PDA

View Full Version : εγκατασταση κλιπ ονς



theolc-8
23/11/2014, 19:30
Καλησπερα

Ερωτηση κρισεως, Για το suzukaki to gs550 80' ειμαι καπου στο ενδιαμεσο να βαλω κλιπ ονς η ενα "Club" τιμονι.

Πειτε μου σας παρακαλω στις φωτο που βλεπω σε αναλογα μηχανακια να εχουν βαλει κλιπ ονς και μαλιστα τα πιρουνια να εξεχουν ΠΟΛΥ απο πανω ενω ο κατασκευαστης τα εβγασε ισια με την τιμονοπλακα εχουν κανει καμια εξτρα μαγκια ? η απλα το χαμηλωσαν οσο παει μπροστα προκειμενου να βαλουν τα κλιπ ονς και να πιασουν το επιθιμιτο αποτελεσμα αισθητικα και πρακτικα?

Ρωταω για απο τις φωτο δεν παρατηρω και πολυ χαμηλωμα μπροστα... δεν τα βλεπω "σαυρες"....

τελος πρεπει να εχω υποψιν κατι για τις πισω και μπρος αναρτησεις σε οτι αφορα γεωμετρια και τασεις κλπ κλπ?

καποια υψη που πρεπει να τιρουντε κατ' αναλογια για το μπρος και πισω μερος της μηχανης κλπ κλπ...???

Ισως η απορια μου ειναι λιγο παιδικη για καποιους εδω μεσα αλλα αμα κανω λαθος επιλογη επειδη απλα δεν το εψαξα διεξοδικα μετα αλαγες τιμονοπλακες τιμονια κλπ κλπ ειναι μεγαλα κοστη

ενα παραδειγμα ειναι αυτο

327448

notakos600
23/11/2014, 21:52
Θα ξοδευτείς τσάμπα και μηχανάκι δεν θα έχεις (οδηγήσιμο τουλάχιστον).

stam2
24/11/2014, 13:10
εγώ πάλι επειδή σε βλέπω να ενδιαφέρεσαι να αλλάξεις εμφάνιση, είμαι υπέρ του να πειραματιστείς.
βρες ένα φτηνό ζευγάρι μεταχειρισμένα κλιπόν φόρεσέ τα πάνω, κάτω όπως γουστάρεις και στη χειρότερη "back to default" και πούλημα ξανά.

απλά να ξέρεις όσο παίζεις με το ύψος των καλαμιών αλλάζει η γωνία κάστερ, με επακόλουθο την αλλαγή "κοψίματος" του τιμονιου, και ελαφρώς του ύψους της μοτοσυσκλέτας. Τώρα γιατί στις φωτο είναι έτσι ή αλλιώς αυτό δεν μπορεί να το γνωρίζει κανείς μας πλην του δημιουργού της εικονιζόμενης μοτοσυκλέτας. Σίγουρα όμως μειώνεις την απόσταση μεταξύ μοτερ και ρόδας συνεπώς μπορεί να χρειαστεί να σκληρύνεις ελατήριο για να μην βυθίζεται πολύ μέσα και βρίσκεις επάνω στον τροχό. Έτσι όμως κινδυνεύεις να κάνεις πολύ σκληρό το μπροστινό σου και άρα (ίσως) επικίνδυνο... Επίσης υπάρχει πιθανότητα τα κλιπον να βρίσκουν στο τεπόζιτο....

Επιστροφή στον πρόλογο:
"επειδή σε βλέπω να ενδιαφέρεσαι να αλλάξεις εμφάνιση, είμαι υπέρ του να πειραματιστείς.
βρες ένα φτηνό ζευγάρι μεταχειρισμένα κλιπόν φόρεσέ τα πάνω, κάτω όπως γουστάρεις και στη χειρότερη "back to default" και πούλημα ξανά."

OldMan
24/11/2014, 13:30
Σίγουρα όμως μειώνεις την απόσταση μεταξύ μοτερ και ρόδας συνεπώς μπορεί να χρειαστεί να σκληρύνεις ελατήριο για να μην βυθίζεται πολύ μέσα και βρίσκεις επάνω στον τροχό.
Κόψε κάατι γιατί δεν θα αφήσω καλόγρια αμάμητη...:smokin:

stam2
24/11/2014, 14:06
Κόψε κάατι γιατί δεν θα αφήσω καλόγρια αμάμητη...:smokin:


έλα? ποιος ήρθε?? δεν κατάλαβα...

theolc-8
24/11/2014, 14:15
οπωτε μαλλον θα παω για clubman .... Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Ισως στο μελλον μερακλωσω και παιξω με γωνιες καστερ και αναρτησεις

OldMan
24/11/2014, 14:26
έλα? ποιος ήρθε?? δεν κατάλαβα...
Θα συνεχίσεις να μην καταλαβαίνεις όσο θεωρείς ότι ανεβαζοντας τα καλάμια μειώνεται η απόσταση μεταξύ τροχού και κινητήρα..;)

stam2
24/11/2014, 15:18
Θα συνεχίσεις να μην καταλαβαίνεις όσο θεωρείς ότι ανεβαζοντας τα καλάμια μειώνεται η απόσταση μεταξύ τροχού και κινητήρα..;)

Κι εσύ θα συνεχίσεις να λες επικριτικά μισόλογα όσο θεωρείς ότι έτσι δεν εκτίθεσαι...

...σε αντίθεση με τον υπόλοιπο κόσμο που επιλέγει να λέει ξεκάθαρα τη γνώμη του,
αντί να περιμένει κάποιον άλλο να γράψει και μετά να σχολιάσει τα λεγόμενά του...

OldMan
24/11/2014, 16:09
Κι εσύ θα συνεχίσεις να λες επικριτικά μισόλογα όσο θεωρείς ότι έτσι δεν εκτίθεσαι...
...σε αντίθεση με τον υπόλοιπο κόσμο που επιλέγει να λέει ξεκάθαρα τη γνώμη του
Αγάπη μου γλυκεια...

Την "γνωμη" μου περί γεωμετρίας της μοτό την έχω πει πολλάκις...
(και δεν πρόκειται περί γνώμης αλλά περί Ευκλείδειας Γεωμετρίας..);)

Αν εσύ θεωρείς ότι η παραθεση σχετικού ανεκδότου σχετικα με το υπερβολικόν του λάθους συνιστα επικριτικά μισόλογα, θα το έχω υπόψιν μου σε μεταγενεστερα σχόλια..:beer:

Υ.Γ.
Μπήκες στον κοπο να σχεδιάσεις σε χαρτί την παραπανω μεταβολή της καστερ για να διαπιστώσεις ότι ΔΕΝ μεταβαλλει την απόσταση της ρόδας από το μοτερ ή απλα κάνεις μουτράκια..??

stam2
24/11/2014, 16:52
Να σχεδιάσω δεν χρειάζεται διότι έχω αρκετά καλή γνώση ευκλείδιας γεωμετρίας. Δεν διαφωνούμε μεταξύ μας, απλώς εγώ το διατύπωσα λάθος στην αρχή. Ένα λάθος μικρής σημασίας αφού το αποτέλεσμα είναι σταθερά ίδιο όπως και να το εκφράσεις.

και εξηγούμαι:

"Τώρα γιατί στις φωτο είναι έτσι ή αλλιώς αυτό δεν μπορεί να το γνωρίζει κανείς μας πλην του δημιουργού της εικονιζόμενης μοτοσυκλέτας. Σίγουρα όμως μειώνεις την απόσταση μεταξύ μοτερ και ρόδας συνεπώς μπορεί να χρειαστεί να σκληρύνεις ελατήριο για να μην βυθίζεται πολύ μέσα και βρίσκεις επάνω στον τροχό."
και όταν λέω μοτέρ, εδώ μπορείς να βάλεις ψυγείο, λαιμούς εξάτμισης ή ότι άλλο θες. Ανάλογα με τη μοτοσυκλέτα για την οποία μιλάμε. Ενδεχομένως αν ήταν ένα BMW R85 να έβρισκε στο μοτέρ.

notakos600
24/11/2014, 17:48
:a014::a014:

bruno
24/11/2014, 17:57
Λογικα εχεις το GS 550 L,γιατι δεν υπαρχει λογος να το κατεβασεις τοσο.Αν βαλεις μπροστινα από το Ε,αν τα βρεις βεβαια δεν νομιζω να εχεις πρόβλημα.

OldMan
24/11/2014, 18:57
Δεν διαφωνούμε μεταξύ μας, απλώς εγώ το διατύπωσα λάθος στην αρχή.
Πλάκα κανεις, ναι..???

theolc-8
24/11/2014, 19:21
Λογικα εχεις το GS 550 L,γιατι δεν υπαρχει λογος να το κατεβασεις τοσο.Αν βαλεις μπροστινα από το Ε,αν τα βρεις βεβαια δεν νομιζω να εχεις πρόβλημα.

To E εχω. ακομα δεν εχω αρχησει να το δουλευω ωστε να δω πως παει αλλα ρωταω απο πριν τι πρεπει να εχω υποψιν. μην αρχισω να πετσοκοβω και μετα δεν κολιετε :D

sapila racing
25/11/2014, 09:47
Καλησπερα

Ερωτηση κρισεως, Για το suzukaki to gs550 80' ειμαι καπου στο ενδιαμεσο να βαλω κλιπ ονς η ενα "Club" τιμονι.

Πειτε μου σας παρακαλω στις φωτο που βλεπω σε αναλογα μηχανακια να εχουν βαλει κλιπ ονς και μαλιστα τα πιρουνια να εξεχουν ΠΟΛΥ απο πανω ενω ο κατασκευαστης τα εβγασε ισια με την τιμονοπλακα εχουν κανει καμια εξτρα μαγκια ? η απλα το χαμηλωσαν οσο παει μπροστα προκειμενου να βαλουν τα κλιπ ονς και να πιασουν το επιθιμιτο αποτελεσμα αισθητικα και πρακτικα?

Ρωταω για απο τις φωτο δεν παρατηρω και πολυ χαμηλωμα μπροστα... δεν τα βλεπω "σαυρες"....

τελος πρεπει να εχω υποψιν κατι για τις πισω και μπρος αναρτησεις σε οτι αφορα γεωμετρια και τασεις κλπ κλπ?

καποια υψη που πρεπει να τιρουντε κατ' αναλογια για το μπρος και πισω μερος της μηχανης κλπ κλπ...???

Ισως η απορια μου ειναι λιγο παιδικη για καποιους εδω μεσα αλλα αμα κανω λαθος επιλογη επειδη απλα δεν το εψαξα διεξοδικα μετα αλαγες τιμονοπλακες τιμονια κλπ κλπ ειναι μεγαλα κοστη

ενα παραδειγμα ειναι αυτο

327448

ΟΚ, ας τα παρουμε με την σειρά.

Μπορείς να βαλεις οτι θέλεις φυσικά, αλλά αν κατεβασεις πολύ τις πλάκες στα καλάμια (πανω απο 2 cm ας πούμε), θα έχεις πιο γρήγορο τιμόνι, αλλά ίσως και αστάθεια στα πολλά χλμ, και μπορεί να χρειαστείς και σταμπιλιζατέρ.
Εφ όσον θέλεις να κανεις βόλτες κι όχι μόνο να το κοιτας, αποφάσισε αν θέλεις να έχεις και μια σχετική άνεση ή όχι. Πόσο σκυφτό θέλεις να είναι και πόσο αντέχεις να το οδηγάς, εσύ το ξέρεις μόνο.
Αν βαλεις πολύ χαμηλό τιμόνι η κλιπ ον, θα πρεπει να βαλεις και μαρσπιέ πίσω, με λεβιέδες ταχυτητων, φρένου κλπ και θα πρέπει να αλλάξει και σέλλα. Αλλιώς όχι μονο δεν εχει νόημα, αλλά η θέση οδήγησης θα είναι λίγο 'περιεργη' και απλά θα σου πεφτει όλο το βαρος στα χέρια, ενώ δεν θα σε βοηθάει σε σπόρ οοδήγηση.

Οσο κατεβαζεις τις πλάκες στα καλάμια τόσο μειώνεται η κάστερ και στρίβει πιο εύκολα, το ίδιο συμβαίνει και οταν σηκώνεις το πίσω μέρος. Αν το παρακάνεις γίνεται νευρικό, και με το πηρούνι 35mm που εχει το GS σου, το όριο δεν ειναι μακριά.
Θα ελεγα να δοκιμάσεις για αρχή ενα απλο χαμηλό τιμόνι, να κανεις καμμια βόλτυα και θα δείς αν σε βολεύει κι αν θέλεις πιο χαμηλό η και κλιπον.