PDA

View Full Version : Κράνος HJC RPHA10 PLUS



anf125
22/11/2014, 01:14
Επειδή το Uvex Onyc Carbon (http://www.fc-moto.de/Uvex-Onyx-Carbon/en), αν και μόλις 3ετίας, έχει ήδη αρκετή φθορά, ειδικά σε μαξιλαράκια και ζελατίνα, έχω αρχίσει να το ψάχνω για καινούριο. Δοκίμασα σήμερα το παρακάνω σε κατάστημα της Colori
http://www.coloriposto.gr/web/?ProductID=1173&id=9&sub=26
σε τιμή 319 ευρώ. 349 ή 359 με γραφικά, ενώ κυκλοφορεί και παρόμοιο μοντέλο (http://www.coloriposto.gr/web/?ProductID=5666&id=9&sub=26) με ενσωματωμένη δεύτερη φιμέ ζελατίνα.

Γενικά μου άφησε πολύ καλή εντύπωση, σαν ποιότητα και βάρος (~1200γρ). Μόνο πρόβλημα ότι με δυσκολία μπαίνουν γυαλιά, αν και έχει "αυλάκι". Ο πωλητής με διαβεβαίωσε ότι σε αυτή την τιμή δεν πρόκειται να βρω καλύτερο κράνος, και ότι ουσιαστικά είναι το ίδιο με το -ακριβότερο κατά 100-150 ευρώ- μοντέλο του Λορένθο. Προφανώς θα δω και άλλα, αλλά μου έκανε γενικά καλή εντύπωση.


ΥΓ: Αν τελικά αποφασίσω να το αγοράσω, κατά τη γνώμη σας να προτιμήσω την παραλλαγή με τη δευτέρη ζελατίνα; Βολεύει μεν, αλλά είναι και 200γρ πιο βαρύ, αν και στο κεφάλι δεν είναι αισθητό. Η μικρή διαφορά στην τιμή δεν είναι πρόβλημα.

7Tolis
22/11/2014, 10:33
τα συν 200 γραμμάρια σε λίγο καιρό δεν θα τα αισθάνεσαι καν.Ετσι και αλλιώς τα περισσότερα κράνη σε αυτο το βάρος παίζουν. 1450 +-50 gr

nickald
22/11/2014, 10:47
Επειδή το Uvex Onyc Carbon (http://www.fc-moto.de/Uvex-Onyx-Carbon/en), αν και μόλις 3ετίας, έχει ήδη αρκετή φθορά, ειδικά σε μαξιλαράκια και ζελατίνα, έχω αρχίσει να το ψάχνω για καινούριο. Δοκίμασα σήμερα το παρακάνω σε κατάστημα της Colori
http://www.coloriposto.gr/web/?ProductID=1173&id=9&sub=26
σε τιμή 319 ευρώ. 349 ή 359 με γραφικά, ενώ κυκλοφορεί και παρόμοιο μοντέλο (http://www.coloriposto.gr/web/?ProductID=5666&id=9&sub=26) με ενσωματωμένη δεύτερη φιμέ ζελατίνα.

Γενικά μου άφησε πολύ καλή εντύπωση, σαν ποιότητα και βάρος (~1200γρ). Μόνο πρόβλημα ότι με δυσκολία μπαίνουν γυαλιά, αν και έχει "αυλάκι". Ο πωλητής με διαβεβαίωσε ότι σε αυτή την τιμή δεν πρόκειται να βρω καλύτερο κράνος, και ότι ουσιαστικά είναι το ίδιο με το -ακριβότερο κατά 100-150 ευρώ- μοντέλο του Λορένθο. Προφανώς θα δω και άλλα, αλλά μου έκανε γενικά καλή εντύπωση.


ΥΓ: Αν τελικά αποφασίσω να το αγοράσω, κατά τη γνώμη σας να προτιμήσω την παραλλαγή με τη δευτέρη ζελατίνα; Βολεύει μεν, αλλά είναι και 200γρ πιο βαρύ, αν και στο κεφάλι δεν είναι αισθητό. Η μικρή διαφορά στην τιμή δεν είναι πρόβλημα.

Αν σε ενοχλει με τα γυαλια μη το παρεις....

Αν μιλας για γυαλια μυωπιας που σημαινει οτι τα φορας καθε μερα οσο φορας το κρανος, μπορει να γίνει ανυποφορο....

Nik0s_Dk
22/11/2014, 16:44
Επειδή είμαι και γω σε φάση αναζήτησης και είχα στο μυαλό μου το R-PHA ST στο κατάστημα που πήγα μου πρότειναν το HJC IS-17. Μου φάνηκε πολύ καλό και από αίσθηση πάνω στο κεφάλι και έχει και την εσωτερική φιμέ και είναι σε αρκετά καλύτερη τιμή και έχει και 5 αστέρια sharp! Αφού πας προς την HJC δοκίμασε το δεν χανεις κάτι. Εγώ μάλλον σε αυτό κατέληξα..

anf125
22/11/2014, 23:00
Επειδή είμαι και γω σε φάση αναζήτησης και είχα στο μυαλό μου το R-PHA ST στο κατάστημα που πήγα μου πρότειναν το HJC IS-17. Μου φάνηκε πολύ καλό και από αίσθηση πάνω στο κεφάλι και έχει και την εσωτερική φιμέ και είναι σε αρκετά καλύτερη τιμή και έχει και 5 αστέρια sharp! Αφού πας προς την HJC δοκίμασε το δεν χανεις κάτι. Εγώ μάλλον σε αυτό κατέληξα..

Αν εννοείς αυτό (http://www.coloriposto.gr/web/?ProductID=1509&id=9&sub=26) δεν το δοκίμασα μεν αλλά φαίνεται πολύ κατώτερο σε προδιαγραφές. Polycarbonate και χωρίς d-ring.

LogOutGoRide
23/11/2014, 04:23
Το επόμενο μου κράνος είναι το rpha10 plus furia. Εντός των επόμενων ημερών ελπίζω από colori.

sniper35mk
27/11/2014, 15:19
Το επόμενο μου κράνος είναι το rpha10 plus furia. Εντός των επόμενων ημερών ελπίζω από colori.

αν το εχεις βρε φιλε πριν απο μενα, επειδη κλεινω προς αυτο γραψε καμια αποψη να ξερουμε

Ζεύκας
27/11/2014, 16:11
Έχω το κρανάκι. Πολύ ωραίο κ ελαφρύ και σαν ποιότητα κατασκευής τολμώ να πώ πως είναι ανώτερο από Shoei (είχα δύο στο παρελθόν)

Απλά πρέπει να έχεις κατά νού ότι δεν είναι τουριστικό κράνος. Έχει κάποιους αεραγωγούς μπροστά κ πίσω που δεν κλείνουν.
Γυαλία ηλίου έχω βάλει, κάθονται χωρίς πρόβλημα.
Είναι πανεύκολο να αλλάξεις ζελατίνες μέσα σε 2 δευτερόλεπτα.

Στα μείον του:
1) Το επιρύνιο φεύγει για την πλάκα. Η το βγάζεις τελείως ή βάζεις από άλλο κράνος καλύτερο. Εγώ προσάρμοσα από shoei.
2) To πινλοκ δεν είναι καλό. Σε μερικά σημεία θολώνει κ πρέπει να ανοίγεις τη ζελατίνα για να σταματήσει το πρόβλημα.

sniper35mk
27/11/2014, 19:30
Έχω το κρανάκι. Πολύ ωραίο κ ελαφρύ και σαν ποιότητα κατασκευής τολμώ να πώ πως είναι ανώτερο από Shoei (είχα δύο στο παρελθόν)

Απλά πρέπει να έχεις κατά νού ότι δεν είναι τουριστικό κράνος. Έχει κάποιους αεραγωγούς μπροστά κ πίσω που δεν κλείνουν.
Γυαλία ηλίου έχω βάλει, κάθονται χωρίς πρόβλημα.
Είναι πανεύκολο να αλλάξεις ζελατίνες μέσα σε 2 δευτερόλεπτα.

Στα μείον του:
1) Το επιρύνιο φεύγει για την πλάκα. Η το βγάζεις τελείως ή βάζεις από άλλο κράνος καλύτερο. Εγώ προσάρμοσα από shoei.
2) To πινλοκ δεν είναι καλό. Σε μερικά σημεία θολώνει κ πρέπει να ανοίγεις τη ζελατίνα για να σταματήσει το πρόβλημα.

μεχρι στιγμης στα βασικα χαρακτηριστικα που θελει καποιος απο ενα κρανος δεν ειναι και πολυ ενθαρρυντικα οσα γραφεις.. Οι αεραγωγοι ειχα δει σε βιντεο πως κλεινουν τοσο μπροστα οσο κ πανω απο την ζελατινα.. ελαφρυ ναι ειναι αρκετα... Όσο για το επιρυνιο και το pinlock ειναι ψιλοσημαντικα.. μηπως το pinlock δεν εχει κουμπωσει καπου καλα και εχει κενο?
Βεβαια παιζει ρολο και τι shoei ειχες... αν το συγκρινεις με καποια πιο παλια τοτε ναι μπορει να ειναι καλυτερο, αν το συγκρινεις με κανενα xr1100, gt-air τοτε σιγουρα ειναι σημαντικο αυτο που λες.. αλλα προσωπικα δεν εχω την δυνατοτητα να μπορω να δοκιμασω και τα 2 εν δραση καθως δεν τα εχει καποιος γνωστος. με τους αεραγωγους που λες οτι δεν κλεινουν, μπαζει πολυ δλδ? πως ειναι σε υψηλες ταχυτητες σταθερο? πες μας γενικα τι εχεις παρατηρησει

bonepeeler
27/11/2014, 20:26
μεχρι στιγμης στα βασικα χαρακτηριστικα που θελει καποιος απο ενα κρανος δεν ειναι και πολυ ενθαρρυντικα οσα γραφεις.. Οι αεραγωγοι ειχα δει σε βιντεο πως κλεινουν τοσο μπροστα οσο κ πανω απο την ζελατινα.. ελαφρυ ναι ειναι αρκετα... Όσο για το επιρυνιο και το pinlock ειναι ψιλοσημαντικα.. μηπως το pinlock δεν εχει κουμπωσει καπου καλα και εχει κενο?
Βεβαια παιζει ρολο και τι shoei ειχες... αν το συγκρινεις με καποια πιο παλια τοτε ναι μπορει να ειναι καλυτερο, αν το συγκρινεις με κανενα xr1100, gt-air τοτε σιγουρα ειναι σημαντικο αυτο που λες.. αλλα προσωπικα δεν εχω την δυνατοτητα να μπορω να δοκιμασω και τα 2 εν δραση καθως δεν τα εχει καποιος γνωστος. με τους αεραγωγους που λες οτι δεν κλεινουν, μπαζει πολυ δλδ? πως ειναι σε υψηλες ταχυτητες σταθερο? πες μας γενικα τι εχεις παρατηρησει

Σε υψηλές ταχύτητες κουνάει. Κουνάει πάρα πολύ.
Βέβαια έχω γυμνό εγώ.
Για την τιμή του, είναι πολύ καλό αν και το πήρα στη μισή τιμή από αυτή που αναγράφεις.
Το pinlock και σε μένα έμπαζε αλλά το πιθανότερο είναι πως φταίω εγώ.
Το επιρύνιο σε εμένα δε βγαίνει εκτός κι αν το κρατήσω περίεργα.
Οι αεραγωγοί του δουλεύουν. Δουλεύουν πολύ καλά.

Shiatman
27/11/2014, 20:27
Χτές το παρέλαβα κι εγώ. Καλή ποιότητα φαίνεται. Το υποσιαγωνο δεν "στέκει" και τόσο καλά. Περισσότερα το Σ/Κ που θα το δοκιμάσω.

akis_trevor
27/11/2014, 20:32
το εχω το κρανος 1-1.5 χρονο,αλλα δεν το εχω φορεσει παρα πολυ καθως συνηθως μεσα στην πολη φοραω το fg125 που εχω.
ειναι οντως παναλαφρο,εχει πολυ ποιοτικο εσωτερικο,το πινλοκ του εμενα δεν μου εχει δημιουργησει προβλημα,ισα ισα εφαρμοζει πολυ καλυτερα απο αλλα πινλοκ που εχω δει,οι αεραγωγοι δουλευουν καλα,ειδικα οι πανω που αν τους ανοιξεις εν κινηση θα καταλαβεις αμεσως την ροη αερα.το υποσιαγωνο μου φαινεται λιγο εφαρμοστο και ωρες ωρες οταν δεν ειμαι σε βολτα αλλα στην πολη,νιωθω λιγη ζεστη στον λαιμο σαν να με στενευει.
εγω το ειχα παρει απο το Lidsdirect με τα μεραφορικα στα 230 ενω εδω τοτε το ιδιο χρωμα ειχε 380.

sniper35mk
27/11/2014, 21:45
το εχω το κρανος 1-1.5 χρονο,αλλα δεν το εχω φορεσει παρα πολυ καθως συνηθως μεσα στην πολη φοραω το fg125 που εχω.
ειναι οντως παναλαφρο,εχει πολυ ποιοτικο εσωτερικο,το πινλοκ του εμενα δεν μου εχει δημιουργησει προβλημα,ισα ισα εφαρμοζει πολυ καλυτερα απο αλλα πινλοκ που εχω δει,οι αεραγωγοι δουλευουν καλα,ειδικα οι πανω που αν τους ανοιξεις εν κινηση θα καταλαβεις αμεσως την ροη αερα.το υποσιαγωνο μου φαινεται λιγο εφαρμοστο και ωρες ωρες οταν δεν ειμαι σε βολτα αλλα στην πολη,νιωθω λιγη ζεστη στον λαιμο σαν να με στενευει.
εγω το ειχα παρει απο το Lidsdirect με τα μεραφορικα στα 230 ενω εδω τοτε το ιδιο χρωμα ειχε 380.

οι αεραγωγοι ειναι μονιμα ανοικτοι οπως ειπε ο φιλος Ζευκας? εγω θυμαμαι οτι εκλειναν... εσενα απο θεμα κουνηματος σε υψηλες ταχυτητες πως σου φαινεται? εγω το θελω για ορθια θεση κ με φερινγκ που υπαρχει..

sniper35mk
27/11/2014, 21:47
Σε υψηλές ταχύτητες κουνάει. Κουνάει πάρα πολύ.
Βέβαια έχω γυμνό εγώ.
Για την τιμή του, είναι πολύ καλό αν και το πήρα στη μισή τιμή από αυτή που αναγράφεις.
Το pinlock και σε μένα έμπαζε αλλά το πιθανότερο είναι πως φταίω εγώ.
Το επιρύνιο σε εμένα δε βγαίνει εκτός κι αν το κρατήσω περίεργα.
Οι αεραγωγοί του δουλεύουν. Δουλεύουν πολύ καλά.

σε μιση τιμη απο που? καινουριο? 350 το βρηκα με γραφικα... παντως 2/2 λετε πως εχει θεμα με το επιρυνιο... οπως κ 2/3 για το pinlock... επισης ενας εχει θεμα κ με το υποσιαγωνο

akis_trevor
27/11/2014, 21:54
α,για το επιρυνιο δεν ειπα.εμενα δεν μαρεσει,γιατι απο συνηθεια,οπως περναω το χερι μεσα οταν ξεκαβαλαω,βγαινει.ειναι μικρο σε σχεση με του fg15.αν εχεις βαλιτσα και το βαζεις,δεν εχεις θεμα νομιζω.απλα δεν κανει καμια ιδιαιτερη δουλεια θεωρω.
οι αεραγωγοι μπροστα κλεινουν.
με το fazer 8 που ειχε μαμα ζελατινα και απο το στηθος και πανω ερχοταν ο αερας ελευθερα κουνηματα δεν ειχα.δεν μιλαμε να πας με 200,εκει θεωρω πως οτι και να φορεσεις,θα εχει τα κουνηματα του.
στο στρωμα που ηρθα απο αθηνα εσκαγε ο αερας απο την ζελατινα στο μετωπο μου και μου εκανε ενα τρεμουλο,αν την κατεβαζω μια θεση πιστευω οτι δεν θα εχω προβλημα..

sniper35mk
27/11/2014, 22:50
κοιτωντας στο lidsdirrect που εγραψες το εχει απο 190 ενα σε στοκ, ενω μοντελα του 2012 κ επειτα ξεκινανε απο 230 ευρω +50 η δευτερη ζελατινα, +μεταφορικα ερχεται γυρω στα 310+... επισης αυτα που ειδα εδω σε χρωματισμους κ τετοια εχουν 350 ενω τα αντιστοιχα στο lids εχουν 441... για στοκ κ παλια μοντελα συμφερει μαλλον μονο...
εγω σκοπευω συντομα να παρω ενα xj6 diversion οποτε φανταζομαι να ειναι οπως με το φαζερ σου εφοσον ειναι ιδιες οι θεσεις οδηγησεις...
Πάντως κοιταω και το scorpion 2000 που φαινεται επισης αξιολογο και εχω διαβασει καποια καλα reviews... θα το δοκιμασω κ αυτο... θα ξανα βαλω το hjc και αν δεν λατρεψω καποιο μου φαινεται θα σφιξω τα ζωναρια και θα χρεωθω λιγο παραπανω για το gt air...αλλα δεν μου αρεσουν τα μονοχρωμα ρε γαμωτο. Μάλλον ζηταω πολλα τελικα

akis_trevor
27/11/2014, 22:57
εγω το πηρα ιουνιο η νομιζω του 13 και ηταν κατασκευη τον σεπτεμβρη του 12.

bonepeeler
27/11/2014, 23:34
σε μιση τιμη απο που? καινουριο? 350 το βρηκα με γραφικα... παντως 2/2 λετε πως εχει θεμα με το επιρυνιο... οπως κ 2/3 για το pinlock... επισης ενας εχει θεμα κ με το υποσιαγωνο

http://www.ebay.co.uk/itm/HJC-R-Pha-10-Multi-Prester-Motorcycle-Full-Face-Helmet-RRP-329-99-Bargain-/360854372060?ssPageName=ADME:L:OU:GB:3160

Αυτό πήρα. Ένα για μένα και ένα για την κοπέλα μου. Ολοκαίνουργια.
Τώρα δεν έχει νούμερα βλέπω.
Καλές αγορές.

Ζεύκας
28/11/2014, 02:54
μεχρι στιγμης στα βασικα χαρακτηριστικα που θελει καποιος απο ενα κρανος δεν ειναι και πολυ ενθαρρυντικα οσα γραφεις.. Οι αεραγωγοι ειχα δει σε βιντεο πως κλεινουν τοσο μπροστα οσο κ πανω απο την ζελατινα.. ελαφρυ ναι ειναι αρκετα... Όσο για το επιρυνιο και το pinlock ειναι ψιλοσημαντικα.. μηπως το pinlock δεν εχει κουμπωσει καπου καλα και εχει κενο?
Βεβαια παιζει ρολο και τι shoei ειχες... αν το συγκρινεις με καποια πιο παλια τοτε ναι μπορει να ειναι καλυτερο, αν το συγκρινεις με κανενα xr1100, gt-air τοτε σιγουρα ειναι σημαντικο αυτο που λες.. αλλα προσωπικα δεν εχω την δυνατοτητα να μπορω να δοκιμασω και τα 2 εν δραση καθως δεν τα εχει καποιος γνωστος. με τους αεραγωγους που λες οτι δεν κλεινουν, μπαζει πολυ δλδ? πως ειναι σε υψηλες ταχυτητες σταθερο? πες μας γενικα τι εχεις παρατηρησει

Μπροστά έχει 2 αεραγωγούς πάνω κ τρείς κάτω.
Οι πάνω κλείνουν, από τους κάτω ο κεντρικός κλείνει οι δεξιά-αριστερά είναι ανοιχτοί
Επίσης εχει κ δύο πίσω που είναι ανοιχτοί.

Μην το συγκρίνεις με XR1100-GT-AIR. Το RPHA+ είναι κατηγορίας Shoei XspiritII, Arai RX-7.
Η ποιότητα του εσωτερικού είναι ανώτερη από XR1100, μόνο με τα ακριβά της AGV μπορώ κ ξέρω να το συγκρίνω.

Το πινλοκ το τσέκαρα και φαίνεται ότι εφαρμόζει σωστά, αλλά μου κάνει θολούρες. Τι να πω; Θα το ξανακοιτάξω.

Όσο αφορά το κούνημα στα πολλά, εγώ γυμνό χιλιάρι έχω από 2010 αλλά δεν με ενοχλεί, γενικά δεν με ενοχλεί κανένα κράνος, έχω αντοχές.
Αυτό που προτείνω όμως είναι όπωσδήποτε να φοράς ωτοασπίδες στην εθνική, επειδή λόγω νοοτροπίας περνάει πολύς αέρας στο εσωτερικό.

Το δικό μου είναι το RPHA+ Ben Spies Replica.
Το είχα πάρει πέρισυ από lidsdirect στα 320ευρώ αν θυμάμαι καλά.

327641

bonepeeler
28/11/2014, 03:29
Όσο αφορά το κούνημα στα πολλά, εγώ γυμνό χιλιάρι έχω από 2010 αλλά δεν με ενοχλεί, γενικά δεν με ενοχλεί κανένα κράνος, έχω αντοχές.


Εμένα μου κουνιέται ολόκληρο το κεφάλι δεξιά αριστερά με αυτό το κράνος.
Έχω κι άλλα κράνη αλλά αυτό κουνάει περισσότερο από όλα και με διαφορά μάλιστα.
Δε γνωρίζω τι φταίει.

Και μιάς και ανέφερες AGV, θα ήθελα να αναφέρω πως το θεωρώ καλύτερο από το GpTech αλλά χειρότερο από το Pista GP.
Μάλιστα οι αεραγωγοί του HJC τολμώ να πω πως δουλεύουν καλύτερα στα κάτω του 150-160 από του Pista.

sniper35mk
28/11/2014, 07:29
Μπροστά έχει 2 αεραγωγούς πάνω κ τρείς κάτω.
Οι πάνω κλείνουν, από τους κάτω ο κεντρικός κλείνει οι δεξιά-αριστερά είναι ανοιχτοί
Επίσης εχει κ δύο πίσω που είναι ανοιχτοί.

Μην το συγκρίνεις με XR1100-GT-AIR. Το RPHA+ είναι κατηγορίας Shoei XspiritII, Arai RX-7.
Η ποιότητα του εσωτερικού είναι ανώτερη από XR1100, μόνο με τα ακριβά της AGV μπορώ κ ξέρω να το συγκρίνω.

Το πινλοκ το τσέκαρα και φαίνεται ότι εφαρμόζει σωστά, αλλά μου κάνει θολούρες. Τι να πω; Θα το ξανακοιτάξω.

Όσο αφορά το κούνημα στα πολλά, εγώ γυμνό χιλιάρι έχω από 2010 αλλά δεν με ενοχλεί, γενικά δεν με ενοχλεί κανένα κράνος, έχω αντοχές.
Αυτό που προτείνω όμως είναι όπωσδήποτε να φοράς ωτοασπίδες στην εθνική, επειδή λόγω νοοτροπίας περνάει πολύς αέρας στο εσωτερικό.

Το δικό μου είναι το RPHA+ Ben Spies Replica.
Το είχα πάρει πέρισυ από lidsdirect στα 320ευρώ αν θυμάμαι καλά.

327641

Δεν εννοούσα το xr1100 αλλά το gt air... ειναι διαφορετικα... πάντως κ εγω που δοκιμασα το rpha10 plus στο εσωτερικό ειναι διαφορετικό από το rpha10 plus Lorenzo... τα 110 εύρω παραπάνω δεν ειναι μονο τα γραφικα αλλά ακόμα κ τα μαξιλαρακια ειναι πιο μαλακα

MikeG
28/11/2014, 16:04
Σε Arai φοράει Small . Έχω διαβάσει ότι το κράνος αυτό έχει φαρδιά "γραμμή" και ότι το XS παρομοιάζει με το Small της Arai και Shoei. Έχει κανείς εμπειρία;

Ζεύκας
28/11/2014, 17:07
Δεν εννοούσα το xr1100 αλλά το gt air... ειναι διαφορετικα... πάντως κ εγω που δοκιμασα το rpha10 plus στο εσωτερικό ειναι διαφορετικό από το rpha10 plus Lorenzo... τα 110 εύρω παραπάνω δεν ειναι μονο τα γραφικα αλλά ακόμα κ τα μαξιλαρακια ειναι πιο μαλακα

να σου πω την αμαρτία μου, για το εσωτερικό του απλού rpha δεν ξέρω.

το δικό μου που είναι ben spies replica έχει σκούρο μπλέ βελουτέ ύφασμα με κάτι σχεδιάκια πάνω σαν του lorenzo

Ζεύκας
28/11/2014, 17:08
Σε Arai φοράει Small . Έχω διαβάσει ότι το κράνος αυτό έχει φαρδιά "γραμμή" και ότι το XS παρομοιάζει με το Small της Arai και Shoei. Έχει κανείς εμπειρία;

medium φοράω στα shoei, medium και στα hjc.

Το hjc έχει λίγο πιο φαρδύ καλούπι σε σχέση με τα shoei.

Για arai δεν έχω άποψη

akis_trevor
28/11/2014, 18:15
να σου πω την αμαρτία μου, για το εσωτερικό του απλού rpha δεν ξέρω.

το δικό μου που είναι ben spies replica έχει σκούρο μπλέ βελουτέ ύφασμα με κάτι σχεδιάκια πάνω σαν του lorenzo

αυτο το μπλε βελουτε εχει και το απλο.
οσο για το νουμερο κι εγω λαρτζ φοραω και σε αυτο και σε αλλο της ιδιας εταιριας και σε agv κλπ κλπ,δεν ειδα καποια διαφορα αξια αναφορας.

sniper35mk
29/11/2014, 06:58
Την δευτέρα θα τα ξανά παρω όλα σβαρνα, έλεγχόντας όλες τις επιλογές που υπάρχουν κ οποιο μου κάτσει καλύτερα αυτό θα πάρω....Που να βολευει κ στην τιμη εννοείται...Εχω διαβασει για όλα που με ενδιαφέρουν αλλά όσο το καθυστερω τόσο πιο πολύ μπερδευομαι κ αλλάζω γνωμη

LogOutGoRide
02/02/2015, 12:37
Μόλις ήρθε στα χέρια μου.
Το μόνο που θέλω να ρωτήσω για αρχή, είναι το υποσιάγωνο. Είναι τόσο δύσκολο στο βάλε βγάλε;
Ιδίως στο βγάλσιμο, κόντεψα να σπάσω την μύτη μου.
Πάντως από ποιότητα το συγκεκριμένο αξεσουάρ, είναι χάλια. Μπήκε στο σακουλάκι του, όπως ήρθε.
Το βάρος απλά δεν υπάρχει. Γενικότερα δείχνει πολύ καλό. Περισσότερα στον δρόμο.

Ζεύκας
02/02/2015, 13:40
το υποσιάγωνο είναι δύσκολο βάλε βγάλε αλλά γιατί ποιότητα χάλια; μια χαρά είναι. έχεις δει shoei;

χάλια είναι το επιρύνιο

akis_trevor
02/02/2015, 13:46
το υποσιάγωνο είναι δύσκολο βάλε βγάλε αλλά γιατί ποιότητα χάλια; μια χαρά είναι. έχεις δει shoei;

χάλια είναι το επιρύνιο

Καπως ετσι το βλεπω κι εγω 1.5 χρονο που το χω.
ενω μαρεσουν επιρυνια και υποσιαγωνα γενικα,το επιρυνιο το εχω βγαλει και το υποσιαγωνο το εχω μονο χειμωνα "αναγκαστικα" για το κρυο.
απο ποιοτητα παντως ειναι μια χαρα.που να δεις κατι agv ας πουμε...

LogOutGoRide
02/02/2015, 14:06
για να μην μπερδευόμαστε, αυτό που είναι για την μύτη το βλέπω μια χαρά, μου άρεσε κιόλας αρκετά. Αυτό που είναι κάτω από το σαγόνι μου φάνηκε χάλια. Ξεκουμπώνει μερικές φορές στο βγάλσιμο. Δεν έχω σκοπό να το βάλω ποτέ, γιαυτό και μπήκε ξανά στην συσκευασία του.
Κατά τα άλλα το κράνος πρέπει να είναι σούπερ. Περισσότερα στον δρόμο.
Ευχαριστώ για τα καλορίζικα!

Παίζει να προσπαθώ να το βγάλω και με λάθος τρόπο, δεν είχα και ποτέ κάτι αντίστοιχο. Το αραι που έχω δεν είναι έτσι.

Ζεύκας
02/02/2015, 14:18
το κράνος πως το βγάζεις; από το σαγόνι;

δεν πιάνεις τα λουριά και το τραβάς προς τα πάνω;

LogOutGoRide
02/02/2015, 15:30
το κράνος πως το βγάζεις; από το σαγόνι;

δεν πιάνεις τα λουριά και το τραβάς προς τα πάνω;

΄Δεν μπορώ να το περιγράψω, αλλά σίγουρα δεν έβγαζα ποτέ κράνος έτσι. Νομίζω το πιάνω από το πλάι

Shiatman
02/02/2015, 19:49
Μετά από αρκετές πλέον βόλτες, έχω να δηλώσω πως είμαι ενθουσιασμένος με το κράνος. Πολύ καλό ζύγισμα, ελαφρύ και ποιοτικό, λίγο θορυβώδες αλλά σούπερ αερισμός. Το πιν-λόκ μιά χαρά, θαμπώνει λίγο στο κρύο (όταν έχει υγρασία βασικά) αλλά ο αεραγωγός στο σαγώνι το βοηθάει. Ίσως να έκανα και μαλακία βέβαια γιατί πρώτη φορά έβαζα πιν-λόκ και με παίδεψε λίγο. Η ζελατίνα σούπερ, μεγάλο πεδίο όρασης και το νερό της βροχής "γλιστράει" καλά.

Με το υποσιάγωνο και το επιρύνιο κανένα πρόβλημα, αν και στην αρχή είχα αμφιβολίες! Αν προσέχεις λίγο το βάλε-βγάλε δεν φεύγει τίποτε από τη θέση του (πιάνεις τα λουριά και το τραβάς προς τα πάνω, με ταυτόχρονη περιστροφική κίνηση προς τα εμπρός).

Θα το ξανα-αγόραζα ανεπιφύλακτα! :wave2:

kostas777
02/02/2015, 20:00
Το υποσιάγωνο κάνει καλή δουλειά σε αυτό το κράνος. Το δικό μου πάντως ξηλώθηκε εκεί που πιάνει με τη δερμάτινη άκρη και θέλει ράψιμο. Έπεσα και σύρθηκε λίγο κάτω, έχει κάποιες γρατζουνιές το κράνος αλλά η ζελατίνα δεν έπαθε τίποτα, οπότε μάλλον είναι αρκετά γερή. Όταν το δίνετε σε κάποιον να το κρατήσει να του λέτε από που γιατί όλοι νομίζουν ότι το επιρίνιο είναι ..χειρολαβή, με ανατριχιαστικά αποτελέσματα.

LogOutGoRide
02/02/2015, 20:00
Σαν αγορά και εμένα μου φαίνεται παραπάνω από καλή. Το είχα ψάξει αρκετά πριν αποφασίσω σε αυτό.
Το έβαλα το υποσιάγωνο και θα δω πως θα πάει στην πορεία. Είναι όμως δύσκολο το να βγάλω το κράνος και πρέπει να συνηθίσω.

Viper4
20/02/2015, 14:43
Πριν λίγες μέρες παρήγγειλα από εδώ: http://www.ebay.co.uk/itm/HJC-R-Pha-10-Multi-Prester-Motorcycle-Full-Face-Helmet-RRP-329-99-Bargain-/360854372060?ssPageName=ADME:L:OU:GB:3160

Περιμένω να μου έρθει μέσα στην επόμενη βδομάδα. Τιμή απίστευτη για όσους είναι XL. 99 λίρες αγγλίας. Τουτέστιν με τα μεταφορικά σύνολο 166 ευρώ. Για τέτοιο κράνος πιστεύω είναι ψίχουλα!

Άντε να έρθει να δούμε...

Carlos.1on2
21/02/2015, 23:06
Το νούμερο το είχες δοκιμάσει πιο πριν? Μόλις το δοκιμάσεις γράψε ένα μυνηματάκι

McTalas
22/02/2015, 01:29
Σαν αγορά και εμένα μου φαίνεται παραπάνω από καλή. Το είχα ψάξει αρκετά πριν αποφασίσω σε αυτό.
Το έβαλα το υποσιάγωνο και θα δω πως θα πάει στην πορεία. Είναι όμως δύσκολο το να βγάλω το κράνος και πρέπει να συνηθίσω.
ˊΕμενα το υποσιαγωνο μουσκιστικε στους 4 μηνες. Δεν τοξαναεβαλα ποτε.
Το πιν λοκ εχει καισε μενα θεμα. Θολωνει ευκολα. Στο αραι μεχιονια και κακο χαμο δεν θολωσε ποτε.

ι

Ζεύκας
22/02/2015, 01:57
ˊΕμενα το υποσιαγωνο μουσκιστικε στους 4 μηνες. Δεν τοξαναεβαλα ποτε.

τι σκατά κάνετε ρε; το δικό μου 15 μήνες καθημερνή χρήση κ είναι βράχος

MrZ
22/02/2015, 14:04
Εγώ έχω το Graffiti

Πολύ καλό για καλοκαίρι, αλλά πιθανόν επειδή δεν κλείνουν οι πίσω αεραγωγοί, δημιουργούν ρεύμα αέρα μέσα στο κράνος και με όλους τους άλλους κλειστούς.
Κοινώς, με το κρύο, το δαγκώνεις.
Το ένα ροδάκι από τους μπροστά αεραγωγούς άρχισε να "παίζει" στον πρώτο μήνα, δεν περίμενα τέτοια ποιότητα σε αυτό το κράνος.
Το επιρύνιο στην αρχή μου φάνηκε τεράστιο και με ενοχλούσε (ερχόμενος από Arai) αλλά το συνήθισα.
Το υποσιάγωνο το καλοκαίρι το δοκίμασα μία φορά και το έβγαλα, κόβει τη ροή του αέρα από κάτω και κρατάει πολύ ζέστη μέσα στο κράνος.
Το χειμώνα που το ξαναέβαλα, βρήκα νέο τρόπο να βγάζω το κράνος για να μην το ξεκουμπώνω με το σαγόνι ή τη μύτη μου....Άβολο εντελώς.

Το pinlock που είχε μαζί του, δούλεψε για πολύ λίγο.Στο Arai έπρεπε να παίρνω καινούργιο κάθε χειμώνα, αλλά αυτό δεν έβγαλε ούτε τον πρώτο...Αναλώσιμο οπότε πάει και έρχεται....
Τα tear-off της HJC που μου έστειλαν σαν δώρο με δυσκόλεψαν αρκετά να τα τοποθετήσω.Έκανα μία δοκιμή με 2 από αυτά ταυτόχρονα.Βγάζοντας το 1 μετά από 200 μέτρα έφυγε και το δεύτερο μόνο του, ίσως δεν τα είχα βάλει εγώ καλά, αλλά έτσι και αλλιώς, δεν βλέπω το λόγο να τα χρησιμοποιώ.

Συνολικά, άμα γινόταν να έχω ένα κράνος για χειμώνα και ένα για καλοκαίρι, αυτό θα ήταν το καλοκαιρινό :sun: