PDA

View Full Version : Καθαρισμός και συντήρηση πλαστικών μηχανής



darknezz
22/11/2014, 20:44
Παίδες ερώτηση. Πήρα μεταχειρισμένο και σε καλή κατάσταση το SMC 690. Τα πλαστικά του (ματ όλα) είναι σε καλή κατάσταση γενικά, αλλά κάποια σημεία έχουν μια μικρή θαμπάδα και κάποιες λίγες τριχοειδής (να τις πω ετσι) σαν γρατζουνιές (ούτε καν). Επίσης τα άσπρα πλαστικά έχουν σε ενα-δυο σημείο ένα μικρό αράχνιασμα (πρέπει να το προσέξεις για να το δεις, αλλά το πρόσεξα).

Ηθελα λοιπόν να ρωτήσω και να μου προτείνετε κάποιο καλό καθαριστικό και ενδεχομένως γυαλιστικό or whatever, για τα μαύρα ματ και λευκά πλαστικά και αν πέρνουν βελτίωση ή μήπως βελτιωθούν προσωρινά και χειροτερέψουν δραματικά στο μέλλον (ειδικά με κάποια υλικά που έχω ακούσει). Τέλος για τέτοιου είδους πλαστικά τι συντήρηση ενδείκνυται ? (δεν ειναι βερνικομένα οπως καταλάβατε).

Red Rider
23/11/2014, 14:45
Εγώ αγοράζω λάδι σιλικόνης, και περνάω όλα τα πλαστικά,και οτιδήποτε μεταλλικο.
Τα βαμμένα πλαστικά απαραίτητα μετά ένα καλό σκούπισμα με μαλακό πανί για να γυαλίζουν..
Ψαλίδι,πιρούνι κινητήρας και γενικώς τα πάντα τα περναω εκτός από φρένα, σέλα και γκριπ.
Αυτό βοηθάει να μην σκουριάσει τίποτα,και μετά από μια καλή βόλτα στο βουνό, με το πλυστικό φεύγουν τα πάντα πάρα πολύ εύκολα.
Επίσης άβαφα πλαστικά, σωληνάκια και οτιδήποτε λαστιχένιο διατηρείται σαν καινούργιο.

darknezz
23/11/2014, 14:52
Αυτό ισχύει γενικά για τα βαμμένα και βερνικωμένα πλαστικά. Αυτά του SMC όμως είναι ματ (και το μαύρο και το άσπρο) χωρίς βερνίκι. Το λάδι σιλικόνης κάνει άραγε και για ματ υλικά ή χρειάζονται κάτι άλλο ?

akis_trevor
23/11/2014, 14:59
εγω τα ματ τα περναω με γυαλιστικο σπρευ για ταμπλω αυτοκινητων κλπ..τα γυαλιζει και τα προστατευει κιολας..

darknezz
23/11/2014, 22:09
Εννοείς κάτι σαν το armorall ? αυτό κάνει και για λευκά και για μαύρα πλαστικά ματ ?

akis_trevor
23/11/2014, 22:27
Εννοείς κάτι σαν το armorall ? αυτό κάνει και για λευκά και για μαύρα πλαστικά ματ ?

αν το λες σε μενα,δεν το ξερω το συγκεκριμενο.
αν πας ειτε σε πλυντηριο αυτοκινητων,ειτε σε ειδη αξεσουαρ κλπ ειτε σε κανα μεγαλο σουπερ μαρκετ εχουν σπρευ γυαλιστικο ταμπλω που περιεχει σιλικονη.
ασπρο ματ πλαστικο δεν μου εχει τυχει να συναντησω αλλα φανταζομαι μια χαρα θα κανει δουλεια.