PDA

View Full Version : οι υπερηλικες........κινδυνος που περπαταει...



georgezzr600
29/11/2014, 21:52
σημερα το μεσημερι στην οδο κων.καραμανλη εν Θεσσαλονικη....
δε φτανει που δουλευω και το Σαββατο .....έιχα και μάθημα στο πανεπιστημιο...με τη ψυχη στο στομα να κλεισω τα ταμεια στην επιχειρηση..
να κανω τις πληρωμες...να κοιταω και το ρολοι... να μην αργησω..αλλα πως να μην αργησω..
ηξερα ότι με το κουτι απλα δεν θα παρκαρα κατω στα πανεπιστημια,οπως εγινε και πριν ενα μηνα περιπου.ετσι λοιπον η αποφαση παρθκε με λιγο φοβο...
ηταν που ηταν μισοξελιγωμενη η μπαταρια...ηταν που ηταν η διψα γιατι λογω δουλειας -χρονου και καιρου ειχα να καβαλησω τη γρια πανω απο μηνα...
ειπα να παω στη δουλεια με τη μηχανη...
εκει στην αρχη λοιπον της καραμανλη (τονιζω πανω στη καραμανλη...ναι εκει στο δρομο με τη νησιδα και τις τρεις λωριδες,ασχετα τα παρκαρισμενα...)και ΕΝΩ ΕΝΩ ΕΧΩ ΠΡΑΣΙΝΟ ΦΑΝΑΡΙ...ενας τυπος γυρω στα 65 αποφασισε οτι πρεπει να περασει το δρομο.
ημουν στη δεξια λωριδα και πηγαινα παρα πολυ συντηρητικα κοντα στα 25-30 και κρατουσα τουλαχιστο 20 μετρα απο το μπροστα αυτοκινητο γιατι ο δρομος ηταν βρεγμενος και γλιστερος.
ξαφνικα βλεπω το φορτηγακι που ηταν μπροστα και αριστερα απο μενα να φρεναρει κοκκαλο μπροστα απο το φαναρι.
η πρωτη μου αντιδραση ηταν να δω αν εκανα πατατα και αναψε κοκκινο και εγω δεν καταλαβα.πρασινο κανονικα..και ξαφνικα βλεπω το παππου να περναει μπροστα απο το φορτηγακι οπου κορναρε αλλα παππου τιποτα....
κορναρω παταω φρενο.γλυσταρει η μηχανη μου φευγει πεφτω σερνομαι ακουω κατι φωνες μαλλον απο καμμια θειτσα που με ειδε να πεφτω και αρχισε τα μοιρολογια και ενω ειμαι μεσα στη μεση του δρομου η μηχανη παιρνει και το παππου παραμαζωμα.
το αποτελεσμα?
ο παππους να μου λεει οτι ειναι χρυση αυγη τυφλα μεθυσμενος και στο κοσμο του εγω με χτυπημενο γονατο και σκισμενο τζιν, η μοτο μεσπασμενα ολα τα πλαστικα της ο κοσμος να προσπαθει να του πει οτι ρε παππου που πηγαινεις??
περασες με κοκκινο...
ενας ταριφας ο οποιος ηταν πισω μου και ειδε ολη τη φαση ευτυχως σταματησε και μου ειπε οτι αν χρειαστει θα ερθει μαρτυρας.
η απολυτη απογοητευση ηταν οτι ο παππους αρχισε να μου λεει οτι ασυναρτησιες μπορει να λεει ενας μεθυσμενος και εγω να ειμαι ετοιμος να βαλω τα κλαματα...
δεν φωναξα αστυνομια γιατι παρολο που ειχα και μαρτυρες οτι ο παππους ειναι σαλτα αδικα θα εχανα το χρονο μου.ουτε αποζημιωση θα επερνα ποτε απο αυτον ουτε τιποτα.
παντα κρανος γαντια μπουφαν και μποτες....
αν φορουσα και παντελονι δεν θα ειχα παθει απολυτως τιποτα.
απλα ειναι αδικο....να οδηγας με τοση προσοχη ,να προσπαθεις να εισαι οσο το δυνατον πιο τυπικος και να ερχεται καποιος και να σου κανει ζημια και σωματικη και οικονομικη και να μην μπορεις να τον στειλεις στο ταφο γιατι ειναι μεθυσμενος.....
και αν ερχοντανη αστυνομια τι θα γινονταν?θα μου ελεγε να του κανω μυνηση και κατσε και περιμενε και πληρωνε δικαστηρια και στο φιναλε...σιγα να μην ειχε λεφτα να με αποζημιωσει(ο τυπος φαινονταν απο εκεινους που κυκλοφορουν ολη μερα μεθυσμενοι και ρακκενδυτοι...
παντα ορθιοι μαγκες και με εξοπλισμο..

taisteal
29/11/2014, 22:12
Ειναι ενα προβλημα η περιορισμενη αντιληψη των ηλικιωμενων..
Αν ηταν και μεθυσμενος αστο να παει...
Περαστικα

nihristo
29/11/2014, 22:46
Περαστικά και αγύριστα φιλαράκι. Εμένα παππούς έτσι πήγε να με σκοτώσει περνώντας δολοφονικό κόκκινο με ένα φορτηγάκι. Όταν πήγα να του ζητήσω τα ρέστα με ρώτησε "τι σου κανα παλικάρι μου;". Δεν πήρε χαμπάρι τι έγινε..

slzr
30/11/2014, 00:12
Περαστικά φίλε!!! Δεν βγάζεις άκρη....

(...Ελπίζω να μη μου διαγράψουν κι αυτό το μήνυμα/ περίεργα πράγματα :confused:)

Pan (dvs)
30/11/2014, 07:10
Ζωα,παιδια,αφηρημενοι,μεθυσμενοι....ειναι μια πραγματικοτητα.Μαθαινουμε να ζουμε με αυτην.
Αν δεν ηταν αυτος θα ητανε,κατι αλλο.


Ευτυχως γλυτωσες τα χειροτερα.:beer:

amyroukai
30/11/2014, 08:18
Είναι και η ασφαλτος στο σαλονικα τα χάλια της...

Περαστικά και αγύριστα.

MG-KTiNoS
30/11/2014, 08:35
1. AΝ είχες και ABS....
2 Αυτά που είπε για τη ΧΑ σήκωναν μήνυση από μόνα τους
(απειλή κατά της ζωής) και έκανες πάρα πολύ άσχημα που
τον άφησες γιατί πολύ αέρα έχει πάρει ο κώλος τους.
3 Ίσως αν δεν οδηγούσες με τόση προσοχή και με τόσο άγχος
να ήταν λίγο πιο καλά?

Αφού δεν έπαθες τίποτα στα @@ σου όλα
μάθε απ ότι έγινε και πάμε για άλλα...
;)

lykourgi
30/11/2014, 08:57
Κακό πράγμα το ποτό.......................

Όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες.

Περαστικά σου.

georgezzr600
30/11/2014, 11:01
παιδια σας ευχαριστω.
θελωω να τονισω πως δεν ανεβασα αυτην την εμπειρια ουτε για να κλαφτω,ουτε για να δειξω οτι να κοιταξτε προσεχετε και να εχετε τα ματια σας ανοιχτα.
η κακια στιγμη ειναι παντα μια κακια στιγμη.και οσο και να προσεχεις,μα οσο και να προσεχεις παντα θα υπαρχουν οι ασταθμητοι παραγοντες.
εγραψα γιατι πραγματικα εχει διαφορετικη βαρυτητα τα λογια ενος μοτοσυκλετιστη απο τα λογια καποιου αλλου.
ξαναλεω να βγαινουμε παντα εξοπλισμενοι.σε ταχυτητες πολης (τουλαχιστο αυτο εχω ζησει) ο εξοπλισμος προστατευει και μαλιστα παρα πολυ.
και να θυμαστε...οσο μα οσο προσεκτικοι να εισαστε παντα θα υπαρχει ενας αηττητος...

7Tolis
30/11/2014, 11:27
Ο άνθρωπος χτύπησε; Ίσως να έπρεπε να φωναξεις την τροχαία για να γίνει καταγραφή ώστε, να μην αντιμετωπισεις την κατηγορία, εγκατάλειψη στο άμεσο μέλλον . Στο λέω αυτό γιατί κάποια στιγμή ο παππούς θα ξεμεθυσει. Επίσης, με την καταγραφή, ίσως να τον πήγαιναν στο τμήμα για προστασία μέχρι να ξεμεθυσει και μετά να φύγει. Με την προστασία, αποφεύγονται επαναλαμβανόμενα συμβάντα που θα μπορούσε να προκαλέσει ο ίδιος σε κατάσταση μεθης.

makaros33
30/11/2014, 18:35
Ο άνθρωπος χτύπησε; Ίσως να έπρεπε να φωναξεις την τροχαία για να γίνει καταγραφή ώστε, να μην αντιμετωπισεις την κατηγορία, εγκατάλειψη στο άμεσο μέλλον . Στο λέω αυτό γιατί κάποια στιγμή ο παππούς θα ξεμεθυσει. Επίσης, με την καταγραφή, ίσως να τον πήγαιναν στο τμήμα για προστασία μέχρι να ξεμεθυσει και μετά να φύγει. Με την προστασία, αποφεύγονται επαναλαμβανόμενα συμβάντα που θα μπορούσε να προκαλέσει ο ίδιος σε κατάσταση μεθης.

σωστός μιας και παραλίγο παθών πριν απο κάνα 2 χρόνια με το κουτί όμως

STOYBI
30/11/2014, 19:18
Επρεπε να φωναξεις αστυνομια να καταγραφει το συμβαν απο την στιγμη που υπηρχε εστω και η παραμικρη επαφη.......

Και προσοχη καλως η κακως...... Οι μεγαλης ηλικιας ανθρωποι εχουν πια "νομο" οταν περνανε τον δρομο οτι πρπει να τους προσεξουν και οχι να προσεξουν οι ιδιοι......

georgezzr600
01/12/2014, 11:54
συγνωμη και δε θελω να φανω αγενης.επειδη ο μπαρμπας αποφασισε να κυκλοφορει πιτα και να κανει οτι του καπνισει πρεπει εγω να σκοτωθω???
δε ξερω τι λεει ο νομος και τι θα επρεπε να λεει,εγω ξερω οτι αξαφνα βρεθηκε μπροστα μου ενας τυπος σε κατασταση μεθης...και για να μην τον χτυπησω εγω ΕΠΕΣΑ.
επισης ξερω οτι αν ειμαι μεσα στη θεση του οδηγου σουρωμενος και πεσει πανω μου νταλικα που ο οδηγος κοιμοταν θα τη πληρωσω εγω γιατι ημουν μεθυσμενος.
εγω ξερω οτι τωρα πρεπει να δωω κανενα 300ρι για να φτιαξω τη μοτο .και το κυριοτερο το παιδι μου που ειναι 50 ημερων θα με ξαναδει στο σπιτι...
τωρα αν παππυς εχει το νομο με το μερος του το γραφω μη πω που...

Vice
01/12/2014, 12:31
Περαστικά και απο εμένα. Κακώς που δεν φώναξες την τροχαία, έχει απολυτο δίκιο ο 7tolis. Μπορεί να έχεις μπλεξίματα απο εκει που δεν το περιμένεις.
Με τα οικονομικά προβλημματα που αντιμετωπίζουν πολλοί δεν ξέρεις που μπορεί να φτάσουν για να σου πάρουν 2-5-10 ευρώ. Ξερω επαγγελματίες "παππούδες" που ζούνε απο αποζημιώσεις ασφαλειών με τέτοιες κομπίνες.

7Tolis
01/12/2014, 15:45
συγνωμη και δε θελω να φανω αγενης.επειδη ο μπαρμπας αποφασισε να κυκλοφορει πιτα και να κανει οτι του καπνισει πρεπει εγω να σκοτωθω???
δε ξερω τι λεει ο νομος και τι θα επρεπε να λεει,εγω ξερω οτι αξαφνα βρεθηκε μπροστα μου ενας τυπος σε κατασταση μεθης...και για να μην τον χτυπησω εγω ΕΠΕΣΑ.
επισης ξερω οτι αν ειμαι μεσα στη θεση του οδηγου σουρωμενος και πεσει πανω μου νταλικα που ο οδηγος κοιμοταν θα τη πληρωσω εγω γιατι ημουν μεθυσμενος.
εγω ξερω οτι τωρα πρεπει να δωω κανενα 300ρι για να φτιαξω τη μοτο .και το κυριοτερο το παιδι μου που ειναι 50 ημερων θα με ξαναδει στο σπιτι...
τωρα αν παππυς εχει το νομο με το μερος του το γραφω μη πω που...

Προς Θεού δεν σε κρίνω ουτε ήθελα να έρθω σε αντιπαράθεση.Ειναι κατα κάποιον τρόπο το πρωτόκολλο που ισχύει σε αυτές τις περιπτώσεις γιατι ο διάολος έχει πολλά ποδάρια και κατα κάποιον τρόπο το θεωρώ και απο μέρους μου σωστό.Στη τελική γιαυτό πληρώνουμε την ασφάλεια για να μην έχουμε νταραβέρια αργότερα.Το ό,τι ήσουν σε λεωφόρο (αν δεν κάνω λάθος), είναι με το μέρος σου να ξέρεις.αλλο ή οδός τάδε και άλλο η λεωφόρος τάδε οσον αφορά τους πεζούς,μέθη ή μη.

αν θίχτηκες,σε πνίγει το δίκιο κλ ,το κατανοώ ,απλά έγραψα καλοπροαίρετα για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων.

Δεν θεωρώ ο,τι φταίς.Ηταν μια άτυχη συγκυρία οπου ο ένας ήταν πεζός και εσύ με όχημα.Αν θες τη γνώμη μου εμπειρικά,ο πεζός φταίει στις περισσότερες περιπτώσεις.

toyar
01/12/2014, 16:15
δυστυχως η μοτοσυκλετα σε αφηνει εκτεθειμενο απεναντι σε καθε μεθυσμενο, αφηρημενο, απροσεκτο, βλακα ειτε οδηγο ειτε πεζο
πιτσιρικος γνωστος μου που ειχε φαει τα μουτρα του ενα σωρο φορες με αυτοκινητο και μηχανη σκοτωθηκε πριν χρονια οταν τον πηρε παραμαζωμα παππους με bmw ενω ηταν σταματημενος στο φαναρι μερα μεσημερι και σε δρομο με απλετη ορατοτητα:(

OldMan
01/12/2014, 17:24
Ειναι ενα προβλημα η περιορισμενη αντιληψη των ηλικιωμενων..
Δεν αντελήφθην το πνεύμα σας, κύριε...:D


Αν ηταν και μεθυσμενος αστο να παει...
Βλ. ως άνω...:D

taisteal
01/12/2014, 23:53
Δεν αντελήφθην το πνεύμα σας, κύριε...:D


Βλ. ως άνω...:D


Οι παροντες εξαιρουνται αγαπητε κυριε

:lol::lol:

spyrakos35
02/12/2014, 07:16
Αν θες τη γνώμη μου εμπειρικά,ο πεζός φταίει στις περισσότερες περιπτώσεις.

ναι αλλά έχει το νόμο μαζί του

Bowleno
02/12/2014, 08:15
ναι αλλά έχει το νόμο μαζί του

Μην είσαι σίγουρος....

georgezzr600
02/12/2014, 09:50
οχι προς Θεου δεν θιχτηκα με αυτο που ειπες ουτε απαντησα με μενος προς το μερος σου.
καμμια σχεση.
αλα οντως ειμαι παρα πολυ αγανακτισμενος

georgezzr600
02/12/2014, 09:52
να στε καλα παιδια .ολοι!
τα ειπα τα θυμηθηκα φουντωσα και ξεθυμανα.
αντε παμε για αλλα ευχαριστα τωρα!!!

DAN_DAN
04/12/2014, 09:00
Περαστικά! Πάντως, στη θέση σου, (επειδή μου έχει συμβεί κάτι παρόμοιο) θα ενημέρωνα την ασφαλιστική μου για το τι έγινε