PDA

View Full Version : Αφυγραντήρας... help!



Σελίδες : [1] 2

stam2
01/12/2014, 09:47
Επειδή πρόκειται να αγοράσω έναν αφυγραντήρα, και αφού έκανα την σχετική έρευνα σε συσκευές, διαπίστωσα ότι υπάρχουν διάφορες εταιρίες, σχετικά άγνωστες προς το ευρύ κοινό, οι οποίες όμως ειδικεύονται στις συγκεκριμένες συσκευές. Συνάμα, οι γνωστές και παραδοσιακές εταιρίες συσκευών θέρμανσης όπως η delonghi, juropro παρ' όλο το όνομά τους έχουν γραφτεί διάφορα παράπονα για την after sales εξυπηρέτησή τους αλλά και για ελαττώματα...
Από τις λιγότερο γνωστές μάρκες, αλλά με αρκετές συσκευές αφύγρανσης είναι η meaco, η hobby, η midea, inventor, philco....

Ομολογώ πως είμαι μπερδεμένος με το θέμα, ενώ βλέποντας πως μερικές συσκευές διατίθενται με ιονιστή μπερδέυομαι ακόμα περισσότερο καθώς κάπου είχα ακούσει ότι είναι βλαβερός ο ιονιστής, ενώ κάπου αλλού ότι καθαρίζει πολύ καλά τον αέρα... Το πώς λειτουργεί το γνωρίζω... στο αποτέλεσμα διίστανται οι απόψεις...

Ας βοηθήσει όποιος γνωρίζει κάτι...
Ιδανικά θα ήθελα μία συσκευή που να καλύπτει από 50-80 τ.μ, με αυτόματη εκκίνηση βάσει επιπέδου υγρασίας...

hidefnick
01/12/2014, 09:57
Εχω ΑΥΤΟΝ (http://www.olimpiasplendid.com/heating_and_air_treatment/dehumidifiers_and_humidifiers/aquaria-10) ο οποίος δουλεύει συνέχεια λόγο υγρασίας στον τοίχο. Παραγωγή νερού κανονικά. Αδειασμα 3-4 φορές την ημέρα.

teogtp
01/12/2014, 09:58
Κοιτά τους OLYMPIA.
Βγάζουν μόνο αφυγραντηρες.Έχουμε έναν τέτοιο στο σκοπευτήριο και δουλεύει 24/7 επι μια δεκαετία......
Εγω στο σπίτι μου τέτοιον αγορασα και έχω πάθει πλάκα.
Υπ'οψιν οτι όλοι οι αφυγραντηρες καίνε αρκετά και κανουν θόρυβο.

teogtp
01/12/2014, 09:59
Με πρόλαβε ο από πάνω!

stam2
01/12/2014, 10:13
ωραία. ανοίγει κι άλλο το θέμα. με συμβουλέψαν να μην πάρω μικρή συσκευή (λίγα watt για μικρό χώρο) διότι έτσι θα δουλεύει συνέχεια στο τέρμα και θα καίει περισσότερο.
Επίσης το συγκεκριμένο έχει μικρό δοχείο νερού (1,1 lt) που σημαίνει ότι θα πρέπει να το αδειάζω 2-3 φορές τη μέρα, άρα πρέπει να είναι μεγαλύτερο, ίσως κοντά στα 2λίτρα...

όσο για τον θόρυβο είδα ότι παίζει από 36-50 db.... ποιά είναι η αίσθηση όμως των εντάσεων αυτών? είναι όσο ένας ανεμιστήρας επιδαπέδιος που δουλεύει στο φουλ?? είναι πιο δυνατός, πιο ήσυχος...?

teogtp
01/12/2014, 10:24
Έχουν δίκιο που σε συμβούλεψαν για μεγαλύτερο μηχάνημα.
Όσο αφορά τον θόρυβο, είναι θέμα και το πόσο ενοχλείται ο καθένας. Τις ώρες που δεν κοιμάμαι δεν το δίνω σημασία, αλλά Οτάν ερθει η ωρα για ύπνο τον τσουλαω μέσα στο μπάνιο και δεν με ενοχλεί

xaotikos
01/12/2014, 11:37
Εγώ είχα πάρει τον maeco db8l αν θυμάμαι καλά πέρισυ γιατί είχα υγρασία στο σπίτι. Δούλευε αρκετές ώρες με καλά αποτελέσματα. Ώρες ώρες άναβε και ο ιονιστής. Από θόρυβο αρκετά χαμηλός.

Αυτό που είχα διαβάσει ψάχνοντας είναι ότι υπάρχουν 2 τύποι οι οποίοι προτείνονται για διαφορετικές θερμοκρασίες λειτουργίας. Ο maeco που πήρα δουλεύει καλύτερα σε σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες και εμένα αυτό με ενδιέφερε γιατί το δούλευα μόνο χειμώνα.

Όλοι σχεδόν έχουν αποχέτευση για να μην αδειάζει συνέχεια το δοχείο.

georgemark
01/12/2014, 11:54
Καλημέρα ,
για αφυγραντήρα προτείνω να πάρεις τεχνολογίας desiccant (αποδίδουν καλύτερα σε θερμοκρασίες κάτω από 18 βαθμούς) , εγώ έχω τον dd8l της meaco και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, δες παρακάτω :

http://www.sanihellas.gr/

http://www.meaco.gr/

Bob_o_mastoras
01/12/2014, 13:14
Αναλογα και το μοντελο ακουγονται σαν ενα αεροθερμο πχ ή σαν aircondition.

Pan (dvs)
01/12/2014, 13:19
Εχω παρει εδω και 4-5 χρονια τον PHILCO PDH (http://www.kolomvounis.gr/afygrantiras-philco-pdh-716ea.html).

Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.Οικονομικος,αθορυβος στο ρελαντι,στο γρηγορο οχι ιδιαιτερα ενοχλητικος.Καμμια βλαβη σε αυτο το διαστημα,κανενα προβλημα.Επισης τον χρησιμοποιουμε και σαν στεγνωτηριο ρουχων.

Ισως να εχει προχωρησει απο τοτε η τεχνολογια,αλλα εγω δεν θα τον αλλαζα.

Μαρκες οπως η PHILCO και η MEDIA ειναι κολοσσοι στο χωρο τους,ασχετα αν δεν τους πολυακουμε εδω.

el_hymador
01/12/2014, 13:39
Σήμερα έκλεισα τον Meaco DD8L μετά από πολύ ψάξιμο. Όπως ειπώθηκε, οι καλύτεροι αφυγραντήρες για οικιακή χρήση και για το κλίμα της Ελλάδας είναι οι desiccant με ζεόλιθο, οι υπόλοιποι έχουν compressor με φρέον και εκτός του μεγαλύτερου παραγόμενου θορύβου, δεν λειτουργούν καλά σε θερμοκρασίες 20C και κάτω, ενώ έχουν και το διπλάσιο βάρος (βέβαια έχουν και ελαφρώς χαμηλότερη κατανάλωση). Οι desiccant βγάζουν πολύ λιγότερο θόρυβο και επίσης τσιμπάνε και 2-3 βαθμούς πάνω την θερμοκρασία λόγω του ότι παράγουν ζεστό αέρα από την έξοδο τους. Για τον συγκεκριμένο Meaco όλοι λένε τα καλύτερα, είναι Νο1 σε πωλήσεις παγκοσμίως και δεν υπάρχει ούτε για δείγμα πλέον στην Ελλάδα, είμαι σε λίστα αναμονής για την νέα παρτίδα που θα παραλάβει η αντιπροσωπεία.

Μια φίλη που τον χρησιμοποιεί εδώ και 2 μήνες είναι πολύ ευχαριστημένη, απ ότι μου είπε τις πρώτες ημέρες δούλευε φουλ και άδειαζε ανά 3ωρο το δοχείο με το συσσωρευμένο νερό αλλά άπαξ και ρίξει την υγρασία στο σπίτι στο 50-60%, μετά έχει πρόγραμμα που ανιχνεύει τα ποσοστά υγρασίας και λειτουργεί αυτόματα για 2-3 ώρες συνολικά την ημέρα διατηρώντας τα σταθερά στη τιμή που του έχεις ορίσει. Θόρυβος όσο ένας ανεμιστήρας, αν τον τσιτώσεις βέβαια στο max ή αν τον βάλεις σε λειτουργία laundry για να στεγνώσει μπουγάδα, οκ, βουίζει...όσοι πάντως χρησιμοποιούν αφυγραντήρες αναφέρουν ότι εξοικονομούν πολλά χρήματα από την θέρμανση αφού η ατμόσφαιρα στο σπίτι αλλάζει προς το ευχάριστο και το κρύο παλεύεται άνετα, χωρίς να χρειάζονται τρελό μπουμπούνισμα καλοριφέρια, σόμπες και τζάκια... για κατανάλωση ακόμα δεν ξέρω, μερικοί λένε για 15-20 ευρώ+ το μήνα με νορμάλ χρήση...

Στο τέλος της εβδομάδας που θα παραλάβω θα έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Ένα βίντεο με τον συγκεκριμένο αφυγραντήρα: https://www.youtube.com/watch?v=XpJG5IHNuwg

υ.γ. Για ντουλάπες, πατάρια και γενικά μκρούς κλειστούς χώρους πάντως, ο ηλεκτρικός αφυγραντήρας που "στεγνώνει" γενικά το σπίτι δεν κάνει δουλειά, εκεί θέλει χημικούς mini αφυγραντήρες τέτοιου τύπου: http://www.skroutz.gr/c/1179/domika.html?keyphrase=%CF%83%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%82+%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B 1%CF%83%CE%B9%CE%B1%CF%82

υ.γ. Μας έχει γ@μησει η υγρασία φέτος, ούτε στην Αγγλία να είμασταν γαμώ τα fish & chips και τις πουτίγκες μου μέσα!

teogtp
01/12/2014, 13:50
Οντως με το που θα τον μπριζωσεις θα λειτουργει ασταματητα.
Καποια στιγμη νομιζα οτι ειχα πεσει σε χαλασμενο κομματι.
Το δοχειο νερου γεμιζε συνεχως.......
Καποια στιγμη σταματησε και δουλευει (για περιπου 15 λεπτα)μονο οταν το επιπεδο της υγρασιας ανεβει πανω απο το επιθυμητο.
Οντως ο χωρος αυτοματα γινεται ποιο "ζεστος" και η θερμανση δεν λειτουργει υπερωριες.
Χωρις το μηχανακι,το αεριο δουλευε 5~6 φορες την ημερα για περιπου 30 λεπτα καθε την φορα.
Με τον αφυγραντηρα σε λειτουργεια ο θερμοστατης της θερμανσης λειτουργει 1~2 φορες την ημερα και για περιπου 15 λεπτα!

Pan (dvs)
01/12/2014, 14:08
Οντως με το που θα τον μπριζωσεις θα λειτουργει ασταματητα.
Καποια στιγμη νομιζα οτι ειχα πεσει σε χαλασμενο κομματι.
Το δοχειο νερου γεμιζε συνεχως.......
Καποια στιγμη σταματησε και δουλευει (για περιπου 15 λεπτα)μονο οταν το επιπεδο της υγρασιας ανεβει πανω απο το επιθυμητο.
Οντως ο χωρος αυτοματα γινεται ποιο "ζεστος" και η θερμανση δεν λειτουργει υπερωριες.
Χωρις το μηχανακι,το αεριο δουλευε 5~6 φορες την ημερα για περιπου 30 λεπτα καθε την φορα.
Με τον αφυγραντηρα σε λειτουργεια ο θερμοστατης της θερμανσης λειτουργει 1~2 φορες την ημερα και για περιπου 15 λεπτα!

Ετσι ακριβως ειναι.Κερδιζεις σε θερμανση παρα πολλα.

georgemark
01/12/2014, 14:12
Για όσους έχουν τον Meaco DD8L :
Σε ποια ρύθμιση καταναλώνει 600+ watt/ώρα ; Εάν ρυθμιστεί στην ρύθμιση στεγνώματος (ανεμιστήρας και επίπεδο υγρασίας) πόσα watt/ώρα καταναλώνει;

327756

stam2
01/12/2014, 14:26
Σήμερα έκλεισα τον Meaco DD8L μετά από πολύ ψάξιμο...
....είναι Νο1 σε πωλήσεις παγκοσμίως και δεν υπάρχει ούτε για δείγμα πλέον στην Ελλάδα, είμαι σε λίστα αναμονής για την νέα παρτίδα που θα παραλάβει η αντιπροσωπεία.


ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ σε σειρά προτεραιότητας!!!!! :cry:

έχουν ξεπουληθεί τα πάντα και τσακώνονται οι έμποροι με τους εισαγωγείς ποιός θα πάρει τα περισσότερα κομμάτια για να πουλήσει....
Επελεξα τον MEACO 20L Platinum ώστε να έχει υπερεπάρκεια αλλά και σε περίπτωση που αλλάξω σπίτι να καλύπτει μεγαλύτερες ανάγκες...
ΔΕΝ πήρα desiccant διότι δεν έχω κρύο στο σπίτι, παρά μόνο υγρασία...
Η διαφορά στην κατανάλωση με τον αντίστοιχο desiccant είναι σχεδόν η μισή..

el_hymador
01/12/2014, 14:40
ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ σε σειρά προτεραιότητας!!!!! :cry:

έχουν ξεπουληθεί τα πάντα και τσακώνονται οι έμποροι με τους εισαγωγείς ποιός θα πάρει τα περισσότερα κομμάτια για να πουλήσει....
Επελεξα τον MEACO 20L Platinum ώστε να έχει υπερεπάρκεια αλλά και σε περίπτωση που αλλάξω σπίτι να καλύπτει μεγαλύτερες ανάγκες...
ΔΕΝ πήρα desiccant διότι δεν έχω κρύο στο σπίτι, παρά μόνο υγρασία...
Η διαφορά στην κατανάλωση με τον αντίστοιχο desiccant είναι σχεδόν η μισή..


Καλορίζικος και καλοστέγνωτος... μέχρι που να παραλάβουμε μπορούμε να ασχοληθούμε με την καλλιέργεια μανιταριών...

Bob_o_mastoras
01/12/2014, 17:32
Eλειψη ε;;; Πουλαω τον δικο μου 500 ΕΥΡΩ! :ninja:

:bawl::bawl::bawl:

mtsop
02/12/2014, 07:38
Τον δικό μου τον Meaco τον πήρα από uk με διαφορά τιμής από εδώ γύρω στα 50 ευρώ.

stam2
02/12/2014, 07:54
Τον δικό μου τον Meaco τον πήρα από uk με διαφορά τιμής από εδώ γύρω στα 50 ευρώ.

για δώσε πληροφορίες στο λαό....!!!

archi
02/12/2014, 11:04
να ρωτήσω γιατί και εγώ είμαι στο ψάξιμο για σπίτι 80τμ.
είμαι μεταξύ Meaco 12L & DD8L
ποια είναι η μέση κατανάλωση του dd8l γιατί η μέγιστη που γράφει είναι πολύ μεγάλη.
Από τη κατάλαβα για κρύο περιβάλλον (από 15 -22 βαθμούς κελσίου) πάμε στον dd8l?

πάρα πολύ καλά λόγια έχω ακούσει και για τον olimpia splendid aquaria 22, αλλά ξεφεύγει στα λεφτά που μπορώ να διαθέσω

ZX14
02/12/2014, 11:08
ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ σε σειρά προτεραιότητας!!!!! :cry:

έχουν ξεπουληθεί τα πάντα και τσακώνονται οι έμποροι με τους εισαγωγείς ποιός θα πάρει τα περισσότερα κομμάτια για να πουλήσει....
Επελεξα τον MEACO 20L Platinum ώστε να έχει υπερεπάρκεια αλλά και σε περίπτωση που αλλάξω σπίτι να καλύπτει μεγαλύτερες ανάγκες...
ΔΕΝ πήρα desiccant διότι δεν έχω κρύο στο σπίτι, παρά μόνο υγρασία...
Η διαφορά στην κατανάλωση με τον αντίστοιχο desiccant είναι σχεδόν η μισή..

πολυ καλη επιλογη εκανες.και εγω πηρα εδω και 2 μηνες τον 12λιτρο platinum και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.να προσεξεις μονο να καθαριζεις συχνα το φιλτρο που εχει γιατι μαζευει πολυ πραγμα σε λιγο χρονικο διαστημα.

stam2
02/12/2014, 11:27
πολυ καλη επιλογη εκανες.και εγω πηρα εδω και 2 μηνες τον 12λιτρο platinum και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.να προσεξεις μονο να καθαριζεις συχνα το φιλτρο που εχει γιατι μαζευει πολυ πραγμα σε λιγο χρονικο διαστημα.

για πες....?

σκόνη εννοείς από το περιβαλλον, ή μούχλα λόγω υγρασίας μέσα στη συσκευή...?

teogtp
02/12/2014, 11:31
Σκόνη περιβάλλοντος.
Όλα αυτά τα μηχανάκια έχουν σιτουλα όπως τα κλιματιστικά.

ZX14
02/12/2014, 13:04
Σκόνη περιβάλλοντος.
Όλα αυτά τα μηχανάκια έχουν σιτουλα όπως τα κλιματιστικά.
Σωστος ο φιλος.

georgemark
02/12/2014, 13:54
να ρωτήσω γιατί και εγώ είμαι στο ψάξιμο για σπίτι 80τμ.
είμαι μεταξύ Meaco 12L & DD8L
ποια είναι η μέση κατανάλωση του dd8l γιατί η μέγιστη που γράφει είναι πολύ μεγάλη.
Από τη κατάλαβα για κρύο περιβάλλον (από 15 -22 βαθμούς κελσίου) πάμε στον dd8l?

πάρα πολύ καλά λόγια έχω ακούσει και για τον olimpia splendid aquaria 22, αλλά ξεφεύγει στα λεφτά που μπορώ να διαθέσω
Μου απάντησαν ότι 650watts/ώρα καταναλώνει όταν επιλεγούν οι ρυθμίσεις στεγνώματος ρούχων,όταν λειτουργεί με ανεμιστήρα στο 1 καταναλώνει 330watts , δεν μου έχουν απαντήσει για κατανάλωση με ανεμιστήρα στο 2 ,επίσης 30 watts καταναλώνει σε sleep mode (ο χώρος έχει το επίπεδο υγρασίας που έχει ρυθμιστεί ο αφυγραντήρας).

archi
02/12/2014, 14:23
Μου απάντησαν ότι 650watts/ώρα καταναλώνει όταν επιλεγούν οι ρυθμίσεις στεγνώματος ρούχων,όταν λειτουργεί με ανεμιστήρα στο 1 καταναλώνει 330watts , δεν μου έχουν απαντήσει για κατανάλωση με ανεμιστήρα στο 2 ,επίσης 30 watts καταναλώνει σε sleep mode (ο χώρος έχει το επίπεδο υγρασίας που έχει ρυθμιστεί ο αφυγραντήρας).

με αυτά που έχω διαβάσει ο ένας καταναλώνει 330w στην απλή του λειτουργία ενώ ο άλλος πάει στα 165w.
ο ένας λειτουργεί σε όλες της θερμοκρασίες, ο άλλος στις χαμηλές θερμοκρασίες ρίχνει την απόδοση του πολύ.

αν πούμε ότι μια μέση καλή θερμοκρασία σε ένα σπίτι είναι 22 C°. Τότε με τον απλό έχουμε πρόβλημα.
αντιγράφω από τα τεχν. χαρακτ. για τον Meaco 12L:
- Δυνατότητα αφύγρανσης 12 λίτρα/ημέρα (30°C 80% Σχετ. υγρ.), 6,2 λίτρα/ημέρα (26,7°C 60% Σχετ. υγρ.)
άρα στους 30°C δουλεύει, στους 22 θα σέρνεται. Θα καίει πάλι τα 165w, αλλά χωρίς να μαζεύει νερό.

Αν ισχύουν όλα τα παραπάνω πάμε υποχρεωτικά στον dd8l
Η ερώτηση είναι: τους απλούς γιατί τους πουλάνε αν δεν δουλεύουν σωστά κάτω από 26°C? ποιος έχει 30°C στο σπίτι του τον χειμώνα?

teogtp
02/12/2014, 14:41
Ο Μαλαισιανός.....

lykourgi
02/12/2014, 15:30
Η ερώτηση είναι: τους απλούς γιατί τους πουλάνε αν δεν δουλεύουν σωστά κάτω από 26°C? ποιος έχει 30°C στο σπίτι του τον χειμώνα?


Υπάρχουν περιοχές με πολλή υγρασία και το καλοκαίρι.

Πολλά δε, σπίτια κατοικούνται μόνο καλοκαίρι. Εξοχικά, θερινές κατοικίες κλπ.

Arxagelos
02/12/2014, 16:04
philco έχω καμια 5 χρόνια, πολύ ευχαριστημένος, τον είχα τα περισσότερα σε νησί και τώρα τον χρησιμοποιώ αραια και που σε μέρες με υγρασία, ακόμα τον χρησιμοποιώ την ώρα που κάνουμε μπάνιο(σάουνα), δεν μένει τίποτα αλλά ούτε και ο καθρέπτης πανιάζει, ρουφάει τα πάντα.

ZX14
02/12/2014, 16:10
με αυτά που έχω διαβάσει ο ένας καταναλώνει 330w στην απλή του λειτουργία ενώ ο άλλος πάει στα 165w.
ο ένας λειτουργεί σε όλες της θερμοκρασίες, ο άλλος στις χαμηλές θερμοκρασίες ρίχνει την απόδοση του πολύ.

αν πούμε ότι μια μέση καλή θερμοκρασία σε ένα σπίτι είναι 22 C°. Τότε με τον απλό έχουμε πρόβλημα.
αντιγράφω από τα τεχν. χαρακτ. για τον Meaco 12L:
- Δυνατότητα αφύγρανσης 12 λίτρα/ημέρα (30°C 80% Σχετ. υγρ.), 6,2 λίτρα/ημέρα (26,7°C 60% Σχετ. υγρ.)
άρα στους 30°C δουλεύει, στους 22 θα σέρνεται. Θα καίει πάλι τα 165w, αλλά χωρίς να μαζεύει νερό.

Αν ισχύουν όλα τα παραπάνω πάμε υποχρεωτικά στον dd8l
Η ερώτηση είναι: τους απλούς γιατί τους πουλάνε αν δεν δουλεύουν σωστά κάτω από 26°C? ποιος έχει 30°C στο σπίτι του τον χειμώνα?

ο 12λιτρος με 20 βαθμους εσωτερικη θερμοκρασια και 65% υγρασια καθε 12 ωρες μαζευει 2,5 λιτρα νερο ισως καιλιγο παραπανω

mtsop
03/12/2014, 07:37
για δώσε πληροφορίες στο λαό....!!!

Πάνε χρόνια 2+ και σε ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα δε βρήκα κάτι, θυμάμαι ότι μέσω γουγλι το είχα βρει το eshop

el-Gatto
03/12/2014, 15:06
Ειμαι κι εγώ στην έρευνα-αναζήτηση αγοράς.
Ομολογώ ότι σε αυτό το νήμα ,έμαθα κάποια πολύ σημαντικά πράγματα ,τα οποία δεν γνώριζα.


...αν πούμε ότι μια μέση καλή θερμοκρασία σε ένα σπίτι είναι 22 C°. Τότε με τον απλό έχουμε πρόβλημα.
αντιγράφω από τα τεχν. χαρακτ. για τον Meaco 12L:
- Δυνατότητα αφύγρανσης 12 λίτρα/ημέρα (30°C 80% Σχετ. υγρ.), 6,2 λίτρα/ημέρα (26,7°C 60% Σχετ. υγρ.)
άρα στους 30°C δουλεύει, στους 22 θα σέρνεται. Θα καίει πάλι τα 165w, αλλά χωρίς να μαζεύει νερό.

Αν ισχύουν όλα τα παραπάνω πάμε υποχρεωτικά στον dd8l
Η ερώτηση είναι: τους απλούς γιατί τους πουλάνε αν δεν δουλεύουν σωστά κάτω από 26°C? ποιος έχει 30°C στο σπίτι του τον χειμώνα?
Παίρνω λοιπόν αφορμή από την παραπάνω τοποθέτηση ,μια κ δεν έχει απαντηθεί δεόντος η απορία του φίλου ,και εκφράζω κι εγώ τις σκέψεις-απορίες μου.

Επειδή μπήκα κι εγώ στην επίσημη σελίδα της Meaco k διάβασα τα χαρακτηριστικά τους ,μου έκανε έκπληξη αυτό ακριβώς που αναφέρεται κ στην παράθεση.
Ότι δηλαδή ,ένα πολύ καλό (compressor type)μηχάνημα ,ρίχνει στο 50% τις δυνατότητες αφύγρανσης του ,στους μόλις 27°C .

Eρωτώ λοιπόν κι εγώ:
1) -Στους 20-22°C (θερμοκρασία φυσιολογική κ συνήθη για σπίτι με θέρμανση τον χειμώνα) πόσο ακόμα πιο κάτω πέφτει η δυνατότητα αφύγρανσης ενός τέτοιου μηχανήματος;;;
-Και τι μπορεί να κάνει ένα τέτοιο μηχάνημα σε χώρους με κλειστή θέρμανση ,άρα κ πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία; (πχ.τις ώρες που λείπουμε από το σπίτι)
Γιατι ,δεν νομίζω να είναι πολλοί αυτοί που ψάχνονται να αντιμετωπίσουν την υγρασία του σπιτιού τους το κατακαλόκαιρο.

2) Αφου οι compressor type ,ουσιαστικά είναι κατάλληλοι μονο για ζεστά+υγρά ταυτόχρονα κλίματα (βλ.νησιά & παραθαλάσσια μέρη το καλοκαίρι) γιατί να τους πληρώσει κάποιος για ακατάλληλη με τις προδιαγραφές τους χρήση;

3) Γιατί να μην χρησιμοποιήσω την λειτουργία αφύγρανσης που έχουν όλα τα κλιματιστικά ,κ η οποία δουλεύει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο(compressor type) ,κ να πληρώσω για ακόμα ένα παρόμοιας λειτουργικής φιλοσοφίας έξτρα μηχάνημα;

4) Μήπως τελικά η χρήση μηχανήματος desiccant type ,είναι μονόδρομος για τις θερμοκρασίες* που επικρατούν στα σπίτια μας τον χειμώνα ,οπου κ οι ανάγκες για αφύγρανση είναι έντονες.
* (15-17°C όταν λείπουμε κ η θέρμανση είναι κλειστή - 20-22°C όταν είμαστε σπίτι κι έχουμε ανοιχτή την θέρμανση)


Πολύ θα ήθελα να ακούσω εμπεριστατωμένες απόψεις ,μια και ο μόνος λόγος που δεν έχω ακόμα προχωρήσει στην αγορά ενός desiccant type ,είναι η υπερδιπλάσια κατανάλωση ρεύματος κατά την χρήση του.
Μέρος της οποίας κατανάλωσης βέβαια -πιστεύω- θα είναι ανταποδοτική* λόγω της ταυτόχρονης θέρμανσης του χώρου ,άρα στην εξίσωση ,θα υπάρχει κι ένα κέρδος μείωσης του κόστους θέρμανσης.
* (αφού ο αέρας που εκλύεται στον χώρο από αυτού του τύπου μηχανήματα ,είναι θερμός ,έναντι του αντίστοιχου ψυχρού αέρα που βγάζουν κατά την λειτουργία τους τα compressor type)


....ή μήπως τα έχω καταλάβει όλα λάθος ο "γέροντας".....; :a024:

ZX14
03/12/2014, 21:17
Ειμαι κι εγώ στην έρευνα-αναζήτηση αγοράς.
Ομολογώ ότι σε αυτό το νήμα ,έμαθα κάποια πολύ σημαντικά πράγματα ,τα οποία δεν γνώριζα.


Παίρνω λοιπόν αφορμή από την παραπάνω τοποθέτηση ,μια κ δεν έχει απαντηθεί δεόντος η απορία του φίλου ,και εκφράζω κι εγώ τις σκέψεις-απορίες μου.

Επειδή μπήκα κι εγώ στην επίσημη σελίδα της Meaco k διάβασα τα χαρακτηριστικά τους ,μου έκανε έκπληξη αυτό ακριβώς που αναφέρεται κ στην παράθεση.
Ότι δηλαδή ,ένα πολύ καλό (compressor type)μηχάνημα ,ρίχνει στο 50% τις δυνατότητες αφύγρανσης του ,στους μόλις 27°C .

Eρωτώ λοιπόν κι εγώ:
1) -Στους 20-22°C (θερμοκρασία φυσιολογική κ συνήθη για σπίτι με θέρμανση τον χειμώνα) πόσο ακόμα πιο κάτω πέφτει η δυνατότητα αφύγρανσης ενός τέτοιου μηχανήματος;;;
-Και τι μπορεί να κάνει ένα τέτοιο μηχάνημα σε χώρους με κλειστή θέρμανση ,άρα κ πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία; (πχ.τις ώρες που λείπουμε από το σπίτι)
Γιατι ,δεν νομίζω να είναι πολλοί αυτοί που ψάχνονται να αντιμετωπίσουν την υγρασία του σπιτιού τους το κατακαλόκαιρο.

2) Αφου οι compressor type ,ουσιαστικά είναι κατάλληλοι μονο για ζεστά+υγρά ταυτόχρονα κλίματα (βλ.νησιά & παραθαλάσσια μέρη το καλοκαίρι) γιατί να τους πληρώσει κάποιος για ακατάλληλη με τις προδιαγραφές τους χρήση;

3) Γιατί να μην χρησιμοποιήσω την λειτουργία αφύγρανσης που έχουν όλα τα κλιματιστικά ,κ η οποία δουλεύει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο(compressor type) ,κ να πληρώσω για ακόμα ένα παρόμοιας λειτουργικής φιλοσοφίας έξτρα μηχάνημα;

4) Μήπως τελικά η χρήση μηχανήματος desiccant type ,είναι μονόδρομος για τις θερμοκρασίες* που επικρατούν στα σπίτια μας τον χειμώνα ,οπου κ οι ανάγκες για αφύγρανση είναι έντονες.
* (15-17°C όταν λείπουμε κ η θέρμανση είναι κλειστή - 20-22°C όταν είμαστε σπίτι κι έχουμε ανοιχτή την θέρμανση)


Πολύ θα ήθελα να ακούσω εμπεριστατωμένες απόψεις ,μια και ο μόνος λόγος που δεν έχω ακόμα προχωρήσει στην αγορά ενός desiccant type ,είναι η υπερδιπλάσια κατανάλωση ρεύματος κατά την χρήση του.
Μέρος της οποίας κατανάλωσης βέβαια -πιστεύω- θα είναι ανταποδοτική* λόγω της ταυτόχρονης θέρμανσης του χώρου ,άρα στην εξίσωση ,θα υπάρχει κι ένα κέρδος μείωσης του κόστους θέρμανσης.
* (αφού ο αέρας που εκλύεται στον χώρο από αυτού του τύπου μηχανήματα ,είναι θερμός ,έναντι του αντίστοιχου ψυχρού αέρα που βγάζουν κατά την λειτουργία τους τα compressor type)


....ή μήπως τα έχω καταλάβει όλα λάθος ο "γέροντας".....; :a024:

ο 12λιτρος με 20 βαθμους εσωτερικη θερμοκρασια και 65% υγρασια καθε 12 ωρες μαζευει 2,5 λιτρα νερο ισως καιλιγο παραπανω και μαλιστα τσεκαρισμενο πολλες φορες.οσο για τον αερα που βγαζει ειναι παντα χλιαρος.το καλυτερο ομως ειναι οτι τα ρουχα που βαζεις στην απλωστρα το βραδυ το πρωι ειναι ολα στεγνα!!εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος οσο καιρο τον χρησιμοποιω και η υγρασια εχει μειωθει αρκετα.

el-Gatto
03/12/2014, 22:19
ο 12λιτρος με 20 βαθμους εσωτερικη θερμοκρασια και 65% υγρασια καθε 12 ωρες μαζευει 2,5 λιτρα νερο ισως καιλιγο παραπανω και μαλιστα τσεκαρισμενο πολλες φορες.οσο για τον αερα που βγαζει ειναι παντα χλιαρος.το καλυτερο ομως ειναι οτι τα ρουχα που βαζεις στην απλωστρα το βραδυ το πρωι ειναι ολα στεγνα!!εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος οσο καιρο τον χρησιμοποιω και η υγρασια εχει μειωθει αρκετα.
Επειδή δεν το καθορίζεις ,υποθέτω ότι εννοείς τον compressor type 12λιτρο. Σωστά;
Αν είναι έτσι λοιπόν ,αποδεικνύεται ότι στην πράξη ,οι δυνατότητες αφύγρανσής του σε εσωτερική θερμοκρασία 20°C ,πέφτουν στο 40% των ονομαστικών προδιαγραφών του.
Εμένα λοιπόν ,που με ενδιαφέρει το μηχάνημα να δουλεύει κυρίως όταν λείπω ,δηλ.με κλειστή θέρμανση ,δηλ. με εσωτ.θερμ.γύρω στους +-17°C ,τότε οι δυνατότητές του θα πέφτουν ακόμα περισσότερο.
Στο 30%; Στο 20%; Δεν υπάρχει συγκεκριμένη ενημέρωση στα τεχνικά του χαρακτηριστικά.
Αν ισχύει αυτό ,τότε μιλάμε ότι όντως είναι οριακά ακατάλληλο ένα συγκεκριμένου είδους μηχάνημα υπο αυτές τις συνθήκες.

Οσο για απλωμένα ρούχα μέσα στο σπίτι ,δεν το έκανα ποτέ ,ούτε πρόκειται ,οπότε δεν με απασχολεί.

stavrouliasp
03/12/2014, 23:02
Και ο compressor type ζεστό αέρα βγάζει. Ό δικός μου τουλάχιστον.

ZX14
03/12/2014, 23:15
Επειδή δεν το καθορίζεις ,υποθέτω ότι εννοείς τον compressor type 12λιτρο. Σωστά;
Αν είναι έτσι λοιπόν ,αποδεικνύεται ότι στην πράξη ,οι δυνατότητες αφύγρανσής του σε εσωτερική θερμοκρασία 20°C ,πέφτουν στο 40% των ονομαστικών προδιαγραφών του.
Εμένα λοιπόν ,που με ενδιαφέρει το μηχάνημα να δουλεύει κυρίως όταν λείπω ,δηλ.με κλειστή θέρμανση ,δηλ. με εσωτ.θερμ.γύρω στους +-17°C ,τότε οι δυνατότητές του θα πέφτουν ακόμα περισσότερο.
Στο 30%; Στο 20%; Δεν υπάρχει συγκεκριμένη ενημέρωση στα τεχνικά του χαρακτηριστικά.
Αν ισχύει αυτό ,τότε μιλάμε ότι όντως είναι οριακά ακατάλληλο ένα συγκεκριμένου είδους μηχάνημα υπο αυτές τις συνθήκες.

Οσο για απλωμένα ρούχα μέσα στο σπίτι ,δεν το έκανα ποτέ ,ούτε πρόκειται ,οπότε δεν με απασχολεί.

τεχνικα δεν γνωριζω ουτε εχω καποιο αλλο μηχανημα για συγκριση στις ιδιες συνθηκες.οσο για τα ρουχα ουτε εγω θα ηθελα να το κανω αλλα αν μενεις σε ημιυπογειο δεν εχεις πολλες επιλογες.

stefanos
03/12/2014, 23:21
Οσο μικρότερη είναι η θερμοκρασία του αέρα τόσο λιγότερη είναι και η περιεχόμενη υγρασία.
Πολύ λογικά λοιπόν τα μηχανήματα βγάζουν λιγότερη υγρασία σε χαμηλότερη θερμοκρασία περιβάλλοντος.
Δεν είναι απαραίτητα πτώση απόδοσης του μηχανήματος.

el-Gatto
03/12/2014, 23:45
Και ο compressor type ζεστό αέρα βγάζει. Ό δικός μου τουλάχιστον.
Σημαντική πληροφορία αυτή.
Σε προηγούμενο πόστ είχε αναφερθεί ότι οι compressor type βγάζουν κρύο αέρα (θερμοκρασία περιβάλλοντος φαντάζομαι) κ αυτό το θεώρησα αρνητικό για χειμώνα.


Οσο μικρότερη είναι η θερμοκρασία του αέρα τόσο λιγότερη είναι και η περιεχόμενη υγρασία.
Πολύ λογικά λοιπόν τα μηχανήματα βγάζουν λιγότερη υγρασία σε χαμηλότερη θερμοκρασία περιβάλλοντος.
Δεν είναι απαραίτητα πτώση απόδοσης του μηχανήματος.
Το δικό μου πρόβλημα είναι εισερχόμενη υγρασία στους τοίχους από το έδαφος.(ισόγειο ,παλαιό κτίσμα ,ελλιπής μόνωση)
Αυτό ,σε συνδιασμό με την παγωνιά κ την αυξημένη υγρασία του χειμώνα ,επιδεινώνει τις συνθήκες.
Αρα ,το όποιο μηχάνημα ,θα καλεστεί να δουλέψει σε σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες (17-20) ,και θα πρέπει να μπορεί να αντιμετωπίσει επαρκώς ,σχετικά υψηλά ποσοστά υγρασίας ,ώστε να έχει νόημα η αγορά του αλλά κ η κατανάλωση ρεύματος.
Γι'αυτό κα ψάχνομαι διεξοδικά ,ώστε να μην κάνω άκυρη αγορά.

akaposto
04/12/2014, 09:19
Δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα απο την αρχή, γιατί πια τον πλήρωσα τον αφυγρανήρα ... 180 η λυπητερή.

Γράφω μιας και βλέπω ότι είναι στο ψάξιμο αρκετοί. Αν βοηθήσει έχει καλώς, αλλιώς αγνοήστε το.

Μοντέλο: olimpia slendid 12λιτρος για 48τ.μ.
Το έχω κοντά 2 μήνες. link (http://www.skroutz.gr/s/256763/Olimpia-Splendid-Secco-12.html)

Γιατί να μην βάλω το aircondition?
Δεν έχω a/c. Δεν ξέρω την διαφορά τους. Ο αφυγραντήρας είναι μεταφερόμενος.

Κάνει φασαρία;

ΝΑΙ. Φέρνει σε ψυγείο η λειτουργία του. Δεν κοιμάσαι εύκολα με αυτό στο κεφάλι σου. Όχι ότι δεν γίνεται κιόλας.

Κάνει δουλειά;

χμχμχμχμ... Δουλειά κάνει, θαύματα δεν κάνει (που κάτι τέτοιο περίμενα απο τα σχόλια και τις περιγραφές)
Ένα σπίτι προφανώς δεν μπορείς να το έχεις όλη μέρα κλειστό. Όταν λοιπόν ανοίξεις -αναφέρομαι στις περιοχές που έχουν υγρασία- μηδενίζεις πάλι.
Διαφορά καταλαβαίνεις μετά απο 4 (χοντρά χοντρά) ώρες λειτουργίας. Κλειστά όλα εννοείται. Εκεί αρχίζει να πέφτει η υγρασία.
Ταυτόχρονα βγάζει και κάπως ζεστό αέρα. Μετά απο εκεί νομίζω ότι ανεβάζει λίγο την θερμοκρασία του χώρου. Δεν είναι θερμαντική πηγή σε καμία περίπτωση.

Στο 24ωρο δεν το κόβω να βγάζει 12λίτρα με τίποτα. Τα μισά μπορεί.
Με περίπου 10 ώρες λειτουργίας/μέρα, κάπου στον ενάμιση κάδο αδειάζω, αναλόγως βέβαια και τις συνθήκες.

Ψαναδιαβάζοντας τα απο πάνω, ίσως να φαίνεται ότι δεν είμαι ευχαριστημένος. Αντιθέτως.
Πριν το μαραφέτι, δεν υπήρχε περίπτωση να ξυπνήσουμε το πρωί χωρίς καταρροή και "δυσφορία" στις αρθρώσεις. Έχει μειωθεί πάρα πολύ αυτό.
Φυσικά όσο περισσότερο το αφήνεις ανοικτό το εργαλείο, τόσο πιο καλά. Όταν όμως μονίμως φλερτάρεις το 70% απο την πάνω μπάντα,
η μετατόπιση στην κάτω μπάντα του 70% έχει διαφορά.

teogtp
04/12/2014, 09:55
Εγώ έχω τον ίδιο αλλά με το ηλεκτρονικό display.
Απο τοτε που τον έβαλα σταμάτησε η συγκέντρωση υγρασίας σε ενα τοίχο του σπιτιού μου αλλά το σημαντικότερο είναι η αίσθηση της ζέστης στο χώρο και όπως εγραψες τα "τσιμπήματα" στην μέση τέλος.
Το σπίτι μου είναι περίπου 85τμ.και το καλύπτει άνετα.

georgemark
04/12/2014, 10:33
Να σας πω τις εντυπώσεις μου από τον DD8L σε οικία 80 τ.μ , έχω παράλληλα αγοράσει και αυτό για να μπορώ να βλέπω την σχετική υγρασία στο χώρο : http://www.skroutz.gr/s/4723466/Telco-E0113H.html

Τον έχω ανοικτό περίπου 8-10 ώρες το 24ωρο και όταν η υγρασία ανέβει πάνω από 65% , τον έχω τοποθετήσει σε κεντρικό σημείο στο σαλόνι , συνήθως τον έχω σε ανεμιστήρα 1 (330w) και σχετική υγρασία 60% , με αυτές τις ρυθμίσεις μετά από 3-4 ώρες έχει φέρει την υγρασία περίπου στο επιθυμητό επίπεδο (όχι όμως στο 60%) μόνο στο χώρο που βρίσκεται ο αφυγραντήρας , για να πάνε και τα υπόλοιπα δωμάτια στο 60% θα πρέπει να τον έχω στο σαλόνι και ρύθμιση στο 50% και για παραπάνω από 6 ώρες .
Η υγρασία στο αέρα του σπιτιού επανέρχεται αμέσως πάνω από τα επιθυμητά εάν ανοίξεις μπαλκονόπορτα , εάν μαγειρεύεις ή εάν κάνεις μπάνιο και μετά αφήσεις ανοικτή την πόρτα του (το χαμαμ έρχεται στο σαλόνι).

Η χρήση που κάνω εγώ μέχρι τώρα είναι λανθασμένη αλλά θέλω να δώ και καταναλώσεις παράλληλα . Η σωστή χρήση είναι να ρυθμίσεις τον αφυγαντήρα στο 2 και επίπεδο υγρασίας 50% σε κεντρικό σημείο του σπιτιού, έτσι ο αφυγραντήρας θα λειτουργεί συνέχεια για 2-3 24ωρα (εάν η σχετική υγρασία είναι πάνω από 65%) και κατόπιν όταν η σχετική υγρασία φτάσει στο 50% (στα υπόλοιπα δωμάτια περίπου στο 55%) το μηχάνημα σβήνει για μισή ώρα (sleep mode 30w) και ανά μισάωρο ελέγχει την υγρασία στο χώρο και αναλόγως εκκινεί ή ξανακάνει test το επόμενο πάλι μισάωρο (αυτή που είναι και η σωστή χρήση ενός αφυγραντήρα προϋποθέτει να μην τον σβήνεις ποτέ).

Έστω και με τον λάθος τρόπο που τον λειτουργώ έως τώρα η ατμόσφαιρα του σπιτιού είναι τελείως διαφορετική και ιδίως στα βορεινά δωμάτια , το δε νερό που μαζεύει σε θερμοκρασία δωματίου 18-19 βαθμούς περίπου 2 λίτρα το 10ωρο.

el_hymador
07/12/2014, 12:04
Από εχθές το πρωί που παρέλαβα, το μηχάνημα δουλεύει ασταμάτητα, μέχρι στιγμής έχει δεσμεύσει περίπου 6-7 λίτρα υγρασίας. Είναι μαζεμένος σε διαστάσεις και ελαφρύς οπότε μεταφέρεται χαλαρά από δωμάτιο σε δωμάτιο. Για 5 λεπτά την πρώτη φορά που τον έβαλα εμπρός έβγαλε μια μυρωδιά από τον ζεόλιθο και μετά τέρμα, αυτά που γράφουν για πολύ έντονη μυρωδιά συνέχεια μάλλον είναι μαλακίες... Από θόρυβο στη μεσαία σκάλα είναι ανεκτά τα πράγματα, μια χαρά κοιμηθήκαμε εχθές. Πάντως αν δούλευε στο φουλ στο δωμάτιο που θα την έπεφτα σίγουρα δεν θα την πάλευα. Προσυπογράφω το ότι αλλάζει εντελώς την ατμόσφαιρα στο σπίτι, αυτό που σηκώνεσαι το πρωί και στην πέφτει ένα υγρό πέπλο και σε κάνει να αισθάνεσαι σαν να σε αγκαλιάζει γυμνοσάλιαγκας με υποθερμία απλά δεν παίζει. Κατανάλωση ρεύματος θα δείξει, είναι νωρίς ακόμα.

Tip για όλες εμάς τις νοικοκυρές: Κορίτσια το νερό που συλλέγει ο αφυγραντήρας είναι μια χαρά για το σίδερο οπότε μαζεύετε κανά μπουκάλι που και που. Επίσης αποτελεί πρώτης τάξεως βάση για μάγια και δεσίματα, επιστροφή αγαπημένων, κληρονομικά, να παχύνουν οι φιλές σας και τέτοια.

Zid
19/12/2014, 11:03
Guys ακομα προσπαθώ να καταλάβω, αν το χειμώνα και σε θερμοκρασίες χαμηλές.. 16-18 βαθμους λειτουργεί ο αφυγραντήρας ο compressor type...

Εχεις κανεις μετεωρολγικο σταθμο οπως έγραψε ποιο πάνω κάποιος εντος σπιτιου να μετραει υγρασια.. να έχουμε κάποια σωστα. αποτελέσματα?

el_hymador
19/12/2014, 14:36
Υγρόμετρο δεν έχω σπίτι και γενικά δεν έχω τα εποπτικά μέσα για να δω τι και πόσο καταναλώνει ο αφυγραντήρας. Εποπτικό μέσο είναι το αλαβάστρινο και σφριγηλό κορμί μου και τα αισθητήρια μου. Το λοιπόν, σε ισόγειο διαμέρισμα 100τ.μ. με διαπιστωμένο και εμφανές πρόβλημα υγρασίας, οι μούχλες, το "ίδρωμα" στα κουφώματα και στους τοίχους και τα ρίγη από την υγρασία έχουν σταματήσει 100% από τότε που λειτουργεί το μηχάνημα. Θερμαντικό μέσο ζήτημα να έχουμε βάλει 1-2 φορές όλον αυτό τον καιρό και αυτό για ένα τέταρτο ώστε να ανεβάσει λίγο την θερμοκρασία. Αδειάζω καθημερινά τρεις φορές τον κάδο συλλογής, δηλαδή μιλάμε ότι δεσμεύει 7,5 λίτρα νερό που θα κυκλοφορούσαν στην ατμόσφαιρα. Το κακό είναι ότο δεν σταματάει το γαμημένο και μάλλον θα μας την φορέσει η ΔΕΗ... αλλά προκειμένου να ξυπνάμε σαν "ς" και να ζούμε μέσα στη μούχλα δεν γ@μιέται...

Με του που είδα την απόδοση εδώ στην Αθήνα, πήρα και άλλον έναν για τους γονείς στο χωριό, κάνει και εκεί εξαιρετική δουλειά και αμφότεροι οι γονείς μου έχουν δει τρομερή βελτίωση στους πόνους από ρευματισμούς κτλ.

Pan (dvs)
19/12/2014, 14:48
Θα τα γλυτωσεις απο θερμανση.Δεν συζηταμε για το κερδος που θα εχει η υγεια σας.

foler
19/12/2014, 14:58
Ρε παιδια να ρωτησω κατι κ εγω που μου κανει εντυπωση σε αυτα που διαβασα? Λετε οτι κανει 2-3 μερες να φερει το αποτελεσμα που θελουμε και απο εκει και μετα αυτοματοποιει και αναβοσβηνει οποτε χρειαζεται.....
Εσεις τα σπιτια σας δλδ δεν τα ανοιγετε για να αεριστει ο χωρος? Εγω το πρωι οταν λειπω στην δουλεια εχω 10 ποντους ανοιχτο καθε παραθυρο-μπαλκονοπορτα για να κανει ρευμα και να αεριστει ο χωρος...Πως θα αυτοματοποιει δλδ ο αφυγραντηρας στο υπολοιπο 16ωρο?
Προσωπικα παντως εχω εναν olympia splendid και τον αναβω στο φουλ οταν το ψιλοφθηνιαρικο θερμομετρο μου δειξει αυξημενη υγρασια.

Zid
19/12/2014, 15:30
Υγρόμετρο δεν έχω σπίτι και γενικά δεν έχω τα εποπτικά μέσα για να δω τι και πόσο καταναλώνει ο αφυγραντήρας. Εποπτικό μέσο είναι το αλαβάστρινο και σφριγηλό κορμί μου και τα αισθητήρια μου. Το λοιπόν, σε ισόγειο διαμέρισμα 100τ.μ. με διαπιστωμένο και εμφανές πρόβλημα υγρασίας, οι μούχλες, το "ίδρωμα" στα κουφώματα και στους τοίχους και τα ρίγη από την υγρασία έχουν σταματήσει 100% από τότε που λειτουργεί το μηχάνημα. Θερμαντικό μέσο ζήτημα να έχουμε βάλει 1-2 φορές όλον αυτό τον καιρό και αυτό για ένα τέταρτο ώστε να ανεβάσει λίγο την θερμοκρασία. Αδειάζω καθημερινά τρεις φορές τον κάδο συλλογής, δηλαδή μιλάμε ότι δεσμεύει 7,5 λίτρα νερό που θα κυκλοφορούσαν στην ατμόσφαιρα. Το κακό είναι ότο δεν σταματάει το γαμημένο και μάλλον θα μας την φορέσει η ΔΕΗ... αλλά προκειμένου να ξυπνάμε σαν "ς" και να ζούμε μέσα στη μούχλα δεν γ@μιέται...

Με του που είδα την απόδοση εδώ στην Αθήνα, πήρα και άλλον έναν για τους γονείς στο χωριό, κάνει και εκεί εξαιρετική δουλειά και αμφότεροι οι γονείς μου έχουν δει τρομερή βελτίωση στους πόνους από ρευματισμούς κτλ.

Eσυ έχεις τύπου desiccant η compressor?

wthanasis
19/12/2014, 16:05
Αν κρίνεις τελικά ότι λειτουργεί υπερβολικά χωρίς να χρειάζεται και αν οι συνθήκες υγρασίας στον χώρο δεν μεταβάλλονται αρκετά συχνά, μπορεί να συνδεθεί σχετικά εύκολα ένας οικονομικός υδροστάτης, που θα ανοιγοκλείνει το μηχάνημα όταν φτάσει το επιθυμητό επίπεδο σχετικής υγρασίας. Ακόμη ευκολότερο, αν οι συνθήκες υγρασίας είναι σταθερές, είναι να βάλεις στο μηχάνημα έναν χρονοδιακόπτη πρίζας (το πολύ 10€) που θα του επιτρέπει να λειτουργεί με κάποια διαλείματα πχ 15' ανα μια ώρα λειτουργίας κτλ (άμεσα έχεις 25% μείωση της συνολικής κατανάλωσης ρεύματος).
Αν ξαναλέω, διαπιστωμένα δουλεύει περισσότερο από όσο χρειάζεται.


Επίσης ένας μετρητής για τις κιλοβατώρες είναι πολύ φθηνός.
πχ. http://www.electrohoros.gr/more_details.php?id_prod=16345&ref=bestprice.gr



Υγρόμετρο δεν έχω σπίτι και γενικά δεν έχω τα εποπτικά μέσα για να δω τι και πόσο καταναλώνει ο αφυγραντήρας. Εποπτικό μέσο είναι το αλαβάστρινο και σφριγηλό κορμί μου και τα αισθητήρια μου. Το λοιπόν, σε ισόγειο διαμέρισμα 100τ.μ. με διαπιστωμένο και εμφανές πρόβλημα υγρασίας, οι μούχλες, το "ίδρωμα" στα κουφώματα και στους τοίχους και τα ρίγη από την υγρασία έχουν σταματήσει 100% από τότε που λειτουργεί το μηχάνημα. Θερμαντικό μέσο ζήτημα να έχουμε βάλει 1-2 φορές όλον αυτό τον καιρό και αυτό για ένα τέταρτο ώστε να ανεβάσει λίγο την θερμοκρασία. Αδειάζω καθημερινά τρεις φορές τον κάδο συλλογής, δηλαδή μιλάμε ότι δεσμεύει 7,5 λίτρα νερό που θα κυκλοφορούσαν στην ατμόσφαιρα. Το κακό είναι ότο δεν σταματάει το γαμημένο και μάλλον θα μας την φορέσει η ΔΕΗ... αλλά προκειμένου να ξυπνάμε σαν "ς" και να ζούμε μέσα στη μούχλα δεν γ@μιέται...

Με του που είδα την απόδοση εδώ στην Αθήνα, πήρα και άλλον έναν για τους γονείς στο χωριό, κάνει και εκεί εξαιρετική δουλειά και αμφότεροι οι γονείς μου έχουν δει τρομερή βελτίωση στους πόνους από ρευματισμούς κτλ.

alex14
19/12/2014, 16:09
Αν κρίνεις τελικά ότι λειτουργεί υπερβολικά χωρίς να χρειάζεται και αν οι συνθήκες υγρασίας στον χώρο δεν μεταβάλλονται αρκετά συχνά, μπορεί να συνδεθεί σχετικά εύκολα ένας οικονομικός υδροστάτης, που θα ανοιγοκλείνει το μηχάνημα όταν φτάσει το επιθυμητό επίπεδο σχετικής υγρασίας.

Το κανει απο μονο του μολις κατεβασει την υγρασια εκει που του εχεις ορισει

teogtp
19/12/2014, 16:31
Ρε παιδια να ρωτησω κατι κ εγω που μου κανει εντυπωση σε αυτα που διαβασα? Λετε οτι κανει 2-3 μερες να φερει το αποτελεσμα που θελουμε και απο εκει και μετα αυτοματοποιει και αναβοσβηνει οποτε χρειαζεται.....
Εσεις τα σπιτια σας δλδ δεν τα ανοιγετε για να αεριστει ο χωρος? Εγω το πρωι οταν λειπω στην δουλεια εχω 10 ποντους ανοιχτο καθε παραθυρο-μπαλκονοπορτα για να κανει ρευμα και να αεριστει ο χωρος...Πως θα αυτοματοποιει δλδ ο αφυγραντηρας στο υπολοιπο 16ωρο?
Προσωπικα παντως εχω εναν olympia splendid και τον αναβω στο φουλ οταν το ψιλοφθηνιαρικο θερμομετρο μου δειξει αυξημενη υγρασια.

Αυτο γιατι το κανεις;
Εφόσον το μηχανημα εχει αισθητηριο μετρησης ειναι περιττο.Αστο να κανει την δουλεια του.
Την πρωτη φορα που θα το βαλεις στον "προβληματικο"χωρο κανει 2~3 μερες να σταματησει.Μετα καθε φορα που θα εντοπισει αυξημενο επιπεδο υγρασιας (ανοιγμα μπαλκονοπορτας κτλπ.)θα τιθεται σε λειτουργια.

MG-KTiNoS
19/12/2014, 18:10
οταν το ψιλοφθηνιαρικο θερμομετρο μου δειξει αυξημενη υγρασια.
Ποιός ήρθε???
:D

motomaniac
19/12/2014, 22:23
εγω που εχω ενα δωματιο 3χ3 (κυριολεκτικα) κααι ενα κουζινακι κι εχω μουχλες και στα δυο και μονιμως ξυπναω με το ζορι βαρυς και κανουν κρακ ολα μου τα κοκκαλα? λεω να παρω κατι τετοιο αλλα τι? υπαρχουν πιο μικρα? μπορει να προτεινει καποιος ενα?

georgemark
23/12/2014, 08:55
[QUOTE=motomaniac;2543331]εγω που εχω ενα δωματιο 3χ3 (κυριολεκτικα) κααι ενα κουζινακι κι εχω μουχλες και στα δυο και μονιμως ξυπναω με το ζορι βαρυς και κανουν κρακ ολα μου τα κοκκαλα? λεω να παρω κατι τετοιο αλλα τι? υπαρχουν πιο μικρα? μπορει να προτεινει καποιος ενα?[/QUOTE

Καλημέρα , για μικρότερους χώρους υπάρχουν : http://www.apothema.gr/afygranthres/brand/category/40m2-kalypsh_31m2-kalypsh_50m2-kalypsh
αλλά γιατί δεν αγοράζεις ένα για μεγαλύτερους χώρους ώστε να καλύψει μελλοντικές σου ανάγκες; (θα φτάνει το μικρό χώρο σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα στο επιθυμητό επίπεδο σχετικής υγρασίας και θα μένει σε sleep mode μεγαλύτερο διάστημα ).

foler
23/12/2014, 09:22
Αυτο γιατι το κανεις;
Εφόσον το μηχανημα εχει αισθητηριο μετρησης ειναι περιττο.Αστο να κανει την δουλεια του.
Την πρωτη φορα που θα το βαλεις στον "προβληματικο"χωρο κανει 2~3 μερες να σταματησει.Μετα καθε φορα που θα εντοπισει αυξημενο επιπεδο υγρασιας (ανοιγμα μπαλκονοπορτας κτλπ.)θα τιθεται σε λειτουργια.
Δεν εχει αισθητηριο αλλα σκαλες...το λεω γιατι εχω παρατηρησει οτι αναλογα με την σκαλα που το βαζω λειτουργει αναλογη ωρα. Και αυτο που ρωτησα ειναι οτι το σπιτι το ανοιγω για ωρες για να αεριστει, αρα ο αφυγραντηρας θα αρχιζει καθε μερα απο την αρχη. Πως θα εχει σταθερο επιπεδο υγρασιας και θα αυτοματοποιει την λειτουργια του? Να μην αεριζω το σπιτι δεν παιζει σαν επιλογη παντως!

foler
23/12/2014, 09:25
Ποιός ήρθε???
:D

τι δεν καταλαβες? Το θερμομετρο πως δειχνει υγρασια? Εχει κ υγρασιομετρο ή οπως το λενε.

SHOOTER045
23/12/2014, 09:33
Ρε παιδια να ρωτησω κατι κ εγω που μου κανει εντυπωση σε αυτα που διαβασα? Λετε οτι κανει 2-3 μερες να φερει το αποτελεσμα που θελουμε και απο εκει και μετα αυτοματοποιει και αναβοσβηνει οποτε χρειαζεται.....
Εσεις τα σπιτια σας δλδ δεν τα ανοιγετε για να αεριστει ο χωρος? Εγω το πρωι οταν λειπω στην δουλεια εχω 10 ποντους ανοιχτο καθε παραθυρο-μπαλκονοπορτα για να κανει ρευμα και να αεριστει ο χωρος...Πως θα αυτοματοποιει δλδ ο αφυγραντηρας στο υπολοιπο 16ωρο?
Προσωπικα παντως εχω εναν olympia splendid και τον αναβω στο φουλ οταν το ψιλοφθηνιαρικο θερμομετρο μου δειξει αυξημενη υγρασια.

στο σπιτι μου δεν εχω αφυγραντηρα,αλλα εχω παρατηρησει οτι αν και τα πρωινα ανοιγουμε τις κρεβατοκαμαρες για να αεριστει το σπιτι,αν δεν αναβω το βραδυ το τζακι,η αν εχω κλειστο το καπακι δημιουργειτε υγρασια σε τζαμια και σε καποιες γωνιες.
επειδη εδω επανω το κρυο ειναι πολυ,και το να εχω ανοιχτο το καπακι χανω απο θερμοτητα,αναβω λιγο και το τζακι

100cc
23/12/2014, 17:26
Εγω εχω παρει αυτο http://www.meaco.gr/αφυγραντήρες-ποιότητας/ DD8L και κάνει δουλειά. Δεν είναι με συμπιεστή αλλα με desiccant και βγαζει και μια χλιαρή "αύρα".

MG-KTiNoS
23/12/2014, 20:05
τι δεν καταλαβες? Το θερμομετρο πως δειχνει υγρασια? Εχει κ υγρασιομετρο ή οπως το λενε.

Πες κοντέρ και είσαι μέσα...
;)

motomaniac
23/12/2014, 20:31
Εγω εχω παρει αυτο http://www.meaco.gr/αφυγραντήρες-ποιότητας/ DD8L και κάνει δουλειά. Δεν είναι με συμπιεστή αλλα με desiccant και βγαζει και μια χλιαρή "αύρα".

μπορειτε οσοι συμμετεχε σε αυτην την κουβεντα και εχετε αποψη απο καποιο μηχανημα να ανφερετε και την τιμη αγορας για καποιους απο μας που διαβαζουμε κι ενδιαφερομαστε για αγορα? φυσικα μπορω να googlαρω απλα ειναι καλυτερο οταν εχεις τιμη και αποψη στο ιδιο thread. ευχαριστω.

100cc
24/12/2014, 11:04
Οι τιμές αλλάζουν συνεχώς, με ενα search στο skroutz θα βρεις την καλύτερη. http://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres.html?from=most-popular&keyphrase=DD8L ;)

To θέμα είναι οτι κάνει δουλεια και το καταλαβαίνεις αμέσως στα κοκκαλάκια σου.

georgemark
24/12/2014, 11:55
Αυτές τις μέρες που έχει βοριαδάκι η εξωτερική σχετική υγρασία είναι περίπου στο 60-65% κάποιες ώρες , έτσι λοιπόν όταν ανοίγουμε τις μπαλκονόπορτες για να ανανεωθεί ο αέρας στο σπίτι αυτόματα πέφτει σε αυτά τα επίπεδα και η εσωτερική σχετική υγρασία και ο αφυγραντήρας παύει να λειτουργεί, κάποια βράδια που τον έχω σε ένα δωμάτιο για κάποιες ώρες άνετα κάνει και δουλειά θερμαντικού σώματος.

foogr01
17/10/2015, 20:30
Ξαναφέρνω το thread στην επικαιρότητα να μου πουν οι αγοραστές του DD8L και του 12L της Meaco μετά από ένα χρόνο περίπου πως βλέπουν την αγορά τους και αν έχουν τώρα ολοκληρωμένη άποψη για την κατανάλωση ρεύματος.
Έχω ένα ημιυπόγειο χώρο που από αποθήκη (βάλε μέσα πράμα και ξέχασέ το, κυριολεκτικά) τον μετατρέπω σε εργαστήριο (όχι δεν είμαι τρελός επιστήμονας :lol:) και έφτιαξα και θέσεις για κράνη και λοιπό εξοπλισμό μηχανής, εργαλεία κλπ. κλπ. Αφήνοντας το κράνος (ευτυχώς δεν ήταν το Shoei) 3 μέρες χωρίς να χρησιμοποιηθεί, τα μαξιλαράκια του είχαν μαζέψει υγρασία, μπόλικη. Μιλάμε για 40 τ.μ. περίπου. Ποιον από τους 2 προτείνετε ως πιο κατάλληλο; Αν παίζει και κανένα καλό link με ακόμα καλύτερες τιμές θα είναι super :)

:a4:
Ευχαριστώ!

stam2
23/11/2015, 09:34
χρώσταγα ούτως ή άλλως ένα review μιας και ξεκίνησα το θέμα.

Πήρα τον 20L platinum της meaco.

είναι αρκετά αποδοτικός, στεγνώνει σχετικά γρήγορα το σπίτι μου το οποίο είναι ισόγειο με ανιούσα υγρασία (τουτέστιν τραβάει μέσα από τη γή και αναδύεται με υδρατμούς στην ατμόσφαιρα του σπιτιού μέσα από το μωσαϊκό). Από 80-85% μέχρι το 50-55% (έχω υγρόμετρα στα δωμάτια, αλλά και το δικό του είναι αρκετά αξιόπιστο), φτάνει μέσα σε ένα 20 λεπτο. Μετά δεν πέφτει εύκολα πιο χαμηλα, αλλά έχει να κάνει και με τις ιδιομορφίες του σπιτιού.

Από θόρυβο, αν τον βάλεις σε άλλο δωμάτιο και δεν έχεις υπερευαίσθητο αυτί μπορείς να κοιμηθείς ενώ δουλεύει. Αν τον βάλεις δίπλα σου, δεν κοιμάσαι.
Έχει μεγάλο δοχείο 20L αλλά παίρνει και σωλήνα για να αποχετεύει το νερό κατευθείαν κάπου έξω. Άρα δεν ασχολούμαι συνέχεια να το αδειάζω. Από κατανάλωση ρεύματος δεν είδα κάτι εμφανές στον λογαριασμό του ρεύματος, όμως από τη στιγμή που δίνει ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα αέρα, χαλάλι του.

Το αποτέλεσμα: Η ατμόσφαιρα μετά τα 15 λεπτά λειτουργίας είναι λες και αναπνέεις σε κάποια κορυφή του ολύμπου. Φεύγουν οι μυρωδιές, η υγρασία, ο αέρας είναι ελαφρύς και λεπτός στην αίσθηση της αναπνοής. Έχει ένα αφρώδες φίλτρο με χάρτινο πλαίσιο στο πίσω μέρος το οποίο πωλείται ξέχωρα και προαιρετικά. Είναι και κομματάκι τσιμπημένο γι' αυτό θα ψαχτώ για αφτερμαρκετ στα φιλτραδικά της Παλαμηδίου κλπ... Όμως! όταν το έβαλα η πωλήτρια μου είχε πει ότι κρατάει για 2-3 μήνες. Είπαμε μονοκατοικία, ισόγειο, κέντρο Αθήνας, καυσαέριο ακόμα και με κλειστά παράθυρα. Στον ένα μήνα το άνοιξα δοκιμαστικά και ήταν μαύρο. Το πέταξα και το αντικατέστησα.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αγορά μου.

ZX14
23/11/2015, 13:30
:beer::beer:πολυ καλη επιλογη!

spyrakos35
23/11/2015, 13:31
κόστος?

teogtp
23/11/2015, 13:48
Εχω αγορασει 2 αφυγραντηρες για διαφορετικους χωρους(διαμερισματα)
Ο ενας ειναι αυτος (http://www.skroutz.gr/s/5431419/Olimpia-Splendid-Secco-16.html) και ο αλλος αυτος (http://www.juropro.gr/00000000.searchbycategory.el.aspx?cat=760&catname=%CE%91%CE%A6%CE%A5%CE%93%CE%A1%CE%91%CE%9D%CE%A4%CE%97%CE%A1%CE%91%CE%A3%20&%20%CE%99%CE%9F%CE%9D%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%A3).
Ο Olimpia ειναι μακραν καλυτερος σε θεμα ηχομονωσης αλλα και λειτουργιας απο τον Juro pro.
Ο Juro βγαζει και κραδασμικους ηχους απο τα πλαστικα του τα οποια δεν ειναι και οτι πιο ποιοτικο εχω δει.Επισεις εχει ενα μαλακισμενο τροπο που δουλευει.
Λιγο πριν μπει σε λειτουργια, παιρνει μπρος για μισο λεπτο ο ανεμιστηρας,κλεινει, και μετα απο 2~3 λεπτα ξανα παιρνει μπροστα μαζι με τον συμπιεστη.
Ο λογος αγνωστος.......

stam2
23/11/2015, 14:32
κόστος?

http://www.skroutz.gr/s/4376618/Meaco-20L-Platinum.html
Πέρυσι που τον αγόρασα είχε 330 νομίζω...



Λιγο πριν μπει σε λειτουργια, παιρνει μπρος για μισο λεπτο ο ανεμιστηρας,κλεινει, και μετα απο 2~3 λεπτα ξανα παιρνει μπροστα μαζι με τον συμπιεστη.
Ο λογος αγνωστος.......

φέρνει αέρα στο υγρόμετρο για να ανιχνεύσει τα επίπεδα υγρασίας πιστεύω. Και στον δικό μου ανοίγει ο ανεμιστήρας πρώτα και μετά ακούω το τσαφ του συμπιεστή. Βεβαια η διαφορά μεταξύ τους είναι 2 δευτερόλεπτα.


Γενικότερα, αν και σιχαίνομαι τις εποχιακές ηλεκτρικές συσκευές, θα πρότεινα στον καθένα να προσθέσει έναν αφυγραντήρα σπίτι του. Είναι απίστευτο το πόσο νερό βγάζει από την ατμόσφαιρα (ανάλογα την περίπτωση είπαμε), το πόσο καλύτερο ύπνο κάνεις, και κυρίως αυτή η αίσθηση που παίρνεις το ρούχο από την ντουλάπα και είναι σαν νωπό, ή κάθεσαι και νιώθεις στον σβέρκο σαν βρεμένος, εξαφανίζεται....


(δεν μένω στη ζούγκλα, αλλά έχει υγρασία το σπίτι, μωσαϊκό και 60cm πέτρινους τοίχους)

nicksior
27/11/2015, 12:19
Τελικά...

Το moto.gr διαθέτει τους καλύτερους .. Πωλητές !!

Μόλις αγόρασα τον Meaco DD8L desiccant ..

Παραλαμβάνω αύριο ..

Εντυπώσεις απο Δευτέρα

devil's animal
27/11/2015, 20:16
για βοηθηστε λιγο οι γνωστες...
ειμαι μεταξυ αυτων των 3 (https://www.skroutz.gr/comparelists/449?compare=4376618%2C389242%2C6798386)...

ξερω οτι πολλοι εχετε meaco και ειστε ευχαριστημενοι αλλα οι αλλοι 2 φαινονται πιο "δυνατοι" και λογικα θα δουλευουν λιγοτερο σε σχεση με τον meaco που ειναι απλα 255Watt...
και επειδη εχει ειπωθει στην αρχη του thread οτι ειναι καλυτερα να παρεις πιο μεγαλο και δυνατο εργαλειο απο τα προτεινομενα τετραγωνικα που βγαζουν τα brochures των εταιρειων, σκεφτηκα οτι ισως ειναι καλυτερα...


επισης ψιλοαδυνατω να καταλαβω πως γινεται ο meaco να ειναι τα μισα watts απο τους αλλους και να (λεει) οτι καλυπτει τα ιδια τετραγωνικα και εχει παρομοια ικανοτητα αφυγρανσης...
τα συγκρισιμα προϊοντα δεν ειναι τυχαια...
τον meaco τον εβαλα γιατι βλεπω πολλες αγορες και εξισου πολυ καλες κριτικες και στο skroutz και εδω...και φυσικα για την καταναλωση του...
τον inventor τον εβαλα επειδη καλυπτει περισσοτερα τετραγωνικα και εχω καλη εμπειρια απο την ιδια μαρκα στα κλιματιστικα που εχω βαλει σπιτι...
και τον olympia splendid τον εβαλα γιατι απ'οτι βλεπω εξειδικευεται στο θεμα "αφυγρανση" αφου βγαζει για επαγγελματικους χωρους και φαινεται ποιοτικος...


ας υποθεσουμε οτι η αποκλιση των 70€ δεν ειναι κατι τραγικο γι'αυτο το ποσο, οποτε ας πουμε οτι ειναι "ιδιοι" οικονομικα...

teogtp
27/11/2015, 22:24
Εγω το εχω δηλωσει εξ αρχης οτι οι OLIMPIA ειναι κορυφη.
Τον 28αρι τον ειδα προχθες σε γνωστο μου που εχει ηλεκτρομαγαζο και επαθα πλακα.
Δεν ξερω αν το εχω γραψει ξανα σε αυτο το νημα,αλλα υπαρχει σε αποθηκη-μπουντρουμι που την υγρασια την ενιωθες στο κορμι σου με το που εμπαινες μεσα,OLIMPIA secco που δουλευει ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ επι 15 χρονια(χωρις να καθαριστει ποτε το φιλτρο του) σε μονιμη αποχετευση ..............

notakos600
28/11/2015, 07:35
Εγω το εχω δηλωσει εξ αρχης οτι οι OLIMPIA ειναι κορυφη.
Τον 28αρι τον ειδα προχθες σε γνωστο μου που εχει ηλεκτρομαγαζο και επαθα πλακα.
Δεν ξερω αν το εχω γραψει ξανα σε αυτο το νημα,αλλα υπαρχει σε αποθηκη-μπουντρουμι που την υγρασια την ενιωθες στο κορμι σου με το που εμπαινες μεσα,OLIMPIA secco που δουλευει ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ επι 15 χρονια(χωρις να καθαριστει ποτε το φιλτρο του) σε μονιμη αποχετευση ..............

Αγόρασα προχθές δύο Olimpia Splendid.
Το νερό που μάζεψαν στα δύο -μονίμως κρύα- δωμάτια του σπιτιού επιβεβαιώνει πως κάνει δουλειά.
Μιλάμε για σπίτι που κατασκευάστηκε το 2002 με μόνωση, Dow παντού στους τοίχους κλπ....

devil's animal
28/11/2015, 09:14
ειμαι αρκετας επιφυλακτικος ως προς την καταναλωση ρευματος...
δεν ειναι λιγο να δουλευουν 570watts συνεχεια ή σχεδον συνεχεια μεσα στο σπιτι...

τον περισσοτερο χρονο της ημερας λειτουργω τα κλιματιστικα που και αυτα εχουν την ιδιοτητα να κατεβαζουν την υγρασια του σπιτιου σε πολυ καλα επιπεδα...
τον αφυγραντηρα τον θελω κυριως για το βραδυ (που δεν λειτουργουν κλιματιστικα και καλοριφερ) για να μπορουμε να αισθανομαστε περισσοτερο την ζεστη και για να μην σηκωνομαι το πρωϊ με ιδρωμενο σβερκο...

το καλο ειναι οτι εχω νυχτερινο ρευμα και θα ειναι πιο υποφερτη η κατασταση με την καταναλωση + οτι μπορω να τον δουλευω και 2 ωρες το μεσημερι παλι με το νυχτερινο τιμολογιο...

στο παιχνιδι μπηκε και ενας 2ος olympia splendid (https://www.skroutz.gr/comparelists/449?compare=4376618%2C389242%2C6798386%2C5580903) που εχει ικανοτητα αφυγρανσης 22 lt/ημερα καλυπτει 120m3 ΑΛΛΑ...ειναι και 250watts...
ειναι βεβαια κομματακι πιο ακριβος...:dizzy:
και ερχονται τα ερωτηματα...

αξιζει τα 100€ παραπανω σαν κοστος αγορας απο meaco και inventor?
ως προς την αποδοση θα ειναι ικανοποιητικος σε σχεση με τον 28αρη olympia splendid? η διαφορα στην τιμη που εχουν ειναι γελοια και σιγουρα με την διαφορα των watts (250 εναντι 570) θα γινει η αποσβεση...

για inventor κανενας ρε παιδια?:confused:

teogtp
28/11/2015, 09:51
ειμαι αρκετας επιφυλακτικος ως προς την καταναλωση ρευματος...
δεν ειναι λιγο να δουλευουν 570watts συνεχεια ή σχεδον συνεχεια μεσα στο σπιτι...

τον περισσοτερο χρονο της ημερας λειτουργω τα κλιματιστικα που και αυτα εχουν την ιδιοτητα να κατεβαζουν την υγρασια του σπιτιου σε πολυ καλα επιπεδα...
τον αφυγραντηρα τον θελω κυριως για το βραδυ (που δεν λειτουργουν κλιματιστικα και καλοριφερ) για να μπορουμε να αισθανομαστε περισσοτερο την ζεστη και για να μην σηκωνομαι το πρωϊ με ιδρωμενο σβερκο...

το καλο ειναι οτι εχω νυχτερινο ρευμα και θα ειναι πιο υποφερτη η κατασταση με την καταναλωση + οτι μπορω να τον δουλευω και 2 ωρες το μεσημερι παλι με το νυχτερινο τιμολογιο...

στο παιχνιδι μπηκε και ενας 2ος olympia splendid (https://www.skroutz.gr/comparelists/449?compare=4376618%2C389242%2C6798386%2C5580903) που εχει ικανοτητα αφυγρανσης 22 lt/ημερα καλυπτει 120m3 ΑΛΛΑ...ειναι και 250watts...
ειναι βεβαια κομματακι πιο ακριβος...:dizzy:
και ερχονται τα ερωτηματα...

αξιζει τα 100€ παραπανω σαν κοστος αγορας απο meaco και inventor?
ως προς την αποδοση θα ειναι ικανοποιητικος σε σχεση με τον 28αρη olympia splendid? η διαφορα στην τιμη που εχουν ειναι γελοια και σιγουρα με την διαφορα των watts (250 εναντι 570) θα γινει η αποσβεση...

για inventor κανενας ρε παιδια?:confused:

Δεν εχει νοημα να αναβοσβηνεις τον αφυγραντηρα.
Θα τον βαλεις σε ενα μερος του σπιτιού που θα έχει την μέγιστη πρόσβαση σε αέρα και θα τον ξεχάσεις. ....

devil's animal
28/11/2015, 10:19
Δεν εχει νοημα να αναβοσβηνεις τον αφυγραντηρα.
Θα τον βαλεις σε ενα μερος του σπιτιού που θα έχει την μέγιστη πρόσβαση σε αέρα και θα τον ξεχάσεις. ....



δλδ το πρωϊ που αεριζεται το σπιτι, θα δουλευει το μηχανημα?
και οταν αναβω, μετα τον αερισμο, κλιματιστικα που ξεραινουν την ατμοσφαιρα και ριχνουν τα επιπεδα υγρασιας, πιο το νοημα να δουλευει και παλι ο αφυγραντηρας?
αφου και παλι απο το 85% μου ριχνουν την υγρασια στο 55%-60%..συμφωνα παντα με τον μετεωρολογικο σταθμο...

δεν ειναι ειρωνικες οι ερωτησεις...απλα προσπαθω να καταλαβω τι παιζει γιατι ποτε πριν δεν ημουν σε τοσο υγρο κλιμα...Αθηναιος γαρ...και αυτα τα μηχανηματα του διαολου δεν τα ηξερα...

nicksior
28/11/2015, 10:32
@devil's animal

Νομίζω πως όταν έχει ό χώρος την επιθυμητή στάθμη υγρασίας λειτουργεί μόνο το φαν για ανίχνευση πιθανής αύξησης και άρα επαναλειτουργίας του κομπρέσορα ή του τροχού ζεόλιθου αναλόγως κατασκευής του μηχανήματος..

lykourgi
28/11/2015, 10:33
Νομίζω ότι δουλεύουν αυτόματα. Θέτεις κάποιο επιθυμητό επίπεδο υγρασίας και αναβοσβήνουν μόνα τους.
Όπως το κλιματιστικό με τη θερμοκρασία.

mankam
28/11/2015, 10:46
Οταν αεριζεις το σπιτι θα ειναι κλειστος δεν εχει νοημα να δουλευει, εγω εχω παρει αυτον μετα απο συσταση 2 φιλων: http://www.inventoraircondition.gr/syskeues/afygrantiras/afygrantiras-kata-tis-ygrasias/

Τον εχω 2 μηνες και η μυρωδιες εξαφανιστηκαν, ο αερας ειναι ελαφρυτερος και ελαφρως ποιο ζεστος, που σημαινει οικονομια στην θερμανση, αν και λεει τελειως αθορυβος δεν ειναι αλλα δεν πιστευω οτι υπαρχει τετοιος, παραδοξως δεν με ενοχλει οταν κοιμαμαι.
Υποψιν μενω 50 μετρα απο την θαλασσα, τις πρωτες 2 μερες δουλευε ασταματητα μεχρι να κατεβασει την υγρασια, καλη συμπαγης κατασκευη, εχει φιλτρο που πλένεται δοχειο που χωραει 3,5 λιτρα (Armony20) και υποδοχη για παροχη σε αποχετευση, η επιθυμητη υγρασια ρυθμιζεται και σταματαει αυτοματα.
Υποψιν δεν θα χρειαστει να αγορασετε ξανα απιονοσμενο νερο :)

teogtp
28/11/2015, 11:15
Εννοείται οτι με το που θα ανοίξεις το παραθυρο θα κλεισεις το μηχανακι.
Παιζει σημαντικό ρολο το σημείο που θα τον τοποθετησεις.
Αν τον χωσεις σε καμία γωνια μεσα σε ενα απομακρυσμενο δωμάτιο, μην περιμένεις να εχεις σωστή αφυγρανση στο υπολοιπο σπίτι.

stefanos
28/11/2015, 11:26
δλδ το πρωϊ που αεριζεται το σπιτι, θα δουλευει το μηχανημα?
και οταν αναβω, μετα τον αερισμο, κλιματιστικα που ξεραινουν την ατμοσφαιρα και ριχνουν τα επιπεδα υγρασιας, πιο το νοημα να δουλευει και παλι ο αφυγραντηρας?
αφου και παλι απο το 85% μου ριχνουν την υγρασια στο 55%-60%..συμφωνα παντα με τον μετεωρολογικο σταθμο...

δεν ειναι ειρωνικες οι ερωτησεις...απλα προσπαθω να καταλαβω τι παιζει γιατι ποτε πριν δεν ημουν σε τοσο υγρο κλιμα...Αθηναιος γαρ...και αυτα τα μηχανηματα του διαολου δεν τα ηξερα...

Τα κλιματιστικά κάνουν αφύγρανση μόνο το καλοκαίρι.
Μετράς σχετική υγρασία.
Το 85 γίνεται 55 απλά και μόνο από την αύξηση της θερμοκρασίας.

nicksior
28/11/2015, 11:37
Θα είχε ενδιαφέρον η σύγκριση ανάμεσα στούς δύο τρόπους λειτουργίας (κομπρέσορας ή ζεόλιθος), τα υπερ και τα κατά

devil's animal
28/11/2015, 11:41
μαλλον ο splendid 28αρης δεν μου κανει...
ειναι αρκετα ακριβος σαν κοστος (370€)...εχει μεγαλη καταναλωση ρευματος (570watts) και η ικανοτητα αφυγρανσης δεν ειναι κατι τρελο (28lt/24h)...

οποτε παμε ή για τον meaco που ειναι ο πιο μικρος σαν αποδοση (20lt/24h) αλλα ειναι 255watts...
ή για τον splendid 22αρη που παιζει καλα απο αποδοση (22lt/24h) και τα παει καλα και στην καταναλωση ρευματος 250watts...αλλα εχει καμια 100αρα ευρω παραπανω..
ή για τον inventor 30 που ειναι το πιο "κτηνος" με 30lt/24h, καλη τιμη στο 300αρι οπως ο meaco αλλα παιζει με 465watts..στα συν του οτι εχει χρονοδιακοπτη και μπορει να ρυθμιζεται για το 24ωρο ποτε να αναβει και ποτε να κλεινει...

συγκριση.. (https://www.skroutz.gr/comparelists/449?compare=4376618%2C6798386%2C5580903)

nicksior
28/11/2015, 11:46
Προσπαθώ να σας πω ότι το 30 lt/ημέρα ή 10 ΄40 δεν έχει σημασία .
Σημασία έχει σε τι θερμοκρασία περιβάλλοντος επιτυγχάνονται...

devil's animal
28/11/2015, 11:47
Τα κλιματιστικά κάνουν αφύγρανση μόνο το καλοκαίρι.
Μετράς σχετική υγρασία.
Το 85 γίνεται 55 απλά και μόνο από την αύξηση της θερμοκρασίας.



ναι, προσπαθησα περυσι, μολις τα πηρα, να τα βαλω σε λειτουργια αφυγρανσης και εβγαζαν κρυο αερα...:sick:
οποτε ειναι ακυρα να δουλευουν σαν αφυγραντηρες τον χειμωνα γιατι μπορει η υγρασια να πεφτει αλλα ταυτοχρονα πεφτει και η θερμοκρασια του χωρου..

γι'αυτο μπηκα στην διαδικασια να ψαχνομαι για αφυγραντηρα...


αλλα δεν μιλαω για την λειτουργια αφυγρανσης....οταν δουλευουν κανονικα στην λειτουργια "heat" δεν ξηραινουν την ατμοσφαιρα λογω τροπου λειτουργιας?
το καταλαβαινεις και στον λαιμο το βραδυ που κοιμασαι και στα ματια που ψιλοξεραινονται κατα την διαρκεια της ημερας...

devil's animal
28/11/2015, 11:58
Προσπαθώ να σας πω ότι το 30 lt/ημέρα ή 10 ΄40 δεν έχει σημασία .
Σημασία έχει σε τι θερμοκρασία περιβάλλοντος επιτυγχάνονται...


ολοι οι συμπιεστες δουλευουν απο 5-35 κελσιου...πιο κατω παγωνουν και κανουν "αποψυξη"...
ο desiccant επιλεγεται λογω μικροτερων watts σε σχεση με τους συμπιεστες αλλα πλεον οι νεοι συμπιεστες παιζουν σε πολυ καλα επιπεδα καταναλωσης...βλ. meaco και olympia splendid...


απ'οτι καταλαβαινω με τον συμπιεστη εχεις περισσοτερη "δυναμη"...σε σχεση με τον ζεολιθο...

εδω (http://www.inventoraircondition.gr/syskeues/afygrantiras/afygranthras-diokse-thn-ygrasia/) μια μικρη συγκριση...

stefanos
28/11/2015, 12:30
αλλα δεν μιλαω για την λειτουργια αφυγρανσης....οταν δουλευουν κανονικα στην λειτουργια "heat" δεν ξηραινουν την ατμοσφαιρα λογω τροπου λειτουργιας?
το καταλαβαινεις και στον λαιμο το βραδυ που κοιμασαι και στα ματια που ψιλοξεραινονται κατα την διαρκεια της ημερας...

Ναι όταν αυξάνεται η θερμοκρασία μειώνεται η σχετική υγρασία και αποβάλουμε νερό (με ότι είδος θέρμανσης) αλλά δεν είναι ανθυγιεινό
όπως όταν κάνει ζέστη σε κορεσμένο από υδρατμούς περιβάλλον.
Οπότε σε τέτοιες συνθήκες δεν χρειάζεσαι αφύγρανση.
Όταν το βράδυ αυξάνεται η σχετική υγρασία λόγω πτώσης θερμοκρασίας βάζεις αφυγραντήρα.
Όπως καταλαβαίνεις αν το παρακάνεις στην αφύγρανση τις ώρες που δεν θερμαίνεις το σπίτι όταν ανάψεις θέρμανση θα έχεις την αίσθηση "ξηρότητας".
Είναι μια ισορροπία που θα πετύχεις με δοκιμές.
Δεν είναι όπως όταν έχεις ένα υπόγειο αντλιοστάσιο πχ που θές συνεχή αφύγρανση για να μην σαπίσουν τα πάντα.

devil's animal
28/11/2015, 12:58
Ναι όταν αυξάνεται η θερμοκρασία μειώνεται η σχετική υγρασία και αποβάλουμε νερό (με ότι είδος θέρμανσης) αλλά δεν είναι ανθυγιεινό
όπως όταν κάνει ζέστη σε κορεσμένο από υδρατμούς περιβάλλον.
Οπότε σε τέτοιες συνθήκες δεν χρειάζεσαι αφύγρανση.
Όταν το βράδυ αυξάνεται η σχετική υγρασία λόγω πτώσης θερμοκρασίας βάζεις αφυγραντήρα.
Όπως καταλαβαίνεις αν το παρακάνεις στην αφύγρανση τις ώρες που δεν θερμαίνεις το σπίτι όταν ανάψεις θέρμανση θα έχεις την αίσθηση "ξηρότητας".
Είναι μια ισορροπία που θα πετύχεις με δοκιμές.
Δεν είναι όπως όταν έχεις ένα υπόγειο αντλιοστάσιο πχ που θές συνεχή αφύγρανση για να μην σαπίσουν τα πάντα.

συμφωνουμε απολυτα...
:a10:

οποτε οταν αεριζω και λειτουργω κλιματιστικα δεν θα παιζει και αφυγραντηρας...ο αφυγραντηρας κυριως νυχτα κατα την διαρκεια υπνου και ισως σε πολυ χαλια μερες λιγο το μεσημερι λογω νυχτερινου τιμολογιου και βραδυ που σταματανε τα κλιματιστικα και δουλευει το καλοριφερ...:dizzy:

δηλαδη η "σειρα" θα ειναι καπως ετσι:
πρωϊ πρωϊ αερισμος και δεν λειτουργει τιποτα...
τελειωνει ο αερισμος και μπαινουν τα κλιματιστικα για να φερουν το σπιτι σε μια καλη θερμοκρασια...
απογευμα κλεινουν κλιματιστικα και λειτουργει καλοριφερ (για να εχουμε και ζεστο νερο για μπανιο)...
πριν πεσουμε για υπνο, κλεινει καλοριφερ και παιρνει μπροστα ο αφυγραντηρας ο οποιος και δουλευει ολη την νυχτα για να κρατησει ενα καλο επιπεδο ζεστης και υγρασιας μεχρι το πρωϊ που θα κλεισει για να γινει αερισμος...

στις μερες που βρεχει πολυ και συνεχομενα ο αφυγραντηρας θα παιζει και κατα την διαρκεια της ημερας για να ερχεται το σπιτι πιο ευκολα σε επιθυμητα επιπεδα και για να στεγνωνουν και τα ρουχα (αφου εξω δεν θα γινεται)...

nicksior
28/11/2015, 16:53
Μόλις σήμερα το πρωί παρέλαβα τον MEACO DD8L και φυσικά έθεσα αμέσως σε λειτουργία .

Είναι καλής ποιότητας κατασκευής , κομψός ,μικρού όγκου , ελαφρύς (6,5 Kg) και σχεδόν αθόρυβος (στη χαμηλή λειτουργία του fan ) .

Έχει μικρό δοχείο απορροής (2Kg) που σχεδόν γέμισε τις πρώτες 4 ώρες λειτουργίας .

Αποβάλλει θερμό αέρα της τάξης του 1/5 (?) ενός μικρού αερόθερμου , αποτέλεσμα να προκαλέσει το κλείσιμο του καλοριφέρ επειδή αρχικά τον τοποθέτησα στο δωμάτιο που βρίσκεται ο θερμοστάτης.

Τοποθετώντας τον σε δωμάτιο πρώην καπνιστή με οσμή παλιάς τσιγαρίλας και με χρήση της λειτουργία του ιονιστή που διαθέτει , απέβαλλε κάθε οσμή που δεν έφευγε με απλό εξαερισμό.

Το σπίτι μου βρίσκεται στις παρυφές της Πεντέλης , τόπος που φημίζεται για ξηρό κλίμα άρα το καλοκαίρι θα μου είναι αχρείαστος .

Επίσης δεν έχω ούτε χρειάστηκα μέχρι τώρα κλιματιστικό . Τις πιο θερμές 5-10 ημέρες του χρόνου ένας ανεμιστήρας λύνει το πρόβλημα.

Κάθε περιοχή έχει ξεχωριστές ανάγκες , πχ στην Καρδίτσα , όσες φορές την επισκέπτομαι και ειδικά το καλοκαίρι , περνώ , λόγω υγρασίας τον περισσότερο χρόνο κάτω από το ντους του ξενοδοχείου..

Θέλω να πω.. Διαφορετικές οι ανάγκες.

Επειδή λόγω διαρρύθμισης θα χρειαστεί να αγοράσω και δεύτερη συσκευή θα σας παρακολουθώ ενώ παράλληλα θα παρακολουθώ και το μηχάνημα που αγόρασα αναφέροντας την συμπεριφορά του.

Δυο λινκ της εταιρίας για χαρακτηριστικά αφυγραντών της με ζεόλιθο και με κομπρέσορα.

http://www.sanihellas.gr/%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B1%CF%82-meaco-dd8l-dd8l-junior/

http://www.sanihellas.gr/%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B5%CF%82-meaco/%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%AE-meaco/%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B5%CF%82-meaco-platinum/

George_M.
28/11/2015, 21:34
Inventor (http://www.inventoraircondition.gr/syskeues/afygrantiras/10-litra-de-mdt-10/) κ εγω προσφατα,μεγαλη διαφορα στην ατμοσφαιρα,σιγουρα αξιζει η δαπανη.
θεωρω οτι στα επομενα χρονια η χρηση αφυγραντηρων θα ειναι με μονιμη τοποθετηση οπως τα αρκουδισιον...

Asteri
02/12/2015, 14:58
δλδ το πρωϊ που αεριζεται το σπιτι, θα δουλευει το μηχανημα?
και οταν αναβω, μετα τον αερισμο, κλιματιστικα που ξεραινουν την ατμοσφαιρα και ριχνουν τα επιπεδα υγρασιας, πιο το νοημα να δουλευει και παλι ο αφυγραντηρας?
αφου και παλι απο το 85% μου ριχνουν την υγρασια στο 55%-60%..συμφωνα παντα με τον μετεωρολογικο σταθμο...

δεν ειναι ειρωνικες οι ερωτησεις...απλα προσπαθω να καταλαβω τι παιζει γιατι ποτε πριν δεν ημουν σε τοσο υγρο κλιμα...Αθηναιος γαρ...και αυτα τα μηχανηματα του διαολου δεν τα ηξερα...

Καλησπέρα !!

Τον αφυγραντήρα δεν θα τον βάζεις να δουλεύει όταν εχεις το σπίτι ανοιχτό και αερίζεται......
Τα μηχανήματα αυτά ούτε και εμες τα γνωρίζαμε αλλά ελα που τα μάθαμε, με την βοηθεια των υπάλληλων στο κατάστημα που το αγοράσαμε ,προσωπικά εγώ, εχω αγοράσει τον Rohnson R-9112 http://www.electroniki.gr/air-conditioning/dehumidifier/rohnson-r-9112 ,κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά, οι ώρες που τον βάζουμε να δουλευει είναι οι ώρες που λείπουμε από το σπίτι μας όλοι για τις δουλειές μας,το βραδυ για πχ τον εχουμε κλειστο και φυσικά όταν αεριζεται το σπίτι δεν δουλευει , γιατι δεν υπάρχει λόγος και μέχρι τώρα έχουμε δει μεγάλη διαφορά.

teogtp
02/12/2015, 15:12
Γιατί τον κλείνετε οταν είστε σπιτι;
Ενοχλεί ο θόρυβος;

George_M.
03/12/2015, 20:15
Γιατί τον κλείνετε οταν είστε σπιτι;
Ενοχλεί ο θόρυβος;

οπως κ τα αρκουδισιον ολα αυτα εχουν θορυβο (αλλα λιγοτερο,αλλα μπολικο) ειδικα αν ειναι στον ιδιο χωρο με σενα,σε αλλο δωματιο ειναι οκ,δεν ενοχλει.

dimmie_72
03/12/2015, 22:25
το splendid απλώς ψιθυρίζει.

Asteri
04/12/2015, 13:56
Γιατί τον κλείνετε οταν είστε σπιτι;
Ενοχλεί ο θόρυβος;

Καλησπερα!
Τον κλείνουμε όταν είμαστε σπίτι επειδή σχεδόν όλη μέρα δουλευει ,δεν υπάρχει λόγος να τον βάζουμε και το βράδυ...και έτσι γενικά μας βολεύει , δεν ξέρω άν κανουμε λάθος .... από κει και πέρα όσον αφορά τον θόρυβο , κάνει ελάχιστο όχι κατι φοβερό , αυτός ο λίγο θόρυβος όμως μπορεί κάποιους να τους ενοχλεί και ιδιαίτερα το βράδυ....

foogr01
10/12/2015, 21:48
Σήμερα ψώνισα κι εγώ. Καιρό τα μάζευα τα φράγκα και αφού ενημερώθηκα και από τον εδώ αντιπρόσωπο κατάλληλα αγόρασα σε ιντερνετική τιμή τον MEACO DD8L. Τον έχω και λειτουργεί τώρα και θα γράψω εντυπώσεις μόλις περάσει λίγος καιρός.

eagle flying
15/10/2016, 12:04
Αυτός πως είναι από ποιότητα ; Για κάλυψη 90 τμ τον χρειάζομαι , η Philco τι προέλευσης είναι ; :rolleyes:

http://www.apothema.gr/philco-airdry-16-109973p

zopas
15/10/2016, 13:09
Σήμερα ψώνισα κι εγώ. Καιρό τα μάζευα τα φράγκα και αφού ενημερώθηκα και από τον εδώ αντιπρόσωπο κατάλληλα αγόρασα σε ιντερνετική τιμή τον MEACO DD8L. Τον έχω και λειτουργεί τώρα και θα γράψω εντυπώσεις μόλις περάσει λίγος καιρός.

τον ειχα ένα ολοκληρο χειμωνα περυσι και δουλεψε πολυ..δουλεια εκανε δεν λεω αλλα μην δεις λογαριασμο ηλεκτρικου...η χαρα του αρχισυνδικαλα Δεητζη φωτοπουλου μιλαμε...

foogr01
15/10/2016, 13:26
Σήμερα ψώνισα κι εγώ. Καιρό τα μάζευα τα φράγκα και αφού ενημερώθηκα και από τον εδώ αντιπρόσωπο κατάλληλα αγόρασα σε ιντερνετική τιμή τον MEACO DD8L. Τον έχω και λειτουργεί τώρα και θα γράψω εντυπώσεις μόλις περάσει λίγος καιρός.

Πέρασε λίιιιιγος (τόσα δα...) καιρός :)
Λοιπόν, τις πρώτες βδομάδες τον είχα, μετά από σχετικές υποδείξεις του ειδικού, να δουλεύει φουλ. Ο ζεόλιθος μύριζε, αλλά ανεπαίσθητα και δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλούσε. Αυτό εξαρτάται από τη μύτη του καθενός βέβαια. Ο χώρος που τον χρησιμοποιώ είναι 3 δωματιάκια σε 60 τ.μ. Στην αρχή λοιπόν δεν προλάβαινα να αδειάζω το δοχείο καθότι τραβούσε πολύ υγρασία. Μετά από δύο βδομάδες τον λειτουργούσα σταθερά 3 με 5 ώρες, κυρίως απόγευμα και βραδάκι. Όταν η υγρασία ήταν πολύ υψηλή, τον άφηνα και όλη νύχτα στη χαμηλότερη σκάλα, όπου λειτουργεί με ένα ελάχιστο θόρυβο, που όμως δεν με δυσκόλευε στο να κοιμηθώ. Τον έχω τοποθετήσει σε κεντρικό σημείο και κάνει δουλειά και για τα 3 δωμάτια. Είδα τεράστια διαφορά με τη χρήση του στο σπίτι και στον εαυτό μου. Από κατανάλωση δεν παρατήρησα κάποια τρομακτική διαφορά στους λογαριασμούς. Σίγουρα καίει παραπάνω όταν είναι στο φουλ αλλά μετά τις πρώτες βδομάδες αρκεί μια σταθερή λειτουργία στη χαμηλή σκάλα για τη συντήρηση, οπότε δεν παρουσιάζει μεγάλη κατανάλωση. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον συγκεκριμένο αφυγραντήρα και τον συστήνω ανεπιφύλακτα.

zopas
15/10/2016, 17:22
Πέρασε λίιιιιγος (τόσα δα...) καιρός :)
Λοιπόν, τις πρώτες βδομάδες τον είχα, μετά από σχετικές υποδείξεις του ειδικού, να δουλεύει φουλ. Ο ζεόλιθος μύριζε, αλλά ανεπαίσθητα και δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλούσε. Αυτό εξαρτάται από τη μύτη του καθενός βέβαια. Ο χώρος που τον χρησιμοποιώ είναι 3 δωματιάκια σε 60 τ.μ. Στην αρχή λοιπόν δεν προλάβαινα να αδειάζω το δοχείο καθότι τραβούσε πολύ υγρασία. Μετά από δύο βδομάδες τον λειτουργούσα σταθερά 3 με 5 ώρες, κυρίως απόγευμα και βραδάκι. Όταν η υγρασία ήταν πολύ υψηλή, τον άφηνα και όλη νύχτα στη χαμηλότερη σκάλα, όπου λειτουργεί με ένα ελάχιστο θόρυβο, που όμως δεν με δυσκόλευε στο να κοιμηθώ. Τον έχω τοποθετήσει σε κεντρικό σημείο και κάνει δουλειά και για τα 3 δωμάτια. Είδα τεράστια διαφορά με τη χρήση του στο σπίτι και στον εαυτό μου. Από κατανάλωση δεν παρατήρησα κάποια τρομακτική διαφορά στους λογαριασμούς. Σίγουρα καίει παραπάνω όταν είναι στο φουλ αλλά μετά τις πρώτες βδομάδες αρκεί μια σταθερή λειτουργία στη χαμηλή σκάλα για τη συντήρηση, οπότε δεν παρουσιάζει μεγάλη κατανάλωση. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον συγκεκριμένο αφυγραντήρα και τον συστήνω ανεπιφύλακτα.

εχεις δικιο τελικα γιατι ρωτησα την δικια μου για τους λογαριασμους και μου υπενθυμισε ότι είχαμε ολο το χειμωνα ανοικτους και θερμοπομπούς...στα 400βατ ( πολύ χαμηλη καταναλωση) είναι μια πολύ καλη επιλογή...

johnnyman
17/10/2016, 00:43
Καλημερα παιδια!καλως σας βρηκα!!Να πω και εγω την ιστορια μου να με πειτε την γνωμη σας.
Ειχα αγορασει τον rohnson r9116 οποιος εκανε δουλεια αλλα τα πλαστικα του συντονιζανε παρα πολυ ακομη και οταν τον ειχα επανω σε χαλι.Επισης η καταναλωση του εφτανε τα 350watt.Τον πηγα πισω και πηρα τα χρηματα μου.
Εχει 4-5 μερες τωρα εχω τον inventor eva ii 16l οποιος απο πλευρας κατασκευης ειναι πολυ ανωτερος,μηδεν συντονισμος κτλ αλλα εχω ενα θεμα το οποιο το ειχα και με τον rohnson

Αφοτου συμπληρωσει την υγρασια στον χωρο ο συμπιεστης σταματαει και δουλευει μονο ο ανεμιστηρας για κανα 3λεπτο.Μετα σταματαει και αυτος αλλα....
Το ενσωματωμενο υγρασιομετρο που εχει ανεβαινει τοσο γρηγορα που σε 1 λεπτο ο αφυγραντηρας ξαναπερνει μπρος.

Εχω και εξωτερικο υγρασιομετρο το οποιο μενει σταθερο.Ετσι αυτο το πραμα κανει τον αφυγραντηρα να λειτουργει συνεχεια..Το ιδιο θεμα ειχε και ο rohnson

τι μπορει να φταιει?Να γυρισω και τον συγκεκριμενο πισω?Δεν ξερω τι να κανω...

Ευχαριστω εκ των προτερων!! :)

Υ.γ Να σημειωσω οτι το σπιτι εχει σταθερη θερμοκρασια 20 βαθμους και την υγρασια την βαζω να την ριξει στο 55%.

notakos600
17/10/2016, 04:34
Δοκίμασε στο 60% υγρασία.