PDA

View Full Version : Είναι εφικτό λέτε ? Ζητούνται πληροφορίες για ταξίδι .



The_Scientist
30/11/2014, 08:39
Σχεδιάζω για το ερχόμενο καλοκαίρι το παρακάτω ταξίδι :

327676


Η ιδέα είναι το πρώτο σκέλος του ταξιδιού να είναι mainstream Ευρώπη και στο δεύτερο σκέλος να δούμε μέρη διαφορετικά από το Ευρωπαικό στερεότυπο.
Ενδεχομένως να αντιστραφεί το πλάνο, και να ξεκινήσουμε αντίστροφα, από Β. Αφρική και να γυρίσουμε από Ευρώπη.
Θα είμαστε 2 άτομα 1 μηχανή.

Ο βασικός περιορισμός του ταξιδιού είναι χρονικός, λόγω περιορισμένης άδειας από τη δουλειά.
Βγαίνει λέτε σε 16-18 ημέρες ?
Όπως καταλαβαίνετε, θα απαιτηθεί και λίγος τουρισμός λόγω γυναίκας συνεπιβάτη :)

Οποιαδήποτε πληροφορία - συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη ειδικά για το κομμάτι της Β. Αφρικής


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

xarisiero
30/11/2014, 09:44
Να την και η έκπληξη λοιπόν.......:a20:
Πολύ όμορφο φαίνεται, και σίγουρα κάτι διαφορετικό με πολλά και διαφορετικά μέρη και εικόνες.....

Γνώμη μου, καντο χωρίς δεύτερη σκέψη...Πιστευω ομως οτι πρέπει να ειναι μινιμουμ 20ημερο...εχεις και τα πλοία ρε γμτ, τα οποια δεν συνδυάζονται πάντα με διανυκτερευσεις για να γλιτώσεις χρονο....

Πόσα χλμ το υπολογίζεις περίπου.....

Αν τελικά το επιχειρήσεις ελπίζω να μην μας στερήσεις ένα όμορφο ταξιδιωτικό.....:a014:

The_Scientist
30/11/2014, 10:23
Περίπου 5.500 χμ βγαίνει συνολικά χωρίς να υπολογίζω τα Αθήνα - Πάτρα.
Καλό είναι να συνυπολογίσω και ένα 10% επιπλέον σε μικροαποστάσεις που μπορεί να προκύψουν στην πορεία, άρα χοντρικά βγαίνει 6.000 χμ στα ξένα και κάτι ψιλά εδώ για Αθήνα - Πάτρα.

Από το πρωί το μελετάω και δύσκολα το βλέπω να πέφτει από τις 20 μέρες δυστυχώς...
Για την ακρίβεια 21 ημέρες μου βγαίνει, με 3 ημέρες μοιρασμένες ενδιάμεσα χωρίς χιλιόμετρα για ξεκούραση - τουρισμό.

panavour
30/11/2014, 10:38
To ταξιδι δεν βγαινει ουτε σε 20 μερες ειδικα με γυναικα συνεπιβατη και ειδικα στην Αφρικη.Ασε που στην Αφρικη με τις παρουσες συνθηκες μπορει να ειναι και επικινδυνο.

zandesiro
30/11/2014, 10:39
Απο το wikitravel...

"The realistic and most secure way to reach Algeria by car is across the Tunisian border. The Mauritanian and Malian borders present some security problems, and the Moroccan border is closed.
If you want to get into Algeria from Niger or from the Tozeur border post in southern Tunisia, you'll have to contract an official guide to accompany you across the Saharan routes; otherwise, police will not allow you to get into Algeria with your car. There are no problems if you want to get into Algeria from the Tunisian border posts in the north. As of November 2014 the border to Morocco is still closed and not scheduled to open any time soon."

AXL954
30/11/2014, 10:49
Καλημερα

Πολύ όμορφο ταξίδι. Αν το καταφέρεις, που στο ευχομαι ΟΛΟΨΥΧΑ, όπως λέει και ο xasisiero, μην μας ξεχάσεις.

Τώρα, επί του πρακτέου. 6000 χλμ/16 ημέρες (διότι αφαιρώ πάτρα-Ανκόνα-Πατρα), βγαίνουν περίπου 375 χλμ την ημέρα. Σε απόλυτο νούμερο δεν είναι πολλά, τουλάχιστον σε ότι αφορά το ευρωπαϊκό "mainstream" κομμάτι. Άρα όπως πολύ σωστα υπολόγισες, θέλεις 20 για να είσαι μέσα. Επίσης θα πρέπει να λάβεις υπόψιν τις αντοχές της συνεπιβάτιδας (μπορεί να μην αντέξει τέτοιο ρυθμό), αλλά και... τις "ιδιαίτερες ημέρες" οι οποίες μπορεί να επηρεάσουν σε μεγάλο βαθμό τον ρυθμό.

Για το σκέλος της Βορείου Αφρικής δεν έχω καμία ιδέα τι μπορεί να παίζει. Νομίζω όμως ότι δεν πρέπει να διατρέχει εξαιρετικούς τουλάχιστον κινδύνους αλλά πρέπει να το ψάξεις πάρα πολύ.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι τα πλοία. Θέλεις πλοίο να πας Ιταλία, πλοίο να περάσεις το Γιβραλταρ (οκ ειναι πιο πολύ πορθμείο), πλοίο να περάσεις Σικελία, καραβάκι για νοτια Ιταλία, πλοίο για να περάσεις Ελλάδα. Αυτό από μόνο του μπορεί να σε πιέσει πολύ χρονικά γιατί όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω, δεν κουμπώνουν συνήθως με τις προγραμματισμένες διανυκτερεύσεις, οπότε μπορεί να σε τραβήξουν ακόμα παραπέρα. Επίσης θα σε φορτώσουν με αρκετό κόστος.

Και μιας και μας ανάβεις φωτιές κυριακάτικα, με τι κόστος το υπολογίζεις? Έτσι για να ονειρευόμαστε και εμείς...

xarisiero
30/11/2014, 10:51
3 ημέρες μοιρασμένες ενδιάμεσα χωρίς χιλιόμετρα για ξεκούραση - τουρισμό.

Πράγμα που για τα δικά μου γουστα κρίνεται απαραίτητο ειδικά με γυναίκα συνοδό αλλιώς ετοιμάσου για σκηνικά θεότρελης σκληροκ00λιασης.......και....:a16:

Εύχομαι πάντως να καταφέρεις να βρεις τις παραπάνω μέρες που χρειάζονται και να το πραγματοποιησεις γιατί οι προορισμοί υπόσχονται πολλά....

Ισως ένας τρόπος για να μειώσεις τις μέρες ειναι να κινηθείς λιγο γρηγορότερα στο ευρωπαϊκό κομματι και να δώσεις περισσότερο χρόνο στην Αφρικη που ετσι και αλλιώς δεν μπορεις να κινηθείς τοσο γρηγορα

AXL954
30/11/2014, 10:54
Απο το wikitravel...

"The realistic and most secure way to reach Algeria by car is across the Tunisian border. The Mauritanian and Malian borders present some security problems, and the Moroccan border is closed.
If you want to get into Algeria from Niger or from the Tozeur border post in southern Tunisia, you'll have to contract an official guide to accompany you across the Saharan routes; otherwise, police will not allow you to get into Algeria with your car. There are no problems if you want to get into Algeria from the Tunisian border posts in the north. As of November 2014 the border to Morocco is still closed and not scheduled to open any time soon."

και με αφορμή την παραπάνω πολύ σημαντική πληροφόρηση, πρέπει να εξετάσεις πολύ σοβαρά και το κομμάτι "μπαίνει μηχανή - βγαίνει μηχανή", το οποίο μπορεί να περιλαμβάνει περίεργα τελωνεία, μπαξίσια, λάδια ξύδια...και ατελείωτες ώρες...

zandesiro
30/11/2014, 11:12
Αλγερια μπαινεις μονο απο Ισπανια με φερι....Απο Μαροκο με τιποτα...!

Το εχω κανει ως το Μαροκο οδικος απο Βενετια και γυρισα με καραβι Ταγγερη-Γενοβα....(δες στην υπογραφη μου).

Προτεινω να κανεις το ιδιο...Ειναι ομορφη διαδρομη..Ασε την Αλγερια για καποια αλλη στιγμη που τα πραγματα θα ειναι πιο καλα!

Για την Τυνησια μπορεις να πας οποτε θες το κοστος ειναι μικρο!(σε σχεση με το Μαροκο).

The_Scientist
30/11/2014, 11:21
Ναι συμφωνώ απολύτως, θέλει ακόμα πολύ ψάξιμο το ταξίδι.
Ακόμα είμαι στην αρχή και μελετάω τα βασικά.
Εννοείται ότι αν το αποφασίσω τελικά, μέχρι να ξεκινήσουμε θα έχει βγει πρόγραμμα για κάθε ημέρα και θα έχω κλείσει και όλες τις διανυκτερεύσεις από πριν.

Τα κλειστά σύνορα Μαρόκο - Αλγερία όμως είναι ανυπέρβλητο εμπόδιο.
Αν παραμείνει έτσι η μόνη λύση είναι να κάνουμε skip το Μαρόκο, καθώς παίζει ακτοπλοική σύνδεση Ισπανία - Αλγερία.

The_Scientist
30/11/2014, 11:38
Για budget δε μπορώ να μιλήσω με ακρίβεια, γιατί ακόμα είμαι στην αρχή του σχεδιασμού του ταξιδιού.

Αλλά ξέρεις σε αυτά τα ταξίδια, τα μόνα ανελαστικά έξοδα είναι τα μεταφορικά ( ακτοπλοικά, βενζίνες, διόδια κλπ)

Κατά τα άλλα άλλος διαλέγει δωμάτιο με 80 €/ βράδυ και άλλος camping.
Άλλος διαλέγει κυριλέ εστιατόρια και άλλος πιο οικονομικές λύσεις κλπ.

Εγώ σκέφτομαι διαμονή σε δωμάτια και όχι camping για λόγους καλύτερου ύπνου και ξεκούρασης .
Αλλά σκέφτομαι να κινηθώ σε οικονομικές λύσεις 40-50 €/βράδυ.
Σε απόσταση 10χμ έξω από τις μεγάλες τουριστικές ευρωπαικές πόλεις παίζουν πολλές τέτοιες επιλογές νομίζω.

Χοντρικά το προυπολογίζω 2.500 - 3.000 € συνολικά, all included για 2 άτομα

zandesiro
30/11/2014, 11:46
Αν κινηθεις σε αυτοκινητοδρομους βαλε και κανα 180αρι ευρω σε διοδια..

The_Scientist
30/11/2014, 11:58
Περίπου τόσο το εκτιμώ:) 200 € πρόχειρος προϋπολογισμός.


Ενδεικτικά :

1. Εισιτήρια Πάτρα - Ανκόνα με επιστροφή (χωρίς καμπίνα) : 360 € (αν θυμάμαι καλά)
2. Διόδια γενικώς : 200 €
3. 6.000 χμ με μέση κατανάλωση 6λτ/100 χμ --> 360 λτ Χ 1,6 €/λτ = 576 € πες 600 €
4. Λοιπά ακτοπλοϊκά : δεν έχω ιδέα, υπολογίζω max 250 €

Η σούμα μέχρι εδώ βγάζει 1.400 €

Από αυτά μέχρι το γενικό σύνολο μένουν τα προσωπικά έξοδα που ο καθένας τα υπολογίζει διαφορετικά ..
Εγώ υπολογίζω 70-80 €/ ημέρα διαμονή, φαγητό και λοιπά έξοδα και για τα 2 άτομα άρα σύνολο με βγάζει 2.700 - 3.000 €

Μάλλον μπορεί να συμπιεστεί το κόστος αρκετά. Με λίγο ψάξιμο και έξυπνες επιλογές νομίζω μπορεί να πέσει στα 2.500 άνετα.

taisteal
30/11/2014, 14:32
Εχω σχεδιασει ηδη την ιδια διαδρομη για το καλοκαιρι,αλλα εχω εστιασει στο Μαροκο γιατι Αλγερια δεν ειναι θετικα τα πραγματα για ταξιδι,το εψαξα.
Για μενα αφιερωσου στο Μαροκο,ειναι απιθανο.
Τα εξοδα εγω τα εβγαλα 2400,για ενα μηχανακι και 2 ατομα.
Το Μαροκο ειναι αρκετα φθηνο,και με 30 ευρω κλεινεις πολυ ωραια δωματια σε φανταστικα μερη.
Και για πες,ποια περιοδο θα πας;;;

:a014:

Bob_o_mastoras
30/11/2014, 15:48
To ευρωπαϊκο τμημα της διαδρομης δλδ Ιταλια-Νοτια Γαλλια-Ισπανια θα το κανω και 'γω του χρονου. Αλλα μετα την Βαρκελωνη θα κινηθω βορειοδυτικα διαμεσου των Πυρηναιων προς τη Χωρα των Βασκων και μετα μεχρι Γκαλιθια στον Ατλαντικο πανω απο την Πορτογαλια στο Santiago de Compostela. Αν βολεψουν οι ημερομηνιες μπορει να συνταξιδεψουμε για καποιο διαστημα.
Θελω ομως υψηλες μεσες ωριαιες.. 180+ ... :p:p (πλακα κανω, χελωνα θα ειμαι!)

edit: Τωρα ειδα και το δικο σου Ταιστιλ. Αντε ελα και 'συ απο 'κει να κανουμε μοτοπορεια Νοτια Ευρωπη!! :smokin::D

edit no2: Μονο εγω θα 'μαι μονος;;; Ε ρε τσαϊ που θα πεσει!!! :evil: :lol:

sek
30/11/2014, 16:32
Το ίδιο ταξίδι σχεδίασα κι εγώ, το πότε είναι ρευστό ακόμα..

327714

Σχετικά με την Αλγερία: όντως τα σύνορα με το Μαρόκο είναι κλειστά, μπορείς να πας στο Μαρόκο και να υπολογίσεις να τελειώσεις την διαδρομή σου στην Ceuta, από εκεί να περάσεις πίσω στην Ισπανία και μετά απέναντι στο Oran. Το κομμάτι μέχρι το Αλγέρι είναι σχετικά "εύκολο", από εκεί και μετά χρειάζεται συνοδός μέχρι τα σύνορα της Τυνησίας. Έχω επικοινωνήσει με πρακτορείο (http://www.timtar.com/)* στην Αλγερία που αναλαμβάνει την συνοδεία και σου στέλνει πρόσκληση για να πάρεις την βίζα. Μέχρι πριν 6 μήνες ήταν επικίνδυνο να περάσεις στην Τυνησία από τα βόρεια σύνορα, καλύτερα νοτιότερα όπως φαίνεται στον χάρτη παραπάνω (αυτό μπορεί να μην ισχύει ακόμα).
Μια καλή πηγή (https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/algeria) για την κατάσταση στην χώρα και τα μέρη που μπορείς να πας..

edit: τα βόρεια σύνορα φαίνονται πιο safe πλέον.

*με αυτό το πρακτορείο είχε συνεργαστεί και ο PanVas: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=103618&highlight=αλγερια

:beer:

:a014:

taisteal
30/11/2014, 16:56
Το ίδιο ταξίδι σχεδίασα κι εγώ, το πότε είναι ρευστό ακόμα..

327714

Σχετικά με την Αλγερία: όντως τα σύνορα με το Μαρόκο είναι κλειστά, μπορείς να πας στο Μαρόκο και να υπολογίσεις να τελειώσεις την διαδρομή σου στην Ceuta, από εκεί να περάσεις πίσω στην Ισπανία και μετά απέναντι στο Oran. Το κομμάτι μέχρι το Αλγέρι είναι σχετικά "εύκολο", από εκεί και μετά χρειάζεται συνοδός μέχρι τα σύνορα της Τυνησίας. Έχω επικοινωνήσει με πρακτορείο (http://www.timtar.com/)* στην Αλγερία που αναλαμβάνει την συνοδεία και σου στέλνει πρόσκληση για να πάρεις την βίζα. Μέχρι πριν 6 μήνες ήταν επικίνδυνο να περάσεις στην Τυνησία από τα βόρεια σύνορα, καλύτερα νοτιότερα όπως φαίνεται στον χάρτη παραπάνω (αυτό μπορεί να μην ισχύει ακόμα).
Μια καλή πηγή (https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/algeria) για την κατάσταση στην χώρα και τα μέρη που μπορείς να πας..

*με αυτό το πρακτορείο είχε συνεργαστεί και ο PanVas: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=103618&highlight=αλγερια

:beer:

:a014:

Βλεπω οτι πας Βαλκανια ομως,και γενικα το πλανο σου μου φαινεται πολλων ημερων.
Ξεκινας απο Σαλονικα,και μεχρι να βγεις Ιταλια απο Αλβανια θες 2 μερες στην καλυτερη,το εκανα και φετος.
Για δωσε λεπτομερειες :beer:




Edit:Bob αυτα τα κομματια της Ευρωπης τα εχω ξανακανει,θα προτιμησω να γυρισω το Μαροκο

sek
30/11/2014, 19:28
Βλεπω οτι πας Βαλκανια ομως,και γενικα το πλανο σου μου φαινεται πολλων ημερων.
Ξεκινας απο Σαλονικα,και μεχρι να βγεις Ιταλια απο Αλβανια θες 2 μερες στην καλυτερη,το εκανα και φετος.
Για δωσε λεπτομερειες :beer:



Edit:Bob αυτα τα κομματια της Ευρωπης τα εχω ξανακανει,θα προτιμησω να γυρισω το Μαροκο


Σωστά, το πλάνο είναι XL. :D Συνολικά το υπολόγισα στις 23-24 μέρες άνευ απροόπτου.

Η αρχική ιδέα ήταν Μαρόκο και σιγά σιγά εξελίχτηκε σε "Γύρο δυτικής Μεσογείου", η βαρύτητα όμως είναι στην Β.Αφρική - διακαής πόθος το Μαρόκο - και το κομμάτι της Ευρώπης είναι λίγο σφιχτό. Σίγουρα υπάρχουν πολλές επιλογές που επηρεάζουν το κόστος και τον χρόνο πχ εθνικές και διόδια ή επαρχιακοί και επιπλέον διανυκτερεύσεις.

Η εμπειρία σου, αλλά και των υπόλοιπων, θα βοηθούσε στον σχεδιασμό. Υπολογίζω την 1η διανυκτέρευση μεταξύ Kotor και Dubrovnik, μέσω Fyrom κάνοντας λιγότερα χλμ στην Αλβανία. Οι επόμενες θα ήταν ιδανικά στην Trieste, μεταξύ Genoa και San Remo, στο Perpignan, στην Barcelona και στο Alicante. Σύνολο 6 διανυκτερεύσεις με περίπου 600χλμ/μέρα.
Για το Μαρόκο έχω υπολογίσει 8 διανυκτερεύσεις και περίπου 2200χλμ με διαδρομές μικτές σε άσφαλτο και χώμα. Για την χώρα έχω συγκεντρώσει πολλές πληροφορίες από τα:
Morocco knowledge base forum (http://www.morocco-knowledgebase.net/forum/forum.php)
Morocco GS knowledge base (http://ukgser.com/forums/showthread.php/89396-Morocco-GS-Knowledgebase)
Βιβλία Extreme Sud (http://www.extrem-sud.com/)
και χάρτες της Michelin (http://www.mapsworldwide.com/morocco/michelin-national-map-742-morocco-4777.htm) και της Reise Know How (https://www.reise-know-how.de/produkte/landkarten/marokko-11000000-1577) και για Gps του Olaf (http://www.island-olaf.de/travel/marokko/gps.html).



Από 3 μέρες σε Αλγερία και Τυνησία αντίστοιχα. Στην Αλγερία μπορείς να μπεις με πλοίο από την Almeria/Spain, είτε στο Ghazaouet είτε στο Oran. Από εκεί μπορείς να ακολουθήσεις τον αυτοκινητόδρομο Α1 προς Αλγέρι μέχρι το πιθανό σημείο συνάντησης με τον συνοδό που θα σε οδηγήσει από προεπιλεγμένη διαδρομή στα σύνορα της Τυνησίας. Από την Τύνιδα στο Παλέρμο και περίπου άλλα 3 βράδια μέχρι την Ηγουμενίτσα.

Πως το βλέπεις;

:beer:

MG-KTiNoS
30/11/2014, 20:03
:beer:

Μακάρι να σου παν ολα όπως τα θες...

taisteal
30/11/2014, 20:18
Σωστά, το πλάνο είναι XL. :D Συνολικά το υπολόγισα στις 23-24 μέρες άνευ απροόπτου.

Η αρχική ιδέα ήταν Μαρόκο και σιγά σιγά εξελίχτηκε σε "Γύρο δυτικής Μεσογείου", η βαρύτητα όμως είναι στην Β.Αφρική - διακαής πόθος το Μαρόκο - και το κομμάτι της Ευρώπης είναι λίγο σφιχτό. Σίγουρα υπάρχουν πολλές επιλογές που επηρεάζουν το κόστος και τον χρόνο πχ εθνικές και διόδια ή επαρχιακοί και επιπλέον διανυκτερεύσεις.

Η εμπειρία σου, αλλά και των υπόλοιπων, θα βοηθούσε στον σχεδιασμό. Υπολογίζω την 1η διανυκτέρευση μεταξύ Kotor και Dubrovnik, μέσω Fyrom κάνοντας λιγότερα χλμ στην Αλβανία. Οι επόμενες θα ήταν ιδανικά στην Trieste, μεταξύ Genoa και San Remo, στο Perpignan, στην Barcelona και στο Alicante. Σύνολο 6 διανυκτερεύσεις με περίπου 600χλμ/μέρα.
Για το Μαρόκο έχω υπολογίσει 8 διανυκτερεύσεις και περίπου 2200χλμ με διαδρομές μικτές σε άσφαλτο και χώμα. Για την χώρα έχω συγκεντρώσει πολλές πληροφορίες από τα:
Morocco knowledge base forum (http://www.morocco-knowledgebase.net/forum/forum.php)
Morocco GS knowledge base (http://ukgser.com/forums/showthread.php/89396-Morocco-GS-Knowledgebase)
Βιβλία Extreme Sud (http://www.extrem-sud.com/)
και χάρτες της Michelin (http://www.mapsworldwide.com/morocco/michelin-national-map-742-morocco-4777.htm) και της Reise Know How (https://www.reise-know-how.de/produkte/landkarten/marokko-11000000-1577) και για Gps του Olaf (http://www.island-olaf.de/travel/marokko/gps.html).



Από 3 μέρες σε Αλγερία και Τυνησία αντίστοιχα. Στην Αλγερία μπορείς να μπεις με πλοίο από την Almeria/Spain, είτε στο Ghazaouet είτε στο Oran. Από εκεί μπορείς να ακολουθήσεις τον αυτοκινητόδρομο Α1 προς Αλγέρι μέχρι το πιθανό σημείο συνάντησης με τον συνοδό που θα σε οδηγήσει από προεπιλεγμένη διαδρομή στα σύνορα της Τυνησίας. Από την Τύνιδα στο Παλέρμο και περίπου άλλα 3 βράδια μέχρι την Ηγουμενίτσα.

Πως το βλέπεις;

:beer:
Το βλεπω πολυ ωραιο.
Ας μπει και ο επιστημονας μιας και το θρεντ ειναι δικο του,να τα συζητησουμε ολοι μαζι :D

Η μονη μου ενσταση θα ηταν να περασουμε με καραβι Ιταλια,να μην φαμε μερες στα Βαλκανια,και απο Ανκονα σφιχτα μεχρι Βαρκελωνη,και
μετα περασμα στο Μαροκο,και Βορεια Αφρικη.


:beer::beer:

Pan (dvs)
30/11/2014, 20:25
Σωστά, το πλάνο είναι XL. :D Συνολικά το υπολόγισα στις 23-24 μέρες άνευ απροόπτου.


:beer:

Και επειδη σε ενα τετοιο ταξιδι το απροοπτο ειναι κανονας,βαλε και αλλες 2 μερες τουλαχιστον.

Βαλε και καναδυο μερες ακομη ,που δεν θα θελουνε να καβαλησουνε λογω γενικης κουρασης και θα κοντεψει μηνα.

Δυσκολο το βλεπω ακομη και για ενα ατομο.

taisteal
30/11/2014, 20:39
Και επειδη σε ενα τετοιο ταξιδι το απροοπτο ειναι κανονας,βαλε και αλλες 2 μερες τουλαχιστον.

Βαλε και καναδυο μερες ακομη ,που δεν θα θελουνε να καβαλησουνε λογω γενικης κουρασης και θα κοντεψει μηνα.

Δυσκολο το βλεπω ακομη και για ενα ατομο.

Οχι ρε φιλε,+4 μερες ειναι πολυ.
Εγω δεν εχω παρεκκλινει ποτε σε ταξιδι τοσο πολυ,ακομη και με απροοπτα.
Καθολου μα καθολου δυσκολο δεν ειναι.
Σε τετοια ταξιδια πας να κουραστεις,οχι να ξεκουραστεις ;)

sek
30/11/2014, 21:08
:beer:

Μακάρι να σου παν ολα όπως τα θες...

:beer:


Οχι ρε φιλε,+4 μερες ειναι πολυ.
Εγω δεν εχω παρεκκλινει ποτε σε ταξιδι τοσο πολυ,ακομη και με απροοπτα.
Καθολου μα καθολου δυσκολο δεν ειναι.
Σε τετοια ταξιδια πας να κουραστεις,οχι να ξεκουραστεις ;)

+1200

:a014:

The_Scientist
30/11/2014, 23:13
Καλησπέρα και πάλι :)

Αγαπητοί εσείς από ότι φαίνεται έχετε κάνει σοβαρή έρευνα για το ταξίδι:) εγώ είμαι ακόμα σε νηπιακό στάδιο.
Λίγο πάντως που πρόλαβα να διαβάσω στο νετ είδα ότι παίζει η λύση να βολτάρεις για λίγες μέρες Μαρόκο να γυρίσεις μέχρι Αλμερία και να μπεις από εκεί Αλγερία.
Με μία πρώτη ματιά όμως το ακτοπλοϊκό κομμάτι Αλμερία - Αλγερία είναι 9 ώρες και 290 € 2 άτομα και μηχανή. Υπολογίσιμος και ο χρόνος και το κόστος λοιπόν...

Πάντως είμαι αποφασισμένος να το παλέψω το θέμα Αλγερία για 2 λόγους βασικά
1. Έχει πολύ ενδιαφέρον σαν προορισμός
2. Δε λέει με τίποτα να γυρίσουμε πάλι από παρόμοια διαδρομή Ισπανία - Γαλλία - Ιταλία .

Αλήθεια τι ακριβώς συμβαίνει στην Αλγερία ? Είναι όντως επικίνδυνα τα πράγματα ?
Ή απλά είναι θέμα διμερών σχέσεων με Μαρόκο τα κλειστά σύνορα ?

Προσωπικά, τα δεδομένα του ταξιδιού μου θα είναι :

1. τα Βαλκάνια τα έχω αποκλείσει γι αυτό το ταξίδι, γιατί τα συνολικά χιλιόμετρα θα είναι too much για εμένα...
2. την Ιταλία θα την περάσω πολύ γρήγορα γιατί την έχω γυρίσει σε άλλο ταξίδι.
3. το Ευρωπαϊκό κομμάτι λέω να το περάσω σχετικά γρήγορα, απλά όχι υπερβολικά γρήγορα για να μη φτάσουμε πολύ κουρασμένοι στο σκέλος της Β. Αφρικής.
4. Θα ήθελα να δω και τις 3 χώρες (Μαρόκο, Αλγερία, Τυνησία) έστω και αν πρέπει να κόψω μια ημέρα από την καθεμία
5. Οι 21-22 ημέρες είναι το απόλυτο ταβάνι

The_Scientist
30/11/2014, 23:17
Η διαδρομή που σχεδίασε ο sek μοιάζει πολύ καλή περίπτωση σε ότι αφορά το Μαρόκο

Θα μελετήσω το θέμα μετάβασης από Μαρόκο σε Αλγερία και αν βρω καμία καλή εναλλακτική θα επανέλθω.

Σκέφτομαι, αν όλα πάνε καλά, να ξεκινήσω 15-20 Ιουλίου και να είμαι πίσω σε 21-22 ημέρες.

taisteal
30/11/2014, 23:19
Ηδη μπηκε ο Δεκεμβρης,και πρεπει να ετοιμαζομαστε ;)
Για Βαλκανια συμφωνω,το ανεφερα και σε προηγουμενο ποστ,και την Ευρωπη στο μπαμ για να εχουμε περισσοτερο χρονο κατω.
Εμενα το Μαροκο με καιει περισσοτερο,αλλα δεν θα πω και οχι σε Αλγερια-Τυνησια.
Οι 21-22 μερες ειναι και το δικο μου οριο.
Το θεμα με τα συνορα θελει ψαξιμο,αλλα θα την βρουμε την ακρη.

:a014:

Bob_o_mastoras
30/11/2014, 23:32
Aν σας ψηνει και δεν θελετε το περασμα απο νοτια Ευρωπη υπαρχει πλοιο απο Λιβορνο (Ιταλια) καρφι για Βαλενθια και απο 'κει αλλο για Μαροκο ή Αλγερια αλλα πλεον εισαι κοντα και στο Γιβραλταρ και το πας και οδηγωντας. Δεν γλιτωνεις τοσο σε χρονο οσο σε χρημα.

Εγω παντως τις θελω αυτες τις διαδρομες φαση Ιταλια-Γαλλικη ριβιερα (θα το παιξω Τζεημς Μποντ στο Μοντε Καρλο και ετς! :p) και θελω να περασω απο Μαρσεϊγ. Οποτε αυτο το δρομο θα ακολουθησω.

Ελπιζω να περασετε σουπερ οσοι πατε Αφρικα! (λογικα σουπερ θα περασετε! :D) Προσοχη μονο στο Μαροκο! ;)

sek
01/12/2014, 03:31
Τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου το Μαρόκο καίγεται και οι ορεινές διαδρομές θα ήταν σοφή επιλογή.

Αν κάποιος επιλέξει να μην παέι μέχρι τον νότο της Ισπανίας (Algeciras – Tangier Med, 1,5 ώρα), μπορεί να κερδίσει από 1 ως 2 ημέρες στο σύνολο για το Μαρόκο, αλλά οικονομικά δεν υπάρχει ουσιώδης διαφορά λόγω του αυξημένου κόστους των πλοίων. Για το Μαρόκο έχει πλοία από:

Livorno – Tangier Med, 60 ώρες
Genoa – Tangier Med, 48 ώρες
Sete (Γαλλία) –Tangier Med, 40 ώρες
Barcelona –Tangier Med, 32 ώρες
Almeria – Melilla ή Nador, 7 ώρες

Τα σύνορα με την Αλγερία έκλεισαν πριν από 20 χρόνια, σχετικά πρόσφατα έγινε επεισόδιο, δεν νομίζω να τ’ ανοίξουν ως το καλοκαίρι:

"Algeria shut its land border with Morocco for the last time in 1994 after Morocco imposed visa requirements on Algerians in the wake of a shooting attack in the Moroccan city of Marrakesh."

Η Αλγερία έχει αρχίσει να στρατιωτικοποιεί όλα της τα σύνορα, με έξι χώρες, πλην της Τυνησίας. Η χώρα δεν είναι στα κόκκινα αυτή την στιγμή αλλά εγκυμονεί κινδύνους κατά καιρούς, όπως διαμαρτυρίες/επεισόδια, απαγωγές ή τρομοκρατικές ενέργειες. Γι’ αυτό το λόγο υπάρχουν συχνοί έλεγχοι από τον στρατό και είναι απαραίτητος ο συνοδός κυρίως στα ανατολικά. Γενικά αποφεύγεις να κινείσαι νύχτα – ακόμα και πεζός - και τα «περίεργα» οχήματα που μπορεί να σε πλησιάζουν στο δρόμο. Αν είναι πολύ επικίνδυνο να κινηθείς στην χώρα, πιθανότατα η πρεσβεία θα αρνηθεί να δώσει βίζα…

taisteal
01/12/2014, 04:00
Τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου το Μαρόκο καίγεται και οι ορεινές διαδρομές θα ήταν σοφή επιλογή.

Αν κάποιος επιλέξει να μην παέι μέχρι τον νότο της Ισπανίας (Algeciras – Tangier Med, 1,5 ώρα), μπορεί να κερδίσει από 1 ως 2 ημέρες στο σύνολο για το Μαρόκο, αλλά οικονομικά δεν υπάρχει ουσιώδης διαφορά λόγω του αυξημένου κόστους των πλοίων. Για το Μαρόκο έχει πλοία από:

Livorno – Tangier Med, 60 ώρες
Genoa – Tangier Med, 48 ώρες
Sete (Γαλλία) –Tangier Med, 40 ώρες
Barcelona –Tangier Med, 32 ώρες
Almeria – Melilla ή Nador, 7 ώρες

Τα σύνορα με την Αλγερία έκλεισαν πριν από 20 χρόνια, σχετικά πρόσφατα έγινε επεισόδιο, δεν νομίζω να τ’ ανοίξουν ως το καλοκαίρι:

"Algeria shut its land border with Morocco for the last time in 1994 after Morocco imposed visa requirements on Algerians in the wake of a shooting attack in the Moroccan city of Marrakesh."

Η Αλγερία έχει αρχίσει να στρατιωτικοποιεί όλα της τα σύνορα, με έξι χώρες, πλην της Τυνησίας. Η χώρα δεν είναι στα κόκκινα αυτή την στιγμή αλλά εγκυμονεί κινδύνους κατά καιρούς, όπως διαμαρτυρίες/επεισόδια, απαγωγές ή τρομοκρατικές ενέργειες. Γι’ αυτό το λόγο υπάρχουν συχνοί έλεγχοι από τον στρατό και είναι απαραίτητος ο συνοδός κυρίως στα ανατολικά. Γενικά αποφεύγεις να κινείσαι νύχτα – ακόμα και πεζός - και τα «περίεργα» οχήματα που μπορεί να σε πλησιάζουν στο δρόμο. Αν είναι πολύ επικίνδυνο να κινηθείς στην χώρα, πιθανότατα η πρεσβεία θα αρνηθεί να δώσει βίζα…


Τοτε το Μαροκο φαινεται μονοδρομος..

sek
01/12/2014, 04:04
Ραντεβού στην Genoa λοιπόν!

:beer:

taisteal
01/12/2014, 04:06
Ραντεβού στην Genoa λοιπόν!

:beer:

Μεσω Ιταλιας η απο Βαλκανια;;
Απο Genoa 50 ωρες το καραβι,θα αρρωστησω..
Γιατι οχι παραλιακα Γαλλια Ισπανια,και μετα απεναντι με το φερυ;;
Αν περασω Ιταλια με καραβι,μετα στα καπακια αλλο καραβι θα νομισω οτι ειμαι καπετανιος,οχι μοτοσυκλετιστης :lol:

Pan (dvs)
01/12/2014, 07:42
Οχι ρε φιλε,+4 μερες ειναι πολυ.
Εγω δεν εχω παρεκκλινει ποτε σε ταξιδι τοσο πολυ,ακομη και με απροοπτα.
Καθολου μα καθολου δυσκολο δεν ειναι.
Σε τετοια ταξιδια πας να κουραστεις,οχι να ξεκουραστεις ;)

Εχει πολλα απροοπτα αυτο το ταξιδι.

The_Scientist
01/12/2014, 10:59
Αλγερια μπαινεις μονο απο Ισπανια με φερι....Απο Μαροκο με τιποτα...!

Το εχω κανει ως το Μαροκο οδικος απο Βενετια και γυρισα με καραβι Ταγγερη-Γενοβα....(δες στην υπογραφη μου).

Προτεινω να κανεις το ιδιο...Ειναι ομορφη διαδρομη..Ασε την Αλγερια για καποια αλλη στιγμη που τα πραγματα θα ειναι πιο καλα!

Για την Τυνησια μπορεις να πας οποτε θες το κοστος ειναι μικρο!(σε σχεση με το Μαροκο).


Λογικά σκεπτόμενος, η παραπάνω πρόταση μοιάζει η πιο σοφή ιδέα :) (για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον)

Οδικώς Ιταλία - Γαλλία - Ισπανία - Γιβραλτάρ (με πιο ανθρώπινους ρυθμούς και λίγο τουρισμό)
4-5 ημέρες βόλτες στο Μαρόκο
επιστροφή με καράβι Γένοβα (Αλγερία, Τυνησία άλλη φορά μάλλον)

taisteal
01/12/2014, 23:49
Τουρισμος παραλιακα Ιταλια Γαλλια Ισπανια το καλοκαιρι δεν λεει καθολου,πηξιμο στην κινηση,πανακριβα και χασιμο χρονου,εκτος αν
δεν εχεις ξαναπαει,οποτε αλλαζει.
Ενα δεκαημερο στο Μαροκο επιβαλλεται,εχει παρα πολλα πραγματα να δεις και να κανεις.
Τυνησια πας και απο Σικελια καποια αλλη στιγμη.

taisteal
02/12/2014, 00:37
Εχει πολλα απροοπτα αυτο το ταξιδι.


Αν εχει πολλα απροοπτα ενα τετοιο ταξιδι,σκεψου τι απροοπτα θα εχει να γυρισεις ολη την Αφρικη με vespa.. ;)
Μαλλον βολτα παμε :wave2:

sek
02/12/2014, 01:59
Μεσω Ιταλιας η απο Βαλκανια;;
Απο Genoa 50 ωρες το καραβι,θα αρρωστησω..
Γιατι οχι παραλιακα Γαλλια Ισπανια,και μετα απεναντι με το φερυ;;
Αν περασω Ιταλια με καραβι,μετα στα καπακια αλλο καραβι θα νομισω οτι ειμαι καπετανιος,οχι μοτοσυκλετιστης :lol:

Εσύ από Ανκόνα κι εγώ από Βαλκάνια και μετά γιαλό γιαλό! :D

taisteal
02/12/2014, 03:00
Εσύ από Ανκόνα κι εγώ από Βαλκάνια και μετά γιαλό γιαλό! :D



:a10:


:beer::beer::beer:



Επιστημονα,μελετησε το,και βαλε περισσοτερες ημερες Μαροκο ;)

:beer:

sek
02/12/2014, 04:20
:a10:


:beer::beer::beer:


Επιστημονα,μελετησε το,και βαλε περισσοτερες ημερες Μαροκο ;)

:beer:

:a10:

:vroum:

Work in progress!

The_Scientist
06/12/2014, 07:32
Καλημέρα παίδες :)

έχω καταλήξει σε ένα γενικό πλάνο περίπου ως εξής :

Ημέρα 1 : Πάτρα - Ανκόνα

8 Ημέρες : Ανκόνα - Γιβραλτάρ.
Σκέφτομαι να αφιερώσω λίγο χρόνο σε πόλεις που είναι στη διαδρομή (Nice, Cannes, Marseille, Montpelier, Valencia, Murcia, Malaga).
Θεωρώ πως δύσκολα θα με ξαναβγάλει ο δρόμος προς αυτά τα μέρη και άρα λέω να δώσω 6-7 ώρες σε κάθε πόλη, να περπατήσω το κέντρο της, να πάρω μια γενική ιδέα.
Σε αυτές που έχουν το περισσότερο ενδιαφέρον θα υπολογίσω και διανυκτέρευση.

6 ημέρες : Μαρόκο (χωρίς πλάνο ακόμα)

2 ημέρες : Tangier - Genova (με πλοίο)

2 ημέρες : Genova - Ancona - Πάτρα

zandesiro
06/12/2014, 08:39
Μια χαρα πλανο εχεις κανει,αν δεις οτι σε παιρνει πηγαινε Ανδορα αξιζει ειναι σαν τις Αλπεις,(πιστεψε με ο παραδεισος του αφορολογητου) και η συντροφος σου θα το εκτιμησει πολυ...Εγω εστειλα με το ταχυδρομειο πολυ πραμα σπιτι!
Το καραβι tanger med-genova κανει σταση 6+ ωρες στην βαρκελωνη (μενεις μεσα δεν κατεβαινεις)...

Bob_o_mastoras
06/12/2014, 16:37
Καλημέρα παίδες :)

έχω καταλήξει σε ένα γενικό πλάνο περίπου ως εξής :

Ημέρα 1 : Πάτρα - Ανκόνα

8 Ημέρες : Ανκόνα - Γιβραλτάρ.
Σκέφτομαι να αφιερώσω λίγο χρόνο σε πόλεις που είναι στη διαδρομή (Nice, Cannes, Marseille, Montpelier, Valencia, Murcia, Malaga).
Θεωρώ πως δύσκολα θα με ξαναβγάλει ο δρόμος προς αυτά τα μέρη και άρα λέω να δώσω 6-7 ώρες σε κάθε πόλη, να περπατήσω το κέντρο της, να πάρω μια γενική ιδέα.
Σε αυτές που έχουν το περισσότερο ενδιαφέρον θα υπολογίσω και διανυκτέρευση.

6 ημέρες : Μαρόκο (χωρίς πλάνο ακόμα)

2 ημέρες : Tangier - Genova (με πλοίο)

2 ημέρες : Genova - Ancona - Πάτρα

Μontpelier και Murcia ειναι μιζερα. Δεν υπαρχει λογος να κατσεις εκει. Περνα απο Βαρκελωνη καλυτερα.

AXL954
06/12/2014, 21:28
Μια χαρα πλανο εχεις κανει,αν δεις οτι σε παιρνει πηγαινε Ανδορα αξιζει ειναι σαν τις Αλπεις,(πιστεψε με ο παραδεισος του αφορολογητου) και η συντροφος σου θα το εκτιμησει πολυ...Εγω εστειλα με το ταχυδρομειο πολυ πραμα σπιτι!
Το καραβι tanger med-genova κανει σταση 6+ ωρες στην βαρκελωνη (μενεις μεσα δεν κατεβαινεις)...

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Πολύ όμορφη διαδρομή και έχει αρκετά καταστήματα αφορολογήτων ειδών με είδη ένδυσης αναβάτη λίγο πριν περάσεις τα σύνορα από Ανδόρα για Ισπανία.

Cpt. Haddock
06/12/2014, 21:53
Να ρωτησω κατι αφελες ρε μαγκες, ειδησεις διαβαζετε καθόλου για το τι γινεται στον κοσμο γενικα?

taisteal
06/12/2014, 23:25
Οσο μπορουμε.
Αναφερεσαι καπου συγκεκριμενα;
Στους μεταναστες;

zandesiro
07/12/2014, 08:42
Να ρωτησω κατι αφελες ρε μαγκες, ειδησεις διαβαζετε καθόλου για το τι γινεται στον κοσμο γενικα?

Γενικα το Μαροκο δεν εχει μεγαλο θεμα με τους τζιχαντιστες εκτος απο το πολυ νοτιο κομματι στα συνορα Μαυριτανιας-Αλγεριας-Δ.Σαχαρας αναφερθηκαν καποτε καποια μεμονωμενα περιστατικα.

Πιο πολυ κυνηγουν βρετανους αμερικανους και γαλους αυτοι.

Αλλα βεβαια ποτε δεν ξερεις!!

Cpt. Haddock
07/12/2014, 12:25
Οσο μπορουμε.
Αναφερεσαι καπου συγκεκριμενα;
Στους μεταναστες;

Αναφερομαι γενικως στην πολιτικη κατασταση στη βορειο αφρικη απο την αραβικη ανοιξη και μετα. Μου δινετε την εντυπωση οτι δεν παρακολουθειτε τα γεγονοτα και νομιζετε οτι θα κανετε περιπατο σε οάσεις πινοντας τσάι και κιφ...

taisteal
07/12/2014, 12:42
Αναφερομαι γενικως στην πολιτικη κατασταση στη βορειο αφρικη απο την αραβικη ανοιξη και μετα. Μου δινετε την εντυπωση οτι δεν παρακολουθειτε τα γεγονοτα και νομιζετε οτι θα κανετε περιπατο σε οάσεις πινοντας τσάι και κιφ...

Παρακολουθουμε,και προς το παρον στο Μαροκο ειναι εφικτο το ταξιδι.
Παντα υπαρχει και plan b.

Bob_o_mastoras
07/12/2014, 14:30
plan B:

328120

taisteal
16/12/2014, 13:45
Plan B in progress.
Δεν μας παει το Μαροκο φετος,του χρονου βλεπουμε.
Sek εχεις π.μ

geez996
16/12/2014, 16:45
Αυτήν την στιγμή το Μαρόκο βράζει και δεν είναι ασφαλής.
Γενικά θα έλεγα να αποφύγετε βόρειο Αφρική πλην της Αιγύπτου.

sek
16/12/2014, 16:58
Από που παίρνετε τις πληροφορίες; μπορείτε να δώσετε κάποιο λινκ;
Στο horizons unlimited και στο ukgser.com δεν έχει γραφτεί κάτι σχετικό...

geez996
16/12/2014, 17:01
Από τον συνεργάτη μου που ζει εκεί και τώρα μαζεύει οικογένεια και την κάνει για λόγους ασφαλειας.

sek
16/12/2014, 17:05
Plan B του Bob! :cool:

:a014:

tsompanis
16/12/2014, 20:48
Γενικά θα έλεγα να αποφύγετε βόρειο Αφρική πλην της Αιγύπτου.


Αίγυπτο? Αυτήν και αν είναι να κόψεις πέρα!

Bob_o_mastoras
16/12/2014, 22:35
Γενικοτερα μεγαλο μερος του μουσουλμανικου κοσμου ειναι σε αναβρασμο, δυστυχως, αυτην την περιοδο και καλο θα ειναι να αποφευχθει, πιστευω. Λιγες χωρες ειναι ασφαλεις και για να φτασεις σε αυτες πρεπει να περασεις απο αλλες επικινδυνες.
Κριμα και ειναι υπεροχα μερη... :(

taisteal
17/12/2014, 00:42
Padonki for ever ρε



:a33:

geez996
17/12/2014, 07:27
Η Αίγυπτος δεν έχει θέμα... Ούτε είχε και πότε.
Είμαι εκεί μια φορά το μηνα.

gardelis_
17/12/2014, 12:53
Γενικά, επειδή επισκεύτηκα την Ισπανία μέχρι το Γιβραλτάρ το καλοκαίρι, το πιο επικύνδινο όσον αφορά το Μαρόκο είναι ο υιός Έμπολα. Στα σύνορα το καλοκαίρι τσεκάρανε πολύ.
Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα απλά το αναφέρω ως κάτι ακόμη να έχουμε στο νου μας.

Κατά τ'άλλα από τον σχετικό αναβρασμό στη Β. Αφρική, η Αλγερία φημίζεται περισσότερο, Μαρόκο από όσο ξέρω με σχετική προσοχή δε θα έχεις πρόβλημα.

Για πλοία για Μαρόκο αναχωρούνε τόσο από το Γιβραλτάρ (το οποίο είναι έδαφος της Μ.Βρετανίας με σύνορα κλπ) όσο και από την Ταρίφα (30' από το Γιβραλτάρ). Μπορείτε να τσεκάρετε ποια από τις δυο επιλογές συμφέρει περισσότερο.

Αυτά καλό ταξίδι :-)

Pantelis lyra
17/12/2014, 14:58
Εύχομαι τα καλύτερα, αλλά πρέπει να έχεις στο νου σου πως θα δυσκολευτείς σε τόσο διάστημα να κάνεις διακοπές. Μπορεί να συμβεί ο,τιδήποτε και θα πρέπει να βρεις τρόπο να το αντιμετωπίσεις ( από τεχνικά θέματα μέχρι ο,τιδήποτε άλλο). Αυτό θα σου κοστίσει σε ενέργεια, δηλαδή το να έχεις τα πάντα υπο έλεγχο καινα μην ξενερώσεις (καλή κατάσταση της μηχανής + την προσωπική σας αναψυχή). Εσύ ξέρεις καλύτερα. Παρόλα αυτά ο καλός σχεδιασμός προλαμβάνει. Καλή συνέχεια εύχομαι και όταν γίνει πόσταρε φωτογραφίες να δούμε!

Z-rider
20/12/2014, 14:17
παιδιά τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά στην βόρεια αφρική. εγώ λέω να πάω τυνησία το πάσχα και μονος μάλιστα. είναι σχετικά κοντά και αρκετά οικονομικά

The_Scientist
20/01/2015, 11:15
Επανέρχομαι στο θέμα διότι πρόσφατα επέστρεψαν 2 φίλες από ταξίδι 3 εβδομάδων στο Μαρόκο.
Γύρισαν το μεγαλύτερο μέρος της χώρας και πουθενά δε συνάντησαν κάποια ανασφαλή κατάσταση.
Αντιθέτως έτυχαν πολύ φιλικής αντιμετώπισης στα περισσότερα μέρη.

Με λίγα λόγια και ελλείψει αξιόλογων εναλλακτικών, λέω να το τολμήσω :)

taisteal
20/01/2015, 12:37
Εχεις π.μ

stynikop
20/01/2015, 19:27
Επανέρχομαι στο θέμα διότι πρόσφατα επέστρεψαν 2 φίλες από ταξίδι 3 εβδομάδων στο Μαρόκο.
Γύρισαν το μεγαλύτερο μέρος της χώρας και πουθενά δε συνάντησαν κάποια ανασφαλή κατάσταση.
Αντιθέτως έτυχαν πολύ φιλικής αντιμετώπισης στα περισσότερα μέρη.

Με λίγα λόγια και ελλείψει αξιόλογων εναλλακτικών, λέω να το τολμήσω :)

Οι φιλες ειχαν οδηγο/γκρουπ ή ηταν μονες; απο περιεργεια ρωταω...

Αν κυκλοφορεις μονος ειναι αλλο απο το να σε πηγαινουν με το αυτοκινητο στα μερη που ειναι να δεις.

Εγω το εχω κανει και το ενα και το αλλο (και στο μαροκο και σε αλλες αφρικανικες χωρες στο παρελθον) και η αληθεια ειναι πως ειναι δυο πολυ διαφορετικες ιστοριες, αμφοτερη με τα αρνητικα και τα θετικα της!

Οσο για την Αιγυπτο, καιρο με καιει αλλα το πνιγω γιατι ειχα την εντυπωση πως πλεον δεν ειναι η καλυτερη περιοδος....

sek
20/01/2015, 20:12
Επανέρχομαι στο θέμα διότι πρόσφατα επέστρεψαν 2 φίλες από ταξίδι 3 εβδομάδων στο Μαρόκο.
Γύρισαν το μεγαλύτερο μέρος της χώρας και πουθενά δε συνάντησαν κάποια ανασφαλή κατάσταση.
Αντιθέτως έτυχαν πολύ φιλικής αντιμετώπισης στα περισσότερα μέρη.

Με λίγα λόγια και ελλείψει αξιόλογων εναλλακτικών, λέω να το τολμήσω :)

:a10:

Στο horizons unlimited γράφουν κάποιοι που βρίσκονται στο Μαρόκο αυτήν την περίοδο και όλοι λένε ότι είναι απολύτως ασφαλές. Να ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά. :a25:

taisteal
20/01/2015, 20:21
:a10:

Στο horizons unlimited γράφουν κάποιοι που βρίσκονται στο Μαρόκο αυτήν την περίοδο και όλοι λένε ότι είναι απολύτως ασφαλές. Να ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά. :a25:



:hmm:


Αν βρισκετε πληροφοριες,γραψτε τες εδω να τις βλεπουμε

The_Scientist
20/01/2015, 20:32
Taisteal αυτό που λες δεν το γνωρίζω...
Δεν το αμφισβητώ αλλά έρχεται σε αντίθεση με τα όσα μου μετέφεραν.

Stynikop μόνες τους είχαν πάει. Αεροπορικώς αλλά εκεί κινήθηκαν μόνες.

Σίγουρα η αμφιβολία υπάρχει στο μυαλό μου και η αβεβαιότητα αυτή δεν βοηθά στον προγραμματισμό.
Θα δούμε :)

panos_zip
20/01/2015, 20:38
To 2011 είχα πάει στην Casablanca και έμεινα για περίπου 5 ημέρες. Με άντρες και γυναίκες στην παρέα, χωρίς οδηγούς ή γκρούπ, χωρίς ούτε γνωστούς ντόπιους.
Περάσαμε πάρα πολύ ωραία, η πόλη έχει τα πάντα, δεν φοβηθήκαμε καθόλου και μετακινηθήκαμε κυρίως με πόδια και ταξί, και περπατήσαμε αρκετά.
Είδα και πολλές μηχανές ταξιδιάρες με ευρωπαικές πινακίδες. Ήταν και η πρώτη φορά που είδα Duc Diavel από κοντά! Και ήταν 3 μάλιστα! Από Ιταλία εάν θυμάμαι καλά.

Έχει και ένα απίστευτο εστιατόριο θαλασσινών στο λιμάνι, μέρα παρά μέρα τρώγαμε εκεί! (Για λεπτομέριες πμ...)

taisteal
08/02/2015, 17:32
Για πειτε οι ενδιαφερομενοι,ποιο μηνα υπολογιζετε για αναχωρηση;;

Bob_o_mastoras
08/02/2015, 20:57
Ρε που πατε βορεια Αφρικη;;;
Θα σας δουμε στις ειδησεις με πορτοκαλι φορμα διπλα απο τα τζιχαντια! :lol:
Καθηστε στα αυγα σας!

sek
08/02/2015, 21:52
Για πειτε οι ενδιαφερομενοι,ποιο μηνα υπολογιζετε για αναχωρηση;;

Έχω δυνατότητα να βολέψω ένα δεκαπενθήμερο κάπου μεταξύ 15 Ιουνίου και 30 Σεπτεμβρίου.. καλά θα ήταν να μην είναι τον Αύγουστο γιατί οι θερμοκρασίες είναι πολύ υψηλές..

taisteal
09/02/2015, 00:20
Έχω δυνατότητα να βολέψω ένα δεκαπενθήμερο κάπου μεταξύ 15 Ιουνίου και 30 Σεπτεμβρίου.. καλά θα ήταν να μην είναι τον Αύγουστο γιατί οι θερμοκρασίες είναι πολύ υψηλές..

Σκεφτομουν για τελη Αυγουστου.
Λογικα ολο το καλοκαιρι θα εχει υψηλες θερμοκρασιες,εκτος αν ο Αυγουστος ειναι ο πιο ζεστος μηνας εκει.

sek
09/02/2015, 01:16
Τέλη Αυγούστου μάλλον θα είναι οκ, ρίξε μια ματιά κι εδώ (http://www.wunderground.com/history/airport/GMMX/2014/9/1/MonthlyHistory.html?req_city=NA&req_state=NA&req_statename=NA), για τον Αύγουστο δίνει μέση θερμοκρασία 37 και για τον Σεπτέμβριο 31.

taisteal
09/02/2015, 01:21
Τέλη Αυγούστου μάλλον θα είναι οκ, ρίξε μια ματιά κι εδώ (http://www.wunderground.com/history/airport/GMMX/2014/9/1/MonthlyHistory.html?req_city=NA&req_state=NA&req_statename=NA), για τον Αύγουστο δίνει μέση θερμοκρασία 37 και για τον Σεπτέμβριο 31.


Νομιζω λοιπον οτι προς τα τελη Αυγουστου θα ειναι καλα,γιατι Σεπτεμβρη ειναι δυσκολο να λειπω.


:)

Kostas2B
09/02/2015, 07:50
Φωτο απο Μαροκο πριν 3 μερες...
Ενας Ισπανός που τον εχω γνωρίσει απο το fb,παει Σενεγάλη-Γκάμπια για ενα μηνα...

330922

Το ονομα του ειναι Vicente Ximenez και εχει φτιάξει και ενα πολυ καλο γκρουπ με πολυ υλικό "no importa el destino sino el camino"

taisteal
09/02/2015, 12:20
Φωτο απο Μαροκο πριν 3 μερες...
Ενας Ισπανός που τον εχω γνωρίσει απο το fb,παει Σενεγάλη-Γκάμπια για ενα μηνα...

330922

Το ονομα του ειναι Vicente Ximenez και εχει φτιάξει και ενα πολυ καλο γκρουπ με πολυ υλικό "no importa el destino sino el camino"

Ωραιος Κωστα

Και πολυ ωραια φωτο ο τυπος :vroum:


:beer::beer: