PDA

View Full Version : περι διχρονιλας,διπλωματος κλπ



dimitrish
28/11/2014, 14:46
καλησπερα παιδια! καταρχας σε λιγο καιρο γινομαι 16 και επιτελους θα παρω το διπλωμα για 50ρι που τοσο θελω. εχω καποιες αποριες ομως
αρχικα μαλλον κλεινω σε καποιο derbi senda/aprilia sx, δεν θελω καθολου παπι εκτος αν ειναι η τελευταια μου επιλογη. ομως αυτα που προανεφερα ειναι διχρονα και απο οσο ξερω βρωμανε πολυ διχρονιλα
θελω να μου πειτε ειναι τοσο πολυ; οτι θα βρωμανε τα ρουχα σου εσενα και του συνεπιβατη(αν υπαρχει, λεμε τωρα) και γενικοτερα μετα απο καιρο δεν αντεχεται.
επισης για το διπλωμα θελω να μου πειτε ποσο καιρο παιρνει περιπου η ολη διαδικασια μεχρι (αν ολα πανε καλα) να εχω στα χερια μου το χαρτι και να μπορω να κυκλοφορω το μηχανακι.
τελος για να προλαβω καποιους δεν θελω τη μηχανη για καγκουριλικια κλπ και εννοειται παντα με κρανος θα μαι. η ασφαλεια προεχει!

ευχαριστω προκαταβολικα!:)

Bladerunner
28/11/2014, 15:08
Δε βρωμάνε αλλά μυρίζουν διχρονίλα! :)

Μεγαλύτερο "πρόβλημα" θα έχει η συνεπιβάτης (πιο κοντά στην εξάτμιση) παρά εσύ.

Για το δίπλωμα δεν έχω ιδέα. Ο δάσκαλος οδήγησης θα σου πει ακριβώς.


δεν θελω τη μηχανη για καγκουριλικια κλπ

Καλά, μην ορκίζεσαι κιόλας! :lol:

dimitrish
28/11/2014, 15:33
Δε βρωμάνε αλλά μυρίζουν διχρονίλα! :)

Μεγαλύτερο "πρόβλημα" θα έχει η συνεπιβάτης (πιο κοντά στην εξάτμιση) παρά εσύ.

Για το δίπλωμα δεν έχω ιδέα. Ο δάσκαλος οδήγησης θα σου πει ακριβώς.

εμενα μαρεσει η διχρονιλα αλλα αμα ειναι να μυριζουν εντονα και τα ρουχα στους αλλους ειναι λιγο ασχημο θαρρω:p
για το διπλωμα λογικα ναι εκτος αν βρεθει καποιος πιτσιρικας σαν εμενα που πηρε διπλωμα 50ρι και γνωριζει.


Καλά, μην ορκίζεσαι κιόλας! :lol:
:lol::lol::D

kostaskk
28/11/2014, 15:56
6 χρονια εχω aprilia sx 50, απειρα χιλιομετρα 3-4 φορες καταλαβα μυρωδιά (μαλλον συμβαίνει μονο οταν φυσαει δυνατος ανεμος απο πισω σου και πας πολυ αργα)

Dbnn
28/11/2014, 16:34
Το διπλωμα δεν νομιζω να βγαινει απο τροχαια πλεον. Οποτε 2 χρονακια υπομονη!

kostaskk
28/11/2014, 16:54
ειχα παρει στα 16 δίπλωμα, σιγα μην πρεπει να εισαι 18 για να οδηγισεις 50αρι

Dbnn
29/11/2014, 12:42
ειχα παρει στα 16 δίπλωμα, σιγα μην πρεπει να εισαι 18 για να οδηγισεις 50αρι

Πριν ποσο καιρο; Η τροχαια δεν βγαζει πλεον διπλωματα. Ψαχτο και εδω μεσα εχει αναφερθει.

Bladerunner
29/11/2014, 14:15
Αυτό που άλλαξε είναι η διαδικασία έκδοσης. Δίπλωμα για 50άρι συνεχίζεις να βγάζεις από τα 16, αλλά κατόπιν εξετάσεων του υπουργείου μεταφορών και όχι από την τροχαία όπως παλαιότερα.

Οι κατηγορίες διπλώματος (http://www.yme.gr/?tid=122&aid=0)

Πληροφορίες για το ΑΜ (http://digenis.gr/diploma-moto_am.htm)

Bob_o_mastoras
29/11/2014, 15:34
Αυτα με τη μυρωδια ειναι φημες! :p
Ενταξει μυριζει λιγο λαδακι η εξατμιση αλλα να μυρισουν τα ρουχα σου ειναι λιγο απιθανο κανοντας απλα βολτες.

lykourgi
29/11/2014, 17:56
Αυτα με τη μυρωδια ειναι φημες! :p
Ενταξει μυριζει λιγο λαδακι η εξατμιση αλλα να μυρισουν τα ρουχα σου ειναι λιγο απιθανο κανοντας απλα βολτες.


Bob (και dimitrish) δυστυχώς δεν είναι φήμες.

Μια χαρά μυρίζουν τα ρούχα. Ισως όχι το ίδιο σε όλα τα μηχανάκια ή όλες τις συνθήκες (πόλη ή μεγαλύτερες ταχύτητες), αλλά μυρίζουν.

Μην φανταστείτε βέβαια ότι πλησιάζεις άλλους ανθρώπους και φεύγουν τρέχοντας, αλλά η μυρωδιά υπάρχει μετά τη βόλτα.

Αυτά από προσωπική εμπειρία.

menelaos46
29/11/2014, 18:54
Μυρίζουν τα ρούχα αλλά αυτό έχει να κάνει με το μηχανάκι, την καύση που κάνει, το λάδι που βάζεις και άλλα πολλά... Πάντως όπως και να έχει μία μικρή μυρωδιά θα την κουβαλάς...

motomaniac
29/11/2014, 19:37
εγω με το scooter δεν μυριζω. η κοπελα μου ναι αλλα δεν το εχει δωσει σημασια (μπορει να μην το καταλαβαινει κιολας..) ο αδερφος με το aprilia sx μια χαρα μυριζει ακομα κι οταν νομιζει οτι δεν μυριζει. και βαζει και castrol συνθετικο.

bikas
29/11/2014, 21:02
Υπάρχει και λάδι μίξης με άρωμα φράουλας που εξομαλυνει την κατασταση.
Εμένα πάντως μου αρέσει η διχρονιλα

CustomBoy
29/11/2014, 21:04
εδω μυρίζουμε εμεις με τα 4χρονα που τσιμπανε λαδακι ,και αυτοι με τα τελικά κατω απο την ουρα(βλεπε κατι cbr) ...:bawl:

Bob_o_mastoras
30/11/2014, 02:18
Ελα ρε παιδια ελεος! Ποσα χρονια διχρονα οδηγουσα. Ενταξει μπορει να μην καταλαβαινα τη μυρωδια αλλα δεν ηταν κατι τραγικο σιγουρα. Ειδικα οσοι καπνιζουν δεν δικαιουνται να μιλαν επ΄ουδενι! Μυριζουν τσιγαρο απο 7 χλμ. Λετε να πειραξει η αναιπεσθητη διχρονιλα;;
Αντε αμα καβαλας καμια παλια enduro λαδιερα του '80 παιζει να εχεις μια εσανς παραπανω αλλα οκ.

Bowleno
30/11/2014, 12:10
Ελα ρε παιδια ελεος! Ποσα χρονια διχρονα οδηγουσα. Ενταξει μπορει να μην καταλαβαινα τη μυρωδια αλλα δεν ηταν κατι τραγικο σιγουρα. Ειδικα οσοι καπνιζουν δεν δικαιουνται να μιλαν επ΄ουδενι! Μυριζουν τσιγαρο απο 7 χλμ. Λετε να πειραξει η αναιπεσθητη διχρονιλα;;
Αντε αμα καβαλας καμια παλια enduro λαδιερα του '80 παιζει να εχεις μια εσανς παραπανω αλλα οκ.


Κααααλά, καβάλα εσύ ως συνεπιβάτης έναν μεζέ και σε κίνηση κιόλας και φανάρια και τότε θα δεις "εσάνς" :bawl:

Bob_o_mastoras
30/11/2014, 14:48
Ο ΜΖες εμπιπτει στην κατηγορια λαδιερας του '80. Η εσανς ειναι μερος της γοητειας του.
Οπως ανεφερε και ενα παλικαρι πιο πανω εχει διχρονολαδα με αρωμα (ακουσα οτι δεν ειναι καλα παντως). Ας παρει ενα τετοιο. :D

dimitrish
30/11/2014, 15:49
πολλα ακουστηκαν, μαλλον μυριζει απο ο,τι καταλαβα αλλα σε κανονικα επιπεδα. τελος παντων δεν με πειραζει πολυ απλα το ειχα σαν απορια γενικοτερα:p
οσο για το διπλωμα σε τι ακριβως διαφερει η προηγουμενη διαδικασια με την τωρινη;

SHOOTER045
30/11/2014, 17:49
Στα.... €€€€€€