PDA

View Full Version : Αντανακλαστικα αυτοκολλητα,γιλεκο και πισω φωτα.



Pan (dvs)
24/11/2014, 16:38
Το θεμα το ανοιγω με αφορμη καποια πραγματα που παρατηρησα ,σε προσφατο νυχτερινο μου ταξιδι,με αυτοκινητο.

Μπροστα μου λοιπον αλλο αυτοκινητο και εγω απο πισω.Νυχτα,πηγαιναμε με σταθερη ταχυτητα 130 χλμ.

Ξαφνικα ο μπροστα κανει εναν αποτομο ελιγμο για να αποφυγει κατι,κατι που το ειδε τελευταια στιγμη.Ειχαμε αρκετη αποσταση και δεν εδωσα παραπανω σημασια,ωσπου αναγκαστηκα να κανω και εγω το ιδιο.Αιτια μια μηχανη (varadero) η οποια ειχε μεν πισω φωτα ,αλλα λογω και αλλων συνθηκων (ψιλοομιχλη) δεν ητανε τοσο ευδιακριτα.Καθησα απο πισω του για 10-15 λεπτα και παρατηρουσα τους οδηγους που τον πλησιαζαν.Οι περισσοτεροι, τον καταλαβαιναν τελευταια στιγμη.

Καποια στιγμη μας προσπερναει μια bmw.Φωτα πισω,ανακλαστικα και πορτοκαλι φωσφοριζε γιλεκο.Αφηνω τον πρωτο και ακολουθω τον δευτερο.Καμμια,μα καμμια σχεση.Φαινοτανε απο πολυ μεγαλυτερη αποσταση.Εβλεπες τον πραγματικο ογκο της μηχανης και του αναβατη.Οσοι τον προσπερασανε, τον περασανε κανονικα και του αφηνανε αρκετο χωρο.

Κατεληξα λοιπον στο συμπερασμα,οτι τα φωτα απο μονα τους την νυχτα, δεν ειναι παντα αρκετα.

Το εξτρα κοστος?10 ευρω τα αντανακλαστικα,5 το γιλεκο και αλλα 10 θα ελεγα ενα εξτρα φως ,τοποθετημενο ,λιγο πιο ψηλα απο αυτο της μηχανης μας.

Αν δεν θελετε τα υπολοιπα,βαλτε αυτο το ρημαδι το γιλεκο.Δεν μπορειτε να φανταστειτε τι δουλεια κανει.

Για να εχουμε παντα καλους δρομους.:beer:

virus
24/11/2014, 17:11
πριν δυο βδομαδες το πηρα κι εγω το γιλεκο. 2 ευρω εκανε. κανει δουλεια!!!

RaGe_Raptor
24/11/2014, 17:15
:beer: ωραίος...

nickald
24/11/2014, 19:04
Εγω εχω βαλει και λωριδα στο κρανος παντως....

Σε οσα κρανη εχω αλλαξει μεχρι τωρα παντα ειχα ανακλαστικο αυτοκολλητο...

Το γιλεκο μπορει να το ξεχασω, το κρανος δεν παιζει.

Eversman
24/11/2014, 19:46
Έχω ένα τέτοιο γιλεκάκι πάντα μαζί. Ήτε για τη βροχή και την ομίχλη, ήτε για το βράδυ σε ταχείας κυκλοφορίας, ήτε ακόμη και για αναγκαστική στάση. Το θεωρώ απαραίτητο αξεσουάρ.

7Tolis
24/11/2014, 19:50
Το γιλέκο είναι καλή φάση. Φοράω καθημερινά σα σημαδουρα.προσοχη στο χρώμα και στο σημείο τοποθέτησης των ανακλαστικων.

nic mor
24/11/2014, 20:25
μια πολυ καλη λυση ειναι και το ανακλαστικο περιβραχιονιο .
σαν και αυτα που φοραμε στο 36ωρο.
ενας απο τους λογους που μας το δινουν ειναι και αυτος.
το φοραω και εκτως 36ωρου,αν χρειαστει να ταξιδεψω νυχτα σε σκοτεινα σημεια
και ειδικα οταν ειμαι με το δυομισαρι. (πριν 2 χρονια τετοιες μερες ειχα φυγει στις 20:00 η ωρα απο αθηνα για ανω δολιανα με το ΤΤ)
η ελλειψη τελικης ειναι μεγαλο μειον στην εθνικη,αλλα ειδικα σε επαρχιακο
που επιτρεπει οδηγηση με πανω απο 100.

akis_trevor
24/11/2014, 20:32
πανο,ευχαριστω για την ενημερωση,αν και αποφευγω να ταξιδευω βραδυ,θα παω να παρω κανα αυτοκολλητακι ανακλαστικο να μπει στο πισω φτερο και ενα γιλεκακι για οταν και αν χρειαστει...:beer:

zandesiro
24/11/2014, 20:42
Παντου και παντα γιλεκο!!!:beer:

327533

kordix
24/11/2014, 21:31
Σε κράνος, βαλίτσα, βάση πινακίδας, και στα πλαϊνά καπάκια του ψυγείου εχω εδώ και χρόνια ενα κομμάτι ανακλαστικό λευκοό αυτοκόλλητο της 3Μ που κάνει δουλειά.


Τα είχα βάλει πριν από ενα ταξίδι που κάναμε στην Τουρκία και δεν τα εβγαλα ποτέ, κάνουν δουλειά, τσεκαρισμένο πολλές φορές.


Θα πάρω όμως και γιλέκο να το χω για πιο δύσκολες καταστάσεις.

7Tolis
24/11/2014, 23:18
Στις βαλίτσες πίσω βάζουμε κόκκινο χρώμα και όσο πιο άκρη γίνεται για να φαινεται ο όγκος του σύνολου συν του ότι υποδηλώνει το πίσω μέρος του οχήματος.Στο πλάι λευκό ή φλουο.κίτρινο,λαχανί και γενικά κάποιο ανοιχτόχρωμο χρώμα.Στο κράνος μου τα γράμματα στο πίσω μέρος ειναι ανακλαστικά απο το εργοστάσιο κατεευθείαν οπότε δεν χρειάστηκε να βάλω κάτι.

Και κόκκινο να μην έχει βάλει κάποιος δε χαλά η δουλειά βέβαια.

Pan (dvs)
25/11/2014, 08:02
Αντανακλαστικα περιβραχιονια,που λεει ο nic mor ,κοστος εως 10 ευρω σε πολυ καλη ποιοτητα.

argy_kap
25/11/2014, 08:20
Εγώ φοράω και αυτό...

327542

και κάνει ΤΡΕΛΗ διαφορά.... στην Ελλάδα το θεωρούν αστείο αλλά όταν καταλάβουμε πόση διαφορά κάνει....

VANDA
25/11/2014, 10:22
Υπάρχει κι αυτό για νυκτόβιους.

http://www.youtube.com/watch?v=8p6SCkPGd_M

McGyver
25/11/2014, 10:28
Μπείτε σε ένα κατάστημα με είδη ναυτιλίας και ζητήστε ανακλαστικό αυτοκόλλητο για σωσίβια (3M SOLAS).
Φτηνό, κολλάει παντού (ακόμα και στο μπουφάν) και φαίνεται από χιλιόμετρα.

Και για να έχετε πάντα μαζί σας και τρίγωνο, κολλήστε στο κάτω μέρος της μπαγκαζιέρας τρεις λωρίδες κόκκινη ανακλαστική ταινία σε τριγωνικό σχήμα. Αν χρειαστεί, απλά την ξεκουμπώνετε και τη βάζετε πίσω σας...

skylaros
25/11/2014, 12:24
Επειδή έχει τύχει και ήμουν μέσα στο όχημα... Σταματημένος μηχανόβιος με γιλέκο το οποίο ήταν όλο άσπρο και έκανε ανάκλαση, πέντε εμείς μέσα σε αυτοκίνητο, οδηγούσε μια κοπελίτσα, συνοδηγός ο φίλος της... επαρχιακός δρόμος έρημος θα ήταν 2-3 το βράδυ. Τον βλέπει η οδηγός και φωνάζει φάντασμα (πανικόβλητη) κάνει τιμονιά για να πέσει πάνω του, ευτυχώς της έπιασε το τιμόνι ο συνοδηγός ... Επειδή λοιπόν υπάρχουν άπειροι πυροβολημένοι γύρο μας (και η κυβέρνηση κλείνει και τα τρελάδικα) καλύτερα λωρίδες στη μηχανή και κάνα περίεργο χρώμα γιλέκο. Κάνει πολλά περίεργα παιχνίδια το μυαλό !!! :p

teogtp
25/11/2014, 12:27
Η συγκεκριμενη,απ'οτι συμπεραινω θα φωναζε "ΟΥΦΟ......."και θα το ξαναεκοβε το τιμονι κατα πανω του..........

skylaros
25/11/2014, 12:40
Πολύ πιθανό ... η συγκεκριμένη πάντως γενικά ήταν UFO μόνη της! ( Νikos_Abel από τα κακά ε, κανείς δεν έχει θέμα με τα καλά UFO :p )

Pan (dvs)
25/11/2014, 12:55
Εγώ φοράω και αυτό...

327542

και κάνει ΤΡΕΛΗ διαφορά.... στην Ελλάδα το θεωρούν αστείο αλλά όταν καταλάβουμε πόση διαφορά κάνει....

Οταν βλεπουμε τους Ευρωπαιους, με τετοια,λεμε και τι ωραια ειναι.Οταν εψαχνα δεν το εβρισκα,δυστυχως.Ειδικα για ημερησια οδηγηση στη βροχη,ειναι οτι καλυτερο.

o_gavros
25/11/2014, 13:09
Υπάρχει κι αυτό για νυκτόβιους.

http://www.youtube.com/watch?v=8p6SCkPGd_M

βλέποντας αυτο το βίντεο, ακτευθείαν το μυαλό μου πήγε στους καθυστερημένους που μπορεί να νομίζουν ότι βλέπουν ούφο ή φαντασματα


Επειδή έχει τύχει και ήμουν μέσα στο όχημα... Σταματημένος μηχανόβιος με γιλέκο το οποίο ήταν όλο άσπρο και έκανε ανάκλαση, πέντε εμείς μέσα σε αυτοκίνητο, οδηγούσε μια κοπελίτσα, συνοδηγός ο φίλος της... επαρχιακός δρόμος έρημος θα ήταν 2-3 το βράδυ. Τον βλέπει η οδηγός και φωνάζει φάντασμα (πανικόβλητη) κάνει τιμονιά για να πέσει πάνω του, ευτυχώς της έπιασε το τιμόνι ο συνοδηγός ... Επειδή λοιπόν υπάρχουν άπειροι πυροβολημένοι γύρο μας (και η κυβέρνηση κλείνει και τα τρελάδικα) καλύτερα λωρίδες στη μηχανή και κάνα περίεργο χρώμα γιλέκο. Κάνει πολλά περίεργα παιχνίδια το μυαλό !!! :p

Ζουν ανάμεσα μας το φελέκι μου!



Το περιβραχιόνιο πάντως ειναι άκρως έξυπνο,και θα πρέπει να εφοδιαστω με ενα.

Cpt. Haddock
25/11/2014, 13:28
Καλο ειναι να εχετε και σωστο εξοπλισμο ταξιδίου

327545

Vice
25/11/2014, 14:20
Πολύ καλό το περιβραχιονιο και διακριτικό.

OldMan
25/11/2014, 14:28
απλά την ξεκουμπώνετε και τη βάζετε πίσω σας...
Καλα πήρε το ματι μου αυτό το πραγμα στο κομοδινο του κρεβατιού σου...;)

o_gavros
25/11/2014, 15:04
Καλα πήρε το ματι μου αυτό το πραγμα στο κομοδινο του κρεβατιού σου...;)

χι χαντ ιτ καμινγκ, που λέμε;:lol:

amyroukai
25/11/2014, 16:47
Στας εΒρΟπας πλέον είναι υποχρεωτικό το γιλέκο ή κάποιο ποσοστό επιφανείας του μπουφάν και πάνω να είναι ανακλαστικό. Χαζεύοντας σε ξένα μαγαζΑ, σε πολλά μπουφαν έχει σημείωση ότι "δέχεται και το τάδε ανακλαστικό γιλέκο" της εταιρίας. Και όντως, κάνει δουλειά, έχω ένα κίτρινο και ένα περτικαλί, τα οποία φυσικά και δεν έχω χρησιμοποιήσει ο ίδιος ακόμα...

o_gavros
25/11/2014, 17:37
έχω ένα κίτρινο και ένα περτικαλί, τα οποία φυσικά και δεν έχω χρησιμοποιήσει ο ίδιος ακόμα...

Βρήκα πως εχω κι εγώ τελικά ένα περτικαλι μούρλια.
Δεν.κλείνει όμως μπροστά λόγω εμπροσθιοβαρούς τμήματος του σασι.
Θέλω δίαιτα γιατρέ μου; :p

Pan (dvs)
25/11/2014, 17:54
Βρήκα πως εχω κι εγώ τελικά ένα περτικαλι μούρλια.
Δεν.κλείνει όμως μπροστά λόγω εμπροσθιοβαρούς τμήματος του σασι.
Θέλω δίαιτα γιατρέ μου; :p

Μην εισαι χαζος.Εκανες μεγαλο αγωνα για να το πετυχεις αυτο.





Παρε μεγαλυτερο νουμερο,γιλεκο.

o_gavros
25/11/2014, 17:57
Κι εγώ έτσι σκέφτομαι...ότι θα ναι πολύ κριμας :)

OldMan
25/11/2014, 18:17
έχω ένα κίτρινο και ένα περτικαλί,
Μήπως το ένα γραφει Δήμος Πυλαίας και το άλλο Δήμος Καλαμαριάς στην πλατη...???
(γιατί έχω κι εγω τέτοια..);)

Pan (dvs)
25/11/2014, 18:24
Μήπως το ένα γραφει Δήμος Πυλαίας και το άλλο Δήμος Καλαμαριάς στην πλατη...???
(γιατί έχω κι εγω τέτοια..);)


:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

amyroukai
25/11/2014, 23:24
Μήπως το ένα γραφει Δήμος Πυλαίας και το άλλο Δήμος Καλαμαριάς στην πλατη...???
(γιατί έχω κι εγω τέτοια..);)

Δεν νομίζω. Έχω να ανέβω επάνω πολλά χρόνια... :)

o_gavros
28/11/2014, 21:22
τραβήχτηκα να πάω να βρω αντανακλαστικό ύφασμα για να το ταιριάξω στα αδιάβροχα για αρχή.

για πείτε καμια ιδέα για τον τρόπο.
αν χρησιμοποιήσω βενζινόκολλα, παίζει να κάνω ζημιά στο αδιάβροχο;
ποιο είδος κόλλας είναι nylon/pvc/κλπ friendly;

amyroukai
28/11/2014, 23:14
τραβήχτηκα να πάω να βρω αντανακλαστικό ύφασμα για να το ταιριάξω στα αδιάβροχα για αρχή.

για πείτε καμια ιδέα για τον τρόπο.
αν χρησιμοποιήσω βενζινόκολλα, παίζει να κάνω ζημιά στο αδιάβροχο;
ποιο είδος κόλλας είναι nylon/pvc/κλπ friendly;

Έχει μερικές κολαρες σε pvc κσι νάιλον, πολύ φρεντλι :bawl:

o_gavros
28/11/2014, 23:38
θένε λεφτά αυτές ρε.
τι νομιζες αντε ετσι βγαίνεις και τοπαίζεις μπρούκλης;

tai
28/11/2014, 23:44
υπαρχουν στα υφασματαδικα ταινίες που τα κολλάνε με σιδέρωμα

o_gavros
28/11/2014, 23:55
να σιδερώσουν την ταινία-ύφασμα που έχω, με ενδιάμεσα (ίσως;) κάποι ακόμα υλικό,πάνω στο αδιάβροχο;
Δε θα λιώσει το αδιαβροχο;

ή καταλαβα λάθος;

irinia
29/11/2014, 08:21
ΝΑΙ ΑΜΑ ΣΙΔΕΡΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ






Επάνω στο αδιάβροχο...............θα μείνει μόνο η ταινία..!!!!!
Η φοράς γιλέκο η γεμίζεις την μοτό αυτοκόλλητα φωσφωριζέ.
Βάλε και στο κράνος,σαν λατέρνα θα είσαι.

Pan (dvs)
29/11/2014, 08:42
να σιδερώσουν την ταινία-ύφασμα που έχω, με ενδιάμεσα (ίσως;) κάποι ακόμα υλικό,πάνω στο αδιάβροχο;
Δε θα λιώσει το αδιαβροχο;

ή καταλαβα λάθος;

Δεν γινεται με σιδερο στο πλαστικο.Αυτες το πολυ πολυ να μπαινουνε σε υφασμα η κορντουρα.

teogtp
29/11/2014, 08:46
τραβήχτηκα να πάω να βρω αντανακλαστικό ύφασμα για να το ταιριάξω στα αδιάβροχα για αρχή.

για πείτε καμια ιδέα για τον τρόπο.
αν χρησιμοποιήσω βενζινόκολλα, παίζει να κάνω ζημιά στο αδιάβροχο;
ποιο είδος κόλλας είναι nylon/pvc/κλπ friendly;


Έχει μερικές κολαρες σε pvc κσι νάιλον, πολύ φρεντλι :bawl:

Ελα βρηκα λυση............https://www.youtube.com/watch?v=Lqki8_Z51Ig

devil's animal
29/11/2014, 08:52
τραβήχτηκα να πάω να βρω αντανακλαστικό ύφασμα για να το ταιριάξω στα αδιάβροχα για αρχή.

για πείτε καμια ιδέα για τον τρόπο.
αν χρησιμοποιήσω βενζινόκολλα, παίζει να κάνω ζημιά στο αδιάβροχο;
ποιο είδος κόλλας είναι nylon/pvc/κλπ friendly;



και γιατι δεν πηρες κατευθειαν αυτοκολλητη ανακλαστικη ταινια που κολλαει μια χαρα στο αδιαβροχο?:confused:
το αδιαβροχο να υποθεσω ειναι ναϋλον ετσι? δεν μιλας για cordura/goretex...

o_gavros
29/11/2014, 09:43
γιατί απο ότι προκύπτει αυτο το υλικό δεν είναι και τόσο εύκολο να το βρεις,εν έτη 2014 προσεχώς 2015, στο μεγαλύτερο λιμανι της χώρας που βρωμάει απο μαγαζιά με ναυτιλιακά είδη!
πήγα σε 4(!!!) μαγαζιά και έφαγα πόρτα. στο πέμπτο έφαγα μεν το άκυρο το πανηγυρικο αλλά τουλάχιστον πήρε τηλ έναν άλλο που ήξερε ότι μπορεί να έχει και με έστειλε εκεί.
Οπου και ο άνθρωπος μου έδωσε δωρεαν 2 μέτρα απο αυτη την ταινία-ύφασμα.

Ναι τα αδιαβροχα το ενα ειναι ναυλον και τ'αλλο πιο χοντρό σα πιβισι.
Θέλω να βάλω απο ένα κολάρο σε κάθε χέρι και πόδι,αλλά το θέμα είναι αν την ράψω πάνω θα χαλάσω τα αδιάβροχα.
το σίδερωμα προφανώς δεν παίζει.
οπότε και σκέφτηκα καποιου είδους κόλλα.



Ελα βρηκα λυση............https://www.youtube.com/watch?v=Lqki8_Z51Ig

πίσω μη σας γαμήσω όλους φάση;:bawl:

devil's animal
29/11/2014, 09:49
γιατί απο ότι προκύπτει αυτο το υλικό δεν είναι και τόσο εύκολο να το βρεις,εν έτη 2014 προσεχώς 2015, στο μεγαλύτερο λιμανι της χώρας που βρωμάει απο μαγαζιά με ναυτιλιακά είδη!
πήγα σε 4(!!!) μαγαζιά και έφαγα πόρτα. στο πέμπτο έφαγα μεν το άκυρο το πανηγυρικο αλλά τουλάχιστον πήρε τηλ έναν άλλο που ήξερε ότι μπορεί να έχει και με έστειλε εκεί.
Οπου και ο άνθρωπος μου έδωσε δωρεαν 2 μέτρα απο αυτη την ταινία-ύφασμα.

Ναι τα αδιαβροχα το ενα ειναι ναυλον και τ'αλλο πιο χοντρό σα πιβισι.
Θέλω να βάλω απο ένα κολάρο σε κάθε χέρι και πόδι,αλλά το θέμα είναι αν την ράψω πάνω θα χαλάσω τα αδιάβροχα.
το σίδερωμα προφανώς δεν παίζει.
οπότε και σκέφτηκα καποιου είδους κόλλα.




προφανως και δεν θα ραψεις ή σιδερωσεις pvc, ναϋλον, πλαστικο κλπ υλικα που ειναι τα περισσοτερα αδιαβροχα...
για δες εδω (http://www.marinlife.gr/tenia-anaklastiki-aftokolliti-solas.html)

7Tolis
29/11/2014, 15:31
Velcro αυτοκόλλητο και είσαι έτοιμος.

andreaspetr
30/11/2014, 03:56
με αυτοκολλητη ταινια διπλης οψεος δεν βολευει?

o_gavros
09/12/2014, 18:41
Velcro αυτοκόλλητο και είσαι έτοιμος.

εδοκιμάσθει αλλά δεν απέδωσε,καθότι σε δοκιμη μου που το έβρεξα λιγο ξεκόλαγε το βέλκρο απ'το αδιαβροχο.

tai
09/12/2014, 19:09
προφανως και δεν θα ραψεις ή σιδερωσεις pvc, ναϋλον, πλαστικο κλπ υλικα που ειναι τα περισσοτερα αδιαβροχα...
για δες εδω (http://www.marinlife.gr/tenia-anaklastiki-aftokolliti-solas.html)
προφανώς δεν θα ξέρεις οτι υπάρχει χαμηλότερη θερμοκρασία απο αυτην που καίγονται τα πλαστικά:p

skylaros
09/12/2014, 19:13
Βενζινόκολλα, γενικά ελαστική κόλλα και σιλικόνη ίσως να κάνει.

Pan (dvs)
09/12/2014, 19:54
Mην το παιδευεις αλλο.Δεν αξιζει τον κοπο.

o_gavros
10/12/2014, 12:03
Βενζινόκολλα, γενικά ελαστική κόλλα και σιλικόνη ίσως να κάνει.

κι εγω βενζινοκολλα ή σιλικόνη σκέφτηκα.
η νεκροψία θα δείξει.

Πάνο θα το παιδέψω, γιατί τώρα με τις βροχές, ειδικά όταν είμαι με το παπι, είμαι για τους κουτάκιδες κουνουπι.υπερτροφικό μεν,κουνούπι δε :p

Pan (dvs)
10/12/2014, 13:52
κι εγω βενζινοκολλα ή σιλικόνη σκέφτηκα.
η νεκροψία θα δείξει.

Πάνο θα το παιδέψω, γιατί τώρα με τις βροχές, ειδικά όταν είμαι με το παπι, είμαι για τους κουτάκιδες κουνουπι.υπερτροφικό μεν,κουνούπι δε :p

Καντα σαν περιβραχιονιο.Χρησιμοποιησε και λαστιχο για να σφιγγουνε.



ΥΓ Την επομενη που θα ανεβεις κανουμε το Ζ λατερνα.Μεχρι και αντανακλαστικα,πανω στα αντανακλαστικα θα βαλουμε.Σαν την Ακροπολη τη νυχτα θα σε κανω.

devil's animal
10/12/2014, 13:54
προφανώς δεν θα ξέρεις οτι υπάρχει χαμηλότερη θερμοκρασία απο αυτην που καίγονται τα πλαστικά:p

προφανως και το ξερω...
αλλα κανε μια δοκιμη με δικο σου αδιαβροχο και σιδερο και βιντεοσκοπησε το κιολας να εχεις τα πειστηρια για το ποσο καλη δουλεια κανεις...:bawl:

tai
10/12/2014, 14:31
βαλε αυτο και θα σε προσεχουν ολοι:lol:

tai
10/12/2014, 14:32
προφανως και το ξερω...
αλλα κανε μια δοκιμη με δικο σου αδιαβροχο και σιδερο και βιντεοσκοπησε το κιολας να εχεις τα πειστηρια για το ποσο καλη δουλεια κανεις...:bawl:
μην επιμένεις και γίνεται
σε βιοτεχνικό επίπεδο και σε 100δες κομμάτια

atom_smasher
10/12/2014, 15:16
έτυχε να πετύχω κάποιες εταιρείες με κάποια πιο διαφορετικά ανακλαστικά. www.march.lt η μία άλλη http://www.zibstore.com/

devil's animal
10/12/2014, 15:16
μην επιμένεις και γίνεται
σε βιοτεχνικό επίπεδο και σε 100δες κομμάτια

με καλυψες...
συνεπως, για καποιον ερασιτεχνη που παει με οικιακο σιδερο και μηδαμινες γνωσεις ειναι ρισκο..μπορει να γινει και να μην ομως...
και αν δεν γινει το αδιαβροχο καταστρεφεται...αρα δεν και το πιο σωφρων να το προτεινουμε αβιαστα...

tai
10/12/2014, 17:33
με καλυψες...
συνεπως, για καποιον ερασιτεχνη που παει με οικιακο σιδερο και μηδαμινες γνωσεις ειναι ρισκο..μπορει να γινει και να μην ομως...
και αν δεν γινει το αδιαβροχο καταστρεφεται...αρα δεν και το πιο σωφρων να το προτεινουμε αβιαστα...
με λίγη προσοχή γίνετε
αβίαστα λέμε και το τρόπο να στρίβουν αλλά δεν μας λένε άφρονες
:p
κοινή λογική και κρίση λέγετε η λύση
άντε έκανα και ρίμα
θα με κάνεις και ποιητή παναθεμασε:D

S705
11/12/2014, 16:01
Καλά ρε μάγκες 4 σελίδες και κάνεις δεν σχολίασε το ότι ο pan ακολουθησαι bmw σε εθνική!!!
Ρε γίνονται αυτά τα πράγματα ?

Pan (dvs)
11/12/2014, 17:45
Καλά ρε μάγκες 4 σελίδες και κάνεις δεν σχολίασε το ότι ο pan ακολουθησαι bmw σε εθνική!!!
Ρε γίνονται αυτά τα πράγματα ?

KAI Varadero.

S705
11/12/2014, 18:58
KAI Varadero.
Πιθανόν ο τύπος με την varadero δεν έτρεχε γιατί ως γνωστό έχουν άπειρη τελική

Pan (dvs)
11/12/2014, 19:09
Ουτε ο μπεμπες ετρεχε,το απολαμβαναν και οι δυο.