PDA

View Full Version : Mπαταρια



Simon_says
23/11/2014, 10:09
Καλημερα κυριες και κυριοι,την μπεμπα μου δεν την εβαζα πολυ μπροστα ,αναγνωριζω τις ευθυνες μου ,πριν 5 μερες λοιπον πηγα να την βαλω μπροστα, πηρε αλλα με δυσκολια οπως οταν ακους να μειωνετε σταδιακα η δυναμη της μιζας. πεφτει η μπαταρια δηλαδη,ε την αλλη παω ξεγνοιαστος λες σιγαα μην πεσει η μπαταρια ημουν σε αλλο παραληλο συμπαν ,πιεζω την μιζα τιποτα ουτε φωνη ουτε ακροαση,την βγαζω την φορτιζω 12 ωρες την ξαναματαβαζω παλι τιποτα!Ενταξει λογικα η μπαταρια ειναι για την θαλασσα,εκεινο που μου κανει εντυπωση ειναι που τα φωτα μικρη μεγαλη σκαλα ,και συναγερμος δουλευουν κανονικα, δηλαδη οταν μιζαρω τρεμοπαιζουν μονο οι ενδειξεις στο καντραν ,τα φωτα ειναι σταθερα κανονικα δεν ειναι περιεργο αυτο?

PetranGR
23/11/2014, 10:20
Καλημερα κυριες και κυριοι,την μπεμπα μου δεν την εβαζα πολυ μπροστα ,αναγνωριζω τις ευθυνες μου ,πριν 5 μερες λοιπον πηγα να την βαλω μπροστα, πηρε αλλα με δυσκολια οπως οταν ακους να μειωνετε σταδιακα η δυναμη της μιζας. πεφτει η μπαταρια δηλαδη,ε την αλλη παω ξεγνοιαστος λες σιγαα μην πεσει η μπαταρια ημουν σε αλλο παραληλο συμπαν ,πιεζω την μιζα τιποτα ουτε φωνη ουτε ακροαση,την βγαζω την φορτιζω 12 ωρες την ξαναματαβαζω παλι τιποτα!Ενταξει λογικα η μπαταρια ειναι για την θαλασσα,εκεινο που μου κανει εντυπωση ειναι που τα φωτα μικρη μεγαλη σκαλα ,και συναγερμος δουλευουν κανονικα, δηλαδη οταν μιζαρω τρεμοπαιζουν μονο οι ενδειξεις στο καντραν ,τα φωτα ειναι σταθερα κανονικα δεν ειναι περιεργο αυτο?

Πριν 4 μέρες ακριβώς το ίδιο πράγμα σε LX150 Vespa του ξαδέρφου,εκεί που έπαιρνε ,στα ξαφνικά τίποτα, ενώ φώτα και σκάλες και φλάς λειτουργούσαν ΚΑΝΟΝΙΚΑ,προσπαθούσες να δώσεις μίζα,αλλά τίποτα νεκρό.

Μπήκε καινούργια μπαταρία και όλα έστρωσαν :)

Έχει σχέση με το κύκλωμα και την τάση του.

notakos600
23/11/2014, 13:57
Οι ενεργειακές ανάγκες της μίζας δεν έχουν καμία σχέση με φώτα, φλας και χριστουγεννιάτικα φωτάκια.
Πρέπει να είναι σε πολύ καλή κατάσταση για να βγάλει αυτό το test.
Φορτιστές δεν έχετε βρε παιδιά; Μια φορά την εβδομάδα αρκεί για να είναι πάντα νέα (η μπαταρία).

PetranGR
23/11/2014, 14:16
Οι ενεργειακές ανάγκες της μίζας δεν έχουν καμία σχέση με φώτα, φλας και χριστουγεννιάτικα φωτάκια.
Πρέπει να είναι σε πολύ καλή κατάσταση για να βγάλει αυτό το test.
Φορτιστές δεν έχετε βρε παιδιά; Μια φορά την εβδομάδα αρκεί για να είναι πάντα νέα (η μπαταρία).

δηλαδής;

notakos600
23/11/2014, 14:25
δηλαδής;

Αν εξαιρέσουμε την γερασμένη/τελειωμένη μπαταρία, όλες οι υπόλοιπες χρειάζονται φόρτιση.

PetranGR
23/11/2014, 15:24
Αν εξαιρέσουμε την γερασμένη/τελειωμένη μπαταρία, όλες οι υπόλοιπες χρειάζονται φόρτιση.

πριν 1 χρόνο πήρα μπαταρία Yuasa κιόλας,πως μπορώ να την κάνω συντήριση;δεν το γνώριζα αυτό.

notakos600
23/11/2014, 15:35
πριν 1 χρόνο πήρα μπαταρία Yuasa κιόλας,πως μπορώ να την κάνω συντήριση;δεν το γνώριζα αυτό.

Φορτίζοντάς την...

PetranGR
23/11/2014, 21:04
Φορτίζοντάς την...

με τι τρόπο ή μηχάνημα;

virus
23/11/2014, 21:34
ρε πετρο δεν μας δουλευεις ε;

εχει ειπωθει πολλες φορες εδω μεσα. για αρχη δες optimate- oxford και διαφορους αλλους.

μερικα λινκ

εδω (http://www.optimate.co.uk/)

εδω (http://www.visordown.com/product-features/7-motorcycle-battery-chargers/19783-7.html)

PetranGR
23/11/2014, 21:53
ρε πετρο δεν μας δουλευεις ε;

εχει ειπωθει πολλες φορες εδω μεσα. για αρχη δες optimate- oxford και διαφορους αλλους.

μερικα λινκ

εδω (http://www.optimate.co.uk/)

εδω (http://www.visordown.com/product-features/7-motorcycle-battery-chargers/19783-7.html)

Όχι,αγορίνα δεν σας δουλεύω καθόλου μα καθόλου.Απλά δεν έχει τύχει να διαβάσω κανένα τέτοιο θέμα περί συντήρησης μπαταρίας.

Τα είδα και τα 2.Προτέινεις κάποιο έτσι χαμηλό σε κόστος να το αγοράσω άμεσα;

OldMan
24/11/2014, 13:45
Ο χαμηλότερος σε κόστος ειναι να ΖΜπρωχνεις την μηχανη με τον διακόπτη ανοιχτό και 1η στο σασμαν για 30-40 χλμ καθε βδομάδα...

Bob_o_mastoras
24/11/2014, 13:48
Ο χαμηλότερος σε κόστος ειναι να ΖΜπρωχνεις την μηχανη με τον διακόπτη ανοιχτό και 1η στο σασμαν για 30-40 χλμ καθε βδομάδα...

Τα λεφτα που θα γλιτωσεις με αυτο τον τροπο ομως πιθανοτατα θα τα φας σε γιατρο! :lol:

PetranGR
24/11/2014, 13:51
Ο χαμηλότερος σε κόστος ειναι να ΖΜπρωχνεις την μηχανη με τον διακόπτη ανοιχτό και 1η στο σασμαν για 30-40 χλμ καθε βδομάδα...

Θα κάνω και μπράτσα.


Τα λεφτα που θα γλιτωσεις με αυτο τον τροπο ομως πιθανοτατα θα τα φας σε γιατρο! :lol:

Χαχα γιατί ρε σύ ;

Πες τότε ποια προτείνεις να ψάξω για τιμή στο eBay!

lykourgi
24/11/2014, 14:02
Δες για Optimate 4 (εώς 50Ah), ή Optimate 6 (εώς 240Ah). Ο δεύτερος θα καλύψει οποιαδήποτε μπαταρία αλλά είναι πιό ακριβός.

Εγώ έχω τον πρώτο και είμαι ευχαριστημένος.

PetranGR
24/11/2014, 19:27
Δες για Optimate 4 (εώς 50Ah), ή Optimate 6 (εώς 240Ah). Ο δεύτερος θα καλύψει οποιαδήποτε μπαταρία αλλά είναι πιό ακριβός.

Εγώ έχω τον πρώτο και είμαι ευχαριστημένος.

ωραίος βρήκα με 60€ με αποστολή όλα μέσα ,μάλλον το βλέπω σύντομα παραγγελία.

toyar
24/11/2014, 19:53
κοιτα και ctek

iliasfyntanidis
24/11/2014, 20:35
Εγώ έχω αυτόν που χρησιμοποιούσα στα τηλεκατευθυνόμενα.Άψογος και κάνει για πολλούς τύπους.Pb,Ni-Cd,LiPo,NiMH,Li-ion
http://www.ebay.co.uk/itm/iMAX-B6-Digital-LCD-RC-Lipo-NiMh-Battery-Balance-Charger-UK-Shipping-/190818527250?pt=UK_ToysGames_RadioControlled_JN&hash=item2c6daba812
Έχω την ίδια μπαταρία από το 2010 και τα τελευταία 2,5 χρόνια κάνω ελάχιστες βόλτες.
Αυτό που παίζει σημαντικό ρόλο για την διάρκεια της μπαταρίας,είναι σταθερές και όσο το δυνατόν πιο ανθρώπινες θερμοκρασίες.Από τότε που τα έβαλα σε κλειστό πάρκινγκ βρήκα την ησυχία μου γενικότερα.

PetranGR
24/11/2014, 23:25
κοιτα και ctek

κόστος περίπου έχει κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο;


Εγώ έχω αυτόν που χρησιμοποιούσα στα τηλεκατευθυνόμενα.Άψογος και κάνει για πολλούς τύπους.Pb,Ni-Cd,LiPo,NiMH,Li-ion
http://www.ebay.co.uk/itm/iMAX-B6-Digital-LCD-RC-Lipo-NiMh-Battery-Balance-Charger-UK-Shipping-/190818527250?pt=UK_ToysGames_RadioControlled_JN&hash=item2c6daba812
Έχω την ίδια μπαταρία από το 2010 και τα τελευταία 2,5 χρόνια κάνω ελάχιστες βόλτες.
Αυτό που παίζει σημαντικό ρόλο για την διάρκεια της μπαταρίας,είναι σταθερές και όσο το δυνατόν πιο ανθρώπινες θερμοκρασίες.Από τότε που τα έβαλα σε κλειστό πάρκινγκ βρήκα την ησυχία μου γενικότερα.

δηλαδή την δουλειά την κάνουμε και με λιγότερα;

iliasfyntanidis
25/11/2014, 00:22
Εννοείται.

toyar
25/11/2014, 03:10
http://www.afoikiriazi.gr/battery/s26801p
με 5 χρονια εγγυηση (το μαγαζι ειναι τυχαιο)

PetranGR
25/11/2014, 11:23
Εννοείται.

άρα γενικά τι μας ενδιαφέρει αν όχι οι μάρκες ; απλά να φορτίζει τι μπαταρίες τι να βάλω ώς "περιορισμό" ;

Pan (dvs)
25/11/2014, 13:11
Οι ενεργειακές ανάγκες της μίζας δεν έχουν καμία σχέση με φώτα, φλας και χριστουγεννιάτικα φωτάκια.
Πρέπει να είναι σε πολύ καλή κατάσταση για να βγάλει αυτό το test.
Φορτιστές δεν έχετε βρε παιδιά; Μια φορά την εβδομάδα αρκεί για να είναι πάντα νέα (η μπαταρία).

Αυτο ισχυει μονο για οσες ειναι σε ακινησια η και για αυτες που κινουνται τακτικα?

OldMan
25/11/2014, 14:41
άρα γενικά τι μας ενδιαφέρει αν όχι οι μάρκες ; απλά να φορτίζει τι μπαταρίες τι να βάλω ώς "περιορισμό" ;
Να φορτίζει μπαταρίες μολύβδου (ΜΟΝΟ)..!!
(με δυνατότητα εξόδου σε Αmperes λίγο πανω από το 1/10 της χωρητικότητας της μπαταρίας σου σε Ah..)

@ ΗλίαΦυντανίδη:
Despite of manufacturer's bullshit, ο καθε τύπος μπαταρίας έχει τον δικό του αλγόριθμο φόρτισης...!!!
(και όχι, δεν υπάρχει τσιπακι που να αναγνωρίζει - ή να του λες εσύ - τι σχέδιο μπαταρία θα φορτίσει γιατί είναι εντελώς διαφορετικό ΟΛΟ το κύκλωμα φόρτισης..)

iliasfyntanidis
25/11/2014, 17:05
Να φορτίζει μπαταρίες μολύβδου (ΜΟΝΟ)..!!
@ ΗλίαΦυντανίδη:
Despite of manufacturer's bullshit, ο καθε τύπος μπαταρίας έχει τον δικό του αλγόριθμο φόρτισης...!!!
(και όχι, δεν υπάρχει τσιπακι που να αναγνωρίζει - ή να του λες εσύ - τι σχέδιο μπαταρία θα φορτίσει γιατί είναι εντελώς διαφορετικό ΟΛΟ το κύκλωμα φόρτισης..)
Ο συγκεκριμένος φορτιστής που έβαλα πιο πάνω,όντως θελει να του εισάγεις εσύ τον τύπο της μπαταρίας που πρόκειται να φορτίσει όπως λες,ρεύμα,cells κ.λ.π.Σε περίπτωση που μπει λάθος τύπος παράγει ηχητικό μήνυμα.Πόσο λάθος μπορεί να κάνει στην φόρτιση μίας μπαταρίας και τι λάθος είναι αυτό?Να μην την φορτίσει σωστά(τι εννοείς με αυτό?),να την φορτίσει λιγότερο κ.ο.κ.
Όσα χρόνια φόρτιζα μπαταρίες κυρίως NiMH και LiPO δεν είχα πρόβλημα,δεν έσκασε κάποια,και μέχρι που τα πούλησα η αυτονομία ήταν η ίδια.Πλέον τον χρησιμοποιώ στην μοτοσυκλέτα.
Βάλε μία διάταξη φόρτισης για μπαταρίες Pb και NiMH αν μπορείς.

OldMan
25/11/2014, 18:12
Πόσο λάθος μπορεί να κάνει στην φόρτιση μίας μπαταρίας και τι λάθος είναι αυτό?Να μην την φορτίσει σωστά(τι εννοείς με αυτό?),να την φορτίσει λιγότερο κ.ο.κ.
Για να μην την παμε μακρια την βαλίτσα..
(ίσως σε άλλο topic..)

Οι μπαταρίες μολύβδου χρειάζονται 3 (4 προαιρετικά) στάδια φόρτισης:
1. Σταθερό ρεύμα (στο 1/10 της χωρητικότητας τους) μεχρι η ταση να φτασει τα 14.2 - 14.4 Volts
2. Σταθερή τάση (με μειούμενο ρευμα φόρτισης) μεχρι να γίνει η πλήρης φόρτιση της μπαταρίας
3. (προαιρετικά) Αυξανόμενο ρεύμα μεχρι να φτασει η ταση τα 14.6 -14.8 Volts και σταθερή ταση με σταθερό πλέον ρεύμα, για "εξισορρόπηση" των στοιχείων)
4. Μειούμενο ρευμα μέχρι να πέσει η ταση στα 13.6 Volts και σταθερό πλέον για "διατήρηση" του φορτίου...

Οι Νικελίου Καδμίου/Υδριδίου μεταλλου χρειαζονται σταθερο ρευμα σε ΟΛΗ την διάρκεια φόρτισης με ενδιάμεσες μεταβολες της τασης και peaks που - σε συνδυασμό με την μεταβολή της θερμοκρασίας και την μεταβολή της τασης ανα Δt - θα καθορίσθεί ο τερματισμός της φόρτισης...

Υ.Γ.
2 απλουστευμενα κυκλωματα για να δεις απλα την διαφορα στην φιλοσοφία σχεδίασης ..

iliasfyntanidis
25/11/2014, 20:58
Βλέπω κάτι γέφυρες,κάτι σταθεροποιητές τάσης...Η υπόθεση σηκώνει παλμογράφο.Για την ιστορία θες να στον στείλω να μετρήσεις σε μπαταρίες μολύβδου και νικελίου καδμίου/υδριδίου?
Είμαι σίγουρος ότι την πρώτη παράγραφο την έχουμε.Ε,τι λες?

notakos600
25/11/2014, 21:03
Αυτο ισχυει μονο για οσες ειναι σε ακινησια η και για αυτες που κινουνται τακτικα?

Ακόμη και αυτές που κινούνται αν τώρα το χειμώνα το μηχανάκι μένει έξω, δεν θα τις χάλαγε καμιά φόρτιση αραιά και που.
Το μεγαλύτερο σκότωμα της μπαταρίας πάντως είναι οι συχνές στάσεις, όταν δεν προλαβαίνει να φορτιστεί η μπαταρία.

georgezzr600
26/11/2014, 08:24
για να μην ανοιξω νεο θεμα...
η μπαταρια μου ειναι καινουρια αγορασμενη τον ιουλιο.
μεχρι πριν ενα μηνα χρησιμοποιουσα καθημερινα τη μοτο. απο τοτε που επιασαν οι βροχες απλα καθε εβδομαδα τη βαζω μπρος και τη παω μια βολτα τριγυρω.παρολα αυτα έχω κανει και 5 6 μεγαλες διαδρομες.
πριν τρεις μερες πηγα να πεταχτω καπου για μια δουλεια και δυσκολευτηκε να παρει...οκ επειδη μενω σε ανηφορα πηρε πολυ ευκολα σκαστο.πηρα τη μπαταρια να τη φορτισω στη δουλεια μου και φορτισε κανονικα.εχθες το βραδυ πηγα να τη τοποθετησω ,επανήλθε η ζωηραδα στα φωτακια των οργανων και μολις πηγα να πατησω μιζα .....απλα εσβησε το συμπαν.ουτε λαμπακι ουτε φωνη ουτε ακροαση...
εννοειτε οτι οι πολοι μπηκαν σωστα (ειπαμε..κουλαδια κουλαδια αλλα το + και - πρεπει να εισαι τυφλος να μην το δεις.)
επισης σφιχτηκαν και καλα οι βιδες.καμμια ιδεα για το τι μπορει να παιζει..
επισης..ειναι δυνατον μια καινουρια μπαταρια (οπου οταν τοποθετηθηκε ελεχτηκε και το κυκλωμα για το αν ο ανορθωτης ειναι ενταξει κλπ) να πεθανει μεσα σε 3 μηνες?

amyroukai
26/11/2014, 09:36
Ναι αν δεν δουλεύει αρκετά, φαντάζομαι πως ναι. Καλύτερα θα ήταν να την είχες "μόνιμα" σε συντηρητή/φορτιστή.


Αυτό το G650 κλειστού τύπου μπαταρία, δεν παίρνει;

Grafton 505
26/11/2014, 12:37
Οι μπαταρίες μολύβδου χρειάζονται 3 (4 προαιρετικά) στάδια φόρτισης:
1. Σταθερό ρεύμα (στο 1/10 της χωρητικότητας τους) μεχρι η ταση να φτασει τα 14.2 - 14.4 Volts
2. Σταθερή τάση (με μειούμενο ρευμα φόρτισης) μεχρι να γίνει η πλήρης φόρτιση της μπαταρίας
3. (προαιρετικά) Αυξανόμενο ρεύμα μεχρι να φτασει η ταση τα 14.6 -14.8 Volts και σταθερή ταση με σταθερό πλέον ρεύμα, για "εξισορρόπηση" των στοιχείων)
4. Μειούμενο ρευμα μέχρι να πέσει η ταση στα 13.6 Volts και σταθερό πλέον για "διατήρηση" του φορτίου...

Οι Νικελίου Καδμίου/Υδριδίου μεταλλου χρειαζονται σταθερο ρευμα σε ΟΛΗ την διάρκεια φόρτισης με ενδιάμεσες μεταβολες της τασης και peaks που - σε συνδυασμό με την μεταβολή της θερμοκρασίας και την μεταβολή της τασης ανα Δt - θα καθορίσθεί ο τερματισμός της φόρτισης...

Αυτός καλύπτει αυτά που αναφέρεις ;

http://www.e-moto.gr/el/2915_428_%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82-bc-easy-900-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%82-%5B4070192%5D-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-honda-cbf600s-%2808-09%29.htm

OldMan
26/11/2014, 18:36
Αυτός καλύπτει αυτά που αναφέρεις ;
http://www.e-moto.gr/el/2915_428_%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82-bc-easy-900-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%82-%5B4070192%5D-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-honda-cbf600s-%2808-09%29.htm
Πιθανότατα..

Μπορείς να τους ρωτήσεις τι εύρος χωρητικοτήτων καλύπτει και αν είσαι κάπου μεσα σ'αυτό, ΟΚ...
(μόνο μην σου απαντήσουν π.χ. από 4 έως 120 Ah, γιατί θα ειναι για τον φούτσο..);)

Grafton 505
01/12/2014, 20:32
Πιθανότατα..

Μπορείς να τους ρωτήσεις τι εύρος χωρητικοτήτων καλύπτει και αν είσαι κάπου μεσα σ'αυτό, ΟΚ...
(μόνο μην σου απαντήσουν π.χ. από 4 έως 120 Ah, γιατί θα ειναι για τον φούτσο..);)


Βρήκα το φυλλάδιο του φορτιστή στο δίχτυ και λέει τα εξής :

TECHNICAL DATA BC EASY 900

Input Voltage 220÷240 Vac, 50÷60 Hz
Charge Voltage 13.8 V / 14.4 V - nominal 12 V
Charge Current 0.9 A max
Charging Algorithm 8 cycles, automatic (Initialization, Recovery,Soft Charge,Bulk Charge,
Desulfation,Battery Analysis, Maintenance and Equalization)
Types of Batteries 12 V Lead Acid (Traditional, Gel, MF, VRLA, AGM, etc.)
Battery Capacity from 1.2 Ah to 45 Ah (Charge),up to 100 Ah (Maintenance)
Operating Temp from -20° to +50°C

http://www.batterycontroller.it/downloads/bc_easy_900_product_sheet_en.pdf

Δεν φαίνεται να έχει μεγάλο εύρος, αλλά από την άλλη δεν μιλάω ηλεκτρολογικά και μια βοήθεια ακόμη θα ήταν ευπρόσδεκτη.

OldMan
03/12/2014, 12:33
Σε γενικές γραμμές, εγω δεν θα το χρησιμοποιούσα..
(αλλα προφανως δεν πιάνομαι σαν το μεσο δείγμα καλόπιστου καταναλωτή..);)

Τον "σώνουν" τα 900mA μέγιστου ρεύματος αλλά τον "καίνε" οι τύποι των μπαταριών που φορτίζει...

Επειδή δεν μου ανοίγει το pdf, αν εχει επιλογές στους τύπους (VLRA, AGM, MF κ.λ.π.) των μπαταριών, μάλλον ειναι Ο.Κ..!!!

Αλλιώς θα είναι "plug n' pRay"...:D

Grafton 505
03/12/2014, 22:49
αν εχει επιλογές στους τύπους (VLRA, AGM, MF κ.λ.π.) των μπαταριών, μάλλον ειναι Ο.Κ..!!!

Δεν μπορώ να βρώ κάτι για αυτό. Τέλως πάντων, καλή τη πίστει θα γίνει και αυτή η αγορά. :hunter:




Αλλιώς θα είναι "plug n' pRay"...:D

Μπα σε καλό σου βραδιάτικα ... :tooth: :lol:

OldMan
04/12/2014, 13:52
Μπα σε καλό σου βραδιάτικα ...
Μόνο στη μίζα σου να μην το πεις...
(γιατί δεν θα φταίει αυτή..);)

Grafton 505
04/12/2014, 16:23
Μόνο στη μίζα σου να μην το πεις...
(γιατί δεν θα φταίει αυτή..);)

I know ... I know .... :sad:

Vice
05/12/2014, 09:50
Και εγώ Ctek πήρα για ακριβώς αυτήν την δουλειά.

Αναστήθηκαν κάμποσες μπαταρίες μηχανών, αυτοκινήτων απο φίλους και γνωστούς. προπερισυ ειχα στην συντήρηση μια μπαταρία αυτοκινήτου για 1 χρόνο σερί και δουλευει ακόμη άπταιστα (η μπαταρία) και τώρα το εχω συνδεμένο με την μηχανή.

Τσεκάρει καθε τόσο αν χρειάζεται φορτιση και πράτει αναλόγως.

Τιμή γυρω στο 60ευρώ. μετά πάς σε επαγγελματικά και για ανώτερες μπαταρίες ( φορτηγά, σκάφη κτλ).

Μακριά απο αυτόν του Lidl, δεν κάνει τπτ

notakos600
05/12/2014, 10:00
Και εγώ Ctek πήρα για ακριβώς αυτήν την δουλειά.

Αναστήθηκαν κάμποσες μπαταρίες μηχανών, αυτοκινήτων απο φίλους και γνωστούς. προπερισυ ειχα στην συντήρηση μια μπαταρία αυτοκινήτου για 1 χρόνο σερί και δουλευει ακόμη άπταιστα (η μπαταρία) και τώρα το εχω συνδεμένο με την μηχανή.

Τσεκάρει καθε τόσο αν χρειάζεται φορτιση και πράτει αναλόγως.

Τιμή γυρω στο 60ευρώ. μετά πάς σε επαγγελματικά και για ανώτερες μπαταρίες ( φορτηγά, σκάφη κτλ).

Μακριά απο αυτόν του Lidl, δεν κάνει τπτ

Κι όμως για μικρές μπαταρίες μοτοσυκλετών τις φορτίζει μια χαρά 2-3 χρόνια τώρα. :wave2:

Grafton 505
11/12/2014, 23:20
Μια βοήθεια από όποιον ξέρει.
Προσπαθώ να βρω τι τύπος είναι η μπαταρία (Yuasa mf YTZ10S) από το cbf-600 και δεν βρίσκω.
Είναι GEL lead-acid ; Είναι σκέτο Lead-acid ; Είναι κάτι άλλο ;

Εδώ δεν λέει : http://www.yuasa.co.uk/batteries/motorcycle-power-sport/high-performance-maintenance-free/ytz10s-ytz10s.html

Vice
12/12/2014, 07:45
Notako μπορεί να είναι λαχείο η φάση με το lidl γιατί οι απόψεις είναι 50-50. Αλλοι λενε δουλευει άλλοι όχι. Εγώ προσωπικά εχω δοκιμάσει 2 διαφορετικούς απο φιλαράκια και κανένας δεν έκανε δουλειά. Όπως την έβαζες την μπαταρία έτσι την έβγαζες, καμία πρόοδος.

Oldman VLRA και MF δεν είναι το ίδιο πράγμα; Εψαξα να βρώ sto δικό μου κα αναφέρει μονο WET, MF, Ca/Ca, AGM και GEL

notakos600
12/12/2014, 07:59
Notako μπορεί να είναι λαχείο η φάση με το lidl γιατί οι απόψεις είναι 50-50. Αλλοι λενε δουλευει άλλοι όχι. Εγώ προσωπικά εχω δοκιμάσει 2 διαφορετικούς απο φιλαράκια και κανένας δεν έκανε δουλειά. Όπως την έβαζες την μπαταρία έτσι την έβγαζες, καμία πρόοδος.

Oldman VLRA και MF δεν είναι το ίδιο πράγμα; Εψαξα να βρώ sto δικό μου κα αναφέρει μονο WET, MF, Ca/Ca, AGM και GEL

Τον δικό μου από τα lidl τον έχω 2-3 χρόνια. Στις μοτοσυκλέτες είναι ΟΚ, στο αμάξι του κάνει αέρα στα @@.
Έχω άλλον όμως για το αμάξι.
Αν δω κάποια στιγμή πως δεν φορτίζει ούτε τις μοτό, τον πέταξα και αγόρασα επώνυμο χωρίς τύψεις.
Λαχείο είναι.

TONYBANDIT
13/12/2014, 15:31
ytz10s βγαινει σε 2 τυπους γνησια απο την honda που ειναι made in japan και δεν πουλιεται στο εμποριο μονο σε κουτι honda και ειναι gel και η ζωη της αρχιζει οταν εφυγε απο το εργοστασιο.μετα υπαρχουν οι υπολοιπες απο ταιβαν κορεα κινα που σου δινουν τα υγρα και την ενεργοποιεις εσυ .εγω παντως που ηθελα την ytz14s για τον ληστη πηρα την ταιβανεζικη και ειμαι μια χαρα.βεβαια τωρα πιο πολυ στον φορτιστη ειναι παρα στο μοτο αλλα δεν φταιει ημπαταρια αλλα εγω που το κινω σπανια.ελπιζω να βοηθησα.

TONYBANDIT
13/12/2014, 15:36
α και φορτιστη εχω τον ctek mxs5 τον ειχα παρει μαζι με την μπαταρια απο τον κυριαζη στην θηβων 80 ευρω και φορτιζει απο παπιου μεχρι και 120ah μπαταρια.απλα τελειος αδιαβροχος και μπορεις να τον αφησει στη μηχανη συνδεδεμενο και χρονια.

Grafton 505
14/12/2014, 09:52
Ελπιζω να βοηθησα.

Βοήθησες. Να 'σαι καλά.
:beer:

fz600
15/12/2014, 18:57
Εγω επιδει δεν με εβγαζαν τα οικονομικα μου για φορτιστη, συνδεσα τη μπαταρια με αυτη του αυτοκινητου για να φορτιζετε

OldMan
16/12/2014, 15:06
Εφόσον νομιζεις ότι φορτίζεται, όλα καλα...;)

fz600
16/12/2014, 18:05
Εφόσον νομιζεις ότι φορτίζεται, όλα καλα...;)

την εχω μονιμα επανω...ο δυναμος της μηχανης, δεν τη φορτιζει λες? :(

amyroukai
16/12/2014, 19:43
Κι όμως για μικρές μπαταρίες μοτοσυκλετών τις φορτίζει μια χαρά 2-3 χρόνια τώρα. :wave2:

Και αυτοκινήτων... ;)
Απλά από εντελώς άδεια, δεν την πιάνει, όπως ίσως θα μπορούσε ένας καλύτερης ποιότητας.

notakos600
16/12/2014, 20:50
Εφόσον νομιζεις ότι φορτίζεται, όλα καλα...;)

Η αρχή των συγκοινωνούντων δοχείων γέροντα. :wave2:

OldMan
17/12/2014, 11:59
Η αρχή των συγκοινωνούντων δοχείων γέροντα. :wave2:
Με το νερακι ίσως..

Με την διαφορά δυναμικού, χέσε ψηλα και αγναντευε..:D

(τα ηλεκτρόνια το θελουν το ΖΜπρωξιματακι τους για να κουνήσουν το κωλαρακι τους και δεν ρέουν για την πλακα τους..)

Κοινώς, αν δεν υπαρχει μια διαφορά δυναμικου πάνω από 250mV ανά στοιχείο, @@ μπαταρία φορτίζεις...

OldMan
17/12/2014, 12:13
την εχω μονιμα επανω...ο δυναμος της μηχανης, δεν τη φορτιζει λες? :(
Καλα ρε..

Κυκλοφοράς το αμαξι με 2 μπαταρίες..??:eek:

(εγω καταλαβα ότι την έχεις συνδεδεμένη με την μπαταρία του αμαξιού στο αραχτό..)

Υπαρχει μεγαλη πιθανότητα να την παρα-φορτίζει..
(ειδικα αν η διαφορά στις χωρητικότητες ειναι μεγάλη, οπότε και η διαφορά στο ρεύμα φόρτισης θα ειναι μεγαλη - εκτός αν εμπιστεύεσαι απόλυτα τον "αυτόματο"...)

fz600
18/12/2014, 19:19
Το αμαξι ειναι ενα ford ranger με 91αμπερ μπαταρια...η μπαταρια της μηχανης ειναι μια motobat 11αμπερ....που υπαρχει πιθανοτιτα για ζημια, στο αμαξι η στη μπαταρια της μηχανης; ....αλλα απο'τι καταλαβενω, η μπαταρια της μηχανης κινδυνευη :priest:..:a31:αρα να την αποσυνδεσω

vaska
18/12/2014, 22:41
Το αμαξι ειναι ενα ford ranger με 91αμπερ μπαταρια...η μπαταρια της μηχανης ειναι μια motobat 11αμπερ....που υπαρχει πιθανοτιτα για ζημια, στο αμαξι η στη μπαταρια της μηχανης; ....αλλα απο'τι καταλαβενω, η μπαταρια της μηχανης κινδυνευη :priest:..:a31:αρα να την αποσυνδεσω

Μωρέ θα κάνει μπαμ που θα το ακούσει όλη η γειτονιά

:lol:

fz600
19/12/2014, 00:28
Ωχ, σημερα κιολας θα την βγαλω...ευχαριστω για την βοηθεια :)

andreaspetr
19/12/2014, 00:42
τι μπορει να παθει η μπαταρια αν ειναι συνδεδεμενη με αλλη?

vaska
19/12/2014, 12:33
τι μπορει να παθει η μπαταρια αν ειναι συνδεδεμενη με αλλη?

Αναλόγως συνδεσμολογίας, χωρητικοτήτων και κατάστασης συνδεδεμένων μπαταριών από τίποτα έως και καμπούμ!

OldMan
19/12/2014, 18:45
Αναλόγως συνδεσμολογίας, χωρητικοτήτων και κατάστασης συνδεδεμένων μπαταριών από τίποτα έως και καμπούμ!
Μαλακα λυγερόκορμε, εισαι σκετο .pdf αναλυτικής ηλεκτρολογίας, μιλάμεεεεεεεεεεε:eek:

vaska
19/12/2014, 21:24
Μαλακα λυγερόκορμε, εισαι σκετο .pdf αναλυτικής ηλεκτρολογίας, μιλάμεεεεεεεεεεε:eek:

:bawl: τώρα μαθαίνω ρε, σιγά σιγά σε λέω.

pano kato
24/12/2014, 10:40
Αποσυνδεουμε τα καλωδια απο την μπαταρια τις μηχανης πριν συνδεσουμε τον φορτιστη? Η δε χρειαζεται! [ΦορτιστηςCTEK MXS5]

toyar
24/12/2014, 14:16
δεν χρειαζεται
απλα αν εχει συναγερμο καλυτερα να μην ειναι οπλισμενος

pano kato
24/12/2014, 15:57
Ευχαριστω!:beer:

lykourgi
24/12/2014, 18:05
Αποσυνδεουμε τα καλωδια απο την μπαταρια τις μηχανης πριν συνδεσουμε τον φορτιστη? Η δε χρειαζεται! [ΦορτιστηςCTEK MXS5]


Πολύ τυπικά, η μπαταρία πρέπει να αφαιρείται εντελώς από το όχημα για να φορτιστεί.

Αν όμως είσαι σίγουρος για την καλή της κατάσταση και για την μη ύπαρξη διαρροών στο ηλεκτρικό κύκλωμα της μηχανής σου, τότε την αφήνεις επάνω και συνδεμένη.

Ο φορτιστής σου τι γράφει στις οδηγίες του;

meles21cbr
24/12/2014, 19:33
Εμένα μου έκαναν δώρο ένα φορτιστή από το lidl. Φορτίζει οτι μπαταρία μοτο και να του έχω βάλει.
Φορτίζει αξιοπρεπώς και μεγαλύτερες μπαταρίες (αυτοκινήτου 45-60 Αh , αλλά και τυπου gell 100 Ah).
Μπαταρία στο χωμάτινο που είχα χωρίς να είναι χαλασμένη αλλά τοσο ξεφορτιστη λογο του οτι είχα ξεχάσει τον διακόπτη ανοιχτο καμια βδομάδα μπορεί και δυο,
σου έλεγε οτι ήταν καταστρεμένη την συνδεσα παράλληλα με μια άλλη και την φόρτισε κανονικα. την μπαταρία την είχα για ένα χρόνο περίπου που πουλησα την μηχανή και δεν είχε
βγάλει πρόβλημα παρά το σκήσιμο απο τις μιζιές στα δυσκολα κομάτια στο βουνό.Νομίζω την είχε πάρει 10- 15 € ο φίλος η διαφορά στην τιμή κάνει την διαφορα πιστέυω.
πάντα όμως βγάζω την μπαταρία[απο την μοτο και μετά βαζω τον φορτιστή.Του έχω εμπιστοσυνη αλλά λίγη :a013:

pano kato
24/12/2014, 20:46
Πολύ τυπικά, η μπαταρία πρέπει να αφαιρείται εντελώς από το όχημα για να φορτιστεί.

Αν όμως είσαι σίγουρος για την καλή της κατάσταση και για την μη ύπαρξη διαρροών στο ηλεκτρικό κύκλωμα της μηχανής σου, τότε την αφήνεις επάνω και συνδεμένη.

Ο φορτιστής σου τι γράφει στις οδηγίες του; Στις οδηγιες δε λεει κατι. Η μοτο δεν εχει καπια διαρροη οποτε την φορτισα χωρις να βγαλω τους ακροδεκτες.