PDA

View Full Version : service ktm



koulis990
25/11/2014, 13:58
Καλησπέρα σε όλα τα καλά τα παιδιά,
και καλως σας βρηκα!
είμαι νέος στο φόρουμ και πρόσφατα κάτοχος ενός ktm
Μετά από μια 2ετη απροβληματιστη συμβίωση με ένα varadero mk2 πήρα το 990adv 2007 με 28.000 χιλ.
την πρώτη βδομάδα με αφησε από μπαταρία και κατηργησα κ το συναγερμό.
Τώρα παρατηρώ ότι αρχίζει να λερώνεται στην μανετα του συμπλεκτη. Μάλλον χαλάει η πανω τρομπα του συμπλεκτη.
θα ήθελα να μου πείτε τι να προσέξω από τα περιφερειακά και τι να διορθώσω για να μην υπάρχουν απρόοπτα (ειδικά στη μέση του πουθενα) ώστε να προνοησω και να είμαι έτοιμος. κάποιες ερωτήσεις που εκανα όταν το πήγα στο συνεργείο κτμ για την μπαταρία δεν ήθελε να απαντήσει κ χαρακτηριστικα μου είπε "κατσε να δούμε τι θα γινει και βλέπουμε τοτε" και δεν μου έβγαλε και πολυ εμπιστοσύνη πέραν του ότι το μηχανακι έμεινε 4 μέρες μέσα μέχρι να το "δει". δηλαδή με το "βλέπουμε τότε" πόσο καιρο θα κάτσει μεσα;;; αν γία μια μπαταρία έμεινε 4.
έχετε να μου προτείνετε κάποιο εξουσίοδοτημενο αλλά παράλληλα οικονομικό συνεργείο (αν αυτό υπαρχει).
όπως καταλάβατε με έχει πιάσει ψιλοπανικος.
σας ευχαριστώ προκαταβολικα

OldMan
25/11/2014, 14:15
θα ήθελα να μου πείτε τι να προσέξω
Το παρακατω..


στη μέση του πουθενα

stefanos
25/11/2014, 14:18
Το παρακατω..

Μα για ένα τόνο...:cool:

koulis990
25/11/2014, 14:24
Τι εννοείς δηλαδη;
να μην πηγαίνω στη μέση του πουθενά!
και γιατί το πήρα μετά?;?;?
αυτό που θέλω είναι να το κάνω να δείχνει λιγο αξιόπιστο σε περιπτωση που δεν μπορώ να το κάνω να ΕΊΝΑΙ!
γιατί με αυτά που έχω διαβάσει έχω τρομοκρατηθει ότι σε κάθε βόλτα ή ταξίδι όλο και κάτι θα βγάζει.
πάντα αναφέρομαι στα περιφερειακά

OldMan
25/11/2014, 14:30
Για κατσε λιγο ρε τρομοκρατημενε Κούλη...

Το πρόβλημά σου ειναι αν θα μείνεις από περιφερειακά στη μεση του πουθενα ή αν θα πρέπει να κόψεις τον ανήφορο με το μαστόδοντο στην πλάτη..??

papadon
25/11/2014, 14:41
Αν είσαι απο Αθήνα επικοινώνησε με πμ. Μην θεωρηθεί οτι κάνουμε και διαφήμιση.

koulis990
25/11/2014, 14:48
Το πρόβλημα είναι να μην μεινεις!!!!
με ότι αυτό συνεπάγεται.
είτε είναι στη μέση του πουθενά
είτε διακοπεί κάποιο ταξίδι στη μέση.
δεν αναφέρομαι σε κάτι απρόοπτο αλλα
σε προβληματα που είναι αναμενόμενο να συμβουν και τα περιμενεις.
αυτή την πιθανότητα θέλουμε να μειώσουμε φίλε μου

OldMan
25/11/2014, 14:55
δεν αναφέρομαι σε κάτι απρόοπτο αλλα
σε προβληματα που είναι αναμενόμενο να συμβουν και τα περιμενεις.
αυτή την πιθανότητα θέλουμε να μειώσουμε φίλε μου
Φίλε μου, "αναμενόμενα" ειναι τα πάντα..
(από το slave της τρόμπας του συμπλέκτη μεχρι την "ξεκαβαλημενη" πίπα του μπουζί..)

Αν το μηχανακι σου δεν έχει κάποιο οφθαλμοφανές πρόβλημα, καλύτερα ασχολήσου εσύ μαζί του για "ευχέλαιο" (βιδωματα, λαδωματα, σφιξίματα, υγρα, φίλτρα, αλυσίδα, γραναζια κ.λ.π. κ.λ.π.)

@edit: Απλά βεβαιώσου ότι έχει περασει τις όποιες ανακλήσεις έχουν γίνει..

πυξιδας990
25/11/2014, 15:59
για την μπαταρια εχει θεματα εδω μεσα.πηγαινε στις ενοτητες για τα KTM και θα βρεις.
για την τρομπα συμπλεκτη,τα 7αρια δεν βαρανε πανω,αλλα κατω.οταν λες,εχει λερωθει?
σταζει?εχει πιασει μαυριλα? τι?
κατω βαλε μια after.
για συνεργειο αναζητησε ενοτητα<ο καλος,ο κακος και ο ασχημος>

koulis990
25/11/2014, 16:19
για την μπαταρια εχει θεματα εδω μεσα.πηγαινε στις ενοτητες για τα KTM και θα βρεις.
για την τρομπα συμπλεκτη,τα 7αρια δεν βαρανε πανω,αλλα κατω.οταν λες,εχει λερωθει?
σταζει?εχει πιασει μαυριλα? τι?
κατω βαλε μια after.
για συνεργειο αναζητησε ενοτητα<ο καλος,ο κακος και ο ασχημος>

ναι μαυρίλα έχει πιάσει.
Αυτό δεν είναι αρχικό στάδιο πριν αρχίσει να σταζει και να χαλασει;
για την κάτω τρομπα σκέφτομαι να πάρω μια oberon από makan. Πρέπει να αλλάξω και το μαύρο το εσωτερικό που βιδώνει η τρομπα;; το έχει μέσα στην συσκευασία η το προμυθευομαι από αλλου;;

Allst@rf
25/11/2014, 17:48
Την βαση της κατω τρομπας εχω την εντυπωση οτι μπορεις να την κρατησεις βαζωντας aftermarket ,αλλα μου φαινεται οτι εχουν κατασκευασει και aftermarket βασεις ,απο billet .με το αναλογο κοστος βεβαια.

gefr
25/11/2014, 18:04
Από Αγγλικά πώς πάμε;
Ευκαιρία να βελτιωθείς. Η βίβλος είναι παρακάτω
http://www.ktm950.info/
και τα πιό βασικά και απλά βρίσκονται εδώ, στις πρώτες 5-6 σελίδες
http://advrider.com/forums/showthread.php?t=769525
Καλή ανάγνωση και καλώς μας ήρθες.

Υ.Γ. Για την άνω τρόμπα συμπλέκτη, προσφέρω τοποθέτηση χιτωνίου με παράλληλη μείωση διαμέτρου, για ελαφρύτερη λειτουργία. Δές και "αξεσουάρ για lc8".

πυξιδας990
25/11/2014, 18:46
ναι μαυρίλα έχει πιάσει.
Αυτό δεν είναι αρχικό στάδιο πριν αρχίσει να σταζει και να χαλασει;
για την κάτω τρομπα σκέφτομαι να πάρω μια oberon από makan. Πρέπει να αλλάξω και το μαύρο το εσωτερικό που βιδώνει η τρομπα;; το έχει μέσα στην συσκευασία η το προμυθευομαι από αλλου;;

μαυριλα ειχα και στο 990 και στο 950.δεν με απασχολησε ποτε.δεν λεω οτι ειναι ο κανονας,απλως εκει που ειναι πιανει μακα.
oberon ειχα βαλει και εγω.το μαυρο εσωτερικο της μανας του,το αφησα πανω,δεν χρειαστηκε αυτο που δινει η oberon,οι αποψεις μαλιστα γι αυτο ειναι διφωρουμενες.
κατα τα αλλα,αυτα που εβαλε ο gefr ειναι πραγματικα εγκυκλοπαιδεια

koulis990
26/11/2014, 14:28
gerf πολύ ωραίοι οι σύνδεσμοι που έβαλες, με λίγο φαντασία και Google translate κάτι έγινε. :D
κάπου το είχα διαβάσει ξανά που έλεγες για το ρουλεμανακι.
Εσύ είσαι Αθήνα η θεσσαλονιλη;;

πυξιδα990 άμα δεν έχει θέμα το μαυρο το αφήνω ως έχει.
από το νετ που κοίταξα λίγο μόνο εξωτερικό το βρήκα όμως.
δηλαδή για κάποιο after market ανταλλακτικακι μόνο από ίντερνετ εδώ τίποτα μόνο τα βασικα;;;

πυξιδας990
26/11/2014, 19:52
gerf πολύ ωραίοι οι σύνδεσμοι που έβαλες, με λίγο φαντασία και Google translate κάτι έγινε. :D
κάπου το είχα διαβάσει ξανά που έλεγες για το ρουλεμανακι.
Εσύ είσαι Αθήνα η θεσσαλονιλη;;

πυξιδα990 άμα δεν έχει θέμα το μαυρο το αφήνω ως έχει.
από το νετ που κοίταξα λίγο μόνο εξωτερικό το βρήκα όμως.
δηλαδή για κάποιο after market ανταλλακτικακι μόνο από ίντερνετ εδώ τίποτα μόνο τα βασικα;;;
ναι,το βασικο η κατω τρομπα συμπλεκτη,μονο απο οξω,δυστηχως.
αλλα δεν χρειαζεται,τα εχει επανω χεχεχεχε