαινα μαζι του.Αν ειναι αληθεια οτι διαθεθει ροζ ατζεντα,θα θελαμε κανα εξαμηνο εκει πανω και οπως ειπα υπαρχει θεμα χρονου.:D


MΗ Βγάλεις τίποτα, στα @@ σου όλα,
γκάζι φαί και ύπνο ! ! ! !

:rotflmao:

Μονο ετσι,Νικο.Αλλιως καθομαι στο σπιτακι μου.


6*800=4800 xlm

βγάλε διαδρομές προς τα πάνω....

Eγω δεν ειμαι spyrakos φιλε.Αν κανω τοσα xlm την ημερα θα βγαλει φουσκαλες ο kolarakos μου.400-500 και παρα πολλα ειναι.Ο σκοπος ειναι να δεις και πεντε πραγματα.
Aκου 800,να με ξεκανεις ρε φιλε?

Billymuse
23/11/2014, 22:41
Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομουνα Τουρκια,αλλα αυτος με μπριζωσε για εκει.Αν τελικα βρω χρονο για αυτο το ταξιδι,θα τον κανω πρωτα μια επισκεψη.



Αυτη ειναι η αλλη Ευρωπη.



Ξεχασες τους ανθρωπους.



ΑΝ θα παω τελικα αυτος θα ητανε το τελευταιο ατομο που θα πηγαινα μαζι του.Αν ειναι αληθεια οτι διαθεθει ροζ ατζεντα,θα θελαμε κανα εξαμηνο εκει πανω και οπως ειπα υπαρχει θεμα χρονου.:D



Μονο ετσι,Νικο.Αλλιως καθομαι στο σπιτακι μου.



Eγω δεν ειμαι spyrakos φιλε.Αν κανω τοσα xlm την ημερα θα βγαλει φουσκαλες ο kolarakos μου.400-500 και παρα πολλα ειναι.Ο σκοπος ειναι να δεις και πεντε πραγματα.
Aκου 800,να με ξεκανεις ρε φιλε?

Ο Σπύρος χωρίς υπερβολές ειναι ικανός να κανει τον γύρω του κόσμου σε 80 ημέρες με τα χιλιόμετρα
που γράφει σε κάθε βόλτα του :lol:

LOUKILOUK
24/11/2014, 20:39
Ρουμανία ξερό...
φύση, φαγητό, άνθρωποι...
αα και καμία σχέση με Δυτική Ευρώπη...Βαλκάνια λέμε ρεεεε

jokey66
26/11/2014, 11:50
Εξαρτάται από το τι σε ενδιαφέρει να δεις και να ζήσεις
Είναι τελείως διαφορετικά ταξίδια
Αν και η εμπειρία μου είναι από το νότιο κομμάτι της Τουρκίας,
έχω αν πω ότι
Ρουμανία θα χαρείς πολύ την μοτοσυκλέτα με ότι συνεπάγεται.Τρομερή φύση και απίστευτες μοτοσυκλετιστικές διαδρομές στο μεγαλύτερο κομμάτι της διαδρομής αν το συνδιάσεις με περάσματα από ορεινούς όγκους και επαρχιακό δίκτυο
Από την άλλη αυτό συνεπάγεται με πολλές καθυστερήσεις λόγω της ποιότητας του οδοστρώματος(κάποια κομμάτια είναι απλά αίσχος) και λόγω του δρόμου σε ορεινό όγκο με πολλές στροφές
Γραφικά ταβερνάκια σε μικρά χωριά και καφενεία τα ξεχνάς, τρως και πίνεις σε τουριστικά μέρη ή σε πιο μεγάλες πόλεις.Μόνο στην Βουλγαρία βρίσκεις στον δρόμο σου τέτοιου είδους εστιατόρια-καφέ
Ο κόσμος γενικά φιλικός μεν ,αδιάφορος δε.Δεν θα πολυασχοληθεί μαζί σου αλλά ούτε και θα σου δημιουργήσει πρόβλημα
Πολλές ώρες πάνω στην μηχανή.

Η Τουρκία (αναφέρω έχω μόνο από το Νότιο κομμάτι εμπειρία) δεν έχει να σου προσφέρει μεγάλα κομμάτια με δρόμους και παιχνίδι σε στροφές αλλά είναι τρομερή η επαφή με τον κόσμο σε όποιο σημείο και να σταθείς, είτε είναι πόλη είτε είναι χωριό.Τρομερή φιλοξενία (σε φάση που δεν θα το πιστεύεις)και η επαφή με τους ντόπιους σου αφήνουν πάντα μια γλυκιά αναμνηση στο ταξίδι.Αν έχεις σκοπό να πας Τουρκία θα είναι καλό να αφιερώσεις χρόνο στην επαφή με τον κόσμο και την δοκιμή γεύσεων
Παντού θα βρεις ένα μέρος να φας και πιείς τσάι και σίγουρα θα ανταλλάξεις κουβέντες ή νοήματα με ντόπιους μαζί με πολλά χαμόγελα

Επειδή έτυχε και 2013 ήμουν Ρουμανία και 2014 Τουρκία, για μένα είναι δύο τελείως διαφορετικά ταξίδια

Φτηνοί προορισμοί και οι δύο.Απλά στην Τουρκία έχεις πληθώρα επιλογών , έτσι λόγω τιμής μπαίνει στον πειρασμό να δοκιμάσεις πολύ περισσότερα απ'ότι συνήθως και στο τέλος σου βγαίνει λίγο ακριβότερα απ'ότι υπολογίζεις
Ρουμανία όμως έχει και διαφορά στις τιμές και ποιότητα υπηρεσιών ανάλογα και με το που είσαι(αναμενόμενο μεν αλλά η διαφορά είναι τεράστια)
Ενδεικτικά:
Καφές σε χωριό (φακελάκι καφέ, ανακατεμένο με ζεστό νερό ) 0,30€
Καφές στο Brasov, illy περιποποιημένος με θρυμματισμένο πάγο πάνω στον πεζόδρομο κοντά στην μαύρη εκκλησία 3,50€
Πάντα μιλάμε καθιστοί και όχι στο χέρι

Οδήγηση και στις δύο χώρες με προσοχή ειδικά στην Τουρκία

Με το καλό να αποφασίσεις και να πραγματοποιήσεις το ταξίδι σου