PDA

View Full Version : Microadventures



antsoar
26/11/2014, 17:17
Παρακολουθώ αυτόν τον ωραίο Αγγλάκο εδώ και καιρό. Alastair Humphreys http://www.alastairhumphreys.com/

Έχει κάνει διάφορα, όπως το γύρο του κόσμου με ποδήλατο, (του πήρε 4 χρόνια και πέρασε την Σιβηρία χειμώνα!!!:eyepop::cry: ) πέρασε μια έρημο με τα πόδια σέρνοντας ένα καρότσι ιδιοκατασκευή, κωπηλάτησε τον Ατλαντικό, και κάτι ψηλά ακόμη.

Τον τελευταίο καιρό προωθεί μια ιδέα που μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον.

Microandventures

Η ιδέα είναι απλή, για όλους εμάς που ονειρευόμαστε περιπέτειες, αλλά οι υποχρεώσεις και ο τρόπος ζωής μας κάνουν να τις διαβάζουμε μόνο στα φόρουμ, υπάρχει το Microadventures.

Δεν μπορείς να φύγεις για 6 μήνες να διασχίσεις κωπηλατώντας τον Αμαζόνιο, δεν έχεις τα χρήματα, το χρόνο, το θάρρος ή την φυσική κατάσταση. Η ζωή σου είναι 9-5, Δευτέρα με Παρασκευή. Τι κάνεις;

Ή μένεις μια ζωή με το όνειρο, ή κάνεις κάτι με αυτό το 5-9 και Σάββατο Κυριακή που σου μένει. Και φαίνεται ότι μπορείς να κάνεις πολλά. Η περιπέτεια ξεκινάει μπροστά από την πόρτα σου.

Πας μια μέρα στη δουλειά με το σάκο σου, σχολάς και φεύγεις για το κοντινότερο βουνό, ανεβαίνεις μια πλαγιά, κοιμάσαι στον υπνόσακό σου κάτω από τα αστέρια. Το πρωί ισιώνεις λίγο τα ρούχα σου και μπαίνεις στο γραφείο με λίγο πιο ανακατεμένα μαλλιά απ’ ότι συνήθως.

Σχολάς την Παρασκευή και φορτώνεις το ποδήλατό σου σε ένα τρένο. Κατεβαίνεις σε απόσταση δυο ημερών από το σπίτι σου. Πεταλάρεις, κοιμάσαι στο σκοινάκι σου, ξαναπεταλάρεις, και απλά πας λίγο πιο κουρασμένος, και χαρούμενος, για δουλειά την Δευτέρα.

Κάντο θεματικό, την διαδρομή ενός διάσημου αγώνα, τα χνάρια μιας μάχης της αρχαιότητας, την γενέτειρα του προπρο-πάπου σου.

Οι εναλλακτικές είναι ατελείωτες.

Τα δυο πράγματα που λέει ο συμπαθής Alastair είναι: η περιπέτεια είναι για όλους, δεν υπάρχουν άνθρωποι ιδικών προδιαγραφών, είναι κάτι που στα δικά του μέτρα μπορεί να κάνει ο καθ’ ένας. Και δεύτερον το όλο πράγμα είναι στάση ζωής, τα ωράρια, η φυσική κατάσταση, τα χρήματα, οι υποχρεώσεις είναι εμπόδια που περισσότερο εμείς και οι φόβοι μας βάζουμε σαν εμπόδιο.

Το πιο δύσκολο απ’ όλα είναι να κάνεις αυτό το πρώτο βήμα από την πόρτα σου.

Υ.Γ. Ένα ωραίο που γράφει κάπου είναι ότι του πήρε κάμποσο να αποβάλει αίσθηση αμηχανίας που είχε στην αρχή. Ότι δηλαδή κάνει κάτι χωρίς συγκεκριμένο σκοπό. Αλλά τα παιδιά παίζουν απλά μόνο για το παιχνίδι, και μέσα από αυτό μαθαίνουν και αναπτύσσονται. Οι μεγάλοι σταματάνε να αναπτύσσονται ακριβώς επειδή δεν κάνουν πράγματα χωρίς σκοπό, απλά επειδή έχουν πλάκα.

akis_trevor
26/11/2014, 19:41
χμμμ...
ειναι αυτο το κλασικο που σε τρωει η ρουτινα,η καθημερινοτητα,το "που να τρεχεις μωρε τωρα" κλπ..ωρες ωρες τρωω κατι φλασιες και κατα καποιο τροπο κανω αυτο που λεει και το αλλο θεμα:?καιω βενζινη χωρις λογο.δεν λεει και πολλα να καψεις 2-3-5 ευρω να κανεις μια βολτα γυρω γυρω αλλα νιωθεις να ξεφευγεις λιγο,να κανεις κατι..
ειναι πολυ ωραια προσεγγιση αυτη που εγραψες και πρεπει εστω και μια στο τοσο να το βλεπουμε ετσι και να το κανουμε..:beer:

amyroukai
26/11/2014, 19:47
Αυτό είχαμε κάνει με τις "εκπλήξεις" του Θεόφιλου αλλά μας έφαγε η κρίση :)

πυξιδας990
26/11/2014, 19:55
οταν δεν εχεις οικογενεια ειναι πανευκολο,
οταν εχεις ειναι αιτια πολεμου.
γι αυτο μια στο τοσο κανουμε τον κατασκοπο.
ενα βολτακι,με καφεδακι-εφημεριδα ανεβαζει.................

akis_trevor
26/11/2014, 19:56
Αυτό είχαμε κάνει με τις "εκπλήξεις" του Θεόφιλου αλλά μας έφαγε η κρίση :)

ναι ρε φιλε....εκδρομες εκπληξη,μπραβο...και πολυ σας χαιρομουν...:beer:

skylaros
26/11/2014, 20:38
Να βγάλουμε έξω ότι οι περισσότεροι δεν έχουν μαντήλι να κλάψουν. Ότι η ανεργία βαράει κόκκινα εδώ και χρόνια. Ότι υπάρχουν έστω λίγο χρήματα για να το κάνεις. Είμαι περίεργος τι δουλειά θα είναι αυτή που θα σκάσεις την άλλη μέρα μετά από πεζοπορία και ύπνο στο ύπαιθρο, πτώμα και μέσα στην μπίχλα και δε θα στην πουν... Με τα ωράρια που παίζουν αν έχεις δουλειά δεν έχεις τα κουράγια να πας για κατούρημα όταν γυρίζεις σπίτι, πόσο μάλλον αν ξέρεις πως την επόμενη μια από τα ίδια... Καλή σαν ιδέα για φοιτητές για χομπίστες, διαφορετικά άντε να το κα΄νεις δύο φορές και τέλος.

akis_trevor
26/11/2014, 20:44
Να βγάλουμε έξω ότι οι περισσότεροι δεν έχουν μαντήλι να κλάψουν. Ότι η ανεργία βαράει κόκκινα εδώ και χρόνια. Ότι υπάρχουν έστω λίγο χρήματα για να το κάνεις. Είμαι περίεργος τι δουλειά θα είναι αυτή που θα σκάσεις την άλλη μέρα μετά από πεζοπορία και ύπνο στο ύπαιθρο, πτώμα και μέσα στην μπίχλα και δε θα στην πουν... Με τα ωράρια που παίζουν αν έχεις δουλειά δεν έχεις τα κουράγια να πας για κατούρημα όταν γυρίζεις σπίτι, πόσο μάλλον αν ξέρεις πως την επόμενη μια από τα ίδια... Καλή σαν ιδέα για φοιτητές για χομπίστες, διαφορετικά άντε να το κα΄νεις δύο φορές και τέλος.

σε μερικα συμφωνω,σε αλλα οχι τοσο :D
το οικονομικο ειναι ενα μεγαλο θεμα.
παντως και μια φορα στο τοσο να το κανεις,ενα σ/κ σε καποιον φιλο-συγγενη-χωριο-καμπινγκ-κατι να πας νομιζω ειναι κατι.να δεις πραγματα,να αλλαξεις συνηθειες να ξεφυγει το μυαλο...
αυτο θεωρω πως ειναι το ποιντ...

taisteal
26/11/2014, 21:03
Το οικονομικο στις περισσοτερες περιπτωσεις που γνωριζω προσωπικα ειναι η δικαιολογια,γιατι και προ κρισης το ιδιο μιζεροι ηταν..
Οσοι εκαναν γουστα πριν,κανουν και τωρα και εχουν περιορισει καπου αλλου τα εξοδα.
Εννοειται ολοι εχουμε φαει στριμωγμα,αλλα οταν θελεις κατι το καταφερνεις,οταν δεν θες ψαχνεις δικαιολογιες.

doctoras
26/11/2014, 21:18
Αυτό ακριβώς που αναφέρει. Η περιπέτεια, φυσιολατρεια, τοπία, υπάρχει παντού. Όσοι ονειρεύονται και το τολμούν μπορούν να το διασκεδάσουν είτε βρίσκονται στον Αμαζόνιο είτε στην βαγια καλντα..και η Ελλάδα απο πλευράς φυσικού τοπίου εχει πολυ χώρο για εξερεύνηση!!

amyroukai
26/11/2014, 23:39
Να βγάλουμε έξω ότι οι περισσότεροι δεν έχουν μαντήλι να κλάψουν. Ότι η ανεργία βαράει κόκκινα εδώ και χρόνια. Ότι υπάρχουν έστω λίγο χρήματα για να το κάνεις. Είμαι περίεργος τι δουλειά θα είναι αυτή που θα σκάσεις την άλλη μέρα μετά από πεζοπορία και ύπνο στο ύπαιθρο, πτώμα και μέσα στην μπίχλα και δε θα στην πουν... Με τα ωράρια που παίζουν αν έχεις δουλειά δεν έχεις τα κουράγια να πας για κατούρημα όταν γυρίζεις σπίτι, πόσο μάλλον αν ξέρεις πως την επόμενη μια από τα ίδια... Καλή σαν ιδέα για φοιτητές για χομπίστες, διαφορετικά άντε να το κα΄νεις δύο φορές και τέλος.

Αυτό που λέει πάντως, το "ποδήλατο-σκηνή" έχει μικρό κόστος. Τόσοι "τουρ-ντε-φρανς" ρεπλικαίοι κυκλοφορούν, δεν είναι τόσο μακρινό σαν σχέδιο.
Η αλήθεια είναι πως το σκηνικό μηχανή-διανυκτέρευση δάσος-επιστροφή το είχαμε εκτεταμένα συζητήσει αλλά τα γέρικα κορμιά "απαιτούν" δωματιάκι και ντους. Άντε καταφύγιο έστω. Έχω να κάνω σκηνή χειμώνα από το στρατό :)
Δοκιμαστικά πάντως, ένα ΣΚ ταλαιπωρία θα το πήγαινα.

Bob_o_mastoras
26/11/2014, 23:43
Mα πιο ανετα κοιμασαι σε σκηνη. Στρωνει και η μεση. Αμα ειναι χειμωνας και παιζει κρυο βεβαια θα την "ακουσεις" λιγο.

skylaros
27/11/2014, 00:03
Το θέμα δεν είναι να κοιμηθείς στο δάσος και το κόστος είναι όντως μικρό, κάνω ελεύθερο χρόνια και μάλιστα με τον ελάχιστο δυνατό εξοπλισμό. Απλά αν δουλεύεις την επόμενη δε μπορείς να πας κατευθείαν στη δουλειά, πόσο μάλιστα αν έχεις κάνα δωδεκάωρο μπροστά σου να δουλέψεις. Τώρα να το κάνεις μια φορά στους 2-3 μήνες είναι άλλο φρούτο, το ζήτημα είναι να κάνεις συχνές αποδράσεις. Πάντως ναι είναι πολύ ωραία ιδέα και μακάρι να μπορούσαμε οι όσοι γουστάρουμε να κάναμε όσο το δυνατό περισσότερες εκδρομές!

tai
27/11/2014, 00:09
Mα πιο ανετα κοιμασαι σε σκηνη. Στρωνει και η μεση. Αμα ειναι χειμωνας και παιζει κρυο βεβαια θα την "ακουσεις" λιγο.

:nono:Αμα εχεις ενα καλό υπόστρομα που να σε κραταει σε απόσταση απο το εδαφος και το σωστό sleeping bag δλδ για τους βαθμούς θερμοκρασίας που υπαρχουν εκεί που θα πας + 5 τουλάχιστον καβατζα παίζει να κοιμηθείς ποιο ζεστά και απο το σπίτι σου


Το θέμα δεν είναι να κοιμηθείς στο δάσος και το κόστος είναι όντως μικρό, κάνω ελεύθερο χρόνια και μάλιστα με τον ελάχιστο δυνατό εξοπλισμό. Απλά αν δουλεύεις την επόμενη δε μπορείς να πας κατευθείαν στη δουλειά, πόσο μάλιστα αν έχεις κάνα δωδεκάωρο μπροστά σου να δουλέψεις. Τώρα να το κάνεις μια φορά στους 2-3 μήνες είναι άλλο φρούτο, το ζήτημα είναι να κάνεις συχνές αποδράσεις. Πάντως ναι είναι πολύ ωραία ιδέα και μακάρι να μπορούσαμε οι όσοι γουστάρουμε να κάναμε όσο το δυνατό περισσότερες εκδρομές!
αμα το κάνεις την παραμονή του ρεπο, ξυπνάς και πας σπίτι σου το πρωί

tai
27/11/2014, 00:14
να μην ξεχνάμε οτι η Πάρνηθα ειναι τόσο κοντά, που εαν βγείς απο την σκηνή για κατούρημα και απομακρυνθεις λίγο παραπάνω, παίζει να κατουρήσεις τον τοίχο του σπιτιού σου

Bob_o_mastoras
27/11/2014, 00:18
Πολυ προσοχη οποτε οταν πατε για το "χοντρο". :bawl:

Σκυλαρε συμφωνω. Το ειπα ως απαντηση στον Αμυρου απο πανω που ελεγε για γερασμενα κορμια. Κατα τα αλλα το κοβω αδυνατο να κανω μονοημερο freecamping και να δουλευω την επομενη. Δεν εχει νοημα για μενα να εισαι με το αγχος σε τετοιες φασεις. Καλυτερα να πας για καφε στην πλατεια της γειτονιας ή να παρατησεις τη δουλεια (και να εντρυφησεις περισσοτερο στο υποχρεωτικο freecamping :lol: ).

skylaros
27/11/2014, 00:28
tai ναι αυτό είναι εφικτό αλλά πες μου, σου φτάνει μια μέρα ? :( Ρε παιδιά όποτε πάρω τη σκηνούλα, δε μου κάνει καρδιά να γυρίσω. Αν είναι και καλή παρέα μαζί νομίζω πως θα μπορούσα να μένω έτσι μήνες! Το πιο σημαντικό για εμένα είναι το μπάνιο, δε μπορώ να το στερηθώ ούτε μια μέρα και πάντα βρίσκω τον τρόπο να πλένομαι :p Η Πάρνηθα είναι όντως δίπλα όπως τόσα άλλα μέρη :)

kordix
27/11/2014, 07:27
Παρακολουθώ αυτόν τον ωραίο Αγγλάκο εδώ και καιρό. Alastair Humphreys http://www.alastairhumphreys.com/

Έχει κάνει διάφορα, όπως το γύρο του κόσμου με ποδήλατο, (του πήρε 4 χρόνια και πέρασε την Σιβηρία χειμώνα!!!:eyepop::cry: ) πέρασε μια έρημο με τα πόδια σέρνοντας ένα καρότσι ιδιοκατασκευή, κωπηλάτησε τον Ατλαντικό, και κάτι ψηλά ακόμη.

Τον τελευταίο καιρό προωθεί μια ιδέα που μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον.

...
Microandventures
....


Aντώνη αν σε ενδιαφέρει, κάνω 2ωρες πεζοπορείες μεσημεριανές στον Υμηττό. Και ποδήλατο κάνουμε και περπάτημα και φυσικά βόλτες με μηχανή.

Τις Τρίτες κατά τις 3 το μεσημέρι που εχω ενα κενό από υποχρεώσεις, ξεκινάω από το μοναστήρι του Καρέα και περπατάω κανα 2ωρο αποκλειστικά σε μονοπάτια πεζοπορικά, οχι σε χωματόδρομους. Αυτό γίνεται κάθε Τρίτη ακόμα και με βροχή.


Αν κάποιος θέλει να ακολουθήσει ας μου στείλει πμ.

antsoar
27/11/2014, 09:19
Αυτό που λέει πάντως, το "ποδήλατο-σκηνή" έχει μικρό κόστος. Τόσοι "τουρ-ντε-φρανς" ρεπλικαίοι κυκλοφορούν, δεν είναι τόσο μακρινό σαν σχέδιο.
Η αλήθεια είναι πως το σκηνικό μηχανή-διανυκτέρευση δάσος-επιστροφή το είχαμε εκτεταμένα συζητήσει αλλά τα γέρικα κορμιά "απαιτούν" δωματιάκι και ντους. Άντε καταφύγιο έστω. Έχω να κάνω σκηνή χειμώνα από το στρατό :)
Δοκιμαστικά πάντως, ένα ΣΚ ταλαιπωρία θα το πήγαινα.


Σημειώθηκες ;):D


Aντώνη αν σε ενδιαφέρει, κάνω 2ωρες πεζοπορείες μεσημεριανές στον Υμηττό. Και ποδήλατο κάνουμε και περπάτημα και φυσικά βόλτες με μηχανή.

Τις Τρίτες κατά τις 3 το μεσημέρι που εχω ενα κενό από υποχρεώσεις, ξεκινάω από το μοναστήρι του Καρέα και περπατάω κανα 2ωρο αποκλειστικά σε μονοπάτια πεζοπορικά, οχι σε χωματόδρομους. Αυτό γίνεται κάθε Τρίτη ακόμα και με βροχή.


Αν κάποιος θέλει να ακολουθήσει ας μου στείλει πμ.

Πάω να βρω το backpack μου απ' την ντουλάπα :wave2::beer:

antsoar
27/11/2014, 09:56
σε μερικα συμφωνω,σε αλλα οχι τοσο :D
το οικονομικο ειναι ενα μεγαλο θεμα.
παντως και μια φορα στο τοσο να το κανεις,ενα σ/κ σε καποιον φιλο-συγγενη-χωριο-καμπινγκ-κατι να πας νομιζω ειναι κατι.να δεις πραγματα,να αλλαξεις συνηθειες να ξεφυγει το μυαλο...
αυτο θεωρω πως ειναι το ποιντ...


Αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Να κάνεις κάτι που θα σε βγάλει από την βολή σου, comfort zone όπως το λεν και στον Άνω Πλατανιά Ημαθίας :p. Που θα σε φέρει σε επαφή με την φύση που τόσο λείπει στον σύγχρονο άνθρωπο. Όχι επειδή είναι ξεκούραστο, ή βολικό ή τρέντι, αλλά επειδή θα σε κουράσει, θα σε ιδρώσει, θα σε κάνει να πας τα όρια σου λίγο παραπέρα.

Το οικονομικό είναι μεγάλο θέμα. Είμαι δυο χρόνια άνεργος, με υποχρεώσεις πολλές. Την μηχανή την έφαγε η κρίση. Έχω ξεμείνει με ένα σκούτερ. Αν περιμένω να ξαναπάρω μηχανή για κάνω ταξίδια, κλάψτα.

Έφυγα πριν λίγο καιρό με το σκούτερ, έγραψα χιλιόμετρα, κοιμήθηκα στην φύση. Δεν ήταν άνετα, ούτε ξεκούραστα. Είμαι άσχετος από κάμπινγκ, ξεπάγιασα την νύχτα, οδηγούσα όλη μέρα. Αλλά το θυμάμαι σαν ένα από τα ωραιότερα τετραήμερα που έχω περάσει ποτέ.



Και επειδή μου αρέσει η ενέργεια που βγάζουν αυτοί οι άνθρωποι, δείτε και το βιντεάκι από την ομιλία στο Ted https://www.youtube.com/watch?v=xiN6ZU0KFlc

MG-KTiNoS
27/11/2014, 10:28
να μην ξεχνάμε οτι η Πάρνηθα ειναι τόσο κοντά, που εαν βγείς απο την σκηνή για κατούρημα και απομακρυνθεις λίγο παραπάνω, παίζει να κατουρήσεις τον τοίχο του σπιτιού σου

Τώρα άμα σου πω πως ο άλλος χάθηκε στην Πάρνηθα και πήγαν οι διασώστες να τον σώσουν τι θα μου πεις....
:lol:

amyroukai
27/11/2014, 10:38
Σημειώθηκες ;):D
Να το ξέρω λίγω νωρίς να ψωνίσω χειμωνιάτικο υπνόσακκο :)

η Πάρνηθα είναι όντως στον τοίχο του σπιτιού μου. Να δω πότε να αξιωθώ για το χωμάτινο...

antsoar
24/12/2014, 19:04
New Year Resolution ή η δέσμευση της νέας χρονιάς, είναι ένας στόχος που βάζει κάποιος για τον νέο χρόνο. Συνήθως έχει να κάνει με πράγματα που μας κάνουν καλύτερους σε προσωπικό επίπεδο. Να κόψω το κάπνισμα, να αρχίσω να αθλούμαι, να χάσω κιλά, να αρχίσω αυτά τα μαθήματα Ισπανικών που αναβάλω τόσο καιρό.



Για μένα το 2015 θα είναι μια χρονιά Microadventure. 12 "Μικρο-Περιπέτειες" μια για κάθε μήνα του χρόνου.

Απλά πράγματα, και οικονομικά, φαντασία να υπάρχει. Με σκούτερ, με μηχανή, με ποδήλατο, με τα πόδια, με κανό. Δεν έχει σημασία, το ζητούμενο είναι να βγεις από την πεπατημένη, από την άνεση σου. Να βρεθείς πιο κοντά στη φύση, και σε νέα μέρη.

Ακόμα δεν έχω σχεδιάσει το τι και το πως, αλλά είπαμε, φαντασία να υπάρχει. Επίσης αυτό είναι ανοικτή πρόσκληση. Κάθε ιδέα και συμμετοχή δεκτή. Η καλή διάθεση είναι το μόνο προαπαιτούμενο ;) .

Ιδέες και από εδώ http://www.alastairhumphreys.com/microadventures-3/year-microadventure-2/

Εμπρός λοιπόν, μέχρι να καταφέρουμε να κάνουμε αυτό το ταξίδι στο Μάτσου Πίτσου (θα έρθει και αυτό, που θα πάει) ας μην καθόμαστε μέχρι τότε μόνο μπροστά στο λαπτοπ διαβάζοντας τις ιστορίες των άλλων.

Καλή χρονιά σε όλους, πάω να ανοίξω τους χάρτες μου... :D

akis_trevor
24/12/2014, 19:52
:a014:

Eversman
24/12/2014, 20:52
Αντώνη έχουμε πολλές επιλογές για εξερεύνηση/πεζοπορεία/περιπέτεια/ορεινή ποδηλασία γύρω από την Αττική, που δεν εμφανίζονται στους πολιτικούς χάρτες. Πρέπει την επόμενη φορά που θα συναντηθούμε να μιλήσουμε επί τούτου. Παίζει από απλή ημερήσια ολιγόωρη πεζοπορεία στο όρος Αιγάλεω, μέχρι νυκτερινή πορεία στον Κιθαιρώνα και ύπνος με βάρδιες τυλιγμένος σε παρκά, μέσα σε πουρνάρι ... ή στην καλύτερη σε κανά παράπηγμα κυνηγών ;)
Την επόμενη όμως δεν παίζει να πάς για δουλειά ... εγγυημένα :D

antsoar
24/12/2014, 21:01
Αντώνη έχουμε πολλές επιλογές για εξερεύνηση/πεζοπορεία/περιπέτεια/ορεινή ποδηλασία γύρω από την Αττική, που δεν εμφανίζονται στους πολιτικούς χάρτες. Πρέπει την επόμενη φορά που θα συναντηθούμε να μιλήσουμε επί τούτου. Παίζει από απλή ημερήσια ολιγόωρη πεζοπορεία στο όρος Αιγάλεω, μέχρι νυκτερινή πορεία στον Κιθαιρώνα και ύπνος με βάρδιες τυλιγμένος σε παρκά, μέσα σε πουρνάρι ... ή στην καλύτερη σε κανά παράπηγμα κυνηγών ;)
Την επόμενη όμως δεν παίζει να πάς για δουλειά ... εγγυημένα :D


Μου αρέσει, είσαι στο πνεύμα ;):beer::beer:

Eversman
24/12/2014, 21:10
Μου αρέσει, είσαι στο πνεύμα ;):beer::beer:

Έχεις πμ. Μας βλέπω όλους συντόμως στο βουνό :beer:

amyroukai
25/12/2014, 09:01
Οπως το πατε μας βλεπω με πτυοσκαπανο και πριονακι για ορυγματα, φουμο, εξαρτηση και πυρ και κινηση, ανακαταληψη υψωματος και λοιπα ομορφα... :bawl:

Καταταγειτε μας ελεγαν, καταταγειτε...

Eversman
25/12/2014, 11:19
Οπως το πατε μας βλεπω με πτυοσκαπανο και πριονακι για ορυγματα, φουμο, εξαρτηση και πυρ και κινηση, ανακαταληψη υψωματος και λοιπα ομορφα... :bawl:

Καταταγειτε μας ελεγαν, καταταγειτε...

:bawl: :bawl:

Όχι και έτσι ρε σύ .... είπαμε ... μακριά από αυτά πλέον .. μόνο εξερεύνηση πιά :lol:

antsoar
25/12/2014, 17:46
Οπως το πατε μας βλεπω με πτυοσκαπανο και πριονακι για ορυγματα, φουμο, εξαρτηση και πυρ και κινηση, ανακαταληψη υψωματος και λοιπα ομορφα... :bawl:

Καταταγειτε μας ελεγαν, καταταγειτε...


https://www.youtube.com/watch?v=UBh0XrAv8Io :p :lol::bawl:

antsoar
19/01/2015, 09:34
Δεν είχε διανυκτέρευση, αλλά θα το μετρήσω για το πρώτο της χρονιάς :D

329928

329929

329930

antsoar
30/01/2015, 16:48
Λοιπόν εδώ είμαστε πάλι.
Εντάξει το πρώτο μπορεί να το έκλεψα λίγο μιας και δεν είχε διανυκτέρευση, αλλά έχουμε άλλα 11 να πάνε :D.
Έχω σκοπό αυτή τη φορά να τηρήσω την δέσμευση της πρωτοχρονιάς (new year resolution sic! :p ) για μια μικρο-περιπέτεια (microadventure)για κάθε μήνα του χρόνου. Με τον όρο μίκρο-περιπέτεια εννοώ μία τουλάχιστον διανυκτέρευση στη φύση κάθε φορά. Με όσο το δυνατόν χαμηλότερο κόστος, και με τρόπο που να υπάρχει πάντα μια πρόκληση.

Έχω ήδη σκεφτεί κάποια πράγματα, και προσπαθώ να βγάλω ένα πρόγραμμα, αλλά όποια βοήθεια-συμμετοχή-ιδέα είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη. Εξάλλου αυτός είναι και ο λόγος που το δημοσίευσα εξ αρχής. Το θέμα είναι να παρακινήσουμε ο ένας τον άλλον μέσα από αυτό, και ανταλλάσσοντας γνώσεις και εμπειρίες, να στήσουμε ένα γεγονός που θα τρέχει όλο το χρόνο για όποιον ενδιαφέρεται ;)


Μερικά από αυτά που κοιτάζω:

Φεβρουάριος, Πεζοπορικός γύρος Πάρνηθας και διανυκτέρευση στο Μπάφι. (Δείτε παρακάτω για αυτό)

Μάρτιος, Απόβαση Νο1, Γύρος κάποιου κοντινού Νησιού, και στήσιμο σε ερημική παραλία.

Απρίλιος...?

Μάιος, Απόβαση Νο2, Γύρος κάποιου μικρού Νησιού με ποδήλατο. Σκάμε κανονικά στο φέρι με τα ποδήλατα και σακίδια κλπ

Ιούνιος, Πάρνωνας

Ιούλιος, Δρακολίμνη Πάπιγκο

Αύγουστος, Όλυμπος

Σεπτέμβριος?
Οκτώβριος?
Νοέμβριος?
Δεκέμβριος?

amyroukai
30/01/2015, 16:53
Μαρτιο παραλια; δωσε πονο...

akis_trevor
30/01/2015, 19:24
Απρίλιος...?
φορτωσε την σκηνη στο σκουτερ κι ελα για καμπινγ στον κηπο μου.... :D

antsoar
04/03/2015, 14:43
Τελικά ο Φλεβάρης είχε κάτι πεζοπορίες 332021

Ο Μάρτης ξεκίνησε καλά, για να δούμε...
332023

nikos_abel
04/03/2015, 15:10
:a46:

Πάντως (μια που δεν είχα πάρει χαμπάρι το θέμα) κάτι που κάνω εγώ συχνά πυκνά ως micromini adventure, είναι που παίρνω τα πόδια μου παρέα με τον μικρό και "εξερευνούμε" τη γειτονιά.

Τώρα που το λες, καθώς ανοίγει ο καιρός, ας το ξαναξεκινήσω :beer:

antsoar
10/03/2015, 14:46
Για τους Θεσσαλονικείς λάτρεις της περιπέτειας υπάρχει το http://www.adventurefilmfestival.gr/index.php που παίζει στις 25/03/15

Ταινίες μικρού μήκους και ομιλίες με θέμα διάφορες αποστολές σε βουνά θάλασσα και ερήμους :D κρίμα που το χάνουμε οι Αθηναίοι...

antsoar
10/03/2015, 15:03
Εντωμεταξύ από το πρωί σήμερα χαζεύω αυτό http://www.mythicalpeloponnese.gr/blog/%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%89%CF%80%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CF%8C-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%80%CE%AC%CF%84%CE%B9-%CE%B54/

Ευρωπαϊκό Μονοπάτι Ε4, τμήμα Πελοποννήσου

Η ομάδα http://e4-peloponnese.gr/el/ έχει αναλάβει εδώ και δυο χρόνια την εθελοντική συντήρηση, καθαρισμό, και σηματοδότηση του μονοπατιού. Το τμήμα της Πελοποννήσου ξεκινάει από το Διακοφτό και καταλήγει στο Γύθειο μετά από περίπου 300χλμ

:a014::a55:

amyroukai
10/03/2015, 15:32
Εντωμεταξύ από το πρωί σήμερα χαζεύω αυτό http://www.mythicalpeloponnese.gr/blog/%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%89%CF%80%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CF%8C-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%80%CE%AC%CF%84%CE%B9-%CE%B54/

Ευρωπαϊκό Μονοπάτι Ε4, τμήμα Πελοποννήσου

Η ομάδα http://e4-peloponnese.gr/el/ έχει αναλάβει εδώ και δυο χρόνια την εθελοντική συντήρηση, καθαρισμό, και σηματοδότηση του μονοπατιού. Το τμήμα της Πελοποννήσου ξεκινάει από το Διακοφτό και καταλήγει στο Γύθειο μετά από περίπου 300χλμ

:a014::a55:

Να το γυρισουμε ταινια, θα ερθω χονδρος και θα βγω συλφιδα.

kordix
14/03/2015, 21:59
Μια μικρή σόλο βόλτα - περιπέτεια με φουλ λάσπη, από Βάρης Κορωπίου έφτασα Λαύριο μέσα απο καταλασπωμένα δρομάκια.

Σε χείμαρρους που δεν εχω δει ποτέ νερό, σήμερα ετρεχε πολυυυ πράμα. Πρωτόγνωρο τερέν για την περιοχή που συνήθως είναι ξερό. :wave2:

332390

332391

332392

antsoar
17/03/2015, 09:05
Έτσι, βάλτε πράγμα, ότι κάνει ο καθένας όσο μικρό ή μεγάλο δεν έχει σημασία. :)

antsoar
17/03/2015, 09:13
Ίδιο μέρος, άλλο μέσο, με λίγα χρόνια διαφορά.

332477

332478

YianPep
05/04/2015, 23:20
Δύο μέρες Βόρεια και κεντρική Εύβοια,600 χλμ στο σύνολο κάμποσα χωματινα ,συνεχεις εναλλαγές στο τοπίο και το κυριοτερο καλή παρέα:wave2:
333641

antsoar
29/04/2015, 09:08
Μπούθι και ωραία αγγλικά τοπία.

Γνωρίζετε τι είναι τα Bothy? Κάτι σαν τα δικά μας καταφύγια ανάγκης, μόνο που δεν φτιάχτηκαν για αυτό το σκοπό. Παλιά εγκαταλελειμένα κτίσματα σε απομακρυσμένες περιοχές της αγγλικής υπαίθρου. Από μικροσκοπικά μέχρι δίπατα εξοχικά. Χωρίς ανέσεις, ρεύμα, νερό, ή οποιαδήποτε χρέωση. Μόνο την υποχρέωση να σεβαστείς το χώρο για τους επόμενους.
Η εθελοντική ομάδα που τα συντηρεί έχει περίπου 100 κτίρια υπό την εποπτεία της τα περισσότερα στην Σκωτία και Ουαλία.

Τι ωραία ιδέα!

https://vimeo.com/126241724

Λευκάδιος
08/05/2015, 08:16
Πυροφυλάκιο Σκίπιζας στην ΒΔ πλευρά της Πάρνηθας

antsoar
03/07/2015, 13:34
The doorstep mile

Οι Σκανδιναβοί έχουν μια έκφραση που περιγράφει το πιο δύσκολο μέρος κάθε ταξιδιού, "The doorstep mile". Το πρώτο μίλι έξω από την πόρτα σου. Το πρώτο μίλι μακριά από ότι έχεις οικείο, βολικό, ασφαλές. Αν κάνεις αυτό όλα τα άλλα, σιγά σιγά, στα δείχνει στα δείχνει ο δρόμος.

http://www.alastairhumphreys.com/hardest/


Και εδώ μια από τις καλύτερες ιδέες για microadventure, θαλάσσιο καγιάκ και διανυκτέρευση σε καμιά ακατοίκητη βραχονησίδα.

Εθελοντές? :smokin:

https://vimeo.com/12741280

bros400pgm
03/07/2015, 13:43
Μια Τριτη του Ιουνη, που βαρουσαμε μυγες. Ενα βημα απο την πορτα του σπιτιου μας, ανοιγεται το Παναχαικο.
Δυστυχως, η τεχνολογια μας χαλασε λιγο την εικονα.




https://youtu.be/afuk9lKQZsE?list=PLA8uVxmyULfxzxvUMWQ-U5uKeIm3zS9wD

antsoar
04/07/2015, 19:21
Μια καλή solo πεζοπορία πάντα καθαρίζει το μυαλό,

Πρωί Σαββάτου λοιπόν, στο τελεφερίκ της Πάρνηθας με τον εντυπωσιακό πολυέλεο-γλυπτό

338163

πριβέ το βαγονάκι μιας και οι θαμώνες του καζίνο δεν ξεκινούν τόσο πρωι

338164

antsoar
04/07/2015, 19:31
Εντούτοις βγαίνοντας επάνω συνάντησα κάποιους που είχαν έρθει για ποδήλατο ή για ορεινό τρέξιμο. Είναι εντυπωσιακό το πόσος κόσμος έχει βρει διέξοδο στο τρέξιμο τα τελευταία χρόνια.

Το μονοπάτι μέχρι το Μπάφι είναι σχεδόν όλο σε γυμνό τοπίο.

338165

Προσωπικά το απολαμβάνω ίσως και περισσότερο από το κομάτι που είναι χωμένο μέσα στα έλατα.

338166

antsoar
04/07/2015, 19:39
Η καρυδόπιτα στο Μπάφι είναι πάντα μια καλή επιλογή. Εκεί συνάντησα και μια ομάδα Γάλους, πιτσιρίκια 18-22, που είχαν μείνει το βράδυ εκεί. Δεν ξέρω άλλη φυλή που να έχει τόσο μέσα στην νοοτροπία της το outdoor.

338170

Η σήμανση στα μονοπάτια είναι πολύ καλή, αλλά ένας χάρτης είναι πάντα απαραίτητος

338171

antsoar
04/07/2015, 19:40
.
338173

antsoar
04/07/2015, 19:45
Πυροφυλάκιο Σκιπιζα, πεντακάθαρο, εξοπλισμένο με στρώματα και φουσκωτά μαξιλάρια!

338174

και φυσικά τι νόημα θα είχε ένα πυροφυλάκιο με θέα κάτι λιγότερο από αυτό!

338175

antsoar
04/07/2015, 19:48
Δεν γνωρίζω βέβαια αν επιτρέπετε να μείνει κάποιος εκεί το βράδυ χωρίς άδεια, μιας και είναι μέσα στον εθνικό δρυμό :confused:

338176

338177

338178

antsoar
04/07/2015, 19:53
Πηγή Πλατανά,

338179

Ο δρόμος στο απέναντι οδηγεί στο αρχαίο πηγάδι Λημικού. Αν είχα περισσότερο χρόνο, και παρέα θα το επιχειρούσα.

338180

338181

akis_trevor
04/07/2015, 19:58
Α ρε αντωναρε.....:beer:
εχεις πιασει το νοημα...

antsoar
04/07/2015, 20:05
Υπάρχει ασφαλτόδρομος που κάνει έναν πλήρη κύκλο γύρο από την κορυφή της Πάρνηθας, αλλά είναι κλειστός στην κυκλοφορία εδώ και χρόνια. Ειλικρινά ποτέ δεν κατάλαβα το γιατί. Τώρα απλά ερημώνει και λίγο λίγο επιστρέφει στη φύση.

338182

Μετά από 5,5 ώρες πεζοπορίας έφτασα πάλι στο τελεφερίκ. Είδα ωραίες εικόνες, συνάντησα ελάφια, ήπια νερό από την πηγή, και μύρισα άρωμα από φασκόμηλο (ή κάτι τέτοιο γιατί είμαι και άσχετος με αυτά :lol: ) και όλα αυτά δίπλα στην Αθήνα.



338183

amyroukai
04/07/2015, 20:26
ο περιφερειακος ηταν το need for speed των νεανικων μας χρονων... αναμνησεις τρελες :)

ρε φιλε εχω μια φωτο στο ιδιο δεντρο που φαινεται στην πηγη μαζι με τσ αδερφια μου σκαρφαλωμενοι επανω, πρεπει να ημουν 10 τοτε; ω που να παρει...

taisteal
04/07/2015, 20:28
Ωραιος ο Αντουαν :)


:beer::beer::beer:

antsoar
29/08/2015, 21:05
Ναι το ξέρω είναι προμο, αλλά είναι ωραίο.

Βάλτε και ήχο https://vimeo.com/132244795 ;)


(πως το κάνεις να παίζει σε παράθυρο εδώ μέσα; )

antsoar
10/10/2015, 21:45
Δεν είναι micro αλλά είναι ωραίοι
https://youtu.be/0WazFtJSIHk