PDA

View Full Version : Ποτε θα την βαλετε για υπνο?



roukos_x
23/11/2014, 19:30
Τις τελευταιες μερες στο ιντερνετ, βλεπω συνεχεια ποστ κ φωτογραφιες,
που διαφοροι ανα τον κοσμο, βαζουν για υπνο τις καλες τους.
Εχετε κ εσεις τετοιον σκοπο?
Σημερα εφαγα την πρωτη (ψιλη ναι μεν) βροχα..οταν θα φαω την καλη,πιστευω πως θα εχει πεσει σημα!
Να πω την αληθεια, δεν θα'θελα,δεν ειμαι ετοιμος ψυχολογικα, αλλα
περιμενω να ερθει η μερα για να ξεκινησω κ το λυσιμο!!!

akis_trevor
23/11/2014, 19:31
Δεν παροπλιζω ποτε δικυκλο.εγω τωρα αγορασα μηχανακι βασικα,για βολτες ειμαι οχι για υπνο..

Dbnn
23/11/2014, 19:33
Εγώ την πλάκωσα στα λεξοτανίλ..... Μόνιμος ύπνος.... Πάμε για άλλα! :look:

ΝIKOLTSOS
23/11/2014, 19:47
Δεν πάει για ύπνο καμία από τις 3...

taisteal
23/11/2014, 19:50
Ποτε δεν κοιμουνται.

o_gavros
23/11/2014, 19:52
Τι θέλει να πει το ποιητή με το "βάζουμε για ύπνο τις καλές μας";
Ελπίζω πως δεν εννοείς λουκέτο και κλείδωμα για το χειμώνα(εκτός κι αν μένεις στο Νευροκόπι ασουμε)
Τα μηχανάκια κοιμούνται μόνο το βράδυ όταν και κοιμάται κι ο ιδιοκτήτης τους.

bulmont
23/11/2014, 19:58
Εγώ την έχω στο ''ράφι''...............................:(

kordix
23/11/2014, 19:59
Γι' αυτό αυτή την εποχή ευχαριστιέμαι οδήγηση, γιατί πολλοί την πέφτουν για ύπνο και μενουμε λίγοι και καλοί :)

sotostzav
23/11/2014, 20:03
Γιατι να την βαλω για υπνο,αρκουδα είναι?!

akis_trevor
23/11/2014, 20:03
Γι' αυτό αυτή την εποχή ευχαριστιέμαι οδήγηση, γιατί πολλοί την πέφτουν για ύπνο και μενουμε λίγοι και καλοί :)

Ε ναι ρε φιλε.αυτο λεγαμε με συμφορουμιτη χτες.οτι το καλοκαιρι δεν λεει το μηχανακι....

Βαγγελη,εσυ για αλλους λογους το εχεις στο ραφι,αλλα οταν ερχεσαι το ευχαριστιεσαι κι εσυ κι αυτο..

roukos_x
23/11/2014, 20:06
Τι θέλει να πει το ποιητή με το "βάζουμε για ύπνο τις καλές μας";
Ελπίζω πως δεν εννοείς λουκέτο και κλείδωμα για το χειμώνα(εκτός κι αν μένεις στο Νευροκόπι ασουμε)
Τα μηχανάκια κοιμούνται μόνο το βράδυ όταν και κοιμάται κι ο ιδιοκτήτης τους.

ναι, αυτο εννοω!

δεν ξερω αν ειναι το κρυο, οι πλημμυρισμενοι δρομοι ή αλλοι προσωπικοι λογοι....αλλα...

50-50 το βλεπω το ματσακι παντως!

teogtp
23/11/2014, 20:25
Φιλαρακι απο τον τιτλο νομιζα οτι ετοιμαζεις να "στειλεις" την γυναικα σου για "μονιμες" διακοπες....................

roukos_x
23/11/2014, 20:27
φιλαρακι, σε αυτο το θεμα εχω πιο ριζοσπαστικη λυση...

taisteal
23/11/2014, 20:29
Φιλαρακι απο τον τιτλο νομιζα οτι ετοιμαζεις να "στειλεις" την γυναικα σου για "μονιμες" διακοπες....................



Θελει κακαλα αυτο....


:look:







:lol::lol:

panos_zip
23/11/2014, 20:37
Εμένα έτσι και αλλιώς κοιμούνται 7-8 μήνες το χρόνο, αμαρτία δεν είναι να "κοιμούνται" και όσο είμαι στην Ελλάδα;
Χειμώνα - καλοκαίρι (ανάλογα την εποχή που είμαι εδώ) είναι ετοιμοπόλεμες!

Pan (dvs)
23/11/2014, 20:40
Πας καλα ρε,που θα τις βαλουμε για υπνο?Τωρα ειναι τα καλυτερα.

PetranGR
23/11/2014, 20:59
ποτέ μα ποτέ.

amyroukai
23/11/2014, 21:19
Όταν σκορπίσουν και όχι πιο πριν.

virus
23/11/2014, 21:29
φυσικα ποτε δεν παει για υπνο. και ειδικα τωρα που κρυφτηκαν οι "καλοκαιρινοι" :)

pektis
23/11/2014, 21:33
327450;)

roukos_x
23/11/2014, 22:22
δλδ για να καταλαβω....
μονο εγω θυμαμαι τους χειμωνες να πλυμμηριζουν δρομοι,
αμαξια να πνιγονται μεσα στα νερα, πυροσβεστικες να τρεχουν να τα βγαλουν κ να κλεινουν δρομοι?
να ξεκινας το πρωινο σου με 2 εκατοστα παγο κ το απογευμα να εχει μισο μετρο χιονι?
θελετε να μου πειτε οτι σε τετοιες μερες παιρνετε τις μηχανες σας?
κ δεν παω πολυ μακρυα... αττικη, βορεια προαστια... σταματα, δροσια, αγιος στεφανος,κρυονερι, ρεα, εκαλη..

taisteal
23/11/2014, 22:26
Το χιονι ειναι ψιλοσπανιο φαινομενο,στη βροχη ναι κανενα προβλημα.

akis_trevor
23/11/2014, 22:37
καλα εδω πατρα χιονι δεν παιζει,οι δρομοι θα πλημυρισουν 1 φορα τον χρονο,βαρια 2 και οχι τυπου αθηνα,απλα για 2-3-4 ωρες θα ειναι στους 10 ποντους το νερο.ε,σε τετοιες περιπτωσεις,αν χρειαστει να μετακινηθω,η χωνω καποιον η καβατζωνω το αμαξι του πατερα μου.

chester24
23/11/2014, 22:45
Και εγω... Δεν μου εχει περασει ποτε απο το μυαλο να αφησω στην ακρη το μεκανακι... Το αμαξι εχω καταθεσει πινακιδες δυο χρονια τωρα :cry:

Τωρα ειναι η ωραια εποχη... Εβρεξε... Ηπιαν τα χωματα νερα, εφυγαν οι σκονες, η ασφαλτος καθαρισε.... Τελεια θερμοκρασια για τα μηχανακια. :smokin:

Και το σημαντικοτερο?????? Καθαρισαν οι δρομοι απο τους διχαλους και μοστραρηδες.....

Μονο προβλεπομενους βλεπω τωρα στο δρομο..... :cry:

Bob_o_mastoras
23/11/2014, 22:54
Τωρα με το κρυο, που χαιρεται το αεροψυκτο, να το αφησω στην ακρη;;; Μπα! :nono:
Μονο σε περιπτωση φυσικων καταστροφων!
(σαν τον πατερα μου που μου λεει: "Που πας μες το κρυο με τη μηχανη;; Γιατι δεν παιρνεις το αμαξι;; Το μυαλο σου και μια λιρα!"
Και τσατιζομαι :mad: :lol:)

devil's animal
23/11/2014, 23:05
τι λετε ρε?
με το κρυο το καθε ενα παιρνει και το ποσοστο του στα αλογα...
το 125αρι γυρω στον μισο με εναν ιππο...:p
το εξιμισι γυρω στα 3-4 γεματα...:D
και το 1000 παιζει να καβατζωνει τα 10...:smokin:


ασε που το τσαϊ μοιραζετε καλυτερα ζεστο...:bawl:

Pan (dvs)
24/11/2014, 07:37
δλδ για να καταλαβω....
μονο εγω θυμαμαι τους χειμωνες να πλυμμηριζουν δρομοι,
αμαξια να πνιγονται μεσα στα νερα, πυροσβεστικες να τρεχουν να τα βγαλουν κ να κλεινουν δρομοι?
να ξεκινας το πρωινο σου με 2 εκατοστα παγο κ το απογευμα να εχει μισο μετρο χιονι?
θελετε να μου πειτε οτι σε τετοιες μερες παιρνετε τις μηχανες σας?
κ δεν παω πολυ μακρυα... αττικη, βορεια προαστια... σταματα, δροσια, αγιος στεφανος,κρυονερι, ρεα, εκαλη..

Αυτο θα γινει 5-10 μερες το χρονο,τις υπολοιπες,ειδικα στην Αττικη ............

amyroukai
24/11/2014, 07:48
Ρουκ μια φορά το άφησα απέναντι απο τη Νισάν στον άγιο στέφανο λόγω χιονιού, το έκοψα πόδι και πήγα και το πήρα δυο μέρες μετα... :)

skylaros
24/11/2014, 07:49
Με μισό μέτρο χιόνι πάντως ούτε με αυτοκίνητο μπορείς να κινηθείς. Ρε μπας και έχεις κάνα αυθαίρετο στην Πάρνηθα ?

Eversman
24/11/2014, 08:27
Γιατί να την παροπλίσεις? Εντάξει, καταλαβαίνω ότι σε extreme συνθήκες και καθημερινές με πολύ κρύο, μπορεί να μην την χρησιμοποιείς (όπως και πολλοί άλλοι).
Σκέψου όμως μία ωραία ηλιόλουστη Κυριακή του Γενάρη ή Φλεβάρη, να βολτάρεις χαλαρά σε δασικό και τα πνευμόνια σου να γεμίζουν από αυτό το φρέσκο και δροσερό αέρα της εποχής και το μάτι σου να χορταίνει εικόνες και χρώματα που το καλοκαίρι δεν έχεις.

Σκέψου επίσης την ίδια ηλιόλουστη ημέρα, εσύ να την έχεις σε τάκους και να σκέφτεσαι, πόσο ωραία θα ήταν να βολτάριζες με τη μοτό σου ;)

yes-u
24/11/2014, 09:06
δλδ για να καταλαβω....
μονο εγω θυμαμαι τους χειμωνες να πλυμμηριζουν δρομοι,
αμαξια να πνιγονται μεσα στα νερα, πυροσβεστικες να τρεχουν να τα βγαλουν κ να κλεινουν δρομοι?
να ξεκινας το πρωινο σου με 2 εκατοστα παγο κ το απογευμα να εχει μισο μετρο χιονι?
θελετε να μου πειτε οτι σε τετοιες μερες παιρνετε τις μηχανες σας?
κ δεν παω πολυ μακρυα... αττικη, βορεια προαστια... σταματα, δροσια, αγιος στεφανος,κρυονερι, ρεα, εκαλη..

Σ'αυτές τις περιοχές έχουμε καμιά 10ετία να δούμε τέτοιες συνθήκες.. και όχι δεν παίρνουμε τις 5 μέρες/έτος μηχανή, αλλά μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς αυτό..

vaska
24/11/2014, 09:27
Και εγω... Δεν μου εχει περασει ποτε απο το μυαλο να αφησω στην ακρη το μεκανακι... Το αμαξι εχω καταθεσει πινακιδες δυο χρονια τωρα :cry:

Τωρα ειναι η ωραια εποχη... Εβρεξε... Ηπιαν τα χωματα νερα, εφυγαν οι σκονες, η ασφαλτος καθαρισε.... Τελεια θερμοκρασια για τα μηχανακια. :smokin:

Και το σημαντικοτερο?????? Καθαρισαν οι δρομοι απο τους διχαλους και μοστραρηδες.....

Μονο προβλεπομενους βλεπω τωρα στο δρομο..... :cry:

ναι σε όλα!

Vice
24/11/2014, 10:19
Ωραία τα λέτε αλλά στα βόρεια (οχι προάστεια) δεν παίζεις με τέτοια πραγματα. με -2 βαθμούς ξεκίνησα την μέρα μου.

Με την μηχανή ανανεώσαμε το ραντεβού μας για τον Απρίλιο

o_gavros
24/11/2014, 10:43
Ωραία τα λέτε αλλά στα βόρεια (οχι προάστεια) δεν παίζεις με τέτοια πραγματα. με -2 βαθμούς ξεκίνησα την μέρα μου.

Με την μηχανή ανανεώσαμε το ραντεβού μας για τον Απρίλιο

Εγώ αν είδες το έγραψα στον κριεητορ του φρεντ "εκτός κι αν μένεις στο Νευροκόπι ασούμε".
Αττική,που κινούμαστε πολλοί,δεν υφίσταται θέμα χειμερίας νάρκης,εκτός αν είσαι εποχικός.
Αν τώρα ρίξει μισό μετρο χιόνι,το πιθανότερο σενάριο (που το εχω δει μν συμβαίνει κιόλας το 2003) είναι για δύο τρεις μέρες να μη λειτουργεί τίποτα και όλοι να βγαίνουμε να κάνουμε χαριτωμενιες στα χιόνια.

kostas777
24/11/2014, 11:04
Κουτάκηδες :rolleyes:

alexxxcbr
24/11/2014, 11:35
Πηγαμε Γαλαξιδι χθες και ειδαμε 10 μηχανες ολες και ολες.Περασαμε υπεροχα.
Μακαρι να το εκανα καθε μερα.Το χειμωνα καραλεει η οδηγηση με μοτο.:wave2:

motolover@@
24/11/2014, 12:49
Ποτέ παροπλισμος! Πήγα Παρασκευή Κρητη και το πλοιο ηταν φουλ απο μηχανοβιους και λοιπους οδηγους καγκουραμαξων και αναρωτιομουν τι συμβαινει. Τελικα ειχαν κατεβει για αγωνες ντραγκστερ στο Τυμπακι. Μαλιστα ανεβηκαμε παλι παρεα χτες βραδυ.

KAWAMANRIDER
24/11/2014, 12:59
δεν παροπλιζεται το μοτορι τον χειμωνα , εκτος κι αν παιζει καμμια φυσικη καταστροφη , βαρβατα καιρικα φαινομενα ή αν εχω το χαλι μου το μαυρο απο κρυωμα , και βορεια ελλαδα και στην αθηνα το μοτορι κινειται οπου βρεθω , ξανα σε νησι και αυτες τις μερες φυσαει γερα και παγωμενα και βεβαια ειναι ακομη στην αρχη , μου αρεσει ομως να καβαλαω οσο αντεχω , μου ειχε λειψει αυτος ο τρελος αερας , απο τις καλυτερες βολτες ειναι οι χειμωνιατικες :)

virus
24/11/2014, 16:57
Ρουκ μια φορά το άφησα απέναντι απο τη Νισάν στον άγιο στέφανο λόγω χιονιού, το έκοψα πόδι και πήγα και το πήρα δυο μέρες μετα... :)

:eek::eek:

πλακα κανεις ε;


και αν ναι ποσες ωρες πηρε το ποδι;

amyroukai
24/11/2014, 18:53
:eek::eek:

πλακα κανεις ε;


και αν ναι ποσες ωρες πηρε το ποδι;

ε όχι και ώρες, ντάξει. Είναι καμμιά 10αριά χιλιόμετρα ακόμα και είχε κλείσει η τροχαία τον παράδρομο από τα Goodys και μετά, το στρωμένο χιόνι στην ΕΟ είχε ξεκινήσει από την Αττική Οδό και μετά αλλά ως τον Άγιο Στέφανο ήταν μαλακό. Τηλέφωνο φάδερ να πάει ως όπου έφτανε, φορτώθηκα βαλίτσα και προχώρησα και κανένα μισάωρο μετά βρεθήκαμε και με πήρε με αυτοκίνητο, δεν περπάτησα όλη τη διαδρομή, πάλι καλά. Πλάκα είχε, ειδικά το "βγάλε το κράνος με παγωμένα χέρια που δεν έχουν αίσθηση να ξεκουμπώσουν το λουράκι". Μου πήρε κανένα 5λεπτο. Και μετά με παγωμένα και βρεγμένα χέρια δεν δούλευε η οθόνη του κινητού... :lol:

virus
24/11/2014, 19:16
πρεπει να μιλας για το χιονι εν ετη 2000. ημουνα με το αμαξι εγω και θυμαμαι στο τσακ προλαβα και περασα τα goodys. μετα εβαλα αλυσιδες κι εκανα το υπολοιπο μεχρι πολυδενδρι. καπου εκει κολησαμε στον κεντρικο δρομο το παρατησα σενα βενζιναδικο και μετα με τα ποδια. το χιονι σχεδον στο 1,5 μετρο. η αποσταση ηταν 800 μετρα. εκανα 2 μιση ωρες :cry::bawl::bawl:

LOUKILOUK
24/11/2014, 19:49
ύπνος ποτέ...μέχρι και 3βαθμούς θερμοκρασία το μηχανάκι βγαίνει για βόλτα...Σκωτία rules λέμε...
υ.γ. κάτω από 3βαθμούς εμφανίζετε "μαυρος πάγος" άκα black ice... :nono::nono::nono:

bruno
24/11/2014, 20:22
Τοτε,πριν καμια 10+χρονια που σε μια ωρα του κα@@@νε και το εστρωνε ακομα και στο κεντρο της Αθηνας,με επιασε το χιονι στον γυρισμο για το σπιτι με το παπι.Οταν εφτασα σπιτι εε:lol:...εψαχνα το πουλι μου καμια ωρα να κατουρισω!:cry:

mikes
24/11/2014, 20:56
εγω και να θελω να τη βαλω για υπνο, δε γινεται! δεν τα καταφερνω.. απαξ και δει κανα καλο γκομενακι, να σου και πετιεται..
συνηθως κοιμαται οταν κοιμαμαι κι εγω, αλλα ακομα και στον υπνο μου πεταγεται αν βλεπω κανα "περιεργο" ονειρο.... ασε ζω ενα δραμα!



edit: τωρα ειδα και τα αλλα σχολια και καταλαβα οτι μιλατε για μηχανες.... νταξ μη λαβετε υποψιν το δικο μου...


:rotflmao: :rotflmao:

daz
24/11/2014, 21:09
Ωραία τα λέτε αλλά στα βόρεια (οχι προάστεια)

4 χρόνια στη θεσ/κη παραπάνω από 2 εβδομάδες max δεν έμεινε ακινητοποιημένη.


πρεπει να μιλας για το χιονι εν ετη 2000. ημουνα

Ακόμα θυμάμαι που προσπαθούσα να κατέβω από Τουρκοβούνια για να βγω Αλεξάνδας.:sick: Ευτυχώς το wr ήταν ελαφρύ. :D






Ρε οι καλοκαιρινές μέρες του χειμώνα είναι must για μηχανή!

Xlitos
24/11/2014, 21:36
Οι χειμωνιάτικες βολτίτσες είναι αναζωογόνητικες και σου δίνει αντοχή στο κρυο και το κρυολόγημα(αν οδηγείς συχνά)..μόνη μλκια τα κρυα ελαστικά.

Τη βροχή αποφεύγω πια,πιο πολύ λογω βαρεμάρας να βαλω αδιαβροχα κτλ οπότε παίρνω τ αμάξι...βολευει και το ότι είμαι επαρχία,δεν έχει κίνηση.Αθήνα δεν έπαιζε να μείνω χωρίς μηχανάκι ούτε μέρα εκτός από χιόνι φυσικά που εχω φαει και 2 σαβούρδες

foogr01
24/11/2014, 21:38
Γιατί να την παροπλίσεις? Εντάξει, καταλαβαίνω ότι σε extreme συνθήκες και καθημερινές με πολύ κρύο, μπορεί να μην την χρησιμοποιείς (όπως και πολλοί άλλοι).
Σκέψου όμως μία ωραία ηλιόλουστη Κυριακή του Γενάρη ή Φλεβάρη, να βολτάρεις χαλαρά σε δασικό και τα πνευμόνια σου να γεμίζουν από αυτό το φρέσκο και δροσερό αέρα της εποχής και το μάτι σου να χορταίνει εικόνες και χρώματα που το καλοκαίρι δεν έχεις.

Σκέψου επίσης την ίδια ηλιόλουστη ημέρα, εσύ να την έχεις σε τάκους και να σκέφτεσαι, πόσο ωραία θα ήταν να βολτάριζες με τη μοτό σου ;)

Τις καλύτερες βόλτες μου τις έχω κάνει τους μήνες που αναφέρεις ;)

Και τα καλύτερα adventure κάτι βροχερές (=να ρίχνει καρέκλες) μέρες του χειμώνα :lol:

nikos_f3n
28/11/2014, 09:37
Παρ ολο που ειμαι αρκετα βορεια προσπαθω να μη καθεται καθολου, η βροχη φυσικα δε με ενοχλει, γουσταρω κιολας, αλλα ηδη στην Δραμα ξυπναω για δουλεια με 3-4 βαθμους το πρωι.
Περσι εκατσε 7-10 μερες συνολικα το χειμωνα. Γενικα μεχρι 2-3 βαθμους παω με αυτην στην δουλεια. Για βολτα ομως πρεπει να χει πανω απο 10 για να τη παλεψεις.

Εβαλα και χουφτες στο FZ6 και εκανε τρελη διαφορα στα χερια.

notakos600
28/11/2014, 12:47
Οι καλύτερες βόλτες είναι οι χειμωνιάτικες...
Ποτέ δεν παροπλίζω μια μοτοσυκλέτα, έστω κι αν δεν την χρησιμοποιώ συχνά.
Βουνό με τα αρώματά σου...:p

vkats
28/11/2014, 13:09
Δεν θα τη βάλω για ύπνο... Μόνο θα λαγοκοιμάται (θα βγαλω τη μπαταριά και θα την κουμπώσω στον συντηρητή) οχι ακόμα βέβαια!!!

Κι όποτε μου τη δώσει την ξαναφοράω και ξυπνάει αμέσως...

Cpt. Haddock
28/11/2014, 13:37
Καλα ρε, παροπλιζονται οι μηχανες στην Ελλαδα? (ειδικα στη νοτια; )

Πφφφφ.... :smokin:

pektis
28/11/2014, 13:59
Ναι και εγω αυτο αναρωτιεμαι... γιατι να την παρατησεις?
Δεν υπαρχει λογος...;)

Vice
28/11/2014, 14:29
Μασάνε τα παλικάρια...ωρε;

327647

Pan (dvs)
28/11/2014, 14:46
Καλα ρε, παροπλιζονται οι μηχανες στην Ελλαδα? (ειδικα στη νοτια; )

Πφφφφ.... :smokin:

Ουτε στα Βοειοδυτικα:D

ΝIKOLTSOS
28/11/2014, 17:00
Στη Θεσσαλονίκη ο καιρός δυο μέρες τώρα ρίχνει ένα ψιλοβρόχι, όμως και τις δυο μέρες έκανα πολύ απολαυστικές βόλτες στο βουνό...μακάρι να δυναμώσει λίγο η βροχή!!! :p
Σήμερα είχε και μια χαλαρή ομίχλη ήταν γ@@@μω!!! :D

Άλλωστε, του εντουρά η <<μάνα>>.... όλο λάσπες καθαρίζει!!!!:beer:

Cpt. Haddock
28/11/2014, 17:26
Ναι και εγω αυτο αναρωτιεμαι... γιατι να την παρατησεις?
Δεν υπαρχει λογος...;)

Υπάρχει:


Σημερα εφαγα την πρωτη (ψιλη ναι μεν) βροχα..οταν θα φαω την καλη,πιστευω πως θα εχει πεσει σημα!

Αν δε νιωθει ανετα, καλα κανει στην τελικη.

Pan (dvs)
28/11/2014, 18:15
Υπάρχει:



Αν δε νιωθει ανετα, καλα κανει στην τελικη.

Περα απο την πλακα που κανουμε,αυτο ειναι το σωστο.

pektis
28/11/2014, 18:45
Υπάρχει:



Αν δε νιωθει ανετα, καλα κανει στην τελικη.
Οπως γουσταρει ο καθενας!:wave2:

Bob_o_mastoras
28/11/2014, 18:58
Μασάνε τα παλικάρια...ωρε;

327647

Tζιζους! :eek::eek:

roukos_x
28/11/2014, 19:47
κουβεντα κανουμε!!!
δεν ρωτησα αν ειναι σωστο ή οχι, αν πρεπει, ουτε για εμενα προσωπικα!
Εννοειται ο καθενας οπως νιωθει πιο ανετα..