PDA

View Full Version : ελαστικα για africa twin



sgi
23/11/2014, 20:35
μαζι με τα λαστιχα τι αλλο πρεπει να κάνω?(αλλαγη σαμπρέλες?κόστος περιπου? κ ζυγοσταθμηση θελει?)
το κοστος τοποθετησης παει μαζι με την τιμη των ελαστικων οι ξεχωριστα?
κινουμε πιο πολυ ασφαλο κ μια στο τοσο συνήθως καλοκαιρι λιγπ χωμα σε νησί.
τι μαρκες μου προτείνετε ποσο εχουν κ κανα καλο συνεργειο για να τα βαλω?? απο αθηνα.
το πιο φρεσκο λαστιχο που μπορω να βρω ποσο είναι?1 μηνα υπαρχει?
α και το στιλ οδηγησης μου ειναι πολυ ηρεμο κ προσεκτικο,δεν τρεχω πολυ κ δεν μπαινω γρήγορα σε στροφες. Επίσης με ενδιαφέρει να κρατήσει αρκετα το λάστιχο
αυτα τα ολίγα κ περιμενω τις γνωσεις σας!

Specialized
23/11/2014, 20:45
Σε Transalp 700 έβαλα πρόσφατα στον Περιστερά τα Metzeler Tourance. Πολύ καλό ελαστικό, κάνει και για χώμα (με τους όποιους περιορισμούς). Μου έκανε και ακτινολόγηση στους τροχούς. Πόσο θα κρατήσει δεν ξέρω. Πριν είχα τα Dunlop Trailmax K560 και ήταν ομοίως πολύ καλά και φθηνά αλλά τα Μέτζελερ από ότι βλέπω καλύτερα αλλά με λίγο πιο γρήγορη γεωμετρία. Δεν σου γράφω τιμές γιατί δεν δεσμεύω εγώ το όποιο κατάστημα αλλά σε χαμηλά επίπεδα (στείλε πμ ή κάνε την δική σου έρευνα αγοράς).

Το να είναι πολύ φρέσκο το ελαστικό μην σε ανησυχεί πολύ (δε λέμε να είναι πενταετίας).

sgi
23/11/2014, 20:57
μια ακομα ερώτηση,τι πιεση πρεπει να εχουν τα ελαστικα οταν 1)είμαι μονος?2) διπλος?
3) μονος με 3 βαλιτσες 4)κ 2πλος με 3 βαλιτσες?
Επίσης εχει διάφορα η πιεση που πρεπει να εχουν αν βαλω άζωτο η οξυγόνο? κ ποια ειναι αυτη?

spyrakos35
24/11/2014, 07:06
ΜΗ βαλεις αζωτο..... ΟΥΤΕ οξυγονο

ΑΕΡΑ σαν του '40 βαλε

sgi
24/11/2014, 08:02
ΜΗ βαλεις αζωτο..... ΟΥΤΕ οξυγονο

ΑΕΡΑ σαν του '40 βαλε
για πιο λογο δεν ειναι καλύτερο?

Eversman
24/11/2014, 08:07
Metzeler Tourance 130/80 (από 140/80) και 90/90 έβαλα και εγώ στην δική μου ΑΤ (φόραγε Dunlop). Μιά χαρά λάστιχα είναι. Στην οδήγηση είδα και εγώ διαφορές, καθώς την αισθάνομαι πιό "ελαφριά" και έχει καλύτερο ρολάρισμα.

sgi
24/11/2014, 09:07
Metzeler Tourance 130/80 (από 140/80) και 90/90 έβαλα και εγώ στην δική μου ΑΤ (φόραγε Dunlop). Μιά χαρά λάστιχα είναι. Στην οδήγηση είδα και εγώ διαφορές, καθώς την αισθάνομαι πιό "ελαφριά" και έχει καλύτερο ρολάρισμα.
ποσο τα εβαλες κ που? γιατι 130/80 κ οχι 140/80
δεν θα γλιστράει περισσότερο με πιο μικρό λαστιχο?

spyrakos35
24/11/2014, 09:18
για πιο λογο δεν ειναι καλύτερο?

Κανε μια αναζητηση και θα βρεις το θεμα που εχει συζητηθει

sgi
24/11/2014, 09:24
Κανε μια αναζητηση και θα βρεις το θεμα που εχει συζητηθει
επειδή ειμαι απο κιν μπορεις να μου δωσεις το λινγ?

Specialized
24/11/2014, 14:12
φίλε για τις πιέσεις δες το ταμπελάκι στο πλαστικό προστατευτικό στην αλυσίδα. Ή το μανιουαλ. Επειδή σε καίει η μακροζωία, τσεκάρισμα πίεσης τουλάχιστον μια φορά στις 2 εβδομάδες και η μηχανή σε ίσκιο και σε διπλό σταντ.

Άσε τα άζωτα και τα οξυγόνα, μάθε καλύτερα τη μηχανή σου :)

kordix
24/11/2014, 14:39
29 - 29 μονοκάβαλος
29 - 31-32 φορτωμένο ή δικάβαλο.

Προτίμησε να βάλεις 140/80/17, ότι λέει ο κατασκευαστής δηλαδή.

sgi
25/11/2014, 08:00
ευχαριστω για τη πληροφορία kordix!
εχει κάποιος αλλος να μου προτείνει κατι αλλο?καμιά αλλη προσφορα που γνωριζει?

stam2
25/11/2014, 08:36
προσφορά δεν γνωρίζω, αλλά η πρότασή μου είναι τα pirelli scorpion trail για την χρήση που τα θες δηλαδή κυρίως άσφαλτο και λίγο πατημένο χώμα...
έχουν άριστο κράτημα από το ξεκίνημα σχεδόν της μοτοσυκλέτας, ζεσταίνονται πολύ γρήγορα, έχουν καλή πρόσφυση σε στεγνό, και βρεγμένο, και έχουν και σχετικά γρήγορη κορώνα αν σου αρέσουν τα στριψίματα...

σε σχέση με τα metzeller εχουν γενικά πολύ καλύτερη συμπεριφορά με μόνο μειονέκτημα απέναντι στα tourance ότι βγάζουν λιγότερα χιλιόμετρα. Για το δικό μου κριτήριο που θεωρώ ότι είμαι απαιτητικός, νομίζω ότι μέχρι 13-14.000 είναι τα φυσιολογικά τους όρια... μετά δεν αποδίδουν ικανοποιητικά.
Αντιθέτως τα metzeler διατηρούν την μέτρια απόδοσή τους μέχρι τα 17-18.000 χλμ... ενώ γνωρίζω κόσμο που δεν γέρνει το μηχανάκι του παραπάνω από 10 μοίρες, και δεν επιταχύνει ή φρενάρει γρήγορα που τα έχει κρατήσει και 30.000 χλμ....

sgi
25/11/2014, 09:20
Ευχαριστώ πολυ για την πληροφορία,30.000κμ τα metzeler?κ γω για πολυ ήπια χρηση τα θελω.τα pirelli ποσα βγαζουν με ηπια χρηση?

stam2
25/11/2014, 09:36
Ευχαριστώ πολυ για την πληροφορία,30.000κμ τα metzeler?κ γω για πολυ ήπια χρηση τα θελω.τα pirelli ποσα βγαζουν με ηπια χρηση?

ωπα ωπα.... όταν είπα 30.000 δεν το είπα για καλό...
δεν είναι ταξί το μηχανάκι να κοιτάς πιο λάστιχο είναι πιο "ξύλινο" για να κρατήσει περισσότερα χλμ... Το λάστιχο είναι η ζωή σου!
ήπια ή όχι, μετά από χρήση παραπάνω από 12-16.000 χλμ όλα τα λάστιχα μοτοσυκλέτας παύουν να έχουν τις ιδιότητες που πρέπει να έχουν...

το λάστιχο ΔΕΝ θα σου χρειαστεί στον καλοστρωμένο δρόμο που θα είσαι συγκεντρωμένος στην οδήγηση...
το λάστιχο θα σου χρειαστεί στον δρόμο γυαλί που θα κοκκαλώσει ο μπροστά σου, ή θα πεταχτεί η γριά, ή θα σε κλείσει ο γέρος που κάνει αναστροφή...
Αυτονόητα είναι αυτά νομίζω...

sgi
25/11/2014, 14:44
εχεις δίκιο φιλε

sgi
27/11/2014, 14:20
μετα απο ψαξιμο κ την πολυτιμη βοηθεια σας εχω 2 τελευταίες αποριες κ θελω να μου πουν κ αλλοι τι γνωμη τους!
για το πισω λάστιχο ποια ειναι η αποψη- γνωμη(αν το εχεις δοκιμασει) να βαλω 130/80/17? μου ειπαν για κινηση μεσα σε πολη ειναι πιο ευέλικτο,ζεστενετε πιο γρηγορα κ πιο οικονομικο σε καταναλωση το μηχανακι. αλλα αν κανω ταξιδια καλυτερα 140αρι εγω πιο πολυ πολη κοινουμε κ διακοπες κυριως το καλοκαιρι το περνω για ταξιδι. τι λετε ? τι αρνητικα θα εχω με το 130αρι?
το προτιινεται ναι οχι κ για πιο λογο??
κ δευτερον ειμαι αναμεσα σε metzeler turanze κ pirelli trail ποιο απο τα δυο μου προτείνετε εσεις κ γιατι??? τα εχω βρει κ τα δυο στην ιδιο τιμη(210το metzeler κ 215 pirelli)

stam2
27/11/2014, 15:07
μετα απο ψαξιμο κ την πολυτιμη βοηθεια σας εχω 2 τελευταίες αποριες κ θελω να μου πουν κ αλλοι τι γνωμη τους!
για το πισω λάστιχο ποια ειναι η αποψη- γνωμη(αν το εχεις δοκιμασει) να βαλω 130/80/17? μου ειπαν για κινηση μεσα σε πολη ειναι πιο ευέλικτο,ζεστενετε πιο γρηγορα κ πιο οικονομικο σε καταναλωση το μηχανακι. αλλα αν κανω ταξιδια καλυτερα 140αρι εγω πιο πολυ πολη κοινουμε κ διακοπες κυριως το καλοκαιρι το περνω για ταξιδι. τι λετε ? τι αρνητικα θα εχω με το 130αρι?
το προτιινεται ναι οχι κ για πιο λογο??
κ δευτερον ειμαι αναμεσα σε metzeler turanze κ pirelli trail ποιο απο τα δυο μου προτείνετε εσεις κ γιατι??? τα εχω βρει κ τα δυο στην ιδιο τιμη(210το metzeler κ 215 pirelli)

μειώνεις επιφάνεια τριβής με ότι αυτό συνεπάγεται...
περί επιλογής τώρα... σου είπα τη δική μου γνώμη, ας μιλήσει και κανένας άλλος...

sgi
27/11/2014, 15:43
ναι οκ σε ευχαριστω, θα ηθελα να ακουσω κ τις γνωμες καποιον αλλων για να αποφασίσω τελικα!

sgi
27/11/2014, 16:25
stam2 για την τιμη 215 με τοποθετηση τι εχεις να πεις για τα Pirelli scorpion trail? ειναι καλη? εσυ ποσο τα εβαλες?

lykourgi
27/11/2014, 16:25
Αλλαγή διάστασης κάνουμε μόνο αν ξέρουμε ακριβώς τι ζητάμε και τι αλλαγές θα επιφέρει στη μηχανή.

Εφόσον δεν γνωρίζεις, αλλά ούτε έχεις ειδικές απαιτήσεις, ακολούθησε την σύσταση του κατασκευαστή.


Τώρα, όσο αφορά το δίλλημα Metzeler - Pirelli, εγώ έχω εμπειρία (πολύ καλή) από τα Turance, αν και σε άλλη μηχανή (ΧΤ660R). Πολύ καλά λάστιχα γενικής χρήσης. Ισως δεν ζεσταίνονται "με το καλημέρα", αλλά το Africa είναι πιο βαρύ και θα τα ζεσταίνει ταχύτερα. Κρατάνε καλά, είναι ΠΟΛΥ ανθεκτικό σε κακομεταχείριση και φόρτωμα και βγάζουν αρκετά χιλιόμετρα.

Για τα Pirelli δεν γνωρίζω.

sgi
27/11/2014, 16:28
Αλλαγή διάστασης κάνουμε μόνο αν ξέρουμε ακριβώς τι ζητάμε και τι αλλαγές θα επιφέρει στη μηχανή.

Εφόσον δεν γνωρίζεις, αλλά ούτε έχεις ειδικές απαιτήσεις, ακολούθησε την σύσταση του κατασκευαστή.


Τώρα, όσο αφορά το δίλλημα Metzeler - Pirelli, εγώ έχω εμπειρία (πολύ καλή) από τα Turance, αν και σε άλλη μηχανή (ΧΤ660R). Πολύ καλά λάστιχα γενικής χρήσης. Ισως δεν ζεσταίνονται "με το καλημέρα", αλλά το Africa είναι πιο βαρύ και θα τα ζεσταίνει ταχύτερα. Κρατάνε καλά, είναι ΠΟΛΥ ανθεκτικό σε κακομεταχείριση και φόρτωμα και βγάζουν αρκετά χιλιόμετρα.

Για τα Pirelli δεν γνωρίζω.

σε βρεγμένο πως παει το metzeler?

lykourgi
27/11/2014, 18:00
Μόλις ζεσταθούν λίγο κρατάνε παντού πολύ καλά. Και στο βρεγμένο.

Σε βρεγμένο "καθρέφτη" βέβαια, τίποτα δεν κρατάει.



(Εν τω μεταξύ τα λάστιχα γράφονται Tourance, όχι turanze, ούτε turance. Τα ξεσκίσαμε. :lol:)

stam2
27/11/2014, 22:47
stam2 για την τιμη 215 με τοποθετηση τι εχεις να πεις για τα Pirelli scorpion trail? ειναι καλη? εσυ ποσο τα εβαλες?

240 τα ειχα βαλει... Για τα metzeler ισχυουν ακριβως οτι ειπε ο φιλος πανω...

sgi
04/12/2014, 11:44
για τα dunlop tr91 ποια ειναι η γνωμη σας? κ αν τα εχει δοκιμάσει κανεις συγκεκριμένα σε αφρικα?

stam2
04/12/2014, 11:48
για τα dunlop tr91 ποια ειναι η γνωμη σας? κ αν τα εχει δοκιμάσει κανεις συγκεκριμένα σε αφρικα?

σε αφρικα όχι, σε vstrom όμως τα είχα δοκιμάσει και ήταν χάλια... αργούν πολύ να ζεσταθούν. αφού ζεσταθούν στη συνέχεια είναι απλά μέτρια. σαν κορώνα επίσης είναι μέτρια, και έτσι δεν βοηθάει πολύ στο πλάγιασμα

ThanosMr
05/12/2014, 09:39
Όσον αφορά τη διασταση μείνε σε αυτό που λεει ο κατασκευαστής, Δε υπάρχει λογος για πειραματα.
Στο δικό μου αφρικανάκι έβαλα τα Heidenau K 60 scout με καλές κριτικές και φορεμένο σε πολλές μοτοσυκλέτες τουριστικού τύπου και προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο προβλημα ακόμα.
Βέβαια δεν το έχω φορεμένο πάνω από 3000 χλμ και δεν μπορώ να σου δωσω ολοκληρωμένη γνώμη όσον αφορά την αντοχή.
Η τιμή του 190€.

sgi
05/12/2014, 13:00
θα ηθελα κατι πιο ασφαλτινο μιας κ τα περισσότερα χιλιόμετρα που κανω είναι σε άσφαλτο,σε ευχαριστώ παντω για την πληροφορία

SHOOTER045
05/12/2014, 13:14
σε αφρικα όχι, σε vstrom όμως τα είχα δοκιμάσει και ήταν χάλια... αργούν πολύ να ζεσταθούν. αφού ζεσταθούν στη συνέχεια είναι απλά μέτρια. σαν κορώνα επίσης είναι μέτρια, και έτσι δεν βοηθάει πολύ στο πλάγιασμα

Σε τα700 έχω εντελώς διαφορετική άποψη.
Μήπως οι δείκτες ταχύτητας ήταν για ποίο μεγάλη Μοτο?
Στο 700 έμπαινα τέζα και ζεσταινόταν σχετικά γρήγορα.
Απλά έχουν γρήγορη φθορά

sgi
08/12/2014, 15:32
με έχετε καταμπερδεψει...

o_gavros
09/12/2014, 18:38
ρε φιλε σόρρυ αλλά λάστιχα βάζεις, δεν υπογράφεις ισόβια δέσμευση.
Αν δεν σου κάνουν αυτά που θα βάλεις,όταν ερθει η ώρα για αλλαγή θα βάλεις κάποια άλλα.
γιατι σπας το κεφάλι σου λοιπόν;

sgi
10/12/2014, 10:43
το ξερω οτι δεν θα ειναι για παντα τα λαστιχα που θα βαλω απλα νομιζω εχω το δικαίωμα να το ψαξω οσο θελω! αυτο που με προβλημάτισε είναι η τοσο μεγαλη διαφορα απόψεων για ενα λαστιχο... κ πανω που ειναι σχεδόν έτοιμος να αποφασίσω με κόβει.δεν ζηταω πολλα απο ενα λαστιχο μιας κ δεν ειμαι ιδιαίτερα απετιτικος στην οδηγηση μου αλλα θελω το καλύτερο δυνατο απο αποψη τιμη κ ποιότητας που μπορω να βρω!

o_gavros
10/12/2014, 12:44
Αναφαίρετο δικαίωμα σου εννοείται,μη με παρεξηγείς.

Τα λαστιχα,τα λάδια και πιθανών και τα τακάκια, είναι αναλώσιμα στα οποία οι γνώμες πάντα θα είναι υποκειμενικές.
Εγω απλα στο λέω για να μην σπας το στομάχι σου,νομίζωντας ότι αν βαλεις το τάδε ή το δείνα λάστιχο, θα έχεις επιλέξει κάτι σκάρτο.
Αυτό πχ που εμένα θα με αφήσω υπερικανοποιημένο εσενα μπορεί να σου φανεί λίγο.

Γνωστες μαρκες είναι μεσα στις επιλογες σου οποτε ποσο χάλια να ειναι;

sgi
17/12/2014, 18:42
να ρωτησω κ κατι ακομα οσο αναφορα την ακτινολογιση?καθε ποτε κανουμε?κ πως καταλαβαινουμε οτι χρειάζεται να κάνουμε?

lykourgi
17/12/2014, 21:44
Ακτινολόγηση δεν κάνουμε περιοδικά, βάσει χιλιομέτρων ή χρόνου.

Αν βρούμε πολλές ακτίνες λάσκα ή (και) στραβή ζάντα, τότε κάνουμε ακτινολόγηση.

Περιοδικά (αναλόγως της χρήσης της μοτοσυκλέτας) όμως, ελέγχουμε τις ακτίνες και σφίγγουμε όποια είναι λάσκα.

Αυτό δε, είναι απαραίτητο να γίνει μία-δύο φορές στα πρώτα χλμ της μοτοσυκλέτας, όπου στάνταρ θα διαπιστώσουμε λασκαρισμένες ακτίνες. Μετά ίσως δεν χρειαστεί για πάρα πολλά χλμ να επέμβουμε πάλι.

sgi
26/01/2015, 14:40
γνωρίζει κανεις τις σαμπρελλες vee rubbe?? ειναι καλες για αφρικα?ποιες ειναι οι καλυτερες κ ποσο περιπου κοστιζουν?