PDA

View Full Version : Εκτύπωση φωτογραφιών ;



Ασωτος
29/11/2014, 20:28
Νάμαστε πάλι εδώ Ανδρέα .....


Σαββατόβραδο, τελειώνω σε λίγο από δουλειά και μια και βόλτα δεν παίζει - κατευθείαν για σπίτι ... φλασιά ...

Δε ρωτάω και εδώ, μήπως τα καλόπαιδα (το ...κα... με άλφα) οι κομπιουτεράδες, μήπως ....

Έχω ένα πρόβλημα : θέλω να εκτυπώσω ένα φάκελο με, ας πούμε, 30 φωτογραφίες, βάζοντας σε Α3 όσες περισσότερες μπορώ ή σε διαστάσεις που θέλω εγώ (π.χ. 6 χ 6 ή 8 χ 8εκ), για όλες το ίδιο. Το στάνταρ πρόγραμμα των windows μου δίνει προκαθορισμένο αριθμό (18 ή 60) και δεν βολεύει ..

Υπάρχει κάποιο άλλο προγραμματάκι, κατά προτίμηση free, που να κάνει δουλειά ;

Η λύση επικόλληση σε πίνακα στο word, δεν παίζει λόγω ποσοτήτων και χρόνου - μπορεί να υπάρχουν και δεκαπέντε φάκελοι με 20 ως 160 φωτογραφίες ο καθένας ...


Δοκίμασα το Gimp, αλλά σα γέρος, μπερδεύτηκα περισσότερο ...


Μερσί

tzimidis
29/11/2014, 23:14
Βασικά από άποψης κόστους μελανιὠν , σε συμφέρει να τυπώσεις μόνος σου τόσες φωτογραφίες?

Pan (dvs)
30/11/2014, 07:06
Αν μιλαμε για τοσες φωτο μαλλον δεν σε συμφερει.Ποιο προγραμμα σου βγαζει προκαθορισμενο αριθμο?Μηπως δεν ειδες κατι?Διαλεγεις απο το 1 εως το 30,αν θυμαμαι καλα.

AristidisZ
30/11/2014, 10:53
ρε σεις μιας και είδα το θέμα, ξέρουμε κανέναν να μπορεί να μου τυπώσει μια ευρυγώνια φωτό σε καλή τιμή ;
μιλάω για διάσταση 1.70 x 0.70 περίπου, και κάτι τιμές που είδα μου πέσαν τα αυτιά... (μαλλιά θα έπρεπε να γράψω, αλλά ξέρετε τώρα :p )

Ασωτος
30/11/2014, 11:16
Λοιπόν,


@ Tzimidis : ναι, είναι ασπρόμαυρη εκτύπωση σε laser μηχάνημα


@ Pan : το ίδιο. έχω το φάκελο με τις φωτογραφίες, τον ανοίγω, τις μαρκάρω όλες και με δεξί κλικ πάω εκτύπωση. Μου ανοίγει την εκτύπωση, για να διαλέξω εκτυπωτή, μέγεθος χαρτιού, ποιότητα και στα δεξιά έχει τις προκαθορισμένες διαστάσεις . Ε, αυτές ΔΕΝ ΤΙΣ ΘΕΛΩ. Πηγαίνω αναγκαστικά στο πορτοφόλι, (18 στο Α3) ενώ έχω χώρο για άλλες τόσες - ξοδεύω διπλάσια ποσότητα χαρτιού ..



@ AristidisZ Μη ντρέπεσαι, πες μας την τιμή και σε τι υλικό θέλεις να τυπωθεί. Μπορούμε να βρούμε καλύτερη και φθηνότερη λύση. Σε ποια περιοχή είσαι ;

AristidisZ
30/11/2014, 11:32
@ AristidisZ Μη ντρέπεσαι, πες μας την τιμή και σε τι υλικό θέλεις να τυπωθεί. Μπορούμε να βρούμε καλύτερη και φθηνότερη λύση. Σε ποια περιοχή είσαι ;

Πειραιά είμαι

έχω μπλεχτεί λίγο με τις ποιότητες, με τον καμβά, με τα τελάρα...

εν ολίγοις, αυτό που θέλω να κάνω είναι να καλύψω με μια φωτό την παρακάτω "καλλιτεχνεία" στον τοίχο της κρεβατοκάμαράς μου

327679

κάθε ιδέα (οικονομική) καλοδεχούμενη !

Billymuse
30/11/2014, 11:35
Πειραιά είμαι

έχω μπλεχτεί λίγο με τις ποιότητες, με τον καμβά, με τα τελάρα...

εν ολίγοις, αυτό που θέλω να κάνω είναι να καλύψω με μια φωτό την παρακάτω "καλλιτεχνεία" στον τοίχο της κρεβατοκάμαράς μου

327679

κάθε ιδέα (οικονομική) καλοδεχούμενη !

Ναι αλλα πές και στο παιδί τι θες να εκτυπώσεις...

327680

Bradipous
30/11/2014, 12:36
Πειραιά είμαι

έχω μπλεχτεί λίγο με τις ποιότητες, με τον καμβά, με τα τελάρα...

εν ολίγοις, αυτό που θέλω να κάνω είναι να καλύψω με μια φωτό την παρακάτω "καλλιτεχνεία" στον τοίχο της κρεβατοκάμαράς μου

327679

κάθε ιδέα (οικονομική) καλοδεχούμενη !

Πηγαινεις ικεα/πρακτικερ/μερου μερλιν δεν ξερω τι εχεις εκει και παιρνεις εναν ετοιμο πινακα ή εναν κουβα μπογια.

AristidisZ
30/11/2014, 13:03
Πηγαινεις ικεα/πρακτικερ/μερου μερλιν δεν ξερω τι εχεις εκει και παιρνεις εναν ετοιμο πινακα ή εναν κουβα μπογια.

δεν έχουν στη διάσταση / σχέδιο που θέλω...